Indrukwekkende dodenherdenking te AXEL Monument onthuld op Noorderbegraafplaats Zvid-ReVe^and Z-.VLA ANDEREN Vijf nieuwe groepsbureaux voor de Rijkspolitie BIERVLIETS RAAD VERGADERDE IN „DE WITTE LEEUW" Eerste bedevaart naar Kapellebruiï .Walcheren Ook Middelburg accoord met oprichting Zeeuwse Muziekschool 2 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 5 MEI 1954 2 Herdenkingsplechtigheid in de 5e militaire afdeling GOUDEN VEILINGS VERENIGING In Juni viering f49.25 f 43.50 f28.50 De dodenherdenking te Vlissingen Jac. van den Brekel Zonen IN ZEELAND EN WEST-BRABANT: Zo spoedig mogelijk Stemmen staakten over wethoudersbezoldiging Jaarvergadering Bevelandse Kabo Het vuil werd er uit gejaagd MIDDELBURG DE STILLE TOCHT GOES NACHTSTROOMTARIEF OOK VOOR TUINDERS Slechte kreeftenvangsten Kind door zijn moeder van verdrinkingsdood gered AXEL AGENDA HEDEN MORGEN \J°°r het Poolse monument aan de hoek Zeestraat-Oranjestraat te Axel vond gasteren de herdenking plaats van de militairen van de Ne derlandse strijdkrachten, de zeelieden de verzetsstrijders, de geallieerde mi litairen en alle overigen die voor de vrijheid zijn gevallen, dan wej door oorlogshandelingen zijn omgekomen. Deze plechtigheid stond onder leiding van Kolonel J.B, Lagaune de Terri toriale Bevelhebber Zuid-West, tevens Bevelhebber in de 5e Militaire afde ling. Tal van militaire en burgerlijke au toriteiten woonden de herdenking bij. Om elf uur werd door de Brijaae- Generaal G.J. de Leur. de aan weers zijden van het monument opgestelae erewacht geinspecteerd. waarna be groeting van de autoriteiten volgde. Door een koper-ensemble dyigent de heer P.C. Brakman te Axel. werd uit gevoerd „Wilt heden nu treden''. Tij dens d» plechtige herdenking hielden achtereenvolgens een toespraak Kolo nel J.B. Lagaune. Territoriale Bevel hebber Z.W., tevens Bev. 5e Mil. Ata., Jhr A.F.C. de Casembroot Commissa ris der Koningin in Zeeland. Ds D.J. Couvée uit Axel en Legeraalmoezemei L.G.W, v.d. Vrande. Kolonel Lagaune zei in zijn toe spraak o.m. dat het een goede gedach te is van tijd tot tijd onze doden, onze dierbaren te herdenken, die hebben meegewerkt aan de bevrijding van ons Vaderland en het leven lieten voor onze vrijheid Naast de algemene dodenherdenking gebeurt dit vandaag in de 5 militaire afdelingen waarin ons land verdeeld is en het is hier te Axel da,t dit geschiedt in de 5e afdeling Door verschillende sprekers werd de periode 19401945 gememoreerd: de overrompeling van ons land. ne bezetting, de bevrijding.... de solda- renkerkhoven Margraten, bij Nijmegen en Bergen op Zoom Het zijn ook de Geallieerde militairen, die van over zee komende onze vrijheid terugge ven en velen van hen rustten nu in Nederlandse bodem. OOK IN AXEL QOK in Axel op een stuk gewijde grond van de Alg. Begraafplaats liggen enkele Uwer bevrijders, de Po len. Zij waren het. die in September 1944 ais eerste in Zeeuwsch Vlaande ren de Nederlandse grens overschre den en Axel Hulst en daarna Temeu- zen op de vijand bevochten en daar door de belangrijke riviermonding van de Schelde in bezit kregen, zodat meer troepen en materieel naar Antwerpen konden worden aangevoerd. Ook wer den de tengevolge van oorlogshande lingen lichamelijk gebrekkigen en geesteszwakken in deze indrukwekken de plechtigheid herdacht. Gesproken werd ook over de wijze hoe Hen allen te herdenken, zoals b.v Legeraalmoezenier v.d. Vrande deed. die ziin "toespraak besloot met het ..Onze Vader", hetwelk ln stilte door de vele aanwezigen werd mee- gebeden. Gewezen werd op de harde realiteit van deze wereld, met daartegenover God's grote barmhartigheid. Mocht er nog ooit een oorlog volgen, dan zal deze wellicht niet direct gericht zijn oP gebiedsuitbreiding, maar meer op de geest der mensen Het is daarom nodig, aldus aalmoezenier v.d. Vrande wanneer men Protestant is, leef dan als een goed Protestant: is men Ka tholiek. leef dan ook als een waarach tig Katholiek. We zijn allen Christe nen. welnu leef zodanig. BEVRIJDINGSVUUR MA