„VERENIGDE VRIENDEN" IN NIEUWE UNIFORMEN Walcheren Zuid'BeVeland Z-VLAANDEREN HERDENKING Pius X te Breda TEXTIEL CENTRALE HULST JUBILEERDE Jongeren Gemeenschap O. Z. VI. DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 4 MEI 1954 2 MIJLPAAL VÓÓR HARMONIE Feestelijke overdracht door de burgemeester FRIESE KOPSTUKKEN KOMEN OP BEZOEK Kattendijke installeerde nieuwe burgemeester CONTACTDAG TE LEWEDORP Fait katholieke jongeren Dankbaarheid en trots Een beste „klant" van de P.T.T. W" de Textiel Centrale kenmerkt. Programma Zeeuwse Nijverheidsdag Nieuwe archivaris Bisdom Haarlem DE WALCHERSE FEESTELIJKHEDEN MIDDELBURG VLISSINGEN GOES AXEL President J. Plasschaert over het priesterschap OOSTBURG agenda HEDEN MORGEN 2 JTEN stormachtig gejuich en applaus begroette de leden van het harmo- moniegezelschap ,,De Verenigde Vrienden" van Sas van Gent, toen zij in hun gloed-nieuwe uniformen de trappen van het stadhuis afkwa men, voorafgegaan door de tambourmaitre, zwaaiende met het nieuwe teken zijner waardigheid. Dit vormde, dan de apotheose van de maanden lange, door een daartoe in het leven geroepen comité, gevoerde actie om de harmonie een meer representatief voorkomen te geven. Kath. Docentenbond en Hogere Verpleegstersschool houden feestvergadering "DIJ gelegenheid van de helligver- klaring van Pius X zal de Neder landse Katholieke Docentenbond „Pius X"' en de Hogere Verpleegsters- school toegewijd aan Pius X, een feestvergadering houden in het St. Ignatiusziekenhuis te Breda op de dag der heiligverklaring, 29 Mei. Des ochtends om 10.30 uur zal mgr Saeten een Pontificale Hoogmis op dragen in de kapel van het Moeder huis achter het St. Ignatiusziekenhuis en des middags om 2 uur zal er een officiële feestvergadering zijn, waar de voorzitter van de Nederlandse Ka tholieke Docentenbond en de voorzit ter van de Hogere Verpleegsters- school het woord zullen voeren, ter wijl rector N. de Rooy het leven van Pius X zal belichten, De mogelijk heid bestaat ook dat mgr Baeten de middagvergadering zal bezoeken en aldaar het woord zal voeren. Ontvangsten in Slalen- en Burgersaal Morgenmiddag 12 uur arriveren per extra-trein aan het Goese station de commissaris der koningin in Fries land, mr Linthorst HOman; de burge- meetser van Leeuwarden, de neer v. d. Meulen en 75 andere leidende figu ren, allemaal leden van het üeparte-. ment Friesland der Mij. voor Nijver heid en Handel, die een tweedaagse excursie naar Zeeland maken. Ais gastvrouw treedt het Zeeuwse departement op. Zoidra men te Goes is gearriveerd vertrekt men met extra bussen van de fa. Krijger naar Katseveer om van daar uit een trip naar Schouwen te maken, 's Avonds zes uur keert men te Goes terug en wordt naar Middel burg gereden, waar net provinciaal bestuur de Friezen ontvangt m de Statenzaal. Ook het gemeentebestuur van Mid delburg laat zich niet onbetuigd en zal het gezelschap op Donderdagmid dag in de Burgerzaal verwelkomen. En teel te Wilhelminadorp LIET gemeentehuis van Kattendijke staat te Wilhelminadorp en daar om werd in dit deel der gemeente de nieuwe burgemeester, de heer P. Evers geïnstalleerd door wethouder Burger. In zijn welkomstrede diende de heer Burger nog enige verlangens in. n.l. een nieuw gemeentehuis; 'n vereni gingsgebouw; 'n kleuterschool en 15 nieuwe woningen. De roem van Kat tendijke zag spr in het. feit. dat er maar één kerk. één school, en geen kiesvereniging was. De nieuyve burgemeester hoepte op een prettige samenwerking, vooral ook met de Wilhelminapolder. 