GEEF DE VLUCHTELINGEN EEN MENSWAARDIG BESTAAN Voorstel aan Raad van Europa Debat Indo-China kan over enkele dagen beginnen Geen belangstelling voor politiek, maar wel voor de vrijheid t Ronde- esultaat Gevaar voor Panamakanaal Turkse bevolking volledig achter regeringsbeleid lub R Regering stelt vorming twee fondsen voor Groots initiatief van Weer werd Griekenland geteisterd Vietminhstaakte derde aanval op Dien Bien Phoe Fel debat tussen afgevaardigden van Noord- en Zuid-Korea Dat niet9 zei de jongeling NDERE EERSTE KLASSERS T IN T KORT DAC-nun vo r\OOR onze actie voor de Poolse kampkinderen is een felle lichtbundel geworpen op het vluchtelingenprobleem, dat de in orde en comfort le vende mens maar al te licht vergeet, doch dat benauwende realiteit bleef, ook na negen ja ren vrede. We herinnerden er onlangs ook aan, hoe onze Ko ningin het vraagstuk op indrin gende wijze aan de orde stelde in haar brief aan President Ei senhower. In dezelfde lijn ligt nu het initiatief, door de Ne derlandse regering genomen, gelijk men in nevenstaande be schouwing kan lezen. Het is een grootse worp naar een af doende oplossing van het vraag stuk. Moge het de gewenste bijval vinden! Bedrijfje of boerderijtje NIEUW PLAN VAN WEST-DUITSLAND I Aardig ventje De plannen voor een Maas-Rijnkanaal Na zware verliezen van Zaterdagnacht: Steunpunt heroverd DE, BELEGERAARS van Dien Bien Phoe hebben na hun zware aanval van Zaterdag nacht het offensief op de bele gerde vesting niet voortgezet. Waarschijnlijk is dit te verkla ren uit het feit, dat de opstan delingen bij de bestorming van Zaterdag op Zondag uiterst he vige verliezen hebben geleden. J TAMELIJK KOUD Narriman getrouwd Verlichte parachutes op 5 Mei Vieln i ii i li-de legatie onderweg naar Genève VN. worden genegeerd Gevangenhouding ex-voogdes verlengd Labourpartij zegt haar steun toe Mevrouw Petrof en de Australiërs „Eisenhowerdat paard ken ik niet" O Immigranten weten waarom het gaaf, )or de aanvang van de e kleedkamer inwande- ■en hoe de stemming is tbahereniging als RBCl ze stemming goed is mo- uit dit plaatje. Christ lelemaal links) is zijn in het vastmaken. Op de (van l.n.r.) Kees Ver en uitstekende wedstrijd Hendrik van Nijnatten ols. Achterin (van l.n.r.) nobel. Sacharias, Schel de massagetafel!), Piet Jo van Loon, reserve B. en, trainer de Bois met Piet Bruijninckx. Piet doelman, houdt de wed- reeds gereed. Helemaal fficiële grensrechter vat njewitten, van Gils. RSTE KLASSE A 23 13 7 3 33 55.25 23 14 5 4 33 44-19 23 13 5 5 31 47-24 23 10 11 2 31 46-26 23 10 7 6 27 34-27 23 8 9 6 25 39-28 s 23 6 10 7 22 35-27 23 8 6 9 22 37-34 23 8 5 10 21 34-35 23 8 5 10 21 29-38 ys 23 6 6 11 18 23-47 23 4 10 10 17 28-61 ;rs 23 3 5 15 11 20-53 23 1 8 14 10 16-43 RSTE KLASSE B 23 14 5 4 33 68-33 23 14 2 7 30 44-23 23 10 6 7 26 49-40 23 9 a 6 26 40-38 rs 23 9 8 6 26 51-52 23 8 8 7 23 30-35 22 6 10 6 22 31-39 23 9 4 10 22 44-41 i 23 10 2 11 22 48-51 23 7 6 10 20 51-59 23 7 5 11 19 29-46 22 5 8 9 18 27-33 23 5 7 11 17 32-39 23 5 6 12 16 27-42 uid-Afrikaanse voetbalelftal ohannesburg met 21 van ronnen. oofdnummer de oude vier rsity, welke op het Amster- anaal bij Jutphaas werd ge- gewonnen door Njord in .8 sec. Op de tweede plaats ?a op een lengte en op de ts Aegir op 4 lengten. Daar- n Nereus (op 10 lengten)» riton. eindklassement van de an Nederland luidt: van Est (Ned. C) 32.17.56. Schulte (Ned. A) 32.22.45. it Voorting (Ned. D' 4 Nico van Est (Ned. C) Haan (Ned. Dl 32.28.47. ïans (Ned. BI 32.29.47. 7 (Ned, C). 8 Bakker (Néd. ielen (België). 