D Vanfl ziel z/iéér in ;/v Onze economische positie in 1953 AT EEN ONDERLIJKE ERELD RADIO-PROGRAMM A'S Vlekken op meubelen? Prachtbijts Het Huis van Leven en van Dood TWEEDE BLAD ZATERDAG 1 MEI 1954 msten nartsen EN )4G Sfeer van rustige voorzichtigheid Seminarie derE.E.P.P. Capucijnen crème Vrouw maakte dodelijke val Opnieuw Jodenvervol ging- in Oost-Europa Bromfietser bij botsing gedood Deense acteurs die Nederlands spreken Wakers Een kostbaar document.... (ftredende be- A. Mets, N. Irman, werden lan de begro- |g haar goed- >1 om de con- pensions te [bed per jaar, 25.- per jaar fs 12.- per F» li.it. het Schelde- livond gegeven Bescherming J werd o.a. bij- rn Kakebeeke, Inmissaris der I r BB. te Vlis- Irijs en de di- gasbedrijf en L. Abraham- geopend door Ie er op wees, J'ii groeiende is. li pet van het (ar de actie die I begon volgens Terpen en nu lit. lees er op, dat Inning is in de lies wo 'i len er (nestellende re- lees er op, dat li moet nemen. >ker noodzake- le toekomst. In I. volgens hem |u wordt de [was tevreden Jtaten, maar er (et worden ge it was bereikt. |d werd mede- het cabaret- Irlanders" uit (arineband „De 1 Bosch. pILECM heer A. F Jo llas bij-de N.V. In dienstjubi- zich aan een ld onttrokken. Tie deputatie te Jvaar de Direc- T. Michielsen, fijke woorden pppe overhan- de Technisch .H. Kaashoek, ■erkplaatsperso- rloge aangebo- I de Jonge, na- reniging, even- Iverhandigde. |ir school, B. en de ouders der Jl. de heer J. C. Jlommeyr, leraar I n en ir Ver- (telden de leer- uitgereikt aan llerum te Krui- Maas te Bieze- Piet Baas te ^en dokter Dne- Wolfaartsdijk, (enszand dokter ouyckjs neemt Wer en dokter irp voor dokter en Vlissingen Boerwinkel en est wordt mor reenomen door Ivezande en A. 3A Vlaamse Opera, Luxemburg. 18.30 en 21 uur: U. van Dijck, 19.30 3ernis en De man Vergadering Sup- t.ies om 19.30 uur. amouche. •ouw, 20 uur: De 'Orra. tro: Het mysterie vburg: O.K. Nero. 20 uur: De drie lympia-theater. 20 et verboden land. 20 uur: Woes- mbra: Scaramou- zonder roem. Vlaamse Opera, huwelijk. Om 20 cana. Paljas. t, 16.15 uur: De Om 20 uur: Ik Van Dijck. 14.30 wildernis en De Zaal van Dijck, louw, 14-30 uur: ndorra. Om 17.15 Trinidad. Bij uur: Schieting. Aerens, 15 uur: inde wip. Schie- wip. Bij Alfred Bij Alb. Wau- al. Café St. Se- re: Schieting. 16.30 en 20 uur: 14 uur: De laat- Olympia-theater, in het verboden Singing in the 16.30 en 20 uur: uur: Zondige Van Dijck, 14.30 ia! van Dijck, 18 puw, 20 uur: Af- ng op de staan- 15 uur: Schie- ■ip. Bij A. Wau- ng. Café St. Se- ij Alfr. Dhohan- Wauters, 16 uur: 20 uur: De drie y'mpia-theater, 20 rain. 20 uur: Woes- uche. tro: Het myste- chouwburg: O.K. nbra: Scaramou- :onder roem. mouche. 'tro; Het myste- chouwburg: O.K. nbra: Scaramou- :onder roem. (t i Advertentie) Proef ons heerlijke QE PRESIDENT van de Neder landse Bank geeft in het eerste deel van elk jaar een jaarverslag uit over het afgelopen jaar. Mede tot toelichting van de balans met winst- en verliesrekening van die Bank. Dat verslag trekt immer zeer de aandacht. Iets wat begrijpelijk is, omdat men van de leider van deze Bank een onafhankelijk inzicht ver langt, los van de particuliere ban ken, maar ook los van het rege ringsbeleid. Opbouwend natuurlijk, maar zonodig de critiek niet spa rend. Los ook van een industrie of groepen van industrieën, waarmee de Nederlandse Bank geen directe verbindingen heeft. De Nederlandse Bank heeft alleen maar te zorgen, dat onze gulden als waardemeter voor binnenlands en buitenlands verkeer safe staat en niet door ver keerde maatregelen van de rege ring in gevaar gebracht wordt. Het inzicht van haar president heeft ge zag; de in het afgelopen jaar getrof fen maatregelen verlangen toelich ting, opdat al diegenen, die moeten meewerken om ons economisch le ven gezond en krachtig te maken of te houden, door een eenheid van