BALL Classificatie en Onderwijs si AT EEN ONDERLIJKE ERELD """AKKERTJE Het platteland in moeilijkheden Ongevallenkansen RADIO Het Huis van Leven en van Dood TWEEDE BLAD WOENSDAG 28 APRIL 1954 Benelux-verb in ding Zoetwcitcrmeer Voerman gedood bij fatale botsing Vliegramp in Argentinië Ongeluk bij Franse manoeuvres Brandalarm VRACHTAUTO IN KANAAL TE DEDEMSVART iQorwegon gel u k hij Hanau „Parachutes" „Zenuwen V „Nare dagen"? Moe en mat? (Advertentie) ClNPS jaar en dag is het stelsel van de classificatie der gemeen ten bij salarisregelingen aangeval- jen. Met tal van argumenten, waar tegenover slechts een zwakke ver dediging stond. Een verdediging, die door de evolutie der omstandig heden met het jaar nóg zwakker moest worden. De regering heeft het al gedeeltelijk erkend, doch de flinke, kloeke stap wil ze nog niet zetten. Vandaar dat het Katholiek Onderwijzersverbond nog eens een stevige aanval tegen het stelsel heeft ingezet in de onderwijssector. Het heeft door een enquête ma teriaal verzameld, waaruit blijkt, hoe groot de moeilijkheden bij de personeelsvoorziening ten platte- lande zijn en welke rol de gemeen te-classificatie hierbij speelt. Men heeft gegevens verkregen omtrent 249 scholen. Hiervan zijn er 217 met moeilijkheden tengevolge van de gemeenteclassificatie en wel in 2e klas gemeenten 27 en in 3e klas gemeenten 190. 32 scholen had den momenteel gecri moeilijkheden, maar daaronder waren er verschil lende, die in een le klas gemeente liggen en die overvloedig personeel kunnen krijgen. Een schooi te Arn hem kreeg voor één vacature 85 sol licitanten. In Enschede blijven de onderwijzers liever daar onderwij zer dan dat ze hoofd zouden wor den in een 3e klasse gemeente.. Ook scholen met uitsluitend religieuse leerkrachten gewagen niet van moeilijkheden. Qe moeilijkheden, welke men ten plattelande ondervindt, vormen echter een lange klachten-litanie. In Heilo kan men reeds twee jaar lang geen leerkracht krijgen. De niet-meer-leerplichtige kinderen stuurt men dan ook maar naar huis. In de driemansschool te Burgerbrug verdween binnen 2 1/2 jaar tijds het gehele personeel. Met veel moeite kreeg men drie nieuwe leer krachten, w.o. een gehuwde onder wijzeres, moeder van 7 kinderen, die al 20 jaar buiten het onderwijs was. Hoe lang zal dit duren? In Zierikzee zijn aan de gezamen lijke scholen momenteel 11 onver vulde vacatures. De St. Annaschool te Budel kreeg van de Minister verlof om 2 gehuw de onderwijzeressen voor vast te benoemen, daar het in de loop der tijd onmogelijk is gebleken, deze vacatures te vervullen. In Luttenberg moet men werken met gepensionneerde onderwijzers van 69 jaar, van 72 jaar en van 68 jaar, in Rhenoy heft men er een van 70 jaar. Op de driemansschool in Dinx- perlo zijn sinds September 1953 twee vacatures. Verschillende ad vertenties hadden geen succes. In Nieuw Vossemeer hebben Zus ters uit België de R.K. Meisjesschool overgenomen, omdat er geen solli citanten waren. Behalve de onvervulde vacature vanaf 15 October 1953 (later kon men hiervoor een gehuwde onder wijzeres krijgen) was er aan de R.K. Jongenschool te Fijnaart' per 1 Februari 1954 nog een vacature. Op de advertentie kwamen drie sollici tanten, waarvan degene.' die men wilde benoemen, zich terugtrok en een andere betrekking aanvaardde De andere twee kon men onmoge lijk benoemen. Na herhaalde oproep kwamen eindelijk nog een paar sol licitanten... Hiervan kwam er één te vervallen, de tweede moest in mili taire dienst en no. 3 was nog mili tair; voor deze laatste is nu groot verlof aangevraagd. Binnen 5 jaren vertrokken uit de gemeente Rucphen, St. Willebrord en Bosschenhoofd resp. zes, zes en zes leerkrachten naar een le of 2e klas gemeente, hun functie in de nieuwe standplaats bleef dezelfde, het ging alleen om het verhoogde salaris. Het 7e leerjaar van de Fatima- school in Heusden is reeds vanaf 1 September 1953 zonder leerkracht. Op advertenties geen sollicitanten. Het hoofd der lagere school te