De bestrijding van de ver; Dynamische handels- en industrietentoonstelling De landbouw- feesten te Goes Rotterd. Pliilliarm. Orkest naar Goes 'ERKERS it Het bezoek van min. Cals en staats-secr. de Waal aan Schouwen en Duiveland Belgische inspecteur-generaal van landbouw enthousiast Walcheren Zuid-Beveland Z-VLAANDEREN RADIO POPENT "OP" "WEN MU,s Het Huis van Leven en van Dood 2 2 Van 10 tot en met 22 Juli a.s.t Herrezen Middelburg laat ook treintje door de stad rijden MEYER E/mOSEPHY BREDA EINDSTR.26 Bevelandse bloesemrit g-een succes Be nieuwe landarbeidersionen MIDDELBURG GOES TERNEUZEN Imkers vergaderden te Oostburg OOSTBURG agenda HEDEN MORGEN DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 3 MEI 1954 VOORBEREIDING van de tiendaagse handels, en industrietentoonstel ling, welke de Stichting Herrezen Middelburg van 10 tot en met 22 Juli a.s. op de Markt te Middelburg organiseert als onderdeel van de herdenking van het herstel en de wederopbouw van Walcheren, maakt goede vorderingen en uit hetgeen thans bekend is geworden mag worden opgemaakt, dat deze expositie zeker attractief zal worden. Herrezen Middelburg wenst met deze tentoonstelling de positie van de eigen middenstand te verstevigen, het ge bruik van moderne technische hulpmiddelen te stimuleren en de band tus sen Middelburg en de rest der provincie zowel als overig Nederland te ver sterken. De organisatoren hopen dit doel te bereiken door aan het bedrijfsleven uit geheel Nederland gelegenheid te geven op de tentoonstelling zijn pro ductieproces of een deel daarvan te demonstreren in 3 grote tenten op de Markt. De technisch verzorging is in handen gelegd van de Stichting Vak beurzen Centrale, die op dit punt een uitstekende reputatie heeft. Een flink aantal van de grootste bedrijven heeft zich reeds aangemeld voor deelneming, zodat deze dynamische handels- eri industrietentoonstelling inderdaad een dynamisch karakter zal dragen. WELKE NAAM? pen goede naam ontbreekt tot dusver, maar Herrezen Middelburg over weegt een prijvraag uit te schrijven voor het vinden daarvan. De aandacht wordt erop gevestigd, dat deze expo sitie geen verkoopstentoonstelling zal worden, maar dat eventuele aankopen slechts via de plaatselijke midden stand dienen te geschieden. Bijzondere attractie P)e landbouwtentoonstelling, welke de Z.L.M. in Juni te Goes gedu rende drie dagen organiseert, zal om kranst worden met een aantal attrac ties, waartoe behalve het Comité Hul deblijk ook V.V.V. de stoot geven. De komst van Jacoba van Beieren en Frank van Borssele is, dank zij een royale geste van het bestuur der Keukenhof, zeker. Op 19 Juni komen zij met hun gevolg naar Goes, waar B. en W. voor een officiële ontvangst zorgen. Op het tentoonstellingsterrein zal het tweetal weer het middelpunt vormen van een schuttersdemonstratie. Het Comité-Huldeblijk gaat boven dien een tentoonstelling van schilde rijen „Het Boerenleven" organiseren. Een prachtcollectie doeken wordt door de directie van het Stedelijk Museum afgestaan, waaronder werken van Jan Sluyters, Permeke, Charley Toorop, Toon Kelder en Piet v. d. Wijngaerdt D.e Z.L.M. zelf zorgt voor een verant woorde opvoering van het nieuwe en zeer boeiende openluchtspel van drs L. Lockefeer „Zijn volk getrouwe". Deze week kwam het affiche der Landbouwdagen uit, een felkleurig rustiek tafereel van Johan Melse te Goes. Het standbeeld van Ceres, de godin van de landbouw, dat ten Kloos ter te Veere aan het vervaardigen is, zal op 15 Juni geplaatst worden op het kruispunt Wilhelminastraat-Sta- tionsstraat, op de plek ongeveer waar tot voor kort de Jubileumbank stond. Voorlopig wordt dit beeld van gips gemaakt. Vloeien de giften rijkelijk toe dan zal het later in steen gehakt of in brons worden gegoten. Marinus Flipse solist Het grote jaarlijkse concert, dat de Z.V.U. organiseert, zal ditmaal worden verzorgd door het Rotterdams Philharmonisch Orkest onder leiding van onze oud-provinciegenoot Eduard Flipse; zijn broer, de bekende pianist, Marinus Flipse, zal een solopartij spe len. Het concert vindt op 18 Mei te Goes plaats in de Grote Kerk. Het program is met zorg gekozen en zo, dat ieder muzikaal voelende het waarderen kan; probleeinmuziek is vermeden. Geopend wordt