Koninginnedag opgewekt gevierd tA/rUT/) VERF-LAK e» ffCnivfVERHISFABR: Philippines nieuwe kerk geconsacreerd DE STORMRAMP f(0M>ê LUKKEN De boot vaart weer Commissie waterbeheersing en verzilting WALCHEREN kostte 861 Zeeuwen het leven ZUID-BEVELAND Bonthuis Reiter DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 1 MEI 1954 GROOTSE OPTOCHT TE VL1SSINGEN EN PARADE TE MIDDELBURG Goes genoot van volksdansfeest JONGERENDAG voor W. Z. Vlaanderen TPAMSINGEL" 86-BREDA MGR JOS. BAETEN GETROFFEN DOOR SCHITTEREND BOUWWERK Overweldigende belangstelling WIE „JA" ZEGT tWéSk M0ST W* <s®T DE STRIJD TEGEN HET. ZOUT EERSTE ZEEUWSE NIJVERHEIDSDAG LIKDOORNS wonderolie' Kiesmogelijkheid met het district Deventer Materiële schade 60 millioen Concert in Nieuwe Kerk te Zierikzee Krimpen van pijn VLISSINGEN Er komt een Zeeuwse Muziekschool GOES Doktersdiensten "pE Goes heeft morgen dokter Doe leman dienst en te Wolfaartsdijk, Arendskerke en Heinkenszand dokter Zonnevylle. Dokter Luyckx neemt waai- voor dokter Tolmer en dokter Gelderblom te Nieuwdorp voor dokter Kiviet. Te Middelburg, en Vlissingen doen resp de doktoren Boerwinkel en Detmar dienst. Dienst dierenartsen AGENDA HEDEN MORGEN MAANDAG Bij stralende zonneschijn kon het gevarieerd en fleurig program, dat de Oranjevereniging te Goes had ont worpen, begonnen worden met een aubade, welke behalve alle school kinderen. ook honderden volwasenen naar de Grote Markt trok. Het leven dige beeld dat 's-morgens de Oranje- markt bood werd 's-middags onderhou den door de groepswedstrijden en di verse sportdemonstraties Groot suc ces had vooral Kasporgo met haar Zeeuwse boerendansen in Zeeuws costuum. Ook de lampionoptochten met muziek der plaatselijke korpsen deden het goed en de feestelijke stem ming steeg ten top bij het laatste pro- erampunt: het volksdansfeest. TURNDEMONSTRATIES /"YOK te Vlissingen is de verjaardag van de Koningin, zij 't dan zonder een militaire parade, een ware feest dag geworden Onder een stralende lentezon vertrok 's-middags van de Nieuwe Markt een grootse optocht van de verschillende verenigingen. Vooraf gegaan door de vlag van de Bond van Buurtverenigingen en de Kon. Harmo nie Ons Genoegen trok een lange rij gymnasten in smetteloos witte sport- costuums, padvinders, zeeverkenners, weer gymnasten in rode witte en blauwe costuums en padvindsters. De stoet werd besloten door de harmonie sc. Caecilia. Hierachter hepen de le den van de Vlissingse Turnvereniging Wordt gehouden te Oostburg op 16 Mei \700R de jongeren van 17 jaar en ouder, zal op 16 Mei een jonge rendag worden georganiseerd in de Katholieke Kring te Oostburg. Dit zal de vijfde maal zijn- dat een der gelijke dag in West Zeèuwsch-Vlaan- deren wordt gehouden. Deze dag is mede gekozen om Rec tor Loves, die op die datum stierf, te eren en te huldigen, voor het jeugd werk. dat hij in West-Zeeuwsch Vlaanderen verrichtte. Ook was het Rector Loves z.g. die, naar aanleiding van de karakter-beweging, 6 jaar ge leden de eerste Jongerendag organi seerde.. Het werkcomité, waarin door Mej. A. v. d. Vleuten zeer veel werk wordt verzet, is al aardig op weg. om van de 5de Jongerendag een denderend succes te maken. In verschillende plaatsen verzorgen correspondenten de propaganda. Door de voorzitter van de Kath. Jeugdraad in W. Z.-Vla- nderen wor den, ondanks zijn verblijf in het zie kenhuis te Oostburg, heel wat moei lijkheden opgelost en nieuwe plan nen gemaakt en uitgewerkt. Twee sprekers hebben reeds hun toezegging gedaan. De bekende radio- en televisjesp.reker Pater Leopold Ver hagen O.Ë.S.A. zal in de ochterfdpre- dicalie zijn. onderwerp inleidgn_om in de Katholieke Kring tot een vlot i sprek te kunnen komen. Mr. H. Velu, Nationaal Secretaris van de Katholieke Jongeren Midden standsbond zal in de namiddag een spreekbeurt verzorgen. Verder is de medewerking van verschillende in stanties verzekerd. De Scola Cantorum van het seminarie der reguliere ka nunniken van Sint Augustinus uit Sluis zal onder de H. Mis, die zal worden opgedragen door H.E.H. Deken voor de zieke Jongeren, die niet aan wezig kunnen zijn, de wisselende ge gangen uitvoeren. De huishoudscholen van Aardenburg en IJzendijke zullerj voor een verras sing zorgen. De Katholieke Verpleegsterbond en nog vele anderen hebben ook hun medewerking toegezegd. Zo zal onder de stuwende kracht van de Rector van het ziekenhuis, 16 Mei een grootse manifestatie worden van de jeugd rail