begrippen kunnen samenwerken. Gezien de langs alle kanten welwil lende toon, is het in 1953 goed ge gaan. Het is zelfs meegevallen, we staan er weer beter voor! |yjENIG betoog is voor een niet- vakkundige onbegrijpelijk, om dat er geschermd wordt met begrip pen als „deflatie" en „inflatie". De flatie; druk van binnen uit; inflatie: van buiten. Maar hoe men die zaken ook be nadert, de inzichten kunnen als volgt geformuleerd worden. De economische positie is verbe terd, na 1952, niettegenstaande de watersnood, door de grotere pro ductiviteit en door de grotere con sumptie in het binnenland. Tussen haakjes, die grotere consumptie werd door de president niet in ver band gebracht met de watersnood. Hij merkte alleen op, dat 1 pet. van de normale productie verloren ge gaan was door de watersnood. Tot die grotere productie werkte ook mee de nog grote druk van bui ten, die hier kopen kwam of de mogelijkheden tot export opstuwde. De geldpositie werd verstevigd door de overeenkomst tussen de Nederlandse Bank en de Handels- en Landbouwbanken tot het in rust brengen van een deel der zich in handen van het bankwezen bevin dende vldtte schuld. De deviezen- vooraad werd niet alleen vergroot, maar ook in kwaliteit verbeterd. De enige zwakke schakel vormen de vorderingen op de E.B.U. volgens dit verslag. De versteviging is zelfs zó, dat de technische positie van de Neder landse munteenheid geen belemme ring meer vormt voor een herstel der vrije wisselbaarheid voor alle transacties in het lopende verkeer. Niet dus nog in het kapitaalver keer. Deze kwestie is echter niet slechts een monetair-technisch vraagstuk, doch ook een van algemeen econo misch beleid. En daar ons land in al zijn handelsgeledingen verbon den is met de gehele buitenwereld, is het de houding van die buiten wereld op economisch gebied, die onze houding inzake de omwissel- baarheid bepalen moet. Wij kunnen dus niet zelfstandig handelen, maar moeten onze houding bepalen naar wat andere landen zouden kunnen doen. En als de plannen eenmaal zijn doorgezet, moet men zekerheid hebben, dat de medewerkers de spelregels aanvaarden en volhou den, die voor die omwisselbaarheid nodig zijn. In het gehele betoog van het ver slag vindt men regel op regel de voorzichtigheid aangeprezen, om toch vooral niet deze liberalisatie van het geldelijke verkeer zelf te willen doen. Van de invloed van het rege ringsbeleid op de gang van zaken wordt opgemerkt, dat de stevige 'n- haal van achterstallige belastingen ook in 1953 zorgde voor een ruim overschot van inkomsten boven de uitgaven, welke worden gebruikt voor aflossing van lopende schul den. Hoewel niet zó geformuleerd, wordt er in het verslag gehoopt, dat dit in 1954 ook nog wel het geval zal zijn. Het aangaan van langlo pende leningen in 1953 wordt in het verslag gezien als een vooruitlopen op de behoeften in 1954. yoORSPELLINGEN omtrent de ontwikkeling in 1954 worden niet gedaan. De samenstelling van het verslag is echter laat genoeg ge schied, om de weerslag van de goe de ontwikkeling in 1954 reeds terug te vinden in de meningen, over 1953 geuit. Besliste uitzichten op de verdere ontwikkeling worden niet geopend; ook niet wat betreft de gevolgen van het versneld aflossen van bui tenlandse schulden. Het is een en al rustige voorzichtigheid, welke dit verslag weergeeft enpredikt. En zó is het ook eindelijk: de posi tie van de economie van ons land te midden van de wereldeconomie is altijd nog in en sfeer en een tempo van versterking. Niet om al volop te juichen over een bereikt resul- staat. B. o. Z. IR. J. Nu het bezoek J-JET BEZOEK van het Deense ko ningspaar is weer achter de rug. Het zijn mooie dagen geweest, welke zeker voor de goede ver standhouding tussen beide landen van betekenis zijn. Toch komt er achteraf ook critiek los. Het Deen se blad Politiken vindt het belache lijk, dat in de