ZUID-BEVELAND IJzendijkenaar kreeg koninklijke onderscheid! ntr De Middelburgse technische school gaat met haar tiid mee opgericht Tamme bijen, zoete honing en 'n fijn douceurtje Oudervereniging te Terneuzen Proefbedrijf en voorbeeldbedrijf in Zeeland Walcheren Zuid-BeVeland Normale audiënties kunnen nog geen dqorgang vinden Eindles lanbouwschool Groenendijk DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 7 MEI 1954 De heer JER. CORNELIS benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau Filmprogramma DE FRIEZEN in Middelburgs Burgerzaal Het Drie-Eilanden Plan in de Kortgeense Raad BELGIë BESCHOUWT DE ZAAK ALS AFGEDAAN Faillissementen creme tablet Onderwijsvernieuwing Allemaal voor Kruiningen EERSTE PAAL GESLAGEN Voor Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee IN I)e heer A. Loekefeer opent Nijverheidsdag Surseance van betaling Excuseert U even ARBEIDER VERMOORD TE KLAZIENAVEEN WIE WORDT LANDELIJK VA AT WA S-KA M PIOEN MIDDELBURG GOES TERNEUZEN OOSTBURG HULST Geslaagden kregen diploma Audiëntie „De Oranjebloem" in Sluis 90 jaar Na de foto een „bezwarende" brief AGENDA HEDEN MORDEN ONDERDAGAVOND heeft in de raadszaal van IJzendijke een treffende plechtigheid plaats gehad. In aanwezigheid van diens echtgenote en kinderen en tal van genodigden heeft burge meester jhr L. van Bonninghausen tot Herinckhave de heer Cor- nelis, hoofd der katholieke jongensschool, de riddeorde van Oran je-Nassau uitgereikt. l_I IERONDER laten wij de katholieke keuringseisen volgen van enkele films, die in Zeeuwse bioscopen wor den vertoond: Hofzicht Theater IJzendijke. Men senjacht (14 jaar). Bioscoopgebouw Hulst, Het vierde masker (18 jaar); 24 uur uit een vrou wenleven <14 jaar). Luxor Theater Terneuzen. Het grote geheim (14 jaar)Strijd om de Khy- ber pas (14 jaar). Concertgebouw Terneuzen De vrouw met het ijzeren masker (14 jaar). Ledel Theater Oostburg. De straf zaak O'Harra (14 laar). Grand Goes, Slaven der hartstocht (18 jaar). Alhambra Vlisingen. Slaven der hartstocht (18 jaar). Luxor Vlissingen, Iwo Jima (18 j). Schouwburg Middelburg, Zo begint het leven (18 jaar). Electro Middelburg, 'n Dorpsschan daaltje (18 jaar); Douane Boem (alle leeftijden). Dankbaarheid in woord en daad j^ADAT DE FRIESE leden van de MU. voor nijverheid en handel in de ochtenduren een bezoek aan de Scheldewerf hadden gebracht, werden zÜ 's middags half een door B. en W. van Middelburg in de Burgerzaal ont vangen. Burgemeester dr. Bolkestein stak een keurig verzorgde speech af, waarin hij een parallel trok tussen Friesland en Zeeland als agrarische provincies om daarna een leerrijke beschouwing te wijden aan Zeeland, dat op een keer punt van zijn historie staat, als bij uitvoering van het Delta-plan zijn iso lement zal worden doorbroken aan zijn excentrische ligging een einde komt en Zeeland een schakel wordt tussen Noord en Zuid. Namens de Friezen antwoordde de heer Benes, de voorzitter van het Friese departement. Hij uitte zijn dankbaarheid voor de ontvangst en de aangeknoopte vriendschapsbanden. Ook de Friezen zijn trots op hetgeen de Zeeuwen gepresteerd hebben en spr. hoopte dat de Friezen hen nog eens als gasten zullen mogen ontvangen. Hij offreerde burgemeester Bolkestein twee kunstproducten van de Makkum- mer aardewerkindustrie en de heer Haegen, van het Zeeuwse departement twee Friese vazen. Tenslotte bood het gemeentebestuur de Friezen een „lopende lunch" aan. Per extra trein vertrok het gezel schap weer naar het Noorden. JN de jongste zitting van de Kort geense raad kwam o m. aan de orde 't aanwijzen van vijf leden van de subcommissie gemeentelijke be langen en één lid daarvan als lid van de commissie Drie-Eilanden Plan. Op voorstel van de heer Z. C. Salome (P.v.d.A.), werd besloten degenen, die in de subcommissie gekozen zou wor den en ook het ene lid voor de grote commissie de opdracht te verstrekken erop aan te dringen dat de overige leden van de raad inzage krijgen van de rapporten en beslissingen van bei de commissies. Hierna werd tot stem ming overgegaan. Als lid van de com missie Drie-Eilandenplan werd