OUDE GEN EVER AT EEN ONDERLIJKE ERELD De busdienst Sluiskil-Breda De laatste Geen misbruik van Koning Paul bezoekt rampgebied Het Huis van Leven en van Dood Propaganda Diplomatie Voor Moeder n^Bïro Winkelier te Rotterdam verdronken Zoon ALAN SULLIVAN „EXTRA ZACHT EN BELEGEN" VRIJDAG 7 MEI 1954 (Van onze onderwijsmedewerker) J-JET LAATSTE trimester van het schooljaar is begonnen en vele ouders staan dus voor het pro bleem: Waarheen? Naar welke school moet ik nu straks mijn kind sturen? Dit is waarachtig geen een voudig vraagstuk, maar een kwes tie van groot belang. Kiest men voor het kind een te eenvoudige verdere studie dan snijdt men mis schien voor goed de kans af op een succesrijker carrière. Grijpt men bij de aanstaande keuze te hoog, dan legt men het kind een taak op de schouders, die boven de macht ligt en beslist leiden zal tot moedeloos heid en weerzin. Over het algemeen neemt bij de ouders het besef toe van de be langrijkheid der komende keuze. Doch telkenjare ook ontmoet men weer de ouders, die zonder diepere bezinning vasthouden aan een per soonlijke voorkeur voor een of an der schooltype. Zoals er ook steeds weer zijn, die volgens traditie een kind aan het verdienen zetten, ook als hun kind de capaciteit heeft om het verder te brengen dan onge schoold arbeider. Uiteraard is het onmogelijk om particuliere richtlijnen te geven voor een verantwoorde schoolkeuze. Daarvoor ligt ieder geval te zeer verweven met persoonlijke en plaatselijke factoren. Bovendien wil len wij vooral geen voorstander zijn van het reeds hier en daar verde digde systeem, om de overheid de beslissing te laten nemen in plaats van de ouders. Wij zijn reeds een goed eind op de juiste weg, wan neer iedere ouder de hulpbronnen kent, die hem bij het nemen van de ze belangrijke stap ter beschikking staan. Tenminste, wanneer hij deze hulpmiddelen dan ook wil benut ten. J)AAR is dan op de eerste plaats het advies van de lagere school, waar men Uw kind zovele jaren heeft kunnen bestuderen. Het is niet verstandig om dit oordeel bij voorbaat van de hand te wijzen. Zelfs niet, als U met feiten in de hand kunt bewijzen, dat het maar een gebrekkige school is. Alleen al de ervaring van deze lieden in de loop der jaren met tientallen leerlingen is te waarde vol, om onbenut te laten. Van de andere kant blijkt wel steeds meer, dat de school de taak heeft in de loop der jaren een uit voerige documentatie over de leer lingen te vergaren. Persoonlijk blij ven wij sterk geporteerd voor het gebruik van persoons-lijsten. Maar om bij de ouders terug te keren: zoals bij ieder gesprek, waar uit men nut wil trekken, moeten de ouders bij dit overleg met de school willen luisteren. Niet omdat men het daar vast en zeker bij het rechte eind heeft, maar omdat men anders zeker de bruikbare ideeën ongemerkt laat passeren. Als de va der binnenstapt met de gedachte: ,,'n Knap man, die mij die H.B.S. voor onze Jos uit mijn hoofd kan praten", dan is het onderhoud bij voorbaat nutteloos. Nu zijn we dus al met drieën: Uw kind heeft een plan; Uw eigen inzicht is daarbij gevoegd en de la gere school heeft haar visie gege ven. Er zijn nog andere helpers. U kunt namelijk Uw kind laten tes ten, hetzij uitsluitend om de studie- aanleg vast te stellen, hetzij om ad- viejs te krijgen omtrent de te kiezen studie-richting of het meest ge schikte beroep. In sommige plaat sen worden deze tests op school voor de hele klas afgenomen. El ders moeten de ouders zelf het ini tiatief nemen. Men kan bij een par ticulier bureau terecht ofwel aan een Arbeidsbureau. Men stelle wel de eis, dat het advies door een ge loofsgenoot wordt uitgebracht. Dit om begrijpelijke redenen. Heeft men er het geld voor over, dan is zelfs een privé onderzoek mogelijk van zeer ruime omvang. Hierin heeft met name het Paedologisch Instituut te Nijmegen zich gespecia