DER DOKEN" .DANK VOOR SPOEDIG HERSTEL zietméér in Den Bosch krijgt Nederlands grootste schoenfabriek jm Tiende Verkennersbedevaart Het seminarie der Capucijnen te Oosterhout üw huisapotheek j „Wat cloe je met mijn zuster?" Willy Corsari DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 8 MEI 1954 0. L. Vrouw van de Polder: eeuwenoude devotie De legende Ongeval met dorsmachine werd principiële zaak ook| DE V. S. EN DE ST. LAURENS ZEEWEG Zolang jy by me bent Machtig project der N.V. Aed. Schoenenunie Bloch en Stihhe Eddy Stihhe legde eerste steen KRUIS" f/teetlnSPuot/ienteti VoCt de tndiLSthie PYROMETERS IN DE TOEKOMST OOK EEN KLOOSTER VOOR DE ZUSTERS Bouw voldoet aan moderne eisen 'N BLIJVEND GESCHENK MOEDER D- DE COCK - HULST De draaiende schil f I [J.IK ER kto's uit Igoe- uiteindelijk de Mariabeeltenis in han den kwam van Baron Julien de Ca- loen Toen de Vader van deze Baron stierf, werd diens woning opnieuw behangen. Achter het behang ontdek te men een nis waarin een vergeeld perkament werd gevonden, dat ach teraf de verkoopacte van het paneel bleek te zijn Dank zij de Brugse Oudheidkundige Verschelde werd een en ander tot klaarheid gebracht. „IN ERE HERSTELD" I_Jet verhaal geraakt ten einde. Op 4 Juli 1926 trok door Brugge een grootse Maria-omgang. Ook de beel tenis van O. L. Vrouw van de Polder werd hier meegedragen door Zeeuwse meisjes. De Zeeuwse bevolking, die in grote getale in Brugge bij de omme gang aanwezig was, was zo geest driftig en spontaan dat zij alles in het werk ging stellen het Miraculeuze schilderstuk terug in Vrouwenpolder te krijgen. Pastoor J. Brügeman uit Middelburg heeft niervoor zeer veel gedaan en op 14 November 1931 te kende Baron Julien de Caloen de ac te van schenking, met die verstande, dat jaarlijks op die schenkingsdag n H. Mis aan het votiefaltaar zou wor den opgedragen voor zijn overleden familieleden. Mgr. Aegenent. toenmalig bisschop van Haarlem wijdde op 8 October 1932 het votiefaltaar persoonlijk in en ont hulde opnieuw de oude beeltenis van de Patrones van Vrouwenpolder. GROOTSE OPZET TTET is de 10e Nationale Bedevaart die de verkenners van de K.J.B. op 22 en 23 Mei a.s. gaan houden naar O. L. Vrouw van de Polder, vereerd ruim 12 km ten noorden van Middelburg in het kleine dorpje Vrouwenpolder, waar slechts enkele huisjes rond een sobere kerk staan weggeplant. Hoe onbelangrijk Vrou wenpolder op economisch en velerlei ander gebied misschien ook moge zijn, groots is er de Maria-verering waardoor Vrouwen polder toch iets is gaan betekenen, vooral voor hen die Maria vereren. "^^aar komt het oude schilderij van daan, zal men vragen als men de miraculeuze afbeelding van Maria in de kerk bezichtigd? Het is een inte ressante geschiedenis, waarover men ons in korte trekken iets heeft ver teld. Reeds in de 9e eeuw was men 3n Zeeland druk doende land aan de zee te ontrukken. Steeds waren er meer schorren ingepolderd waardoor het land groter en groter werd. De vruchtbare streek werd bebouwd door vele zich daar vestigende landbou- i wers. Naarmate het aantal polders groeide, de bevolking er toenam, kwam. er steeds meer behoefte aan 'n kerk waar men de Zondagsplichten kon vervullen. De wens om een kapel i in de polder te bouwen werd in 1340 K vervuld toen door bemiddeling van I de abt van Middelburg, en de Land- I heer, Wolfert II van Borselen tussen I Serooskerke en Veere