Sooys ster is rijzende Geen kweekschool, wel ramp- en De arbeidsmarkt in Zeeland in 1954 studietoelagen NAM UITVOERDER ONVOLDOENDE VOORZORGSMAATREGELEN Huizenkwestie in een nieuw stadium ZAL KWESTIE EINDIGEN VOOR INTERNATIONAAL HOF Zuid-Rcveland Diamanten paar te Zuiddorpe Z. V laanderen Moeder met 19 kinderen MINISTER CALS OP SCHOUWEN-DUIVELAND Hoöp I-O,, ftffvfpoj JUffPritinnt Tot diep in de nacht Werkgelegenheid nog groter dan normaal CIJFERS r .o. GOES HULST Gunstige nieuwe mogelijkheden AGENDA HEOm MOHOEN MAAI\l)40 4 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 8 MEI 1954 HOEWEL de zon gedurende mijn tweedaags bezoek aan Schouwen- Duiveland", zei minister Cals gister avond aan de Zeeuwse pers, „is blij ven schijnen en ik dus alles in zo gun stig mogelijk licht zag, ben ik ge schrokken van de desolate toestand in dit rampgebied". De minister beeft niet op Ameri kaanse wjize zb'n trin wiPen maken, maar donv nersnonlükp be^honwinff ':ch nr dp V>oowto willen stellen om daavnaar ziin beslissingen te treffen TV ver7o°k°n om hulo en tussen komst. hebben de minister bestormd en namen hem zelfs Donderdagnacht tot half twee in beslag en varieerden van de aanvraag om muziekinstru menten tot subsidie voor kleuterscho len. monumenten en .ieugdvorming. Ongeveer dertig scholen heeft mi nister Cals en zijn staatssecretaris in gezelschap van de Commissaris dei- Koningin en de insnecteur van het L. O., mr Wolf, bezocht. SCHOLENBOUW Nieuwe scholen zullen moeten wor den gebouwd te Kerkwerve, Scharen- dijke, Ellemeet, NieuWerkerk en mo gelijk ook te Zonnemaire en Moriaens- hoofd. In de andere plaatsen is voor de scholen restauratie voldoende en in enkele dorpen zal men het voorlopig met noodschoten moeten doen. EEN ANDER PROBLEEM Even ernstig als het scholenpro bleem is dat van het gebrek aan on derwijskrachten. Daarom is de minis ter in principe niet tegen bestendi ging van de ramptoelage aan leer krachten en zal ook van de zijde van \/AN het Districtarbeidsbureau te IMiddetburg, ontvingen wen een rapport over de ontwikkeling der ar- beidfcmarks in het eerste kwartaal van dit jaar. Het direct beschikbaar aanbod van mannen bewoog zich gedurende die periode op vrijwel gelijk niveau. Aan het begin van het kwartaal stonden 2038 mannen ingeschreven. Geduren de de wintermaanden nam dit aan tal toe tot 2542 en 2564 resp, voor de maanden Januari en Februari, doch in de loop van Maart nam het aan- bol snel af. zodat eind Maart nog 1998 mannen stonden ingeschreven, wat dus slechts 40 minder was dan begin Januari De daling zou evenwel veel groter zijn geweest, indien er geen wijziging was gekomen n de statistische ver antwoording bij de herverkaveling op Walcheren tewerkgestelde arbeiders. Was de boekingswi.ize hetzelfde ge bleven, dan zou de daling mplaats van veertig, 255 hebben bedragen. Bii nadere beschouwing van het aanbod aan het begin en aan het einde van het kwartaal blijkt dat het aantal ingeschreven landarbeiders daalde met 100 van 772 tot 672. andere bedrijfsgroepen 'ANDERE bedrijfsgroepen met een vrij belangrijke vermindering zijn de volgende; timmerlieden (burger) daalden van 23 tot 12. huisschilders van 22 tot 1, oveiige beroepen uit de bouwnijverheid van 76 tot 61 en ove rige beroepen uit de textielnijverheid van 60 tot 37. De wijzigingen van betekenis kun nen vrijwel alle aan de gunstige in vloed van het voorjaar