het taptoe van een hoornblazer gevolgd door 1 minuut stilte, werd reveille geblazen en de vlaggen, die halfstok hingen, werden in top gehesen. Tot slot van de plechtigheid werd voor het standbeeld het bevrij dingsvuur ontstoken, waarna door de autoriteiten kransen werden gelegd. Na het spelen van het Wilhelmus werd aan de vele deputaties van ver enigingen en anderen gelegenheid ge geven tot krans- en bloemlegguig bij het. monument j~^E Veilingvereniging „Zuid Beve- land" te Goes bestond gister 50 jaar. In de bestuursvergadering, die toen gehouden werd, is dit feit natuurlijs niet onbesproken gebleven, maar de eigenlijke viering van dit gouden Ju bilé is uitgesteld tot de algemene le denvergadering welke eind Juni a.s te Goes wordt gehouden. De veiling heel klein begonnen, is thans uitg<- groeid tot een machtig lichaam met een millioenenomzet (Advertentie) Voor de mooiste dag van zijn leven in tricot maat 4 in kamgaren maat 4 in tweed maat 4 kleine stijging per maat Laat de communie-dag-in alie op zichten onvergetelijk voor hem blijven. Wij zullen U gaarne helpen, om Uw jongen er op zijn best te doen uit zien: Onze prima collectie commu nie-pakjes biedt ruime keus voor iedere beurs. IÏILBUBGj BERGEN. QPZQOM HET architectenbureau van ir Rot huizen en ir 't Hooft te Goes, heeft van de Rijksgebouwendienst een belangrijke opdracht gekregen. Het moet n.l. plannen ontwerpen voor de bouw van vijf nieuwe groepsbureaux voor de rijkspolitie, annex cellen, ga rage en dienstwoningen. Zij zullen komen te staan te 's Heer Arendskerke, Kloetinge, Tholen, Hoo- gerheide en Klundert. De huisvesting zoals die tot nu toe in genoemde plaatsen was, mocht over het algemeen gebrekkig genoemd worden, zodat deze nieuwbouw geen overbodige luxe is. Genoemd architectenbureau kreeg de aansporing om zoveel mogelijk spoed te betrachten. Aanvankelijk is er voor 's Heer Arends Arendskerke even geaarzeld, omdat er ook 'n neiging bestond het groepsbureau te Heinkenszand neer te zetten, maar uiteindelijk is ten gun ste van Arendskerke beslist. Zowel te Arendskerke als te Kloe tinge moet de nodige bouwgrond reeds ter beschikking zijn of komen. Het plan voor Kloetinge is des te verrassender, omdat er blijkbaar geen rekening mee wordt gehouden, dat dit dorp bij Goes komt, waar men ge- meente-politie heeft. Op een wel zeer ongewone plaats kwamen Biervliets vroede vaderen bijeen. Nu het noodgemeentehuis weer als woning dienst doet, werd het ver gaderzaaltje van café De Witte Leeuw gepromoveerd tot raadszaal. De notulen werden ditmaal niet voorgelezen, daar deze thans aan de raadsleden worden toegezonden. Het ontwerpbesluit van G.S. be trekking hebbende op de bezoldi ging van de wethouders vond geen al gemene bijval. Voor onze gemeente wordt in het ontwerp-besluit de be zoldiging van f 400 op f 475 gebracht. B. en W. stellen voor hiermede ac- coord te gaan. De voelbare stilte na voorlezing door de voorzitter was reeds een symptoom van de te verwachten op positie. A. v. Hoeve (CHU) verbrak de stil te door op te merken, dat hij het niet nodig vond voor onze gemeente, daar nog pas in 1952 een verhoging was toegekend. J. Verplanke (Gemeentebelang), sloot zich daarbij aan, terwijl ook G. van Pamelen (KVP) tegen stemde. Vóór stemden de beide wethouders en A. de Meyer (PvdA). De afwezig heid van I. Michielsen (PvdA) ver oorzaakte aldus een staking van stem men. Na nog wat heen en weer gepraat werden de discussies hierover geslo ten. GRONDAANKOPEN In verband met het bouwplan wer den verschillende percelen grond aan de Singel aangekocht ,t.w. diverse percelen voortuin, weiland, tuinen, achtertuinen en zijkanten weg van 't R.K. Kerkbestuur en tuingrond van de heren I. Leenhouts en M. Maat. Aan het R.K. Kerkbestuur werd verkocht de grond in de Noordstraat grenzend aan het kerkplein. Van de commissie Fokveedag Bier. vliet, was een verzoek binnenge-kO' men om een bijdrage of medaille voor de te houden fokveedag tijdens de Biervliet-feesten op 2 en 3 Juli a.s. Een