'n Dozijn sprekers heeft hierna nog een keux van felicitaties uitgesproken. Later bracht de burgemeester neg een bezoek aan Kattendijke zelve, waar zang en muziek hem tegenklonk en opnieuw de sluizen der welsprekendheid open gingen. /"ANDER, leiding van mej. Irma Borg- graef had te Lewedorp wederom een contact van de katholieke jonge ren plaats, waaraan door zestig dames en heren werd deelgenomen. Pater drs v. Rooy uit Goes droeg eerst om kwart voor negen de H. Mis op en daarna begon de bijeenkomst In zaal v.d. Dries, waar kapelaan Roosendaal uit Middelburg het onder werp „Gewetensvorming" behandelde, wat tot een brede en diepgaande ge- dachtenwisseling leidde. Het ontspan ningsgedeelte werd gevormd door een interessant filmprogramma. FVe voorzitter van het uniformenfonds burgemeester R. A. J. den Boer, richtte zich na deze eerste kennis making tot de bevolking en de har monie, waarbij hij o.m. zeide: ,,'t Spreekt vanzelf, dat mijn eerste woord hier niet anders kan zijn dan een woord van oprechte dank aan de bevolking van Sas van Gent. Zeker, er waren pessimisten, maar buiten die enkele pessimisten en bui ten de weinigen, die er niets voor voelden en behalve die paar lieden, die het belachelijk vonden was de overgrote massa onzer stadgenoten, die spontaan en royaal het streven van het comité heeft gesteund en die het mogelijk maakte dat de Vere nigde Vrienden kunnen paraderen in dit prachtige, gedistingeerde uni form. U zult wel willen begrijpen, dat wij, leden van het uniformencomité op dit moment worden overweldigd door een gevoel van dankbaarheid en trots. Van dankbaarheid, omdat wij dit voor de Verenigde Vrienden en voor Sas van Gent mogen doen. Van trots omdat we onze moeite en zorgen en de vele uren, die we aan dit streven hebben moeten offeren, dank zij de medewerking van de be volking, beloond zien met dit luister rijke resultaat: 48 Verenigde Vrienden, gestoken, neen „gegoten" in een stijl vol uniform Wanneer ik deze dingen noem, is 't om hiermede uit te drukken, wat een enorm werk door de ijverige en en thousiaste comitéleden is verzet. Ook degenen, die spontaan hun zeer gewaardeerde diensten aan het comité hebben aangeboden, en bij de diverse acties hebben geassisteerd hartelijk dank". „Het is een erkend leit", aldus sprak de burgemeester tot de Verenigde Vrienden, „dat ge een uitstekend corps zijt. Ge draagt er aldus toe bij de naam van onze gemeente ook bui ten de grenzen een goede klank te be zorgen. Ge zijt een corps, dat bij allerlei gelegenheden en belangrijke gebeurtenissen kleur en opluistering geeft aan ons gemeenschapsleven. Ge zijt iets van ons! En nu de burgerij U in een officiële en uitermate gedistingeerde gelegen- heidskledij heeft gestoken, zijt ge nog meer dan voorheen een stuk van Sas van Gent." Hiermede droeg hij, sprekend na mens 't uniformencomité, uit naam van de ganse bevolking van Sas van Gent, de uniformen aan de Verenigde Vrienden over. ALS EEN DROOM rje heer R. L. Verhelst, voorzitter van de harmonie, aanvaardde de uniformen in dank. „Men zou" aldus de heer Verhelst, „denken dat men droomde als men niet met eigen ogen kon zien, dat een vurig gekoesterde wens werkelijkheid is geworden". Hij bracht niet alleen dank aan de leden van het uniformencomité, doch ook aan hun respectieve echtgenoten, die er hadden toe medegewerkt, dat hun mannen wekelijks de vergaderingen van het comité konden bijwonen. Ver. der wees hij erop, dat de uniformen Eén der allergrootste postordersaken van I\ederland JN HULST is een indrukwekkend bedryfsjubiieum gevierd. De Textiel Cen- tr.ale Huist N.V. bestond op die dag 20 jaar en ter herdetiking van dit feit, is een stemmig doch geanimeerd feest gevierd. De Textiel Centrale, verscholen in de wat achteraf gelegen Grote Zwanenstraat, maakt van buiten af wellicht niet de indruk een enorm bedrHf te Zijn, doch wie er in thuis is of zoals de veie gasten rondgeleid is door de uitgestrekte kantoor- en magazjjnlokalen weet dat deze zaak. 20 jaar ge leden door een jong echtpaar opgericht, één van de allergrootste postorder- zaken van Nederland is. Opzet, organisatie en omvang van dit bedrijf maken bet tot een concern dat m Amerika een uitstekend figuur