worden toe geschreven. Bij de overige bedrijfs dassen en bedrijfsgroepen, welke een vermindering van het aanbod te zien geven, is deze slechts van vrij geringe omvang. Enige beroepsgroepen geven een toename van het aanbod van enige omvang te zien. Hiertoe behoren o.a. grondwerkers met een toeneming van 41 van 101 tot 142 en losse arbeiders met 31 van 481 tot 512. Bij een aantal andere bedrijfsdas sen en beroepsgroepen komt een toe neming voor welke door het geringe verschil niet voor afzonderlijke ver melding in aanmerking komt. Het maken van vergelijkingen wordt dit kwartaal echter bemoeilijkt door de wijziging die de verantwoor ding van de arbeiders die tewerkge steld zijn bij de herverkaveling van Walcheren heeft ondergaan. seizoenwerkloosheid 31 December 1953 194 grondwerkers werden gevraagd, bedroeg dit aantal op 31 Maart 1954 305, derhalve 111 meer. De vraag naar mteselaars nam in dezelfde periode toe van 11 tot 19, van huisschilders van 12 tot 35 en van de overige beroepsgroepen in de bouw nijverheid van 19 tot 48. De totale vraag voor de hedriifsklasse van de houw nijverheid nam daardoor met 171 loe van 254 tot 425. De vraag naar landarbeiders nam toe van 6 tot 34. derhalve met 28 en naar losse arbeiders van 13 tot 57. derhalve met 44. De overige wijzigin gen in de vraag waren van onderge schikte betekenis. Het grootste deel van de 843 aanvra gen. welke op 31 Maart 1954 open stenden. had betrekking op de bouw nijverheid met 425 en op de metaal nijverheid met 212 openstaande aan vragen. Advertentie) het provinciaal bestuur naar handha ving worden gestreefd. Aan stichting van een kweekschool voor onderwijzers op Schouwen, kan de minister niet denken. Reëler leek hem de nieuwe studie-toelage-rege ling en de tegemoetkoming in de kos ten voor de hoofd- en bij-akten studie. Ook door vrijstelling van dienst plicht is het gebrek aan onderwijs krachten te bestrijden en om het weg vloeien van onderwijzers te stuiten, zal voor de scholen in het rampgebied de teld?tum van 31 Jan. 1953 voorlo pig worden aangehouden. MONUMENTENZORG Minister Cals zei, met vreugde te hebben opgemerkt, dat op Schouwen de zorg voor de monumenten de aan dacht blijft houden. Zo is ook met kracht bij hem aangedrongen op het behoud van het kasteel Moermont te Renesse. Het zwaartepunt hierbij is om voor dit gebouw een gepaste be stemming te vinden. Slaagt men hier in. dan acht de minister steun van rijkswege op zijn plaats. Ook de pro vincie en de stichting Schouwen wil len iets doen. Het beste is waarschijn lijk vorming van een comité, dat plan nen uitwerkt, bijv. voor een confe- rentie-oord, met streekmuseum en theeschenk erij. Bij het eind van de persconferentie, tevens besluit van het bezoek, heeft jhr De Casembroot de minister har telijk bedankt voor zijn bezoek, dat zeer grondig is geweest. Voor ieder had Z.Exc. tijd en geen probleem ont liep hij. De minister antwoordde hierop complimenteus en zei verbaasd te hebben bestaan over de locale kennis van de Commissaris, wat ook gold, volgens Z.Exc., voor de inspecteur van het L.O. Behalve door jhr De Casembroot was het prov. bestuur ook vertegen woordigd door de heer A. Schout. GESCHENKENSTROOM HOUDT AAN Nu weer een stier Gister kwam het bestuur van de Friese zuivelfabriek te Oudega met een stamboekstier naar Goes. Op de Grote Markt boden zij die welwillend de coöperatieve vereniging ..Centraal