bedrag van f 50 werd hiervoor uitgetrokken. Op voorstel van de heer A. van Hoeve CHU, werd een beker met inscriptie beschikbaar gesteld. Ondanks het feit, dat B. en W. voor stelden het verzoek in te willigen, stemde wethouder A. Dijk (PvdA) te gen. Accoord ging men ook met de voor lopige vaststelling van de gemeente rekening 1902. Wegens benoeming tot burgemees ter van Kattendijke, werd aan de heer P. Evers ontslag verleend als ge meente-ontvanger en ambtenaar van de burgerlijke stand per 1 Mei. Aan mevr. M. Evers-Pauw werd op haar verzoek ontslag verleend als on derwijzeres in de nuttige handwerken aan de O. L. School A.. eveneens met ingang van 1 Mei a.s. Hierna werd overgegaan tot een be sloten zitting, waarna afscheid geno men'werd van de heer P. Evers. T~hE dodenherdenking te Vlissingen kreeg gisteren een bijzonder ka rakter, doordat de 1 de Koningin, mr A.F.C. de Casem broot er op de Noordbegraafplaats 'n monument kwam onthullen, dat ge plaatst is ter nagedachtenis van de Vlissingse oorlogsslachtoffers en voor de gesneuvelden van H.M. Kanonneer boot „Bulgia" en de „Lucter et Emcr- go" van de Prov. Stoomboot dienst die op 12 Mei 1940 bij een bombardement zijn gevallen. De plechtigheid werd o.m. bijge woond door het bijna voltallige Colle ge van G.S., de commandant mari tieme middelen Zeeland, de garni zoenscommandant van Middelburg, te vens territoriaal bevelhebber, de direc teuren van dc Nederlandse en van de Belgische loodsdienst en van de Prov. StoombootdienstBurgemeester mr. B. Kolff van Vlisingen herinnerde et- in ziin toespraak aan hoe er destijds 13 leden van de Bulgia en 12 van de Luctor et, Emergo, die destijds in reser ve marinedienst- waren, zijn omgeko men. Hij deelde mee, dat Vlissingen in totaal 261 slachtoffers telde, waarvan er 80 van andere gemeenten. Links var. het nieuwe monument zijn de stoffelijke overschotten geborgen van de 8 bemanningsleden van de Bulgia, rechts van 6 mensen van de Luctor et Emergo. ISieutce voorzitter gekozen WEGENS overplaatsing van Goes naar Oostburg heeft de heer L. Verbraak ontslag genomen als voor zitter van de Bevelandse afd. der K.A. B.O. In zijn plaats werd nu op de m .Slot Westende" gehouden jaarverga dering de heer G. v.d. Knaap te Goes gekozen. In plaats van de heer Koens die bedankt had, koos men tot pen ningmeester de heer J Franssen te Kwadcndamme. Secretaris werd nu de heer W Roza te. Goes en nieuw bestuurslid en de heer Aertsen. Door de secretaris werd m hartelij ke bewoordingen dank gebracht voor het- vele werk dat de heer Verbraak gedurende 10 jaar voor de afdeling had verricht. Als souvenir offreerde men hem een fraaie schemerlmap terwijl men mevrouw Verbraak bloe men aanbood. Hierna heeft kapelaan van Langen, de geestelijk adviseur met een toepasselijk woord aan de nieuwe leden de bondsinsignes uitgereikt. Tenslotte werden de Jaarverslagen behandeld en goedgekeurd. Ook de Commissaris van de Konin gin hield een toespraak, waarin hij de waarde schetste van de levensoffers die onder de oorlog zijn gebracht. Vervolgens onthulde hij het monu ment. waarna twee minuten stilte acht werden genomen Het woord werd hierna nog gevoera door ds Smeenk. die tijdens de oorlog in Vlissingen verbleef en de marine aalmoezenier pater Nieuwenhuysen. Nadat er twee coupletten van het Wilhelmus waren gespeeld, werden er verscheidene kransen gelegd, allereerst door de Commissaris der Koningin en daarna door overige genodigden. Van de parochie St. Jansteen De Mariamaand werd volgens oud gebruik te Kapellebrug ingezet met een H. Mis in de Kapel van O.L. Vrouw Ter Eecken. Gedurende de Meimaand zal in deze Kapel iedere Zaterdag om 8 uur 's-morgens een H. Mis worden opgedragen. Daags daarna werd de grote bede vaart van de parochie St. Jansteen naar dit genade-oord gehouden. Daar mee is de eerste parochiële bedevaart in de Meimaand door de eigen paro chie ingezet. Zij zal gevolgd worden door vele parochiële bedevaarten uit geheel Oostelijk Zeeuwseh-Vlaanderen Veel parochianen