zou slaan. Volmaakte organisatie is de perfecte en in geen enkel opzicht haperende organisatie. Daarop is dit grote bedrijf met zijn zeer tal rijk personeel geheel gebouwd. De vele afdelingen werken welhaast vol komen automatisch op elkaar in en vanaf het moment dat een catalogus in zee gaat, tot het ogenblik waarop een pakket met goederen naar het postkantoor gereden wordt, passeren naam en order van de klant al die „schijven". Het systeem is zodanig opgezet, dat onmogelijk een vergissing gemaakt kan worden en dank zij deze volmaakte organisatie ervaart ietter- lijk iedere afnemer een bewondering afdwingende service. Het enige contact (jat de Textiel- Centrale met zijn kopers heeft, wordt via briefwisseling onderhouden. Welk een enorme werkzaamheden dit met zich medebrengt wordt duidelijk als men weet, dat de jubilerende zaak op het ogenblik 330.000 klanten telt, ver spreid over het gehele land. Daaron der zijn er ook honderden in het bui tenland: emigranten die ook in het nieuwe vaderland van de uiterst ge makkelijke regelingen van de Textiel Centrale willen blijven profiteren. Iedere zending wordt nb franco ver zonden en bevalt de waar de klant niet. dan kan hij het pakket onge- frankeerd terugsturen. Het systeem van de mail-order is ontwikkeld in de Verenigde Staten en toen het echtpaar Michiels uit St. Niklaas dit 20 jaar terug als een nou veauté in Nederland ging toepassen, had het aanvankelijk heel wat onwen nigheid en wantrouwen te overwin nen. Dat men daarin geslaagd is, mag men waarlijk niet als een logisch ge volg van hard werken beschouwen. En zijn de laatste jaren meerdere postorderzaken verschenen, doch wei nige van hen waren „blijvertjes". Verkopen per brief vereist een totaal verschillende tactiek en techniek. De Textiel Centrale heeft zich niet alleen kunnen handhaven, doch is groot ge worden. zo groot zelfs dat het als spe cifiek Nederlands voorbeeld van het „mail-order" bedrijf kan gelden. 2 TON AAN POSTZEGELS een geschenk zijn van de gehele be volking, omdat ook „het penninkske der weduwe" enorm veel had bijge dragen tot de verwezenlijking van het grote doel. Met de plechtige belofte, dat het harmoniegezelschap Sas van Gent nimmer zou beschamen, ver zocht hij de directeur, de heer Man- naert uit Hulst, ter ere onzer Vorstin en als eerste uitvoering van het geüni formeerde corps het „Wilhelmus" te doen weerklinken. Nadat de tonen van de nationale hymne waren weggestorven, werd het woord gevoerd door een vertegen woordiger van Esders' Kledingmaga zijnen N.V., die, namens zijn directie, een met het wapen van Sas van Gent versierd vaantje aan de voorzitter van „De Verenigde Vrienden" aanbood. Met de muziek voorop trokken toen de verschillende vereniging en scholen, die zich in formatie op de Westkade hadden opgesteld, door de gemeente. Met een uitstekend concert, waarbij de muzikanten nog meer dan anders hun capaciteiten toonden en een schit terend geslaagde lampionnenoptocht, werd deze feestelijkheid besloten. 12 Mei te Terneusen YF/oensdag 12 Mei zal, zoals bekend, vv te Terneuzen in Hotel Rotterdam de Zeeuwse Njjverheidsdag worden gehouden. De bedoeling van deze dag is om' ondernemers uit middelgrote en kleinere bedrijven uit het eigen gewest by eikaar te brengen voor 'n uitwisseling van ervaringen. Het programma is als volgt samen gesteld: om half elf des morgens zal de commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, de Nijver heidsdag openen. Daarna houdt de heer ir J. P. Berdenis van Berlekom directeur van The Vitrite Works te Middelburg, een inleiding Verder zul len in de morgenuren causerieën wor den gehouden door de heer J. H. Bührs, voorzitter van de Zacoma te Zaandijk en prof. ir D. Dresden, voor zitter van de Nijvévheidsorganisatie T.N.O. Na de middag, om 2 uur, houden de heren J. Fukken, bedrijfsorganisator bij de N.V. Zeeuwse