I Wim, Nico en Pieter van Est komen uit n gezin van 16 Goud-gele Virginia PU L Dikken Bruine s 2)ulV&nkrOnkk Als moeder liaar ervaringen gaat vertellen... HET IMl1 ONZE PUZZLE Het vliegen in volle gang „Ik kan nooit naar een wedstrijd gaan kijken, maar ik houd alles secuur bij DRIEKUS DE MEEDOGENLOZE ROTTERDAM Sterke kinderen Bergs driemanschap vergreep zich 1 tOOOKXXXXXXX?. Boekenplank Huidgenezing Oplossing vorige week Succes van de korrels ZATERDAG 8 MEI 1954 X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X by: (.Advertentie) (Van onze speciale verslaggever). ^LS WIM VAN EST in de vallei van Chervreuse het slagzwaard van zijn meedogenloze tempo hanteert en met grote sprongen naar de kop van het peleton ijlt, kennelijk met de bedoeling binnen enkele minuten de gehele bende in de steek te laten en alleen te arriveren in het volgepropte Are de Prince, zit er in Fijnaart, in een huisje onder aan de voet van een dijk gelegen, een vrouw bij de radio in afwachting van de reportage, die elk moment over de Brusselse zender kan komen. Het is de moeder van Wim van Est, die niet alleen de verrichtingen volgt van haar beroemde zoon Willem, evenzeer houdt zij met de meeste nauwkeurigheid de uitslagen bij van Nico en Pieter, die ook tot de licentiehouders van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie behoren en die hard op weg zijn in het voetspoor te treden van Wim, de twee voudige winnaar van de Ronde van Nederland, de drager van Gele Trui in de Tour de France en de grootste kampioen van de klassieke en uitermate zware wegwedstrijd Bordeaux-Parijs. Moeder van Est, 52 jaar oud. is de vurigste supporter van haar kinde ren. Zij gaat zelden of nooit naar een wedstrijd kijken, want zij heeft het veel te druk met haar huishouden. „Maar ik houd alle uitslagen secuur bij. Er ontgaat mij niets", zegt de vrouw, die een Haagse is van geboorte. „Kijk eens, ik heb zestien kinderen gehad. Daarvan zijn er momenteel nog veertien in leven. De oudste drie zijn getrouwd, zodat we 's-middags nog altijd met z'n dertienen aan tafel zit ten. Dat is warempel geen kleinigheid. Er komt veel voor kijken, maar we hebben nooit getreurd, ofschoon we moeilijke tijden hebben gekend. Ik ben mijn man, Pieter, in Den Haag tegengekomen. Ik ben er vrij jong mee getrouwd en ons eerste kind heet te Arjaan. Daarna kwam Wim, die als wielrenner de aard naar geen vreem de heeft, want, U mag dat gerust we ten, mijn vader. Gijs de Bas. is ook een coureur geweest. Hij heeft in de dertiger jaren de wedstrijd Den Haag- Brussel gereden en wist zich zeven de te klasseren. Hij kende er dus ook wel wat van. Na Wim werd Liesje ge boren. Zij is gestorven. Achtereenvol gens kwamen Marie. Anna, Diena, Klaas, Kees, Driekus. Lien, Corrie. Bep Stien en Toon. In ons huishoudentje zijn nog opgenomen twee kinderen van ons Lieske, die enkele jaren terug is gestorven. De kinderen heten Zusje en Pauwke." Moeder van Est moest haar verhaal even onderbreken, want er stond melk op de kachel en. DE COUREURS in orde had gehad. Ik wist niet, dat ik verdraaid goed kon rijden. Ik ves tig m'n hoop nu maar op de Tour. Had ik niet naar de Ronde van Nederland kunnen