hadden gehoor gegeven aan de oproep van pastoor Preijers om in zo'n groot mogelijk aantal deel te nemen aan deze bede vaart. Het kapelplein was dan ook goed bezet, toen de plechtigheden om half drie een aanvang namen. Pastoor Preijers hield een open luchtpredikatie. Spreker wees er op, dat Maria verschillende plaatsen had uitgekozen om er op bijzondere, wijze aangeroepen en vereerd te worden, en dat een van die uitgekozen plaat sen het genade-oord Ter Eecken te Kapelle was. Hij spoorde de parochia nen aan vooral in dit Mariale-jaar meerdere malen deze bedevaartplaats in eigen parochie te bezoeken. Daarna ving het openluchtlof aan, gecelebreerd door kapelaan v. Leem put, waarbij de gezangen werden uit gevoerd door het gemengd koor van St. Jansteen onder leiding van de heer R. de Smet. Met een reliquie-verering werd de eerste parochiële bedevaartsdag van deze Meimaand besloten. JK heb twee wegwerkers van de spoorwegen in huis en die heb ben nogal zwart ondergoed van 't werk. Ik stond versteld van de goe de uitwerking van Castella Parels. Ik behoefde het ondergoed van de jongens niet uit te boenen en ik kon volstaan met één keer wassen en spoelen. Het vuil was er door Castella Parels uitgejaagd. Ik heb nu de was weer in het wa ter staan en vprheug mij al op mor gen. Heerlijk sop, de was mooi schoon, weinig werkwie doet mij wat Zo schrijft ons één van de vele tien duizenden huisvrouwen die opgetogen zijn over de snelle en fantastische re sultaten, die zij bereiken met Castella U vliegt nu door de was heen! Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zo in het water en direct ontstaat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken! Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Éénmaal spoelen is genoeg. Al met al betekent dit een geweldige tijdsbesparing. U vliegt nu door de was heen. En u staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U behandelt met dit won- derwasmiddel. Bovendien vindt u in Castella Parels (47 ct) een uiterst veilig wasmiddel, waaraan u alle textielweefsels met een gerust hart kunt toevertrouwen. Volg de beste raad die u ooit werd gegeven: haal nog vandaag Castella Parels in huis! Er was veel belangstelling voor de stille tocht, die gisteravond werd ge houden ter herdenking van de oor logsslachtoffers. Om half acht verza melden zich de deelnemers bij de Ho- gebrtfg, waarna de stoet om kwart voor acht naar de begraafplaats trok, waar men zich opstelde bij het ge denkteken. Nadat de muziekvereni ging „Onda" een hymne gespeeld had, werd twee minuten stilte in acht genomen. Daarna wandelden de aan wezigen over de begraafplaats, waar na men naar de Dam trok om er een openluchtbijeenkomst bij te wonen. De Commissaris der Koningin sprak hier en wees er op, dat men de geval lenen het best kan huldigen door het geestelijk weerbaar maken van ons volk. Het slotwoord op de bijeenkomst werd gesproken door ds O. Jager. VEERTIG JAAR ONDERWIJZER Zaterdag 15 Mei a.s. is mej. Louise Boel 40 jaar onderwijzeres. Het bij zondere bij dit jubilé is nog, dat mej. Boel al die 40 jaar verbonden is ge weest aan de St. Jacobusschool der Eerw. Zusters en steeds de tweede klas heeft waargenomen. Ondanks die lange periode is mej. Boel fit gebleven en geeft nog met evenveel animo haar lessen als in Mei 1914, toen zij startte. ONGEWONE SPORTIVITETTEN Hedenavond kwart voor zeven zul len de raadsleden, versterkt met per soneel der gemeente, op het voetbal veld strijd gaan leveren tegen de Goese onderwijzers. Een uur later wordt een gecostu- meerde match gespeeld ten bate van de militaire oorlogsslachtoffers. DE POSTZEGELACTIE SLAAGDE De ..Postzegelactie", die met behulp van de schooljeugd en medewerking van diverse personen, vorig jaar. ten bate van het Nederlandsche Roode Kruis w:erd gevoerd heeft voor de af deling Zuid-Beveland West een netto resultaat van f. 617.75 opgebracht. 