KAKKERTJE! LUIK manifesteert voor Maas-plan Z.Vlaanderen Feest op Zwartenhoek te Westdorpe Kon Marine herdenkt gevallenen Noodschoot geopend te Scharendijke Belgische gedetineerde ontsnapt uit Veenhuizen Hij sprong in passerende auto Beëindiging van het onderzoek NED. EQUIPE VAN 7 MAN Polder Walcheren vergaderde Over Moerdijkkanaal werd niet gesproken INTERNATIONALE SAAMHORIGHEID ZONDER NEDERLAND Illuster auditorium Hl Publieke T ribune EXAMENS MARKTEN DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 5 MEI 1954 Eduard van Geetsum en Maria Herman in het goud VANDAAG gaat de wijk Zwartenhoek feest vieren. Neen, niet omdat het de Nationale feestdag is, maar omdat in de Batterij een gouden bruiloft wordt gevierd. Op 5 Mei 1904 zijn op een snikhete dag Eduard van Geetsum en Maria Herman in het huwelijksbootje gestapt. Ja, deze 5e Mei in het jaar 1904 was het zeer heet en in deze Mei-hitte zijn toen beiden naar de kerk gestapt en hebben hun huwelijksfeest gevierd. Thans o0 jaren later zullen zij weer- naar Je kerk gaan, nu niet te voet, want het buurtcomité zal er voor zorgen, dat het gouden paar vorste lijk naar de kerk zal worden ge bracht, waar tot hun intentie een H. Mis zal worden opgedragen. Omringd door bruidjes zullen zij weer naar het altaar gaan en in hun herinnering zal de dag van 50 jaar geleden in al zijn schoonheid herleven. „Het is te hopen dat het weder goed weer mag zijn, hopelijk niet zo erg warm als toen we trouwden" ver klaarde de jubilaresse. Dat het voor het gouden paar een onvergetelijke dag zal worden is on getwijfeld een feit. Het buurtcomité heeft alles goed georganiseerd en bij mooi weer is een succes voor het feest in de Batterij gewaarborgd. De geschiedenis van hun 5Ö-jarig huwelijksleven is zodanig, dat een flink festijn zeker op zijn plaats is. Zij hebben 50 jaar lang lief en leed gedeeld en alles bij elkaar is dat in deze tijd heel wat geweest. Teveel om allemaal neer te schrijven. Uit hun huwelijk werden 5 kinde ren geboren waarvan er helaas 2 zijn overleden. 2 van hun zonen zijn ge trouwd en wonen beiden te Westdor pe. de derde zoon is nog thuis. Hun familie telt 2 achterkleinkin deren. Eduard van Geetsum werd te West dorpe geboren op 13 Februari 1877 en zijn echtgenote op 25 Augustus 1882. Zij hebben sedert hun huwelijk steeds in de Batterij gewoond en zouden ook thans nog niet willen ruilen met de dorpskom. VROEGER Nieuw-Namen R.K. TRANSPORTARBEIDERS IN HET ZILVER De plaatselijke afdeling van de R.K. Transportarbeidersbond vierde haar 25-jarig bestaansfeest. 's Morgens werd een H. Mis voor levende en overleden leden opgedragen In het mooi ver sierde Parochiehuis werd 's avonds feest gevierd. De voorzitter P. van Royen verwelkomde de aanwezigen. Speciaal werden verwelkomd de pas toor en de districtsbestuurder A. v. d. Linden. De voorzitter gaf een gedocu menteerd overzicht van de werkzaam heden, de strijd, de tegenslagen en de vooruitgang in de afgelopen 25 jaar. De heer v. d Linden hield de feest rede en belichtte de sociale en econo mische belangen, die de bond voor staat. De grensarbeiders zitten voor aparte moeilijkheden, doch wij zullen doen wat wij kunnen om U te helpen. Na mens het hoofdbestuur overhandigde hij de voorzitter, die tevens zijn zil veren jubilaris als voorzitter vierde, 'n mooi cadeau: het zilveren insigne van de K.A.B. en een oorkonde. De pas toor feliciteerde de jubilerende afde ling en noemde de transportarbeiders een groot deel van zijn parochie. De voorzitters van stands- en vak organisatie feliciteerden en boden prachtige bloemenmanden aan. Gul werd er tijdens de pauze ge- tracteerd. Een tombola ten bate van de Lourdesbedevaart bracht f 35.op. Enkele films besloten de feestavond. Heikant NAAR T SOLISTENCONCOURS Ne^en muzikanten van de R. K. Muziekvereniging Heikant zullen deelnemen aan het solistenconcours, dat te Hulst zal worden gehouden. Vogelwaarde GEITENFOKVERENIGING