10 Borgh- Selgië). 11 Lambrichs (Ned. iorgeloos (België). 13 Plas 14 Van Oers (Ned. C). 15 (Ned. C). 16 Janssen 17 Stevens (Ned. B). 18 (Did.). 19 Van Breenen 20 Van Roon (Ned. D). ïans (Ned. B). 22 Gelissen 23 Schwarzenberg (Did.) i (Ned. C). 25 Schmit (Lu- g). 26 Brinkman (Ned. BI. eveen (Ned E). 28 Peter (Did.). 29 Kuch (Ned. B). taz (Ned A). 31 Van As 32 Otte (Did.). 33 Pascal 34 Schellingerhout (Ned. Osta (Ned. A) 36 Willekes 37 Gijbei (België). 38 La (Ned. E). 39 Dekkers 40 Preiskeit (Did.) 41 Van Elderen (Ned. A) 42 Paas (Ned. A) 34.02.46. Sambeek (Ned. D) 34.06.34 (Ned. A) 34.19.56. m over 54 kilometer, luië': van Est (Ned. C) 1.13.24 P" s 1.12.24. 2 Gerrit SchllBf 1.13.47 met bonificatie 1.13.1": Voorting (Ned. D) 1.15.25. Est (Ned. C) 1.16.12. 5 HaaiJ 1.17.54. 6 Wagtmans (Ned. B> 'las (België) 1.18.46. 8 Sch»» [9.38. 9 Lambrichs (Ned. Maenen (Ned. C) 1.20.05. H (België) 1.20.08. 12 Borgh; Igië) 1.20.12. 13 Bakker (-Nel 14 Faanhot (Ned. C) 1.20.41- (België) 1.20.42. 16 Brink; i. B) 1.21.15. 17 Muller (Did-' Janssen (Ned. C) 1.21.40. 1' cd. C) 1.23.04. 20 Van Oer' 1.23.05. TOTAAL PLOEGEN- KLASSEMENT -land C 97.13.38. 2 Nederland 3 België 97.38.56. 4 Neder 17.40.55 5 Duitsland 98.32 36 ind A 98.33.34. 7 Nederland 94e JAARGANG No. 21021 Uitgave: N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Reigerstraat 16. Tel. Redactie: 8181, Admi nistratie: 8778 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C, J. v. Hootegem, Mr Dr A. J. J. M. Mes, Mr H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.35 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bjj niet-post- bestell.) f 0.45. - Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 cent. Postrek. no. 278841. Voor God, Koningin en Vadertan<f DINSDAG 4 MEI 1954 Advertentieprijs voor de geheie oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601. OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) IN KIRKENES (Noord-Noorwegen), begint vandaag een proces tegen vijf Noren, die van spionnage worden be schuldigd. De indertijd uitgeweken Sovjet-kapitein Pavlof is de voor naamste getuige in dit proces. DE ZESJARIGE Julia Geuer uit Bussum, die Maandagavond met de ,,Jan van Riebeeck" naar Ca nada vertrok, mocht als 25000ste emigrant, die na de oorlog door de K.L.M. werd vervoerd, een prachtige pop in ontvangst nemen. (Van onze parlementaire correspondent). PJE NEDERLANDSE regering heeft aan de secretaris van de Raad van Europa en aan de regeringen van de bij deze Raad aangesloten landen een memorandum overhandigd, dat een voor stel bevat tot oplossing van het vluchtelingenprobleem in Euro pa. De Nederlandse regering stelt voor om onmiddellijk een fonds van 5 millioen dollar te stichten en vervolgens in de loop der jaren nog een fonds van 12 millioen dollar. Het hoofdmotief is om de vluchtelingen, die thans in verschillende kampen zijn ondergebracht en geen redelijke kans op emigratie hebben, een menswaardiger bestaan te geven. J1TEN GROOT DEEL van de vluchte lingen is in de loop der jaren ge assimileerd met andere volkeren door emigratie. Er blijven echter twee ca tegorieën over, die niet voor emigra tie in aanmerking komen: de armlas tigen, die oud en gebrekkig zijn en door geen enkel land als immigrant worden geaccepteerd en degenen, die wegens familieomstandigheden niet kunnen emigreren, of als emigrant worden toegelaten (b.v. wegens ziek ten van familieleden). Het fonds van 5 millioen dollar is bedoeld voor de eerste categorie. Als elke armlastige emigrant