liseerd. De tijd is voorbij, waarin men meende, de mens zodanig te kunnen ontleden, dat men feilloos zijn toekomst kon uitstippelen. Maar wel blijft nog staan, dat het psy chologisch onderzoek een belangrij ke steun voor de ouders kan zijn. Tenslotte volgf dan binnenkort nog het toelatingsexamen, waarbij de vervolg-school zal bepalen, of ook naar hun mening Uw plan te verwerkelijken zal zijn. We weten allen, dat er heel wat deining be staat rond deze examens. Zeker is, dat de gangbare examens veelal geen aanvaardbare norm kunnen genoemd worden. Hier en daar heeft men resoluut het roer omge gooid en op die plaatsen wijzen de ervaringen dan ook uit, dat deze examens wel zodanig zijn te stel len, dat men er waardevolle con clusies uit kan trekken. Hoe dan ook: U moet het examen afwach ten en kunt Uw kind alleen zoveel mogelijk moreel steunen, door ge jacht en opwinding te vermijden. CN TOT SLOT bent U nu wellicht teleurgesteld, omdat wij U niet verteld hebben, of Kees werkelijk de H.B.S. zal kunnen halen? Het spijt ons, maar inderdaad deden we dat niet en we kunnen het ook niet. Wij wezen U alleen op de bron nen, waaruit U de informaties kunt putten, nodig bij het vormen van Uw oordeel. U zelf. Uw kind. de la gere school, de test en het examen, uit dit geheel moet U de conclusies trekken. Doet U het rustig en met overleg. Maar vooral: weet zo no dig Uw eigen mening te geven voor een betere. j 4 A GT UW WINKELIER Alléén kroontjes van de Kroonreep hebben waarde C.V.P. acht de voordelen groter dan de nadelen Advertentie! Fs' vergelijking met de vaak zeer uit voerige overwegingen, waarmede de Commissie Vergunningen Personen vervoer haar beslissingen ten aanzien vin aangevraagde autobusdiensten fundeert, is de argumentatie in de liesehikking, waarmede aan Z.V.T.M. en KiB.Y. vergunning wordt verleend tot exploitatie van een autobusdienst tussen Sluiskil en Breda, vrij sober gehouden, schrijft de Handels- en Transportcourant. Het verzet tegen deze busdienst kwam voornamelijk van de N.V. Auto Een overheerlijke roomzachte soep, bereid met malse champignons. i F verkiezingsdagen worden niet allfemaa). lieve woordjes gespro ken. Men deelt elkaar opstoppers uit. Men belicht de zaken sterk uit een bepaalde gezichtshoek. Men vereenvoudigt wat ingewikkeld is. Kortom, verkiezingsblaadjes zijn geen koel-wetenschappelijke ver handelingen. Daar spreekt het sen timent in mee. Toch moet ook aan de verkie zingspropaganda de eis gesteld wor den, dat ze niet met leugens werkt, dat ze geen personen verdacht maakt. Nu /ordt er in redevoeringen en artikelen van de Partij van de Ar beid beweerd, dat de K.V-P.-propa- ganda zich bij de laatste Staten verkiezingen zo schandalig heeft gedragen. Die zou van laster en verdachtmaking aan elkaar gehan gen hebben. Dat wordt dan zo in het algemeen beweerd, zonder dat men met concrete citaten komt aan dragen. Veel bewijskracht gaat van dat huilerig beklag dan ook niet uit. We hebben heel wat verkiezings blaadjes onder ogen gehad, doch we vonden daarin geen steun voor de voortdurend herhaalde bewering. Natuurlijk is er wel eens een uit drukking of een zin minder geluk kig uitgevallen. In het felst van de strijd kan men echter geen zacht zinnigheid verwachten. Aan P. v. d. A.-zijde hebben we echter een paar gevallen opgemerkt, die beslist niet door de beugel kunnen. Een blaadje, in Brabant verspreid, durfde te beweren, dat de woning toewijzing voor deze provincie in de jaren 1954-156 lager was dan in de drie voorafgaande jaren, n.l. 22.500 tegenover 27.300 in de jaren 1951-1953. We hebben er echter de officiële gegevens op na geslagen en kwa men tot de bevinding, dat de offi ciële toewijzing in 1951-1953, onder de socialistische minister voor We deropbouw dus, slechts 20.000 be droeg. Bewust of onbewust is hier dus een leugen verkocht. Een ander ergerlijk