VERGADERDE. Tijdens een vergadering van de gei- tenfokvereniging St. Julius werd be sloten tot aankoop van een jong bokje en het opfokken hiervan. Het bestuur heeft een overeenkomst gesloten met een der leden. Samen met de subsidies van Vogelwaarde en Hontenisse denkt men het met de toekomstplannen wel te klaren. Er werd ook gesproken over een te houden stamboekkeuring. Zo iets is onmisbaar voor het voortbestaan van een krachtig ras. De voorzitter memo reerde verder de gestage groei, die de vereniging doormaakt. Biervliet JA vroeger dan.... Dan komen bij de oudere mensen de verhalen los van het harde leven, het werken van de vroege ochtemd tot de late avond. Het „vroeger" met zijn armoede, slechte sociale voorzieningen, primitieve ma terialen enz. Ook het gouden paar van de Batte rij leefde in dit „vroeger" en heeft de harde leerschool van de arbeid mee gemaakt. Verstoken van de moderne middelen van vervoer moest alles te voet gebeuren, de kruiwagen was on misbaar. Beiden hebben dan ook zeer hard moeten werken om aan de kost te komen. Eduard van Geetsum heeft een gro te verscheidenheid van beroepen uit geoefend. Zo heeft hij mee gewerkt aan de bouw van de Coöp. suikerfa briek te Sas van Gent. de L'Azote en de Cokesfabrieken te Sluiskil alsmede aan een steenbakkerij die ondertus sen alweer is verdwenen. Als grond werker hielp hij mee aan het kanaal Gent-Terneuzen te graven, II weken verbleef hij in Duitsland als metse laar, vele bomen zijn door zijn hand geveld terwijl hij ook een groot deel van zijn leven in de landbouw heeft versleten. Zij kunnen dus zeker wel op een arbeidzaam leven terugzien. GEMEENTEBESTUUR NAM AFSCHEID VAN P. EVERS Na de raadszitting nam Biervliets Baad officieel afscheid van haar ont vanger en le ambtenaar, de heer P. Evers, die bijna 20 jaar op de secreta rie werkzaam is geweest. De heer P. Evers is benoemd tot burgemeester van Kattendijke. Niet. zonder spijt zag burgemeester A.P. Kostense hem vertrekken. Zo wel door de raad als door de burge meester persoonlijk werden de heet Evers enige fraaie cadeaux aangebo den Ook het Biervlietse verenigings leven verliest in hem een stuwencre klacht. Zo was hij jarenlang de regis seur van de toneelvereniging „Jacob van Lennep". Sint Kruis Middelburgse raad gaat een dagje uit r~)E Middelburgse raad gaat op de eerste Juni een dagje uit. Niet naar de speeltuin of het strand tstel u voor!), maar een hele serie objecten bezichtigen. Er staat heel wat op het (voorlopige) lijstje, n.l bezoeken aan de in aanleg zijnde sportterreinen aan het zwembad, aan de nieuwbouw van het Gasthuis, aan de bunker van de B.B. Icommandopost), aan de Kou- dekerkseweg, aan het Park Tooren- vliedt, aan het waterwingebied Oran jezon en aan het Kasteel „Westhove". Het is de bedoeling aan de vooravond 31 Mei om half acht een raads vergadering te houden waarop de burgemeester het één en ander zal verteilen over de stand der werkzaam heden aan de te bezoeken objecten. „Een herademing voor het eiland P)E waarnemende commissaris der Koningin in Zeeland, de heer A. Schout, heeft ln Scharendijke op Schouwen-Duiveland onder grote be langstelling de eerste noodschoot op dit eiland na de ramp officieel in ge bruik gesteld. Verscheidene autoriteiten waren hierbij aanwezig, Goals' tf.rh. de in specteur van het lager onderwijs uit Goes, mr. Wolff, de burgemeester van Duivendijke de heer H R. Nieborg, het voltallige schoolbestuur, de school arts, de waarnemend burgemeester van Eikerzee, de heer C. Padmos en ds. Nauta, hervormd predikant van Eikerzee. De heer Schout bracht de geluk wensen over van het provinciaal be stuur en hoopte op een spoedige af bouw van dè nieuwe school. De heer Wolff deed mededeling van het feit, dat hij de urgentie-verklaring had ontvangen voor de bouw van de nieuwe school. De heer Besanger uit Amsterdam, die belast is met de coördinatie hulp verlening op Schouwen-Duiveland, voerde eveneens