afreizen, dan was ik vast en zeker met het wielrennen opgehou den HET TEMPO VAN DRIEKUS Mogen we de verhalen van moeder geloven dan is dit Pieter, de jong ste wielrenner van de van Est'en. Hij is vreselijk zuinig. Hij steekt namelijk al zijn centen in zijn lief hebberij.... de wielersport. YY/IE kan er beter van de moeilijk- heden van het wielrennen vertel len dan deze vrouw, die op het punt van deze tak van sport niet altijd de mening kan dragen van de zeer ver standige vader Piet van Est (55), die blijft beweren, dat zijn kinderen op de eerste plaats op een normale ma nier aan de kost moeten komen en dat er daarna pas, indien er gelegen heid bestaat, aan fietsen moet wor den gedacht, beter gezegd, mag wor den gedacht. „Ik vind het belangrijk, dat de kin deren eerst een vak leren, hun kost kunnen verdienen, een weekgeld in brengen. Daar moeten zij het later van hebben. Wielrennen immers is maar voor een korte tijd goed. Je moet een groot kampioen zijn om werkelijk door het fietsen binnen te geraken!" HET GEZIN VAN EST DIJ de van Est'en wordt er natuur lijk op de eerste plaats veel over wielersport gesproken. „Het wielrennen zit de kinderen in het bloed", vertelt moeder. (Advertentie) Ball-points zijn in de loop der jaren voor iedereen onmis baar geworden, ook voor onze postklanten. En voor hen hou den wij nu, van het laatste ge deelte van onze voorraad, een speciale aanbieding ball points, niet de goedkope re clame-uitvoering maar de betere uitvoering met kope ren clip en ring. Als Rotterdammers, die toch in de stad wonen, ze bij tientallen tegelijk kopen, dan is het voor onze postorder-klanten toch geen kunst om er zoveel te bestellen, dat de vrachtkosten verdeeld over zo'n kwantum niet zoveel meer uitmaken. Onze postklanten kopen nu deze stuk voor stuk gecon troleerde ball-points (en koop er niet één maar diversen) in zwart, rood, Sroen of blauw 29<r. Alle goederen worden onder rembours verzonden (boven 25 gulden franco). Bij retour-, zending binnen een week ontvangt U het betaalde geld Omgaand terug. ik WINKELCENTRUM BINNENWEG TELEFOON (V J80O-T17B8Q IEDERE 'MAANDAGMORGEN GEOPEND ^ADAT de melk was weggezet ver volgde moeder van Est met te zeg gen, dat eerst Wim is gaan fietsen. „Wim ging in Sint Willebrord wo nen en daar werd veel gefietst. Hij deed eens mee aan een wedstrijdje, waarin niet over licenties werd ge sproken en hij wist te winnen. Hij werd een ttikke' vriend 'van Rfnus Va- lentijn en toen was de- zaak spoedig voor de bakker. Wim (nu 31) inspi reerde natuurlijk, toen hij wat succes had, zijn jongere broers, maar die zijn toch allemaal weer anders begon nen. Klaas is na Wim nu wel de sterk ste renner. Hij staat momenteel zelfs midden in de actualiteit. Het is op het nippertje geweest." Moeder van Est vertelt dan hoe Nico op het laatste moment voor de wie lersport is behouden. „Hij heeft een week lang, voor de aanvang van de Ronde van Nederland met een gezicht van jewelste gelopen. Hij kon name lijk geen plaats krijgen in een ploeg. Ónze Wim had gezegd, dat hij niet zou starten als Nico niet mocht mee doen, maar hij kon dat niet blijven zeggen...," 's-Zaterdags voor de aanvang van de