's Heer Arendskerke NIEUW RAADSLID De heer P. v. Sabbcn, die tot raads lid werd benoemd, ter vervulling van de vacature M. v. Oosten (CH) heeft deze benoeming aanvaard. Ovezande BOERENLEENBANK VERGADERDE In de zaal van Gessel werd de jaar lijkse algemene ledenvergadering ge houden van de plaatselijke Boeren leenbank. Met 39 stemmen werd als lid van de raad van toezicht herbe noemd de heer J. Dobbelaar. Door de kassier werd een toelichting gegeven oh de rekening en balans over het af gelopen dienstjaar. Hieruit bleek dat de winst, van het boekjaar aanzienlijk gunstiger was dan het laar daarvoor, doch nog enigszins bleef beneden het algemeen gemiddelde Het aantal le den was geliik gebleven. Ten aanzien van het aantal spaarrekeningen en lo pende rekeningen was een vooruit gang te constateren. Het totaal aan spaargelden bedroeg f. 743.000— en he, totaal aan toevertrouwde middelen f 798.000.— De venadering ging accoord met een voorstel van het bestuur om f 20— af tp drager» aan het R.K in terparochieel centrum voor sociaal- charitatief werk in West-Zuid-Beve land Van de rondvraag werd tevens nog gebruik gemaakt om de credietverle- mng aan een nadere beschouwing te onderwerpen. Yerseke sprekingen werden gehouden over de inzamelingscampagne voor het Neder landse Rode Kruis, welke gehouden zal worden gedurende de laatste week van Mei en de eerste week van Juni. OPVOERING VAN PUKKEL EN PUKKEL In het R.K. Jongenspatronaat werd het blijspel Pukkel en Pukkel opge voerd door het gezelschap Klaveren Vijf uit Roosendaal. De opbrengst van deze avond was bestemd voor pas toor Theewissen uit Roosendaal, die hier 5 jaren kapelaan was. Voor een tamelijk gevulde zaal heeft dit gezel schap het publiek een gehele avond doen lachen. BEDEVAART NAAR O. L. VROUW TER EECKEN Zondag werd een algemene bede vaart gehouden door de parochianen naar de kapel van O. L. Vrouw ter Eecken te Kapellebrug. In grote getale werd door de gelovigen aan deze bedevaart in dit Mariajaar deelgeno- Clinge INENTING Veel vreemdelingen Mede door de opening van de bootdienst Kruinin- gen-Perkpolder is het vreemdelin- genbezoek zeer toegenomen. Behalve de Belgische wagens en bussen met dagjesmensen was het opmerkelijk, ook hier zoveel Duitse wagens te zien. Naar Brugge Onder leiding van Pastoor Kuipers maakte een 20-tal parochianen een reis per bus naar Brugge om de Bloedprocessie te zien. Hoewel de weersomstandigheden niet bijzonder gunstig waren, is de reis naar wens verlopen. Vooral de pro cessie heeft bij allen de verwachting overtroffen Rilland-Bath ZILVEREN JUBILEUM De voetbalver. Rillandia herdacht haar 25-jarig bestaan. In de zaal van 't Wapen van Rilland, werd een jubi leumavond gehouden. De voorzitter, de heer J. v. Gorsel, heette de aan wezigen welkom, nl. donateurs, leden en oud-leden, met hun dames. B. en W. der gemeente waren eveneens aan wezig. De toneelver. Onder Ons uit Goes, voerde een toneelstuk op, geti teld „Hoog bezoek". Na afloop werd tot in de vroege uurtjes gezellig ge danst. TERNEUZEN CREDIET VAIS f 31500.- VOOR CITOGRAFJISSTALLAT1E (~)OK DE MIDDELBURGSE RAAD heeft zich accoord verklaard met de oprichting der Stichting Zeeuwse Muziekschool. Aan het slot der dis cussies werd met 13 tegen 5 stemmen een voorstel aangenomen van de heer L. A. Schenk (VVD), waarin B. en W. de suggestie wordt gedaan, in het voorlopig bestuur der Stichting te verzoeken aan dat bestuur een vertegenwoordiger-raadslid van Middelburg toe te voegen naast het door B. en W. uit zijn midden aan te wijzen bestuurslid, omdat de zetel der Muziekschool in Middelburg zal worden gevestigd. Burgemeester mr dr N. Bolkestein had tegen het voorstel geen bezwaar, maar hij verwachtte, dat het verzoek op verzet van de kleinere gemeenten, die deelnemen, zal stuiten. FAE kreeftenvisserij op de Zeeuwse stromen is 1 April officieel begon nen en dus nu een maand aan de gang. De vangsten waren over de afgelopen maand echter uiterst slecht, zo slecht, dat in Yerseke reeds enkele vissers de moed opgaven en ander werk hebben gezocht. Geldt dit voor de Ooster- schelde, ook voor de Grevelingen klaagt men steen en been over de vangsten Gedacht wordt dat het koude weer de oorzaak van deze mis lukte vangsten is. ENE HEREN Schenk, mr. P. van Em- w pel (CH) en W. F. J. Baars (CH) drongen er met klem op aan reke ning te houden met de positie van de in Middelburg gevestigde muzieklera ren, die daarin hun bestaan vinden. SUBSIDIE IJSCLUB T~\E RAAD verleende een bijdrage van f 1000.