Verwerpingsdag" in Genève Driemaal klonk het„.onaanvaardbaar Eden gaat op de man af Nederlandse bloemen bij kinderen leggen hun de grot van Lourdes H.M. ontving „Grand Collier" WAAROM nam China maat regelen tegen missionarissen Berkelse arts mogelijk niet geheel toerekeningsvatbaar Verkorting van diensttijd Mossadeghs vonnis nu bevestigd Gelijkvormigheid drukt stempel op de moderne woningbouw Tsjechische piloot in ondergoed Vietminh zal alleen zwaar gewonden Nieuwe generaal Leger des Heils overdragen Kinderkruistocht ontroerend Lijden, bidden en hopen De Nederlanders in Indonesië Weer sabotage op Florennes Nog 78 scheepjes in Japan vermist N DAGBLAP VOOR ZEELAND V) HET bericht over de verkorting van de militaire diensttijd in België, heeft onze Nederlandse militairen uiteraard wat jaloers gemaakt. n RIEM AAL KLONK GISTEREN op het internationale podium, tijdens de opvoering van het drama „Korea en Indo-China", het „onaanvaardbaar!" van de hoofdrolspelers. Het was om het populair te zeggen gisteren verwerpingsdag en wie de zaak nuchter beziet, zou moeten concluderen, dat er nergens nog kans op overeenstemming over de hangende problemen is. Toch blijft men hopen en de Engelse diplomaat Eden probeerde deze hoop grond te geven, door een reeks zeer concrete vragen te stellen. Het antwoord daarop is door Edens tegenspelers nog niet gegeven. In elk geval kunnen zij een balans van de toestand zijn. Ofwel er is nog ergens een basis om verder te confereren, ofwel men kan de openbare propaganda-bijeenkomst in Genève het beste beëin digen. Vreemde reactie van Rhee Ook t kleinste „Kannieverstaan" in Genève MINISTER WITTE ERKENT: Meer aandacht voor de architect Psychiaters spreken elkaar tegen SPOEDRAPPORT OP HANDEN Droog en zonnig r Delf ten aar was niet bang 94e JAARGANG 'No- 21029 Uitgave: N. V. Uitgevers My Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Reigerstraat 16. Tel. Redactie: 8181, Admi nistratie: 8778 Verantwoordelyk Hoofd redacteur: J J H. A. Bruna Redactieraad: C. J v Hootegem Mr Or A J J M Mes. Mr 8. B L de Kechtei, L J v 't Westende P. V M Vercauteten Abonnementsprijs by vooruitbetaling 1 5.85 per kwartaal per post t 6.55, per week (uitsluitend by niet-post- bestell.) t 0 45 Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 cent Postrek no. 278841. Voor God, Koningin en Vaderland Wad POND ERDAG 13 MEI 1954 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse E,landen: GOES, Westsingel 98. Teiefoon no. 2236 - Bureau voor Zeeuwsch- Vlaanderen: HULST. Uubbele Poort 7, Te.efoon 102 - (Bybureaux: Terneuzen, Noordl^Tt 5b, Tel. 2601. OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Prof. Romme voelt voor Belgisch voorbeeld Doch ook in het parlement blijft het Belgische besluit niet zonder re acties. De heer Romme van de K.V.P. heeft reeds vragen gesteld aan de be trokken ministers, of men ook in Ne derland niet tot verkorting van de diensttijd van dienstplichtigen zou kunnen overgaan. Als België dit in overeenstemming kan brengen met de NAVO-verplichtingen, zou Nederland het dan ook niet kunnen? DE REGERING hoopt voor het eind van dit kalenderjaar een beslissing te kunnen nemen inzake de algemene grondwetsherziening. Aldus dr Drees, in antwoord op vragen van professor Romme. DE ONBEKENDE vliegtuigen, die on langs boven Noord-Noorwegen zijn waargenomen, blijken Amerikaanse en Russische toestellen te zijn ge