West-Zeeuwsch-Vlaanderen. (Advertentie) en die van de voetbalclub Walcheren allen ook m sportcostuum. Na de tocht door Vlissingen. begonnen oP het Bel- lamypark de turndemonstraties van VTV die mede in verband met het 55- ja-rig bestaan van deze ver. werden Mr. J. F. C. de Casembroot. benevens een groot aantal militaire en burger lijke autoriteiten Mede door het zeer gunstige weder bracht deze parade een zeer groot aantal belangstellenden op de been. Behalve deze parade werden in <te Electro-Bioscoop verscheidene kinder voorstellingen gegeven, welke waren georganiseerd door de Vereniging Uit het Volk-Voor het Volk. waar oranje- gegeven 's-Avonds concerteerden Ons en kinderfilms werden vertoond. dn -Ja Mnvl.'l non odvoiicccl Genoegen in het Havendorp en Cres cendo op het Bellamypark. Om 9 uur maakte Ons Genoegen zeer tot genoe gen van de Jeugd, die een grote hos sende massa vormde, een muzikale ondwandeüng De Drumband van de Nationale Reserve gaf 's-avonds laat OP het Bellamypark een taptoe waarin de volgende nummers werden ge speeld; Taptoe. Fratinémars, Model mars. Gendarmeriemars Buitenmodel mars, Cavalleriemars, Nat. Res.mars, Beia loopmars 1. Beja loopmars 2. Duiabutémars en tot slot het Wilhel mus. EEN CAROUSSEL TbOOR de op Walcheren gedetacheer- de afdelingen van Land- en Zee macht werd oP de Markt te Middel burg een parade gehouden, welke werd bijgewoond door de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, Jhr. Op de Markt draaide een caroussel, welke een grote aantrekkingskracht op de jeugd uitoefende. Des avonds gaven de Muziekverenigingen ..Excelsior'' en „Onda" een concert on de Markt, waarvoor, uitgelokt door het goede we der. grote belangstelling bestond. i Advertentie) i ë")OST ZEEUWSCH-VLAANDEREN steekt de vlag uit! Het isolement wordt, nu de veerboot tussen Perk polder en Kruiningen weer J vaart, definitief opgeheven. Vijftien maanden lang heeft men zijn weg naar overig Zeeland en Nederland elders moet zoeken; al die tijd lag de intact gebleven veerhaven van PerkpoJder, verloren in de J onmetelijkheid van water en vlak polderland, zonder leven of bedrü- i vigheid te wachten totdat eens weer de boot zou binnenvaren. J Het wachten heeft lang geduurd, vooral voor de Oost-Zeeuwsch- i Vlamingen, die zich zonder hun veerdienst half opgesloten achtten en dit niet ten onrechte. Het heeft vele optimisten verbaasd en ver- J droten, dat het zo lang moest duren alvorens de dienst hervat kon worden. In dit geval hebben helaas de pessimisten gelijk gekregen. t Gelukkig kan de mens spoedig vergeten. De boot vaart weer: Oost Zeeuwsch-VIaanderen is weer stevig verbonden aan de rest van de J provincie waar het toch bijhoort, hoe teer de verbinding ogenschijnlijk ook is en hoe vast ook het Zeeuwsch-Vlaamse land aan België ge- klonken is. Men kan de steven weer Noordwaarts richten. Wat er dit jaar verder ook nog passeren mag, deze gebeurtenis J waarnaar men reikhalzend heeft uitgezien, zal de belangrijkste en meest verheugende van 1954 zijn in Oost Zeeuwsch-VIaanderen. I J^E BISSCHOP VAN BREDA, mgr Jos. Baeten, heeft de nieuwe parochie kerk van Philippine geconsacreerd. Practisch het gehele dorp heeft dit heugelijk feit meegemaakt. Philippine had zich ter gelegenheid van het hoge bezoek de bisschop was 's avonds tevoren reeds aangekomen met vlag gen getooid, zodat het dorp een feestelijke aanblik gaf. Tydens de consecratie en de pontificale H. Mis was de nieuwe kerk tot in de uiterste hoeken bezet. e* AAGR BAETEN werd bij de conse cratie geassisteerd door deken G. v. Dijk, van Hulst, pastoor E. Burm, van Biervliet, rector A. van Aalst uit Roosendaal, de pastoors Smeltzer van Sas van Gent, van Mierlo van Zegge (oud-pastoor van Hoofdplaat),.pastoor van Campen uit Terneuzen, pater Gonzales en pater Theodules uit Sluiskil, kapelaan Claerhoudt uit Ter- neuzen, kapelaan Donkers, kapelaan van Beek uit Sas van Gent (de laat ste drie als reliquiedragers) en als cantores fungeerden pastoor J. van Mechelen van Breskens, kapelaan H de Bie uit Roosendaal en kapelaan L. Verdurmen uit Sas van Gent. Na de plechtigheden van de kerk wijding, droeg de bisschop de ponti ficale H. Mis op. Mgr werd geassis teerd door de Hoogeerwaarde Heer Jos. Plasschaert, president van het Seminarie te Hoeven. pastoor A. Ooninckx van Westdorpe, pastoor Smeltzer van Sas van Gent en ver schillende van de geestelijken die bij de consecratie assisteerden. Burgemeester