van 500 d. uit 't fonds wordt voorzien, is er mogelijk een regeling te treffen, dat zij in verschillende landen voor hun verdere levensdagen kunnen worden „ingekocht". Voor de tweede categorie is het fonds van 12 millioen: daaruit kunnen bedragen worden verstrekt tot oprichting van een bedrijfje of de aankoop van een boerderijtje in het land, waarin zij thans als vluchteling verblijven. NEDERLANDSE BIJDRAGE IR S. HERWEYER. die na de oorlog onder meer een tijdlang inspecteur voor landbouwherstel in Zeeland was, is benoemd tot directeur van de Cul tuurtechnische Dienst. NIET MINDER dan 260 leden van de Oostduitse Volkspolitie, onder wie 22 commissarissen, hebben in de afgelo pen maand de wijk genomen naar West-Berlijn. In Qost-Duitsland zijn 12 leidende functionnarissen van het Ministerie van Spoorwegen gearres teerd.. DE KABINETSCRISIS in Jordanië is alweer ten einde. De voormalige pre mier heeft een nieuwe regering ge vormd. KONING SAOED van Saoedie Arabië heeft een conferentie van de Moham medaanse lapden bijeengeroepen, om de mogelijkheid te bespreken van mi litaire hulp aan de Arabische strijd krachten in het Palestijnse gebied. TE PARIJS is Maandag de voorlopi ge E.V.G.-commissie bijeengeroepen, om te beraadslagen over een parle ment van vertegenwoordigers der zes E.V.G.-staten, dat toezicht moet hou den cp het voorgesteld Europese le ger. HOUTDUIVEN doen veel schade aan de landbouw. Jagers, die daartoe ver gunning hebben, kunnen meehelpen aan deze toestand een eind te maken. Zij krijgen drie kwartjes voor iedere duif die ze neerhalen. TE MAASTRICHT is Maandag de „helihaven" geopend. De directeur van de Sabena wenste de stad geluk met de inrichting van het helicopter- terrein, dat voor geen enkele andere luchthaven onderdoet. TWEE VELSER politieambtenaren, die indertijd tegen beloning een poli tiek delinquent hebben begunstigd, stonden Maandag voor de Bijzondere Strafkamer van de Haarlemse Recht bank terecht. De Officier eiste vrij spraak tegen hen, bij gebrek aan be wijs. DE UITSLAG van een enquête naar het kerkbezoek op Zondag in Parijs heeft alle verwachtingen overtroffen, Ongeveer 650.000 Parijzenaars blijken hun Zondagsplicht te volbrengen. De meest optimistische berekening resul teerde tevoren in een aantal van 500 duizend kerkbezoekers. PATER ANDREAS, de blinde pionier van het Katholieke Blindenwezen in Nederland, heeft op zijn zeventigste verjaardag eer naar verdiensten ge kregen. Hjj werd Ridder in de Orde van Oranje Nassau. HET EERSTE gedeelte van een ont werp voor het nieuw Burgerlijk Wet boek, dat momenteel wordt opgesteld door Prof. Mr E. Meijers, is van de pers gekomen. Volgende week is het al verkrijgbaar. FNE NEDERLANDSE regering, zo deelde minister Beyen op een persconferentie mee, is bereid om voor het fonds van 5 millioen een be drag van 209.000 dollar te storten. De minister van Justitie houdt zich in tensief bezig met de bestudering van de mogelijkheid om in aanmerking komende vluchtelingn op te nemen. Het Nederlandse voorstel komt waarschijnlijk op de agenda van het comité van Ministers van de Raad van Europa. De regering heeft voor de opstelling van het voorstel contact ge had met de hoge commissaris voor de vluchtelingen, rar Van Heuven Goedhart. Uit het fonds van 5 millioen zou den naar schatting ongeveer 10000 ge vallen geholpen moeten worden. Hoe veel vluchtelingen in aanmerking ko men voor het fonds van 12 millioen, is moeilijk te schatten. Het geld uit dit fonds zal echter grotendeels slechts een roulerende