Stierenstation Zeeland" aan. De dankbaarheid voor dit geschenk was groot bij de begunstigden De stier zelf bleef onbewogen en vond de plechtigheid bepaald stierlijk verve lend. Katli. Middenstand houdt eeulrale raadsvergadering r\E katholieke middenstandsbond van het bisdom Breda komt Woensdag 19 Mei in centrale raads vergadering bijeen. Bondsvoorzitter Lockefeer zal de openingsrede houden. Na de bestuursverkiezingen en het af handelen van het verdere technische gedeelte der vergadering zal de bonds- adviseur spreken over de ontwikke lingscursussen. terwijl de heer Wouter Perquin. perschef van de NRKM zal spreken over dc middenslandsnota. Pater H Heijdeman zal spreken over het retraitewei'Jj en mr Hans Velu over de middenstandsjongerenorgani satie. Doktersdiensten Te Goes wordt Zondag de dienst waargenomen door dokter Griep, te Middelburg en Vlissingen resp. door doktoren Ferkema en De Greef en te Heinkenszand, Arendskerke en Wol- faartsdijk door doktor Staverman. Dokter Folmer te Driewegen neemt waar voor dokter Luyckx en dokter Kiviet te Borssele voor dokter Gel derblom. DIENST DIERENARTSEN Op Zuid-Beveland West wordt Zon dag dienst gedaan door de heren Joh. Klaassen. Heinkenszand en M. Gaa- keer te Ovezande. Bouwera van moderne zakenlnlerieura VOORHAVEN 101 TEL 34,71 ROTTERDAM ]-)AT op 31 Maart 1954 de seizoen- werkloosheid nog vrij groot is blijkt wel als we zien dat van de 1998 op die datum ingeschreven er 672 behoorden tot de landarbeiders, 512 tot de losse arbeiders en 142 tot de grondwerkers. Bit vergelijking van de cijfers van dit kwartaal met die van het eerste kwartaal van 1953 blijkt, dat er dan aanmerkelijke verschillen moeten worden geconstateerd. Onder invloed van de ramp. welke gedurende dat Icwartaal met enige andere provincies ook de provincie Zeeland ernstig trof had er toen een wel zeer abnormaal grote afneming van het direct be schikbaar aanbod plaats. De grote invloed, welke de overstro mingsramp onmiddellijk op de werk gelegenheid had. werd door het ver schil in de cijfers van 4551 op 31 De cember 1952 en 1156 op 31 Maart 1953 duidelijk geïllustreerd. situatie normaler Het research-laboratorium uan de Lakfabriek ,.Wenzo", Tramsingel, Breda. De grondstoffen worden beproefd voor de verfproducten, die hier gefabriceerd worden voor schilder en industrie. 913-oo Het dodelijke ongeval bij silo-bouw te Breskens Officier vraagt bevestiging vonnis Kantonrechter gIJNA EEN JAAR GELEDEN op Zaterdag 30 Mei 1953, vielen drie arbei ders met ren steigervloer van een hoogte van 22 meter in een der cellen van de in aanbouw zijnde silo te Breskens. Een der arbeiders verloor het leven, de anderen werden gewond, maar herstelden volledig. De Kanton rechter te Oostburg veroordeelde de uit Steenbergen afkomstige uitvoerder B eorl bocte van f 30 wegens het overtreden der voorschriften van de veiligheidswet. B., die zich onschuldig voelde, ging in amièl hii de Middelburgse Rechtbank. Vrijdagmorgen is zjjn zaak tot in de kleinste dé tails opnieuw behandeld. De Officier van Justitie, mr J. L. Andreae vroeg bevestiging van het vennis van dc Kantonrechter. i I De uitvoerijgr verklaarde voor de I Rechtbank, dat hij onmiddelijk na het ongeluk persoonlijk alles in het werk had gesteld om de slachtoffers te redden. Volgens zijn verklaring en ook vol ger^ die van zijn broer, die als ge tuige optrad, was het ongeluk het ge volg van