P. J. L. van Hoek en wethouder R. Barbé vertegenwoordig den het gemeentebestuur en verder waren kerk-en armbestuurbij de plechtigheden aanwezig', evenals de architecten Siebers (Breda) en van 'Zsnttoeek 3ls**v9i?Ajenfl'; "ïxjk" dfe' aannemer, de heer Sprangers uit Bre da woonde de consecratie bij. Om uitdrukking te geven aan hun gevoelens van blijdschap hadden vele parochianen en ook de verschillende aannemers voor prachtige bloem stukken gezorgd. Philippinenaren die vol trots hun bisschop vroegen, wat hfj van de nieu we kerk dacht, kregen van monseig neur een onomwonden antwoord. Mgr Baeten toonde zich nl. zeer getroffen door het naar wat hij noemde schit terende bouwwerk, dat hij zeker niet verwacht had aan te treffen! CONSTANT VERLOVINGSRINGEN rif het jaarverslag der Zeeuwse stich ting voor de landbouw staat ook een Interessante passage over de activitei ten van bovengenoemde commissie. Tengevolge van de ramp is in be langrijke mate afgeweken van het programma, dat is vastgesteld in de vergadering van 21 December 1952. De projecten in de Koudekerkse inlaag, te Ouwerkerk en te Serooskerke zijn ver tild door de ramp. Het project in het duinzandgebied van Sehouwen-Duive- laiid ligt dusdanig geïsoleerd, dat het onderzoek tot 1954 moet worden uit gesteld. Het verzamelen van gegevens van algemene aard, zoals grondwater diepte. zoutgehalte van het polderwa ter. verdroging en verzilting van be- aaalde percelen of gebieden moest wor den afgebroken in alle geïnundeerde polders. De volgende werkzaamheden wer den verricht: Gegevens zijn verzameld betreffen de het zoutgehate van het overstro- mingswater. Deze gegevens ziin in kaart gebracht. Het overstromingswa ter Uit de Oosterschelde bevatte meer dan 20 gram zout per liter. Alle pol ders op Schouwen-Duiveland. Tholen •n St. Philipsland. Noord-Bevel ana gedeeltelijk zijn met dit water over stroomd. Het water van de Wester- schelde was minder zout. In 't Ooste lijk deel van de Westerschelde be vatte het overstromingswater slechts 5-10 gram zout Per liter, In het Wes telijk deel van de Westerschelde liep liet. zoutgehalte oP tot 15-20 gram per liter. De invloed van het zoutgehalte van het overstromingswater was duidelijk merkbaar in het oogstjaar 1953. In het grootste deel van de overstroomde polders was slechts inzaai van gerst mogelijk; in het Zuidoosten van de provincie konden ook minder zout- resistente gewassen worden Ingezaaid. Ben drietal overstroomde boomgaar den is beregend. Eb- is nagegaan of het mogelijk was dooi' beregening het zoutgehalte van de boomgaarden aan merkelijk te verlagen. Hoewel gecon stateerd kon worden, dat de drains t g.v. de beregening zoutwater afvoer den. leidde beregening niet tot be langrijke verlaging van het zoutge halte van de bodem. De invloed op de beplanting zelf blijkt pas in de vol- gende Jaren, omdat slechts beregend is oD minder zoute percelen. Op verzoek van de Oommissie onder zoek landbouwwaterhuishouding Ne derland is medegemevkt aan een rap port over „De invloed van de afslui ting der zeegaten op de landbouwwa terhuishouding in het Zuidwesten van Nederland." Op verzoek van de Rijkscultuurcon sulent voor Zeeland zijn gegevens ver zameld betreffende de waterstaatkun dige toestand van de polders en water schappen in Zeeland, gezien in het licht van de afsluiting der zeegaten. In dit verband is nagegaan in hoe- Keur van sprekers op 1'2 Mei te Teireuzen 12 Mei a.s. wordt te Terneuzen W in Grand Hotel „Rotterdam", de Nijverheidsdag voor Zeeland georgani seerd. De organisatie berust bij de (COP) en een provinciale Zeeuwse werkgroep, die speciaal voor dit doel meer resultaat. Het doel van deze dag is het be wustzijn te versterken, dat opvoering van de productiviteit ook in middel grote en kleine bedrijven noodzakelijk is Dit behoeft nl. geen voorrecht van de grote bedrijven te zijn. Het motto voor deze dag is: ..gelijke inspanning meer resultata". De Commissaris der Koningin ver klaarde zich bereid de opening te ver richten, waarna een keur van sprekers aantreedt. Ir. Berdenis van Berlekom, direc- teur der Vitrite, houdt eerst een al gemene inleiding, waarna de hoer J. Bührs uit Zaandijk, de betekenis der combinatievorming voor middelgrote en kleine bedrijven zal toelichten, de prof. D. Dresden zal uitleggen hoe be doelde bedrijven kunnen profiteren van het wetenschappelijk onderzoek. In de middagbijeenkomst zal de heer J- Fukker uit Middelburg spreken