het woord Het hoofd van de school, de heer T- de Vlaming, die zich beijverd heeft voor de totstandkoming van deze noodschool, gaf hiervan een overzicht. De burgemeester van Duivendijke noemde het totstandkomen van deze noodschool een herademing voor het eiland. Schoolkinderen zongen bij deze plechtigheid enige liederen. Op vele plaatsen in het land begonnen Dinsdagmorgen reeds de herden kingen van de gevallenen. In Den Helder begon de plechtigheid om 10.15 met het hijsen van de vlag bij het monument „Voor hen die vielen". De herdenking werd o.a. bijgewoond door de adjudant-generaal en chef van het Militaire Huis van H.M. de Koningin, vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen. De vlag halfstok bij het monument „Voor hen die vielen". weest in Veenhuizen. Hij zag ook toen kans te ontvluchten. Een half jaar ge leden verdween bovendien nog een andere Belg, Ook toen kwam er een auto „langszij" en stapte de gevange ne in de wagen, waarna men niets meer van hem heeft gehoord. TsJAAR eerst *thans bekend is gewor- den, heeft een Belg, die gedeti neerd was in het straf gesticht „Nor- gerhaven" te Veenhuizen, Zondag ochtend kans gezien te ontvluchten. Hij behoorde tot een groep kerkgan gers, die onder bewaking terug naar het strafgesticht werden gebracht. Een personenauto reed langzaam langs de stoet en toen de auto zich ter hoogte van de Belg bevond, werd het portier geopend en de gevangene naar binnen getrokken. Voordat iemand ook maar enig besef had van wat- er» gebeurde, was cte auto al weg gereden. De achtervolging had geen succes. De Belg is al eerder gedetineerd ge- i Advertentie) McCarthy en het leger CENATOR MCCARTHY heeft er mee ingestemd, dat het onderzoek van zijn senaats-ondereommissie naar het geschil tussen hem en de minister voor het leger Stevens zal eindigen, nadat hij en Stevens getuigenis heb ben afgelegd. Hij zou dan tevens zijn aanklacht jegens Hensel, onderminister van Landsverdediging, voorwaardelijk in trekken. De voorzitter van de ondercommis sie van onderzoek van de Senaat, Karl Mundt, verklaarde Dinsdag evenwel, dat de openbare verhoren ,,tot het bittere einde" zouden worden voort gezet. Waarom toch? helpen directI IÏENNAARS en TERLOUW GEBLESSEERD Vandaag niet in Voorlopig Ned. Elftal Naar wij vernemen, zijn in het Voorlopig Nederlands Elftal, dat he den, Woensdagavond in het Feyen- oordstadion te Rotterdam tegen Bol ton Wanderers speelt, drie wijzigin gen gekomen Tebak (Eindhoven) kan wegens een blessure niet spelen en wordt door Boskamp (Ajax) vervangen. Terlouw (Sparta) en Bennaars (Dosko) hebben beiden last van een knieblessure en zullen respectievelijk worden vervangen door Van der Hoek (Feyenoord) en Van der Kuil (VSV). Naar Koude van Italië Kees Pellenaars heeft in over leg met en onder goedkeu ring van de sportcommissie van de K.N.W.U. de Nederlandse ploeg samengesteld, welke za' rijden in de Ronde van Italië. De ploeg bestaat uit: Wim van Est, Wout Wugtmans, Jan Nolten Adri Voorting, Gerrit Voorting Hein van Breenen en Thijs Roks De ronde vangt 21 Mei te Palerm „p Sicilië aan en eindigt 13 Juni t iilaan. De renners vertrekken Woen' dag 19 Mei per vliegtuig van Schij hol en na een tussenlanding te Rom te hebben gemaakt, arriveren zij no dezelfde avond te Palermo. Kees Pellenaars reist Zondagavonc 18 Mei, na de Nederlandse kampioen schappen voor professionals te Val kenburg. per auto naar Milaan om op de Gazetto dello Sport, het orga niserend blad van de Ronde, de laat ste voorbereidingen te treffen. Van Milaan gaat hij verder per auto over Rome en Napels naar Palermo waar hij 20 Mei hoopt aan te komen. Pellenaars zal worden vergezeld door de soigneur Leon Sonnet en de Franse mecanicien Montillot. Bram Appel naar Lausanne Aan liet eind van het huidige voet balseizoen zal Bram Appel Reims verlaten. Met het bestuur van het Stade de Reims is overeengekomen, dat hij dan als trainer in dienst zal