een kapel werd 1 gebouwd, die onder de bescherming I werd gesteld van de H. Maagd. Sinds die tijd draagt deze polder dan ook de naam van O. L. Vrouwepolder. De kapel was sober van interieur. Niet een beeld was het rijk. De be- volking zelf was te behoeftig om hieraan iets te veranderen, tot op zekere dag een der bewoners een pa neel uit de kerk nam en er dwars door de polders mee naar Middelburg liep. Hij klopte bij Meester Lucassen, een bekend schilder aan, met het verzoek een beeltenis van de H. Maagd op het paneel te willen doen schilderen. De schilder aanvaardde de opdracht tnaar wachtte met de uitvoering om dat hij op dat moment niet voldoende inspiraties bezat direct een dergelijke opdracht te scheppen. In dezelfde dagen meldde zich een jong en onbekend gezel bij Meester Lucassen aan om werk. Veel had deze niet te doen, maar toen hij de knaap bezag, besloot hij hem de Mariabeel tenis op het paneel te laten schilde ren. Op de zolder van de schilder trok de onbekende jongeling aan de i S\ ^0en middag het vespers luidde en de schilder de knaap riep aan tafel mee te komen eten, kreeg hij geen antwoord. Meester Lucassen ging toen zelf naar boven en kwam daar tot de ontdekking dat de knaap gevlogen was. Op een tafel stond echter het paneel met daarop een Mariabeeltenis, zo schoon, dat de schilder er stil van werd. Dit zou dus de beeltenis worden van Maria, die de beschermvrouwe zou zyn van de pol der-bewoners. GERED ACHTER HET BEHANG FNe schapenhoeder Parduijn bewaar- de het kostbare bezit echter zorg vuldig en pas in het vierde geslacht werd het door zijn bet-achter-klein dochter verkocht aan de Landheer van Borselen van der Hooghe. Deze landheer had een zoon die zich later in Brugge ging vestigen, waardoor Cinds die tijd nam de devotie tot Haar weer toe. Vooral tijdens de laatste wereldoorlog en niet te verge ten gedurende de rampdagen van Fe bruari 1953. Dit jaar houden de ver kenners van de Kath. Jeugdbeweging hun 10c Nationale Bedevaart tot Haar. Een bedevaart, groots van op zet, waarvoor tot nu toe reeds meer dan 300 verkenners zich hebben op gegeven. Deze bedevaart kenmerkt zich in een week-end waarin naast gebed ook het spel niet wordt ver geten. De eerste dag is er een grootse vlaggenparade, terwijl het kampe ment. dat zeer uitgebreid zal zijn, zal worden opgeslagen op het kampeer terrein De Vlieger. Die avond zal er een grootse lichtprocessie trekken ter Hare Ere. Een groots kampvuur met een stemmige avondwake besluiten de eerste dag. De Zondag wordt begonnen met 'r plechtige H. Mis die door alle aanwe zige verkenners zal worden gezongen. Die middag is er een plechtig H. Lof in de parochiekerk te Middelburg, waarheen allen zullen trekken. Ook in Middelburg zal een vlaggenparade worden gehouden .terwijl aan de pa trouille die de beste indruk van dit week-end heeft achtergelaten een speciaal hiervoor ontworpen totem zal worden uitgereikt. Deze winnende pa trouille zal tevens gerechtigd worden het volgend jaar opnieuw het bede- vaartvuur te mogen ontsteken. Alle deelnemende verkenners zijn ken baar aan een fraai ontworpen insigne waarop O. L. Vrouw van de Polder staat afgebeeld en dat door hen boven het borstzakje van het uniform zal worden gedragen. De K.R.O. heeft reeds twee ui'zendingen aan deze Mariadevotie gewijd en zal van de sluitingsdag der bedevaart een vol ledige reportage uitzenden. Advertentie