over het voordeel van goede werk verhoudingen: de heer J- v. Schaik uit Zwolle over administratie en crediet- waardigheid en drs. J Wage uit Rot terdam over de kunst van verkopen. Iedere causerie duurt, twintig min. MIDDELBURG (Advertentie) Weg met onhandige likdoornringen en gevaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel. NOXACORN. neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wor tel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzo- caïne. Een flesje NOXACORN, Antisep tisch Likdoornmiddel van f. 1.35 be spaart U veel ellende. |\/IET ingang van 3 Mei a.s. te 03.00 uur zullen de telefoor.geprekken tussen de abonné's, aangesloten aan de geautomatiseerde netten in de provin cie Zeeland, t.w.: Axel, Borssele, Colijnsplaat, Dom burg, Eilewoutsdijk, Goes. 's-Graven- polder, 's Heer Arendskerk, Hoede- kenskerke, Hoek Kapelle-Biezelinge, Kats, Kortgene. Koudekerke, Middel burg. Nieuw en St Joosland. Nieuw- dorp. Nisse. Oost Souburg. Ovezande. Philippine. Sas van Gent. Serooskerke. Sluiskil, Terneuzen. Veere, Vlissingen, Wemeldinge. Westkapelle. Wissekerke, Wolphaartsdijk, Zaamslag, Zoutelande en Zuiddorpe en de aangeslotenen van de geautomatiseerde netten van het district Deventer langs automati sche weg tot stand kunnen worden gebracht, v (Advertentie) BONT BONT BONT De vrouw van standing koopt haar bontmantel bij een ver trouwde zaak. Bij het bekende adres in Am sterdam: een kwalifceite Persianer- Pattes mantej voor f 430 Bestelt NU, de prijs Is nog laag. 100 pet. garantie - betaling in overleg - coupeursbezoek door heel Nederland - 35 jaar erva ring. Lid Ned. Vereniging v. Bontwerkerijen. The Fur-Style Heiligeweg 2 (gesl. huis) AMSTERDAM-C Tel. 38789 LIET pas uitgekomen jaarverslag van de stichting voor de landbouw in Zeeland is voor een groot deel aan de stormramp en haar gevolgen gewijd. Woorden van mededogen werden neergeschreven over de 861 Zeeuwse mannen, vrouwen en kinderen, die de dood in de golven vonden. De totale oppervlakte overstroomd met zout water bedroeg 33.650 h.a. of ©en-vierde van de provincie. Aan vee werden de volgende ver liezen geleden: 950 paarden, plm. 7500 runderen. 3500 varkens. 2450 schapen en geiten en 60.000 stuks pluimvee. Daarnaast moesten ruim 500 paar den en 4900 stuks rundvee aan de P. V.C worden overgedragen, aangezien deze geredde dieren naar elders moes ten worden overgebracht wegens het ontbreken van stalling en voeding in de noodgebieden De geleden materiële schade aan ag rarische objecten in Zeeland kan vei lig op rond 60 millioen gulden worden gesteld. Neemt, men daarbil de schade aan de grond, dan behoeft het geen nader betoog hoe hoog de tol is ge weest die het, agrarische deel van on ze provincie in deze heeft moeten be- HULPVERLENINU r)E wijze waarop hu'm werd geboden, zowel door de overheid als door 't bedrijfsleven zelve, stemt echter tot grote voldoening en dankbaarheid. Dit was inderdaad Nederland op ziin best. Zo werden bijv. 450 runderen ge- AA et medewerking van een orkest, samengesteld uit leden van het Rotterdams Philharmonisch Orkest, gaf de Zierikzeese Oratorium Vereni ging in de Nieuwe Kerk te Zierikzee een vocaal en instrumentaal concert, waarvoor goede belangstelling be stond. Onder leiding van de dirigent, de heer Jac. M. Luijkenaar werd „Die sieben Worte des Erlösers am Kreuze' van Joseph Haydn uitgevoerd door koor en orkest. Medewerking verleen den de solisten Irma Brester. sopraan: Diet Kloos, alt; Henk Meijer, tenor en Henri Welbooren, bas. De uitzon- J-l 1 U1Ü vciwuu iO iia&o&ooii Wi i_rtv,L. verre de bestaande natuuriiike lozing 1 derhjke goede acoustiek van het kerk- al of nie. kan voldoen aan de eisen, gebouw werkte er toe mede dat dit 1 gesteld aan 'n goede polderontwatenng concert uitstekend tot zijn recht kwam schonken aan de slachtoffers; 1270 biggen: 140 schapen en 3090 kippen, Daarenboven kon 1400 ton veevoer verdeeld worden en een enorm ge tal landbouwwerktuigen en gereed schappen, waaronder 2 comlemes. 