Keukenhof zo onge veer achter iedere tulp en recher cheur was geplant. „Zij sprongen voorwaarts onmiddellijk wanneer een lid van het gezelschap ook maar een voet van de vastgestelde route afweek en gedroegen zich als de wildste kaukasische duivelstulpen". Critiek van andere soort hebben we ook gehoord. De heren van Bui tenlandse Zaken wisten als bezoek- objecten niets anders te bedenken dan Rotterdam, Aalsmeer en de Bollenstreek (Buiten Amsterdam en Den Haag, wat vanzelf sprak). Ze hebben zich geen moment afge vraagd, of er ook geen andere pro vinciën dan de beide Hollanden be stonden. Had het niet voor de hand gelegen, de bezoekers ook eens naar Zeeland te brengen, waarvan ze zo veel gehoord moeten hebben door de watersnoodberichten? Zou men niet iets getoond kunnen hebben van de industrialisatie in Brabant of van de mijnindustrie in Limburg, v/at toch ook karakteristiek is voor het nieuwe, moderne Nederland? Zo veel fantasie hadden de organi satoren echter niet. Ze hebben blijk baar alleen maar een oppervlakkig foldertje van een of andere V.V.V. geraadpleegd. Het erole kwaad [N HET Handelsblad van Antwer pen heeft een artikelenreeks ge staan, waaruit blijkt, dat er in die havenstad, zo dicht bij onze gren zen, niet minder dan 20.000 perso nen van de publieke ontucht leven. Het is schrikbarend, als men leest, hoe schaamteloos dit kwaad zich uitbreidt en hoe er duizenden meis jes en vrouwen aan te gronde gaan. En dit luguber bedrijf speelt zich ook af in straten en buurten, waar scholen zijn gevestigd, wat een fu neste invloed heeft op het verbeel dingsleven van de jeugd. Het blad dringt allereerst aan op het streng naleven van de reglementen, welke er reeds bestaan, en het vraagt spe ciaal van de katholieke gemeente raadsleden. dat ze de toon zullen aangeven in een kruistocht tegen de ontucht. Dit is wel een zéér rotte plek in het nog altijd als katholiek te boek staande Vlaamse land. Het seminarie der Z. E. Paters Capucijnen te Oosterhout zal in September a.s. gereed zijn. Het gebouw biedt ruimte voor ruim 200 studenten en is ontworpen door Arch. M. van Beek te Eindhoven. 'T'E Kerkrade-Spekholzerheide ver loor Donderdag de 52-jarige me vrouw M. Goldschalk haar evenwicht, toen zij op de eerste verdieping van haar huis een raam aan het schoon maken was. Zij kwam terecht op het trottoir en overleed toen men haar even later naar het ziekenhuis ver voerde. Advertentie) F\E DIRECTEUR van het Joods-Ame rikaans comité in Europa, Sacha- riah Shuster, heeft Donderdag ver klaard, dat de Tsjecfioslowaakse rege ring openlijk haar aanvallen op de joden, die zij „de verkenners van het Westelijk Imperialisme" en „samen zweerders tegen de volksdemocratieën en de Sovjet-Unie" noemt, heeft her vat. In Roemenië zouden meer dan 100 Joden veroordeeld zijn, die er van be schuldigd werden, verbindingen te hebben onderhouden met ..Zionistische leiders in het buitenland". P DE hoek Victorieplein-Rijnstraat in Amsterdam-Zuid is de 48-jarige pianostemmer N. E.. die op zijn brom fiets naast een vrachtauto reed, op het moment dat de vrachtauto de Rijn straat indraaide, komen te vallen. De man kwam onder het rechter-achter- wiel terecht en is aan zijn verwondin gen overleden. (Advertentie) Liturgischp ka lender ZONDAG 2 Mei. 2e Zondag na Pasen. 2e gebed H. Athanasius. Credo. Pre fatie van Pasen. 's-Hertogenbosch: 3e gebed voor de bisschop. Haarlem: Wit Kerkwijding van de kathedraal. 2e gebed en laatste Evangelie van de 2e Zondag na Pasen. 3e gebed H. Athanasius. Credo. Prefatie van Pasen. Maandag 3. Rood. H. Kruisvinding. 2e gebed H. Alexander enz. Credo. Prefatie van het H. Kruis. Dinsdag 4. Wit. H. Monica. Prefatie van Pasen. Haarlem: 2e gebed oc taaf Kerkwijding. Credo. Woensdag 5. Wit. Beschermfeest van de H. Joseph. 2e gebed H. Pius V. Credo. Prefatie van de H Joseph. Donderdag 6. Rood. H. Joannes voor de Latijnse Poort. 