Q- bevolking was zeer Ingenomen H Xe' sc'10ne beeltenis van de ™aaSd en al ras ontstond ter voti neen zeer intieme Maria-de- h.s 30r verkregen gunsten en ge- ™sve"toringen toonde Maria dat de dank aan Haar gebracht zeer gewaardeerd en Vrouwenpolder Jr1® uit tot een der grootste ge en'icS0rden van Zeeland. In de 15e lode eeuw trokken talloze proces sies uit geheel Europa naar het kleine reeuwse dorpje. Blinden konden zien, "eken werden genezen en lammen konden weer lopen. Al deze wonder- flare feiten werden in die tijd opge tekend in het zg. „Miracelenboek, ter- ™ijl rond het Miraculeuze schilderij nonderden gouden en zilveren medail les en andere afbeeldingen kwamen 'e hangen. Maar helaas, in 1570 maakten de Watergeuzen hieraan een einde. De kerk werd geplunderd en in brand gestoken. Het Miraculeuze paneel werd echter door een schapenhoeder «en zekere Parduijn, gered. Van Vrouwenpolder bleef niet veel moei/ over. Vele katholieken vluchtten e lu jaar nadat de geuzen hun han„ aan bet genadeoord hadden geslageji, telde Vrouwenpolder nog slechts en kele tientallen huizen rond de ruim van een geblakerde kerk. Wie u'us aansprakelijk QOK in hoger beroep vroeg de Offi" cier van Justitie bij de Bredase Rechtbank, Mr. Houben, veroordeling van de landbouwer A. S. uit Prien- senbeek wegens overtreding van het Landbouwveiligheidsbesluit. Op 23 September van het vorig jaar kreeg op het erf van genoemde S. een 19- jarig meisje een ongeluk bij het wer ken aan de aldaar opgestelde dors machine van loondorser V. Land bouwer S. had van de Kantonrechter een boete gekregen van f 100,- of 30 dagen hechtenis en bovendien 1 mnd. hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Mr. Houben vroeg bevestiging van dit vonnis. Toen in 1950 het landbouwveilig heidsbesluit kwam. waarin stond, dat alle landbouwmachines afgeschermd moesten worden, waren er maar heel weinig boeren, die zich hier wat van aantrokken. Na bovengenoemd onge luk werden zowel de landbouwer S. als de loondorser V. voor de Kan tonrechter ter verantwoording geroe pen. W-elke berechting uitdraaide op een vrijspraak voor V„ omdat de Kantonrechter hem niet beschouwde als hoofd van een landbouwvereni- ging zoals in de dagvaarding stond omschreven, ook nu draaide de gehele kwestie om de vraag: Wie was ten tijde van het dorsen aansprakelijk? De landbouwer, concludeerde Mi. Houben in zijn requisitoir, want dit staat nadrukkelijk in liet veiligneias- besluit vermeld. Geheel anders kwam de verdediger, Mr. Keullngsfreks uit Rotterdam, uit de hoek. Hij meende, dat men S. allerminst aansprakelijk kon stellen voor de onvoldoende be veiligingen aan de dorsmachine van V. Deze V kwam met zijn dorsma chine op de onderneming van S en had moeten zorgen, dat de machine voldoende beveiligd was geweest. Als getuigen-deskundisen hadden tevoren Mr de Jong uit Den Haag. juridisch ambtenaar bij het Departement van Sociale Zaken, en Ir. J. A. Berendes uit Breda, hoofd-inspecteur bij de ar beidsinspectie. hun verklaringen af gelegd. waaruit na veel discussies was komen vast te staan, d.at zij het land bouwveiligheidsbesluit. zoals door ae wetgever bepaald, juridisch onder schreven. Toch kan dit nooit de be doeling van de wetgever ziin geweest, hield Mr. Keulingfreks de Rechtbank voor Over 14 dagen zal blijken hoe de Rechtbank in deze principiële zaak beslist. (Advertentie) is niet