Vaste en ongewijzigde koers van Amerikaanse regering te zijn Ondanks onzekerheid te Genève JUIN BLIJFT BIJ DE NAVO Ondanks „snipperdag" werd bevrijding waardig herdacht Nederlandse regering vraagt opheffing van de maatregel DEZE ZOMER WEER INVASIE VAN VLIEGENDE SCHOTELS Overdracht van Nederlandse beiaard in Washington 4 1 7^ 15 1 r> \v I F/Gi Terneuzen HULST GOES RACHLAn VOOR ZEELAND )JL LAOS Eisenhower: „Aan overeenkomst voor Verre Oosten wordt gewerkt" Kanker heeft geen levende verwekker Raadsvergadering KA .P.-jongeren Heinz Gleske geen verrader... 1ST A EN DE T j VEEL WIND I Luchtvaart-congres te Scheveningen Het verbod op het „Wilhelmus" ,Zcer pijnlijk getroffen'. Europese parlement E. V. G.-landen Voorspelling van een Frame professor: Het vreemde verschijnsel houdt nog altijd de geesten bezig Verkiezings-ruzie in Zuid-Korea r Mi jn parochie gaat voor.... ïolmaakt O/ J JS2 r A f ry- /f f 1 m f f Jy Mai u I I S Cw j Pas eerst, kies dan 'hmmSm - mmm Imen Breng daarom laarvan U zeker weet lidie is lelieblank! Irzichtig helder zijn. '&zee>v' MO/ 94e JAARGANG No. 21023 Uitgave- N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werk flag. Bureaux: Breda, Reigerstraat 16. Tel. Redactie: 8181, Admi nistratie: 8778 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C J. v. Hootegem, Mr Or A. J. J. M. Mes, Mr H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. v] M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.85 per kwartaal, per post 6.55, per week (uitsluitend bij niet-post- bestel'l.) 0.45. - Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 cent. Postrek. no. 278841. Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 6 MEI 1954 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.30 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601. OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no_3o) <OM/M/OUE lUANt fa CL AU O INI y WEG NAAR W v V 0// rUIOCLIJKt FORTEN O Verloren gcganc forten Rode artillerie Ruines van Dien Bien Phoe Franse fortificaties Vernield vliegveld j^EN NEDERLANDS CORRESPONDENT te Genève merkte Woensdag terecht op, dat het erop leek, alsof ook de gedele geerden ter conferentie 5 Mei wilden vieren als een snipperdag. De grote vergaderzaal was leeg en verlaten, maar in de „salons" heerste er activiteit genoeg. Op de eerste plaats werd er gewerkt aan de voorbereidingen van het debat van Syngman Rhee op een compromis-voorstel over verkiezingen in Korea: het grote strui kelblok van het Koreaanse gesprek. En terwijl men in Genève „van man tot man sprak", heerste in Parijs nog altijd een nerveuze stemming over de moeilijke situatie, waarin Laniel is geraakt, door de houding der Radicalen. Waarschijnlijk zal Gaullistische steun het kabinet tóch nog redden! Deze kaart geeft een overzicht van de fortificaties zoals generaal De Castries met zijn manschappen thans nog hardnekkig verdedigt tegen de aangolvende Vietminh opstandelin gen. Duitse professor stelt vast: TIET ONDERZOEK naar een leven de verwekker van kanker moet definitief als mislukt worden be schouwd, zo heeft de Westduitse Prof. Dr Dietrich op een internationaal con gres van kankerspecialisten te Ham burg verklaard. De wetenschap, is er thans van overtuigd, dat de ziekte andere oor zaken heeft, waarnaar het onderzoek wordt voortgezet. Prof. Dr vori Euler uit Stockholm wees in dit verband op j de betekenis van het biochemisch on- derzoek. DIEN BIEN PHOE MODDERPOEL TN WASHINGTON blijkt men zich door de verwarring, die de afgelo pen conferentie-week