BEVA VAKKLEDING Nog geen volkomen wederkerigheid gelijkheid of LANDBOUWBEURS: AGRARISCH CENTRUM Hoe draaide de Ronde VOETBALPROBLEMEN EINDHOVEN en D.O.S. kunnen titel binnen halen DE K.S.G. IN DIENST VAN LUIK? 5 DERDE BLAD VRIJDAG 7 MEI 1954 GESLOTEN FRONT VAN LIMBURG EN BRABANT NODIG Verwaarlozing der boven-Schelde Motorisatie op het platteland neemt snel toe De GOLDEN MIDWAY rookvoldoening De jongens deden hun best en de stemming was prima ARRESTATIES IN ARGENTINIË KERKSCHEURING TE VEENWOUDEN Zondag naar gedeeltelijke ontknoping? DOSKO EN HELMONDIA STEKEN MISSCHIEN OOK DE VLAG UIT Veel spannende wedstrijden Doelpunt was zo zuiver als qoud DE linksbinnen van de aanvallen de partij speelt de bal naar de ietwat terug getrokken middenvoor (m.v.), die zich juist buiten het be reik van de stopperspil (s.) van de tegenpartij heeft opgesteld. De middenvoor, ziende dat zijn rechts binnen (r.bi.) goed gedekt wordt door de linkshalf (l-h.) van de te genstanders, geeft geen rechtstreek se pass aan zijn medespeler, maar poogt het met een through pass tussen spil en linkshalf door, in de hoop dat de rechtsbuiten daarop door snel toelopen zal reageren. De bal komt echter op de linksachter (l.a.) terecht, die het leder niet onder controle kan krijgen. Het springt van zijn been weg in de richting van de rechtsbuiten (r.bu.) die in buitenspelpositie r.bu. (b) stond, doch op die plaats geen en kele invloed op het spel uitoefende. Hij loopt nu snel naar de door l.a. van richting veranderde bal toe, krijgt die op plaats r.bu. (2) te pak ken, drijft er nog even mee naar plaats r.bu. (3) en schiet van die gunstige plaats in het doel, zonder dat de van d (1) naar d (2) uitlo pende doelverdediger dat kan ver hinderen. Buitenspel!, vlagt de grensrechter, buitenspel.' roepen spelers en toeschouwers. Maar de scheidsrechter wijst rustig naar het midden. Het buitenspel is namelijk opgeheven doordat de rechtsbuiten de bal kreeg nadat een tegenstan der die het laatst had aangeraakt. Het doelpunt is dus zo zuiver als goud. Had de middenvoor de bal evenwel rechtstreeks naar plaats r.bu. (2) gespeeld en zov de rechts buiten dan toegelopen zijn om te pogen de bal te bemachtigen, dan zou het inderdaad strafbaar buiten spel zijn geworden. IATUREL 1NDAAL, ;pezool. 117.50 S3.. 7.95 158.50 ONINGEMl IBB^ kj II (Van een bijzondere medewerker). AM thans met de deur in huis te vallen willen we belichten, v-' waarom er geen sprake is van volkomen gelijkheid of we derkerigheid. Er is n.l. geen sprake geweest van de internatio nale vaart op de boven-Schelde van Gent tot in Frankrijk, niet tegenstaande de Schelde even goed als Rijn en Maas vanaf het Congres van Wenen in 1813 tot internationale vaarweg werd ver klaard en niettegenstaande op 't Luikse congres behoorlijk mel ding werd gemaakt van de vertakkingen der Schelde met het steenkoolgebied van Westelijk Noord-Frankrijk en met dat van Henegouwen. Langs de vaarwegen van Henegouwen reikt de Oostelijke vertakking van de boven-Schelde tot in de Maas bij Namen. Naast de ringen voor het binnenschecpvaartvcrkeer in België zelf, die van Antwerpen over Luik, Namen, Charleroi en Brussel naar Antwerpen en die van Antwer pen over Brussel naar Bergen-Doornik, de boven-Schelde, Gent en Ant werpen, zou, van het standpunt der KSG., uitdrukkelijk melding moe ten zijn gèmaakt van de grote kring, die, vertrekkend vanaf Terneuzen over Gent, de boven-Schelde, Henegouwen, Namen en Luik zowel naar Rotterdam en Amsterdam als naar Antwerpen reikt. Ccheepvaart veronderstelt nu een- maal