DIEN BIEN PHOE IS GEVALLEN Na laatste massale stormloop der Vietminh: Opnieuw drie arrestaties Vol vertrouwen namen de Fransen hun stellingen in Sovjet-voorstellen geven slechts schijnoplossing Tactische fout van Navarre of Amerikaanse nalatigheid Hoe reageert Genève Geisoleerde fort .Jsabelle" houdt nog stand Verontschuldigde verdachte zich al bij voorbaat HET DRAMA VAN FORT DIEN.... Toch iioed bedoeld r Vorstelijk geschenk van Z. H. de Paus Laniel: „Moreel niet gebroken" Nederlandse klokken in Washington De zaak der Joodse meisjes „Grote Drie" antwoorden Rusland „Toon uw goede wil" DE, WESTERSE Grote Drie hebben, zoals verwacht, het Russische voorstel inzake de vorming van een Europees Vei ligheidsverdrag en de toetre ding van de Sovjet-Unie tot de Navo, verworpen. De nota, waarin het Westerse standpunt werd uiteengezet, is Vrijdag op het Kremlin aangeboden. DE Bezwaar tegen „grondruil" in Haarlem Tweede dag moordzaak Berkel „Mijn vrouw heeft een tumor" ZONNIG Nederland vraagt intrekking maximum prijzen De Gasperi president K. S. G.-parlement Artillerie onderschat De eerste school welke minister Cals tijdens zijn tocht over Schouwen-Duiveland bezocht, toas die te Dreischor. De kin deren waren juist aan een schrijfoefening bezig en penden ijverig een zinnetje na van het 94e JAARGANG No. 21025 Uitgave: N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Belgerstraat 16. Tel. Redactie: 8181, Admi nistratie: 8776 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J H. A. Bruna. Redactieraad: C J v. Hootegem, Mr Dr A. J. J. M Mes, Mr H B L. de Kechter, L. J v. 't Westende, P. V M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruiteetaUng t 5.85 per kwartaal, per post f 6 5o, Pe' week (uitsluitend bij niet-post- besteli) t 6.45. - Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 cent. Postrek. no. 278841. Voor Cod, Koningin en Vaderland BMeaH voor de Zeeuwse Eilanden: GUES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaux. Terneuzen, Nooidstiaat Z A TERDAG 8 MEI 1954 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendipgen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. noSTBURG. Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) OOOOCKXXXXJOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO JN GENEVE, waar Vrijdag: dc plenaire vergadering opnieuw Korea behandelde, is het nieuws over Dien Bien Phoe uiteraard druk be sproken. Officiële commentaren werden er nog niet gegeven. Op het moment dat we dit schrijven is nog niet bekend, of het debat over Indo-China er onmiddellijk door beïnvloed zal worden of niet. In elk geval stond het Vrijdagavond nog niet vast, of inderdaad vandaag de besprekingen over dit onderwerp zouden beginnen. In regeringskringen te Washington heeft men de vrees uitgespro ken, dat de val van Dien Bien Phoe zou kunnen leiden tot de val van de Franse segerin-g. President Eisenhower heeft voor vandaag een spe ciale bijeenkomst van de Nationale Veiligheidsraad uitgeschreven. Men verwacht, dat. de toestand in Indo-China zal worden besproken. Inmiddels zouden de drie Westelijke mogendheden accoord zijn ge gaan met een Frans vredesplan voor Indo-China, dat overeenkomt met het indertijd voorgestelde: ontruiming van Laos en Cambodja door de Vietminh in Midden-Vietnam en ontruiming van het Zuiden van dit land door de opstandelingen. <x><xx><xxx>ooo<x>c>o<xxxx>c<x><><xx><>o<>o<>o<><x><xxx>oooooooo Twee ton voor Zierikzee "j^AAR WIJ vernemen heeft Z. H. de Paus tweehonderddui zend gulden uitgetrokken voor het rampgebied Schouwen en dan speciaal voor Zierikzee. De H. Vader had het liefste gezien, dat met dit bedrag een katholiek weeshuis was gebouwd, doch omdat er te Zierikzee zo goed als geen we zen zijn, heeft Z. H. toestemming ge geven om de som gelds aan te wen den voor de uitbouw van het tehuis voor bejaarden, dat aan het St. Cor- neliaziekenhuis verbonden is. De pau selijke nuntius te Den Haag is voor nemens dezer dagen naar Zierikzee te komen om daar de vorstelijke gift aan pastoor Dekker te overhandigen. NEKKRAMP IN KAMP WITTENBERG VERMOEDELIJK is in het militaire kamp „De Wittenberg" in Gelder land een geval van nekkramp gecon stateerd. Een deel van de militairen is in quarantaine gesteld, tot het on derzoek is afgelopen. 