Ronde was de keuze van Nico in de ploeg van Wim pas definitief. Ger- rit Peeters zou namelijk niet meerij den. Nico had wat getraind, maar hij had voor zo'n grote wedstrijd geen behoorlijke fiets. Hij telde zijn spaar centen en met behulp van.... (hier knipoogde moeder van Est even!!!), kon hij voor rond de f 500.materi aal gaan halen bij René Wouters in Ossendrecht. Mijn man verklaarde me voor gek, maar ik heb toegestemd. Ik zeg tegen Nico: „En denk er om, dat ge met een goeie prijs thuiskomt". Hij heeft woord gehouden". Nico was er om dit zelf te kunnen beamen. Hij treurt nog over het feit, dat in de tijdrit naar Amsterdam zijn derailleur niet kon gebruiken: „Ik zou, geloof ik, vast voor Gerrit Voorting zijn geëindigd, als ik mijn derailleur jl/TOEDER van Est voelt zich ge lukkig met haar kinderschare. Dat is haar aan te zien, als zij over haar belevenissen vertelt. ,.Ik heb wel eens horen beweren, dat het toch eigenlijk onmogelijk i3 zestien kinderen groot te bren gen". zegt zei. „Ik begrijp niet hoe Je'rnensen daar op komcn.4Wan- neer je mijn kindeftlh ziét moet je zeggen, dat ze zonder uitzonde ring allen een flinke body heb ben. En ik geloof nu toch wel te mogen aannemen, dat de kinde ren sterk zijn. Wim is een van de sterkste tijdrijders van de wereld en Nico is individueel (dat getuigt de Ronde van Nederland!) ook wel wat mans!" PP Zo zag het gezin van Est er tien jaar geleden uit. Wim (achterste rij, tweede van links) stond pas aan het begin van zijn wielercarrière. Hij was een eenvoudige Fijnaartse jongen. Inmiddels heeft zijn naam een in ternationale betekenis gekregen. Zullen Nico en Pieter eveneens de weg van de roem bewandelenHet is een groot vraagteken, dat bij Pieter (helemaal rechts) op het moment, dat deze plaat werd genomen, niet is opgekomen! 1VJOEDER van Est hernam de draad van haar verhaal en kwam bij Piet terecht, die alleen tijdens de weekends de kans heeft om te trainen en te rijden, want voor het overige moet hij aan de slag blijven bij de landbouwer Piet den Hollander. „On ze Piet is nu 19", zegt zijn moeder. „Het is een goeie, maar verschrikkelijk zuinige jongen. Hij zal geen builtje frites eten en geen potje bier drinken. Zijn gehele tractament benut hij voor het kopen van materiaal voor zijn racefiets. Elk moment van zijn leven wil hij gebruiken om te oefenen. On ze Piet is zeker de hevigste wielren nerliefhebber. die wij in onze familie hebben. Ik hoor zeggen, dat ie niet slecht rijdt. Hij -is 'pas weer vierde en vijfde geweest. Dat gaat dus best. Hij is ook erg voorzichtig. Hij doet al vier jaar met dezelfde fiets. Hij is echter niet het snelste Wij hebben in ons huishouden nog Driekus zitten. Die geeft niets om de hele -wielrennerij en hij kijkt er zelfs niet naar om. Op een gegeven ogenblik echter daagde Driekus onze Wim en Klaas uit een wedstrijd tegen hem te rijden.. Hij zou ze ver morzelen, beweerde hij. Een vermorzeling is het niet ge worden, maar toch moesten Wim en Nico het hoofd voor Driekus buigen, die de wedden schap won op een notabene ge leende fiets...," Moeder van Est wilde haar gesprek gaan beëindigen, want de patates dienden de pan in te gaan. De kinde ren kwamen thuis, van de akker en de school. Zij vulden weldra de keu ken en.ze spraken natuurlijk over de wedstrijden, die voor het weekeind op het programma staan. Zo gaat dat bij de van Est'en! /Advertentie) i 14 r-. -.4'. 