be noemd burgemeester A. A. Schuit, die 7 stemmen kreeg tegen de heer M. v.d. Weele 3 stemmen. In de subcom missie werden gekozen burgemeester Schuit en de heren M. v.d weele. N. J. van Hee. J. Breure en A. Wellemam TAL VAN FUNCTIES FNEZE hoge onderscheiding werd hem verleend in verband met zijn ver diensten op sociaal en maatschappelijk gebied In zijn toespraak wees de bur gemeester op het vele verdienstelijke werk. dat de onderscheidene heeft ver richt en nog verricht al.s voorzitter van de plaatselijke afdeling van het Wit-Gele Kruis, president van de St Vincentiusvereniging, bestuursld van de R.K Reclassering en als secretaris ->n de R.K. Gezinszorg, terwijl hij eveneens op cultureel gebied vele ver diensten heeft. Na de uitreiking voerden nog ver scheidene sprekres het woord, o.a. Slotstuk in huizenkwestie te Baarle Nassau-Hertog F)E officiële bevestiging van het Bel- gische standpunt, dat pas geleden met betrekking tot de huizen van Sooy v.d. Evnde te Baarle Nassau-Hertog werd gegeven, wordt gevolgd door de practische gevolgen. In een brief aan de Nederlandse regering deelde, de Minister van Buitenlandse Zaken van België mee. dat het omstreden grond gebied waarop de huizen zijn gebouwd, voortaan officieel als Belgisch zal worden beschouwd, met alle rechten van dien. Als reden werd opgegeven, dat Nederland vooralsnog geen kans had gezien overtuigende documenten op tafel te brengen, die het tegendeel bewezen. In aansluiting hierop hebben de Belgische autoriteiten aan het Arron- disement-commissariaat te Turnhout instructies verstrekt omtrent de hou ding in deze kwestie. De schikkingen, die men van daaruit heeft te treffen, brengen met zich mee, dat de stilzwij gende overeenkomst, die tussen het commissariaat en de Commissaris van de Koningin in Noord-Brabant als ge ëindigd wordt beschouwd. Men zal ook Nederland van deze be doeling op de hoogte stellen. Uit deze maatregel vloeit verder voort, dat ere huizen binnen enkele dagen zullen worden voorzien van Belgische num merplaatjes De Nederlandse bewoners van de huizen zullen bovendien worden ver plicht zich te laten inschrijven in het vreemdelingenregister te Baarle-Her- tog. Dit betekent, dat ze moeten er kennen op Belgisch grondgebied te wo nen. De Belgische regering acht hier mee het. probleem als afgedaan. Men heeft ook de eigenaar van de wonin gen van het besluit op de hoogte ge steld. TJITGESPROKEN is het faillisement van de N.V. Exclusieve, Nieuw- landstraat 4 te Tilburg. R. C. mr. J. Willekens. Cur. mr G. Notten, Tilburg. Opgeheven van zijn de faillisse menten van J. Kitselaar, den Bosch, wegens gebrek aan actief: van A. Se- geren, Bergen op Zoom, idem; van P. Dobbelaar, Axel, idem. Geëindigd zijn de faillissementen van G. Wouters, kruidenier, Tilburg, we gens het verbindend worden der enige uitdelingslijst: G. Landkroon, Vlis singen, idem: J. van Son, h.o. Groot handel Beja, Tilburg, door het ver bindend worden der enige uitdelings lijst met een uitkering van 9.931 pet. aan conc.cred.; van H. Briels, Tilburg, door het verbindend worden der enige uitdelingslijst met een uitkering van 40 pet. aan conc.cred. pastoor de Grauw, de heer Alph. Ca- oln als voorzitter van de plaatselijke VVV burgemeester van Hootegem uit Sluis als voorzitter van het Prov Wit Gele Kruis en de heer Lankhout als secretaris van de plaatselijke afdeling van het Groene Kruis dankwoorden Advertentie) Proef ons heerlijke TN zijn antwoord bracht de heer Cor nells allereerst dank aan H.M. de Koningin en vertolkte verder gevoe lens van dankbaarheid en blildschap dat hem deze hoge eer te beurt was gevallen De heer Cornells, die enkele jaren geleden reeds de hoge Pauselij ke onderscheiding Pro Ecclaesia et Pontifice ontving, heeft nu ook van de hoogste burgerlijke overheid de er kenning van zlin verdiensten verkre gen TWEE EXPERIMENT EEKKLASSEN INGEVOERD WOOR DE LAATSTE MAAL met 1 Juni treedt hij af heeft de directeur van de Technische en Machinistenschool te Middelburg, de heer E. Vis- scher zijn jaarlijks praatje met de pers gehouden. De gestadige ontwikkeling van deze school