schepen en schippers en van oudsher hebben de Nederlanders de naam verworven de vrachtvaarders van Europa te zijn. Neemt men in aanmerking, dat de Nederlandse Rijnvloot op haar eentje omvangrijker is dan alle andere Euro pese Rijnvloten bij elkaar opgeteld, dan springt het toch wel in het oog, dat verwaarlozing van een regime op de Belgische boven-Schelde, zoals er een bestaat op Westerschelde en Rijn en zoals er een wordt nagestreefd op de Maas, van onbewustheid of onver schilligheid getuigt, om geen critischer woord te gebruiken, ten aanzien van zeer redelijke ambities, die gekoesterd mogen worden van de zijde van Ne derland. een der partners van de KSG en zelfs het voornaamste scheepvaart- land in de delta van Rijn, Maas en Schelde. Om dichter bij het Maasgebied als zodanig te blijven, constateren wij, dat er te Luik geen sprake is geweest van een nieuwe verbinding tussen de Kempische kanalen op Belgisch ge bied en het Wilhelminakanaal, geen sprake van het zogenaamde Postelka naai, waarnaar evenzeer in de Bel gische als in de Nederlandse Kempen met verlangen wordt uitgezien. Toch behoort geheel Noord-Brabant even goed als de gehele Belgische Kempen en Nederlands Limburg tot het stroomgebied van de Maas. Het wa ter van het Wilhelminakanaal in Noord-Brabant is evenals het water in de Kempische kanalen in België Maaswater. De afwezigheid van een rechtstreekse verbinding tussen Wil helminakanaal en Kempisch kanaal, ten Oosten van Tilburg, een afstand van nog geen 25 kilometer, betekent, dat iedere Kempische scheepvaart om van een Nederlands centrum naar een Belgisch centrum of omgekeerd in hetzelfde Maasgebied te varen zich een omweg van minstens 100 kilome ter moet getroosten, viermaal meer dan voor de aanleg van een Postel kanaal is vereist. Waarbij nog komt, dat door het ontbreken van een der gelijke verbinding tussen Wilhelmina kanaal en Kempische kanalen beide vaarwegen met Maaswater excentrisch of geïsoleerd liggen en daardoor te kort schieten in hun natuurlijke taak, terwijl ze, onderling verbonden, een werkelijke levensader zouden vormen tussen het jonge steenkoolgebied van de Kempen in Belgisch Limburg en de zich weids ontwikkelde industrialisa tie van Noord-Brabant. Aan de Oostelijke zijde van de ka nalen met Maaswater in de Belgische Kempen en Noord-Brabant is er wel de meer dan honderd-jarige Zuid- Willemsvaart van Maastricht tot 's-Hertogenbosch, maar deze is ver ouderd en niet in staat om aan moder ne eisen te voldoen. Overigens, juist ten aanzien van de Zuid-Willems vaart bij de grenskruising te Bocholt, waar zich de zogenaamde Stop van Lozen bevindt, die niet eens schepen van 600 ton kan doorlaten, heeft de Economische Raad van de Belgische provincie Limburg een klein jaar ge leden met nadruk om spoedige verbe tering gevraagd, in hetzelfde manifest waarin de Limburgse Economische Raad de aanleg vroeg van een ver binding ten Oosten van de lijn Til- burg-Turnhout, die sindsdien met de naam der Norbertijnenabdij van Pos- «1 is getooid geworden In ditzelfde manifest uit Hasselt werd ook gepleit »oor doortrekking van de Noorder- w' tussen Nederweert en Venlo. We hebben hier melding gemaakt Sv oosiderata, uitgesproken door een v«r£ Pr°vinciaal orgaan en ruim rtLÏ1",1.'3- door de gouverneur van Bel- «'-ch Limburg, mr. L. Roppe. ■r°ci1 vinden deze desiderata, die al- betrekking hebben, niet alleen op nn£ gebied van de Maas, maar bet internationale vaarweg-karak- kL ran de ^*aas> geen enkele weer- in de verslagen en de resoluties I iHi!" Luikse congres. Aan Belgisch der ïr?'