2e gebed octaaf H. Joseph. Credo. Prefatie van de Apostelen. Haarlem: 3e gebed octaaf Kerkwijding. Vrijdag 7. Rood. H. Stanislaus. 2e ge bed octaaf H. Joseph. Credo. Pre fatie van de H. Joseph. Haarlem: 3e gebed octaaf Kerkwijding. Breda: Wit. H. Domitianus. 2e gebed H. Stanislaus. 3e octaaf H. Joseph. Cre do. Prefatie van de H. Joseph. Of overal: Wit. Votiefmis ter ere van 't H Hart. Gloria. Credo. Prefatie van het H. Hart. Zaterdag 8. Wit. Verschijning van de H. Aartsengel Michaël. 2e gebed oc taaf H. Joseph. Credo. Prefatie van de H. Joseph. Haarlem: 3e gebed oc taaf Kerkwijding. INTENTIES r~)e intenties voor de leden van he Apostolaat des Gebeds zijn: Alge meen: Hart van Jezus, verlos Rusland door Maria's bijstand van de terreur der goddeloosheid. Missie: Hart van Jezus, maak de Mohammedanen de goedheid der Goddelijke Liefde be kend. £)E DEENSE film, die binnenkort wordt uitgebracht onder de titel „Vrouwen zonder toekomst", is de eerste geheel Nederlands nagesynchro niseerde speelfilm van buitenlandse makelij. Er treden tal van Deense ac teurs en actrices op, die nu, door ver vanging van de stemmen op de ge luidsband van de film, Nederlands spreken, waardoor de storende, het beeld ontsierende ondertitels overbo dig zijn geworden. Voor ons land is een dergelijke na- synchronisatie van speelfilms een nieu wigheid: in het buitenland echter past men dit systeem al sinds vele jaren toe. In het jaar waarin de wereld het vee- trek herdenkt van Florence Nightingale naar het strijdtoneel op de Krim, in October een eeuw geleden, brengt Libelle het ware verhaal van een ander» heldhaftige vrouw, de „Heldin der Amerikaanse slagvelden" Moeder Bickerdyke Een onbekende weduwe redde duizenden soldaten het leven door als een moeder voor hen te zorgen. De beroemde generaal Ulysses Grant zei van haar„Zij staar in rang boven mij V' Het dankbare Amerikaanse volk richtte een standbeeld voor haar op. In Libelle van 8 Mei begint dit ontroerende levensverhaal, een late hulde aan een ten onrechte vergeten, grootse vrouwenfiguur. EXTRAWekelijks het aardige kinderblad TOMBOLA óf maandelijks een COMPLETE ROMANBIJ LAGE. ZONDAG 2 MEI 1954 HILVERSUM I. 402 M. NCRV: 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Orgelconc. 8.30 Morgenwijding. 9.15 Gram. KRO: 9.30 Nws. 9.45 Gram. 9.55 Hoogmis. 11.30 Vra- genbeantw. 11.45 ..Semele", oratorium. 12.20 Apologie. 12.40 Hammondorgel en piano. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en Katholiek nws. 13.10 Gevar. muz. 13.40 Boekbespr. 13.55 Gram. 14.00 V. d. kind. 14.30 „Les pêcheurs de perles", opera. 15.20 „Verstaat U dit kind?", klankb. 15.40 „Les pêcheurs de perles", opera. 16.10 „Katholiek thuisfront overal!'' 16.15 Sportrep. 16.30 Vespers. IKOR: 17.00 Ned. Herv. Kerkd. 18.45 Vragenbeantw. NCRV: 19.00 Kerkelijk nws. 19.05 Samenzang. 19.30 „De hemelse profeten", caus. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 Lichte muz. 21.30 „De nieuwe wereld uit", hoorsp. 22.15 Lichte muz. 22.35 Act. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. VARA: 8.00 Nws., weerber. en postduivenber. 8.18 Semi-klassieke muz. 8.45 Sportmeded. en postduivenber. 8.50 V. h. platteland. 9.00 Gram. met toelichting. 9.45 „Geestelijk le vens", caus. VPRO: 10.00 V. d. jeugd. IKOR: 10.30 Remonstrantse kerkdienst". AVRO: 12.00 Sportspiegel. 12.05 Mandoli- ne-ork. 12.30 Land- en tuinb. meded., 12.35 „Even afrekenen, Heren!" 12.45 Orgel spel. 13.00 Nws. 13.05 Meded. en gram. 13.15 Tips voor vacantiegangers. 13.25 Verz. progr. 13.50 Boekbespr. 14.10 Con- certgebouwork. en solist. (15.05-15.30 „De strijd om Troje", hoorspel). 16.15 To neelbeschouwing. 16.30 Sportrevue. VPRO: 17.00 Gesprekken met luisteraars. 17.20 „Van het Kerkelijk Erf", caus. VARA: 17.30 V. d. jeugd. 17.50 Sportjourn. 18.15 Nws. en sportuitsl. 18.30 Hammondorgel. 