is ook in het cursusjaar 19531954 voortgegaan. Juist deze week kwam nog weer de toestemming af om een derde tweede klasse in het vak bankwerken aan de school te openn. Er zal 'n plaats voor haar wordn ingeruimd in het lokaal der electriciëns, daar deze kunnen verhuizen naar de nieuwe montage-hal. f~)OK de onderwijsvernieuwing deed haar intrede in de school, door de invoering van twee experimenteer- klassen Het hiervoor ontworpen leer plan moet worden gezien als 'n mid del om via een breder algemene ont- wikkeline op te trekken naar een ho ger plan. al is er natuurlijk het be zwaar dat iets minder gedaan kan worden aan de practijk. Geprobeerd zal echter worden dit bezwaar zoveel mogelijk uit de weg te ruimen. Naasi, de in het oude leerplan voor komende vakken, ziin thans in het nieuwe leerplan ingelast de vakken: geschiedenis. Engels, kennis der na tuur. aardrijkskunde, zang en muziek en boetseren Het onderwijs in muziek heeft niet tot. doel het leren zingen van versjes maar dient om de leerlingen te leren goede muziek te beluisteren en te be leven. gereedschappen 1IETT machinepark werd dit laar uit- gebreid met een universeel slijp machine voor de afdeling bankwerken. Bovendien werd er in d andere_ afd. bankwerken een nieuwe moderne draaibank met nortonkast geplaatst, benevens een hardingsoven. Een ande de draaibank werd gereviseerd. Ver schillende afdelingen werden van nieu we gereedschappen voorzien, terwijl voor de experimenteerklassen vele in strumenten. wandkaarten en een gra- mofooninstallatie werd aangeschaft. Een theorielokaal werd gemoderni seerd en geschilderd. Om het alge meen belang te dienen worden ook dit jaar verschillende werken uitgevoerd. Wh noemen hiervan: het maken van de tribune op het sportterrein en het, vervaardigen van kasten voor net Be jaardenhuis; Het schilderen van meu bels voor de kleuterschool van het Nut en het maken van een gedeelte van de Miniatuur voor de Stichting Neiuw Walcheren. Al deze werken waren zonder hulp van de school niet tot stand gekomen, in verband met financiële moeilijkheden. de cursussen r\E nieuwe cursus ving dit jaar aan met 350 leerlingen. De technische school verzorgde dit jaar de volgende cursussen: opleiding le en 2e monteur V.A.M. examen; opleiding sterkstroom monteur VEV-examen; installateur VEV examen; opleiding patroonsexa men BOVAG: 3 jarige opleiding aan nemer en bouwk. opzichter, uitgaande van de stichting Baad van Bestuur M. M. S. wenselijk pNKELE initiatiefnemers hebben een sircujaire gezonden aan de Ouders der leerlingen van het Open baar Lyceum te Terneuzen, om hen uit te nodigen mede te werken aan de oprichting van een Oudervereni ging. arriveerde te een Apeldoornse n ISTERMORGEN Kruiningen brandweerauto met een zending van 12 bijenvolken in 7 kasten en 5 korven en 15 ledige kasten en ander imkers materiaal. Het was een egschenk van de Apel doornse vereniging tot bevordering der bijenteelt aan de Bevelandse afdeling en werd gegeven in het kader der adoptie. Met de zending kwam het dagelijks bestuur der afdeling mede. Dit werd ontvangen door B. en W. van Kruiningen op het gemeentehuis waar ook het bestuur der Bevelandse afdeling aanwezig was. Hartelijke woorden van dank wer den tot de milde gevers gericht, wat wel op zijn plaats is. daar de zending een waarde van f. 1500.vertegen woordigde. Daarenboven boden de Apeldoornse imkers nog een geldge- A/IET de bouw van het door Zweden geschonken Rode Kruis Zieken huis, dat in Zierikzee zal verrijzen, zien de bewoners van Schouwen- Duiveland een lang gekoesterde wens in vervulling gaan. De Zweedse con sul-generaal. de heer W.E.W. Ekman heeft de eerste van een serie palen waarop het complex zal komen te rusten in de grond geslagen. Talrijke autoriteiten, bij wie de commissaris der koningin, burgemees ter en wethouders van Zierikzee en voorts burgemeesters en artsen van het, eiland, waren van dit gebeuren getuige. De oprichtingsavond werd geopend door Notaris K. J. Hoving die de Rec tor van het Openbaar Lyceum in de gelegenheid stelde een nadere uiteen zetting van deze avond te geven. Rector