compleet zon- der Witte Kruispoeders Hoofdpijn of kiespijn, zenuw- 0 of rheumatische pijnen wor- den er direct en afdoende '0 door verjaagdZe zijn hoven- 0 dien onschadelijk voor de maagZorg ervoor, dat U 'J ze altijd in huis en op reis bij U heeft 1 pp |Ook n tabiet-en cachet-vorm. ||p V'raagt uw Apotheker Schotse purser te Rotterdam beroofd Toen een Schotse purser met een 17-jarig meisje op een bankje in het plantsoen aan het Karei de Stoute- plein te Rotterdam zat, verscheen plotseling een man, die vroeg wat hij daar met zijn „zuster" moest doen. De purser kreeg daarop enige slagen in zijn gezicht. Er voegde zich nog een meisje bij en de purser werd beroofd van zijn portefeuille met zes Engelse ponden. Nadat de beroofde Schot zijn beklag bij dc politie had gedaan, zijn de schuldigen opgesloten. De politie zoekt thans ieders aandeel uit en vermoedt dat de beroving met voorbedachte rade is geschied. LIET Amerikaanse Huis van Afge- n vaardigden heeft de wetgeving, betreffende de Amerikaanse deelne ming aan de aanleg van de interna tionale zeeweg van de St. Laurens door Canada. Donderdag goedgekeurd Reeds 20 jaar lang zijn pogingen ge daan om de toestemming voor deze samenwerking met Canada te verkrij gen. (Advertenties) schreef speciaal voor LIBELLE een meeslepend vervolgverhaal geïnspireerd door het gegeven van de ontroe rende film van die naam. Een verhaal uit de hedendaagse werkelijkheid, met het bedreigde huwelijksgeluk van twee jonge mensen als inzet. Doe Uzelf niet te kort door dit feuilleton te missen! In het nummer van 15 Mei verschijnt de eerste aflevering. Opnieuw zal blijken dat U de beste vervolgverhalen leest in LIBELLE. EXTRAIedere week het leuke kinderblad TOMBOLA èf maandelijks een COMPLETE ROMANB1JLAGE. ZAMTRENT vijf jaar is het geleden, dat de N.V. Nederlandse Schoenenunie Bloch en Stibbe „HoHandia" te Waahvifk een der in Plan West te 's-H^r- togenbosch gebouwde fabriekshallen betrok en er begon met de productie van speciaal-artikelen. Het nieuwe Bossche bedrijf als filiaalbedrijf be doeld van de grote fabriek in Waalwijk werd een zeer groot succes. De vraag naar de producten, die in deze fabriek werden vervaardigd werd der mate groot, dat er niet aan kon worden voldaan, omdat de capaciteit on voldoende was. Op initiatief van de beer E. Stibbe werd daarom het vorig jaar reeds besloten tot een uitbreiding in de vorm van een geheel nieuwe fabriek, die straks de grootste schoenfabriek zal zijn, die Nederland kent. pvonderdagmorgen werd u woordigheid der Directie en van de door Eddy tegen- van Bloch en Stibbe. Burgemeester Mr. H. J. M. Loeff diverse Hoofden van Dienst van de stad, architecten aannemers de eerste steen nieuwe fabriek gelegd Stibbe. Burgemeester Loeff noemde deze ge beurtenis een zonnestraal voor het ge meentebestuur. dat zittend met een grote werkloosheid, zich voortdurend inspant om de werkgelegenheid uit te breiden. Hij verklaarde verder dat Den Bosch zich gelukkig prijst, dat het contact met het bedrijf voor deze nieuwbouw verstevigd wordt en hij sprak de wens uit. dat de fabriek een bloeiend be drijf zal mogen huisvesten mede ter verhoging van de welvaart van Den Bosch. De heer E. Stibbe was voor deze woorden zeer erkentelijk. PAE nieuwe fabriek wordt gebouwd op het nieuwe industrieterrein ten Westen van de stad langs de Paraie!