Dinteloord aanvaardde een betrek king als onderwijzer aan een Ulo school in Utrecht. neelswisselingen en onder al die noodvoorzieningen lijdt. Kon men het de betrokken leer krachten ook wel kwalijk nemen, dat ze liever „hogerop" gaan dan voor een geringer salaris op het dorp werkzaam blijven? „Laat de voorstanders van de ge meente-classificatie maar eens een wintertje hier komen doorbrengen om al de „voordelen" van het plat teland te ondervinden", zo luidde een dpr commentaren. En een an der: „Gaarne nodigen wij de voor standers van de gemeente-classifi catie uit, eens te komen genieten van de voordelen van onze gemeen te, waar geen slager is. geen textiel handelaar, geen studiegelegenheid voor onze kinderen, geen amusement of cultureel leven. enz. enz. Een toeslag voor het platteland zou ge makkelijker te verdedigen zijn!" Die laatste opmerking is waarlijk zo gek niet. Men klaagt over „ur banisatie", over het leegzuigen van het platteland door de grotere woon- centra. Maar men moedigt tevens die trek aan door aan het wonen in de steden een hoger beloning te verbinden voor orecies hetzelfde, zo niet vaak moeilijker werk. Ook te genover de plattelandskinderen en hun ouders is het niet langer ver antwoord. dat het onderwijs door het classificatiestelsel al meer in handen moet komen vai jeugdige, onervaren krachten of van gepen- sionneerden. JFn zo gaan de klachten maar door.... Men behoeft weinig verbeeldingskracht te bezitten, om zich voor te stellen, hoe het onder wijs onder die voortdurende perso- £)E BUS Sluiskil-Breda, een echte Beneluxverbinding, mag dan toch blijven rijden. De bezwaren, door de Nederlandse Spoorwegen naar voren gebracht, zijn althans in eerste instantie ontoereikend verklaard, om deze reeds populair geworden route af te snijden. Ver wacht mag intussen wel worden, dat de N.S. in beroep zullen gaan tegen deze beslissing. Doch we koes teren de hoop, dat dan, als minis ter Algera de zaak ook persoonlijk onder ogen krijgt, deze gunstige be slissing bevestigd zal worden. Het succes in eerste aanleg is in ieder geval al een gelukwens waard. R. DE BOCK, lid der (Belgische) Academie van Marine, heeft onlangs in het tijdschrift van het Vlaams Economisch Verbond over de vorming van het zoetwatermeer als gevolg van het Deltaplan ge sproken. Hij bleek beducht te zijn, dat de vaart op zo'n meer bij storm nog gevaarlijker zou worden. Hij voorspelde hol water met korte kwade grondzeëen en stompen zon der einde. We hebben van deze mening met gepaste belangstelling kennis ge nomen en gevraagd, of ook andere deskundigen hierover hun mening konden zeggen. We ontvingen nu dezer dagen be zoek van een waterstaatkundig in genieur, die ons de volgende erva ring vertelde: Hij voer eens met een schip over de Botnische Golf. De wateroppervlakte was spiegel glad. Een stevige wind stak op en onmiddellijk begonnen hoge gol ven te rijzen. „Hoe komt dat zo?", vroeg hij aan de kapitein. „Dat komt door het zoet water". „Zoet water?" was de verbaasde vraag. „We varen toch op zee". „Ja maar", zo legde de kapitein uit, „Botnische Golf en Oostzee ontvangen zo veel zoet water van de vele rivieren langs hun oevers, terwijl het water •naar moeilijk spuien kan door de Deense zeegaten, dat er altijd een dikke laag zoet water op het zout water drijft. Dit zoet water is lich ter dan het zout water en laat zich gemakkelijker en sneller opzwepen door de wind". Dit is dus een ervaring gelijk aan V3r? ®ock. Maar de Botni- f-u >s natuurlijk een aardig stukje breder dan onze zeegaten, dat kan men niet uit het oog verlie zen. Inmiddels een herhaling van onze vraag: Zijn er nog meer ervaringen? i DË ÉCHTE NAVY-CUT VAN VROEGER Paard op hol door bi*l van overweg DE rijksweg bij Nijeveen is een ernstig ongeluk gebeurd, doordat een paard, dat voor een wagen was gespannen, schrok van de bel bij een overweg in Nijeveen. Het paard sloeg op hol en liep in de richting van de rijksweg, waar het in volle vaart te gen een juist