.aan het Kempische gebied tusclie provincie Antwerpen iienu Brabant en aan het bclen- a van Nederlands Limburg die tS de minzame zorg besteed, ttina k werd opgebracht voor eniT?r "elangrijke, minder bevolkte kenfl„ °m nieuwe industrieën sme- FrankUje^VCS'cn 'n Wallonië en Noord- KSG toch wat anders en adres van Nederland om met aanvul lende voorstellen te komen, waarbij practisch uitsluitend gedacht werd aan de aanleg van een kanaal Born- Geilcnkirchen, met het oog op door trekking daarvan door Duitsland naar Aken cn naar Neusz. is ongetwijfeld een blijk van welwillendheid. Maar 't stille dreigement op de achtergrond met het liften-kanaal van ir Bonnet tussen Visé en Aken. uitsluitend over Belgisch-Duits gebied, is en blijft on gepast. DE SLOTRESOLUTIE UT/AT te denken van het vastgestelde gemis aan gelijkheid of wederke righeid? We komen hiermee terug bij de vraag, „wat dit zo al te betekenen heeft, vooral met het oog op Neder land." Laten we hiervoor grijpen naar de slotresolutie van het congres. Hierin wordt de Belgische regering uitge nodigd om onderhandelingen aan te knopen met Frankrijk en met Duits land. Van Nederland is daarbij geen sprake geweest. Waarom? De enige hiervoor van Belgische zijde gegeven verklaring is een opmerking van de Antwerpse deskundige, prof. dr. J. van Geetruyen in „La Métropole" van 4 Mei, dat Bel gië met Nederland reeds onderhande lingen heeft gevoerd, en wel in en door de commissie Van Cauwelaert- Steenberghe. Als verklaring is zulks echter onbevredigend. Want dergelijk standpunt miskent het KSG-karakter van dc zogenaamde Europese bestem ming der Maas, Welke trouwens bü de onderhandelingen Van Cauwelaert- Steenberghe niet aan de orde is ge weest. Zou het wellicht de bedoeling zijn geweest eerst via de commissie Van Cauwelaert-Steenberghe op het Schel- defront een aderlating van vervoer op Rotterdam toe te passen om daarna Rotterdam op het Maasfront nog eens zodanige operatie te laten ondergaan? Wij geloven niet, dat zulks de bedoe ling is geweest van Luik, dat volko men onverschillig staat tegenover het Moerdijkkanaal, even onverschillig als Gent. Wel heeft Antwerpen meer dan eens aanleiding gegeven tot de geopperde veronderstelling, maar de grote Scheldehaven heeft nog zoveel milliarden nodig voor de uitbreiding J~) E verbeterde gezindheid ten opzichte van de Ne derlandse belangeh bij de uit rusting van de Maas als slag ader van het vervoer der bin nenscheepvaart van de Kolen- en Staal-Gemeenschap bete kent nog niet een erkenning van deze belangen op voet van volkomen gelijkheid of weder kerigheid." Deze opmerking aan het slot van ons tweede artikel over de grootscheepse manifes tatie te Luik en de totstandko ming aldaar van een interna tionaal comité voor betere bevaarbaarmaking van de Maasstroom en haar zijvertak- kingen hebben we een dag tevo ren reeds laten voorafgaan door de vraag, „wat dit zo al te betekenen heeft, ook en vooral met het oog op Nederland". Hierover nu wordt in neven- gaand artikel uitgeweid. I (Van een correspondent) van zijn apparatuur met kaden, droog dokken cn een nieuw bassin, dat het aan megalomanie doet denken binnen afzienbare tijd daarnaast èn een Moer dijkkanaal en een nieuwe Maas-Rijn verbinding vanaf het Albertkanaai cadeau te willen krijgen. Er is dan ook een dubbelzinnigheid of althans een onduidelijkheid in het spel, welke opheldering verdient. Vooral met het oog op de waarschijn lijkheid, om niet te zeggen zekerheid, dat het Europees comité van Luik er naar zal streven de Hoge Autoriteit