met de ouverture Wilhelm Tell van Rossini en dan vol gen De Moldau van Smetana en Dvo raks Vijfde Symphonie. Marinus Flipse speelt het Eerste Pianoconcert van Franz Liszt. Boot- en busdiensten zal men zo proberen te regelen dat ook muziek liefhebbers uit Zeeuwsch-Vlaanderen en. Schouwen van dit evenement kun nen genieten. De expositietenten zijn zodanig gecon strueerd, dat zij in elkaar overlopen. Twee tenten hebben een afmeting van 45 bij 20 meter, de derde van 40 bij 15 meter Door de drie ruimten zal éénrichtingverkeer worden onderhou den zodat iedere bezoeker het geëx poseerde goed zal kunnen zien. Naar het zich thans laat aanzien zal het niet de minste moeite kosten de ten ten vol te krijgen. EEN TREINTJE Cr zal tijdens de tentoonstellingsdagen een treintje rijden, dat de verbin ding zal onderhouden tussen de Markt en de Walcheren-miniatuur van „Nieuw Walcheren" op het Molen water. Dit treintje zal ook langs mar kante punten van de stad rijden, zodat vooal de bezoekers van buiten een goed overzicht kunnen krijgen van hetgeen de stad te bieden heeft. Met opzet hebben de organisatoren aan de expositie geen consumptietent verbonden, omdat zij de belangen van de café's en de restaurants op de Markt niet willen schaden. Ook zal rond de tenten een beplanting worden aangebracht om te voorkomen dat de tenten het stadsbeeld zouden' ontsie ren. BEZOEKEN AAN SCHOUW EN-DU IV EL AND Meer dan een ton voor de boomplantactie 1WJEER dan een ton is ingezameld voor de boomplantactie voor Schouwen Duiveland, aldus deelde de secretaris der Stichting op de jongste bestuursvergadering mede. De werving van nieuws leden zal mede onder het oog worden gezien, maar van deze actie verwacht men geen grote resultaten. Bij het departement Leeuwarden van de Ned. Maatschappij voor Nij verheid en Handel komt 5 Mei een be zoek aan Schouwen Duiveland bren gen. Ongeveer 70 personen worden verwacht, die o.m. een speciaal bezoek aan Kerkwerve zullen brengen, dat door de Friese hoofdstad is geadop teerd. Op 20 Mei volgt een bezoek van de gemeenteraad van Rotterdam, waar bij Renesse zal worden bezocht m ver band met de gedane toezegging, de be planting te verzorgen tussen de Oos tenrijkse woningen. Behalve op het einde en begin der week, zijn de verbindingen aan het Veer Zijpe goed te noemen met de nieuwe veerboot „De Krammer". Met de dichting van het Dijkwater is bereids een begin gemaakt. Ver wacht wordt, dat de dichting per 1 November a.s. een feit zal zijn. Waai en of er ter plaatse een nieuwe Kaven zal worden aangelegd, daarover zijn nog geen nadere mededelingen ver strekt. (Advertentie) Weet zuinig op Uw bontmantel, vos, cape of ander kostbaar kledingstuk. SPECIAAL INGERICHT IS Een strop voor de organisatoren TN tegenstelling met voorgaande ja- ren werd de Zuid Bevclandse bloe semrit geen succes. Met het oog op de 1 Mei dag en de verwachte toevloed van deelnemers, hadden de organisatoren de bloesem- rit tweedaags gemaakt, maar noch Za terdag noch Zondag, kwamen er veel Belgen aan de start en de landgenoten meldden zich evenmin in grote aan tallen Zaterdag waren er 61 deelne mers en Zondag 75. De verstafkomen- de automobilist was de heer H. Bakker uit Oldenhove, Groningen. Het grote voordeel voor de deelnemers was, dat thans bijna ieder in de prijzen viel, maar de organisatoren, de VW, „Scheldegouwen" en „Inter scaldis" hebben een grote strop. De organisatie was overigens perfect doch Rode Kruis en Wegenwacht kre gen niet veel te doen. De start was iedere keer te Kruinin- gen. in de „Schelp" «n de finish in „de Korenbeurs" t,e Goes ERNSTIG GETROFFEN SCHOLEN WORDEN BEZOCHT minister en de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, mr Cals en mej. dr De Waal, zullen, zoals bekend, op 6 en 7 Mei a.s. een bezoek brengen aan Schouwen en Duiveland. Zij zullen Donderdag 6 Mei om tien uur 's mor gens uit Zierikzee vertrekken. Van daag gaat de reis via Schuddebeurs, Dreischor, Noordgouwe en Zonne- maire naar Brouwershaven, daar ver blijft men van 12 uur tot 13.15 uur, waarna men via Scharendijke, Elle- meet en Noordwélle' naar Renesse gaat (aankomst 15.15 uur). Daar wordt in het gemeentehuis geconfereerd met de burgemeesters, schoolhoofden en andere autoriteiten uit de