heeft geken merkt, nog niet ongerust te hebben gemaakt. President Eisenhower gaf tijdens zijn wekelijkse persconferentie te kennen, dat er niets veranderd is in de politiek van zijn land en dat men nog altijd streeft naar een bevei ligingspact in Zuid-Oost-Azië. Er wordt aan zo'n overeenkomst ge werkt, zei hij. Verder was hij vol lof over het werk van Foster Dulles, die zelf glimlachend beweerde, dat hij zich ,,van geen nederlaag bewust" was. Men zegt overigens, dat Dulles en Eden nader tot elkaar zouden zijn ge komen. Gromyko en de Franse ambassa deur in Bern hebben van gedachten DE WEVERSHAL aan Throgmorton- street te Londen wordt momenteel in gereedheid gebracht voor een belang rijke plechtigheid. Morgen krijgt Ko ningin Juliana hier het ere-lidmaat- schap aangeboden van het zes eeuwen oude Timmerliedcngilde. IN DEN HAAG wordt de 20-jarige Catharina Hanke sinds enkele dagen vermist. In overspannen toestand is zij het huis uitgelopen en sindsdien hoorde men niets meer van haar. PREMIER MALAN van Zuid-Afrika heeft gepleit voor internationalisering van de Suez-kanaalzone. Ook Egypte, meent hij, zou in een te vormen in ternationale commissie zitting moeten hebben. DE BELGISCHE SENAAT heeft nu zijn gecoöpteerde leden gekozen. De zetels zijn nu als volgt verdeeld: C.V.P. 79 (91), socialisten 72 (62). li beralen 22 (19), communisten 2 (3). TIJDENS het 39ste internationale es- peranto-congres, dat 31 Juli a.s. Haarlem begint, zal dagelijks een krant in het Esperanto verschijnen. Even actueel, zegt de congresleiding als iedere andere krant. EEN GROEP Britse wetenschapsmen sen heeft aan plaatselijke autoritei ten in geheel Engeland de raad gege- haar luchtbeschermingsplannen op te geven, „omdat de waterstofbom vergelijke plannen volkomen nutte- l0°s maakt". Incident als gesloten besch ouxvd DE Noordatlantische Raad be schouwt „het incident-Juin" als gesloten. De Raad is van oordeel, dat de uit latingen van de maarschalk over de E.V.G. in strijd zijn met het stand punt, zoals dat door de raad meer dan eens is geuit. Maarschalk Juin, hier van in kennis gesteld, is aangeble ven. Dit betekent, zo deelt de raad mede, dat de maarschalk voortaan niets zal doen dat in strijd is met de politiek en de wensen van de Navo. Juin blijft dus opperbevelhebber van de Centrale Europese sector. 22 Mei te Utrecht: VATERDAG 22 MEI houdt de jonge renorganisatie in de K.V.P. haar tweede openbare jongerenraadsverga- dering van dit jaar. De vergadering wordt gehouden om 15.30 uur in de schouwburgzaal van het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te l'trecht. Na een openinswoord van de voor zitter der jongerenorganisatie, Drs C. Cosijn, houdt de heer A. E. de Schrij ver, Minister van Staat van België en voorzitter van de Nouvelles Equi pes Internationales (internationale Unie van Christelijke Democraten) 'n rede over de eenwording van Europa. gewisseld over het voorzitterschap van de bijeenkomsten over Indo-China, die wellicht Vrijdag of Zaterdag kun nen beginnen. Alleen de landen die aan het debat deelnemen, zullen in aanmerking komen voor de voorzit- tersstoel. En terwijl de diplomaten spreken Molotov dineerde Woensdag met Eden wordt de toestand in het verre Dien Bien Phoe steeds critieker. Ameri kaanse Globemastei's zijn met nieuwe Franse troepen naar Indo-China on derweg, maar de regen heeft van de vesting een modderpoel gemaakt. In loopgraven, die sloten werden, wor den gevechten van man tegen man ge leverd. Er is Woensdag geen verandering gekomen