der KSG te laten bijdragen in de fi nanciering van de Maasprojecten. In beginsel kunnen Limburg en Noord-Brabant slechts gunstig gestemd zijn ten opzichte van de uitbouw van een volledig waterwegenplan binnen de KSG. Zij hebben niets in te bren gen tegen kanalisering van de Moe zel; via het Maas-Waalkanaal zouden ook de Noord-Brabantse en Limburgse industriecentra hiervan profiteren. Zij hebben ook niets in te brengen tegen de kanalisering van de gehele Maas vallei; daardoor zou een behoorlijke verbinding tot stand komen niet al leen met Wallonië, maar ook met ge heel Noord-Frankrijk. En zij hebben evenmin iets in te brengen tegen een kanaal van Born naar Geilenkirchen met Duitse vertakkingen naar Neusz en naar Aken; integendeel, juist 't ge mis van dergelijke verbinding sym boliseert de anomalie ener afsluiting op vervoergebied van het vlakbij ge legen Akense industriecomplex. Maar Limburg en Noord-Brabant moeten niet als schapen in een kudde van supporters van een of ander par ticularisme worden geloodst. Het is veeleer zaak hierbij actieve partners te worden, die zich daarbij bewust zijn van het geheel der Nederlandse belangen. De tijd lijkt ons dan ook wel rijp voor onze beide provincies met bekwame' spoed terzake één gesloten front front te vor men om te bevorderen, dat de eigen belangen tot hun recht zullen komen, wanneer t.z.t. het program van de Luikse Stichting op de dagorde ver schijnt van het Permanent Mi- nisteriëel Verkeerscongres, dat de West-Europese samenwer king op het gebied der water wegen tot voorwerp en doel heeft. AGRARISCHE bevolking van dagen gebruikt voor een bezoek van de derde Landbouwbeurs, die in en nabü de Prins Bernhardhal aan de Croeselaan te Utrecht wordt gehou den. Misschien, dat de deelneming als gevolg van misverstanden iets heeft geleden; hier is nochtans een agra risch centrum tot stand gebracht, waar men de allernieuwste producten overzichtelijk vindt tentoongesteld. Terwijl tractoren en andere landbouw machines op deze Beurs metterdaad hun nut aantonen, kan de bezoeker zich een beeld vestigen van de juiste ontwikkeling der mechanisatie en zich bij het aanschouwen van de nieuwste vorderingen overtuigen van de nood zakelijkheid van een moderner be drijfsvoering. De ondernemers van deze Land bouwbeurs hebben ontegenzeggelijk gestreefd naar de volledigheid van een vakbeurs, die de naam van agra rische show verdient. En wat dan het meest opvalt, is het beeld van de sr.el toenemende motorisatie in het land bouwbedrijf. Men heeft ons meege deeld, dat het aantal vierwielige land bouwtrekkers in Nederland rorvi 32.000 bedraagt en dat alleen reeds in 1953 ruim 4100 stuks werden ingevoerd. Daarmee wil niet gezegd zijn, dat de import volledig overheersend is. want feit is, dat verleden jaar voor 35 van I Advertentie) aan nieuwe binnenlands de 100 millioen gulden landbouwmachines van fabrikaat was. En spreken wij van machines uit ei gen land, dan mogen wij niet verzui men te wijzen op de toenemende pro ductie ook in plaatsen, die wij in het verspreidingsgebied van ons blad treffen en waaromtrent ook de ver schillende voorlichtingsinstituten, die op deze Landbouwbeurs een plaats innemen, kunen getuigen. MACHINEBOUW \?AN DE gebruikelijke voor- en na- jaarsbeurzen is genoegzaam be kend, dat de machinefabrieken in West-Brabant zich in behoorlijk tem po ontwikkelen en dat ook het Zeeuwse gebied gaat meespreken. Zo lang de motorisering van de land bouwbedrijven toeneemt, zal uiter aard de machinefabricatie gebaat zijn menig ondernemer heeft ons