functie vervullen, om dat de hoge commissaris, voor zover hij met zijn beperkte middelen derge lijke vluchtelingen aan een bestaan- tje kon helpen, de ervaring heeft, dat het geld later weer terug wordt ge geven. Saarktcestie pvE DUITSE Staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, Walter Hall- stein, heeft Maurice Schumann Maandagmiddag een nieuw plan over handigd voor de oplossing van de Saarkwestic. Dit plan, dat in ver scheidene opzichten zou afwijken van het project van der Goes van Naters, zal door Frankrijk bestudeerd wor den. TEN AUSTRALISCH jongetje, J een van de vele bezoekers aan de Amerikaanse torpedojager J „Obannon", die in de haven van Sydney ligt, zette het alarmstel- sel van het schip in werking, waarmee de bemanning naar de gevechtsstellingen wordt geroe- pen. Daarna hanteerde hij kundig l het apparaat waarmee wordt ge- S waarschuwd voor atoomaanvallen J en vervolgens liet hij de scheeps- fluit oorverdovend lawaai maken. Tenslotte .vijdde hij zich geestdrif tig aan net zenden van een bood schap met de seinlamp aan het Amerikaanse vliegdekschip ,.Ta- raw", dat eveneens in de haven lag. Hij zou nog wel meer gedaan hebben, maar toen hij met de lamp bezig was, kwam een officier van de dekdienst de brug opsnel- len. Het jongetje werd zo gauw mogelijk op de wal gezet. Europees comité opgericht TE Luik is de acte van oprichting getekend voor het Europese Co mité voor de bcvaarbaarmaking van de Maas en voor het aanleggen van een kanaalverbinding tussen de Maas en de Rijn. In de acte wordt verklaard, dat het wenselijk is, dat er een rechtstreekse kanaalverbinding tot stand komt tus sen de Maas en het industriegebied van Aken en de Rijn bij Neuss. i 4 tot Weersverwachting, geldig J vanavond: J Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien, voorna- J melijk landinwaarts, hier en daar J mogelijk met hagel of onweer, t Zwakke tot matige wind, maar in de middag af en toe vrij krachti- ge Zuidelijke tot Zuidwestelijke J wind. Tamelijk koud weer. J t Vandaag: Zon onder 20.08 uur. J Maan onder 23.03 uur. Morgen: Zon op 5.04 uur. .Maan op 6.27 uur. J KoortsachUg zijn onderhoudsploegen bezig om het gevaar, dat dreigt aan een oever van het Panamakanaal te keren. Een landverschuiving is ont- staan door geweldige scheuren in de richel van een overhangend rotsge- deelte van de Contractor s Hill (zie foto). Men vreest, dat het schuivende puin het kanaal, dat op dit punt zeer smal is, zal afsluiten, waardoor scheepvaartverkeer onmogelijk zal zijn. De foto boven toont de overhan gende „Contractor's Hill" (pijl). Onder: een schip passeert de zeer nauwe doorgang. Democraten grote winnaars bij verkiezingen f)E Turkse democratische partij on der premier Mcndcres, heeft bij de Zondag gehouden algemene verle ningen een overweldigende meerder heid behaald, zo blijkt pit door de re gering bekend gemaakte cUfers. Regeringskringen zijn van oordeel, dat de democraten 506 van 541 zetels in de nieuwe nationale vergadering zullen krijgen. Politieke waarnemers zien de over winning van de democraten als een bewijs, dat het overgrote deel der be volking instemt met hun buitenland se politiek, gebaseerd op een bondge nootschap met het Westen. Zondag en Maandag was het de hele dag rustig rond het centrum, waar de ondergrondse commandopost van ge neraal de Castries is gevestigd. Alleen rond het Zuidelijke steunpunt werd hevig gevochten. Deze stelling, die de Vietminh-troe- pen aanvankelijk waren binnenge drongen, werd door de Fransen ge heel heroverd: Dit na voortdurende Franse aanvallen, die gesteund wer den door tientallen gevechtsvliegtui gen. In de nacht van Zondag op Maan dag zijn 150 vrijwilligers boven de omsingelde vesting uitgeworpen. Zij kwamen veilig binnen de stellingen neer. Een correspondent te Hanoi uitte de veronderstelling, dat de Vietminh het centrum van Dien zou willen spa ren, om een onderhandelingsobject in Genève te behouden. Volgens deze correspondent zouden de rebellen wèl over voldoende middelen beschikken voor een beslissende slag. Momenteel mogen alleen berich ten over de situatie worden gegeven die uit officiële bron komen. Ook de verklaringen van mevrouw de Cas tries, die dagelijks telefonisch bericht onderhoudt met haar echtgenoot, zijn aan censuur onderworpen. CX-KONINGIN NARRIMAN van Egypte is vandaag te HeliopoMs, by Cairo, getrouwd met dr Adham El Nakib, wiens vader lyfarts was van Faroek. De vinders krijgen een prijs TIJDENS het nationaal radio-pro- gram, op 5 Mei a.s., dat 's avonds om 6 uur begint, zullen ook dit jaar weer drie vliegtuigen met reporters aan boord verlichte parachutes uit werpen boven de elf provincies van ons land. Dit ter herinnering aan de voedseldropping van 1945. De vinders van de parachutes krijgen een prijs. Voor de tweede maal binnen een jaar is Griekenland geteisterd door aardbevingen, die vele duizenden dakloos maaktenen voorzover men thans heeft kunnen nagaan, twintig mensenlevens eisten. Deze telefoto toont de ravage in het dorp Pharsala, gelegen in het zwaar getroffen ge- bied in Midden Griekenland. Voor hij naar Milaan vertrok, zei Dulles, dat de conferentie in Genève goed begonnen was. Het streven naar een collectieve beveiliging van Zuid- Oost-Azië verklaarde hij te zullen voortzetten. 'TERWIJL MAANDAG in Genève de vertegenwoordigers van Noord- en Zuid-Korea fel debatteerden en de woordvoerder van Rood-China, Tsjou en Lai, zijn bijdrage leverde in dit debat, werd bekend gemaakt, dat een deputatie van de Vietminh al on derweg was naar Genève, om zich waarschijnlijk Donderdag al - met de andere afgevaardigden aan de conferentietafel te zet ten. Maandagavond arriveerde de delegatie, die onder leiding staat van de vice-premier Dong, in Oost-Berlijn. D USLAND en Communistisch China hebben gezamenlijk de Vietminh uitgenodigd tot bijwoning van de be sprekingen over Indo-China, nadat de regering van Vietnam, Laos en Cambodja eenzelfde uitnodiging had den ontvangen. Bidault en de Russi sche onderminister van Buitenlandse Zaken. Gromyko, zijn overeengeko men, Sat de besprekingen over Indo- China zo spoedig mogelijk zullen be ginnen. Een afzonderlijke zaal wordt hiervoor ingericht. De Vietnamese minister van Bui tenlandse Zaken, Dinh, verklaarde, dat zijn regering met de Vietminh wilde praten, maar dat zij niet van zins was, het regiem der opstandelin gen te erkennen. „GEVAARLIJK PLAN". TN DE voltallige bijeenkomst der conferentie, die Maandagmiddag begon, deed de Zuid-Koreaanse minis ter Pjoeng Joeng Tai een felle aan val op Rood-China, dat hij beschul digde van uitbuiting en terreur-maat- regelen in Noord-Korea. Hij verwierp het Noord-Koreaanse plan voor een pan-Koreaanse verkrezingscommissie, omdat *door dergelijke coalities al meer vrije staten verdwenen zijn. Het plan, zei hij, gaat ook stilzwijgend voorbij aan de Verenigde Naties. Nadat de Noord-Koreaanse afge vaardigde, generaal Nam II, zyn voor stel nog eens had uiteengezet, ver klaarde de Chinese premier Tsjou en Lai, dat China bereid is, zich met an dere landen te verplichten tot niet- inmenging in de binnenlandse aange legenheden van Korea. Hij beschuldigde Amerika van agressie en stelde de vorming voor van een internationale commissie voor de krijgsgevangenen. DULLES BEZOCHT MILAAN. TV/JINISTER DULLES is Maandag uit Genève weer naar Washington vertrokken. Hij heeft echter een om weg gemaakt langs Milaan en daar gesproken met dè Italiaanse premier Mario Scelba. De ministers zouden voornamelijk gesproken hebben over de kwestie Triëst en het E.V.G.