18.50 Spontane reacties. 19.20 Gram. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. muz. 21.05 „De Man van Hatton Garden", hoorspel. 21.25 Gram. 21.55 Journ. 22.10 Russische volks- muz. 22.30 Dansmuz. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Gram. 12.15 Zigeunermuz. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 13.30 V. d. sold. 14.00 Gram. 15.30 Idem. 16.00 Voetbalrep. 16.45 Gram. 17.00 en 17.40 Gram. 17.00 en 17.40 Gram. 17.45 Sport uitsl. 17.50 Gram. 18.00 Volksliederen. 18.30 Godsd. halfuur. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20.15 Ork. conc. 22.45 Gram. 23.00 Nws. 23.05-24.00 Dansmuz. BRUSSEL, 484 M. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Verz. progr. 14.30 Koorzang. 14.50 Gram. 15.00 Ork. conc. 15.35 Gram 16.45 Idem. 17.00 Nws. 17.05 Gram. 17.15 V. d. sold. 17.45 Sportuitsl. 19.00 Godsd. halfuur. 1.9.30 Nws. 20.00 Ork. conc. 20.50 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Lichte muz. 22.55 Nws. 23.00 Dansmuz. 23.55 Nws. [)E RUSSEN hebben op de j conferentie te Genève huil eigen bewakingspersoneel J meegebracht: zware, lange, i sterke mannen. Ze hebben het i bar druk. Indien hun delega- j tieleiders voornemens zijn er- gens iemand te ontmoeten, J wordt de plaats van samen- i komst tevoren onderzocht, j Stoelen en tafels worden on- derste boven gekeerd. Zittin- gen van de clubs worden ge- controleerd. De belendende panden moesten haarfijn wor- den onderzocht. Tijdens de conferentie waren alle beien- J dende panden, ook de ver- trekken boven en onder de conferentiezaal bezet met ro- j de waakhonden. Ook de villa's van de delegatieleiders en de delegatieleden worden dag en l nacht bewaakt. Internationaal p EN' DAKOTA van Russische fa- brikaat zette op het vliegveld Chinese afgevaardigden voor d« con ferentie van Genève neer, die ont vangen werden door Koreanen. De Koreanen antwoordden in het En gels op de begroetingsrede van de Zwitserse autoriteiten, die gedeelte lijk in het Frans en gedeeltelijk in het Duits werd uitgesproken. Middel y/anneer men eens met een leeuw krijgt te maken, is daarvoor een probaat middel. Het werd onlangs voor het eerst toegepast in Oost-Afrika Een oude neger werd aange vallen door een leeuw van for midabele omvang. Hij stelde zich echter niet zonder meer voor diens ontbijt beschik baar, maar legde het beest drie knopen in zijn staart. De leeuw wist niet hoe hard hij weg moest lopen. Grappig ENE WEDDERS schijnen heel gekke kunsten uit de hoek te moeten zoeken om aan de gang te blijven. Nabij Vicenza in Italië bemerkte de ma chinist 100 meter voor zich tussen de rails een meis je, dat rustig op de naderende *rein stond te - wachten. Op een meter voor haar wist hij de loco motief tot stil- Zij: „Ik hoorn stand te brengen. Tegenover de poli tie verklaarde't kind. dat 't eigenlijk meer een grapje was. Maar later kwam uit de bus, dat ze had gewed met een vriendin, dat ze het waag stuk best zou durven. Plannen ETEN KRAS staaltje van bptimisme heeft een honderdjarig heer in Zweden geleverd. Hij stuurde zijn nieuwe Zondagse pak naar de kleer maker terug met het verzoek de om slagen van de broek af te halen om dat er te veel vuil tussen kwam. „Ik wil het netjes houden, wanneer ik het later ook in de week ga dragen", verklaarde hij. Moeilijk pAS GELEDEN werden twee parkieten door een Londens handelaar naar Amerika gezon den, omdat daar iemand zat, die de vogeltjes wel wilde kopen. Te New York werd hen echter de toegang tot de Ver. Staten gewei gerd, daar ze papagaaienziekte konden overbrengen en de Ame rikanen zijn daar niet erg tuk op. „Ook goed", seinde de handelaar. „Terug met de bende". Maar toen de parkieten aan de Engelse grens arriveerden, werden ze evenmin toegelaten, want ondertussen was er in Engeland een wet aangeno men, die de invoer van vogels der papagaai-familie verbiedt. De