37 srasmaaimachines: 4 eggen; 10 zelf- binders; 13 zaaimachines enz. Drente zegde nog f 100.000 in geld beschik baar. (Advertent ei door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen is onnodig. Togal be vrijdt U snel en afdoende van die pijnen. Togal baat waar andere mid delen falen. Togal zuivert door de nieren, is onschadelijk voor hart en, maag. Bij apoth. en drog. f 0.95, f 2.40.! MOTOR-SHOW VAN FORMAAT Gistermorgen opende de heer De Pree, in samenwerking met de Delft- se Motorhandel uit Don Haag, in „De Vergenoeging" op de Markt, een mo tor-show, zoals men nog zelden in Zeeland zag. Een der grote zalen is gevuld met de nieuwste Triumph en Puch moto ren van de zwaarste 500 c.c. tot de lichte Terrier en 150 T.L., terwijl de Harley Davidson dezer dagen nog zal arriveren. Direct trokken zeer de aan dacht de nieuwste Puch scooters, vol technische snufjes en met verdere op voering van bedrijfszekerheid en goe de ligging. Een andere zaal is gereserveerd voot de bromfietsen. De Nederlandse mer ken domineren, maar ook in de bui tenlandse fabrikaten is keuze genoeg. Aparte stands zijn ingericht voor de accessoires en de motorklcding. Een show om van te smullen voor de motorliefhebbers. „HET WITTE SCHAAP" Opvoering door het Middelburgs Dilettantcntoneel Geheel enthousiast over het spelen van bovengenoemd stuk zijn we dit maal niet huiswaarts gekeerd. Het le bedrijf leed onder gebrek aan tempo, werd zelfs traag gespeeld. Het 2e ging beter en het 3e bedrijf had het goede tempo wel. Het beste spel zagen wij van de heer J. Gerritsen. Hij excelleerde volko men. Houding en dictie, het was bei de af. Na hem noemen we de heren C. van Hoek als James Winter. Uitste kend getypeerd, alhoewel we deze rol te Goes (dr Doeleman) nog beter vonden. Mevr. Scheltens, als Alice Winter, handhaafde haar reputatie. Zij speelde rustig en natuurlijk. Het spel van mevr Van Verre ais Pat Win ter. was niet op het hoogst bereikbare peil afgestemd. We hebben haar wel eens beter gezien en ook haar grime kon ons niet voldoen, wat echter niet wegneemt, dat zij (talentvol speelster als zij is), toch nog een voldoende prestatie leverde. Mevr. M. C. van Hoek was een zeer goede Angeline. Haar spel voldeed in alle opzichten. Het spel van mej. M. van Eenenaam, als dienstmeisje, was ruim voldoende. De heer Van Bilder- beek, als John Preston, kon ons vol doen zonder meer. De heer E. J. van den Berg, als Sam Jackson, typeerde goed. (De heer Romein te Goes leek ons beter in deze rol). De heer M. J. Jongepier, als dominé. kweet zich goed van zijn taak. alhoewel we dr Blommenstein te Goes in deze rol be ter vonden). De regie was bij de heer Van Verre in goede handen. De grime, verzorgd door de heer Larier, was op eon klei ne uitzondering na. goed. Het décor was keurig verzorgd en de costumes waren goed. Na afloop waren er voor de dames bloemen. Welke van de verenigingen in Zee land, die dit stuk voor het Landju weel hebben gespeeld, de beste pres tatie zal hebben geleverd, moeten we overlaten aan de beoordeling van de jury. Wij durven dit niet te voorspel len. SCHN. OPTREDEN VAN „THE FODENS MOTORWORKS BAND" De muziekvereniging „Excelsior" heeft wederom een grote schare mu ziekliefhebbers ten zeerste aan zj.ch verplicht, door een concert te organi seren van „The Fodens Molorworks Band", afkomstig uit Sadback en"be staande uit arbeiders van de Fodens Motorfabrieken. Het fanfare-orkest behaalde vorig jaar het kampioen schap van Engeland en mocht zich di verse malen wereldkampioen noemen, De enthousiaste toehoorders, die de concertzaal geheel vulden, hebben ge noten van het prachtige veelzijdige programma, dat gaaf en hoogst muzi kaal ten gehore werd gebracht en dat bestond uit ouvertures en operaselee ties, afgewisseld door piston-, tuba en trombonesoli. Na het spelen van het „Wilhelmus' vormde de B.B. en C.F.-mars van Ord Hume een luisterrijke inzet van het concert, dat vervolgd werd met een fraaie vertolking van de ouverture Zampa van Herold. De Grenadiers- wals van Waldteufel en de ouverture Orpheus in the underworld van Offen bach, werden gebracht in opvallend prima stemming, harmonieus samen spel en rijk aan melodieuze klank. Dirigent Harry Mortimer is er in geslaagd een nauwsluitend ensemble te vormen, het te animeren en een zuiver begrip bij te brengen. De klank is fraai getimbreerd, gaaf van contouren en soepel beweeglijk. Mor timer onderhoudt een gepregneerd rhythme. zorgt voor sprekende con trastwerking en vloeiende dynamische overgangen. Na elk nummer steeg de bewondering van de aanwezigen voor de pittige en keurig verzorgde mu- zisk van dit uitstekende corps, dat met toewijding en volledige overgave het programma afwerkte. Het hoogtepunt was zonder twijfel de in grote stijl gespeelde Ouverture 1812 van Tschaikovsky. Met het spe len van het Engelse volkslied eindig de dit prachtige concert. Een ware ovatie viel het orkest en zijn bekwa me dirigent ten deel. D. K. DE ROOIJ. wielrekken bij het badstrand aan de Boulevard Evertsen. Eervol ontslag werd verleend aan de heer J. Stolk als hoofd van de V.G.L.O.