een oude onzichtbare breuk in een der onderleggers van 'de stei ger. Mr Andreae echter meende, dat te grote spoed tot onvoorzichtigheid had geleid. De raadsman, mr Toxopeus, wees op tegenstrijdige verklaringen van de deskundigen en op het feit, dat de Arbeidsinspectie geen maatregelen genomen had. Uitspraak op 21 Mei. Veel belangstelling voor Nijverheidsdag Voor de Nijverheidsdag te Terneu- zen, blijkt grote belangstelling te be staan. Reeds honderd Zeenwse in dustriëlen gaven kennis van hun komst bij het ETI, dat dit experiment helpt organiseren. HAT de werkgelegenheid nog steeds groter is dan normaal wordt ge demonstreerd door de omvang van het direct beschikbaar aanbod op 3i De cember 1953 en, 31 Maart 1954. Dit aanbod beweegt zich op een be langrijk lager niveau dan de laatste jaren voor de overstromingsramp ln het eerste kwartaal van het jaar het geval was. Toch is de situatie al weer norma ler dan een jaar geleden, als men ziet dat er nu oP 31 Maart 1954 1998 ar beidskrachten als direct beschikbaar aanbod stonden genoteerd, tedwijl dit aantal kort na de overstroming op 31 Maart 1953 slechts 1156 bedroeg. Het aantal openstaande aanvragen vertoont bij vergelijking van de cij fers op 31 December 1953 en 31 Maart 1954 een vrij belangrijke stijging. Het totaal aantal openstaande aanvragen nam toe van 561 op 31 December 1953 tot 843 op 31 Maart 1954, derhalve met 82 wordt gevormd door de toegenomen vraag naar grondwsekers. Terwijl op (Van onze redacteur). £)E TEKENEN WIJZEN ER OP, dat de Belgische regering besloten heeft, „het kleine Triest" aan de Belgisch-Nederlandse grens, voortaan maar als Belgisch gebied te beschouwen. Het betreft hier het kleine lapje grond, waarop een negental huizen staat, dat toebehoort aan Sooy v. d. Eynde, een veekoopman in Baarle-Hertog, die deze huizen indertijd van de Nederlandse Spoorwegen kocht als „Nederlandse" huizen, maar ze prompt na de transactie het odium van Belgische woningen verleende, waardoor hy verplicht was aan te tonen, dat het stukje grond waarop de huizen staan, tot de gemeente Baarle-Hertog (België) en niet tot Baarle-Nassau (Nederland) behoort. Na een strijd, die maandenlang heeft geduurd en die van een klein geschil is uitgegroeid tot een internatio nale kwestie, wil nu België de knoop doorhakken. Zoals wij gisteren reeds berichtten, zullen de omstreden huizen Belgische nummerplaten krijgen, terwijl de bewoners zich in het vreemdelingenregister zullen moeten laten inschrijven GRENSLIJNEN ]~VE Belgische regering heeft dit in Den Haag aan de betrokken in stanties laten weten, maar de ont vangst van de nota, waarin dus feite lijk het afbreken der lopende onder handelingen wordt aangekondigd, kon men ons niet bevestigen. Het is een vreemde zaak, want Sooy v.d. Eynde bleek van het Belgische besluit op de hoogte te zijn. terwijl de burgemeester van Baarle Nassau, die met deze kwes- tig toch direct te maken heeft, van geen afbreken der besprekingen wist. De burgemeester van Baarle Hertog kan men in deze een waarnemer noe men. want hij is door ziekte aan zijn bed gekluisterd en zijn enige venster op de buitenwereld bestaat uit een spiegel, waardoor hij kan zien, of ae molen, die hij in het grensdorp ex ploiteert. druk genoeg bezocht wordt. Hij heeft geen spjegelsysteem, dat hem de activiteiten van Sooy v.d. Eynde kan verklappen, zodat de hui zenkwestie hem betrekkelijk vreemd