in het beeld van de strijd. TJET Oost-Duitse Ministerie van Bin nenlandse Zaken heeft de aanhou ding bekend gemaakt van Heinz Gleske. een West-Berlijner. die op 13 April verdween .tesamen met dr Alexander Troetsjnowitsj, een leiden de functionaris van een organisatie van Russische emigranten. Gleske zou bekend hebben, voor de West-Duitse geheime dienst te werken. Het bericht omtrent deze arrestatie past geheel in het raam van de nieu we en wel zeer verrassende onthullin gen inzake het geval Troetsjnowitsj. Elders in ons blad kan men er uit gebreid over lezen. CYNISCH VLIEGTUIGJE BOVEN DEN HAAG o /^L HEEFT dan een particulier vliegtuigje met aan de staart een lint, waarop „Snipperdag", Woensdagmiddag enkele uren boven Den Haag gevlogen, de bevrijdingsherdenking is in het algemeen toch niet 7.0 geweest, dat Nederland 7.ich erover hoeft te schamen. Het is waar: van de gelegenheid tot het opnemen van een snipperdag werd overal in het land maar weinig gebruik gemaakt. Er waren geen joe lende feesten, maar hier en daar vier de men de bevrijding van het Duitse juk toch op een manier, die ervan getuigt, dat Nederland die vijfde Mei van negen jaar geleden nog niet ver geten is. In veel plaatsen staken de vlaggen uit en het was vooral de jeugd, die ervoor zorgde, dat in diverse steden de herdenking een zonnig karakter kreeg. In het Olympisch Stadion te Amsterdam voerden de kinderen een bevrijdingsspel op en in Den Haag be legden ze een bevrijdingsmarkt. De opbrengst van de verkochte artikelen komt ten goede aan de Europese vluchtelingen! In verschillende plaatsen in Neder land o.a. in Breda, hebben Beech- crafts voedselpakketten aan parachu tes gedropt. Acht en 'n halve minuut nadat de pa rachutes boven Breda waren neerge laten verscheen de eerste prijswin naar op het bordes van het stadhuis. Het was de 12-jarige Leo Weeber, die op zijn kousenvoeten achter de para chutes gehold was en thans een vlucht per helicoptère een tocht boven de bollenvelden gaat maken. Hij mag eén passagier meenemen en dat is zijn 14-jarige broer, die glunderend deelde in de eer. Tweede prijswinnaar werd de heer L. C. Thijssen uit Breda en derde de heer J. P. van Beek uit Made. die in Bre da toevallig op verjaarsvisite was. DE ACUTE ziekte-aanval van *®bruari is de gezondheidstoestand Kardinaal de Jong stationnair gorden. Zijn toestand is in het ^gemeen niet verbeterd. De Kar- rlltaal moet nog steeds het bed °uden. Aldus een mededeling -lan Mgr Alfrink. PjJïpFFEUJKE RESTEN van 17 sMo ii rs van tle mijnramp bij Gros- U'a-J .a.\'s) zijn inmiddels geborgen. j.Prs s™)11ijk zullen de 25 mijnwer- den n zich no,t 'n de "W" bevin' e' Weer gered kunnen worden. wrlrll?®' die New-York is inderdaad' ,hce£t verklaard. dat hiJ Het ,s'echts met vacantie gaat. wilde aftred 1)06(1 de ronde' dat ?anAhetE"AUER heeft bij gelegenheid van Eurn6rste lustrum van de Raad van wat de oen ove1'zicht gegeven reikt Ri; aad inmiddels heeft be- schatting Mnawhuwd? teSen °nde.r" burg. werk van Straats- Boven: Twee soldaten in Dien Bien Phoe dekken zich voor het granaat- vuur van de Vietminh. Onder: Zorgvuldig wordt de omge ving verkend. Aanstonds zal men de aanval openen, om te trachten een verloren gegaan gedeelte van de vesting te heroperen. Agardbereikte prachtige resultaten 7.K.H. PRINS BERNHARD heeft Woensdagochtend in Schevenin gen de algemene vergadering ge opend van de „Agard', de adviescom missie voor luchtvaartkundig onder zoek in de Nato-landen. Vooraan staande figuren uit internationale kringen