1953 IS in veel opzichten een goed jaar geweest voor het Nederlandse bedrijfsleven. Het algemene index cijfer voor de industriële productie heeft een record-hoogte bereikt. Al dus het verslag over het tweede half jaar van 1953 van het Verbond van Nederlandse Werkgevers. DE SOCIALISTISCHE afgevaardigde, Evert Vermeer, zal op 1 Juni in de Tweede Kamer een interpellatie hou den over het aanblijven van maar schalk Juin. Blijkbaar zijn sommige kringen niet helemaal gerust op Juins houding in de toekomst. NU HOLLANDIA een apostolisch vi cariaat krijgt, heeft Mgr A. A. G. Cremers O.F.M., ontslag gevraagd als apostolisch prefect van deze missie. Zijn hoge leeftijd en slechte gezond heidstoestand zijn daarvan de reden. DE BEGUM Liaquat Ali Khan, wedu we van de indertijd vermoorde eerste minister van Pakistan, zou volgens geruqjiten worden benoemd tot am bassadeur van Pakistan in Neder land. IN CUXHAVEN hebben Nederlandse teelui een veldslag geleverd met Duitse douane-ambtenaren, die hen 'zuiden fouilleren. Voordat de douane versterking kon krijgen, was tem schip de haven uit. EEN DEMONSTRATIE van hoe het leger zich tegen atomische explosies denkt te beschermen, wordt binnen kort in Ermelo gehouden. Vijfdui zend leden van de Kon. Landmacht zullen deze demonstraties bijwonen. HET NIEUWSTE nieuws uit Para guay. President Chavez zou niet hele maal de laan uitgestuurd zijn. Men zou hem minister van landsverdedi ging hebben gemaakt in een regering die voor de helft uit militairen en voor de andere helft uit burgers be staat. MR DR VAN HEUVEN GOEDHART, Hoge Commissaris voor de vluchtelin gen, heeft verklaard, dat men nu ein delijk begrip gaat vinden voor het lot van deze mensen. Vandaar, dat er aan een oplossing gewerkt kan gaan worden. T TET FORT DIEN BIEN PHOE, in Iinlo-China, is na een belegering van 57 dagen door dc Vietminh-opstande- lingen genomen. De laatste aanval geschiedde door een leger van 30.000 man, dat storm liep op de vesting, na een beschieting van vier uur door allerlei soorten geschut van de belegeraars. „Dien Bien Phoe heeft zijn taak volbracht", was het commentaar van de Franse legerleiding te Saigon op de val van het fort. Een voor een vielen de steunpunten van Dien Bien Phoe in handen der opstandelingen. Generaal-majoor de Castries liet tegenaanvallen ondernemen, doch hierdoor konden de horden gillend aanstormende rebellen ,niet tot staan worden gebracht. In het verder gelegen fort „Isabelle" houden de Fransen nog stand. Over het lot der belegerden van fort Dien is nog niets bekend. delijk geschut. Men weet niet waar het toestel is neergekomen. „GEEN WIJZIGING ETEN DER laatste bevelen van ge neraal de Castries aan de verde digers van „Isabelle" was, om met hun zware artillerie het vuur op zijn eigen commandocentrum te openen als de opstandelingen door de ver dediging zouden breken. Het wordt onwaarschijnlijk geacht, dat „Isabel le" het zal kunnen houden, vooral nu er door de weersomstandigheden geen bevoorrading uit de lucht kan ge schieden. Het laatste bericht, dat de censuur van Dien Bien Phoe passeerde was, dat de munitie schaars werd. Een Amerikaans transportvliegtuig, dat onder Frans bevel voorraden had uitgeworpen boven de vesting, juist voor de beslissende strijd, is boven Indo-China neergehaald door vijan- IN DE STRAFGEVANGENIS „Nieuw Vossenveld" te Vught zal Zaterdag een expositie worden geopend van beeldende kunst. Verder zal men in de gevangenis een boekenweek houden. DREMIER LANIEL van Frankrijk maakte tijdens een korte