kunnen treden van een andere Franse club, dan wel als speler of trainer van een club buiten Frankrijk. "Vol gens l'Equipe heeft Appel het oog gewend naar Zwitserland. Oriëritatierit te Nieuw-Namen De le oriëntatierit in de lente is te Nieuw-Namen verreden door de le den van het groot patronaat over 21 km, door de leden van het klein pa tronaat over 12 km. Organisator was kapelaan Damen. Zes groepen van het groot patronaat en negen groepen van het klein patronaat namen er aan deel, een bewijs dat de animo groot was. Uitslag klein patronaat was: F. Bleijenberg E. v. Walle 80 punten; evenzo de groep C. van Dam-Jaspers, daar deze gelijk stonden, wees een snelheidsrace van 1 km de eerste ploeg aan als winnaar en kwam in het bezit van een fraaie bronzen me daille. De 3e groep A. v. Strijdonck Jo Leenkneeht behaalde 83 punten. 4 J. v. d. Heijden C. v. d. Heijden 77 pnt. 5 J. Kindt B. v. Poorten 74 pnt. 6 C. Weemoes K. v. d. Heijden 72 pnt. 7 K. v.Ombergen A.- v. d. Heijden 68 pnt. 8 J. d'Haens J. v. d. Branden 67 pnt. 9 A. Bleijenberg K. Ivens 86 pnt. De uitslag van het groot patronaat was: 1 H. Vermeirssen R. Weemoes 95 pnt. 2 P. v. Roijen C. v. d. Heijden 85 pnt. 3 J. Blommaert P. v. Rum- beke 78 pnt. 4 A. de Munter Th. Wee- maes 74 pnt. 5 L. v. d. Heijden W. Lockefèer 69 pnt. 6 P. Smet Ch. Braem 30 pnt. 20e PARTIJ AFGEBROKEN In tweekamp om het tver.eldschaakkant pioenschap De 20e partij van de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken tussen Botwinnik en Smyslov, waarin Botwinnik met wit speelde, is na 40 zetten afgebroken. S.V. „Terneuzen" lieeft goede promotie-kansen De schaakclub „Terneuzen" heeft te Breda met 6-4 van Geleen gewonnen. Wanneer over twee weken in de wed strijd BredaGeleen, deze laatste gelijk speelt of verliest, zal de pro motie van Terneuzen een feit zijn. De uitslag was als volgt: A. Steven hagenM. Quakkelaar 1-0. P. Ade laarG. den Dekker V2-1-» C, Knijper P. v. d. Sande 0-1, A. MarissenA. Stadhouders 1-0, C. Schobbers—J. v. d. Staal 1-0, P. ZweeteringG. v. Hal- sema 0-1, P. PondersA. de Coninck 0-1, W. v. d. ZalmH. Voorhans 0-1, H. KnibbelerJ. Kaan 1/2-J. v. SteenisG. Dyselynck 0-1. 1Advertentie) De lakmaalderij van de Verf-, Lak- en Vernisfabriek Wenzo Tramsingel, Breda. Een moderne Nederlandse verffabriek voor degelijke schilderslakken en verfproducten voor alle mogelijke toe passingen. Bekercompetitie afd. Zeeland De deelnemende elftallen aan de Zondagcompetitie zijn: Goes 3. Hansw. Boys 1, 's Heer Arendskcrke 1, Hontenisse 2, Middel burg 3. Noormannen 1, Schoondijke 1, Terneuzen 3, Vlissingen 3, Vogel waarde 1, Volharding '32 1, Zeelandia 3, Zuiddorpe 1. Bij loting is het programma als volgt vastgesteld: le ronde (9 Mei): a Middelburg 3- Zeelandia 3, b Vogelwaarde 1-Hansw. Boys 1, c Zuiddorpe 1-Goes 3, d Noor mannen 1-Volharding '32 1, e Vlissin gen 3-Terneuzen 3. f Hontenisse 2- Schoondijke 1, g 's Heer Arendsker- ke 1 vrijgeloot. 2e ronde (16 Mei): h g-winnaar c, j winnaar a-winnaar d, k winnaar e- winnaar f, 1 winnaar b vrijgeloot. 3e ronde (23 Mei): m winnaar b- winnaar j, n winnaar k-1. 4e ronde (30 Mei): 0 winnaar m- winnaar n. (Tenniscompctitie) S. J. E. F. verloor van 't Halve Maentje In de 4e klasse van de tenniscom pctitie in district Zuid werd te Aar denburg de wedstrijd gespeeld sjef 1-'t Halve Maentje 1 (Goes), welke door de bezoekers met 3-5 werd ge wonnen. De gedetailleerde uitslagen waren: Heren enkelspel: H. de Jong-ir Gastman 6-8 6-2 5-7, J. Paridaen-Keu- gel 7-5 0-6 1-6. Dames enkelspel: mej. I. Trapman-mevr. Gastman 6-1 6-0. mevr. J. Bakker-mevr. Westerhof 6-2 14-12, gemengd dubbelspel: echtp. De Jong-mevr. Schuringa en Gastman 2-6 4-6. Echtp. Bakker-mevr. Wester hof en Kreugel 6-4 6-0. Heren dubbel spel: Bakker en Paridaen-Gastman en Kreugel 2-6 4-6. Dames dubbelspel: mevr. De Jong en mej. I. Trapman- mevr. Schuringa en mevr Westerhof 4-6 7-9. Goes-Sarto voor Zonneveld'9 Evenals verleden jaar zal Goes ook nu weer een wedstrijd spelen ten ba te van het comité Sport Steunt Zon neveld. 