Janssen deelde de aanwe zigen mede dat bij vele Middelbare Scholen reeds een Oudervereniging bestaat. Deze Oudervereniging zo zei Rector Janssen, heeft tot doel de band tus sen school en bevolking en tussen leraren en ouders nauwer aan te ha len en zo te komen tot een betere behartiging der belangen van de leer lingen en die der school Nadat een bestuur was gekozen, be staande uit de dames Denie en Re- mery respectievelijk te Terneuzen en Sas van Gent en de heren W.Jurriëns, Jac. Dev. D. de Haas. K. Hoving, Jac. Simons te Terneuzen en de heer de Jonge te Axel, bepleitte de Rector de wenselijkheid om te komen tot een Middelbare Meisjesschool aan de HBS te Terneuzen. Het eerste leerjaar van deze Mid delbare Meisjes School zou gelijk moeten zijn aan dat van het Lyceum. In de volgende leerjaren zouden sommige andere vakken, waarvan zelfs een paar facultatief, onderwe zen worden. schenk onder couvert aan, terwijl zij voor burgemeester Schipper nog een heerlijk stuk heideraathoning hadden meegenomen. Tenslotte offreerde men de Apel doornse deputatie een lunch in „De Korenbeurs". De bijenvolken zullen voorlopig ge plaatst worden in de boomgaard van de heer Leys aan de rand van het rampgebied en in de loop van de vol gende week zullen zij. met het ge schonken materiaal verdeeld worden. PECH TE BRUINISSE I—IET bestuur van de Stichting voor V* de landbouw in Zeeland dat te vens optreedt als bestuur der stich ting proefboerdeiijen behandelde in het erslagjaar verschillende aange legenheden met betrekking tot het proefbedrijf te Bruinisse en het voor beeldbedrijf te Grijpskerke. Verder werden de nodige voorberei dingen getroffen voor het stichten van een proefbedrijf in Zeeuwsch- Vlaanderen. Het proefbedrijf in Bruinisse werd door de ramp getroffen en kon daar door in 1935 zjjn functie niet vervul len. De gebouwen zijn gelukkig ge spaard gebleven, zodat de schade zich beperkt tot de inventaris en de grond. Aangezien echter de gehele opper vlakte overstroomd is geweest, bete kent zulks een zeer ernstige tegenval ler voor dit bedrijf, dat luist de grootste moeilijkheden van de start te boven was. Wat het voorbeeldbedrijf te Grijps- keda betreft: Tot voorzitter is in- plaats van wijlen de heer Zwagerman, de heer J. de Buck te Oostkappele benoemd. De exploitatie van de reeds in ge bruik zijnde oppervlakte van het be drijf was in 1953 belangrijk gunsti ger dan in het voorafgaande jaar. De belangrijkste bouwlandgewassen, waren erwten, suikerbieten, aardap pelen en gerst, terwijl daarnaast klei nere oppervlakten wintertarwe, haver, bonen en mais voorkwamen. Met uit zondering van de haver waren de op brengsten van alle gewassen goed tot zeer goed te noemen. Ook de exploi tatie van het grasland verbeterde aanzienlijk en de veevoederpositie was ruim voldoende De rundveestapel bestond op 31 De cember uit 12 koeien, 2 kalfvaarzen, 7 stuks jongvee en 3 kalveren. Het aan tal paarden bedraagt 2, terwiil voorts nog 2 fokzeugen en 2 biggen aanwezig ziin, alsmede 85 kippen. In totaal bezochten ca 500 perso nen het bedrijf. Ook de overige fa cetten van de bedrijfsvoering gera ken thans op gang. Zo is dit jaar be gonnen met de bedrijfseconomische boekhouding en met analyse van pro ductiefactoren o.a. van de arbeid en de arbeidsverdeling. Bouwbedrijf te 'sGravenhage. opleiding wegenbouw: opleiding machinisten examen en opleiding algemene motor cursus. DE MACHINISTENSCHOOL FNE Machinistenschool heeft een zeer goed Jaar gehad. Voor het Staats- diploma slaagden 35 leerlingen, ter wiil twee leerlingen, welke niet aan de keuringseisen voldeden slaagden voor het diploma landmachinist. 