geval is de befaamde uitlating van Mr Burger over „het kerkelijk gordijn" in het Zuiden, een grove insinuatie om trent terreur en onderdrukking, welke hier zouden heersen. We zouden dus willen zeggen: Laten de heren eerst maar eens het onkruid in hun tuintje wieden. Bij de katholieken is de zelfcritiek genoeg ontwikkeld, om zo nodig eigen fouten te signaleren. Maatschappij „Zeeland" (AMZ) en de Nederlandse Spoorwegen. De AMZ achtte de exploitatie van genoemde dienst in strijd met haar belangen en de Spoorwegen voeren aan, dat na het herstel van de veerdienst Krui- ningen-Veerhaven-Perkpolderhaven de busdienst Sluiskil-Breda een overma tige vervoervoorziening zou betekenen; oosteliik Zeeuwsch-Vlaanderen zou dan weer als v<&r de watersnood een goede verbinding me, Noord-Brabant, hebben via de veren over de Wes- terschelde en de treindienst Goes- Kruiningen-Breda met de aanslui tende busverbindingen. Uit de overwegingen van de CVP blijkt, dat de commissie tegenover deze bezwaren het belang van het pu bliek en de regionale belangen laat praevaleren. De CVP immers stelt dat aan de verbinding van Oost Zeeuwsch-Vlaanderen met plaatsen m Nederland buiten Zeeland de bezwa ren verbonden zijn, dat herhaaldelijk op andere vervoermiddelen moet wor den overgestapt en dat de veerdiens ten bovendien de invloed van de weersomstandigheden ondergaan. Dit werkt remmend op het verkeer van en naar Oostielijk Zeeuwsch-Vlaan deren en daardoor wordt ook de ont wikkeling van dit gebied tegengehou den. De nadelen die voor andere ver- voerondernemingen voortvloeien uit het nieuwe vervoer, dat door voort zetting van de busdienst, Sluiskil- Breda ontstaat, wegen niet op tegen de voordelen, die daaraan voor be trokkenen en voor de ontwikkeling van oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen zi.jn verbonden In de beschikking komt verder nog de opmerking voor. dat de door het gemeentebestuur van Sint Jansteen gewenste route van Hulst vla Sint Jansteen nu niet voor autobussen ge- geschikt is, doch dat de mogelijkheid om van die route gebruik te maken wordt opengelaten, als bedoelde weg tot autobusvervoer geschikt is. Op 11 Mei WERKTUIGENDAG VAN DE N.C.B. /"\P 11 Mei geeft de Tuinbouwbond NCB weer een werktuigendag. Als plaats van expositie is ditmaal Liempde uitgekozen en de gebruike lijke opzet is iets veranderd. In Liempde zullen namelijk op een terrein van dertien hectare de meest voorkomende landbouwwerktuigen m volle werking te zien zi.in. Hervoor heeft men een flink aantal demon stratieterreinen afgepaald. Er zal te vens een tentoonstelling zijn. waar elk werktuig. van schoffel tot trac tor wordt geëxposeerd. Bijzondere aandacht zal worden gevraagd voor een klein model tractor, dat on de meeste kleine bedrijven de functie van „rpechaniseh paard" zal kunnen vervullen Op het gebied van bere gening wordt zeer veel gedemon streerd. JN HET benarde Dien Bien Phoe liggen duizend gewonden, aan wie niet de nodige zorg kan worden besteed. De Rode-Kruisconventie, door alle landen ondertekend, voor ziet erin, dat er een gelegenheid moet worden geschapen, om de ge wonden van het slagveld te laten wegvoeren. Een verzoek van de ro de opstandelingen in die richting is dan ook indertijd door de Fransen ingewilligd. Maar voor een omge keerd verzoek zijn die roden doof gebleven. Bidault heeft in Genève de bemiddeling van Molotof inge roepen. Die antwoordde: Als ge erin toestemt met de Viet-minh aan één tafel te gaan zitten, wil ik wel mijn best doen. Dat zijn zo de Rus sische manieren, om diplomatieke successen te behalen. Bidault stem de inderdaad toe. Doch van een af voer der gewonden is nog geen sprake. Molotof hoopt uit de pijn en verlatenheid van die arme jon gens blijkbaar nog meer diploma tieke munt te slaan. Er bestaat geen woord, dat zulk een houding vol doende kan striemen. Ahvertentlei