Confectiefabrie ken, J. v. Schaik, directeur van de Middenstandsbank te Zwolle en drs J. L. Wage, verkoopconsulent te Rot terdam, causerieën. De onderwerpen zijn resp. de betekenis van combinatie vorming voor middelgrote en klein- nere bedrijven, profijt van weten schappelijk onderzoek, het voordeel van goede werkverhoudingen, admini stratie en credietwaardigheid, en de kunst van verkopen. Om 4 uur zal ir J. P. Berdenis van Berlekom na een samenvatting, de Nijverheidsdag sluiten. Het ligt in de bedoeling na deze Nijverheidsdag, een begin te maken met de actie om on dernemers van middelgrote en klei nere bedrijven een steun in de rug te geven bij de uitvoering van hun steeds moeilijker wordende taak. Men stelt zich voor dit te bereiken, o.a. door uitwisseling van gedachten in klei nere kring, bespreking van gezamen lijke problemen, enz. Mevrouw M. F. MICHIELS Der dag gaan honderden en honder den pakketten de deur uit. Onaf gebroken voert een stroom van pakjes vanuit de expeditie-afdeling naar het postkantoor van Hulst, waar ten be hoeve van de Centrale een speciale dienst is ingesteld, welke die nimmer eindigende vloed moet verwerken. De Textiel Centrale is een beste „klant" van Tante Pos. Tijdens het feestdiner legde de leider van de feestelijkheden, de beer Mareehal, reeds uit, dat de Textiel Centrale in een der afgelopen jaar voor ongeveer 200.000 gulden aan postzegels besteed de en dit bedrag zal op het ogenblik zelfs nog belangrijk hoger zijn! De heer de Vries, directeur van het post kantoor te Hulst, voegde daar aan toe, dat de Textiel Centrale naar hij van het hoofdbestuur der P.T.T. wist één van de allergrootste klanten van het postbedrijf is. De heer de Vries, die ook de geluk wensen van het hoofdbestuur in Den Haag aanbood, liet uitkomen, dat de groei van de Centrale steeds uitbrei ding van de postdienstnoodzakelijk maakt. „Laten wij hopen", zo besloot hij, „dat de Textiel Centrale nog eens de aanleiding mag zijn tot de bouw van een groter postkantoor!" De jubilerende zaak zoekt zijn klanten niet in het eigen gebied, om de middenstand van de streek niet in de wielen te rijden. Maar verder in Nederland is practisch geen plaats naam te vinden die niet in het (een hele zaal beslaande) kaartsysteem van de Centrale voorkomt. In „De Koning van Engeland" bood de directie van de jubilerende N.V. haar gasten een zeldzaam voortreffe lijk diner aan. Talrijke fabrikanten zaten daarbij aan, evenals de secreta ris van de Kamer van Koophandel voor Z. VI. Mevrouw M. F. Michiels uit St. Niklaas, directrice van de N.V. en de heer Demanez, en zijn echtge note moesten vele gelukwensen in ontvangst nemen. Een grote bloemen- schat werd aangedragen, evenals vele 7.HExc. de Bisschop van Haarlem liecft benoemd tot archivaris van het bisdom, de zCcreerw. heer P.M. Verhoofstad. De nieuwe archivaris is geboren in Purmerend. 28 Januari 1897. Na zijn priesterwijding op 21 Mei 1921 was hij achtereenvolgens kapelaan in Sas- senheim. Dordrecht. Haarlem. 's-Gra- venhage en Leiden. Vervolgens was hij pastoor in Heer Hugowaard tot hij op 7 Maart 1953 werd benoemd tot ad junct-archivaris van het bisdom. Vlootrevue DEN groot deel van de Zeeuwse vis- sersvloot zal eind Juni naar Wal cheren komen ter opluistering van de feesten bij de herdenking van het herstel van het eiland. Qe vloot zal a-ijk beviagd, ligplaats krijgen aan de Blauwedijk en de Londense kaai. TENTOONSTELLING VERLENGD De tentoonstelling van G.H.G. Von ucken Fock in de boekhandel van enthem en Juting N.V. is wegens ote belangstelling verlengd tot 8 lei. DAME AANGEREDEN. ien Belgische dame, die in de Wal- iat liep te winkelen, stak zonder te zien plotseling van het trottoir rijweg over, waarbij zij door een ■jarige wielrijder werd aangereden. I kwam hierbij zo ongelukkig te Hen, dat zij een gebroken neusbeen n hersenschudding en