- lelweg Het is een terrein ter grootte van 8000 m2 en er is bovendien reke ning mee gehouden, dat straks even tueel nog uitbreiding mogelijk is. Het is inderdaad een machtig complex dat de architecten H. A. Maaskant te Rotterdam en Ir. K. Bouman te 's-Her- togenbosch. hebben ontworpen. De nieuwe fabriek heeft een lengte van 170 meter en een breedte van 45 me ter. Het complex draagt een uiterst zakelijk karakter, maar beschikt toch over een sterk representatief voorko men. De fabriek komt met het front naar de Parallelweg en het daarachter liggende spoorwegemplacement te liggen. Het complex bestaat om tecnnische redenen uit drie delen en wordt uiterst modern ingericht. De fabriek is ge heel gelijkvloers, alleen de cantine is iets omhoog gebouwd, om daaronder de garderobe in te richten. Het pro ductieproces is maatgevend geweest voor de samenstelling van de platte grond, waardoor straks in het gebruik of Drogisi MANOMETERS THERMOMETERS PROMPTE VAKKUNDIGE SERVICE nv Observator Hierboven geven we een maquette-foto van het nieuwe seminarie der Paters Capucijnen te Oosterhout. Men hoopt het gebouw, dat plaats biedt aan 225 studenten en 35 religieuzen, in September van dit jaar in gebruik te kunnen nemen. vleugel, een rechtervleugel en een ka- pelaanbouw. De middenbouw, waarin zich aan de voorzijde de hoofdingang bevindt, be vat behalve een hal, spreekkamer en logeerkamers, op de begane grond de professorenkamers, de refter der stu denten, de keukenvertrekken, en op de verdieping het paterskoor, de zie kenkamers der studenten en een ge deelte van de specifieke kloosterver- trekken, zoals refter en recratiever- trekken der religieuzen. De rechtervleugel bevat behalve de cellen der religieuzen, een grote bi bliotheek en verder kleermakerij, wasserij, bakkerij, timmer- en schil derwerkplaats. Het op de foto zichtbare voorste ge deelte van de rechtervleugel zal eerst in de toekomst worden gebouwd en is bedoeld als klooster voor de zus ters, die mettertijd de zorg voor de keuken en verdere huishoudelijke werkzaamheden op zich zullen ne men. In de linkervleugel bevinden zich de eigenlijke seminarlevertrekken, zo- Het vorige seminarie te Langeweg werd gedurende de oorlog deels- zwaar beschadigd, deels vernield. Na dat eerst nog was overwogen om het seminarie te Langeweg te herstellen, werd aan architect M van Beek uit Eindhoven opdracht gegeven een nieuw seminarie te ontwerpen op een ruim en gunstig gelegen terrein aan de Warandelaan te Oosterhout. In de zomer van 1952 werd het werk aan besteed en daarna overgedragen aan het aannemersbedrijf A. H. v. d. Vel den Zn. uit Eindhoven. Het seminarie is na enige omzwer vingen thans gevestigd tc Voorscho ten en de Paters zowel als de semi naristen zien verlangend uit naar de dag dat zij naast Oosterhout zullen kunnen verhuizen. Het gebouw bestaat in hoofdzaak uit een middengedeelte, een linker als op de begane grona de diverse leslokalen, studiezalen en aan ieder einde een ruime recreatiezaal, op de verdieping twee grote slaapzalen en enige vaklokalen. DE KAPEL elk onnodig inwendig verkeer wordt vermeden, omdat het product een vol komen logische weg volgt, die ten slotte in de expeditie-afdeling uit mondt. Er is grote aandacht besteed aan een afdoende isolatie tegen weers invloeden. een gecombineerd verwar- mings- en ventilatiesysteem en er is gestreefd naar een zeer efficiente ver lichting. De maquette, die wij moch ten