ballpoint'- Laxeermiddelen, maar als U een laxans nodig heeft, neem dan Mijnhardt's Laxeertabletten. Veroorzaken geen gewenning enwer- ken zacht, zeker en zonder kramp. OUD-STRIJDERS 3e GRENSBATALJON Weer herdenkings- namen komst U\E jaarlijkse herdenkingsbijeen- komst van de oud-strijders van 3 G.B. zal plaats hebben op Donder dag 27 Mei a.s. (Hemelvaartsdag) te 11.30 bij het gedenkteken voor de ge vallenen van de 4e Comp. van 3 G.B. bij Jagersrust, aan de verkeersweg Bergen op Zoom—Belgische grens, tussen Hoogerheide en Putte. Het Comité van 3 G.B. rekent op een grote opkomst van oud-strijders uit Brabant. De nabestaanden der ge vallenen zullen zeker aanwezig kun nen zijn. Zij zullen nog bericht ont vangen. F\E 48-jarige winkelier A. van D. te Rotterdam, is met 7,ijn fiets aan de Boompjeskade in de Nieuwe Maas ge reden. Twee meisjes, die het zagen, liepen naar de walkant en riepen de hulp van personeel van een passe rend schip in. Een 62-jarige machinist bracht de man aan boord, waarna men onmiddellijk begon met het toepassen van kunstmatige ademhaling. Dit mocht echter niet meer helpen. PAPA thuis?", vroeg een jonge man aan de huisbewaarder van het Pallazo van Graaf Torini in Florentië. Grote sensatie onder het dienstpersoneel van het paleis. Neen, de graaf was niet thuis. Dus besloot de jonge man te blijven. Hij werd liefderijk door knechten en meiden ver zorgd. Drie dagen later vond men zijn kamer leeg en zijn bed onbeslapen. Leeg waren ook de sieradenkasten en de brandkoffer van de Graaf. Toen ..Papa" terugkeerde, vernam zijn personeel dat de Torini's kinderloos waren. En ondervond Graaf Torini dat hij ook zonder een zoon straat arm kan worden. Liefhebberij Rem JN ENGELAND hebben 444 mensen vorig jaar aan de noodrem getrokken. De Britse Spoorwegen hebben het eens secuur uitgezocht en daarbij is gebleken, dat de meesten van dit aantal dronken wa ren. Er was ook een groep, die het had gedaan om nog eens extra-afscheid van iemand te kunnen nemen. Vondsten TN DE vergaderzaal van het West Duitse parlement worden door de werksters regelmatig voorwerpen gevonden, die geen enkele afge vaardigde als de zijne wil erkennen. Daaronder bevindt zich onder meer een staafje wimperzwart. Geen der 45 vrouwelijke leden uit de verga dering weet er ooit iets van. „Wij hebben mooie wenkbrauwen ge noeg van ons zelf", riep een hunner verontwaardigd. Verder zijn er geen TN SLEEWIJK (Duitsland) is de 41-jarige Henry Eberty dezer da- eigenaars komen opdagen voor de gen in een hol gekropen. Hij wil tectiveboeken, zakdoeken met een daar een week in blijven. Het gat is knoop er in en leerboekjes over electrisch verwarmd. Hij kan cr swlng. De werksters blijven uitkij- prceies in. Er loopt ook nog een ken jn (je banken, want wie weet buis naar boven, waar langs de rook wat ze allemaal nog vinden, kan ontsnappen van de 70 sigaret ten, die hij dagelijks denkt te ro ken. Een gezond motief is niet voor handen. Het is meer voor de aardig heid. Verhaal een klein Misverstand DEN eenvoudig Deens visser heeft geruime tijd achter een Russi sche torpedobootjager aan gevaren omdat de eigenaar meende, dat hij werd opgebracht. Het scheepje werd door de Russen gepraaid. Er werd wat geseind, waarvan geen van bei den iets begreep en toen begon de torpedobootjager te varen. De Deen er achter aan. De visser kreeg op de lange duur in de gaten, dat er r-\E BEMANNING van Frans motorbootje, die schip breuk leed, heeft een interessant verhaal verteld. Zij zagen het scheepshondje door een geweldige golf iets misverstaan was. Hij zag op het dek van het Russische schip de offi cieren nieuwsgierig kijken. Voor zichtig probeerde hij de ruimte tus sen hem en de Rus te vergroten. De torpedobootjager voer gewoon door. Wie weet dus hoe bang die Russen geweest zijn. er weer zo'n knaap van een golf, die het beestje, drijfnat