van de militaire oft burger luchtvaart nemen aan het congres deel. De Prins prees de resultaten van het gezamenlijk onderzoek, die reeds zijn bereikt. Hij was ervan overtuigd, dat de ontwikkeling van de lucht vaart op basis van dit onderzoek niet zo gemakkelijk zou zijn. maar dat de ..Agard" toch ook op dit punt zeer vruchtbaar werk kon doen. Behalve hoge legerautoriteiten, woonde ook de heer I. A. Aler, pre sident-directeur van de K.L.M., de vèrgadering bij. U/e hebben de brave herder Astalijk om eerst „Asta" naar buiten te in het Circo Espana de poot loodsen. Toen mocht de fotograaf gedrukt, lang en hartelijk. Ze heeft stilletjes naar binnen gaan. Na een dat verdiend. Meer dan dat eigen- minuut of tien werd ook „Asta. lijk. Er moesten lintjes bestaan weer teruggebracht. Ze besnuffelde voor hondentrouw, voor honden- dc fotograaf zogezegd van onder moed, voor hondentoewijding. Lin- tot boven, deed het nog eens en nog tjes speciaal voor herdershonden, eens en ging toen, gerustgesteld die zonder blikken of blozen een door de kalmte van de fotograaf, tijgerjong letterlijk aan de borst eindelijk naar haar twee bescher- koesteren, zonder er verder bij na melingen. Na nog een kwartier was te denken, dat hetzelfde jong bin- de moederhond voldoende aan de nen zes maanden voldoende vol- .lucht van de indringei gewend wassen roojdier zal zijn om de her- om het te kunnen wagen een dershond met huid en haar te ver- plaatje te maken. Nee, niet zo maar slinden. Zo is „Asta": geen wraak- zonder meer. De speciale verzorg- gevoelens op voorhand. Integendeel, ster van ..Asta loopt de ganse dag zouden we durven beweren. Want met de riem van de hond in haar zit heeft ook zoals u op dit plaatje hand. Dat moet wel, want alleen zien kunt. een telg van eigen vlees daardoor herkent „Asta" die ver en bloed. Dat zegt nog niets, meent zorgster als „eigen". Zij alleen mag u? Ah, maar dan moet u eens be- dan ook hond en tijgerjong aaien denken, dat „Asta" voor haar eigen en ieder ander kan van „Asta" een kind lief is, zorgzaam en bescher- paar vlijmscherpe tanden krijgen, mend. Maar dat tijgerjong krijgt liefst diep in het vlees. Ja. we zei- al die goede dingen in een veel- den het al: zo is Asta zij verdient vond. „Asta' is in staat u naar de de hoogste hondenonder scheiding, keel te vliegen, wanneer u ook die bestaat. Het zal wel op een maar met één vinger naar het jonge kluif uitlopen, vrezen we, al heeft tijgertje durft te wijzenzij daar momenteel geen behoefte Toen deze foto moest worden ge- aan. Want de verzorging in Circo maakt, was het deswege noodzake- Espana is vorstelijk! JN HET West Potomac-park in Wash ington, heeft Woensdagmiddag Dr L. Kortenhorst, voorzitter van het co mité „Klokken voor Amerika", de beiaard, die Nederland aan Amerika heeft geschonken, officiëel aan de re gering der Verenigde Staten overge dragen. De beiaard is bedoeld als een be wijs van erkentelijkheid voor de Amerikaanse hulp aan ons land na de oorlog en hij is aangekocht uit bedragen, die overal in het Konink rijk zijn ingezameld. Dja- dr Weersverwachtln» vanavond: s' Veel geldig tot een To?6*!?"1'?