- aan de Middelburgse IJsclub voor aanleg en inrichting van de nieuwe ijsbanen. De heer A. J. Schot (SGP) stemde tegen. Hij vond het vreemd, dat niet eerst was nage gaan hoe het met de financiën der M.IJ.C. stond wat aanleg en exploi tatie der banen betrof. Er zijn boven dien op de vesten voldoende moge lijkheden om te schaatsen en tenslot te was zijn bezwaar, dat er ook op Zondag op de banen zal worden ge reden. Burgemeester Bolkestein wees erop. dat een bedrag van f 1000.- voor deze tak van sport in vergelijking met de tonnen voor de sportterreinen en de zeker drie ton voor het zwembad toch wel zeer bescheiden is. Boven dien doet de IJsclub zeer veel zelf. DE CITOGRAF VONDER discussie, alleen met be- tuigingen van instemming van de heren Kaland en Hubregtse, verleen de de raad een crediet van f31500.- voor de aanschaf van een Citograf-in- stallatie ter mechanisatie der bevol kingsadministratie. Voor de vergade ring had de raad een demonstratie op de Buitenhof bijgewoond. Ook ging men accoord met de in voering van het nachtstroomtarief. Een verzoek van de heer M. Wattel (AR) om ook de tuinders in de gele genheid te stellen voor hun bedrijven nachtstroom te betrekken zal nader worden onderzocht. Alle andere voor stellen werden zonder discussie aan vaard. BURGERLIJKE STAND Geboren: Marictte dv R. v. Veen- D'hert. Margaretha dv H. Beeldens- Wilhelm. Anth. dv C. Kaan-Mannaart, Henricus zv Fr. Snoeck-Oosterbosch, Janna dv E. van Waes-Veneman, Sara dv E. Notschaele-v. Dixhoorn, Ingrid dv Th. Bogaert-Stevens, Vivian d. en Frank z v A. v.d. Eeckhout-Hoornaert Wilfried zv R. Kouijzer-Smits. Mar garetha dv R, de Graeve-de Vrieze. Gehuwd: H. van den Hemel 23 j. en J. de Meijer 19 j., P. de Feijter 24 j. en Chr. Romei.jnsen 23 j. Overleden: A. Detelder 65 j. Sluiskil Het moet voor de moeder van het 3-jarig kindje van schipper De B. van het sleepschip ..Santo Guiseppe", een benauwd ogenblik zijn geweest, toen zij haar dreumes van het hoge lege achterschip over boord zag vallen Van ruim 3 meter hoogte sprong zij het kind na! Een sprong van deze hoogte was in verband met de plaat selijke diepte te hoog. waardoor de vrouw, die met de voeten de bodem bereikte, een enkelfractuur opliep. Ondanks hevige pijn zag zij kans het drenkelingetjc op de oever te wer pen. Gezien de kranige redster niet in staat was uit het water te komen, moest inmiddels toegeschoten hulp de vrouw op het droge trekken. Nadat de vrouw van droge kleren was voor zien .werd zij naar het ziekenhuis al hier vervoerd. Het drenkelingetje was de schrik gauw te boven. Een en an der vond plaats voor de brugwacht, waar het schip, na lossing aan de ka de van de cokesfabriek, ligging had gekozen. Scheepvaart Voor de kade van de C.H.A. kwam begin dezer week het Italiaanse s.s ..Volunta" Deze zeeboot is geladen met pyriet, welke voor bo vengenoemde fabriek is bestemd. Philippine Geslaagd Te Breda is geslaagd voor de akte fröbelschool, onze dorps- genote mej. Hilda Pieters. Sas van Gent GOUDEN BRUILOFT Ook de Kloosterlaan heeft zijn gou den bruiloftspaar: Petrus Schauwvlie- ge en Attalia Vermandel. op passende wijze gehuldigd. 