en verontwaar digd blaffend, terug aan boord bracht. Ze hadden het beestje bij zich, dus het laatste deel van het verhaal kan kloppend gemaakt wor den. De vraag is alleen of het eerste deel klopt. In Karditsa in het Griekse gebied, dat kortgeleden door een heftige aardbeving werd getroffen, bezocht Koning Paul van Griekenland slachtoffers van de ramp in een van de veldhospitalen, die moesten wor den ingericht omdat de ziekenhui zij geheel met gewonden waren ge vuld. Door de aardbeving, waarbij 27 mensen het leven verloren, wer den er meer dan 20-000 dakloos ge maakt. Meer dan 2000 huizen wer den volkomen vernield. Onthulling JN Levallois-Perret, een der voorsteden van Parijs, zijn de autoriteiten nogal verontwaar digd van een onthulling terugge komen. De politie heeft opdracht gekregen uit te zien naar de 'schurken, die een borstbeeld van een vroeger socialistisch burge meester enkele uren voor het zou worden onthuld, van het voetstuk hebben gestolen. De onthulling geschiedde zeer plechtig, maar toen het doek viel werd er opeens anders over gepraat. Bed TN AMERIKA heeft men een „denk- bed" in de handel gebracht. Het is speciaal voor mensen, die menen dat ze pas goed zijn in denken, wan neer ze op hun rug liggen. De he mel van het bed is beschilderd met portretten van grote mannen en verheven gedachten en spreuken. Het loopt goed met de verkoop. „Zucht U nog eens een keer diep, juffrouw van der Lee!" ZATERDAG 8 MEI 1954 HILVERSUM I, 402 M. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. huisvr. 9.35 Waterst. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gram. 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. (12.30-12.33 Land- en tuinb. meded.) 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nws. en Katholiek nws. 13.20 Amus. muz. 13.50 Gram. 14.00 Boekbe- spr. 14.10 Gram. 14.20 Engelse les. 14.40 Vrouwenkoor. 15.00 Kron. v. letteren en kunsten. 15.40 Fanfare-ork. 16.00 Gram. 16.20 „De vliegende Hollander", caus. 16.30 „De schoonheid van het Grego riaans". 17.00 V. d. jeugd. 18.15 Journa listiek weekoverz. 18.25 Instr. trio. 18.45 Buitenl. correspondenties. 19.00 Nws. 19.10 V. d. jeugd. 19.20 Pari. overz. 19.30 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 „Licht baken", caus. 20.50 Gram. 21.00 Gevar. progr. 21.50 Act. 22.00 „Een mens kan wat (Advertentie) door nr De volgende morgen in de studeer kamer bleek Absaloms toorn geheel vervlogen en toonde hij eerder de opluchting van iemand, die een ge wichtig besluit genomen heeft. Hij dicteerde enkele brieven, van dezelf de inhoud als de vorige dag, borg de originelen weg, wreef zich in de han den en zei beminnelijk: „Court, heb je ooit van Prins Di- mitri gehoord?" „Ik heb zijn naam wel eens in de krant gelezen, meneer. Een Serviër of Bulgaar, niet?" Absalom speelde met een telegram. „Een Bulgaar, heel voornaam, gepa renteerd aan haast alle Balkanvor sten. Ik heb hem in Boekarest leren kennen. Ik verwacht hem morgen hier voor een kort bezoek. Misschien komt mrs. Baxter ook nog een paar dagen." Hector knikte. Het klonk belang wekkend. „Prins Dimitri komt incognito", ver volgde Absalom, „en wil als „graaf" aangesproken worden. Op dat punt is hij zeer precies. Verder wijs ik er speciaal op, dat het op Cyprus waar hij verblijft, niet bekend is, dat hij hier komt. Denk er vooral aan, dat dit van het allergrootste belang is." „Ik zal er aan denken, meneer." „En, Court, als je met hem spreekt, vermijd het dan op zijn leeftijd te zinspelen. Hij is oud buitengewoon oud, zoals je zelf zult zien maar verbeeldt zich, dat het hem niet is aan te zien. Het zou hem genoegen doen, als je hem vertelde, dat hij er goed uitziet. Je begrijpt me wel?" Hij informeerde beminnelijk, of Hec tor iets van scheikunde of electro- techniek wist en scheen met genoegen te vernemen, dat dit niet het geval was. „Wil je mijn