-school. De heer W. Lems werd benoemd tot on derwijzer aan de Vincent van Gogh- chool. In de commissie van Toezicht op het Nijverheidsonderwijs voor jongens werd benoemd de heer D. L. van Noppen. Goedkeuring werd ge geven aan de statuten van de Stich ting Sportpark Eon drietal zijlanen van dc Beatrixlaan kregen de naam van Bosboomlaan Floris Versterlaan en Willem Tholenlaan Op een vraag van de heer Marijs (A.R.) zei burgemeester Kolff, dat met teleurstelling was kennis geno men van het bouwvolume. Hij kon niet aan de indruk ontkomen, dat men de gemeente tevreden had willen stellen door een aantal herbouw ge vallen te geven. Hij had de overtui ging. dat er zeer weinig gemeenten in ons land waren die er zo beroerd voorstaan als Vlissingen. Op een vraag .an de heer Koops (Arb.) over hot vrijaf geven op de 5e Mei. zei de voorzitter, dat B. en W. reeds had den besloten het gemeente-personeel middags vrij te geven. DIEFSTAL BIJ DE SCHELDE De politie heeft twee transportar beiders, een uit Middelburg en een uit Arnemuiden, aangehouden. Zij erden verdacht van diefstal van oude metalen ter waarde van f 250.- van terreinen van de Kon. Mij De Schel de. Beide verdachten bekenden de diefstal. Een groot gedeelte van het gestolen goed is teruggevonden en in beslag genomen. JAARVERGADERING V.V.V. Op de algemene 'jaarvergadering van de Vlissingse V.V.V., die onder voorzitterschap van de heer N. Pries ter in hotel Noordzeeboulevard is ge houden. heeft de heer G. W. Oskamp, directeur van de Provinciale Zeeuw se V.V.V., een causerie gehouden over de betekenis, die het vreemdelingen verkeer voor Nederland heeft gekre gen. In deze vergadering werd de heer F. v. d. Velde, die bijna 25 jaar deel De heer Wanst verliet de K.V.P. rxe gemeenteraad van Vlissingen heeft het voorstel van B. en W. om in samenwerking met de provin cie en de gemeenten Goes en Mid delburg een Stichting Zeeuwse Mu ziekschool in 't leven te roepen goed gekeurd Tevoren had de raad het voorstel van de heer M. J, van Poelje (Arb.). waarin de raad B. en W. ver zochten om bij de andere gemeenten (Middelburg en Goes) stappen te doen dat de statuten in die zin werden gewiizigd dat naast de vertegenwoor diger van B. en W. ook de gemeente raad zelf een lid van het bestuur zou kunnen aanwijzen met 12 tegen 8 stemmen aangenomen. Voor stemde de fractie van de P.v.d.A. en de heer E G Vader (KVP) Bij de rondvraag verklaarde de heer P. Wanst dat hij ontslag had genomen als lid van de KVP. Hij ver klaarde lid van de raad te blijven en verzocht hem vanaf deze vergadering te willen beschouwen als een onaf hankelijk katholiek raadslid. In zijn verklaring zei hu verder dat het mo gelijk is. dat in de toekomst een op lossing van d" moeiliikheid die tussen hem en dp KVP is gerezen gevonden kan worden. RAAD SVERGADERING. De raad gaf het college een crediet van f 8465.voor het verplaatsen van een houten loods naar het terrein aan de Gasthuisstraat. Als bijdrage hiervoor aanvaardde de raad een be drag van f 2000 van de N.V. Kon. Mij, De Schelde, terwijl het op de kapi taaldienst gereserveerde bedrag van f 3865.inzake „Leiden helpt Vlis singen en Opbouw Vlissingen" voor afschrijving ineens zal worden aange wend. De houten loods zal na ver plaatsing onder nader te stellen voor waarden ter beschikking worden ge steld aan de muziekverenigingen Ons Ge regen en St. Caecilia. Op een vraag van de heer J. Koops (Arb.) om de loods ook beschikbaar te stel len voor de drumband van de Nat. Reserve en de band van de padvin ders moest afwijzend worden geant woord., daar de 2 verenigingen toch al met de tijd moeten woekeren. De raad verleende B. en W een crediet van f 1650.voor het uitvoe ren van enige beplantingen in het wederopbouwplan Breewaterstraat en een crediet van f 3650.voor het vernieuwen van de gehele electrische lichtinstallatie in het Centraal Be lastingkantoor op de Zeilmarkt. Het voorstel om voor f 600 garant te zijn in een eventueel tekort in de door de Stichting de Nederlandse Opera te Utrecht in deze gemeente te geven voorstelling weid na enige discussie aangenomen, f 31.000 werd verleend voor het doortrekken van de Pres. Röoseveltlaan tussen de Irislaan en de Bloemenlaan terwijl f 1600.werd gegeven voor het plaatsen van rij- heer W. ten Haaf. De aftredende be stuursleden. de heren A. Mets, N. Priester en C. G. Timmerman, werden allen herkozen. Bij de behandeling van de begro ting gaf de vergadering haar goed keuring aan het voorstel om de con tributie voor hotels en pensions te brengen op f 1.