passerende vrachtauto botste. De voerman en het paard werden beiden op slag gedood. De vrachtwa gen sloeg om en geraakte in brand. De chauffeur bleef ongedeerd, maar een naast hem gezeten lifter brak beide benen. Het vijfjarig zoontje van de voer man was onderweg op aandringen van zijn vader van de wagen afgespron gen, hetgeen hem het leven heeft ge red. (Advertentie) tabletten volle melk chocolade of gevuld met noten en vruchten TN HET bergachtige gebied van de Argentijnse provincie Larioja is een vliegtuig met 25 personen aan boord verongelukt. Niemand kon wor den gered. Vijf soldaten gedood "DIJ militaire oefeningen in het ge- bied van Toulouse zijn vijf solda ten om het leven gekomen en is een onderofficier ernstig gewond, toen een mortier, die men per ongeluk dubbel geladen had, uit elkaar sprong. Advertent e) FAE KAZERNE van de brand- J weer in het havengebied van Antwerpen is door een brand, die J door een krachtige wind werd J aangewakkerd, in de as gelegd, t De brandweer was vrij spoedig ter J plaatse. Beide inzittenden gedood TN DE nacht van Maandag op Dins dag, omstreeks half drii, is een vrachtauto, bestuurd door de 23-jarige chauffeur H. M., in het kanaal te De- demsvaart gereden. Naast de bestuur der was gezeten de 41-jarige arbeider E. L. Beiden kwamen om het leven. Door voorbijgangers werd het ongeval pas enkele uren later gemerkt. Toen met behulp van een kraanwagen de auto werd gelicht, slaagde men er in, de beide lijken te bergen. De slacht offers waren beiden gehuwd. Drie doden, zestig gewonden rjRIE personen zijn omgekomen en zestig gewond, toen de Duitse trein YViebelsbach-Frankfort bij "Ia- nau, ten oosten van Frankfort, van opzij inreed op de exprestrein Rome- Kopenhagen. De locomotieven van beide treinen en vijf rijtuigen van de exprestrein liepen uit de rails. Een gewaarschuwd man ^/OLGENS berekeningen van de K.N.A.C. uit gegevens van het Centraal Bureau voor Statistiek heeft de bestuurder van 'n personenauto de meeste kans op een verkeersongeval, indien hij in de leeftijdsklasse van 30- 39 jaar valt en zich daarbij des Vrij dags tussen 17.00 en 18.00 uur op de weg bevindt. In de maanden van Juli tot en met October is deze slechte kans groter dan in de overige maanden. Voor de inzittenden van een perso nenauto is de leeftijdsklasse van 19-24 jaar het gevaarlijkste. Als bestuurder van een personen auto heeft men de meeste kans op een botsing met een vrachtwagen: deze botsing heeft doorgaans plaats op een hoek of kruispunt. In vier van de vijf verkeersongevallen met een personen auto ontstaat naar de K.N.A.C. mede deelt uitsluitend materiële schade. DONDERDAG 29 APRIL 1954 HILVERSUM I, 402 M. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Pianorecital. 12.00 'Angelus. 12.03 Lunchconc. (12.30-12.33 Land- en tuinb. meded. 12.33-12.40 Wij van het land). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Gram. 13.40 Blaasork. en solist. 13.55 Gram. NCRV: 14.00 Promenade-ork. en solist. 14.45 V. d. vrouw. 15.15 Amus. muz. 15.35 Gram. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Vo caal ens. 16.55 V. d. jeugd. 17.25 Zigeu nerkwintet. 17.40 Zeeuws progr. 18.00 Gram. 18.10 Sopr. en piano. 18.35 Raad huispraat. 18.45 Leger des Heilskwartier. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 V. d. jeugd. 19.30 Orgelconc. 19.55 Ga mee naar Jubo II. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. progr. 21.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.43 Idem. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram. 9.30 V. d. vrouw. 9.35 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Gram. 11.15 „Van de hak op de tak, in en om de tuin", caus. 11.30 Musette ork. 12.00 Zang en piano. 12.25 Intermezzo. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.53 Hammondorgelsp. 12.50 „Uit het bedrijfsleven". 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.30 Amus. muz. 14.10 „De man van Hatton Garden", hoorsp. 14.30 Belgische muz. 15.00 V. d. zieken. 