is.... Dit is echter niet bepalend voor de mate, waarin de bewoners van beide „Baairle's" dit alles mee-beleven. Ieder een weet. dat de grenslijn zeer grillig is. in deze hoek, maar even onredelijk loopt er nu door de harten der men sen een grenslijn, die bepaalt, of men in deze op de hand van Sooy of op de hand van burgemeester De Grauw (van Baarle Nassau) is Hier en daar doorsnijdt die grenslijn zelfs de gezin nen. Vaders en zoons staan geestelijk in de gelederen van Sooy v.d. Eynde en moeder en dochters, begaan met het lot van de huurders van Sooys huizen stemmen op burgemeester De Grauw. Een bejaard echtpaar, zo werd ons verteld, vloog zelfs elkaar in de haren omdat de grijze lieden in deze kwestie hun sympathie hadden verdeeld over Sooy en burgemeester De Grauw.... Wat zijn nu de feitelijke gevolgen van het Belgisch besluit, om de facto GASCYLINDER ONTPLOFT Gelukkig onder water Gistermorgen kwam voor het ex peditie-bedrijf van de heer Roose aan de Kade alhier, een auto van een Bre dase firma aan. geladen met acety- leencylinders. Een lid van het perso neel, de heer Vermaas, bespeurde, toen de cylinders gelost waren, dat een daarvan gevaarlijk warm was. Als lid van de vrijwillige brandweer begreep hij iets te moeten doen en rolde resoluut „het projectiel" het wa ter in. Tien minuten later ontplofte de cylinder met een geweld, dat het water hoog opstuwde en een gedeelte van de Kademuur ontzette, ook werd een scheepje beschadigd. Dank zij het doortastend optreden van de heer Vermaas is evenwel een ramp voor komen. s-Heerenhoek „ALS EEN WILD DIER" In het raam der Lourdesactie van de K.A.B. hebben de Kajotters een opvoering gegeven van het stropers drama „Als een wild dier", van v. d. Lugt. De opkomst was zeer bevredi gend. Het spel eiste door de aparte sfeer, waarin een normaal mens niet dagelijks verkeert, van de spelers grote concentratie, doch afgezien van enkele kleine feilen, werd er door de spelers goed geacteerd. Vermeldens waard is dat enkele debutanten zich uitstekend van hun taak kweten. Al met al kunnen de jongens in alle opzichten tevreden zijn met het resul taat van deze mooie avond. In de na middag werd er een voorstelling gege ven voor de schoolgaande jeugd, die druk was bezocht. De Kajotters zijn een flinke stap' vooruitgegaan naar het beoogde doel: de bedevaart naar Lourdes. Yerseke Eierstruif Door een verkeerde manoeuvre sloeg de afgeladen bak fiets van de melkhandelaar G. in de Stenge over de kop. Eieren, melk, bo ter en flessen met diverse inhoud vlo gen over de straat. Het resultaat was dat de ondernemer een flinke strop had. Zierikzee CANDID AATSTELLING GEMEENTERAAD Dinsdag a.s. is het candidaatstelling voor de gemeenteraad, waarvan de verkiezing op 23 Juni plaats heeft. Van enkele groepen zijn de candi- datenlijsten reeds bekend. De K.V.P. diende de volgende lijst in: 1 J. Simmers (aftr.), 2.B. Leijdek- ker, 3 D. Bleyenberg, 4 A. v. Aken, 5 J. Koevoets en 6 P. Verkaart. De C.H.-lijst is als volgt samenge steld: 1 A. Groenendijk (aftr.). 2 H. Uyi (aftr.T, 3 A. Jonker. 4 J. Over- beeke, 5 C. v. d. Hoek, 6 B. Schot-v. d. Wekken. De lijst van A.R. en S.G.P. luidt: 1 L. den Boer (aftr.), 2 S. bij de Vaate (aftr.). 