12 leerlingen slaagden met lof. Onder de geslaagde leerlingen waren er 5, die voor rekening van de KPM hadden gestudeerd Hoewel er op het ogen blik niet meer gesproken kan worden van een tekort aan gediplomeerde scheepswerktuigkundigen, had de plaatsing van de gediplomeerden een vlot verloop Alle geslaagde leerlin gen werden geplaatst bij een Stoom vaartmaatschappij naar keuze. tegenstelling met het bericht in ons blad van 1 Mei J.l. zal de Com missaris der Koningin verhinderd zijn de op 12 Mei a.s. te Terneuzen te hou den Niiverheidsdag te openen. In zijn plaats zal het lid van Gedeputeerde Staten, de heer A. Loekefeer het openingswoord spreken AAN K.H ter Horst, handelaar ih vissen, vogels, z^den en aanver wante artikelen, h o Het Zaadhuis, Groenewoud 63 Viissjngep" is voorlopig siirseance van bétaimg1 verleend. Be windvoerder is mr J. van der Burgt, Goes ]\/Jinister Cals en Staatssecre taris me j, dr A. de Waal, werden bij het begin van hun tweedaags bezoekaan Schouwen en Duiveland in Brouwershaven ontvangen in het gemeentehuis. Even nadat de burgemeester, de heer J. L. van. Leeuwen, zijn begroetingsrede was begonnen, moest de bijeenjcomst worden onderbroken, omdat de brand- sirene op het gemeentehuis be gon te loeien. Burgemeester van Leeuwen spoedde zich in zijn functie van hoofd van de braiidweer naar de plaats van de brand, even later gevolgd door de hard lopende commissaris der koningin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Ca- sembroot. Gelukkig bleek het een brand van geringe omvang te zijn, zodat de officiële ont vangst ten stadhuize spoedig kon worden hervat "TE KLAZIENAVEEN is de arbeider J. B. uit Bargeroosterveld Don derdagmiddag omstreeks vijf uur gedood door een messteek, die hem door 'n dronken arbeider uit Nieuw- Dordrecht. zekere J. W., werd toege diend. Hij laat een vrouw en vier kinderen na. W., die zich met een broer op de Dordtse Dijk bevond, heeft eerst nog een andere man aangehouden. Deze ondervond geen moeilijkheden. Toen B. hierna kwam aanfietsen, verzocht W. ham af te stappen. Nauwelijks was dit geschied of W. greep B. bij de pols en stak hem met een mes in het hart. De politie trof de dader later in een café aan. Hij had de handen in zijn zak en weigerde gevolg te geven aan het politiebevel ze te voorschijn te halen. Toen hij een verdachte bewe ging maakte, zag de politie zich ge noodzaakt hem in de benen te schie ten. Mogelijk is een oude vete aan leiding tot het gebeurde geweest. Wedstrijd in K. R. O.- studio 17 LF provinciale vaatwas-kampioe- nen zullen Zondagavond in de K. R.O.-studie de eindstrijd stryden om het landelijk kampioenschap. En het is niet toevallig dat dit Zondagavond gebeurt. De K.R.O. geeft dan namelijk een speciaal Moederdagprogram, on der de titel „Moeders wil is wet Het schijnt overigens een bewezen feit te zijn. dat mannen vlugger de was doen dan vrouwen. Dat komt. om dat zij hogere watertemperaturen kunnen verdragen dan hun echtgeno ten. En hoe heter het water, hoe snel ler het gaat. In elk geval zal de winnaar niet voor niets zijn- handen verbranden. Hij kan namelijk, na afloop, met een 43-delig eetservies, voor 12 personen naar huis. DIENSTJUB1LEUM BIJ DE PZEM Donderdag vierde de heer A.C. van der Welle. Technisch Ambtenaar bij de PZEM zijn zilveren dienstjubileum Des morgens werd de jubilaris te zij lgen huize in hartelijke bewoordingen toegesproken door de Hoofdingenieur ir R. Froyen. die hem de gebruikelij ke enveloppe aanbood. De Technisch Ambtenaar, de heer A.W. Strubbe, sprak daarna namens het personeel en bood als aandenken een stofzuiger aan terwiil aan Mevrouw van der Welle een bloemstuk werd aangeboden. De voorzitter van de personeelsvereniging de heer C. van Hoek, dankte de jubi laris hartelijk voor alles wat hij als bestuurslid voor de personeelsvereni ging heeft gedaan en bood als herin nering eveneens een aandenken aan. BRANDWEERKAZERNE EN WACHTLOKAAL. Vrijdag 21 Mei worden door het ge meentebestuur twee belangrijke ob jecten aanbesteed. n.I. de brandweer kazerne aan de Brouwersgang, waar van een betonskelet al staat en het langverwachte wachtlokaal aan de Koepoort, waar het heiwerk al voor gereed is. LENTE-ZOTTERNIJEN. Traditie-getrouw heeft op de Bevrij dingsdag een aantal edelachtbare en eerbare burgers, zich, tot groot ver maak van het publiek en te-, bate van de militaire oorlogsslachtoffers, op het sportveld een reeks bal-aardigheden veroorloofd, die notulering verdienen. Ettelijke vroede vaderen, onder aan voering van wethouder Roose en ver sterkt door