-ver drag. De zaak Anneke Beekman £JE gevangenhouding van de ex- voogdes van Anneke Beekman, mevr. G. L.-van M. uit Hilversum, die op 22 Maart j.l werd gearresteerd, en op 30 April j.L zou eindigen, is door de rechtbank te Amsterdam verlengd tot 31 Mei a.s. Op 30 Maart j.l. beval de rechtbank op vordering van de Officier van Justitie, haar gevangênhouding voor dertig dagen. Duitsland en de E.V.G. HET nationale bestuur van de Brit se Labourpartij heeft steun toege zegd aan het deelnemen van West- Duitsland aan de Europese Verdedi ging, mits voldaan werd aan de door Clement Attlee gestelde voorwaarden. De Labourleider had geëist, dat de Duitse eenheden op een dergelijke wijze in de strijdkrachten moesten zijn opgenomen, dat een Duitse mili taire di-eiging niet meer zou kunnen ontstaan. Politiei bestempelden de verklaring als „buitengewoon belangrijk". Zij zou onmiddellijk laten blijken dat de offi ciële leiding van de Labourpartij on der Attlee „vastbesloten is haar gezag in dit twistpunt weer te doen gelden". (Van onze correspondent). P de dag dat Sowjet's gezantschapssecretaris Vladimir Petrof in het „pitch dark" verdween, bevond ik mü in Canberra. De boekhandelaar in de winkel recht tegenover het regeringsgebouw, bij wie ik mijn ochtend blad kocht, constateerde dat het een heerlijke najaarsmorgen was. Het geva! Petrof? „Er gebeuren soms vreemde dingen in de politiek, meneer", meende deze bewoner van de regeringsstad. Meer niet. Een week later was ik temidden van een vechtende, schreeuwende groep op het vliegveld Mascot naby Sydney; mevrouw Petrof werd naar het vliegtuig „geleid". Men was opgewonden; er werd aan de vrijheid geraakt. Tpyperende kenmerken van de politieke instelling der Australiërs Er valt over de merkwaardige rege ringsstad in Australië, welke Canber ra heet, nog wel iets meer te vertellen hetgeen ik later eens hoop te doen, doch ditmaal zij slechts geconstateerd dat het op zichzelf een rustige „coun- try-town" is Alle „grote mannen" van Australië, doch ook van vele andere landen ter wereld, verblijven er voor korte of lange tijd. Hier is immers de centrale leiding van de Common wealth, de zes Staten van Australië, gezeteld. Hier, of althans in de direc te omgeving, wonen de Gezanten. Am bassadeurs en hun ambtenaren. Daar woonde óók Wladimir Petrof; de Rus sische gezantschaps-secretaris, die plots in het duister verdwenen, toen de tijd voor terugkeer naar zijn va derland was gekomen Voor de eerste maal in haar geschie denis maakte Australië van nabij ken nis met de lange arm van de politie staat: in het bijzonder op die avond, toen de lucht boven het vliegveld Macot trilde van haat, nervositeit en mededogen. Haat bij de honderden immigranten, waarvan de meesten de communis tische greep in hun land waren ont vlucht; nervositeit bij de regerings ambtenaren; mededogen in het bijzon der bij de Australiërs, die de vrijheid zagen aangerand. EEN STUKJE UIT EEN ANDERE WERELD.. TTET WAS niet zo erg vreemd dat die immigranten het hardst tekeer gingen; zij wisten iets