weest. De Noorse regering heeft reeds de nodige nota's verstuurd. DE K.N.A.C. heeft aangedrongen op volledige afschaffing van de reisde- viezen-formaliteiten. Reizigers, die per auto de grens over gaan, moeten nog altijd met deviezenboekjes wer ken. DE SOVJET-UNIE heeft de twee luchtvaart-attaché's dievvan spionnage waren beschuldigd, uit'Londen terug geroepen. De Britse beschuldiging werd echter niet aanvaard. ER BESTAAT weinig twijfel over, of de Mau-Mau-organisatie in Nairobi is uitgeroeid. Maar daarvoor is dan ook een kwart van de inheemse bevolking gearresteerd. Toch zuivert men ver der. DE COMMANDANT van de regerings troepen, die in Atjeh de rust moeten herstellen, heeft gezegd, dat mili tair gezien de bijstand door het le ger kan worden stopgezet. De kracht van de opstand is gebroken. EEN FABRIEKSARBEIDER in Baton Rouge (V.S.) mist juwelen ter waarde van 2 millioen gulden Hij vertelde de politie, dat hij de juwelen uit Duitsland had. „Na de oorlog geruild tegen sigaretten en snoep". CYNGMAN RHEE, die vanuit het verre Seoel de conferentie volgt, gooide gisteren een bom in de verga dering. door zijn verklaring, dat hij het Amerikaanse voorstel voor ver eniging van Korea verwerpt. Vorige week had men in Genève aangeno men. dat Rhee accoord ging met het houden van algemene verkiezingen in geheel Korea. De premier noemde dit thans volkomen ongegrond. Vele af gevaardigden geloven, dat Rhee hier mee de besprekingen van de 19 lan den over Korea, een dodelijke slag toebrengt. Intussen verwierp Vietnam even kordaat het Vietminh-voorstel voor een regeling van de Indochinese kwes tie, volgens hetwelk Vietnam zou worden verdeeld. Dit is te verrassen der, daar Frankrijk in het voorstel nog wel aanleiding tot verder praten had gezien. Maar Vietnam dénkt niet aan een verdeling van zijn grondge bied. De Vietnamese afgevaardigde hield vast aan vrije verkiezingen onder be scherming van de V.N. De regeling van de betrekkingen tussen Frankrijk en Vietnam dienden voorts gebaseerd te zijn op de gemeenschappelijke Frans-Vietnamese verklaring van 28 April j.l. Volgens deze verklaring belooft Frankrijk de volledige onafhankelijk heid en een Frans-Vietnamese band binnen de Franse Unie. Vietnam had wel een tegenvoorstel te doen. Dit hield o.m. in, dat de re gering van Bao Dai de lakens zou heb ben uit te delen. Er moest één Viet namees leger komen, dat ook de Viet- minhs diende te omvatten. De Viet namese afgevaardigde onthulde in aansluiting hierop de inhoud van de Frans-Vietnamese ontwerp-verdragen. VRAGENDE EDEN Eden opperde in dit verband, het toezicht te laten uitoefenen door V.N.-leden, die buiten de Koreaanse oorlog waren geble ven. Naar verluidt zullen de communisten op de meeste vra gen met „neen" antwoorden. In een vraaggesprek heeft minister Luns als zijn mening te kennen ge geven. dat Korea weinig kansen heeft in Genève. Voor Indo-China lagen de kaarten volgens hem iets gunstiger. JJET Perzische militaire Hof van Appèl heeft het vonnis van drie jaar eenzame opsluiting bevestigd, waartoe de voormalige premier, dr Mossadegh, in December wegens ver raad veroordeeld was. Mossadegh heeft voor de tweede maal beroep aangetekend hij het Hooggerechtshof. I/OOR „Maria" druppelen er nog steeds giften binnen. Het grote werk is nu gedaan: Maria kan in Nederland ver pleegd worden, dank zij de toe zegging van meer dan dertig mensen, die de