daarop gewezen. De soorten machines voor de land bouwbedrijven zijn ilelerlei. Wij heb ben op de tot en met a.s. Zaterdag open zijnde Beurs aardappeloogstma chines in werking gezien, zoals de ma chinefabriek van Erven P. Brouwer N.V. te Oudenbosch die levert, auto matische graan- en zaaddrooginstalla ties van Plevier en Hakkens, krom- tandeggen enz. uit de landbouwmachi- nefabriek van A. van Beek uit dezelf de gemeente. Overigens beweegt de firma Plevier zich ook op het gebied van stalen silobouw en alles wat daar mee is verbonden- Uit Sint Anthonis zijn de Gebr. v. d. Berg aanwezig met nevelspuiten en andere apparaten, die ze hebben in gevoerd, bijvoorbeeld een vierwielige dieseltrekker uit Metzingen. Rubber stalvloeren zagen wij van Indiana N.V. uit Roosendaal, en allerlei ventilato ren, die Asselbergs en Nachenius uit Breda demonstreert. Tenslotte moet worden genoemd de firma R. A, Polspoel uit het verre Koewacht, die machines brengt waarmee dé vlasin dustrie stellig gsbaat zal zijn. (Advertent'e) NonrrTvu en een klein d lure va "1355 industrie- Met trieeêwfü dan enkel het Waalse indus- w en een klein deel dei Met een al edigheid is oi agen geprocla- vandeKspï? .zlc" in dienst stelt envollediov,„:'j L Program, op welks het rnmLgrote edelmoedigheid is op ÏT1 PPrrl -o 5.^ der Maasdagen geprocla meerd, dat t t va" dè KSG ik/1Ch onvolledigheid-P/,° tenzii hot 5 WIJ thans wijzen, zou, de verdenk' orli-ik wor<Jt aangevuld, de verrfooi """'"J"- wurui aangevuld, Maas-d/von "g rochtvaardigen, dat de "sonrnoesten dienen om de -uik te stellen, iburg is Luik geweest. Doch ook hier KSG a" mt Tegp1" enst van Luik te stellen. «de?S?er Zuid-Limburg V,.-»?1°edlger geweest. Doch ^^toon^ain"611^ Belgisch belang van rie |?ngegeven- Want opruiming Jang een van Jernaaien is reeds en handel tr Luikse industrie voornaamét -s zelts ecn de>" aller- heeft *Tv? j eisen en Antwerpen tegenzfn daarbU> zij het met grote tegenzin, moeten neerleggen. De uit nodiging van prof. Delmer aan het BIGGELAAR CO. N.V. ROOSENDAAL TJIT krantcnoogpunt gezien ben ik eigenlijk te laat met dit stuk. Actualiteit is immers een eerste vereiste in het krantenbedrijf. En de Ronde van Nederland, een éclatant succes, behoort weer enige dagen tot het verleden.. Maar er zijn enige redenen, die deze late „komst" kunnen rechtvaardigen. Op de eerste plaats zijn er in deze Ronde prestaties geleverd, die langer dan vier dagen in de herinnering zullen blijven. Bovendien eerlijk is eerlijk was ik er echt te moe voor. Zeven dagen in het gareel van die drukte en spanning gaat niet in je koude kleren zitten. jVTaar' er zijfr inderdaad veel din gen te vertellen over de Ron de 1954, de zesde, die ik mee maakte. (En ook de beste). Men heeft me gevraagd, wie de koers heeft „gemaakt." Daarop is niet zo gemakkelijk antwoord te geven, maar de verwoede pogin gen, die onze kopman Wagtmans heeft ondernomen, een lange solo- Door PIET VAN DER HORST ploegleider van de Wagtmans-equipe vlucht, die hij Zaterdag op prach tige wijze aandurfde, zullen daar stellig niet vreemd aan zijn ge weest. Ook de sterk draaiende Wim van Est, gebrand op de zege en wel in zodanige conditie om die te veroveren ook, heeft veel tot 't sportief welslagen van de Ronde bijgedragen. Daarenboven werd de aandacht gevestigd op jonge talenten. Neem zo'n Nico van Est, die in de stijl van en met dezelfde onverwoest bare kracht als zijn broer, naar 'n goede plaats in het algemeen klas sement fietste. Of Piet Haan, een fraaie coureur met zoveel klasse, dat men van hem nog wel