't Heeft daartoe de Tilburgse tweede klasser Sarto bereid gevonden om op Zondag 23 Mei naar de Gan- zenstad te komen. BIJZONDER GEVAL IN DE DIERENWERELD Bij de landbouwer P. C. Dhont deed zich in de afgelopen maanden een bij zonder verschijnsel voor in de dieren wereld, dat enig is in zijn soort. Door een fox je werd een nest van wilde konijnen gevonden. Er bleken zes jon gen in te zitten, die nog klein waren, "et nest werd door de landbouwer meegenomen en in het hok van een tam moederkonijn gelegd. Tot zijn grote verwondering bleek dit konijn zich tot jongen aangetrokken te voe len en bracht ze groot. Thans zijn het reeds behoorlijke knapen geworden *n zij blijken zich, ondanks enige schuwheid, toch aan hun omgeving te neobeti aangepast. Aardenburg fancy-fair voor jeugdwerk Ten bate van het Katholiek Jeugd werk Werd in het leugdgebouw in het verloren Kostje een fancy-fair gehou den. die zeer goed geslaagd mag he- luLHet Bebouw en de tent blekim te rw,ï om a' de bezoekers te bevatten, ka» °pbr|engst. van deze fancy-falr we»- 'euBdVei'k in onze parochie houden"8* °P Sane worden Ee" Gelden voor werken aan de zeewering (~\P de Algemene vergadering van het bestuur van de Polder Walcheren is het voorstel van het dagelijks be stuur om een strook duingrond van de Staat aan te kopen goedgekeurd. De vergadering besloot verder tot aan koop van het materialenplein aan de Kleverskerkseweg te Middelburg, ter wijl een crediet van f 11.000,werd verleend voor de herhouw van een magazijn te Ritthem. Het voorstel om de keur op de duinen wederom ongewijzigd vast te stellen werd evenals dat tot wijziging van de Verordening tot regeling der wedden van de ambtenaren en dat tot herziening van de pensioensgrondsla gen van de hoofdambtenaren aange nomen. In verband met de vlotte aanvoer van basalt kan nu in plaats van 75 meter, 115 meter van de Westkapelse zeedijk van stortsteen asfaltglooiing worden vervangen door met asfalt gepenetreerde basaltglooiing Het da gelijks bestuur kreeg hiervoor een aanvullend crediet van ff 210.000, De buitengewone uitgaven en inkom sten op de begroting 1954 zullen hier door met eenzelfde bedrag worden verhoogd. Het dagelijks bestuur had van de minister van Verkeer en Wa terstaat de opdracht gekregen tot het verhogen en verzwaren van de zee wering aan het Noorderstrand en het Zuiderstrand van de Noordwatering, waarbij de wens was uitgesproken dat deze werken voor het aanbreken van het volgende stormseizoen in de defi- r.tieve vorm zullen worden voltooid. Het voorstel van het bestuur om op de begroting hiervoor een bedrag vtn f 4.500.000.— en nog twee bedragen een van f 856.000,— en een van f 750.000,— voor de uitvoering van een tweetal andere werken te plaatsen, werden na toelichting van de voor zitter mr. dr. R. W. Graaf van Lyn- den aangenomen. Aannemende dat het Rijk in de meest ruime mate tege moet zal komen in de kosten van deze werken werd de begroting der buiten gewone inkomsten met dezelfde bedra gen verhoogd (Van een bijzondere medewerker) NTOG is het eindrapport der onderhandelaars Steenberghe-van Cauwelaert over de oplossing van het vraagstuk der Bel gisch-Nederlandse waterwegen officieel geheim pas in de loop van de volgende week mag de publicatie ervan worden verwacht en toch heeft Luik al vast op grootscheepse wijze gemanifes teerd voor een nieuwe binnenscheepvaartverbinding tussen het Belgisch waterwegennet en de Duitse Rijn. Die manifestatie is nadrukkelijk geen locale of regionale aangele genheid gebleven. Op het Congres van de Maas-dagen was het hele Belgische staatsbestuur vertegenwoordigd: Koning Boudewijn zelf pa troneerde thans de verlangde, Maas-Rijn-verbinding, zoals een kwart eeuw geleden zijn grootvader, Koning Albert, het plan voor rechtstreekse kanaalverbinding van Luik met Antwerpen heeft