15.45 Gram. 16.15 Voordr. 16.30 Gram. 17.00 V. d. jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: Rijks delen Overzee: D. Q. R. Mulock Houwer „Kind en samenleving in de Nederlandse Antillen. 18.00 Nws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 V. d. jeugd. 18.40 Rep. en gram. 18,55 Conferentie der grote vijf. 19,00 V. d. kind. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Jazzmuz. 19.40 Rondetafelparlement. 20.00 Nws. 20.05 Ronde v. Nederland. 20.05 Philh. ork., mannenkoor en sol. (In de pauze: plm. 21.10-21.40 „Reis door een kinderhoofd", hoorsp.). 22.05 Gram. 22.15 Vrouwenkoor, piano's en sol. 22.45 Sport- act. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Jazzmuz. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 12.50 Koersen. 12.55 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Muz. v. millioe- nen. 14.00 Eng. les. 14.15 Gram. 14.20 Franse les. 14.45 Omr. ork. en sol. 15.30 Cellorecital. 15.55 Gram. 16.00 Operamuz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.15 V. d. kind. 18.15 Gram. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 1950 Literaire caus. 20.00 Gram. 20.10 Klankb. 20.40 Verz. progr. 21.15 Ethnologische muz. 21.40 Muz. uit de Congo. 22.00 Nws. 22.15 Pianorecital. 22.45 Gram. 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL, 484 M. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 en 14.30 Gram. 15.00 Symph. ork. 15.45 Gram. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 18.30, 18.45 en 19.15 Idem. 19.30 Nws. 20.00 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.55 Nws. rjE TELEFOON heeft bij de j marineluchtvaartdienst en de marinevoorlichtingsdienst niet stilgestaan. Tientallen vragen kwamen binnen naar aanleiding van het feit, dat velen boven Hillegom para- chutisten uit een eskader ma rinevliegtuigen hadden zien springen. Toen het eskader op Valkenburg landde, werden voor alle zekerheid de koppen geteld en toen men niemand bleek te missen, ging men speuren naar de oorzaak van de geruchten. Die bleken ten slotte te liggen in het feit, dat er enige witte rookwolk jes uit de uitlaten van een „Avenger" waren gekomen, die in het felle zonlicht ge makkelijk voor parachutes aangezien konden worden. Toen dit was vastgesteld, keer de de rust op Valkenburg en op de Marvo terug. Uitvoerig (Advertentie) PEN HANDLEIDING van de in- spectie der omzetbelasting heeft nijvere administratieve werkers in de waan gebracht, dat ze flink ach terlijk zijn. Een biljet moet, zeggen de mannen van de omzetbelasting, zó worden gevouwen, dat rechter- en linkerzijde elkaar bedekken. Er zit ook een sluitrand aan het papier en dat moet volgens de aanwijzin gen naar binnen (omdat daar de lijm zit) worden gevouwen. Bij de volgende gelegenheid komen de ambtenaren zelf mee om liet voor te doen. denken de mensen, die met de inspectie te maken krijgen. Auto HET vliegveld van Caselle bij Turijn zijn proefritten gemaakt met een turbine-auto. Het voertuig kan een snelheid van meer dan 250 kilometer per uur behalen. Het brandstoffengebruik is echter nog het dubbele van 'n doodgewone zui gerauto. Het betreft gelukkig een experimentele constructie, dus de heren in het normale verkeer zijn nog lang niet aan die snelheid toe. Bezienswaardig DE eerste auto, die gisteren op de Grote Markt te Bre da stopte was van Duitse af komst. De Duitsers rekten zich uit van de lange reis. Dat is redelijk. En ze vroegen aan een in de nabijheid opererend fietsenbewaarder inlichtingen. Ook dat is redelijk. Maar on redelijk is, dat ze hem vroegen naar de strafgevangenis („Sie wissen wohl, van de 7 gevan genen"). De fietsenbewaarder zag het gezelschap wegrijden in de richting van deze nieuwe Bredase bezienswaardigheid. En toch is het misschien een suggestie voor de V.V.V. Terugkeer JN FINLAND is een man terug gekeerd, die zes jaar spoorloos verdwenen is geweest. Hij is met selaar, maar dat heeft met dit ge val niet veel te maken. Zijn fami