secretarie-personeei trok zonder veel verband doch geladen met e-moties ten strijde tegen elf onder wijzers, stuk voor stuk personen van klassen en geheel bereid hun tegen standers een lesje te leren Uit het verloop van de kamp kwam evenwel vast te staan, dat er hoofd zakelijk aan aardrijkskunde en bo demonderzoek is gedaan; de andere vakken werden bepaald verwaarloosd, uitgezonderd dan dat der historie; on der de toeschouwers we, J er althans druk gemompeld over „een rare ge schiedenis". De „leer'-lingen zwoegden ijverig om hun „leer"-meesters te overtref fen doch tot een hoog puntencijfer kwamen ze niet. Bij heldere hemel is er nooit zoveel gemist in Neder land, als op deze avond te Goes. Na de rust toen de leerkrachten weer vol-ledig ontknikt ten tonele verschenen. Onder de raadsleden ont. stond er na de match enige discussie over het al of niet betalen van pre sentiegeld en de onderwijzers, waar van enkele kreunden begonnen iets te mompelen over smar'egeld. Het publiek maakte zich geen zor gen over deze kwesties en lachte zich een hoedje om het gecostumeerde troepje, dat met meer succes de doelen belaagde, omdat de verdedigingen meer aanspraak maakten op de titel van zeef, dan van safe. s-H ,-H endrikskinderen MOOIE VERBTERING. Van gemeentewege wordt dezer da gen op het sportterrein van de korf balvereniging Tjoba een kleedlokaal geplaatst, dat zowel een dames- als een herenkleedkamer bevat. Het kleedlo kaal vervangt het thans aanwezige schuurtje. „Tjoba" zal thans haar -gasten kun nen ontvangen op een wijze, le klas- sers waardig. Plotseling sterfgeval. Toen de vrouw van de smid J. v.d. Velde haar dagelijkse werkzaamheden verrichtte, verloor zij plotseling het bewustzijn. Een haastig ontboden geneesheer kon geen hulp meer bieden en de vrouw is overleden zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. Koewacht Yerseke ZEEFTEN GEPLAATST Ondanks de nog zeer geringe groei der kleine oestertjes ziin enkele pan- nenleggers er toe overgegaan om hun zeeften met oesterbroed op het z.g. Noorden te plaatsen. Veel schot zit er niet in. daar de groei door de lage temperatuur wordt tegengehouden. De pannenleggers ziin nu volop bezig met afsteken en het opruimen van ae enorme hoeveelheden in elkander ge drukte pannen. Veel jeugdige werk krachten vinden nu werk in de pan nen De vraag naar afsteeksei is goed. maar de prijs kon beter. Vooral nu zoveel pannen door de vorst verloren ziin gegaan en er van de oestertjes niet veel ziin overgebleven. Zierikzee BOUW RUSTHUIS BEGONNEN Met enige plechtigheid is de eerste betonnen heipaal de grond ingegaan, waarop in de naaste toekomst het rusthuis voor den ouden van dagen in de Westhoek van Schouwen zal komen te rusten Totaal zullen 194 palen moeten worden geheid, voordat men met de eigenlijke bouw zal kunnen beginnen Komt er geen oponthoud en kan men blijven doorwerken dan rekent de aannemer de bouw eind Fe bruari 1955 te kunnen opleveren. Staatsbosbeheer zorgt voor een pas sende beplanting. GESLAAGD Voor adjunct-commies der Directe Belastingen enz. slaagden de adlunct- commiezcn titulair, de heren F.A. van den Berkhof van de Inspectie Invoer rechten en Accijnzen. P.J.L. Acke, C. H.H. Wisse en J. v.d. Voorde van de Inspectie der Directe Belastingen. De adjunct-commies titulair, de heer W. Brouwer van de Inspectie Registratie slaagde voor adjunct-commies der Re gistratie. Terneuzen heeft een bijzon der mooi succes geboekt, daar geen enkele candidaat werd afgewezen in tegenstelling met veel andere gemeen ten. EERSTE BOSPEEN Op de veiling te Terneuzen werden de eerste bospeen aangevoerd door de heer J. Rijck, te Walsoorden. Concert. Ter gelegenheid van de herdenking van de bevrijding werd door de „Harmonie Terneuzen" een uitstekend geslaagd concert gegeven. Jammer, dat vooral de jeugd, tijdens de uitvoering nogal luidruchtig was, hoewel de surveillerende politie al het mogelijke deed dit tot een minimum te beperken Wellicht kunnen de ou ders hieraan metterdaad meewerken. St, Jansteen SMOKKELAUTO IN BESLAG GENOMEN De ambtenaren van, Invoerrechten en Accijnzen, die een prachtige