meer zal horen in de toekomst. Ook de jongens uit onze con treien hebben zich bijzonder ge weerd. Toon van Oers uit Lange- weg en Fonske Guns uit putten, de eerste dagen wat onwennig in dit milieu, raakten hoe langer hoe beter op dreef. Ze hebben hun best gedaan, ze hebben gevochten voor de eer van hun ploeg en dat al leen al noem ik een grote ver dienste. Jan van Osta heeft onder de kleuren van Schulte een man om het petje voor af te nemen tus sen twee haakjes goed werk ge daan en de Bossche Gerrit was er buitengewoon over te spreken. Erkende rijders als Voorting, v. Est en Wagtmans hebben in aeze Ronde de basis gelegd voor een wederom succesvolle Tour. Want ook die moeten we in de gaten houden. En daarom denk ik. aat 't onverstandig zou zijn geweest, wanneer ze niet hadden deelgeno men. Behalve de goodwill, die de jongens onder het vaderlandse pu bliek hebben verworven, hebben ze ook kans gekregen zich „los" te draaien. Maar dat zijn allemaal strikt technische zaken. Het voornaam ste succes van de afgelopen Ronde zit in het feit, dat ie zo geweldig gezellig is geweest. Alles was stipt voor elkaar en en dat is een zeldzaamheid ik heb niet één keer „potverdorie" horen vernoe men. Daarom heb ik graag weer mijn medewerking toegezegd voor de volgende Ronde. Het is toch 'n nationale zaak cn we kunnen er langzamerhand met recht trots op worden. i Advertentie) '4 Is wel geen mooi ge richt In de kamer, maar één ding is zeker: die kachelpijp zal niet meer uit de schoorsteen val len: die pijp Is „extra versterkt" I Ook de BEVA-fabrleken hebben gezorgd voor een veelvoudige ver sterking van alle BEVA- vakkleding. Daar wor den uitsluitend weef sels voor gebruikt, die met de nieuwste Ameri kaanse testmachines zijn gecontroleerd op weer stand en slijtvastheld. En er wordt met die sterke, kleurechte stof ten niet gespaard. U krijgt er een schriftelijk garantiebewijs bij. BEVA werkkleding verkrijgbaar bij: SPECIAALZAAK BEVA L. Vorststraat 64-66 A. DEES Axelsestraat Zaamslag J. K. van DIXHOORN, Noordstraat 22 - Terneuzen v.h. Fonteyn's Kledingmagazijn V. cn A. HOPMANS, Kledingmagazijn, L. Kerkstraat 18, tel. 2277, Goes R. MALCONTENT Bonte Hondstraat 6 Hulst VISSER KOOLE N.V. Axel Tel. 663 AUG. VAN WOLFFELAAR, Manufacturenhandel, Boschkapelle, Tel. 63 Peron tverd beledigd Doberto Ortiz, de zoon van een Ar- Lv gentijnse oud-president, zal zich voor de rechtbank moeten verant woorden op beschuldiging van het zenden van 'n brief van beledigende strekking aan president Peron. Voorts wordt de arrestatie van vijf leiders van de radicale oppositiepartij bekendgemaakt, die eveneens het staatshoofd zoudeh hebben beledigd (Advertentie) oeilijkheden in de Chr. Geref. Kerk van Veenwouden (Fr.), die reeds geruime tjjd bestonden tussen de Kerkeraad en een deel der gemeen te, hebben tot een breuk geleid. De kerkeraad in zijn geheel heeft met een deel der Gemeente het kerk verband verbroken. De kerkeraad vergadert nu met het deel dat hem trouw is gebleven in de Chr. Geref. Kerk, maar het deel dat het kerkverband wenst te bewaren, houdt Zondags zijn diensten in hotel Schoonoord. FILTRA' f FILTER MONDSTUK 85 CT. 0* L. A. VL.H. _*RBl C 1 PEL? Aanvattende spelers Verdedigende speler - Loop van de spelers - Loop van dc bal pjET ZIET ER NU ECHT NAAR UIT, dat in de hoogste voetbalregio nen, de eerste kampioenen gehuldigd zullen kunnen worden. Direct daarvoor in aanmerking komen het Utrechtse DOS (1B.) en Eindhoven (1 D.), de club van Noud van Melis. In C. zijn Sparta, PSV en Emma nog concurrenten voor het