schermd. een be- nieuwe Belgische minister van Openbare Werken verklaarde zich gelukkig dit paraiielisme te kunnen onderlijnen. Bijna de gehele staf van het Belgische departement van Wa terstaat was op het congres aanwezig, niet enkel als toehoorders, meer nog als inleiders en zelfs bezielers. En tot hun auditorium behoorden een reeks Belgische ministers en provinciegou verneurs naast een phalanx van an dere vertegenwoordigers uit belang hebbende en belangstellende admini stratieve, industriële en commerciële lichamen. Naast het traditionele karakter heeft de Luikse manifestatie ook het ken merk gedragen van internationale saamhorigheid. Echter zonder Neder land. In de Stichting van het Euro pees Comité voor de Verbetering of Bevaarbaarmakïng van de Maas en van de verbindingen tussen Maas en Rijn, die Zondag in het openbaar no tarieel werd afgekondigd, zetelen ook de Duitse steden Aken en .Neusz naast de stad Antwerpen en de pro vincie Luik. Verdere toetreding tot de Stichting staat open, voor Neder landse instanties even goed als voor Luxemburgse en Franse. Maar de lei ding ligt vastgeankerd te Luik. En wie verder mee doet, zal mogen mee lopen, in het voetspoor van Luik. Onwillekeurig rijst de vraag, wat dit zoal te betekenen heeft. Ook en vooral met het oog op Nederland. Met geen woord is op de congresda gen te Luik gesproken over het Moer- dijkkanaal, tenslotte het enig omstre den vraagstuk in.de Belgisch-Neder landse onderhandelingen, die feitelijk reeds langer dan een kwart eeuw aan slepen. Wel is het kanaal van Gent naar Terneuzen met de verlangde nieuwe zeesluis aan de Westerschelde ter sprake gekomen, maar het ge beurde slechts incidenteel en eerder bij wijze van onaangename verrassing voor de leiding van het congres dan als een bestanddeel van de nagestreef de ontwikkeling. De beruchte Stop van Ternaaien tenslotte is in de ge- dachtensfeer van de Luikse manifes tatie reeds zo definitief tot verdwij nen bestemd, dat geen ogenblik meer bezorgdheid over de handhaving er van is uitgesproken. Die Stop is trou wens op zichzelf een aanfluiting van de gedachte de Maas haar natuurlijke rol als slagader van het binnenscheep- vaartvervoer der Kolen- en Staal-Ge- meenschap te laten vervullen. Maar de regeringen In Brussel en Den Haag hebben hun houding t.a.v. het rapport-Van Cauwelaert-Steen- berghe nog niet bepaald en de behan deling van een desbetreffend Neder lands-Belgisch verdrag in de parle menten van de twee landen staat nog lang niet voor de deur. HAAST Uf/aarvandaan nu de haast, waarmee te Luik, ook door Antwerpen met grote luidruchtigheid gemanifesteerd is voor een nieuwe Maas-Rijn-ver binding, welke in ieder opzicht een verdubbeling kan betekenen van de voordelen, die Antwerpen, dank z)j het nog niet verkregen Moerdijkka naal. hoopt te verwerven? Oppervlak kig gezien, lijkt deze gang van zaken een uitnodiging aan de tegenstanders van het Moerdijkkanaal om hun ver zet nog te verscherpen. Want het Antwerpse verlangen naar een ka naalverbinding rechtstreeks met de Maas en van daar met de Rijn is reeds oud en Gij herhaling stuitte dit ver langen reeds op Nederlands verzet. Zonder enig spel te laten aan de fantasie is het vooreerst zaak nuchter vast te stellen, waar de oorsprong ligt van het sensationeel verbond tussen Antwerpen en Luik en de ma nifestatie van Europese allure, waar aan ook steden uit West-Duitsland hebben deelgenomen. Die oorsprong is geen andere dan het Franse initiatief om de kanalise ring van de Moezel op de agenda van de Kolen- en Staal-Gemeenschap te plaatsen. Een Franse wet van 10 April 1952 heeft de toetreding van Frankrijk tot de K.S.G. afhankelijk gemaakt van de Moezelkanalisatie tussen Metz en Coblenz, waardoor het industriegebied van Frans Lotharingen goedkoper steenkool uit het Ruhrgebied zou kun nen invoeren en eigen staal goedkoper zou kunnen exporteren. Verwezenlijking van deze gang van zaken zou echter