Noordwest hoek van Schouwen. Uit Renesse ver trekt het gezelschap om 17.15 uur om via Serooskerke, Moriaanshoofd, Kerk werve naar Zierikzee terug te keren. Om 19 uur hoopt men daar te arri veren.' Van 20.30 tot 22.30 wordt hier in hotel van Oppen aan degenen, die dit vooraf hebben verzocht, gelegen heid gegeven om met minister en staatssecretaris te spreken. Op Vrijdag 7 Mei verlaat men Zie rikzee om negen uur 's morgens via Ouwerkerk, Nieuwerkerk en Ooster- land en Sirjansland gaat de reis naar Bruinisse, waar men van 13.15 uur tot 14.30 uur verblijft. Daarna gaat men via Anna Jacobapolder en Sf. Philipsland naar Den Haag terug. De minister en de staatssecretaris zullen de ernstig getroffen scholen in de genoemde plaatsen bezichtigen. Zij Ze moeten nog goedgekeurd worden l_IEl' Zaterdag 1,1. geplaatste bericht over de nieuwe arbeidslonen be hoeft enige herziening. Het is n.l. niet juist, dat het college van rijksbemid- delaars de door de Stichting voor de landbouw geadviseerde verhogingen reeds goedkeurde. Wel wordt aange nomen. dat dit binnenkort zal gebeu ren en dan met terugwerkende kracht tot 1 Mei j.l. Een kleiife rectificatie is ook nodïg voor het uurloon der losse arbeiders Dit is niet voorgesteld op f. 0.97 maar, op f. 0.99 het hele jaar door. T*E Goes spraken wij de Belg. inspec teurgen. v. d. landbouw, dhr, Se- gers, die een excursie had gemaakt naar Noord-Beveland, waar zo men weet proeven gaande zijn inzake de bestrijding der vergelingsziekte in de suikerbieten. De heer Segers zei ons enthousiast te zijn over de resultaten welke met „Conserbetor" zijn bereikt. Zo men weet zijn deze proeven vo rig jaar begonnen in samenwerking met de regering, landbouworganisa ties en de fa. Novry en v. d. Lande, de producente van Conserbeta, die ieder voor een derde de kosten dra gen Naar men vermoedt wordt de virus der vergelingsziekte overgebacht door luizen die zich ontwikkelen in de kuilen met voederbieten. In de met genoemd middel be werkte kuilen, die gister zijn geinspec- teert, werd geen enkele luis meer ge vonden. in tegenstelling met niet be werkte kuilen bij de enige N. Bev boer die niet heeft willen meedoen. Blijkt nu deze zomer, dat inderdaad door het doden der luizen de ziekte ingedamd is dan gaan grote perspec tieven open'. Alleen in België bijv. is de schade door de vergelingsziekte verooorzaakt te schatten op een half milliard francs en op N, Beveland om bij dit eiland te blijven, bedraagt ze twee ton. De heer Segers zei blij te zijn de tocht naar Zeeland te hebben onder nomen en enthousiast terug te keren. Duitse landbouwdeskundigen zijn enkele weken geleden reeds naar Zee land gekomen om van de proef, die ook op Zuid-Beveland, Schouwen en Goeree wordt genomen, kennis te ne men. zullen zich doen voorlichten over het herstel van schoolgebouwen en over verschillende andere door de waters nood ontstane watersnoodproblemen. De minister en de staatssecretaris zullen worden vergezeld door dr J. W. Wesseling, raadsadviseur in algemene dienst, de heer E. A. Schüttenhelm, administrateur A, wnd. hoofd der af deling vorming buiten schoolverband en mr L. G. Wolf, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Goes. NIEUW GAS OP KOMST De gemeentebedrijven hebben zich door middel van een drukwerk tot alle gasverbruikers gericht met de mededeling, dat zeer binnenkort de gasfabriek zal worden stopgezet en met de levering van gas van de cokes- fabriek te Sluiskil zal worden begon nen. Over de prijs van het nieuwe gas kon nog geen mededeling worden gedaan, doch wel is bekend, dat de calorische waarde hoger is en dat 1 m3 oud gas ongeveer gelijk zal staan met 3/4 m3 nieuw gas. In verband met de samenstelling van het nieuwe gas worden enkele wenken gegeven, welke bij een goed gebruik in acht zullen moeten worden genomen. Ver ouderde en versleten toestellen zullen niet meer te gebruiken zijn, daar het afstellen bezwaren met zich mee brengt. De bekende Goese paardenverloting zal hier op 22 Juni a.s. weer worden gehouden. Er worden 10.000 loten in omloop gebracht. De hoofdprijs wordt aangekocht op de jaarlijkse paarden markt, welke 'n week eerder te Goes plaats vindt. T erseke VOORBEREIDING PRIESTERFEEST In de parochie heeft zich een co mité