een schedel- asisfractuur opliep. Zij is naar het _,t. Josephziekenhuis overgbracht. OUDERAVOND GIDSEN In „Slot Ostende" hebben onze gid sen een allergenoeglijkste ouderavond verzorgd en de bezoekers binnenge voerd in een door hen opgezette sprookjeswereld. De costumes walen door de meisjes zelf vervaardigd en met betrekkelijk eenvoudige middelen hadden zij mooie en artistieke effec ten weten te bereiken. De „Schone slaapster" werd door hen in operet te-vorm gegeven, terwijl „Vrouw Hol le" als modern sprookje werd gege ven. Bij dit nummer trad de PZEM als spelbreekster op, maar in een mi nimum van tijd werd de verduistering met kaarsen opgeheven. Na de pauze traden de leidsters op met diverse declamaties, afgewisseld door zang van een gidsenkoortje. Mej. W. v. Boven had de avond ge opend en kapelaan de Jong sprak een hartelijk slotwoord, dank brengend aan de gidsen en htm leidsters en aan de aanwezigen voor hun medeleven. Ovesande „ST. DEUS-DEDIT" De R K. landarbeidersorganisatie „St. Deus-dedit" kwam in ledenver gadering bijeen in café Doene.. Door een hoofdbestuurder werden de lonen besproken, welke zullen gelden vanaf 1 Mei. De heer Slaakweg, die gedurende 27 jaren een functie heeft waargenomen jn het bestuur der afdeling werd als aandenken en als beloning voor zijn werk een schilderij aangeboden. Ge noemde persoon had wegens vertrek uit de gemeente ontslag genomen In zijn plaats werd gekozen de heer P. de Jonge Jz. Tevens werden door het hoofdbestuurslid de jubileum-wand- bordjes, ter gelegenheid van het gou den jubileum vervaardigd, aan de aanwezigen ter hand gesteld. VERGADERING 'T GOESE SAS Op de algemene jaarvergadering van de zwem- en badclub „Het Goese Sas" is de voorzitter, de heer A. van Heerewaaa-den, herkozen. De heer H Jonkers wordt in het bestuur opgevolgd door de heer J. van Weizen Het ledental is de 500 gepasseerd en er is een batig kassaldo van ruim f 200, Het volgende jaar zal de contri butie waarschijnlijk worden ver hoogd evenals de prijs van dagkaar ten. Na de afwerking van het huishou delijke gedeelte werden enkele fraaie sportfilms vertoond terwijl tussen de bedrijven door een muzikaal kwartet optrad. Letvedorji NIEUW WACHTHUISJE De gemeente is er toe overgegaan om twee wachthuisjes bij de bushaltes te laten bouwen, waaraan reeds lang zo'n behoefte bestond. De ene staat tegenover de kath. kerk en de ander tegenover café v d. Dries. Yerseke HET GROENE KRUIS VERGADERDE Onder voorzitterschap van dr. Pol derman werd door de vereniging Het Groene Kruis een algemene ledenver gadering gehouden. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende leden Hirdes, den Hoed en Nolet met grote meerderheid her kozen De voorzitter hoopte de vol gende vergadering het bestuur aan te vullen met enkele dames. Bij de rondvraag informeerde Zr. Noordhoek naar de oprichting van een Kleuterbureau. Vanaf consultatiebu reau tot de kleuterschool is er geen controle Hierover ontspon zich tussen dr. Polderman en de districts-verpleegster Zr. Fuykschot, die met Zr van Urk de vergadering bijwoond, 'n uitvoeri, gesprek. Maar zo lang de vereniging maar 1 zuster heeft is het niet uit te voeren. Er is echter hoop dat er zeer binnenkort een zuster bijkomt. Dan zal het bestuur de oprichting verder afwerken. Nadat de agenda was afge werkt werd door Zr Fuykschot de Gelderse Kruis Film vertoond. Kruiningen DE MIDDENSTAND HERSTELT ZICH Langzamernand keert de midden stand in zijn herstelde panden terug. Thans is dit weer het gevaj met te heer Jos Verschoore. Het fraaie pand aan de Rijksweg was pas eind J952 geopend. Een paar maanden later stroomde de zee door winkel en ate lier en 15 maanden duurde het eer al de schade hersteld was. Nu zijn de etalages weer gevuld iraet toto's, ca mera's en foto-artikelen; in de winkel zelf is nog een afdeling souvenirs in gericht en het atelier