- per bed per jaar, voor banken werd dit f 25.- per jaar en voor middenstanders f 12.- per jaar. BINDINGSAVOND B.B. Donderdagavond is in het Schelde- kwartier een bindingsavond gegeven voor de leden van de Bescherming Bevolking. Deze avond werd o a. bij gewoond door mr Van Kakebeeke, prov. adv. van de commissaris der Koningin, het hoofd der B.B. te Vlis singen. de heer A. Rorijs on de di recteur van het prov. gasbedrijf en Soc. Zaken, de heren P. L. Abraham- se cn H. J. Visser. De bijeenkomst werd geopend door burgemeester Kolff, die er op wees, dat dc B B in Vlissingen groeiende is. Voorheen had men 23 pet van het aantal vrijwilligers, maar de actie die onlangs is gehouden, begon volgens hem resultaat af te werpen en nu gaat men naar de 50 pet. De heer De Kam wees er op, dat er nog steeds grote spanning is in de wereld. Vele conferenties worden er nog gehouden, die teleurstellende re sultaten hadden. Hij wees er op. dat Nederland maatregelen moet nemen. B B. was volgens spreker noodzake lijk voor nu en voor de toekomst. In Nov. 1953 had de B.B. volgens hem 130 000 leden, maar nu wordt de 150000 genaderd. Hij was tevreden over de bereikte resultaten, maar er mocht volgens hem. niet worden ge rust .voordat de 100 pet was bereikt. Aan deze bindingsavond werd mede werking verleend door het cabaret gezelschap „De Waterlanders" uit Middelburg en de Marineband „De Jantjes o.l.v. de heer M. Bosch. ZILVEREN JUBILEUM Donderdag vierde de heer A. Flo- resse, bankwerker le klas bij-de N.V. P.Z.E.M., zijn zilveren dienstjubi- leum. Daar de jubilaris zich aan een officiële huldiging had onttrokken, werd hij door een kleine deputatie te zijnen huize bezocht, waar de Direc teur der P.Z.E.M., ir T. Michielsen, hem met enkele hartelijke woorden heeft uitgemaakt van het bestuur en de gebruikelijke enveloppe overhan- niet herkiesbaar was, bij acclamatie tot ere-lid benoemd. Het jaarverslag van de secretaris, de heer A Mets. vermeldde een leden tal van 293. Bij de bestuursverkiezing werd in de vacature F. v. d. Velde gekozen de digde. Bij monde van de Technisch Ambtenaar, de heer F .H. Kaashoek, werd hem door het werkplaatsperso- neel een fraai polshorloge aangebo den, terwijl de heer B. de Jonge, na mens de Personeelsvereniging, even eens een aandenken overhandigde. BEKENDMAKING De burgemeester der gemeente Goes deelt in verband met de Nationale Herdenkingsavond op Dinsdag 4 Mei a.s. mede: dat van 19 uur 15 minuten tot 19 uur 45 minuten een korte rouwdienst zal worden gehouden in de Nederlands Hervormde Kerk: dat van 19 uur tot 19 uur 45 minu ten eveneens een korte rouwdienst gehouden zal worden In de Rooms Katholieke Kerk: dat na afloop van deze diensten en aansluitend daaraan een stille gang naar het monument voor de slacht offers van het verzet op de Markt alhier zal worden gedaan tot deelne ming waaraan een ieder zich kan op stellen op de Singelstraat (Route: Kiokstraat, Lange Kerkstraat, Grote Markt) dat van 19 uur 45 minuten tot 20 uur de herinneringsklok zal worden geluid; In verband hiermede verzoekt hij: van alle particuliere gebouwen van af 18 uur de vlag halfstok te hangen; direct aansluitend aan het luiden van de klok. dus zodra de klok niet meer luidt, dit is 20 uur, twee minu ten van volkomen stilte van het open bare leven in acht te nemen. Tevens verzoekt hij: om van 18 uur 21 uur geen open bare vermakelijkheden te doen plaats vinden; de verlof- en vergunninghouders om gedurende bovenvermelde uren geen alcoholhoudende dranken te verstrek ken Verder deelt hij mede: dat tijdens de rouwdienst in de Ne derlands Hervormde Kerk op 4 Mei a.s. een collecte zal worden gehouden voor de Stichting 1940-1945: dat tijdens de rouwdienst in de Rooms-Katholieke Kerk op 4 Mei a.s. gecollecteerd zal worden voor de slachtoffers van de bevrijding. Goes, 29 April 1954. De Burgemeester van Goes, Mr W. C. TEN KATE. 852-0 JAARVERGADERING R.K. VROUWENBEWEGING Op de jaarvergadering van de R.K. Vrouwenbeweging werd tot presiden te van de afdeling gekozen mevr. v. Heerewaarden-Goedemonöt. Mevr. Bos, die als voorzitster wenste af te treden, werd tot ere-bestuurslid be