Buick van een Belgische eigenaar aan het doaunekantoor te Kappellebrug aan een onderzoek onderderwierpen, ont dekten een geheime bergplaats. Een grote hoeveelheid boter kwam te voorschijn en deze werd evenals de auto in beslag genomen. De vervoer der werd in verzekerde bewaring ge steld GOUDEN BRUILOFT Het echtpaar Theophiel van de Sijpt-de Munter vierde zijn gouden huwelijksfeest. De dag werd begon nen met een H. Mis uit dankbaarheid in de kerk van de H.H Phiiipus en Jacobus. Hierna werd het feest voort gezet in de familiekring. Door de zeer vele felicitaties is deze dag voor de oudjes tot een onvergetelijke gewor den Beide oudjes genieten nog steeds een goede gezondheid Nieuwe voorzitter. Wegens lang durige ziekte van de voorzitter der vereniging „Herwonnen Levenskracht" werd besloten over te gaan tot het kiezen van een nieuwe voorzitter. Met algemene stemmen werd gekozen de heer Alois de Bock. PROPAGAND A-UITVOERING In hotel de Eenhoorn gaf de Phil- Harmonicaclub „Flandria" West-Z.- Vlaanderen een uitvoering, die schit terend geslaagd is. Voorzitter Marteijn wees er in zijn welkomstrede op, dat deze litvoering bedoeld was als een propaganda voor de Oostburgse ac cordeon- amateurs opdat ook zij zien bij de vereniging zouden aansluiten. Het programma werd vlot afgewerkt. De 10-jarige Tonny Marteijn verover de met zijn accordeonsolo „Wals Mu sette" de harten der aanwezigen. De zangeres Simone Maertens viel op en ook de muzikale clown Stanny Stijn oogstte veel succes. Een geanimeerd bal besloot de avond. Breskens Vismijn, Visaanvoer op de vismijn te Breskens in de week van 26 April tot en met 2 Mei 1954: 271 kg bot van 0.19 0.16: 1516 kg schar van 0.53 0.16; 48 kg schol van 0.30 0.20; 177 kg tong van 1.85 1.40 5 kg griet van 1.00 0,86; 110 kg rog van 0.59 0.35 4 kg kabeljauw van 0.71 979 binnenland garnalen van 1.11 - 0.61 en 3053 export garnalen van J.18 0.60. Hoofdplaat Geslaagd. Aan de Landbouwschool te Wageningen slaagde de heer J. Groosman voor het diploma land- bouwwerktuigkunde. Aardenburg GEPROMOVEERD TOT DOCTOR Aan de Rijksuniversiteit te Leiden promoveerde tot doctor in de genees kunde op proefschrift „He! castratie- vraagstuk" onze oud - plaatsgenoot Aimé J. A. M. Wijffels. Aimé Wijffels die te Aardenburg werd geboren be gon zijn studies voor arts aan de uni versiteit te Leiden in 1935. Nadat hij zijn examens had afgelegd werd hij, na enige tijd tijdens de oorlog te werkzaam te zijn geweest, benoemd tot psychiater aan de Sint Willebrordus- stichting te Heiloo in Noord-Holland. Aldaar is hij thans nog steeds werk zaam. H. VADER MOET ZICH IN ACHT NEMEN Garagebedrijf. De heer Alph Bies- broeck slaagde voor het in Den Haag gehouden examen voor patroon in hel automobiel- en garagebedrijf. TriE audiëntie, die de H. Vader Zon- dag j.l. in de St Pieter heeft ver leend aan 20,000 schoolkinderen en andere pelgrims, is voor veel katho lieken aanleiding geweest tot de ver wachting. dat de openbare audiënties als Vanouds weer doorgang zullen vinden. Dit is echter niet het geval. De Paus is nog niet geheel hersteld van zijn ziekte, die het gevolg was van de grote lichamelijke en geeste lijke uitputting. Weliswaar zal hij zijn dagelijks werk kunnen doen, een enkele audiëntie kunnen verlenen en persoonlijk de Hèiligverklaring ver richten van Paus Pius X op 29 Mei. Verder moet hij zich evenwel ten zeerste in acht nemen. TN GROENENDIJK werd ter afslui ting van het studiejaar een open bare eindles van de lagere Landbouw school gehouden tijdens welke de ge slaagde leerlingen van de hoogste klas se het diploma kregen. Behalve vele ouders van leerlingen woonden verschillende autoriteiten de sluiting van het leerjaar bij. Pastoor A, Schoutens van Terhole, kringadvi seur van de N.C.B., de heer de Roo na mens de Inspecteur van het land bouwonderwijs, tvethouder Arends van Hontenisse en verschillende raadsle den, voorzitters van afdelingen der N.C.B., het bestuur van de school, de heer J. Rademakers hoofd van de landbouwschool te koewacht en ver schillende andere gasten gaven blijk van hun belangstelling. Pastoor