28 April 1954 was de heugelijke dag, doch door familie-om standigheden moest de eigenlijke feestviering naar 1 Mei worden ver schoven. Door de buurtbewoners was vóór de woning van de feestelingen een mooie erepoort opgericht, terwijl de woning zelf met papieren bloe menslingers en guirlandes was opge tooid. Daarbij lieten deze buurtbewo ners het echter niet. Als stoffelijk huldeblijk boden zij het gouden echt paar een schitterend servies aan, waarmede dit begrijpelijkerwijze in zijn schik was. Onder degenen, die deze dag hun gelukwensen persoonlijk aan de fees telingen kwamen uitbrengen, bevond zich ook het voltallige college van B. en W. met de gemeente-secretaris. Ve len lieten hun wensen vergezeld gaan van een bloemenmand of bloementuil, zodat de woning spoedig op „Keuken hof" begon te gelijken. Het HarrAoniegezelschap „De Ver enigde Vrienden" liet zich evenmin onbetuigd en bracht in de namiddag aan de feestelingen een klinkende se renade. Het is voor de jubilarissen, die on danks hun hoge leeftijd Petrus is de 80 gepasseerd en zijn echtgenote ziet uit naar haar 82e verjaardag nog beiden goed gezond zijn. temid den van hun kinderen en kleinkinde ren ondertussen een onvergetelijke dag geworden. GOUDEN MUZIKANT Deze week zal het 50 jaar geleden zijn. dat onze stadgenoot, de heer A. J van Walle. lid werd van het Har moniegezelschap „De Verenigde Vrienden" in onze gemeente. Als jeugdig tamboer maakte hij zijn eer ste tocht mee naar het muziekfestival in Overslag, waar vele bekende corp sen uit die tijd meedongen naar de prijzen. De mobilisatie 1914-1918 zag hem de wapenrok aantrekken, doch toch kreeg hij de gelegenheid de trom melstokken te hanteren in een mili tair muziekcorps. Hij kreeg in die pe riode de gelegenheid alle mogelijke slagwerken aan te leren, hetgeen hem later dikwijls van nut is geweest. Ver schillende malen werden door hem ten behoeve van ..De Verenigde Vrien den" kleinere tambourcorpsen opge leid. doch door het gebrek aan en thousiasme bij zijn jeugdige leerlin gen. kwam er van een definitieve vor ming niet veel terecht, zodat hij ge ruime lijd de enige tambour van het Harmoniegezelschap is geweest. Een merkbare verbetering trad echter in, toen het gezelschap, tegelijk met de benoeming van de huidige directeur, de heer Mannaert, uitbreiding onder ging. Opnieuw begon hij met de op leiding van jeudige tambours, en het resultaat werd nu heel wat bevredi gender. Momenteel is er zeer zeker geen enkel amateurgezelschap in de omgeving, dat over een zo goed ge oefend tambourscorps beschikt als on ze plaatselijke harmonie. En dat is dan zonder twijfel te danken aan de jubilaris, die zich hart en ziel aan de opleiding heeft gegeven. Dat de harmonie haar trouw lid bij zijn jubileum niet zal vergeten, is vanzelfsprekend. En hij. die zo dik wijls de trommel roerde bij een sere nade, zal het nu zelf mogen beleven, dat hem een serenade wordt gebracht. BESTUUR GROTE ST. ALBERT- FOLDER Het bestuur van de Grote St. Al bertpolder ziet er, na het besluit van de ingelanden van die polder als volgt uit: Ir. R. H. van Krevelen te Sas van Gent, dijkgraaf; ;A. Roegiers, te As senede (B.i, gezworene; P. Christiaen te Assenede (B.), ontvanger-griffier. Westdor pe LEZING MET LICHTBEELDEN In het patronaatsgebouw werd een lezing met lichtbeelden gegeven door Pater de Rechter uit Sint Jansteen. ten bate van zijn Missiegebied in In- dië. 's-Middags om 4 uur was er een afzonderlijke bijeenkomst voor ae schooljeugd EXOTISCHE DANSKUNST Op initiatief van de directie van „Het Centrum" zal alhier een optre den plaats vinden van het „Suri naams Danstheater". Het door deze groep uitgebrachte, rijk gevarieerde programma, wil een indruk geven van de vele en verschil lende cultuuruitingen, welke bij de volken van de Caraïben worden aan getroffen. Het programma voert de toeschou wer door deze streek van Indianen en Gaucho's, waarbij men de verschil lende muziek, zang en dansvormen leert kennen. Kleurrijke costuums en fraaie decors zullen bijdragen om de ze avond van exotische kunst een be zoek meer dan waard te doen zijn. Schoorsteenbrand In een woning aan de Oudeweg alhier, vond een fel le schoorsteenbrand plaats. Dank zij het optreden van de brandweer werd dit euvel vlug verholpen Rode Kruis Het bestuur van de afd. Axel van het Ned. Rode Kruis hield een vergadering in de boven zaal van „Het Centrum" alhier. Be' Op Donderdag 6 Mei a.s. des na middags om 3 uur zal Dr. H. Brabers in het gebouw „Het Wit-Gele-Kruis" te