verkla ring in de Nationale Vergadering het einde van de strijd bekend. Hij deelde mee, dat de val van de vesting geen wijziging zal brengen in I de houding van de Franse delegatie te Genève en dat de Vietminh zich I misrekend heeft, wanneer zij denkt op i deze manier het Franse moreel te I kunnen breken. „De nodige maatrege len zijn reeds genomen, opdat de kracht van liet leger in Indo-China niet verminderd worde", aldus La niel. Onmiddellijk jiadat de premier was uitgesproken, wbrd de vergadering als teken van row $oor een uur verdaagd. Het Franse kabinet kwam onder voorzitterschap van Coty onverwijld bijeen. President Eisenhower en premier Churchill hebben president Coty te legrammen doen toekomen, waarin zij de moed van de verdedigers van Dien Bien Phoe prijzen. Eisenhower noemt hun houding „een symbool van de vastbeslotenheid der vuje wereld, om weerstand te bieden aan dictatoriale agressie". Min. Luns sprak in dezelfde geest. Hij zei, dat hij persoonlijk diep ge troffen was door het tragische nieuws. „Nu zijn ze overal TTot het laatst toe heeft het commando van Dien Bien Phoe contact gehouden met de legerleiding in Hanoi. De laat ste woorden, die generaal de Castries radiografisch tot het opperbevel heeft gesproken, zijn: „Zij zijn nu op een paar meter afstandNu zijn zij overal." Daarna waren nog slechts at mosferische storingen over de verbinding te horen. ONTPLOFFING IN RIO DE JANEIRO Meer dan dertig slachtoffers IVAEER dan dertig personen zijn Vrij- dagmorgen om bet leven gekomen bij een ontploffing op een eilandje in de baai van Rio de Janeiro, de hoofd stad van Brazilië. In een hoeveelheid ontplofbare stof fen, die door de douane op het eiland worden bewaard, was brand uitge broken. Toen die bijna geblust was. ontstond de explosie. De meeste slachtoffers zijn brandweerlieden. fjr.M. Koningin Juliana, die voor een tweedaags bezoek in Engeland ver toeft. heeft Vrijdagmorgen tijdens een plechtige bijeenkomst van de leden van het timmerliedengilde in de Lakenhal aan de Throgmorton Avenue te Londen het honorair lid maatschap van het timmerlieden- gilde aanvaard. Haar werd een oor konde aangebodengedeponeerd in een met de hand gestoken houten kistje, vervaardigd van het hout van de oude Nederlandse kerk in Austin Friars, die tijdens de Blitz werd vernield, en van de hall van het timmerliedengilde die eenzelfde lot onderging. De gildemeester de heer Kenneth Morris Roberts overhandigt H.M. Koningin Juliana het kistje, waarin de oorkonde is opgeborgen. De voorzitter van de Tweede Ka mer, mr L. G. Kortenhorst, heeft, zoals gemeld, het uit 49 klokken bestaande Nederlandse klokkenspel Ite Washington officieel overgedragen aan de speaker" van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden, Joseph Martin. Een overzicht van DE BRITSE Staatskolenraad zal een schadevergoeding van 630.000 gulden eisen van 4000 mijnwerkers, die drie weken onofficieel hebben gestaakt. De vergoeding wordt van iedere deel nemer aan de staking individueel ge- eist. VOLGENS een besluit van de Minis terraad der organisatie voor Europese Ecnomische Samenwerking (O.E.E.S.) zal de Europese Betalings Unie nog een jaar in stand worden gehouden. MR A. TH. MERTENS, redacteur van ,,De Linie", die had deelgenomen aan het congres van de Katholieke Pers, is gewond bij een auto-ongeluk ten Zuiden van Parijs. Gelukkig niet ern- *hg. Ook enkele van zijn collega's hepen verwondingen op. NAAR WIJ uit bevoegde bron ver nemen, kunnen zieken, die niet in staat zijn in dit Mariale jaar een aan JJe H. Maagd toegewyde kerk of een Maria-Genade-oord te bezoeken, toch deelachtig worden aan de daaraan verbonden aflaten, als zy de andere voorwaarden vervullen. de plechtigheid in het West Poto mac Park te Washington, waar het carillon staat opgesteld, tijdens de toespraak door de heer Martin. SUBSTITUUT-OFFICIER LEIDT ONDERZOEK TN verband met de zaak der verdwe- nen Joodse meisjes zijn opnieuw drie personen gearresteerd, namelijk de beide zusters van de reeds eerder in arrest gestelde mevrouw L.