Schouten opende de bijeen komst, waarna het hoofd van de school, de heer P. E. M. Kuypers, de cursis ten voor de laatste maal neg eens het vuur na aan de schenen legde. Een beetje onder de indruk van het offi ciële (en mischien door de aanwezig heid van hun vader!) wisten ze toch goede antwoorden te geven, vaak zelfs op strikvragen. Ook de heer B. Kint, leraar werktuigenkennis, liet de ion- gens nog eens in het openbaar schitte ren met hun wetenschap omtrent trac toren, ploegen en landrollen. EIGEN GEBOUW NODIG. TV'a de koffie hield.de heer Kuypers een toespraak waarin hij het eerste lustrum van de school memoreerde. Hij sprak de hoop uit dat er nu spoedig een eigen gebouw voor de school zal komen een onderkomen dat aan de eisen van het landbouwonderwijs vol doet. Naar hij meedeelde namen dit jaar 64 leerlingen aan de cursus deel; hetgeen een getal is dat nog gemak kelijk voor uitbreiding vatbaar is. Na hem spraken nog verschillende andere gasten, die de geslaagden en bevorderden van harte feliciteerden. Daarna werden de diploma's uitge reikt. De geslaagden zijn: Frans ria- melynck, Jo Bun, Desiré Lauwes. Leon Neve, George Kerckhaert Aloys Lau- wers, Richard de Koek, Jan de Bak ker Leon de Koek, Piet Verdunnen, Hub. Hiel. Ko Jansen, George van Heeze en Alphons Hemelaer. jy4GR. J. BAETEN. bisschop van Breda zal geen audiëntie verlenen van 9 tot en met 20 Mei. Men kan zich wenden tot de Hoogw. Vicaris- Generaal. Viering op 15 Mei Zaterdag 15 Mei hoopt de Sluisse Rederijkerskamer „De Oran.jebloem", het feit te herdenken, dat zij 90 jaar geleden, op 17 .Maart 1861. door de Nederlandse letterkundige Johan Hen drik van Dale, werd opgericht. 's-Middags zal om 3 uur een plech tige herdenking plaats hebben aan het standbeeld van J. H. van Dale, waaraan medewerking zal worden verleend door het Muziekgezelschap Apollo" Tijdens deze herdenking zal door verschillende personen het woord worden gevoerd en zal door het bestuur en werkende leden der vereniging een krans hij het stand beeld worden neergelegd. 's-Avonds zal in het - K. Parochie huis een cabaret-avond werden geor ganiseerd. waaraan 'medewerking wordt verleend door de cabaretgroep der Telefoon en Telegrafie uit Brug ge, onder leiding van de heer Clink. De vermoeiende procedure der con sistories voor de Heiligverklaring zal in verband hiermee worden ingekort. Op 20 Mei wordt meteen het openba re consistorie gehouden. Ten overstaan van een aantal Ker kelijke Hoogwaardigheidsbekleders zal de Paus daar eenvoudig aankondigen, dat hij op 29 Mei tot de Heiligverkla ring van Pius X en op 12 Juni tot die van de 5 gelukzaligen zal overgaan. McCarthy en bet leger CENATOR MCCARTHY heeft in de sub-commissie van onderzoek van de Amerikaanse senaat niet willen meedelen, van wie hij een brief ontvangen, die volgens hem door het hoofd van de de federale re cherche. Hoover, was gezonden aan het hoofd van de legerinlichtingen- dienst. In deze brief werd gewaarschuwd tegen een voor de veiligheid „gevaar- lijke" toestand in het radarcentrum te Fort Monmouth. McCarthy wil met deze brief bewij- zen, dat het leger deze waarschuwing heeft genegeerd. De advocaat van het leger. Welch, noemde de brief echter een ..perfecte vervalsching". McCarthy verklaarde, dat hij de brief had gekregen van een contact man bij de inlichtingendienst, doch hij wilde niet de naam van deze per soon noemen. Senator Karl Mundt kon zich met McCarthy's weigering verenigen. MIDDELBURG Electro: 'n Dorps schandaal. Schouwburg: Zo begint he' leven. VLISSINGEN Luxor: Iwo Jima. TERNEUZEN Luxor: Het grote geheim ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 20 uur: Boccaccio. MIDDELBURG -1 Electro: 'n Dorps- schandaal. Schouwburg: Zo begint het leven. VLISSINGEN Luxor: Iwo Jima. HULST Bioscoopgebouw, 8 uur: Hel vierde masker. AXEL Het Centrum om 6.30 en 9 uur Het mysterie van het leven. DE KLINGE Kinema Van Dijck, om 7.30 uur: De galeiboeven van Botany Bay. TERNEUZEN Luxor: Het grote geheim Concertgebouw: De vrouw met het ijzeren masker. OOSTBURG Ledel: Helden zonder roem.

de Stem | 1954 | | pagina 2