4 5 Zware straffen geëist T"NRIE Bergenaren hadden zich voor de Bredase Rechtbank te verant woorden wegens diefstal en heling van een hoeveelheid koper. De zandstraier J. D. was de dief geweest. Op 5 en 7 Februari klom hij over de afrastering van een opslagplaats, toebehorende aan de B., en nam in totaal 150 kg. koper mee. Hierna klopte hij aan bij de opkoper H. C. B., die zich niet ont zag de gestolen partij koper voor een zacht prijsje over te nemen. De zoon van B. kreeg opdracht de eerste par tij bij D. op te halen en hoewei ook deze zoon wist, dat het gestolen goed betrof, kweet hij zich van deze taak. De dief en de opkoper gaven hun schuld toe Eerstgenoemde stond niet al te goed bekend Hij. liep zelfs nog in een proeftijd. Dat deed de Officrei van Justitie besluiten een zware straf tegen verdachte te vragen. De eis luidde 1 jaar gevangenisstraf. De /raadsman zei geschrokken te zijn van deze hoge strafmaat en vroeg de Rechtbank een grote dosis clementie voor D. die toch niet beschouwd mocht worden als een beroepsmisda diger. Ook de opkoper werd door de Offi cier zwaar oP de korrel genomen. Hoewel D. hem vertelde, dat het ko per was gestolen, had B. even zo vro lijk de partii aangenomen en zelfs in het register een valse naam ingevuld. Tegen B. luidde de eis 9 maanden, waarvan 3 maanden voorwaardelijk (proeftijd 3 jaar) en toezicht reclas sering Slechts de zoon van de opko per vond genade in de ogen van de Officier. Deze zoon, op proefverlof uit een psychiatrische inrichting, was door de vader misbruikt en kon niet ten volle aansprakelijk gesteld wor den voor zijn daad. Tegen hem luid de de eis f 50,boete óf 10 dagen. Uitspraak voor alle drie over 14 dagen Qlfcisdeshty XXX KXXXXXXXX ÏN zijn beroemde boek over de Moeder verhaalt Kard. Minds- zenty van kinderen, die een nieuw spelletje hadden bedacht. Iedereen moest het mooiste woord beden ken, dat er op de wereld bestaat. Ze moesten dat op een papiertje schrijven en als vader thuis kwam, zou hij uitmaken, wie had gewon nen. De kleine jongens en meis jes zochten ieder een hoekje op van de kamer om het woord op te Schrijven, bang dat anderen zou den afkijken, 's Avonds valt de be slissing; vader maakt uit, dat het mooiste woord is „Moeder" en dat heeft de kleine jongen van zeven jaar op zjjn papiertje geschreven. Wij zullen hem gaarne toestem men, want geen schoneg woord kan men zich denken, geen dat zo'n warme en tere klank heeft en met zo'n eerbied wordt genoemd. Daar bij is het alsof warmte ons door stroomt en voor ons een beeld op rijst van enkel goedheid en liefde. Schrijvers kunnen haar lof ver kondigen en dichters haar bezin gen, maar het schoonste beeld van haar staat getekend daarbinnen in ons hart; wij dragen het met ons mee als een kostbare herinnering, die door de jaren niet verbleekt of verdwijnt, doch slechts aan rustige bezonkenheid wint. Naarmate de jaren verstrijken, wordt dit beeld meer van bijkomstige onvolmaakt