sanatoriumkos- ten zullen betalen. Maar dat wil niet zeggen, dat we de klei nere giften minder waarderen. Integendeel. Het penningske van de weduwe is ons even lief als de koninklijke gift. Giste ren ontvingen we nog f. 15. van de R.K. Boerinnenbov.d uit Biervliet, van P.L. te De Heen f. 10.en van mej. H te Schoondijke f 2.50. Hartelijk dank \7ELE correspondenten en verslag- gevers bij de besprekingen te Ge nève valt het opt hoe de afgevaardig den uit de Oost-Aziatische landen de gelegenheid laten voorbijgaan om een behoorlijk antwoord te geven op hun gestelde vragen. De correspondent van het katholie- r\E uniformiteit van de moderne wo- ningbouw en van andere bouw werken. heeft in brede kring een ze kere ongerustheid doen ontstaan. De ze ongerustheid, die onder meer tot uiting werd gebracht in de requesten van de bond Heemschut, de A.N.V.V. en de A.N.W.B., wordt door de minis ter van Wederopbouw en Volkshuis vesting gedeeld. De minister is van mening, dat de rijksoverheid geen architectonische schoonheid kan scheppen, noch een grotere verscheidenheid in bouwvor men kan doen ontstaan, 't Ontwerpen van woningen en andere bouwwer ken is immers in de eerste plaats de taak van de architect. En het zijn de gemeentebesturen, die dienen te wa ken voor de welstand van de bouw werken in hun gemeenten. Niettemin is bij de minister de vraag gerezen of de voorwaarden, die gelden voor de verlening van rijksbijdragen en -sub sidies voor de totstandkoming van ge bouwen, wellicht belemmerend wer ken op een vrijere ontplooiing van de architectuur. De vraag of er inderdaad een zeker verband bestaat tussen centrale over heidsvoorschriften en uniformiteit in de architectuur,, zal de minister thans voorleggen aan een door hem in tc stellen commissie. Verscheidene orga nisaties, waaronder de bond Heem schut, de A.N.V.V. en de A.N.W.B, zijn reeds uitgenodigd in deze commissie zitting te nemen. Als deze commissi^ inderdaad het bestaan van de relatie tussen de centrale overheidsvoor schriften en de uniforme architectuur constateert, zal zij zich tevens dienen te beraden op de vraag hoe, door wij ziging van de bestaande voorschi'if- ten, verstarring zou kunnen worden voorkomen. VOLTOOIDE WONINGEN SEDERT 1945 DE SLAVENHANDEL tiert nog we lig in het Midden-Oosten. In Arabië en Ethiopië tesamen zijn nog een mil lioen slaven. Een slavin kost tussen de f 700 en f 1000. Een slaaf van f 250 tot f 700. De AMERIKAANSE marine krijgt (1e beschikking over een nieuw super- moordtuig, een geleid propectiel, dat sneller gaat dan het geluid. Het wordt afgevuurd door straaljagers, op doe len in de lucht. OOK VOOR de bouw van woningen voor alleenstaanden zullen voortaan premies worden toegekend door het Rijk. Behalve tegemoetkoming in de grondkosten, kan men premies tot f 2000 krijgen. TWEE ERG populaire portiers blijken in tien maanden tijd ruim dertig mil le aan fooien te hebben ontvangen. Het zijn Walden en Muyselaar, die het ontvangen geld voor liefdadige doel einden hebben bestemd. IN HET KLOOSTER der Franciscanen te Venray is Dinsdagavond overleden, pater dr Bonaventura Kruitwagen. Hij was 79 jaar. Pater Kruitwagen was een groot geleerde en vooral een kenner van de middeleeuwse cultuur. IN ZUID-WEST TUNESIë zijn de opstandelingen weer actief. Zij dood den drie Tunesiërs en roofden de voorraad springstoffen uit een mijn. Elders ontsnapten elf politieke gevan genen