een ernstige slag zijn voor Antwerpen, dat thans de voornaamste exporthaven is van de staalproducten uit Luxemburg en Lo tharingen. Het zou ook een slag zijn voor het Waalse industriegebied der Maasvallei, dat thans zijn steenkolen per spoor aan Luxemburg en Lotha ringen levert. Om nu 't gemeenschap pelijk gevaar te keren is in België, dank zij vooral prof. A. Delmer de grand old man van de Luikse Maas-dagen, de gedachte gelan ceerd om de Maasvallei tot een ver- voerweg van grondstoffen te maken, die de gelijke zou zijn van de gekana^ liseerde Moezel met de Rijn als ver lengstuk. en deze nieuwe vaarweg in betekenis zelfs nog_zou kunnen over treffen. Doch daarvoor dient de ge hele Maas bevaarbaar te worden ge maakt voor schepen van 1350 ton ook op Frans gebied van Givet tot Sedan en moet er vanaf Sedan een kanaal worden gebouwd tot in het hart van het Luxemburgs-Lotharingse erts- en staalgebied. Daarvoor dient ook de Stop van Ternaaien te worden opge ruimd cn dient er een waterwegver binding te komen tussen de Maas en Aken, het enige industriecomplex van de Noordelijke industriegebieden der K.S.G., dat tot dusver nog over geen vervoersmogelijkheden te water be schikt. GROTE GEDACHTE is een grote en waarlijk Euro pese gedachte van de bejaarde waterstaatsman Delmer die alle waar dering cn ondersteuning, ook van Ne derlandse zijde, verdient. In België heeft zij bereids de openbare opinie veroverd. Daarom was de manifesta tie van Luik mogelijk. Buiten België moet de gedachte nog wortel schie ten en steun verwerven. Daarom was de manifestatie van Luik opportuun. Verleden jaar Oetober werd van I'ranse zijde te Metz een indrukwek kende manifestatie op touw gezet vbor de plannen tot kanalisering van de Moezel. Het zou gevaarlijk zijn lan ger te waehtcn met een gelijkwaardige propaganda voor de kanalisering van de gehele Maasvallei als tegenhan- ger, concurrent en rivaal van de ver binding langs Moezel en Rijn. Daarom is sinds maanden koortsachtig gewerkt aan de opzet en uitwerking van de Maasdemonstratie, welke vorige week en Zondag te Luik heeft plaats gevon den. Het belang van Nederland en voor namelijk het belang van Limburg en Noordbrabant is in zodanige mate bij de beoogde uitrusting van de Maas als slagader van Europees vervoer be trokken, dat het gewenst is er nader op in te gaan. WAAROM NIET Het moet voor allen die hebben mee gewerkt aan de steentjesactie ten be hoeve van de bouw van de „Grebbe- kerk" ook al behoren zij mat tot de gelukkige prijswinnaars een grote voldoening zijn, te weten, dat zij, met elkaar tezamen, in staat zijn geweest, een kerk te schenken. Wellicht hadden het er wel twee tegelijk kunnen zijn, als er overal voldoende steentjes waren geweest, om aan de grote vraag te vol doen. Weet U. wat dat zou betekenen? Dat de gelukkige bouwheer van die kerk zich van meetaf aan geheel aan zijn pa rochiewerk zou kunnen geven en dat alle moeite, tijd en inspanning, welke nu voor de materiële opbouw van de paro- chie(kerk) worden gegeven, dan beschik baar zouden komen voor de geestelijke opbouw. Natuurlijk weet U, dat er in ons goede vaderland tientallen pastoors rondlopen, die in die weinig benijdenswaardige po sitie van bouwpastoor verkeren. Die grijze haren krijgen van de zorg voor werk, dat, hoe noodzakelijk ook. toch feitelijk niet het hunne is, althans be hoorde te zijn. Om dan nog maar te zwijgen van het zeer reële gevaar, dat de goede ver standhouding tussen bouwpastoor en (toekomstige) parochianen in hoge mate wordt geschaad, doordat de „herder" het „schaap", dat hij moet hoeden, maar voortdurend tracht te „scheren", waar door dit laatste in de kou komt te staan. Katholieken van Nederland! Laten wij met elkaar die materiële zorgen over nemen. Niemand zal eraan twijfelen, of we zijn ertoe in staat. Dank de vele kleine steentjes, welke bij elkaar een groot bouwwerk kunnen vormen. Na tuurlijk geven we alleen voor het