predicant, terwijl het in 1 A hoofdzakelijk tussen Ajax en Haarlem blijft gaan, met DWS als de befaamde „derde". Er is verder grote kans, dat zowel in de- tweede klasse A. als in die van B overmorgen de beslissing valt. Dosko moet van Vlissingen winnen en Helmondia van TOP, in welk geval het zover is. Een ongemeen spannen de competitie-Zondag dus! lui uit Heerlen het loodje zullen moe ten leggen. Sittardia en NAC kunnen als aan elkaar gewaagd worden beschouwd, zodat een gelijk spel hier het meest voor dc hand ligt. Dan is er Sparta-BVV. De Bossche naren zijn de voorbije weken gewel dig teruggekomen cn Terlouw c.s. zul len in uitstekende conditie moeten ziin om deze Bosschenaren te kunnen kloppen. Slagen deze laatste er in met de winst terug te keren, dan zullen zij PSV een geweldige dienst hebben be wezen. Eindhoven -Feyenoord beginnen het programma in 1 D. Palmen de gasthe ren de volledige buit in, dan kan het ook dit jaar feest in de lichtstad wor den. Limburgia moet intussen nog een handje helpen, in deze zin dat het bezoekende Willem II een punt af handig wordt gemaakt Of dit alle maal lukken zal is vooralsnog een open vraag. DHC, alreeds tweede klas- r\E rij in 1 C. wordt ditmaal door VVV-Xerxes geopend. Nu de man nen van Klaassens hun kansen in rook hebben zien opgaan, zullen zij zich minder gelegen laten liggen aan een overwinning, die echter toch wel in hun handen zal komen. Bleyerheide zal op eigen grond weinig moeite heb ben om het reeds gedegradeerde HBS de winst te ontnemen. Longa zien we SW een nederlaag bezorgen, evenals Emma dat Brabantia gaat doen. PSV- VVH'16 is nog even erg belangrijk. Beide clubs hebben de punten heel hard nodig; PSV om kampioenscandi- daat te kunnen blijven. VVH'16 om een laatste krampachtige poging te doen de voor de deur staande degradatie te ont lopen. Gevreesd moet worden, dat de ser. krijgt natuurlijk geen kans tegen EBOH. Hermes DVS krijgt harde no ten te kraken van het bezoekende RBC; wfj verwachten daar een pun tenverdeling. ADO heeft nog niet ge wonnen van Juliana en ook van MVV- Noad is de uitslag moeilijk te voor spellen, al moet men de Maastrichte naren ongetwijfeld vooraf de beste papieren toekennen. Excelsior bindt Maurits ook al geen eerste Was ser meer aan zijn zegekar. De tiveede klassers HET zal in deze klasse (2 A.) wel weer net zo gaan als vorig sei zoen: Helmondia titelhouder! De laat ste hindernis naar het kampioenschap vormt TOP en nu deze in Helmond te gast komt, lijkt het volkomen voor de hand liggend, dat de doorslaggevende punten bij Helmondia terecht komen. DESK gaat natuurlijk vechten voor zijn laatste kans. De tegenstander is ditmaal Oss en het zou niet moeten verbazen, als de punten in Kaatsheu vel bleven. Gebeurt dit inderdaad, dan bestaat er een kleine kans, dat de dans alsnog ontsprongen zal kunnen worden. De Valk heeft Wilhelmina op bezoek. De Bosschenaren zouden door te winnen gelijk met Helmondia aan kunnen komen, als deze laatste althans van TOP verliest. Men moet bij voet bal óók en altijd met de theoretische kans rekening houden, waarmede slechts gezegd wil zijn, dat ook die ontmoeting in Valkenswaard nog ui termate belangrijk wordt. De Valk is thuis een gevreesde tegenstander en Wilhelmina heeft dus nog niet geze gevierd. In 2 B. kan Dosko nu practisch de titel niet meer ontgaan Toch zullen tegen het bezoekende Vlissingen be slist alle beschikbare krachten moe ten worden aangewend om de nodige en doorslaggevende punten binnen te halen. Gebeurt dat dan gaat evenals in Helmond en precies als vorig