* mpt eniKc rc" t /„ju,,,» ack'<K toenemende I alüpm» "»'d- Over het temperatuur! Cïnig verandering in Mo-andaaff; Zon onder 20.12 uur. oD S: Zon op 5 01 uur: Maan t uur» Maan onder 0.49 uur. I P)E HOGE COMMISSARIS te karta heeft in opdracht van Nederlandse regering bij het Indone sische Ministerie van Buitenlandse Zaken een nota ingediend, waarin de Nederlandse regering zegt, zeer pijn lijk te zijn getroffen door het aan de Nederlandse gemeenschap opgelegde verbod tot het zingen van het Wilhel mus op Koninginnedag. Dit verbod, aldus de nota is in strijd met de internationale gebruiken en met de voorschriften, die de Indone sische regering ter kennis van de Ne- derlanse heeft gebracht. De discrimi natie die uit de maatregel blijkt, is onaanvaardbaar. Van ongewenste re acties bij de Indonesische bevolking is nooit iets gebleken. De regering verzoekt om opheffing van de maat regel. De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, Prof. Hazairin. blijkt inmiddels te hebben verklaard, dat een semi-officiële regeringsdienst de order vorig jaar heeft uitgevaardigd, zonder medeweten van de minister van Binnenlandse Zaken. Bovendien was het niet de bedoeling, dat hij I door dik en dun zou worden toege past. Op bepaalde plaatsen, meende Hazairin, zou het zingen van het Wil helmus moeilijkheden kunnen veroor zaken. Daarom moet de kwestie van plaats tot plaats worden bekeken. Ministers zijn het in principe eens FJE MINISTERS van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, West-Duits- land, Italië en de Benelux-landen zijn in principe overeengekomen, te trachten een parlement van zes lan den te vormen, ter vergroting van de democratische controle op supra-na- tionale Europe.se organen. In een com muniqué wordt gezegd, dat het voor gestelde parlement gekozen zou wor den volgens algemeen kiesrecht. Het parlement zou de huidige As semblee van de Kolen- en Staalge meenschap vervangen. Het Hoge Ge- zagsoyaan van deze Gemeenschap en het Commissariaat van de Europese Verdedigingsgemeenschap zullen aan dit parlement verantwoording ver schuldigd zijn. De vorming ervan zou eerst geschieden, nadat alle partijen het E.V.G.-verdrag hebben geratifi- i ceerd. AL HEEFT MEN de laatste tijd weinig vliegende schotels waargenomen, het mysterie van hun verschijning is nog lang niet, als zijnde onbelangrijk, in de vergeethoek geduwd. Enkele dagen terug had te Islington, bij Londen een bijeenkomst plaats van R.A.F.-piloten en in die vergadering werd een motie opge steld voor de Minister van Luchtvaart. Dc vliegers eisten, dat de wetenschap omtrent de vliegende schotels aan de openbaarheid zou worden prijsgegeven. De regering weet er meer van, aldus de motie, maar zij wil er niets van zeggen. Tóch interplanetaire ruimteschepen ETN ZO IS DAN deze kwestie, die indertijd stof gaf tot ontelbare gezellige en fantastische gissingen, weer eens in het nieuws gekomen. Een Amerikaan had eerder een boek geschreven over de vliegende scho tels en zijn uiterst gedocumenteerde betoog resulteerde in de conclusie, dat men hier inderdaad met ruimtesche pen van buiten de aarde te doen had. Verkeersvliegers en straaljagerpilo ten, een mensenslag, dat zich toch niet zo gemakkelijk door z'n fantasie laat leiden, hadden zeer positieve ver klaringen afgelegd over ontmoetingen met de schotels. Enkele ervan zouden oranje vlammen hebben gespuwd, maar verder bewogen zij zich zonder veel ..show" en geluidloos door de lucht. Bij de nadering der vliegtuigen schoten ze met een enorme snelheid omhoog, om in enkele seconden uit het gezicht te verdwijnen. Over dat boek is indertijd geschre ven, maar de regeringen van de Ver enigde Staten en van de landen >n Europa hebben er nooit commentaar op geleverd. Daarom is het interes sant. dat nu een Franse professor. Aimé Michel, eveneens een studie heeft gepubliceerd over het verschijn sel. Hij gelooft eveneens, dat de vlie gende