vo gels zijn thans statenloos. Nuttig P)E STAF van het Canadese leger heeft een vragenlijst samenge steld, die recruten wordt voorgelegd op hun eerste dienstdag. „Houd je van je moeder?", vraagt men. „Koes ter je enige genegenheid voor je va der?" „Zou je op je broer schieten?", enz. De legerautoriteiten zeggen, dat de antwoorden heel nuttig zijn bij de beoordeling van een recruut. Slagzin TN ENGELAND is men bezig man- schappen aan te werven voor het parachutistencorps, dat dringend be hoefte heeft aan aanvulling. De best voldoende slagzin, die men op aan plakbiljetten heeft laten zetten, luidt: „Het is minder gevaarlijk met een valscherm uit een vliegtuig te springen, dan een drukke Londense straat over te steken." geloof, dat ik nu beter de kan neerleggenDora". MAANDAG 3 MEI 1954 HILVERSUM I. 402 M. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.30 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Sportuitsl. 8.20 Gram. 8.30 „Tot Uw dienst''. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 V. d. huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Lichte muz. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.33 Orgelconc. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 Mandoline-ens. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.30-Gram. 14.45 V. d. vrouw. 15.15 Pianoduo. 15.30 Strijk- kwint. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Quatre-mains. 17.00 V .d. kleuters. 17.15 Kinderkoor. 17.30 V. d. jeugd. 17.45 Rege- ringsuitz.: Marian M. Huis in 't Veld: „Seroei op het eiland Japen in Noord- Nieuw-Guinea". 18.00 Dameskoor. 18.20 Sport. 18.30 Gram. 18.45 Engelse les. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Oude muz. 29.30 Parlementair overz. 19.45 Huismuz. 20.00 Radiokrant. 20.20 Herdenkingsbijeen komst Vrije Universiteit. 21.45 „De moed der hoop", hoorsp. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nws. en S.O.S.-ber. 23.15 Sport. 23.30-24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.43 Idem. 9.00 Mor genwijding. 9.15 Orgelconc. 9.30 V. d. huisvrouw. 9.35 Gram. 11.00 Voordr. 11.15 Radio Philharm. ork. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb, med. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Pianospel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.30 Lichte muz. 14.00 „Wat gaat er om in de wereld?", caus. 14.20 Gram. 14.30 Voordr. 14.45 Viool en piano. 15.15 V. d. vrouw. 16.15 Gram. 17.30 V. d. padvinders. 17.45 Gram. 17.50 Mil. comm.. 18.00 Nws. 18.15 Amus. ork. 18.45 Muz caus. 19.00 Studenten-uitz. 19.15 Rep. of gram. 19.20 Cabaret. 19.45 Rege- ringsuitz.; Landb. rubr. 20.00 Nws. 20.05 Mannenkoor en Kon. Militaire Kapel. 21.00 Voordr. 21.15 Gram. 21.30 Meded. 21.33 „Van Neerlands stam", klankb. 21.50 Gram. 22.30 Beschouwing Conferentie te Genève. 22.35 Orgel en viool. 23.00 Nws 23.15 Filmprogr. 23.45-24.00 Gram. BRUSSEL. 324 M. 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 V. d. landbouwers. 12.42 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Pianorecital. 13.40 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.00 V. d. zie ken. 16.00 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 18.00 Franse les. 18.15 Gram. 18.25 Duivensportkron. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gevar. muz. 20.00 Gram. 20.15 Ork. conc. 21.00 Kunstkaleidoscoop. 21.15 Ork. conc. 21.45 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Lichte muz. 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL 484 M. Ork. conc. 13.00 Nws. 13.15, 14.15 en 15.00 Gram. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 17.30 Pianorecital. 