uit hun cellen. IN STADSKANAAL is een vijfjarig meisje omgekomen door gasverstik- king. De gasslang was van de aanslui ting gegleden, waardoor het gas vrij spel kreeg. De ouders en een broertje waren alleen bedwelmd. DE UNICEF zorgt ervoor, dat dr Al- bert Schweitzer, die in Kambarene zo veel menslievend werk verricht, ge holpen wordt. Hij krijgt voor 150.000 dollar aan voedingsmiddelen, be stemd voor de inheemsen. TTET derde „onaanvaardbaar" klonk van communistisch-Chinese kant en het gold het Zuidkoreaanse voorstel voor verkiezingen onder V.N.-toezicht, waarover Rhee intussen het zijne is gaan denken. Volgens de Chinezen zijn de V.N. een „partij" in de Koreaanse krijg. Minister Eden deed tenslotte de di plomatieke stijl van voor 1914 herle ven, toen hij de conferentie een aantal vragen voorlegde, die naar hij zei, dringend antwoord behoefden. Hij vroeg of men het er over eens is, dat alle troepen van beide par tijen in bepaalde gebieden geconcen treerd moeten worden. Aanvaardt men. dat Laos en Cambodja onder een speciale categorie vallen en dat de Vietminh-troepen uit deze landen moeten worden teruggetrokken? Wie zou de gebieden in Vietnam aanwij zen voor de troepenconcentraties9 Was men het er over eens, dat, wanneer alle troepen in bepaalde gebieden ge concentreerd waren, ongeregelde troe pen ontwapend moesten worden9 Was men voor internationaal toezicht en zo ja, in welke vorm? ke Amerikaanse persagentschap N.C. W.C. stelde op een der persbijeen komsten aan Huang Ha, de afgevaar digde van communistisch China, de vraag of het juist was. dat 21 Ameri kaanse missionarissen (katholieken zowel als protestanten) in China ge gijzeld zijn met het oog op de even- tuële gebeurtenissen op deze confe rentie. Huang Ha. van wie bekend is. dat hij voortreffelijk Engels spreekt, nam bij deze vraag de houding aan van ..kannieverstaan". Doch de Ame rikaanse verslaggever gaf het niet op en insisteerde met de vraag of er een reden aanwezig was waarom er ver schil bestond tussen de behandeling van Amerikaanse en niet-Amerikaan se missionarissen in China. Hij bood zelfs de minister aan de namen van de missionarissen en hun laatste ver blijfplaatsen te noemen. In het nauw gebracht door deze vasthoudendheid moest Huang ten slotte wel ingaan op het probleem Hij begon toen af te geven op de mis sionarissen zonder enige onderscheid en beschuldigde hen van sabotage en ophitsing. Maar op alle aanvullende vragen of deze missionarissen veroor deeld waren, of men met hen contact kon opnemen, of men ze als gijze laars vast hield bleef hij antwoord schuldig. GEVLUCHT E'EN Tsjechisch vliegtuig heeft een noodlanding gemaakt te Grafen- whoehr in het Zuiden van West- Duitsland. dicht bij de Tsjechische grens. De 23-jarige piloot, die slechts in ondergoed gekleed was, is ongedeerd. Verdere bijzonderheden wilden de Amerikaanse autoriteiten niet meede len. Wel zeiden zij, dat de piloot om asyl heeft verzocht. Het vliegtuig had geen passagiers aan boord. In het Paleis Soestdijk heeft Woensdagmiddag 12 Mei een deputatie Fransen aan H.M. Koningin Juliana het „Grand Collier de L'Ordre des Chevaliers de La Courtoisie Fra-ncaise", aangeboden. Madame Thome Patenotre, Senateur-Maire de Rambouillet, overhandigt H. M. de Fran se onderscheiding. In het midden Madame Yvonne Barende, Femme de lettre en links dhr Marcel Ranville, Commisaire General de L'Ordre de La