gevormd om het a.s. Priester feest van pastoor Kuipers voor te be reiden. Hoewel het feestprogram nog niet geheel is vastgesteld, kan reeds gemeld worden dat het Kerkelijk en het parochieel feest beiden op He melvaartsdag gevierd zullen worden. Voor de parochie is 's middags de be schikking gekregen over zaal Nolet. alwaar ook de aanbieding van de feestgave zal geschieden. Na afloop van de parochiemiddag zal er ook voor niet-parochianen gelegenheid zijn pastoor Kuipers te feliciteren. In de namiddag zal een Danklof tot slot worden gehouden. SCHELDE-MAQUETTE WEER TENTOONGESTELD Vanaf 1 Mei zal de Schelde-ma- quette weer voor het publiek te be zichtigen zijn in een oesterloods aan de Molenpoldersdijk. Voor de vele vreemdelingen die Yerseke bezoeken kan de maquette een goede attractie vormen. Rilland Benoeming. In onze gemeente is benoemd tot 2e ambtenaar ter secre tarie de heer P. v. Wouwe. klerk ter gemeente-secretarie te Arnemuiden, zulks met ingang van 1 Juni a.s. Brabantse en Zeeuwse Processie naar Sittard lyiaandag 10 Mei en Dinsdag 11 Mei a.s. wordt weer de traditionele bedevaart naar O. L. Vrouw van het H. Hart in de Basiliek te Sittard ge houden. Het is de jaarlijkse bedevaart van Brabant en Zeeland. Gevaar voor mijtziekte rtOOR afwezigheid van de heer A. Hoolhorst vergaderde de Ver eniging ter bevordering van de Bijen teelt in Nederland afd. Oostburg, on der voorzitterschap van de heer C. Manneke uit Breskens. In zijn openingswoord wees de heer Manneke op het ongunstige weer voor de bijen. Ook het buitengewoon zach te najaarsweer en de strenge winter zijn zeer nadelig geweest voor de volken. De heer A. van W'illigen, ass. van de Rijks bijenteelt consulent te Goes, betreurde het, dat door andere werk zaamheden, het monsteronderzoek moest worden uitgesteld. De resultaten van' de 600 in W. Z. Vlaanderen en 500 elders genomen monsters waren niet zo erg gunstig, daar uit de bijenmonsters bleek dat weer twee stallen met mijtziekte wa ren besmet, één in Zuidzande en één in Sluis. Deze besmette stallen zijn in middels opgeruimd. 'De heer A. v. Willigen waarschuwde d'^ imkers voor het opvangen van Zwermen, omdat België ernstig be- 'sniet is met mijtziekte en zo de ziekte in de Stal kan haletl. Ook spoorde hij aan tot voorzichtigheid voor het rei zen met bijen en raadde aan dit in overleg te doen met Ir. Mommers, Bijenteelt-consulent te Tilburg. De heren L. Jansen van Rozendaal uit Oostburg en J. Schippers uit Groede werden benoemd tot leden van de kascommissie. Nadat het nut van het afvaardigen van leden naar de algemene vergade ring uitvoerig was "besproken, werd de heer I. d. Hulster uit Oostburg aan. gewezen, deze vergadering te bezoe ken. De te houden excursie zal dit jaar worden gemaakt. Hoewel voor keur werd uitgesproken voor een reis naar Avifauna of Boulogne, is er nog geen definitief plan gemaakt. Voor de volgende vergadering werd besloten, een hoofdbestuurslid uit te nodigen, de vergadering bij te wonen, daar men van oordeel is dat er in de verhou ding afdeling hoofdbestuur iets niet in orde is. Om de mijtziekte de baas te kunnen worden en blijven, werd de houding van enkele imkers, die, als de jaarlijkste monstering nadert hun bijen elders brengen ten zeerste af- keurd, omdat juist hiervoor iedere korf moet kunnen worden onderzocht. Na dank te hebben gebracht aan de heer van Willigen, voor het bijwonen van de vergadering, sloot de heer Manneke de vergadering. (Advertentie) CABARETAVOND „BUNDELTOÜW" Leden van de ontspanningsvereniging FlT-personecl „Bunaeitouw" gaven voor collega's en genodigden een ca baretavond onder de titel ,.Met Bun- deltouw de lucht in". De voorzitter de heer J. Weijnen heette de totaal bezette bovenzaal van café La Belle Vue van harte welkom en bracht dank aan allle medewerkers van de avond, die zich zoveel tijd en moeite hdaen getroost om dit pro gramma tot iets goeds te maken. De liedjes, vooraraenten, schetsen muzieknummers op piano en mondor gel, declamatie en muzikale snow waarvan diverse door de leden zen bedacht, werden met veel bravour en vlot ten tonele gebracht. De vaak zeer mooie décors waren eveneens door leden ontworpen en uitgevoerd. Westdorpt Naar festival. Op Zondag 9 Mei a.s. zal onze