laboratorium eens zien?" vroeg hij toen. Het kwam wèl onverwacht en Hec tor kon nauwelijks zijn verbazing ver bergen. „Heel graag, meneer." Absalom opende de gewone deur In le noordwand van de studeerkamer. „Wat je hier ziet", zei hij trots, „is het resultaat van een arbeid, zo ge weldig, als je je niet kunt voorstellen. En ik heb het allemaal alleen gedaan." Hector aanschouwde een wonderlijke collectie van apparaten en instrumen WENNEKER ten in een vertrek, welks dak bestond uit een zwaar matglas, versterkt door metalen roosterwerk. Op de planken langs de muren stonden allerlei gla zen cylinders, buizen en bakken, som mige onderling door een buizenstel verbonden. In de hoek stond een soort projectieapparaat en er tegenover een speciaal gepolijst glazen scherm, met een grote staande spiegel In een an dere hoek lag een soort duikerhelm, met buigzame slangen verbonden met een grote bak. Er naast lag een hand blaasbalg. Dan was er nog een soort glazen schildwachthuisje, groot genoeg dat een mens er rechtop in kon staan. Het stond op een laag platform en bevatte een houten stoel. Men hoorde achter een scherm een dynamo snorren en daarnaast bevond zich een schakel bord. Hector keek verbaasd rond. Hij be greep in het geheel niet wat men hier hier doen kon en hoe, maar hij zag wel, dat het te grootscheeps was voor proefnemingen alleen Het moest wel het resultaat zijn van een geweldige arbeid, zoals Absalom ook gezegd had. Het was opvallend, dreigend, angst aanjagend. En ook hier die opvallend frisse en opwekkende lucht, die hij ln andere delen van het huis had opge merkt. Daar moest hij eens naar vragen. Absalom zelf was niet minder in drukwekkend. Wat naderkomend stond hij daar, kening van zijn geheimzinnig rijk, de doffe ogen wat glanzender, het wassen gezicht overtogen door een zwakke blos. Omringd door de schep.- pingen van zijn eigen brein overtrof hij verre de indruk, die Hector vroe ger van hem gekregen had Hij boe zemde meer ontzag meer vrees in. De jongeman schijnbaar een mo ment vergetend, naderde hij enige hoge, doorzichtige cylinders en open de een verbindingsschuif. Vloeistoffen rezen, daalden en vermengden zich, deden in een ander glas een wolk van bleekgeel gas ontstaan. Het was een scheikundig drama, zwijgend, boeiend. Voldaan wendde hij zich tot Hector. „Begrijpen doe ik er niets van me neer. U kunt me wijsmaken wat u wilt." Absalom knikte tevreden. „Dat is begrijpelijk genoeg. Je zult je herin neren, dat ik je bij ons eerste onder houd vertelde welke dingen hier niet gebeurden?". H(j vroeg het op spottenden toon. Hector kleurde: „Ja, dat hebt u ge zegd". „Maar heb ik gezegd, dat ik me met anthropologisch werk bezighield? Wel deze installatie is gewijd aan de drie takken daarvan: eerst het vaststellen van de oorzaak van wat we het men selijk verval noemen, ten tweede de plaatsbepaling en- ten derde de be strijding ervan. Kun je me volgen?" Hectors gedachten vlogen naar enige artikelen, die hij de laatste tijd gele zen had naar aanleiding van de ver gadering van een zeer bekend genoot schap. Ook deze betroffen de oorzaken van het verval van het menselijk li chaam en hadden hem en millioenen anderen stof tot nadenken gegeven. Er waren wonderlijke dingen gezegd in het debat en als argument. Andere sensaties hadden het geval uit de aan dacht van het publiek verdrongen, maar hij herinnerde het zich. „Moeilijke kwestie, niet, meneer?" „Stellig, maar ongetwijfeld het meest interessante onderwerp dat men bedenken kan. Ik zal nu niet pogen om je een verklaring te geven, maar enkel één punt demonstreren, dat je vermoedelijk interesseren zal. Ook dat zal ik niet verklaren, maar het is een ongewoon gezicht. Blijf daar even staan verroer je in geen geval.' Hij opende de deur van wat een diepe kast leek en kwam met een Gui- nees biggetje in een kooitje terug. Het