schotels uit een andere wereld komen, maar doet geen uitspraak over hun karakter: meteoren of ruimte schepen? WETENSCHAP IN GEBREKE. TN ELK GEVAL, zegt professor Mi chel, zullen we deze zomer weer van de vliegende schotels kunnen ge nieten. Totnutoe is hun verschijning altijd samengevallen met het moment dat de aarde in de nabijheid van de Perseiden komt. Deze „ontmoeting" nu zal dit jaar in Augustus plaats vin den. De eerste schotels zouden nu reeds zijn waargenomen. Michel maakte voor z(jn studie ge bruik van een massa belangrijke ge gevens van meteorologische instituten Hij komt tot de conclusie, dat geen enkele wetenschappelijke instantie, ondanks zeer positieve gegevens, zich met het verschijnsel heeft willen in laten. De wetenschap, zegt hij, blyft schromelijk in gebreke. Professor Smith, de directeur van het Canadees observatorium „Shir ley's Bar" valt zijn collega bij. „Het getuigt", zegt hij, „van ignoratie en pedanterie, de buiten-aardse herkomst van de schotels zonder meer van de hand te wijzen als zijnde absurditeit." De gedachten blijken, wat de her komst der vliegende schotels betreft, ook uit te gaan naar Mars, waarvan men aanneemt, dat er een zeker leven moet heersen. De velden op Maïs zijn in de winter groen, in de herfst bruin. Sommigen geloven, dat de vliegen de schotels slechts meteoorstenen zijn. Maar de ervaringen van die Ameri kaanse piloten dan? Nation aal-rlemocraten dreigen met boycot p\E voorbereidingen tot de verkie- zingen in Zuid-Korea, op 20 Mei a.s., hebben aanleiding gegeven tot een hevige ruzie tussen de Nationaal- Democratische Partij en de Liberale Partij van Syngman Rhee. De nationaal-democraten beweren, dat de verkiezingen vervalst zullen worden doordat de president een po- litie-controle gaat instellen. Verder is er ongenoegen in de partij van Rhee zelf, als gevolg van het feit, dat er een massa nieuwe namen op de can- didatenlijst staan en een deel van de oude parlementariërs is genegeerd. De nationaal-democraten hebben ge dreigd, de verkiezingen te zullen boy cotten. MEER DAN 2500 MENSEN GEÏSOLEERD Latrines in de Dolomieten TN liet dal van Fassa, ten noorden van Campestrina in de Dolomieten, zijn meer dan 2500 personen van de buitenwereld afgesloten als gevolg van sneeuwstortingen, waardoor de hoofdverbindingsweg is versperd en 'n brug vernield. Alle verbindingen met het dal zijn afgesneden. De wei kzaamheden van reddings ploegen, die trachten het dal te berei ken, worden belemmerd door het slechte weer en de dreiging van nieu we lawines. I'll,AND beeft na een kabinetscrisis van twee maanden een nieuwe rege ring gekregen. J7en oude pastoor uit Ober- teisendorf in Opper-Beieren is tot twee maanden voorwaar delijke gevangenisstraf en een boete van vijfhonderd Mark veroordeeld omdat hij zijn eigen kerk heeft opgeblazen. De pas toor had vooraf de Heilige voor werpen in de kerk in veiligheid gebracht. De kerk, die op de monumen tenlijst stond, was reeds lange tijd te klein voor de gemeente. Drie plannen voor de bouw van een nieuwe kerk waren ver worpen op grond van de ouder dom, van de oude kerk. die in een bijzondere Beierse gothi- sclie stijl was gebouwd en een kostbaar koor had. De pastoor, die door de koster en de bevolking geholpen was, zei voor de rechtbank: „lk be sloot als priester de wetten van de Staat te overtreden en de belangen van de zielszorg voor rang te verlenen." De koster werd veroordeeld tot een m.iand voorwaardelijke gevangenisstraf en driehonderd Mark boete.

de Stem | 1954 | | pagina 1