staat weer keu rig klaar voor hen, die zich willen laten vereeuwigen, iwn nergens es meer een spoor te bespeuren van de ravage, weike m de rampdagen ont stond. Benoemd. Tot comité-lid van de Zeeuwse ouderlingenconferentie werd op de te Viissingen gehouden verga dering benoemd de heer J. Lefeber al hier. St. Jansteen GESCHIL TUSSEN DE GEMEENTE EN BEWONERS VAN DE BEATRIX- STRAAT Ter regeling van de moeilijkheden die gerezen zijn tussen de gemeente en verschillende bewoners der panden aan de Beatrixstraat, zijn Burgemees ter en Wethouders bereid aan de Ge meenteraad voor te stellen een schik king te treffen waarbij alsnog ver schillende tegemoetkomingen worden gedaan. De bewoners, die zich niet met de voorstellen accoord verklaren vóór 5 Mei a.5„ zullen gedagvaard worden ter nakoming der voorlopige koopacte. Clinge DE SPEELTUIN WEDEROM OPENGESTELD. Nadat de Ciingense speeltuin gedu rende de wintermaanden gesloten was geweest, kon deze wederom open worden gesteld op Koninginnedag. Tegelijkertijd met deze opening had den er in de speeltuin volksspelen plaats voor kinderen. Zo hadden o.a. plaats hard lopen, blokjes lopen, mast- klimmen. De winnaars kregen voor de behaalde resultaten prijzen in de vorm van geid. Bij het mastklimmen werden prijzen in natura verstrekt. Bij de opening en de volksspelen was een zeer grote massa volk aanwezig, zodat de belangstelling wel voldoen de was. DE K.A.B. GAAT OP REIS. Jaarlijks maakt de plaatselijke af deling van de K.A.B. alhier een uit stapje. Reeds nu is besloten om ook dit jaar weer een uitstapje te maken en wel naar Brussel en Dinant. ENE zaal van het St. Aloysiuspatro- naat te Hulst was geheel gevuld, toen de hoogecrw. heer Jos. Plas schaert, president van het Groot Se minarie tc Hoeven voor de Jongeren Gemeenschap Oost Zeeuwsch-Vlaan - deren, zjjn Inleiding hield over de verhouding van priester en leek. Vooral de diepe betekenis van het priestcr-zjjn heeit hfj duidelijk uiteen gezet. Ook de plaats van de priest.r tussen God en de mensen, waarbij 't mysterie der roeping, werd belicht. In de discussie welke hierop volgde was er volop gelegenheid om de me ningen van onze jongeren in deze te beluisteren. De vragen die de presi dent zijn gehoor voorlegde, luidden: waarover willen jullie vooral dat er gepredikt wordt; wat verwachten jullie van de seminarie-opleiding met het oog op de plaats die de priester sstraks tussen jullie inneemt, en: wat verwachten jullie van de menselijk heid en het geestelijk-zijn van de priester? Een zeer levendige en hartelijke gedachtenwisseling was het gevolg. Vooral de tweede vraag werd een onderwerp van een geestige en zeer vruchtbare discussie. Op vele punten kon de president de wensen der jon geren beamen en hij bracht dan ook zijn hartelijke dank voor de ideële opvattingen en zelfs de tips welke men hem had gegeven. Het zou'niet ver wonderlijk zijn, als enige instructies van de president aan zijn seminaris ten mede geïnspireerd zullen worden door dit levendig contact tussen de hoogste leiding van het Groot-Semi narie en jonge leken die in een sfeer van oprechtheid en liefde met elkaar van gedachten hebben gewisseld over zo'n belangrijk maar teer onderwerp als het priesterschap. De Jongeren Gemeenschap Oost Zeeuwsch-Vlaanderen houdt dit jaar weer haar jaarlijkse algemene Jon geren Congres; op 5 Juni zal dit ge beuren. Op 19 Juni wordt een bede vaart te voet naar Zuiddorpe ge maakt. Terhole EEN PRACHTIG RESULTAAT. Dc Fancy-Fair ten bate van de Lourdesactie der Kath. Arbeiders jeugd heeft een netto winst opgele verd van niet minder dan f 551.30, 'n prachtig resultaat voor onze kleine parochie. Thans is ook bij loting vast gesteld welke jongens en meisjes na alle gevoerde acties en eigen sparin gen aan de Lourdesbedevaart zullen zullen deelnémen. Van de K.A.J. zullen medegaan: Al. Wagenaar en