heden ontdaan en meer in de sfeer van het verhevene getrokken Be grijpelijk was het, dat de idee van „Moederdag" zo gemakkelijk in gang heeft gevonden. Een dag in het jaar wordt de moeder in de bloemetjes gezet, letterlijk en figuurlijk; zij wordt met kleine geschenken verrast en met attenties omringd en haar worden aparte bewijzen van liefde gegeven. Wat een vreugde en op gewektheid heerst er op die dag in talrijke gezinnen, hoe geeft de feestelijke sfeer licht en gezellig heid, en tovert een blijde trek op alle gezichten; het is „Koninginne dag" in de gezinnen! TAaar is wel eens opgemerkt, dat voor een goed kind iedere dag de verplichting geldt, om moeder liefde te bewijzen en hulpvaardig heid te tonen en dat het dus altijd moederdag zou moeten zijn, maar waarom zouden we daarboven niet een dag in het jaar haar nog eens extra kunnen eren? Alle dagen moeten we God eren en toch vie ren we de Zondag, alle dagen groeten we O. L. Vrouw en toch vieren we bijzondere feestdagen ter ere van Haar. En zo wordt eens per jaar de moeder heel bijzonder geëerd en is het feest om haar. We zouden wensen in deze tijd, dat het moederschap met hoge eer bied werd omringd en dat de ver heven opvattingen, die de katho lieke Kerk daarover huldigt, wer den erkend en gerespecteerd. Want haar waardigheid is ontspro ten aan de scheppende almacht van God en iedere moeder is door Gods hand aangeraakt. In de Six tijnse kapel heeft Michel Angelo de schepping van de mens voor gesteld, alsof hij aan de hand Gods ontsproot; maar zo kan iedere moeder het de eerste mensenmoe der nazeggen: „Ik heb een kind van God ontvangen." In deze maand gaan de gedachten nog naar een andere Moeder. De Meimaand is Haar gewijd, niet als een enkele dag, maar als een maand van eerbied en liefde en talrijke attenties, Haar bewezen. Door Haar werd iedere Christen moeder verheven en een deeltje van het licht dat Maria omgeeft, straalt over op haar allen. Die ene begroeten we als de meest geze gende der vrouwen, het meester stuk van Gods scheppende almacht. Bij Haar kunnen we op moederdag het beste onze aardse moeder aan bevelen. het gebed tot Haar is een der beste gaven die we moeder ge ven kunnen. 0000000<XXXXX>00<XXXXXXXXXXXXXXXXXX>00000 «XxXX^CxXXXXXXXXxÓOCrCXXXXxXxXXXXKXXXXi GIDS VOOR OOSTENRIJK De onvermoeibare dr L. v. Egeraat heeft in de serie van Albert de'Langes Reisgidsen nu ook het eerste deel van een Gids voor Oostenrijk het licht doen zien. Vier gewesten komen in dit deel aan de orde: Voralberg, Tirol, Karinthië en Salzburg. Dit soort gid sen kenmerkt zich door practische zin niet alleen, maar ook door per soonlijke waarde-oordelen, waarmee men het eens kan zijn of niet eens, maar welke er een leesbaar boek van maken en niet een stapelplaats van gegevens. Naar uiterste volledigheid wordt trouwens niet gestreefd. Een opgave van hotels en restaurants ont breekt. De beschrijvingen geschieden aan de hand van elf grote autoroutes en de grote doorgaande treinverbin dingen. Dit alles bij uitslaande kaar ten. Verder is er een opgave van tochten uit de voornaamste plaatsen. Het geheel wordt voorafgegaan door een beschrijving van land, volk en historie, om de achtergrond van wat men gaat zien te leren kennen. (Advertentie) Huidzuiverheid - Huidgezondheid Horizontaal: 1 zinnebeeldige voorstel ling, 7 noot, 8 lengtemaat, 9 familielid, 10 noot, 12 noot, 13 hoofddeksel, 14 duinvallei. 