-van M. en een zekere beer B.. die gehol pen zou hebben bij het vervoeren van de meisjes naar België. De zaak is thans in handen gesteld van de substituut-officier van Justitie, mr J. F. Hartsuiker te Amsterdam. Het onderzoek zou hebben uitgewezen, dat de nu gearresteerde dames ook de hand hebben gehad in de verdwijning van Betty Melhado, die niet. zoals Anneke Beekman, een pleegkind was van de gezusters Van M. Men nodigt de Sovjet-Unie uit, „concrete bewijzen" van haar goede wil ie geven, door met het Westen samen te werken bij de oplossing van vijf punten, die even zovele oorzaken zijn voor het voortduren der interna tionale spanning. De vijf punten zijn: het sluiten van een vredesverdrag met Oostenrijk, het tot stand brengen van de hereniging van Duitsland, het on der toezicht plaatsen van de atoom kracht. het vestigen van vrede in het Verre Oosten en, in het algemeen, het handelen in overeenstemming met het bepaalde in het handvest der Vere nigde Naties. In de Westerse nota wordt gesteld dat het Sovjet-voorstel voor Europe se gemeenschappelijke veiligheid, een poging is een nieuwe, sehijnstabi- liteit tot stand te brengen". Omtrent het voorstel om de Sovjet- Unie lid van de Navo te doen worden, heet het: „Het is niet nodig de nadruk te leggen op het volkomen onwezen lijke karakter van een dergelijk denk beeld. De Noordatlantische verdrags organisatie is veel meer dan een lou ter militaire overeenkomst. Zij neemt haar beslissingen bij eenstemmigheid. Een toelaten van de Sovjet-Unie zou neerkomen op het schenken van een recht van veto aan de Sovjetrussische regering m.b.t. alle Navo-beslissingen. Mr Hartsuiker, die het onderzoek van Mr Hollander heeft overgenomen, is voor de arrestaties zelf naar Hil versum gegaan. WITBOEK HET witboek over de verdwijning van Anneke Beekman en Rebecca Melhado, uitgegeven door de Perma nente Commissie tot de algemene za ken van het Nederlands-Israëlietisch Kerkgenootschap en de hoofdcommis sie voor de zaken van het Portugees- Israëliet isrh kerkgenootschap, is ver schenen. Nieuw* bevat het niet. De stukken waren alle reeds bekend. De Israëlietisehè kerkgenootschappen verwerpen in de inleiding de voor stelling alsof een Joodse voogdij zou betekenen geestelijk geweld aan een kinderziel. De zaak der verdwenen kinderen is niet alleen een zaak van de Joodse gemeenschap, aldus het Joodse betoog, het is een kwestie van de schending van de rechten van de mens, die, ook al gaat het om een enkel kind, maat staf is voor de beschaving en vrijheid in de huidige maatschappij. De namen der thans gearresteerden komen in het Witboek blijkbaar niet voor. Dit zou betekenen, dat reeds vier zusters van mevrouw L.-van M. bij de zaak betrokken zijn. liet processieverbod Haarlemse gemeenteraad heeft onlangs een besluit genomen, met de stem van het enige aanwezige C. H.-gemeenteraadslid tegen, om met het bisdom Haarlem een overeenkomst van grondruil aan te gaan, waarbij het bisdom zich het recht heeft voor behouden. bepaalde voor openbaar gebruik te bezigen grond, die op ge- meentekosten bestraat en verlicht zal worden. 12 dagen per jaar af te slui ten voor het houden van processies. Deze constructie werd gekozen om aan de verouderde grondwettelijke be perking van het houden van proces sies te ontkomen. De leden van de Centrale Kerke- raad van de Hervormde Gemeente të Haarlem hebben nu bjj Gedeputeerde Staten van Noord-Holland tegen dit besluit een bezwaarschrift ingediend. Conferentie Benelux- gemeenten te Gent TN het stadhuis te Gent is Vrijdag- middag de bijeenkomst geopend van vertegenwoordigers van een groot aantal gemeenten in België en Neder land. Burgemeester Kolfschoten van Eindhoven hield een referaat over „De gemeente en de industrie". De deelnemers aan de conferentie werden daarna door het gemeentebe stuur van Gent ontvangen. Ook voor vandaag staan er een aantal voor drachten op het programma. QOK VRIJDAG heeft de Haagse de Rechtbank een aantal getuigen ge hoord in de zaak tegen de Berkelse arts O., die ervan verdacht wordt, zijn Weersverwachting, vanavond: geldig tot l Droog en over het algemeen zonnig weer. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtin- gen. Dezelfde temperatuur als gis- teren of iets hogere. I Vandaag: Zon onder 20.15 uur. I Morgen: Zon op 4.57 uur. Zon on- der 20.16 uur. Maan op 11.24 uur. Maan onder 1.45 uur. Maandag: Zon op 4.56 uur. Maan onder 2.04 uur. Het besluit der K. S. G. De Nederlandse regering heeft bjj het Hof van Justitie van de Euro pese Kolen- en Staalgemeenschap, het besluit van de Hoge Autoriteit inza ke de maximum-kolenprjjzen in het Ruhrgebied en Noord-Frankrjjk ter vernietiging voorgedragen. De lege ring is van oordeel, dat het handha ven van de maximumprijzen geen en kel belang dient en dat prijsverlaging momenteel zeker in het belang is van de gemeensehap. De Hoge Autoriteit, meent zjj, is haar bevoegdheid te bui ten gegaan. Als opvolger van Spaak MAAR alle waarschijnlijkheid zal de Italiaanse ex-premier, Alcide de Gasperi, Dinsdag te Straatsburg ver kozen worden tot president van het parlement van de Kolen- en Staalge meenschap. Hy zal Paul Hcnri Spaak opvolgen, die als nieuwe Minister van Buitenlandse Zaken in België, zyn functie moet neerleggen. De candidatuur van De Gasperi blijkt vrijwel algemene goedkeuring te hebben, omdat men de Italiaanse Christelijk-Democratische staatsman als een van de „sterke Europeanen" beschouwt. TAIEN BIEN PHOE IS GEVALLENWanneer we dat vijf maanden ,^er'ler hadden 'geschreven, zou iedereen de schouders hebben opge haald. Maar Dien Bien Phoe is een legendarische naam geworden, zoals indertijd El Alamein of eerder het Alcazar in Toledo. Tienduizend Fransen hebben er twee maanden lang een verbitterde strijd gestreden, onder commando van een aanvoerder voor wie eer nog altijd meer be tekende dan: de uitkomst van een politieke som: de Castries! Dien Bien Phoe is een naam, die niet ineens bekendheid kreeg. Weini gen, die het verloop van de strijd hebben gevolgd, weten van zjjn voorge schiedenis. Daarom is het dienstig terug te gaan naar enkele maanden gele den, toen „fort Dien" nog nooit in de kranten genoemd was. Vanzelf rijst dan de vraag, hoe dit drama heeft kunnen geschieden en wie ervoor verantwoor delijk is. Een vraag die door Fransen en Amerikanen verschillend wordt be antwoord. T~JE ZIENSWIJZE van „Time" om trent het verloop van de strijd, geeft de Amerikaanse opvatting weer: In November jl„ schrijft het blad, waren de Fransen vol vertrouwen: ze lieten parachutisten neer in Dien Bien Phoe en sneden het rode garnizoen in stukken. De bevelvoerende gene raal in Indo-China, Navarre, bouwde een kamp 175 mijl binnen het vijan delijk gebied. Hij daagde de vijand uit, hij zei: „kom maar af", wij wach ten en we zullen nu eens een gere geld gevecht gaan voeren, in plaats van de gewone vruchteloze achtervol gingen in de jungle. Navarre liet lichte tanks en artil lerie per vliegtuig naar Dien Bien Phoe brengen; zijn olficieren instal leerden hun mess-zilver, hun gebor duurde witte tafelkleden en hun wijn kelders, en ze deelden Navarre's ver trouwen. Om 16 uur: de 13de Maart vielen de communisten aan en plots begon men te twijfelen. Navarre zo bleek het had grotelijks de sterkte van de rode artillerie onderschat, alsme de de training van communistische infanteriesoldaten. Hij had aan de an dere kant de uitwerking van zijn tak- tische luchtmacht overschat. En wel dra daagde de rauwe werkelijkheid: Navarre had de communisten het ge vecht aangeboden in een slechte plaats een open toegankelijk en gemakkelijk te beheersen vlakte. ZORGELOOS? TY/ANNEER het bestaan van een kamp