Courtoisie Francaise. HET Berkelse drama, zoals het thans in de rechtszaal zijn climax gaat naderen, geeft nog tal van verrassen de wendingen en houdt de aandacht van juristen zowel als van medi sche deskundigen gevangen. Ter wijl de van moord op zijn vrouw be schuldigde Berkelse arts O. volkomen onbewogen op de verdachtenbank zit, raken medische experts in vuur en vlam en proberen aan te tonen, wat volgens hen de oorzaak van mevrouw O.'s dood moet zijn geweest. Gisteren richtte men zich echter op de persoon van de verlachte. Was hij eerder door een zielkundige, als vol komen toerekeningsvatbaar beschre ven, gisteren deelde een andere psy chiater, eveneens een man van groot gezag prof. Carp uit Leiden me de, dat O. „een ernstig" gepsychopa- thiseerde schizojide persoonlijkheid" was. De betrekkelijkheid van psychia trische rapporten is hiermee wel af doende aangetoond. Dr Carp was het met 0:'s verdediger eens, dat als even tueel het bewijs van moord geleverd zou zijn, de verdachte mogelijk ver minderd toerekeningsvatbaar moet worden geacht, ook al dacht men daar eerder anders over. De president vroeg hierop aan prof. Carp, een spoedrap- port over O. uit te brengen. Prof. Carp was het volkomen oneens met de andere psychiater, dr Hoelen, dat O. een warmvoelend mens zou zijn. „Hij heeft mij gezegd", aldus prof. Carp, „graag de sectie op het li chaam van zijn vrouw te willen bij wonen Dat is toch niet warmvoe lend?" Tevoren had prof. Steenhauer, bui tengewoon hoogleraar in Leiden, ver klaard, dat zij bij onderzoek van de maaginhoud van de overleden me vrouw, 0.21 milligram cyaankali had gevonden. Dit speelde volgens haar echter geen rol. daar het gif dat in de maag is. zijn dodelijke working nog niet heeft verricht. FRANSE OPPERBEVEL VERWACHT: '94S 1946 1947 1949 1949 I9SO 19S1 195? 195J JN HET zo juist verschenen jaarverslag van de Centrale Directie van de Wederopbouw en de Volkshuisvesting is een aantal cijfers op genomen over de voltooide woningen sedert 1945. Onze grafiek geeft een beeld van deze cijfers. Indien men de cijfers totaliseert blijkt, dat sedert 1945 door de woningbouw corporaties bijna 90.000 woningen werden gebouwd. De gemeenten bouwden 120.000 woningen en de par ticulieren 101.000. We woningvoorraad werd met ruim 310.000 wonin gen vermeerderd, waarbij dan nog 15.000 deelwoningen en duplex- woningen gevoegd moeten worden. De strijd laait wederom op TI ET FRANSE opperbevel verwacht, dat de Vietminh slechts die krijgs gevangenen zal laten repatriëren, die zo ernstig gewond zyn, dat zy nooit meer zullen kunnen vechten. Naar schatting zijn dit 700 man. De vliegtuigen van de Franse lucht macht, die nu bij Dien Bien Phoe niet meer nodig zijn, worden ingezet om de 100.000 guerilla's in de delta van de Rode Rivier te bestoken. De toe stand daar is ernstig, maar vol gens het opperbevel niet hopeloos. De verklaring van Dulles, dat het verlies van Indo-China geen onher stelbare gevolgen zou hebben voor geheel Zuidoost-Azië, is gisteren ge volgd door een uitspraak van Eisen hower, dat „wij allen Vietnam, Laos en Cambodja willen redden". Volgens Eisenhower moet het echter worden gedaan op UITNODIGING van de drie verbonden staten in Indo-China Eisenhower hoopte, dat de drie staten vrijwillig zullen toetreden tot een ver dedigingsstelsel van Z.O.