15 inhoudsmaat (afk.), 18 vertrek, 21 gewoonterecht (Ind.), 24 plaaggeest, 25 fijn, licht weefsel, 27 Pools ruiter, 29 visuil, 30 borstplaat, 31 voorzetsel, 34 bruine waterverf, 37 bestemming, 38 landtong. 40 geweven band, 41 sieraad, 43 waterstand, 45 bontwerk. 46 herkauwer, 47 titel (afk.) 48 merk. 50 boom, 51 voertuig, 52 pers. voorn., 53 schoeisel. Verticaal: 1 drietenige luiaard, 2 on deskundig, 3 deel van Frankrijk. 4 stapel, 5 vreemd. 6 titel (afk.), 7 pers. voorn., 11 hetzelfde (afd), 12 fanta sieën op nationale volkswijzen, 16 let terkundige, 17 tuimeling, 19 inlandse opzichter of ploegbaas (Ind.), 20 dwaas, 22 noot. 23 meubelstuk, 25 vaatwerk, 26 windstreek (afk.), 28 sleepnet, 29 pers. voorn., 32 nummer (afk.), 33 boom, 35 medicament, 36 voorzetsel, 38 voorzetsel, 39 hemelgeest, 42 gemene vent, 42 made, 44 voorzetsel, 47 li chaamsdeel, 49 bekende voormalige verzetsorganisatie (afk.), inhoudsmaat (afk.). R U M V U G A L W I T O L E F M Y K R I MAIL AVE BLOK E K L E D I E B O L M T O O O I U R C K H E T E M U S P I L U N I KAN U R K R E O A M B S B E TUL N L I O E S D S K I E F G I E N S L R E O S p\E Antwerpse Union telt niet min- der dan duizend leden. Als die de man één dufke meegeven, maakt dat reeds een schoon concours. Ik ken er echter die honderd weduwnaars hebben zitten en met volle verzen dingsmanden komen inkorven. En hoe veel duiven, denkt U dat er vlogen op de eerste St. Denis van het seizoen 1954? Drie duizend, vijf duizend? Nou. laat 'ns horen. Zeg eens wat.... Ik zal U seffens uit de droom helpen, zegge en schrijve 623. De commentaar mag U er zelf bij denkena MEE, dan Halsteren. Vlak ze daar niet uit. 1423 pauwstaartjes vlogen er op het Liefdadigheidsconcours van St. Quentin. En in Steenbergen be leefden ze de sensatie dat er met 110 km. In de bocht, een duif door de lucht, kwam suizenmet een vet varken op de staart. Het was het fa meus „Bontje" van de ouwe Kees de Lille (en Zonen), dat al haar tegen strevers in het zand deed bijten. Nou Kees, als ge zo begirtt, is de boot aan, gepasseerde jaar gaf ge de vrienden nog een kansje, moeten ze er nu van de eerste Franse vlucht af eraan ge- lovenl Ziehier de uitslag: 1 Th. de Groot te Steenbergen, 2 Piet Langenberg te Halsteren (is dat met een jong van de „Lichte" van Piet Zandboer, Piet?) 3 A. Heijmans te Borgvliet, 4 J. Kar- remans Pzn. te Halsteren, 5 Gebr. de Nijs te Borgvliet, 6 P. van Tilburg te Borgvliet, 7 Fr. Prop te Hoogerheide, 8 P. van der Heijden te Halsteren, 9 J. Hagenaars idem, 10 J. B. Stok (hou je taai, Tiest) idem. Reeds jaren trek ken de heren Jan Groffen, magazijn meester en Jan Adriaansen, agent van het Dagblad De Stem er op uit om ere-prijzen te verzamelen, vandaar het enorm succes. De T.B.C.-wisselbeker en het var ken worden gewonen door de machti ge kampioen Th. de Groot te Steen bergen, die heel het zaakje onder ta fel vliegt. Extra ereprijs Piet Langen berg. opvolgers P. van Tilburg, Fr. Prop (Hoogerheide) en P. Karremans Pzn. 