bewonderen, ademt ruimte, lucht en licht. Dat geldt wel heel bijzonder voor de recreatieruimte van het per soneel, die uiterst modern en ruim zal worden ingericht. Het nieuwe complex zal straks ar beid kunnen verschaffen aan circa 800 personen. In de huidige fabriek te Den Bosch werken 320 arbeiders. Een van de oorzaken, zo werd meegedeeld, dat deze fabriek in Den Bosch wordt ge bouwd, is gelegen in het feit, dat men zeer te spreken is over de Bossche arbeiders. Het ligt niet in de bedoeling de be staande fabriekshal te blijven bezet ten. Deze zal straks na het gereedko men van de nieuwe fabriek dat zal omstreeks 1 Januari 1955 zijn hebben de Erven J. Jansen N.V. te Nieuw- Vennep beloofd wederom beschik baar komen. (Advertenties) VOOR BIJ De kapelaanbouw, die door een gang met de seminarievleugel is ver bonden, bevat op de verdieping de kapel der studenten met een ruim priesterkoor en enige nevenkapellen. Onder de kapel is de gymnastiekzaal gelegen, die door de aanwezigheid van een ruim toneel met nevenruim ten ook als aula gebruikt kan wor den, waarin toneelvoorstellingen kun nen worden gegeven. Op het ruime, omringende terrein zijn de nodige sportvelden geprojec teerd, verharde speelplaatsen komen aan weerszijden van de kapel langs de linkervleugel Het gebouw, hoewel sober in afwer king, is geheel naar moderne eisen gebouwd en ingericht. Veel zorg is besteed aan de toetreding van licht en lucht, alsmede aan de keuze van degelijke materialen. Volgens de Capucijnentraditie blijft het houtwerk in het kloostergedeelte ongeverfd en worden de deuren voor zien van houten klinken. Het stemt tot dankbaarheid dat, dank zij de milde giften die ontvan gen werden, de totstandkoming van dit ruime en doelmatige gebouw mo gelijk is gemaakt. HETis een verbazingwekkende schande, dat deze muziek, die ons zo zeldzaam ontheft van de aardse zorgen, zo weinig wordt ge speeld". Aldus Caspar Höweler in zijn „X-Y-Z der Muziek" een boek, dat in gee huisgezin mag ontbre ken en dat voor weinig geld een in zicht in de vele componisten geeft, in ieders werken en in vele vakter men, dat anders met geen goud te betalen zou zijn. Höweler doet deze uitspraak, waar hij Vivaldi behandelt. En te recht! Van de levensloop en handel en wandel van deze roodharige priester, die gelijktijdig met Bach en Handel (geb. 1685) leefde, is niet zo heel veel' bekend. Een noot, die de man in zijn muzikaliteit typeert, is dat hij eens ter verantwoording geroepen is, om dat hij het opdragen van het H. Mis offer onderbrak om een muzikale in geving op te schrijven! Een andere noot: Bach vereerde hem zo, dat hij een aantal vioolconcerten van Vivaldi voor clavecimbel (de voorganger van onze piano) bewerkte. Nog een: Bach moejt tot 100 jaar na zijn dood wach ten vóór zijn werken werden uitge voerd; Vivaldi 200 jaar. De voornaamste reden waarom de ze componist zo lange t'ijd verwaar loosd werd. ligt wel in het feit, dat zijn werk niet toegankelijk was. Nie mand nam de moeite( zo ook met Bach) het te verzamelen en het te la ten drukken. Men is er nu mee doen de en men heeft aldus ontdekt, dat Vivaidi een enorm kwantum muziek op zijn naam heeft staan, waaronder alleen al 39 opera's, grote en kleine. Een van de kleinere, een kamer opera voor drie stemmen, brengt Vox onder no. 7990. Het is „La nimfa e il Pastore" (de nimf en de schaapher der). De grote opera in Vivaldi's