-Azië. Men dient Indo-China niet af te schrijven Weersverwachting, geldig tot vanavond: Droog en zonnig weer. Zwakke tot matige wind. in hoofdzaak J tussen Oost en Noord. Dezelfde of iets lagere temperaturen. Vandaag: Zon onder 20.23 uur. Maan op 16.05 uur. Morgen: Zon op 4.49 uur. Maan onder 3.00 uur. Na twaalf dagen van overleg tussen de hoogste officieren van 't Leger des Heils, werd Wilfred Kit- ching gekozen tot opvolger van de thans 67-jarige Generaal Albert Osborne. De verkiezing, waaraan 46 officieren deelnamen, geschiedde achter gesloten deuren te Sunbury Court (Middlesex), waar de Hoge Raad bijeengekomen was om een nieuwe Generaal aan te wijzen. Wilfred Kitching was een van de Britse leden van de Hoge Raad I 1954 van het Leger des Heils. ANTROERING WEERSPIEGELDE zich op de gezichten der omstanders in Lourdes, toen Ria Valkering, een tienjarig Nederlands meisje op de stra lende morgen van de 11e Mei namens alle zieke kinderen in Nederland een gebied van kinderlijke liefde en hulde uitsprak tot Maria en toen zij zei, dat Neerlands bloemen de mooiste ter wereld zijn. Met een helder stemmetje, dat velen tot tranen bracht, vertelde zij daarop aan Maria, dat de zieke kin deren ook bloemen zijn, de mooiste bloemen ter wereld. Zij bad om genezing, doch niet op de eerste plaats daarvoor, want zij smeekte om liefde en geluk m de harten der kinderen en om vrede voor alle mensen. Daarop naderde de grote stoet, de eigenlijke kinderkruistocht. De kinde ren kwamen aan gezeten in de rolwagentjes of op een brancard. Voor zover zy konden hielden zy in beide handen een bosje witte bloemen gekneld. Hun stoet werd geopend met een brancard, waarop de honderden brieven van zïeke kinderen uit Nederland met al hun wensen en verlangens. Tegelijk met de bloemen werden zij aan de voeten van het beeld neergelegd. Voetie voor voetje trok de lange ry van kinderen van het asyl naar de grot. ria alstublieft, maakt mijn kind beter als het zo mag zijn". Sterke moeders zijn het, die met haar kinderen lij den, bidden en hopen. Onderwijl bad Ria Valkering „Lieve Moeder Maria: wij bieden U deze bloemen aan, omdat wij blij zijn. dat wij bij U mogen komen. Deze bloemen zijn net zo als wij uit Nederland ge komen. Wij geven moeder thuis ook bloemen als er feest is. Wij houden veel van onze moeders. Wij houden ook veel van U. Maria. U bent zo goed en lief". Dan bidt Ria: „U woont zo ver weg Maria, maar wij zijn tóch gekomen. FAE KAPPEN der wagentjes opgesla- gen tegen de fel brandende zon. Aan velen van hen ging dit alles on bewust voorbij, omdat zij nog te klein waren. De moeders echter die hun liefste zieke bezit vergezelden, het wagentje zelf voorttrokken of het kind in de 'armen droegen, smeekten uit het diepst van hun hart: „Moeder Ma- Maak ons allemaal a.u.b. blij, vader en moeder en alle kinderen". Ouders en omstanders schreiden bij dit schouwspel. Mannen en vrouwen uit Nederland, maar ook Frankrijk, Zwit serland. Duitsland. Italië en talloze andere landen werden getroffen door deze ontmoeting van liidende kinde ren met hun Hemelse Moeder. MGR BAETEN SPREEKT. ETN TERWIJL de kinderen een voor een het tuiltje bloemen aan de voe ten van Maria neerlegden en zo hun opwachting bij de Koningin der Vre de maakten, naderden, voorop gegaan door een zee van vaandels, de pel grims. o.w. de 1100 boeren en boerin nen uit Nederland. Zij bezetten het plein van de grot en luisterden naar het wel komstwoord van Mgr Baeten, bisschop van Breda, die