't Moet allemaal in telegramstijl voelt U wel. Toevloed van uitslagen. De officiële prijsuitreiking zal plaats vinden op Zaterdag 8 Mei in de zaal van Baasje van Elzakker aan de St. Antoniusmeulen, te 20.30 precies. Ook ,de Dikke Bruine zal hier, zoals van ouds met zijn presentie aanwezig zijn. Hier de West-Brabantse Union, in concours 1155 duiven: 1 A. Koevoets te Willebrord, 2 J. Nelemans idem, 3 Jos. van der Veeken idem, 4 A. Sui- kerbuijk idem, op Willebrord schijnen ze dus hard te kunnen fietsen, 5 en 6 A. van Kalmthout te Bosschenhoofd, 7 L. Buijs en zonen, 8 C. Koevoets te Willebrord, 9 C. Dekkers te Etten, 10 G. van den Bosch te Bosschenhoofd. Sprint J. Nelemans te Willebrord. Twee snelste, drie snelste, drie gete kende: L. Buijs en zonen voornoemd. Wegens het lustig staartwindje vielen ze als mussen. De Luchtklievers te Hoogerheide: 1 J. Kortus, 2 P. Backx, 3 L. Heijmans. 3 J. Stuijts-Thijssen, 5 J. B. Buijk, 6 Dolf Prop, 7 S. Michielsen, 8 L. Stok, 9 J. Prop, 10 Fons Smits, er vloegen 480 duiven. Uit Steenbergen hoor ik niets, doch in Sas van Gent zijn ze hun trouwe vriend nog niet vergeten. Duivenbond „De Vrede" Chimay: 1 E. Pielaet, 2 P. van Reeth, 3 J. den Exter (zal het geen kraai geweest zijn!), 4 J. Neels. 5 P. Fermont, 6 L. Andriessen, 7 G. de Betuwe, 8 F. Thijs. 9 E. Tielerfian, 10 Th. de Waele, 11 12, 14 en 15 G. Wulfaert (zaten voor de klep, baas niet op post, pakte juist een pintje), 13. A. Ranschaert enz. Duivenbond Rentranchcment, zaten met hun tractament op Chimay: 1 en 2 M. van Boven, 3 en 7 C. de Witte, 4 J, van Grol, 5 en 6 D. van Kerck- hoven, 8 J. van Hoorn, 9 P. Maen- hout enz. We gaan verder met de Verenigde Bergen op Zoomsc Postduivenhouders, in concours 655 duiven: 1 J. Nuyter- mans, 2 J. de Moor, 3 P. Mertens, 4 Fr. Geers, 5 Fr. van Elzakker, 6 J. de Moor, 7 S. Mertens, 8 Fr. van de Kieboom, 9 J. van Rijswijk, 10 P. J. de Koning. De vlucht verliep razend snel, vele duiven zaten met hun neus voor gesloten deuren, niemand die ze feitelijk zo rap thuis verwacht had. Extra bericht: Wilt U uw inktlap na zien? Het afdrukken van sommige klokken is gewoon hopeloos. Dat wordt zo niks, voelt U wel. Dinteloord: 1, 3 en 4 de grote kam pioen G. Krebbekx, 2 en 8 Gebr. de Jong, 5, J. van Laarhoven, 6 Gebr. Pietjouw, 7 M. Baartmans. 9 Jac. Don kers, 10 J. de Zwart, 11 Piet Mange laars, 12 D. Boluijt, 13 Chr. Nieuw- land, 14 Abr. Hartman, 15 Pol Piet- jouw enz. Hard voorwerp: G. Krebbekx; ere prijs A. J. Nieuwland. Nagekomen bericht uit Koewacht van Chimay: 1 P. Goossens, 2 R. de Guchteneire, 3 en 8 Camiel Mervis, 4 Vital de Block, 5 Jacob Elegeert, 6 cn 9 Alois Martens, 7 Cyriel den Dauw, 10 Lod. Verschueren. In de „Luchtbode" te Ulvenhout kwam er bij Koosje de Kort een naar beneden met zo'n geweld dat ernstig gevreesd werd voor de grote spiegel ruit, deze duif zit los vooruit en wint ook de eerste in de kring: 1 Jac. de Kort, 2 W. van den Beemt, 3 Bernard Goos, 4 Marijn Martens (ge zijt mel ker of ge zijt het niet), 5 Kees Wij- gaarts, 6 Jaan Voeten (kan tegen woordig ook aardig uit de voeten), 7 en 8 Piet van Eijnatten, 9 Jaan