goede doel, maar het gokken zit ons, mensen, nu eenmaal in het bloed. Zolang de Nederlandse Staatsloterij reeds weken vóór iedere nieuwe trekking is uitverkocht, willen wij iedere vier we ken de steentjesslag voeren. Dan bouwen we met elkaar 13 kerken per jaar. Dat kunnen we zeker! Of heeft U voor de steentjesactie méér gegeven, dan U in vier weken kunt verantwoorden? Trou wens, zolang we het niet al te bont ma ken, is dat ook niet erg. Een klein of fertje mag het ons wel kosten. T. S. v. V. GROTE PLANNEN TE BORSSELE TN de raadsvergadering van Borssele werd door de gemeente-opzichter een boekje open gedaan over de plannen, welke B. en W. opgezet hebben t.a.v. een nieuwe openbare lagere school, badhuis, gymnastiekzaal en vergader- gelegenheid. Een voorstel van de PZEM om in de electrificatie-kosten (f 3537.40) bij te dragen voor de Westeindsche dijk en Hollepoldersedijk tot perceel Kor te Zuidweg 4 werd goedgekeurd. Van de AMZ was bericht ingeko men dat de autobussen des Zondags op het dorp zullen stoppen. De nieuwe gemeentevlag zal be staan uit drie banen met de kleuren zwart-wit-zwart. LANDBOUWWERKTUIGEN Te Wageningen slaagde de heer J. J. Weemaes te Absdale voor het examen landbouwwerktuigenkennis. KAPELLE. 4 Mei. Verpakt fruit: Jonathan 65 mm 77-84. I 70 mm 80-90, I 75 mm 83. Golden Delicious I 65 mm 83-96. I 70 mm 78-100, I 75 mm 93-106. Export fruit los: Jonathan I gr 67-77, I f 63-73. Golden Delicious I gr 90-95, I f 72-83. Gewone veiling: Jonathan 41-66. Gol den Delicious 40-73, Zoete Ermgaard 31-37 Stekappels 12-29. ROTTERDAM", 4 Mei. Aanvoer in totaal 4972 (6743), vette koeien en ossen 600, gebruiksvee 1427 (638), vette kalve ren 130, graskalveren 249 (167), nuchtere kalveren 1855, varkens 116, biggen 183, paarden 364, veulens 8, schapen of lam meren 77. weide-zuiglammeren 134, bok ken of gelten 29. Vette koeien le 2.75-2.95, 2e 2.55-2.75, 3e 2.50-2.40, vette kalveren le 2.45-2.55, 2e 2.25-2.35, 3e 1.90-2.10, graskalveren le 440, 2e 340, 3e 240, nuchtere kalveren le 49, 2e 44 3e 38, biggen le 70; 2e 50, 3e 40, slachtpaarden 2.00, 2e 1.90. 3e 1.80, schapen le 140, 2e 125, 3e 100, lammeren le 40, 2e 35, 3e 30, kalfkoeien ,1e 1125, 2e 940, 3e 780, melkkoeien le 1125. 2e 940.' 3e 780, vare koeien le 775. 2e 675, 3e 575, vaarzen le 850, 2e 700, 3e 575, pinken le 580, 2e 480, 3e 370. Vette koeien aanvoer korter, handel redelijk, prijzen iets stijver, prima's bo ven notering. Vette kalveren aanvoer ta- meliik, handel levendig, prijshoudend. Graskalvercti aanvoer minder, handel ta melijk prijzen onveranderd. Nuchtere kalveren aanvoer minder, handel goed, prijzen stabiel. Biggen aanvoer iets klei ner, handel stil, prijzen als vorige week. Slachtpaarden aanvoer even korter, han del stroef, niet geheel prijshoudend. Schapen aanvoer iets minder, handel le vendig, prijzen onveranderd. Weide-zuig lammeren aanvoer gewoon, handel goed, prijzen onveranderd. Kalfkoeien aanvoer als vorige week, handel iets levendiger, prijzen constant. Melkkoeien aanvoer als vorige week, handel iets levendiger, prij zen constant. Vare koeien aanvoer iets minder, handel goed, prijzen ruim prijs houdend. Vaarzen aanvoer gewoon, han del redelijk, prijzen onveranderd. Pm- ken aanvoer gewoon. handel redelijk, prijzen onveranderd. Bokken of geiten aanvoer kleiner, handel levendig, prijzen vooral niet hoger. TERNEUZEN, 3 Mei. Sla A II 16,22.70 id. A afw. 12,50, id. C II 11,60-11,90, bloemkool C II 15-41, id. D II 15, asperges 1,20-1,40, prei 27-28, rabarber 27-30, spi nazie 42-55, uien 7-9, breekpeen 8. WATERSTANDEN Mannheim 2.29 0.01), Kaub 1.58 (—0.04), Trier 1.15 (-:-0.01), Koblenz 1.59 (—0.06), Keulen 1.15 (—0.07), Ruhrort 3.04 (—0.07), Lobith 9.10 (—0.03). Nijmegen 6.89 (-0.11), Arnhem 7.18 0.06), Eefde 2.34 (—0.02), Deventer 1.43 0.01), Namen la Plante 1.58 0.03), Borgharen 39.43 (—0.01), Bel- feld 10.80 (+0.07), Grave 4.67 (+0.19).

de Stem | 1954 | | pagina 3