plaatselijke fanfare Eikels worden Bomen, deelnemen aan het internationale muziekfestival te Overslag. Vergadering K.A.V. Op Donder dag 13 Mei a.s. houdt de K.A.V. te Westdorpe een vergadering, waarop 't woord zal worden gevoerd door de Diocesane leidster, mej. Kessel. Deze vergadering zal worden gehouden in het patronaatsgebouw. Nieuw-Namen GUSTAAF VAN LAERé ONDERSCHEIDEN Ten huize van de burgemeester werd door de consul van België het oorlogskruis 1940 met de palm uit gereikt aan de heer Gustaaf v. Laeré. Deze onderscheiding werd hem ver leend om zijn lidmaatschap van de Nationale Koningsgezinde Beweging. Gedurende de oorlog verstrekte hij inlichtingen en verrichtte verbin dingsopdrachten. Hij onderscheidde zich gedurende de bevrijdingsgevech ten in het gewest Antwerpen. Bij het uitreiken vande onderscheiding werd hü toegesproken door de consul van België en de burgemeester. BEENTJE VERSPLINTERD Het zoontje van A. Mathijssen viel van een wagen en het ventje ge raakte met zijn beentje onder een der wielen. Doktershulp was spoe dig aanwezig en overbrenging naar het ziekenhuis werd noodzakelijk ge acht. Zuiddorpe MARIALOF IN DE OPENLUCHT Te Zu.ddorpe zal gedurende de Mei maand iedere zaterdagavond om 7 uur een openluchtiof worden gcliouden bij de grot van Lourctes. Bovendien zal men in het kader van de novenen, die overal in het land gehouden worden, te beginnen met 1 Mei, negen avonden achtereen aan de grol bijeenkomen om de rozenkrans te bidden en een Ma- nalied te zingen. Aangezien Zuiddorpe behoort tot de door mgr Jos Baeten aangewezen be. devaartplatsen, verwacht men dat ook Mriavereerdei's uit omliggende dorpen naad' het openluchtlof zullen komen en de novene meedoen. Stoppeldijk K.A.B. GAAT OP STAP Op 12 Juni a.s. gaat de plaatselijke afdeling van de K.A.B. een uitstapje maken. Per autobus zal een bezoek worden gebracht aan de Ardennen. De leden van de K.A.J. en de V.K.A.J., kunnen eveneens dit reisje meema ken. DROEVINGE AFLOOP VAN AANRIJDING De 9-jarige Freddie van Cuyk die op Donderdag 22 April door een luxe auto werd aangereden en met een zware hersenschudding naar het St. Antoni- usziekenhuis werd overgebracht, is, zonder tot bewustzijn te zijp gekomen in de nacht van Zaterdag op Zondag overleden. Het medeleven met de ouders is in geheel Oostburg groot, Ook de auto mobilist, een inwoner van Brussel, die niet de minste schuld had. en en kele automobilisten, die het ongeluk zagen gebeuren, hebben regelmatig door bezoeken blijken van belangstel ling gegeven. Het slachtoffertje wordt morgen begraven. IJzendijke wijze van een V.V.V. en over de plannen om vreemdelingen naar onze streek te trekken. Nu de aansluiting een feit is geworden, zal men in sa menwerking met de reeds bestaande V.V.V.'s in West Zeeuwsch-Vlaande ren een gezamenlijke actie naar bui ten kunnen voeren, met het doel aan onze streek in het algemeen meer be kendheid te geven in binnen- en bui tenland. Na deze uiteenzetting kwam men tot bovengenoemd besluit, waar na de contributie-regeling vastgesteld werd. Deze zal voor donateurs f 1.- oedragen, terwijl deze voor de nering doende zal variëren tussen een mini mum-contributie van f 5.- en een ma ximum van f 20. Hierna werden nog enkele films vertoond. Hoofdplaat DE HEEK H.J. CAMMAERT ONDERSCHEIDEN Bii KB. werd aan de heer H.J. Cammaert rus tiend landbouwer alhier, de ere-medaille verbonden aan de Or de van Oranje Nassau in goud verleend wegens zijn 45-jarig bestuurslidmaat schap van de Hagelverzekenngsmaa t- schappij te Oostburg. De laatste 17 jaar was de heer Cammaert voorzit ter. thanff bekleedt hii 'het ere-voorzit. terschap De uitreiking van de ere medaille vond plaats ten gemeentehui ze door burgemeester J. Temmerman. Ook het bestuur van de Hagelverze- keringsmii was hierbij tegenwoordig. Herdenking gevallen militairen van 2-II-26 R.I. De jaarlijkse herdenking van de ge vallen militairen van 2-II-26 R.I. en van het korps Politietroepen te Kat wijk aan de Maas (N.B.) zal dit jaar plaats hebben, op Zondag 9 Mei a.s. De herdenking zal van bredere allure zijn dan vorige jaren. Zo zal o.a. een militaire erewacht worden opgesteld bij het monument te Kat wijk en zal een drumband de herden kingsstoet van Cuyk naar Katwijk