Tim- mers, 10 12 15 Kest Martens enz. In Gilze hebben ze eveneens een „Luchtbode", sommige melkers waren het nog aan 't uitleggen in 't lokaal toen de duiven alreeds begonnen te vallen: 1 Jan van Rozendaal, 2 N. van den Enden, 3 C. van Alphen, 4 5 6 10 en nog tien prijzen Bartje Aarts, de ze persoon zat erwten te wieden in zijn tuintje, 't was alsof hij een elec- trische schok kreeg toen ze schreeuw den dat er al zeven voor de klep za ten, zijn benen werden gewoon afge sneden. Gevleugelde Vrienden te Chaam. Al hier is Pietje Verheijen met alles op de loop: 1 9 en 10 P. Verheijen, 2 J. Coenraads, 3 Pietje van den Ouwe land, 4 Jos. van Eil, 5 J. Olieslagers, 6 G. Paulussen, 7 en 8 P. van Opstal enz. Pietje Verheijen wint alle series en ereprijzen. In het Terheijden wer den eveneens geweldige snelheden ge maakt: 1 en 2 M. Diepstraten, 3 L. Willard, 4 Ant. de Bliek, 5 Gebr. Van Bekhoven, 6 P. van Oers, 7 Damen- Kuijs, 8 D. Koremans, 9 P. Looze, 10 P. Dijkers. Met de groeten aan Giel, die me nooit op mijn eiers laat zitten. Bredase Duivenbond: 1 Piet Jansen (met een volle, proficiat Piet), 2 A. Horward, 3 J. C. Scheerhoorn, 4 en 17 G. Uitdehaag, 5 Piet Corssmit (werkt tegenwoordig met fijne, gestopte worst), 6 N. van Gageldonk. 7 W. Jan sen, 8 L. Smulders, 9 C. Beusenberg. 10 A. J. Roovers, 11 H. van de Pol (volle), 12 P. de Jager, 13 Gebr. Oo- mens, 14 J. van Dinther, 15 A. P. Brouwers, 16 Piet van Althuis, 18 M. Dirks, 19 Th. Vromans, 20 F. Siemons, 21 J. Sterkx, 22 C. Gerritsma, 23 Jac. de Graaf, 24 C. Joosen, 25 H. van Gas tel, 26 A. van Peer, 27 M. Verstraten, 28 Jan Tijs, 29 A. Aarts, 30 K. Heij mans, enz. Rijwiel plus honderd pie termannen J. C. Scheerhoorn, met on ze gelukwensen, serie van vijftig F. Siemons. l^ONDAG a.s. eerste districtscon- cours van Pont St. Maxence, ge geven door de Tilburgse Bond. Affi ches hangen in alle duivenlokalen. Tal van liefhebbers die magnifieke jonge duiven gekweekt hebben op vijftig percent korrel, aangevuld met tarwe, gerst en mais, zijn nu overge schakeld op vliegkorrels. Zij zouden gaarne resultaten vernemen uit Bel gië. Deze zijn echter te veel om op te noemen. Daarom volsta ik met te zeg gen dat practisch alle West-Vlaamse fondkampioenen, en dat zijn toch de genen die de toon aangeven, vijftig percent korrels voeren, met aan 't hoofd Julien Mathijs te Vichte, offi cieel kampioen van België 1953. Luxe mengelingen geoliede cn gepoetste granen raken er in België geheel uit. De prijs daarvan heeft altijd dertig en veertig percent te hoog gelegen. Nu blijkt dat de duiven op korrel veel harder vliegen (alle weken worden massa's kopprijzen gemeld door lief hebbers die op de nieuwe voederme thode zijn overgegaan) is het natuur lijk helemaal gedaan. 1 Het officiële advies is: vijftig per cent vliegkorrel, aangevuld met gele paardentand mais, een erwtje, een boontje, (tegen de ongewoonte), tarwe en gerst. Zulk voer heeft het meeste weg van kippenvoer. De duiven wen nen er eerder aan dan sommige mel kers. Doch degenen die er eenmaal aan begonnen en de resultaten van gezien hebben, willen geen ander voeder meer. Allemaal goeie. DIKKEN BRUINE

de Stem | 1954 | | pagina 5