noemd. De Deken bedankte haar har telijk voor al hetgeen zij de laatste 18 jaar voor de afdeling deed en mevr. Dogge, de vice-voorzitster, sloot zich hierbij aan. Mevr. v. Heerewaarden offreerde haar voorgangster namens de afdeling een kamerplant. De aftre dende bestuursleden, de dames v. Osch en v. Wychen, werden herko zen. Nadat de jaarverslagen waren goed gekeurd, volgden enkele mededelin gen, o.m. over een voorgenomen be devaart naar Oostaeker. Hoofdpunt der agenda was voorts een lezing, welke de sociale werkster, mej Die- rick, die sinds enige tijd voor het soc. charitatief centrum hier werkt, hield over het sociale werk, waaronder be halve gezinszorg en kinderbescher ming ook de reclassering, beroeps keuzevoorlichting en zorg voor ouden van dagen vallen. Voor de gezinszorg vroeg de spreek ster directe medewerking, daar er momenteel slechts een kracht daar voor te Goes in de parochie beschik baar is. BELGISCHE MILITAIREN OP BEZOEK Op hun trip door Zeeland, arriveer den hier gistermiddag op de Gr. Markt twee autobussen met officieren, verbonden aan en cadetten van de Belgische krijgsschool te Brussel, waar zij veel belangstelling trokken Nadat zij de maaltijd gebruikt en de stad hadden bezichtigd, vervolgden zij na twee uur oponthoud hun tocht weer. missie van toezicht der school, B. en W. van Kruiningen en de ouders der leerlingen. Het hoofd der school, de heer J. C. de Ridder, de heer J. Sommeyr, leraar motoren en werktuigen en ir Ver steeg. rijksconsulent, stelden de leer lingen enkele vragen. Het diploma werd uitgereikt aan de leerlingen: Foort Glerum te Krui ningen, Johan van der Maas te Bieze- linge, Roelof Mast en Piet Baas te Rilland. QP Zuid Beveland West wordt mor een de dienst waargenomen door de neren M Gaakier. Ovezande en A. Elzerman. Goes. ANTWERPEN. Kon. Vlaamse Opera, 20 uur: De Graaf van Luxemburg. AXEL. Het Centrum, 18.30 en 21 uur: De microfoon is voor U. DE KLINGE. Kinema van Dijck. 19.30 uur: Paniek in de wildernis en De man miiner dromen. BOSCHKAPEL LE. Vergadering Sup portersclub in café Otties om 19.30 uur. GOES. Grand: Scaramouche. HULST. Bioscoopgebouw, 20 uur: De gevangenis van Mandorra. MIDDELBURG. Electro: Het mysterie van het leven. Schouwburg: O.K. Nero. OOSTBURG. Ledel, 20 uur: De drie piraten. SAS VAN GENT. Ol.vmpia-theater. 20 uur: jungle Jim in het verboden land. TERNEUZEN. Luxor, 20 uur: Woes- tijnratten. VLISSINGEN. Alhambra: Scaramou che. Luxor: Helden zonder roem. Kruiningen EINDLES LAGERE LAND BOUWSCHOOL Woensdagmiddag werd de eindles gegeven van de lagere landbouw school. Hierbij waren tegenwoordig de com- ANTWERPEN. Kon. Vlaamse Opera, 15 uur: Het geheim huwelijk Om 20 uur: Cavalleria Rusticana. Paljas. AXEL. Het Centrum, 16.15 uur: De microfoon is voor U. Om 20 uur: Ik beken. DE KLINGE. Kinema Van Dijck. ï*3ö uur: Paniek in. de wildernis ö"..1? man mijner dromen. Zaal van DijcK, 18 uur: Dansen. HULST. Bioscoopgebouw, 14.30 uur: De gevangene van Mandorra. Om 17U5 en 20 uur: Affair in Trinidad. Bij Serph. Blommaert, 15 uur: Schieting. KOEWACHT. Bij J. Aerens, 15 uur: Schieting op de liggende wip. Schie ting op de staande wip. Bij Alfred Dhollander: Groot bal. Bi] Alb. Wau- ters, 16 uur: Groot bal. Café St. Se- bastiaan. P. v. d. Hove: Schieting. OOSTBURG. Ledel, 16.30 en 20 uur: De drie piraten. Om 14 uur: De laat ste ontmoeting. SAS VAN GENT. Olympia-theater. 14 30 uur: Jungle Jim in het verboden land. Om 17 en 20 uur: Singing in the TERNEUZEN. Luxor, 16.30 en 20 uur: Woestijnratten. Om 14 uur: Zondige Ruby. DE KLINGE. Kinema Van Dijck, 14.30 uur: Cuba Cabana. Zaal van Dijck, 18 uur: Dansen. HULST. Bioscoopgebouw, 20 uur: Af fair in Trinidad. KOEWACHT. Schieting op de staan de wip. Bij J. Aerens, 15 uur: Schie ting op de liggende wip. Bij A. Wé.li ters, 14.30 uur: Schieting. Café St. Se- bastiaan: Schieting. Bij Alfr. Dhohan- der: Groot bal. Bij A. Wauters, 16 uur: Groot bal. OOSTBURG. Ledel, 20 uur: De dne piraten. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 20 uur: Singing in the rain. TERNEUZEN. Luxor, 20 uur: Woes tijnratten. GOES. Grand: Scaramouche. MIDDELBURG. Electro: Het myste rie van het leven. Schouwburg: O.K. Nero. VLISSINGEN. Alhambra: Scaramou che. Luxor: Helden zonder roem. GOES. Grand: Scaramouche. MIDDELBURG. Electro: Het myste rie van het leven» Schouwburg: O.K. Nero. VLISSINGEN. Alhambra: Scaramou che. Luxor: Helden zonder roem.

de Stem | 1954 | | pagina 2