3 W. v. d. Dael (aftr.), 4 M. Ringelberg, 5 J. Schouls, 6 H. Koe voets, 7 J. Pannekoek, 8 C. bij de Vaate. Pogingen van de Middenstandspar tij om met de groep „Het roer om" tot een fusie te komen, mislukten. Philippine Brandalarm Toen dêzre dagen de brandweersirene loeide, bleek een stromijt in brand te zijn geraakt. Het was maar goed dat het niet erger was, want door een mankement aan de auto kon de brandweer niet op tijd aanwezig zijn. Sas van Gent uit Casablanca, ter lossing vóór de kade van de fabriek. Het is nog niet bekend, waarheen het schip na los sing zal vertrekken. Zilveren jubileum Onze stadge noot, de heer H. Gras. procuratiehou der bij de N.V. Stijfsel- -en Glucosefa- briek „Sas van Gent", alhier, her dacht de dag, waarop hij voor 25 ja ren in dienst dezer N.V. trad. Dat een en ander niet zonder meer voorbijge gaan is. behoeft zeker niet te worden aangestipt. Westdorpe GOUDEN BRUILOFT De Batterij heeft uitbundig feest ge vierd ter gelegenheid van het gouden huwelijksfeest van Eduard van Geet- sum en Maria Herman, 's Morgens trok een lange stoet auto's, welke door de ingezetenen belangeloos ter be schikking werden gesteld, met fami lieleden en bruidspaar naar de kerk, waar een H. Mis uit dankbaarheid werd opgedragen. Het buurtcomité had voor een passende versiering ge zorgd en bood namens de buurt een geschenk aan. Dés avonds werd de stemming nog verhoogd door een be zoek van de muziekvereniging „Eikels worden bomen". Tot laat in de avond heeft het feest voortgeduurd. Jeugd op bedevaart Morgen zul len de Gidsen en de Verkenners een bedevaart houden per fiets naar het Maria-oord Oostakker. Hiermede wordt de bestaande traditie van voor gaande jaren voortgezet. de omstreden huizen als Belgisch te beschouwen? Waarschijnlijk zal het Internationaal Gerechtshof deze Kwes tie moeten uitmaken. Nederland heeft immers ook alle recht, om direct naast of onder de Belgische nummerbordjes Nederlandse dito's aan te brengen. Dan staat men weer quitte. Maar Sooy v.d. Eynde ijvert verder. BegVn volgende maand worden de huurders door de vrederechter te Hoogstraten gedag vaard, wegens het niet betalen van de huur. Een probleem op zich. Sooy eist voor de huizen, die vroeger f. 3.00 per week deden, een maandhuur van gemiddeld 1000 frank. HIJ heeft uitge rekend, dat de huurders bovendien n gezamenlijke huurschuld hebben van 140.000 frank, die hij wil verhalen op burgemeester De Grauw, vanwege diens interventie in deze zaak. De heel de Grauw vat dit van zijn kant erg laconiek op. want hii heeft de huur ders slechts geadviseerd, elke weeK trouw de huur (in guldens) te reserve ren. nadat Sooy geweigerd had de huurpenningen aan te nemen. De be woners van de huizen zelf dragen al les wat er met en om hen gebeurt, gelaten. Er valt niet aan te denken, dat zij de hoge huur. die Sooy voor hen berekend heeft, zullen kunnen be talen en het gevolg zal dus wel zijn, dat zij als de zaak in Sooys voor deel wordt beslist naar Nederlands gebied zullen verhuizen Sooy v.d. Eynde ziet inmiddels met grote belangstelling toe, hoe de twee regeringen dit uitvechten. Hij is hei lig overtuigd van zijn gelijk. „Wanneer ik dood zou zijn, voor dit zaakje is uitgevochten", zegt hij, „dan zullen mijn kinderen er mee doorgaan. Weet wel, dat als burgemeester De Grauw inderdaad de goede papieren heelt, over de territorialiteit van de grond, er nog 500 hectare in Baarle Nassau verdeeld zullen moeten worden!" Dan kan er nog heel wat getwist worden, dunkt ons. Brandje Onze brandweer werd gealarmeerd voor een schoorsteen brand bij de familie