vergezellen. Dit jaar zullen ook de Oud-Stoottroepers en de oud-Indië- strijders uit de streek aan de herden king deelnemen, alsmede res. mare chaussee, res. politie en Nation. Re serve in uniform. Het programma is als volgt: 10 uur Kerkdienst in de Ned. Herv. Kerk te Cuyk; 10.30 uur plechtige H. Mis in de St. Martinuskerk te Cuyk; 11.45 uur vertrek van de stoet der deelnemers van Cuyk naar Katwijk; 12.15 uur dodenappèl en kranslegging bij het oorlogsmonument te Katwijk. „GEMEENTEBELANG" WORDT V.V.V. Op een in het Hofzicht-Theater ge houden vergadering van de vereniging „Gemeentebelang", heeft men nu de- fii^tief besloten deze vereniging in de vorm van een vereniging voor Vreem delingenverkeer voort te zetten, na dat men in een vorige verga dering reeds in principe dit besluit had genomen. Ook nu was de heer Oskamp, di recteur van de Provinciale V.V.V. te Middelburg, op deze vergadering aan wezing en nadat de waarn. voorzit ter, de heer P. Retèl, in zijn openings woord het doel van deze vergadering had uiteengezet, gaf de heer Oskamp een uiteenzetting over doel en werk- DE KLINGE. Kinema Van Dijck, 14.30 uur: Cuba Cabana. Zaal van Dijck, 18 uur: Dansen. HULST. Bioscoopgebouw, 20 uur: Af- ,fair in Trinidad. KOEWACHT. Schieting op de staan de wip. Bij J. Aerens, 15 uur: Schie ting op de liggende wip. Bij A. Wau- ters, 14.30 uur: Schieting. Café St. Se- bastiaan: Schieting. Bij Alfr. Dhollan- der: Groot bal. Bij A. Wauterfi, 16 uur: Groot bal. OOSTBURG. Ledel, 20 uur: De drie piraten. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 20 uur: Singing in the rain. TERNEUZEN. Luxor, 20 uur: Woes- tijnratten. GOES. Grond: Scaramouche. MIDDELBURG. Electro: Het myste rie van het leven. Schouwburg: O.K. Nero. VLISSINGEN Alhambra: Scaramou che. Luxor: Helden zonder roem. HULST. Affair in Trinidad. Bioscoop gebouw om 8 uur. DE KLINGE. Cuba Cabana, Van Dijck, om 7.30 uur. KOEWACHT. Groot bal bij Alfred Dhollander. Groot bal bij Albert Wauters, begin 4 uur. ANTWERPEN. Kon. Vlaamse Opera, 20 uur: De graaf van Luxemburg. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 20 uur: Wij allen zijn moordenaars. DINSDAG 4 MEI 1954. HILVERSUM 1. 402 M. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Idem. 7.45 Morgen gebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 „Lichtbaken", caus. 10.00 V. d. kleu ters. 10.15 Gram. 11.00 V. d. vrouw, 11.30 Schoolradio. 11.50 „Als de ziele luistert", caus. 12.00 Angelus. 12.03 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Lichte muz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en Kath. nws. 13.45 Gram. 14.00 Omr. ork. en so liste. 15.05 Gram. 15.30 „Ben je zestig?" 16.00 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. jeugd. 17.45 Nws. Nat. progr.: 18.00 Toespr. 18.10 Toespr. 18.10 Voordr., alt viool en piano. 18.20 Herdenkingsbijeen komst. 18.50 Radio Philharm. ork. 19.05 Voordr. 19.10 Radio philharm. ork. 19.30 Rep. 20.00 Stilte. 20.02 Wilhelmus. 20.03 Kamer ork. KRO: 20.15 Nws. en weerber. 20.23 Toespr. door Z. Exc. Mr J. W. Be ven. 20.304 Herdenkingsconc. 20.45 Viool, gamba en clavecimbel. 21.05 Omr. ork. 21.20 „Ken een haan een ei liggen?" 21.35 Bariton en piano. 22.05 Paedagogische caus. 22.20 Viool en clavecimbel. 22.40 Gram. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM u, 298 M. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram, 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.45 Idem. 9.00 Morgenwij ding. 8.00 Morgenwijding. 9.15 Gram. 9.30 V. ci. huisvrouw. 9.35 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 V. d. zieken. 11.30 Omr. ork. 12.00 Musette-ork. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 V. h. platteland. 12.40 Pianoduo. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.30 Amus. muz. 14.00 „Wij ont dekken Amerika", caus. m. muz. 14.30 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Gram. 15.15 V. d. vrouw. 15.45 Gram. 16.30 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.45 Nws. 18.00 Nationaal progr.: Zie Hilversum I. AVRO: 20.15 Nws. 20.20 Koorconc. 20.50 Beschouwing over de Conferentie te Genève. 20.55 „De Burgemeester", hoorspel. 22.25 Pianoreci tal. 22.45 Buitenl. overz. 23.00 Nws. 23.15 New York calling. BRUSSEL, 324 M. 11 45 Operettemuz. 