J. Sponselee, terwijl van de V.K.A.J. medegaan J. Bracké, M. van Damme, C. Hillaert, G. van Hove en Thr. de Vree. Alle overige Kajotters en Kajot- sters, die aan de Lourdosbedevaart niet kunnen deelnemen .zullen een bedevaart ondernemen naar Beau- raing. Hieruit moge blijken, dat ook een kleine parochie groot kan zijn in daden. Kloostersande VIERING KONINGINNEDAG. In verband met he viering van Koninginnedag maakte het harmonie gezelschap „St. Cecilia" een muzikale rondwandeling. Hulde brengend aan H. M. de Ko ningin werd een serenade gebracht aan burgemeester C. van Hooteghem ten zijne huize. Als tolk der harmonie sprak de voorzitter Dr. Hermans woorden van waardering en aanhankelijkheid je gens Vorstin en haar huis. Burgemeester van Hooteghem sprak vervolgens een dankwoord, waarbij hij wees op het grote goed wat Ko ningin Juliana en haar huis voor ons betekenen. Met een driewerf hoera op H.M. de Koningin besloot de burge meester zijn toespraak. Tenslotte werd een serenade ge bracht aan de heer Hol, die deze week zijn 25-jarig jubileum als wegenbou wer vierde en die in de loop der jaren een grote sympathie bij de bevolking heeft verworven. Groenendijk Hengstdijk NAAR LOURDES. De plaatselijke afdeling der K.A.J. kwam in het parochiehuis voor een bijzondere ledenvergadering bijeen. Er werd afscheid genomen van de aalmoezenier Kapelaan Meeuwissen en er werd de gelukkige uitgeloot, die als afgevaardigde der K.A.J. der parochie in Juli zal deelnemen aan de Nat. KAJ-Lourdesbedevaart. De gelukkige winnaar was de 17- jarige Lodewijk de Waal, die ditmaal zelf niet op de vergadering aanwezig was. De voorzitter B. Burm, die eerst de Lourdesbedevaart besprak ging ver volgens over tot afscheid van aalmoe zenier Meeuwisen, die gedurende ver schillende jaren een grote stuwkracht voor de kajottersbeweging is geweest. Na het einde der vergadering begaf het voltallige bestuur zich naar het woonhuis van L. de Waal om hem de heugelijke tijding van zijn uitgelote Lourdesreis mede te gaan delen Dat deze mededeling met grote vreugde werd ontvangen behoeft wei geen be toog. De voorzitter der K.A.J. koestert nog steeds de wens dat er nog een tweede kajotter naar Lourdes zal kunnen meegaan en een gedeelte der middelen is er reeds. Als de Kajot ters nu nog enkele activiteiten kun nen ondernemen en met een milde steun van zusterverenigingen zal de wens van de voorzitter hopenlijk nog kunnen worden verwezenlijkt. BESCHERMFEEST ST. JOSEPH. Besloten is om het jaarlijks terug kerende beschermfeest St Joseph der Kath. Arbeidersbeweging ditmaal bij zondere luiste te geven Op Zondag 9 Mei a.s. zal de viering plaats vinden. Op die dag zal Deken Staal van Stoppeldijk alhier te 13.30 uur een plechtig H. Lof celebreren. Op dit feest zullen ook worden uitgeno digd alle K.A.J.-afdelingen behorende tot de gemeenten Vogelwaarde Hon- tenisse en Graauw AMBTENAREN VIERDEN FEEST. De Ambtenaren Vereniging „Oostburg" en Omstreken" vierde in hotel „De Eenhoorn" haar jaarlijkse feestavond. In de namiddag werd 'n voetbalwed strijd gespeeld door een combinatie van de Koninklijke Marechaussee, Rijkspolitie en Douaneambtenaren, van de posten Sluis, Retranchement, IJzenaijke, Breskens en Aardenburg. De combinatie sluis-Retranchenient wist de wedstrijd met 10 te winnen. Op de feestavond waren ongeveer 150 personen aanwezig waaronder de burgemeester, Mr. K Hoeksema van Oostburg, Officieren van de Rijks politie en Koninklijke Marechaussee, de Inspecteurs van 's Rijksbelastingen en hoofden van diverse andere dien sten. De heer E. Haanstra, voorzitter der vereniging, sprak woorden van waar dering voor de belangstelling die door de superieuren voor het vereni gingsleven werd getoond. Ook was de voorzitter blij te kunnen constateren dat de collega's van de omliggende ge meenten in zo groten getale waren op gekomen. Hij noemde dit een