dier knabbelde aan een slablaadje en en knipte met de roze oogjes. Absa lom overhandigde Hector het kooitje. „Springlevend, zoals je ziet en ge zegend met een gezonde eetlust. Daar aan valt niet te twijfelen?" „Nee", zei Hector verwonderd „Let dan op. wat er nu gebeurt." Hij nam het kooitje, opende de deur van 't glazen schildwachthuisje, haal de het biggetje uit de kooi en zette het met het blad op de zitting van de houten stoel. Het knabbelde rustig door. Hij sloot zorgvuldig de deur een massieve glazen plaat, die een ge weldig gewicht moest hebben ën vol komen in evenwicht hing op de zware scharnieren en strekte de hand uit naar het schakelbord. „Kijk!", riep hij scherp. De schakelaar werd overgehaald en gelijktijdig flikkerde er door het gla zen schildwachthuisje een bleekglan zende schicht, die een dikke wolk van damp achterliet, welke voortrolde en kronkelde in de doorzichtige gevan genis. Langzaam klaarde ze op en Hector meemaken". 22.30 „Wij luiden de Zondag in!", Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.22-24.00 „Les pêcheurs de perles", opera. HILVERSUM II, 208 M. VARA: 7.00 Nws, 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.55 V. d. huisvrouw 9.00 Gym. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 „Tij delijk uitgeschakeld", caus. 10.05 Mor genwijding. VARA: 10.20 V. d. arb. i.d. continubedrijven. 11.35 Clavecimbelvoor- dr. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb. me ded. 12.33 Orgelspel. 13.00 Nws. 13.15 VA- RA-Varia. 13.20 Dansmuz. 13.45 Sport- praatje. 14.00 Gram. 14.25 Fries progr. 14.50 Volksdansen. 15.15 „Van de wieg tot het graf". 15.30 Accordeonork. 16.00 Radio-Philharm. ork. en solist. 17.00 Weekjourn. 17.30 Gram. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Dansmuz. 18.40 Regerings- uitz.: Atlantisch allerlei. Een en ander over de 14 landen v. h. Atlantisch Pact. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 „Passepartout", caus. 19.40 „Het Boek Handelingen", caus. 19.55 „Deze week," caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.00 Soc. comm. 22.15 Franse lied- les. 22.40 „Onder de pannen", hoorspel. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Verz. progr. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Radio-almanak. 14.30 Ork. conc. 15.00 „Hohe Messe". 17.15 Rep. 17.35 Nws. 17.45 Engelse les. 18.00 Accordeonrecital. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.45 „Omroep-Ommeganck". 21.15 Gevar. muz. 22.00 Nws. 22.15 Verz. progr. 23.00 Nws. 23.05 Dansmuz. 23.35-24.00 Gram. BRUSSEL. 484 M. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Verz. progr. 14.15 en 14.30 Gram. 15.30 Verz. progr. 17.00 Nws. 17.30 Jazzmuz. 18.45 Accordeonspel. 19.15 en 19.25 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Gram. 21.30 Muzikale kruiswoordraadsels. 22.00 Nws. 22.55 Nws. 23.00 Dansmuz. 23.55 Nws. ontwaarde de vage omtrekken van de stoel. Toen het slablad. Dat was alles Geen bloed, geen vlek, geen snippertje vacht of huid. Het biggetje was ver dwenen en slechts het slablaadje was nog over, langs de rand geheel afge knabbeld. Hulpeloos staarde hij naar die leegte toen naar Absalom en voelde zicli enigszins misselijk „Hemel! Hoor eens wat voor den „Interesant, niet?'', vroeg de koude stem. „Ik zocht niet naar dit verschijn sel en was er helemaal niet op ver dacht, maai de wetenschap biedt dik wijls nieuwe gezichtspunten als men schrander genoeg is om ze te zien." „Waar is het biggetje", stamelde Hector. „Dat weet ik zelf eerlijk gezegd, ook niet. Het enige, waar ik zeker van ben is, dat het uiteengespat, opgelost is om zo te zeggen, in atomen Hat heeft opgehouden te bestaan, dat is alles. Misschien zal ik op een goede dag weer in staat zijn om de a'omen weer samen te stellen Dat zou nog oneindig interessanter zijn, niet?" (Wordt vervolgd).

de Stem | 1954 | | pagina 3