hun wees op de ware Mariadevotie „Geen kwestie van gevoelig heid, maar gebaseerd op de nuchtere waarheid, dat Maria de geestelijke Moeder der mens heid is". De zieke kinderen zijn de glorie van onze bedevaart, zo zeide hij. Wij schreiden om een van hen, die onverwacht ge storven is, doch het is de troost van zijn ouders en van ons al len, dat Hansje van den Berg uit Neerloon, te Lourdes een Engeltje geworden is". Tot de meer dan 1100 boeren en boerinnen en jonge boerinnen, die deelnemen aan deze bedevaart beho ren 30 zieke kinderen, uitgezonden door de Kath. Boerenbond. De hier voor benodigde gelden werden bijeen gebracht door de leden van de katho lieke boeren-en tuindersorganisaties Mgr Baeten zal persoonlijk te Lourdes 130 speciale wimpels zegenen en be vestigen aan de vlaggen en vaandels welke vele afdelingen van boeren, jonge boeren en boerinnen hebben medeg'egeven. De deelnemers aan de ze boerenbedevaart zullen bij terug komst een herinneringsdegen ontvan gen. Stukken overgedragen aan hoofdparket U\E zaak van de by de recente reeks arrestaties in Indonesië aangehou den H. C. J. G. Schmidt, is thans (bijna zes maanden nadat hij werd gearresteerd) aan het hoofdparket overgedragen. Schmidt, wiens naam telkens circu leerde in de Indonesische persberich ten over een „Nederlands complot", wordt beschuldigd van het deelnemen aan een verboden vereniging. De po litierapporten over drie andere gear resteerden zijn eveneens aan het hoofdparket overhandigd. De gearres teerden hebben nu toestemming ge kregen. consulaire bijstand te ontvan gen. De appèlzaak tegen Barkey, die tot een jaar werd veroordeeld wegens het verboden bezit van munitie, is nog steeds in behandeling. QP HET Belgische militaire vlieg veld Florennes heeft men bijtijds een sabotagepoging ontdekt bij een jager van het type Thunderjet, die grote gelijkenis vertoont met de sabo tage, waardoor acht vliegtuigen van hetzelfde type in October op de grond werden vernield. De stuurinrichting van het vliegtuig was door een ijzeren staaf geblok keerd. Na wervelstorm DE WERVELSTORM, die het Japanse eiland Hokkaido getroffen heeft, worden nog 78 vissersboten, met 450 man aan boord, vermist. Dertig schepen en 15 vliegtuigen zoeken naar de vermisten. Ook is de hulp van de Russische autoriteiten in geroepen, daar men reden heeft om aan te nemen, dat tien vissersboten naar de Russische territoriale wate ren zijn afgedreven. §INDS het moment dat de tij gerin Gipsy van het Circus Espana haar jong ter wereld bracht en dit verstootte, is het dier zeer nerveus. Zo erg, dat het roofdier Dinsdagavond, na een optreden in het circus, dat in Delft werkt, een aanval op de oppasser ondernam. Gipsy was na haar nummer, naar haar eigen kooi gebracht en daar ge voederd. Plotseling sloeg Gipsy een klauw in de onderarm van haar oppasser en bracht, hem een beet toe. Erger werd voor komen. door het optreden van zekere meneer Dijkstra., die op straat passeerde en het gillen hoorde van de oppasser, die door de tijgerin in de kooi werd getrokken De heer Dijkstra sprong over het hek, dat rond het circusterrein was aange bracht. greep een ijzeren staaf ging daarmee de tent waar Gip sy's kooi stond, binnen. Hij be werkte het roofdier zodanig met de staaf, dat het gedwongen werd zijn prooi los te laten. De heer Dijkstra is geen domp teur. Hij heeft thuis alleen een poes.

de Stem | 1954 | | pagina 1