Renier aan de Stuiver. Aanvankelijk werd getracht het vuur met behulp van een ramo- neur te bedwingen. Daar de uit sin telsteen opgetrokken schoorsteen ech ter geheel in gloed stond, moest het vuur met water worden bestreden. Al met al duurde het toch nog anderhalf uur, vóór de brandweer, die weer in een minimum van tijd ter plaatse was, kon inrukken. Zeeboot ter lossing De bedrijvig heid bij de Phosphaatfabriek blijft nog onverminderd voortduren. Mo menteel ligt het Nederlandse stoom schip „Maastricht" uit Rotterdam, met een lading van 8025 tón ruwe sulfaat OPENBARE LESSEN AMBACHTS SCHOOL A.s. Maandag en de Maandag d.a.v. worden in de R.K. Technische School St Bernardus openbare lessen gehou den. Tijdens deze gezamenlijke de monstratie van kunnen en weten van de leerlingen kunnen de ouders en andere belangstellenden heel het on derwijs aan de school volgen. De obenl5ar£ lessen wórden zowel 's mid dags als '5 avonds gehouden. f 11 i i SINT NIKLAAS VIERT FEEST Weekmarkt bestaat 440 jaar MU de weekmarkt van St. Niklaas 1 410 jaar bestaat is de hoofdstad van „het Soete Waesiand" aan het feestvieren geslagen. Het enorm' marKtplein is tot Zondagavond met kramen en kermisattributen gevuld en de marktlieden hebben zich in kleder drachten gestoken, \i t'Ike voor middel eeuws moeten doorgaan. Ook de tal rijke café s, die de Markt vullen, heb ben hun best gedaan er 16e eeuws uit te zien. TOT MORGENAVOND QVER de juiste waarde van het ju- bileum van de weekmarkt blijkt niet iedereen het eens te zijn. Een krant schreef eerst over het. 400-Jarig bestaan, veranderde dit later in 440 jaren en hield het daarop. In de voor de wedstrijd prachtig op gemaakte etalages van de winkeliers staat beurtelings 440 Jaar en 444 jaar. Maar hoeveel jaren de weekmarkt van St Niklaas ook bestaat: het ls een gezellig feest, dat de hoofdstad van het gezelligste deel van Vlaan - ren. Waesiand, viert. Het duurt nog tot morgenavond Met een bal in het Volkspark wordt het dan besloten. De enige voorwaarde is: iedereen in mid deleeuwse klederdracht. Poorters in fleurige wambuizen, kuitbroeken en steekhoeden of baretten en poorteres- sen in bonte rokken en jakjes (zo nauw steekt het niet) zullen er gratis dansen. Ongetwijfeld zullen ook vele Z. Vla mingen nog van het feest gaan ge nieten En ze hebben gelijk, want het is de moeite waard. BU de Wed. v. Don gen te Terheijdén wierp enkele weken geleden een zeug in één worp negentien biggen. Dit wordt nog merkwaardiger als men weet dat ze alle maal nog in leven zijn, iets wat zeer zeldzaam is. Moeder en groost maken hei goed dank zij de goe de verzorging. Door lopend Is er Iemand van 't gezin bij aan wezig, dag en nacht Ieder uur vinden de jonge diertjes hun tafel gedekt en daar 't gedrang aan tafel te groot zou worden, gebeurt dit in twee groepen. Als aanvul ling krijgen ze naast hun natuurlijk rant soen reeds brood e.d. bijgevoederd. Petrus Franciscus Herman en Emma Maria Coone te Zuiddorpe hebben 'hun diamanten bruiloft gevierd. Dit zeldzaam gebeuren is door de kinderen van het paar en door goe de vrienden dankbaar aangegrepen om de oudjes een prachtdag te be zorgen. Na de H. Mis en een hartelijke felicitatie van meneer pastoor, werd het diamanten paar ontvangen op het gemeentehuis. De burgemeester bood een geschenk onder couvert aan en schonk de erewijn. Bij de felicitaties was ook een fraaie bloe menmand van de