Clinge gelegenheid geven tot kos teloze inenting van kinderen beneden 1 jaar. De Klinge Waes KAARSENPROCESSIE Evenals vorige jaren had ook dit jaar op de gebruikelijke wijze de planting van de Meiboom plaats. Da gen tevoren was men bezig met het verkopen van kaarsjes. Op de avond voor 1 Mei zou er een kaarsenproces sie plaats hebben naar de kapel van O. L. Vrouw ter Eecken. Deze kaar senprocessie stond in het teken van 't Mariajaar. De belangstelling was zeer groot. Aan de kapel van O. L. Vrouw ter Eecken had de Meiboomplanting plaats, terwijl er verschillende gebe den gestort werden, en verscheidene toepasselijke liedjes werden gezon gen. Ook het muziekgezelschap St. Cecilia droeg veel bij tot het welsla gen van deze plechtigheden. GOUDEN BRUILOFT Het is niet te verwonderen, dat de gouden bruiloft van Alois Penneman en Marie Pauwels een groot feest is geworden. Beiden zijn zeer grote be kenden in het dorp. Met hun acht kinderen, die intussen ieder voor zich weer een zaak beheren, hebben ze 'n grote bekendheid verworven in het Vlaamse land, maar ook in het Zeeuwsch-Vlaamse land. Voor de oor log kochten ze hier in Oost Z.-Vlaan deren grotendeels de eieren en boter op. Ook in België deden ze hetzelfde. In het dorp zelf zijn ze bekend bij groot en klein. Heel de Dorpsstraat was dan ook één vlaggenzee. 's Mor gens trok de stoet van het gouden paar, gevolgd door hunne kinderen en talrijke kleinkinderen naar de kerk van O. L. Vrouw Hemelvaart, waar een plechtige H. Mis werd gecele breerd. In de stoet waren ook uitge beeld de verschillende fasen uit het leven van de gouden bruid en brui degom. 's Avonds bracht het muziekgezel schap St. Cecilia de jubilarissen een serenade. Hierbij werd hun namens de buurt een tweetal fauteuils ge schonken. Heel het dorp vierde mee feest en' tot laat in de avond heerste er een zeer vreugdevolle stemming in het dorp. St. Jansteen BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders ma ken bekend, dat in verband met rio leringswerkzaamheden in de Hoofd straat de bushalte bij de kerk te St Jansteen niet wordt aangedaan. De tijdelijke bushalten zijn: hoek Wilhelminastraat-Burg. Ysebaertstraat, hoek Prins Hendrikstraat-Hemel straal Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. I. REUSER, burg. 373-0 F. E. FRANCKEN, secr. TOEDIENING H. VORMSEL Door de bisschop van Breda, zal 15 Juni in onze kerk 'het H. Vormsel wor den toegediend aan de kinderen van St. Jansteen en Heikant. GOUDEN HUWELIJKSFEEST Het echtpaar Nachtegael-Aerts vier de zijn gouden huwelijksfeest. Nadat om 10 uur de Hoogmis uit dankbaar heid werd opgedragen werden de ver dere feestelijkheden in intieme huis kring gehouden. Koewacht Bedevaarten. In onze parochie worden er in de Meimaand ter ere van het Mariajaar twee bedevaarten gehouden, welke georganiseerd wor den door de K.A. Op 9 Mei zal er 'n processie van onze parochie naar O. L. Vrouw Ter Eecken trekken, te Ka pellebrug. Op Ï2 Mei zal er per tou ringcar een grote bedevaart worden gehouden naar Oostacker. Hieraan kan ook door niet-leden van de K.A. worden deelgenomen. Professiefeest. Zaterdag a.s .zal het professiefeest worden gevierd van onze dorpsgenote. Zuster Ida (in de wereld Martha Martens), nadat eerst in de kerk van de H.H. Philippus en Jacobus een H. Mis uit dankbaarheid aan God is opgedragen. Geslaagd Onze dorpsgenoot, W v. d. Eeckhout. behaalde aan de Practijkschool in de Wieringermeer, het diploma voor Tractoren en Trac torwerktuigen. (Vervolg Z. Vlaanderen op pag 5). SAS VAN GENT Olympia theater, 20 uur: Wij allen zijn moordenaars. TERNEUZEN Luxor, 20 uur: Zondige Ruby. OOSTBURG Ledel 20 uur: De laatste ontmoeting. AXEL Het Centrum 20 uur: Ik beken. GOES Grand: Scaramouche. MIDDELBURG Electro: Mysterie van het leven. VLISSINGEN Alhambra: Scaramouche Luxor: Grensincident. Ariënsgebouw: Bestuursvergadering KAB. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 20 uurTraviata. TERNEUZEN Luxor, 20 uur: Zondige 1 Ruby.

de Stem | 1954 | | pagina 2