12.35 Gram. 12.50 Koersen. 12.55 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Tuinbouwkron. 13.15 Gram. 13.30 Idem. 14.00 Schoolradio. 15.30 Orgelspel 16.00 Gram. 16.15 Orgelspel. 16.45 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.50 Boekbespreking. 18,00 V. d. jeugd. 18.30 V. d. sold., 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 „Beróepsbelangen van de Middenstand". 20.00 Verz. progr. v. d. vrouw. 21.00 Zang en piano. 21.30 Gram. 21.40 Zang en piano. 22.00 Nws. 22.15 Verz. progr. 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL. 484 M. 12.00 Ork. conc. 13.00 Nws. 13.20 Gram. 14.45 en 15.00 Idem. 17,00 Nws. 13.30 Koorzang. 18.45 en 19.15 Gram. 19.30 Nws. en 20.00 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Ork. conc. 22.5 Nws. door ALAN SULLIVAN 7) Absalom fronste de wenkbrauwen. „Zo kunt u het noemen. U hebt An- thea in Londen ontmoet?" Hij vroeg het zo gewoon, dat Hec tor hem er niet langer van verdacht de hand in het spel te hebben. „Ja, we hebben elkaar bii mevrouw Baxter ontmoet. Wederzijdse vrien den, naar ik hoor." „We kennen elkaar al enige jaren en zij komt soms hier. Anthea is gis teravond laat thuisgekomen, doodmoe. Ik geloof dat ze zich te druk gemaaki heeft." Hij zweeg even en liet er toen op volgen: „U sprak van een kalm leventje. U kunt het zo noemen, maar er zijn erger dingen, zelfs op uw leef tijd, Op de mijne" hij glimlachte even „is het 't allerbeste. Mr. Court, het is van het grootste belang dat u fit blijft." „Daar zorg ik altijd voor meneer." Hector vroeg zich af, of hij hier was om anthrapologische redenen. Wilde deman proeven op hem ne men? En waarom had hij al die din gen. di ehij zelf niet gebruikte? „Rijdt u zelf niet, meneer?" „Neen, maar ik krijg veel logé's, meest buitenlanders, die van paarden houden. Nog iets. ik heb U verteld, dat ik van mijn secretaris zou ver langen, dat hij onder geen enkele omstandigheid iets zou oververtellen van wat hij hier te weten mocht ko men." Dit klonk ernstig en Absalom keek heel ernstig. „Ik kan u wel zeggen," vervolgde de geleerde,, met zorg zijn woorden kienend, „dat ik bezig ben met zekere proefnemingen, welker resultaat voor de gehele wereld van het grootste be lang zou zijn ook voor u. In som mige kringen, hoofdzakelijk in het buitenland, is er iets van mijn werk bekend, maar slechts iets. Meneer Court, te weten wat ik weet in staat te zijn tot wat ik kan de machtigste mannen onzer eeuw zou den er miUioenen voor willen geven, En millioenen zijn er Hier brak zijn stem, die triomfante lijk schril geworden was, ineens af. Met een zichtbare ruk beheerste hij zich, nog bleker dan anders, en de verticale wenkbrauwen trilden hevig. Zijn lippen waren verwrongen. Hec tor staarde hem verbluft aan. Het volgend moment klonk weer de oude, droge uitdrukkingsloze stem en namen de gekunstelde trekken de oude vorm aan. Hij leek zo volkomen kalm en beheerst, dat het verlopen moment een droom scheen. „Soms overtreedt men ziin eigen stelregels", zei hij cynisch. „Neem me niet kwalijk. Eens ik hoop spoedig zult u genoeg weten om me een kleine uitbarsting te 'vergeven. Maar mijn werk vergt zoveel, dat ik zekere eisen moet stellen. Bij mijn werk en doel vergeleken, valt alles in het niet. Mijn omgeving moet er voor zorgen, dat de vereiste rust heerst. Er mag geen storing of ergernis op Monk's Mount zijn .En nu zal ik u in de stu deerkamer enige brieven dicteren." Ze waren met zijn drieën: Absalom, Hector en Maktai, tei-wi.il het grijze dier de nieuweling met een halfmen- selijk, hall-dierlijk begrip monsterde, Absalom nam geen notitie van haar strekte alleen nu en dan een smaUe, blanke hand uit en streelde de grau we kop. De poes was even uitgedroogd als haar meester. Toen hij de eerste brief opnam, zó, dat alleen hij die lezen kon, voelde Hector zich ietwat zenuwachtig. „Meneer Court, mijn corresponden tie-methode is niet de gewone. Ik dicteer u alleen de tekst van de brie ven. Met de namen en adressen be hoeft u zich niet te bemoeien, die vul ik wel in. U nummert en dateert de copieën, ik adresseer de enveloppen, en het is Hervey's taak om de postzak op slot naar het postkantoor te brengen." „Eh best, meneer." Het klonk