ouden van dagen. Na de koffiemaaltijd werd het feest voortgezet in de Molenhoek bil de zoon Maurice. De emigratie naar de V. S. UNE directeur van de Nederlandse Emigratiedienst, mr J. van Gre- venslein, die vorige maand in Was hington besprekingen heeft gevoerd over de uitvoering van de nieuwe Amerikaanse emigraticwet, heeft ge zegd. over de mogelijkheden die zij voor Nederland biedt, zeer tevreden te zijn. Tot eind 1956 zullen 17.000 Neder landers boven het normale quotum kunnen emigreren naar de V.S. Twee duizend visa worden beschikbaar ge steld aan bloedverwanten van Ame rikanen, de resterende 15.000 worden gereserveerd voor oorlogsslachtoffers, gerepatriëerden of getroffenen bij de waterramp. Van 15 Mei af kan men zich aanmelden bij de Gewestelijke Arbeidsbureaux en de particuliere emigratiekantoren. Er gaat wel enige tijd overheen, voordat men zich kan inschepen. Het is nodig, dat een Amerikaans staatsburger zich voor elke emigrant garant verklaard, maar dit is niet zo moeilijk als 't lijkt, omdat er Ameri kaanse tussenpersonen zijn, die con tacten voor Nederlanders willen aan knopen. RODE KRUIS HEEFT GROTE PLANNEN VANAF 24 MEI tot 5 Juni a.s. zal het Ned. Rode Kruis zijn traditio nele landelijke actie voeren, om aan de benodigde fondsen te komen, ten einde dit bij uitstek menslievende werk te kunnen voortzetten. De plan nen voor dit jaar maken een bedrag noodzakelijk van 1.5 millioen gulden, die men tijdens de actie bij elkaar hoopt te krijgen. De stichting van een internationaale rampenfonds is in de pen! Dit maakt de actie dubbel be langrijk. Bovendien wil men een trombose-dienst" in het leven roe pen. ANTWERPEN Kon. 20 uur: Boccaccio. Vlaamse Opera, AXEL Het Centrum om 6.30 en 9 uur: Het mysterie van het leven. DE KLINGE Kinema Van Dijck, om 7.30 uur: De galeiboeven van Botany Bay. HULST Bioscoopgebouw, 8 uur: Het vierde masker. MIDDELBURG Electro: 'n Dorps schandaal. Schouwburg: Zo begint het leven. OOSTBURG Ledel: Helden zonder roem. PHILIPPINE Bij F. Haers: Groot bal. TERNEUZEN Luxor: Het grote geheim. Concertgebouw: De vrouw met het ijzeren masker. VLISSINGEN Luxor: Iwo Jima. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 14.30 uur: Faust. Om 20 uur: De graaf van Luxemburg. AXEL Het Centrum 16.15 uur: Het mysterie van het leven. Om 20 uur: Het pad der zonde. DE KLINGE Kinema Van Dijck 15 en 19.30 uur: De galeiboeven van Botany Bay. DE KRAAI Bij J. de Vijlder 15 uur: Schieting. HEIKANT Bij Jos. Pluym 15 uur: Schieting. HULST Bioscoopgebouw' 14.30 en 20 uur: 24 Uur uit een vrouwenleven. Om 17,15 uur: Het vierde masker. Hotel De Graanbeurs 18.30 uur: Dansen. KOEWACHT Bij Fl. David, Zand, 15 uur: Schieting. MIDDELBURG Electro: 'n Dorps- i schandaal. Schouwburg: Zo begint het leven. NW.-NAMEN Schieting op de staande wip. j OOSTBURG Ledel 20 uur: De vrouw j met het ijzeren masker. PHILIPPINE Bij F. Haers 15.30 uur: Groot bal. TERNEUZEN Luxor 16.30 en 20 uur: Het grote geheim. Om 14 uur: De vrouw met het ijzeren masker. Concertgebouw - 20 uur: De vrouw met het ijzeren mas ker. VLISSINGEN Luxor: Iwo Jima. HULST Bioscoopgebouw 20 uur: 24 Uur uit een vrouwenleven. KOEWACHT Bij Fl. David 15 uur: Kermisschieting. MIDDELBURG Electro: 'n Dorps schandaal. Schouwburg: Zo begint het leven. DSTBURG Ledel: Helden zonder roem. SRNEUZEN Luxor: Het grote geheim. VLISSINGEN Luxor: Iwo Jima.

de Stem | 1954 | | pagina 2