van een luchtbrug, aldus Charles Favrel in „Le Monde", af hangt is de eerste noodzakelijkheid de bescherming van de landingsbaan te verzekeren en deze landingsbaan te bouwen buiten het bereik van de vijandelijke artillerie. Maar de Fransen onder Navar re's leiding wensten zich te instal leren in een kom zonder er zorg voor te dragen de omringende heuvels te bezetten, en zo was het terrein van de eerste dag af geneutraliseerd. En de Franse artillerie bleek zo mach teloos, dat de kolonel, die ervoor ver antwoordelijk was, zelfmoord pleegde in zjjn bunker. De rest weet men. Na hardnekkige tegenstand van de belegerden, begon enkele weken geleden de vesting af te brokkelen. De aanvoer werd moeilij ker, gewonden konden niet meer wor den vervoerd, het water vervuilde en de munitie-voorraden raakten op. Met de moed der wanhoop vocht de Cas tries verder. Tot gisteren het ene steunpunt na het andere verloren ging en de verdediging ineen stortte. MAVARRE zelf is van een fout in de taktiek der Fransen niet zo over tuigd. Een rapport, dat hij uitbracht, bevat critiek aan het adres der Ame rikanen. Zij zouden te laat zijn geko men. Navarre verdedigt de strijd in Dien Bien Phoe. Door deze actie werd de vijand gedwongen op ccn bepaalde, vaste plaats te strijden. Hij werd even eens gedwongen de aanval op Luang- Prabang. de hoofdstad van Laos op te geven en Dien Bien Phoe verhin derde tevens een frontaanval op de Delta. De ongunstige situatie in het veelgenoemde bolwerk, schrijft Na varre toe aan het feit, dat de opstan delingen een element van verrassing brachten: zware artillerie. De verde digers waren derhalve genoodzaakt eveneens met een verrassend element te komen: massale vliegtuigaanvallen. Aangezien straalvliegtuigen hier wei nig doelmatig waren gebleken vertrok generaal- Ely naar Amerika om er ter plaatse zijn dramatisch S.O.S. te lan ceren: massale inzet van betrekkelijk oude vliegtuigen, zoals die werden gebruikt bij de invasie in Frankrijk van 1944. Volgens generaal Navarre heeft men in Dien Bien Phoe met vol doende hulp gekregen van deze vlieg tuigen, hetgeen hij aanwijst als oor zaak van de catastrophe. vrouw met cyaankali om het leven le hebben gebracht. Voordat men over ging tot het getuigenverhoor, werd O. zelf voor het hekje geroepen. Op een aantal vragen van de president over het toedienen van de fatale poeder en wat daaraan vooraf was gegaan, gaf verdachte antwoorden, die herhaalde lijk in strijd bleken met die hg vroe ger had afgelegd. Een apothekersassistente, die bij O. had gewerkt, verklaarde, dat de dok ter op een gegeven moment, tijdens afwezigheid van zijn vrouw, een gram cyaankali had laten bestellen. Dit had haar bevreemd, omdat de andere dag de reiziger toch langs zou komen. Na het drama merkte zij, dat de vergif- kast openstond en het flesje cyaankali open was geweest. De 21-jarige hulp in de huishouding P. A., die een tijdlang bij de dokter had gediend, gaf toe, dat zij een ver houding met O. had gehad. Deze laat ste had haar op 'n gegeven moment gevraagd ol ze met hem wilde trou wen. Zijn vrouw had hij gezegd, zou een tumor in de heisenen hebben en het niet lang meer maken. Ook had verdachte wel eens gezinspeeld op plannen tot echtscheiding die zijn vrouw zou hebben. Het verhaal over de tumor in de hersenen bleek O. aan meer personen te hebben gedaan, bij voorbeeld aan een inspecteur van een levensverzekeringsmaatschappij en aan de burgemeester van Berkel. Deze laatste had ook van O. vernomen, dat zijn vrouw bediend was. Dit bleek met juist te zijn. De burgemester sprak als zijn overtuiging uit. dat de arts schuldig was aan de dood van zijn vrouw. "N bord. Dit luidde: „Wat kom je hier doen?" „In Oosterland was men gis teren," zo zei de minister la chend tegen de Zeeuwse jour nalisten. ..beter op de hoogte." Daar prijkte op het schoolbord: „Lang zal hij leven!"

de Stem | 1954 | | pagina 1