tijd was niet anders dan amusement voor de massa, met „songs" die wij tegen woordig als „tophits" zouden betite len. Niet zo de kameropera. Daarin experimenteerde de componist voor de fijnproevers met verschillende vor men van lange en korte aria's, met ge durfde muziek. Hij imiteerde jacht partijen, onweren, nachtegalen gezang e.d. „Goedkope flauwe kul" zult U zeggen. Jawel, maar het ligt er maar aan, hoe het gebeurt. Als men hoort, hoe in deze korte opera van Vivaldi de prachtigste en gevoeligste aria's gezongen worden met -en jachthoorn op de achtergrond of met vreedzaam kabbelend water van een beek en dat men af en toe denkt Mozart te horen, (geboren toen Vivaidi al tien jaar dood was) en zelfs klank en kleur combinaties van Wagner (geboren toen Vivaidi al 70 jaar dood was) te genkomt, dan praat men wel anders. ■^/AT deze man in zijn tijd voort bracht, grenst inderdaad aan .iet ongelooflijke. En de dertien zeer ge varieerde aria's worden verbonden door gevoelige recitatieven, die ge woonlijk niet meer doen dan op zan gerige toon het verhaal verder bren gen, doch die hier emoties weerspie gelen, die voor de stemming der per sonages beslissend zijn. Een pracht prestatie overigens van de heer Loehrer met een kamerorkest uit Mi laan en een drietal met zorg gekozen zangers, wier stemgeluid hen bij uit stek geschikt maakt voor de vertol king van drie uitgesproken verschil lende karakters. Een werk voor de ivare liefhebber. VEN heleboel knapen houden er omtrent het amateurisme rare meningen op na. Er zijn Ameri kanen. welke op de Olympische Spelen als pure amateurs verschij nen, waarvan het bekend is, dat zij voor hun athletische prestaties zeer dik worden betaald. Er zijn Rus sen. die bij de gratie van de heren Malenkov en anderen op kosten van de almachtige staat zich verbeiden met sport en al evenzeer naar de Olympische Spelen afreizen om daar door middel van zeer ver bluffende en ophefmakende presta ties de wereld te verkondigen, dat het land, waarin zij leven minstens zo veel weg heeft van een paradijs als het oorspronkelijke. Vandaar dat het zo dapper is van de heer Albert Mayer, een Zwitser, om tij dens de verandering van het Inter nationale Olympische Comité, de vraaa te stellen wie er nu eigenlijk tot de amateurs gerekend worden. Werd het de voorzitter van dit ongetwijfeld achtbare comité niet een tikte prijs en groen rondom zijn edelachtbare oren? TN deze dagen, nu de Ronde van Ne- 1 Nederland juist is afgelopen en de winnaars van de klassementen met de buit huiswaarts ziin gekeerd is er wel enige reden hulde te brengen aan de sportman Gerrit Schulte, die op de meest indrukwekkende wijze een wedstrijd heeft gefietst ondanks zijn negenendertig jaren. En dan te we ten dat diezelfde Gerrit Schulte in geen enkel criterium of waar ook aan de start verschijnt zonder zijn con tract er letterlijk en ook figuurlijk uit te fietsen. Vele jongeren kunnen aan deze figuur een voorbeeld nemen. Een voorbeeld van liefde tot zijn werk Cook al moge dit werk dan een sport zijn) en een voorbeeld van grote, ja zelfs zeer grote sportiviteit. Het is jammer, dat er maar weinig Schulte's zijn! LTET rumoer in de Italiaanse Wieler- bond is nog niet geluwd en altyd is het nog te bezien of Fiorenzo Mag- ni dit jaar wel wedstrijden zal mogen rilden in Zwitserland. De wielerbond aldaar namelijk heeft met de meeste nadruk