kinderachtig en Hector voelde de nei ging om te lachen. Net een oud kind, overdreven en gewichtig doende met een geheim. Absalom dicteerde heel langzaam een dozijn brieven, die allemaal be trekking hadden op een verzoek en in de meeste gevallen een weigering be helsden. Wanneer het een toestem mend antwoord was, werd er een da tum genoemd, lopend over de eerst volgende maanden. De toon van de brieven was die van een autocraat en het viel Hector op, dat er een schrille tegenstelling was tussen de stijl van de antwoorden en die van de verzoeken waarop ze sloe gen. Dat bleek hem toen een briei blijkbaar van een vrouw, op de grond viel en hii de twee gekrabbelde regeis wel lezen moest: „Ik smeek u: zeg ja! Dlmitri was juist hier en vertelde me...." Hector wendde juist op tijd de blik af. Absalom raapte.de brief op het was de laatste die beantwoord werd dicteerde een weigering, borg de ori ginelen in een lade en sloot die af. „Als u hiermee klaar bent, is uw taak op Monk's Mount voor heden af gelopen." Dat was alles. Het werk het was kinderwerk lag twee uur later op het bureau, een dozijn naamloze brie ven in een flink handschrift. Absalom wierp een verstrooide blik op de bovenste. „Dank u, dan heb ik vandaag ver der niets nodig. Als u wat wilt jagen, zal Hervey u het huisje van de op zichter wüzen. Veel genoegen." Hector verdween. Om vier uur stond hij te knallen, een frisse man, van middelbare leeftijd achter zich. De vogels waren zo overvoed en zo tam, dat er weinig kunst aan was. om ze te schieten. Hector miste de gewo ne jachtvrienden, het geknal links en rechts, de kameraadschap van de sport. Hij voelde zich nu een soort automatische slager. Werktuigelijk schoot hij een tijdje door, met zijn gedachten net bij de sport, maar bij een zekere Dlmitri Wat had Dimitri verteld cn aan wie en wat was het verzoek, dat Absa lom zo kortaf geweigerd had? Hij stelde zich al die vragenden voor, al- 'en smekend om iets tot elke prijs dat alleen Absalom kon geven. Wel dra leek het hem of hij in een droom schimmen van vogels schoot, die van alle kanten op hem afkwamen. De vo gels waren mensen, die van heinde en ver naar hem toekwamen en hijzelf was Absalom, die dood of leven kon geven, naar hij verkoos. Toen gaf hij zijn geweer aan de opzichter en Jiep peinzend naar huts terug. De handen in de zakken, de kin vooruit, zoals ziin gewoonte was, keek hij het landgoed rond, beschreef een wijde bocht en naderde eindelijk het huis van de Oostzijde. Hij zag dat achter Absaloms stu deerkamer een overdekt terrein vin ongeveer dertig voet in het vierkant lag, omringd door een hoge muur. Op die muur waren ijzeren punten aange bracht. De vensters, die op deze ruim te uitzagen vensters in Absalom's vleugel van het huis waren dichtge metseld. Terwijl hij zich afvroeg, waar deze omheining voor kon dienen, vernam hij een hese kuch, zoals een zware man met een zware verkoudheid zou kun nen uiten. Hij liet rich slechts eens horen en bracht p-n apartp —uk mop niet geheel dierlijk en niet geheel menselijk, maar scherp er. zeer door dringend Het deed denken aan pen groot levend wezen, oud en ja ->n gewassen. Hij snoof de reuk op De omheining kon een kooi zijn De geur reeds vervlogen herinnerde hem aan 'ets. hij wist zelf niet wat en op dat mo ment herinnerde hij zich de zware deur in de Noordelijke wand van Ab salom's studeerkamer. Die deur moest toegang geven tot de omheining. Hij stond naar de muur te staren, toen hij zich ineens instinctief omdraaide en Maktai vlak achter zich zag staan. Vlak achter Maktai stond Absalom. „Wel, Court? Succes gehad? De stem klonk even vlak en effen als gewoonlijk maar de ogen, minder kalm, flikkerden. Hij leek geërgerd. Maktai, met een hoge rug. staarde de jongeman strak aan. Hector kreeg n gevoel, of de kat hem het eerts gezien had en haar meester had gehaald om de zaak te onderzoeken. „Ja", zei hii verlegen, „zoveel wild als men maar wensen kan." „En nu doet u een onderzoekings tocht?" „Ik meende, dat ik vrij overal mocht rondlopen, meneer, maar als „Dat moogt u overal U vraagt zich zeker af. waar deze muur voor dient Hector was blij. dat hij ronduit kon spreken. .Eigenlijk wel", bekende hij. (Word vervolgd).

de Stem | 1954 | | pagina 2