18.30 Chan sons. 19.15 Gram. 19.30 Nws. 20.30 Gram. 20.40 Ork. conc. 22.00 Nws. 22.15 „Vrije tijd" 22.55 Nws. (Advertentie) is voor velen het Middenstandsdiploma In bepaalde omstandigheden hebt TJ het absoluut nodig. Resa-Hilversum, de alom Bekende Schriftelijke Cur sus, met een ruim 25-jarige ervaring leidt U op de besteprettigste en voordeligste manier op tot U het diploma hebt behaald. Vraag om gaand prospectus. Het verplicht U tot niets en het kan U een jaar studie schelen.' door ALAIN SULLIVAN 6) „Hangt bet daarvan af?" zei ze zo zacht, dat hij het amper verstond Hij knikte. „Ik kan bet u nn -- nog niet uitleggen, maar het is zo. Als ik kom, zou ik graag een paar dingen *eten, die ik niet, kan vragen vóór we elkaar beter kennen Ze stak de nanj uit, als gedreven öooi' een macht, sterker dan zi' •Als het van mii afhangt, ik zou het prettig vinden als u kwam Ze zei het zacht, wero toen bleeken leunde uitgeput achterover. Ze ontweek zijn blik en haar gejaagde houding trof hem diep. Ze was gedrukt, angstig precies a'.s de butler, toen die de voor deur van Monk's Mount opende. Zijn strijdlust ontwaakte en de gedachte, werkeloos toe te zien. bij deze vreem de geschiedenis, ergerde hem. „Dat geeft de doorslag. Morgen zal ik schrijven." Meer kon hij niet zeggen, want mrs Baxter kwam binnenzeilen, wierp een snelle blik 0p het tweetal an kirde: ..Wat een ernstige gezichten! Kom mee, we gaan ergens dansen. Anthea mijn kamenier heeft alles voor je klaar gelegd. Hector lach eens. run mij een plezier te doen." Het meisje verdween haastig en Hector vertelde mrs Baxter van zijn bezoek aan Hoddesdon, alle ongewone dingen verzwijgend. De uitdrukking op haar gezicht verwonderde hem. „Vreemd, dat ik haar hier vanavond ontmoet. Heeft ze u niet verteld, dat ik naar die betrekking gesolliciteerd had?" „Nee", zei mrs. Baxter liefjes. „Wel, in ieder geval zal ik de be trekking aannemen. Ik had geen flauw idee, dat u Absalom kende. Vreemde man is het." „Hector, hij is geweldig knap en schatrijk." Ze aarzelde even en keek vergenoegd. „Ik geloof, dat Je een ver standig besluit hebt genomen." „Ik hoop het. maar als hij rijk is. besteedt, hij zijn geld aan vreemde dingen. Wat zijn het voor onderzoe kingen. waar hij mee bezig is?" „Anthropologic vreselijk belang rijk. van over de hele wereld komen de mensen naar hem toe." Ze vervolg de snel en ietwat zenuwachtig: „dus Jij wordt zijn secretaris. Prachtig! Anthea is een snoes en ze zal het wel prettig vinden." „Mevrouw Baxter, ik moet eens ern stig met u spreken over die mr Absa lom." „Beste jongen, over een maand vraag ik Jou om inlichtingen. Daar is Anthea kom mee, kinderen." Het was een vreemde avond. Het tweetal danste verscheidene malen samen, maar Anthea maakte geen en kele toespeling op het gebeurde. Zij leek verstrooid en keek hem zo eigen aardig aan. Ook hij had niet veel te zeggen. Hoewel niet onvriendelijk, leek ze zo op een afstand. De hele avond leek onwezenlijk. Ze waren een ogenblik samen alleen in de gang bij het afscheid nemen. „Goeden avond en ik ben nog niet over de verbazing een. Zie ik u overmorgen oo Monk's Mount?" Ze liet een gesmoorde snik horen en haar vingers sloten zich krampachtig om de zijne. Haar lippen beefden en haar grote ontstelde ogen keken hem smekend aan. „Kom niet!" pleitte ze. „Vergeet wat ik gezegd heb kom vooral met!" Hij hoorde snelle schrpden, het slaan van een portier en mrs Baxter's auto gleed langzaam weg naar Piccadilly. Derde Hoofdstuk. MOEILIJKHEDEN Sommige naturen neigen tot Legen- spraak en elke zweem van een verbod prikkelt hen tot verzet. Court had dat ook een beetje. Uiterlijk heel mee gaand en met het onverwoestbaar goe de humeur van een volkomen gezond schepsel, bezat hij toch een zekere vasthoudendheid, die hem al vaak goed te pas was gekomen. Anthea had hem gevraagd of hij soms bang was om te komen had bekend dat ze het prettig zou vinden als hij kwam en vroeg hem toen ineens om weg te blijven! Er was niets te bedenken,, dat hem méér zou heb ben bewogen om te gaan. De volgende morgen schreef hij aan Absalom en kreeg 's-middags