belangrijk feit, daar de vereniging zich onder meer ten doel heeft gesteld de saamhorig heid en goede verstandhouding te be vorderen De contacten, die op een dergelijke avond worden gelegd, ko men de diensten en daarom ook het algemeen belang ten goede. Het verdere programma werd ver zorgd door collega's van de Ambte naren Vereniging uit Sas van Gent, die „De huistyran" van Godfried Bo- mans opvoerden. In de pauze werd een verloting ge houden, waarvoor verschillende fraaie prijzen beschikbaar waren gesteld. Nadat de zeer gezellige avond met een bal was besloten, sprak burgemeester K. Hoekzema een woord van waarde ring tot de organisatoren en aanwe zigen. Daarna bracht de heer E Haan stra dank aan allen die hun krachten gaven tot het welslagen van deze dag. en aan de burgemeester voor zijn. waarderende woorden. IJzendijke ST DEUS DEDIT VIERDE 25-JARIG BESTAAN De IJzendijkse Katholieke Landar beiders hebben het 25-jarig bestaan van hun afdeling op plechtige en feestelijke wijze gevierd. Nadat 's morgens een H. Mis uit dankbaarheid was opgedragen, vond 's middags in het Parochiehuis de feestvergadering plaats. Nadat de voorzitter, de heer Edw. Hamelijnck, in zijn openingswoord een overzicht had gegeven over de afge lopen 25 jaar, hield de Geestelijke Ad viseur, kapelaan N. v. Balen, een kor te toespraak, waarbij hij o.m. dank bracht aan de K.A.B. en wees op het belang van de Katholieke organisaties in deze tijd. Hierna sprak de heer De Kenter, die als afgevaardigde van het hoofdbe stuur zijn felicitaties overbracht en mede de zilveren jubilaris, de heer V. Driesscns, het zilveren insigne en een fraaie ingelijste oorkonde aanbood. Namens de Kath. Bouwvakarbeiders feliciteerde de heer P. S. v Hijfte be stuur en leden met dit heugelijke feit, terwijl wethouder Cam. Doens, dit namens het gemeentebestuur deed. Van burgemeester Von Bönninghau- scn was een schriftelijke gelukwens binnen gekomen, die door de voorzit ter werd voorgelezen. Verder bood de heer Cyr de Smit, als afgevaardigde van de afd. Hoofdplaat, zijn gelukwen sen aan. terwijl Pastoor De Graauw in zijn felicitatie o.m. zijn waardering uitsprak voor de wijze waarop het bestuur steeds zijn taak had opgevat. Als laatste spreker hield de heer G. Jacobs, voorzitter van de Dioc. Bond te Breda, een gloedvolle rede. Deze vormde een waardig slot van deze feestvergadering, waarna 's avonds 't cabaret-gezelschap Fernando uit Utrecht een welgeslaagde bonte avond verzorgde. Geslaagd Onzfe dorpsgenoot Arth. v. Acker slaagde tt Wagejungen voor het examen Landbouwwerktuigenken- nis. Raadsvergadering Donderdag t> Mei a.s 's-avonds acht uur. komt de gemeenteraad in dpenbare zitting bij een. De agenda bevat slechts enkele punten o.a de beëdiging van hei nieuwe raadslid p. S van Hijfte en het voorstel van B. en W. om een subsidie beschikbaar te stellen van f 500,— voor het verplaatsen en we- deroprichten van de gaai/iers op de Gaaipersweide. (Vervolg Z. Vlaanderen op pag 5). ANTWERPEN. Kon. Vlaamse Opera, 20 uur: De graaf van Luxemburg. HULST. Affair in Trinidad. Bioscoop gebouw om 8 uur. DE KLINGE. Cuba Cabana, Van Dijck om 7.30 uur. KOEWACHT. Groot bal bij Alfred Dhollander. Groot bal bij Albert Wauters, begin 4 uur. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 20 uur: Wij allen zijn moordenaars. GOES. Grand: Scaramouche. VLISSINGEN. Alhambra: Scaramou che. Luxor: Grensincident. Ariënsge- bouw: Vergaderingen van St. Oloy en Vriendenkring. SAS VAN GENT. Oympia-theater 20 uur: Wij allen zijn moordenaars. TERNEUZEN. Luxor 20 uur: Zondige Ruby. OOSTBURG. Ledel 20 uur: De laatste ontmoeting. AXEL. Het Centrum 20 uur: Ik beken. GOES. Grand: „Scaramouche"'. MIDDELBURG. Electro: „Mysterie van het leven". VLISSINGEN. Alhambra: „Scaramou che". Luxor: Grensincident. Ariënsge- bouw: Bestuursvergadering K.A.B.

de Stem | 1954 | | pagina 2