verklaard, dat men het niet zal dulden, dat de heer Magni en artn waterdragers op de Zwitserse wegen komen fietsen met een trui rond hun lenden, waarop een breed voerige reclame staat geschilderd voor de een of andere verdienstelijke tandpastafirma. Magni heeft in deze zaak nog steeds de steun van Fausto Coppi, die er gens verklaard heeft niet te zullen deelnemen aan wedstrijden in landen, waar Magni wordt geweerd. Dit houdt in. dat Coppi noch Magni in Zwitserland en Frankryk rijden. Mis schien verandert het echter allemaal. £R is in Februari in Dordtmund (Duitsland) een Zesdaagse verreden en deze is niet zonder enige sensatie verlopen, want op een gegeven moment geraakte Lohmann handgemeen met de official Weckerling, die niet op gewassen was tegen de renner. Ook een tweede coureur, Kilian, bemoeide zich met deze zaak en kreeg eveneens klappen van Lohmann. De Duitse wie lerbond heeft nu alle drie de /liegen een klap gegeven en /eredeneerd: „waar er drie vechten, zijn er drie schuldig." Derhalve werden alle vechters bazen voor enige tijd geschorst. Het jurylid zal daar wel erg van zijn geschrokken. T~\E Russen proberen zoveel moge- lijk met hun sportlui naar het bui tenland te trekken, want daar hebben de „staatsamateurs" niet zelden een zeer zacht eitje aan alle mogelijke concurrenten. De jongste poging van de Russen is geweest deel te nemen aan de wereldkampioenschappen bas ketbal, die in Brazilië worden geor ganiseerd. De Braziliaanse regering heeft de sportmannen geen visum verleend, redenerend, dat de landen, waarmee geen diplomatieke betrek kingen worden onderhouden, ook niet kunnen deelnemen aan een tournooi, dat in het land wordt gehouden. De Russische basketbalspelers zijn dus verzocht „alsjeblief" thuis te blij ven. QP het einde van de vorige voet balcompetitie zfjn er in Limburg, getuige de uitlatingen van rector Bos nians, gekke dingen gebeurd. Bepaal de clubs hebben elkaar op het einde van de voetbalcompetitie namelijk ge steund, Misschien komen deze zaken in Brabant ook wel eens voor en mis schien is Zeeland er evenmin vreemd aan. Een sportief voorbeeld van hoe het moet, hebben de voetballers van Zevenbergschen Hoek gegeven. Zij moesten in Roosendaal tegen de club van die naam spelen. De Zevenber genaren hadden geen belang bij de ze wedstrijd. Roosendaal had de twee te verdienen punten hard nodig om kampioen te worden. „Den Hoek" vocht op leven en dood en won na achter te hebben gestaan met 3—2. Voorzitter Hermus zelde na afloop van de wedstrijd: „En zo hoort Let jongens." jyAT Fausto Coppi met de grootste ragelmaat bedreigingen laat horen en dat hij zich daardoor de antipathie op de hals haalt van menige wieler vriend schiint deze goede man niet te weten, ófschoon hem dit door de ..Gazetti dello Sport" al eens is ge zegd. De nieuwste verrassende bood schap van Fausto is. dat hij aan de Ronde van Frankrijk wil deelnemen. Jacques Goddet zei natuurlijk van graag, maar Coppi vertelde er nu achter op, dat hij alleen meedoet als Magni ook mag starten. En dat lijkt op dwingelandij! 0ok in de Belgische voetbal wereld schijnen de wonderen niet uit de lucht te zijn. Een klein berichtje in „De Gazet van Antwerpen" heeft dit duidelijk gemaakt. Een Antwerpse club heeft zeer veel zin in de voor hoedeman Vliers. Men heeft 'n transfersom geboden van 1 mil- lioen francs, circa f 75.000.

de Stem | 1954 | | pagina 9