telefo nisch bericht van de butler: „Compli menten van mr Absalom - hij had met genoegen mr Court's besluit vernomen of het mr Court schikte om de vol gende dag tegen de lunch te komen? Als hij opbelde met welke trein hij kwam, zou hij met een auto van het station worden afgehaald," Toen hij de volgende dag door het hek van Monk's Mount reed, ving hij een glimp op van het spotlende gezicht van de dwerg en hoorde het hek met een slag dichtvallen. Het klonk veel betekenend. Zo was ook het gezicht van Herv«y, die de deur opende Het zei duidelijk, dat de nieuw aangeko mene in het schuitje was gestapt en nu moest meevaren. Hervey had spor tief een kans gewaagd en een waar schuwend woord gesproken. Dat las men op zijn onverstoorbaar gezicht. De voor de secretaris bestemde ver trekken, bad-, zit- en slaapkamer, wa ren alle gezellig, licht en fris, alsof de lucht gewassen en geparfumeerd was. Ram Singh, een der Indische bedien den, zou zijn knecht worden. Hector maakte een grapje over de geronde luchl van Hertfordshire, maai de butler zweeg. De slaapkamer had twee grote ramen, het ene boven het hellende dak van een veranda. De zit kamer vertoonde een paar goede etsen wat boeken en er stonden bloemen op de schoorsteenmantel. Zij saven geen enkele aanwijzing betreffende de smaak van de eigenaar van Monk's Mount. Om één uur werd er geluncht. Ab salom die verstrooid leek, keek afwe zig zowel naar zijn gast als naar zijn voedsel en gebruikte slechts weinig van het uitstekend 'toebereide maal. An thea was er niet en hij sprak ook niet over haar en slechts over algemene onderwerpen, tot ze samu alleen wa ren. Hij dronk niets. Toen ze alleen waren, zei hij met een gedwongen glimlach. „Ik hoop dat de kamei's naar uw zin zijn?" „Buitengewoon, dank u, en het huis is uitstekend verwarmd." „Ja, dat dunkt me ook, het tocht nergens en alle kamers en gangen hebben dezelfde temperatuur. Dat is een stokpaardje van me." Hij bood sigaretten aan. „Ik rook ze.f niet, maar gaat uw gang. En laat ik u nog een paar dingen vertellen, mr. Court. Jaagt u?" „Ik oen er dol op meneer, maar ik krijg er niet veel gelegenheid toe. Dure liefhebberij zowel voor de gast als voor ae gastheer." „Dat begrijp ik. maar hier zal het u niets kosten. Mi.in opzichter heeft orders, om zich te uwer beschikking te houden." „Dat is heel vriendelijk van u" zei Hector verheugd. „Geeft u grote jachtpartijen?" „Ik beoefen de soort zelf niet en heb geen kennissen in de buurt. Maar er zijn voldoende fazanten voor u en wat patrijzen. U zult het misschien vreemd vinden, maar ik moet u iets vragen. U kunt zoveel en zo vaak schieten als u wilt maar alleen met de opzichter, Hii zal natuurlijk zélf niet schieten. Kloppers en zo kunt u meenemen, maar geen verdere schut ters." Hector gaaDte hem aan. „Ik moet er dus alleen op uit!" „Precies, en er zullen op Monk's Mount geen schoten worden afgevuurd dan door u alleen. Als u uitgenodigd wordt, om elders te komen jagen, zult u bedanken." „Het is uw lacht meneer." „Dan zijn we het over de jacht eens. De opzichter heeft geweren en ammunitie. Het wild dat we hier met gebruiken, kunt u aan uw kennissen zenden. Rijdt u paard?" „Graag zelfs meneer, maar hiervoor geldt hetzelfde. Ik krijg wel eens een paard geleend maar niet vaak. Ik ten ooi oP de vossenjacht." „Er zijn uitstekende paarden op stal maar ook hier geldt het gebod Om te beginnen verzoek ik u, geen vossen te jagen. Het landgoed is achthonderd hectare groot. genoeg om mens en dier beweging te verschaffen." ,.U bedoelt, dat ik de paarden niet buiten het park mag brengen." „Precies. Rijd hier zo vaak u wilt, en ik weet zeker, dat mijn stiefdoch ter u graag gezelschap zal houden, Maar binnen het park begrepen?" „Het zijn uw paarden, meneer", zei Hectcr. diep nadenkend „Een kalm soort leventje hè?" (Wordt vervolgd).

de Stem | 1954 | | pagina 3