jaar de kampioensvlag In top. Een uitermate spannende wedstrijd is dus te ver wachten en een enorme toeloop kan op Rozenoord worden tegemoet gezien Alliance neemt het op tegen MOC. Nu de rood-zwarte Roosendalers er vorige Zondag in slaagden Dosko de helft der winst te ontnemen, lijkt het voor de hand liggend, dat ditmaal de gehele buit in Roosendaal blijft. Baronie heeft Rood Wit als tegenpar tij. De Bredase groenwitten hebben vorige week tegen Alliance hun toen nog uitstekende kansen lelijk teloor laten gaan. Er is natuurlijk nog een kleine mogelijkheid, dat Dosko een veer laat contra Vlissingen, in welk geval de laatste wedstrijd: uit tegen ae Bergse roodgelen, de beslissing zou moeten brengen. Men ziet, dat deze wedstrijd van het allergrootste be lang is, zodat het ook op het Baronie terrein een spannend gebeuren gaat worden. De derde klassers HET zijn in feite slechts onbedui dende restanten, welke in 3 B. overbleven. OJC, naar de 4e klasse af gedaald. zal het Concordia wel niet erg lastig maken. Hieronymus heeft op zijn beurt weinig moeite met RWB. Meer gelijk opgaande strijd is te ver wachten bij Heusden-RKDVC, waarin de thuisclub het gunstigst voor de winst staat. RKTW, verliest bijna zeker van Uno Animo. Blijkens het programma in 3 C. heeft Roosendaal „vrijaf" en moet het nog een weekje wachten om zich titelhouder te kun nen noemen. Tenzij WSC bij RKC zou verliezen, hetgeen niet is aan te ne men. Gebeurt dat onverwacht tóch dan kunnen de vlaggen bij Roosen daal uit! Ook In 3 D. slechts twee ontmoetingen. Meto heeft goede winst kansen tegen Nw. Borgvliet en na tuurlijk kan Biervliet slechts een ne derlaag tegemoet zien contra Hulst. De vierde klassers U)E room is er ook in 4 D. volledig af. RKJVV gaat ongetwijfeld van Vlijmense Boys winnen, maar niet zo definitief kunnen we zijn in onze voorspelling ten opzichte van DESO contra Zaltbommel. GW krijgt nog even de handen vol aan HVCH, doch zal niettemin weten te zegevieren. Haarsteeg zal Raamsdonk geen kans op winst bieden. In 4 E. is Ons Vios -SVG vooral wat de thuisclub betreft, van belang. Winnen betekent voor haar zich verder v. d. onderste plaats distanciëren. GSWB heeft 'gelijke winstkansen als het bezoekende TAC. Weri Di en PSP zullen vermoedelijk de punten delen. Ook in 4 F. is het af te werken program van weinig of geen belang meer. Veerse Boys gaat zijn laatste wedstrijd contra Breda in een zege omzetten en mi^chien lukt dat Groen Wit eveneens tegen Madese Boys. Ook Zundert zien we zijn laat ste ontmoeting met een zege besluiten contra RSV Ook in 4 G. loopt het Zondag definitief af. Dc Schutt-rs hebben vermoedelijk niet veel te stel len met het bezoekende Kaaise Boys, terwijl Ierseke, dat reeds morgen. Za terdag speelt, Halsteren met een ne derlaag gaat retourneren. In 4 H. zijn Hontenisse en Luctor met een gelijk aantal punten geëindigd, zodat een beslissingswedstrijd noodzakelijk wordt, tot nog toe het enige geval in onze gewesten. Intussen Vermeldt het programma deze ontmoeting nog niet; misschien, dat deze alsnog wordt vast gesteld. Drie ontmoetingen werden dit intussen nog wel. Sluiskil komt tegen Steen in het veld en zal vermoedelijk met een nederlaag genoegen moeten nemen. RIA heeft al even weinig te verwachten contra Oostburg. Yzen- dijke-EMM vormt in deze klasse echt wat men noemt een clou Wint de thuisclub, dan eindigt deze met een zelfde aantal punten als de bezoekers en wordt een nieuwe ontmoeting noodzakelijk. Het wil ons voorkomen, dat dit laatste gaat gebeuren.

de Stem | 1954 | | pagina 5