meer van het geen in de grote wereld omgaat dan de Australiërs deden. Er werd op het vliegveld voor de Australiërs een stukje uit een andere wereld gespeeld, al was dit spel dan ook bittere ernst. Vele Australiërs vochten gedurende de laatste oorlog in de Pacific, doch zij hebben weinig of geen ondervin ding van toestanden in andere lan den. Waar „vrijheid" ook anders wordt gespeld. De gemiddelde Australiër mist prac- tisch iedere politieke scholing; zijn fundament is: vrijheid. Reeds toen men méénde dat aan de vrijheid van Mevr. Petrov werd ge raakt, liep eenieder warm. Vermoedelijk óók die boekhande laar in Canberra, waar het rustig en kalm was op de ochtend toen Petrov verdween. Toen enkele jaren geleden de Fede rale regering een wet voorstelde, waardoor maatregelen tegen het communisme in Australië kon den worden genomen, liep men warm tégen die wet. welke er niét kwam. Men wilde eenieder vrij laten. GEEN INTERESSE JCEN merkwaardig resultaat verkreeg indertijd een reporter, die tijdens de presidentsverkiezingen in Amerika, in de straten van Sydney een aantal mannen en vrouwen vroeg naar hun mening omtrent de mogelijke uitslag dier verkiezingen. Ongeveer de helft van het aantal geïnterviewde personen had de inte resse ontbroken om van het onderwerp enige studie te maken; velen wisten nauwelijks de naam van de candida- ten. Een dame antwoordde: „Eisen hower? 'k Heb geen verstand van paardenrennen, maar ik heb nog nooit de naam van het paard gehoord.." Langzamerhand gaat het grote leger van immigranten zich in de Australi sche politiek en verkiezingsstrijd men gen. Dit jaar bij de grote verkiezingen voor het Federale Parlement, zullen naar schatting honderdduizend „nieu we Australiërs" stemgerechtigd zijn. In zekere zin is Australië een eiland in de politieke wereld. Het kan zich die weelde min of meer veroorloven, afgezonderd - doch niét afgesloten! - als het is van de landen aan de an dere zijde der wereldbol. Waar in Europa de politieke-vuren somtijds hoog oplaaien en naar alle kanten een verzengende hitte uitstra len, blijft Australië (nog) buiten dat bereik. Men leeft een eigen leven óók in de politiek. Het „geval Petrof" is de eerste politieke sensatie van inter nationale strekking. Hoé wijd die strekking zijn zal, valt op het ogen blik dat ik dit schrijf, nog niet te constateren. j?EN Haagse monteur, twintig jaar oud en nogal verliefd, had vergeefs op zijn meisje staan wachten. En daarom was het geen prettige ervaring voor hem, toen hij de jongedame, in gezelschap van enkele vlotte jongens, met de blauwe tram naar Scheveningen zag rijden. De monteur nam een auto en snelde de tram achterna. Mei behulp van enkele vrienden sleurde hij zijn geliefde eruit en hees haar in de auto. Bij het wegspurten echter reed hij een verkeerspaaltje omver en zo kwam het, dat zijn auto even later gezocht werd door enkele politiemannen in snelle jeeps. De jongeman leverde zijn meisje thuis af en reed, vol daan over de verslagen concur rentie, weer naar Schevenin gen. Daar ontdekte hem de be stuurder van een der politie- jeeps en even later waren de wandelaars op de boulevard getuige van een wilde jacht. De politie werd er de dupe van, want op een gegeven moment nam de jeep de bocht tekort, met het gevolg, dat het wagen tje over de kop sloeg. De inzit tenden kregen gelukkig geen letsel. Later werd de jongeman ge arresteerd. Zijn meisje heeft een klacht wegens vrijheidsbe roving ingediend. De liefde komt dus blijkbaar van één kant.

de Stem | 1954 | | pagina 1