lieleden waren allen blij, dat hij weer thuis was. maar ze hopen toch, dat hij voortaan niet. meer zo nieuwsgierig zal zijn. Zes jaar ge leden was hij dat wel. Hij ging eens aan de andere kant van de Finse grens kijken en belandde zodoende in Rusland. De Russen konden dat toen helemaal niet waarderen en hielden hetn om het af te leren zes jaar vast. Boclil TN HONKONG is een Chinees ver- oordeeld, omdat hij een bocht in het stadsbeeld te scherp had geno men. Hij was per fiets en scheurde zo om het hoekje, dat zijn achter spatbord de broek van een agent, die daar stond te kijken, aan flarden trok. Wanneer die agent daar niet had gestaan, zou de bocht natuurlijk niet te scherp zijn geweest. Record FNE GENUEES Stefano Varni heeft een opmerkelijk record geves tigd, waarvoor men heel wat meer waardering kan hebben dan dat van de accordeonspelers „op de lange af stand". Onze Stefano heeft namelijk in dertien jaar tijd 670 maal bloed afgestaan voor een transfusie. Dat wil zeggen meer dan 180 liter bloed. „Hij wil soms ineens drinken door ALAN SULLIVAN 3) Ik heb een leeftijd bereikt, waarop, mijns inziens, de omgang met jonge Mensen gewenst is, maar het moeten jonge mensen zijn van het slag, waar toe u dunkt me. behoort U bent ze ker wel sportief?" Hector haalde het papier te voor schijn. waarover hij die morgen ge zwoegd had. „Ik eh heb dit opgepend voor het geval dat u er belang in mocht stellen. Ik heb het zilverwerk thuis staan, als bewijs. En dat is ook alles, wat ik van mezelf kan zeggen, we zijn afkomstig uit Hampshire heb ben een huis bij Salisbury ver huurd! Zouden het zelf niet kunnen, al wilden we. Mijn vader is in de oor log gesneuveld, mijn moeder stierf kort daarna kon niet zonder hem leven, grootvade- is zevenentachtig en nog zo gezond als een vis. Zijn vader is drie en negentig geworden. Ik heb een inkomen van driehonderd per jaar, waarmee ik kan doen wat ik wil, maar het is of te veel of te wei nig. En dat is alles." Mr. Absalom maakte een handge baar. Dit scheen als voorlopig ant woord bedoeld te zijn en hij staarde de jonkman ondoorgrondelijk aan. Zijn blik verried voldoening en Mj scheen een zekere gedachtengang te volgen, punt voor punt overwegend. Dit proces sloot de jonge Court vooo-- opig buiten pn scheen toch hem al-, middelpunt van de cirkel te heb ben. Het was een vreemde gewaarwor ding, zo over het hoofd gezien en toch in de zaak betrokken te worden,. Hec tor, zich er van bewust zwijgend ge taxeerd te worden keek de kamer eens rond. Eén muur was geheel be dekt met boeken. In de tweede muur was een breed venster, dat op het grasveld uitkeek, dus dit was het Oostelijk einde van de nieuwe vleu gel. De muur aan de noordzijde, die de bezoeker het meeste belang inboe zemde, had twee deuren, één gewone en de andere zó zwaar gebouwd en ge grendeld, dat het wel de ingang van een kluis leek. In een hoek stond een globe. Daarnaast lag een zware ijzer en halter, een geweldig ding, absoluut buiten elke verhouding tot Absaloms tere lichaamsbouw. Er stond geen as bakje op tafel, dus hij rookte blijk baar niet. De jonge Court nam al die bijzon derheden in zich op en vroeg zich af, aan welke tak van wetenschap Absa lom zich wijdde, toen ineens de won derlijkste kat, die hij ooit gezien had, op tafel sprong. Het dier was grijzend, op een vaalrossige kraag na, die de hals geheel omgaf. Midden op de borst was een gele plek. De zwarte neus was gerimpeld; de brede. P'atte klauwen lieten de staalgrijze nagels bloot, en Hector, die een hekel aan katten had, was er onmiddellijk van overtuigd, dat hij nog nimmer zulk een oud dier had gezien. Benorend tot het ras der katten, 'eek het méér te zijn dan dat. Won derlijk genoeg leek het in enig ge heimzinnig verband te staan met Ab salom zelf. Er was iets in Absalom, waar de kat van hield; Hector kon zich het dier niet gescheiden denim van de chemisch-uitziende man ach ter het bureau. De somber gloeiende ogen van het beest schenen een vreselijk en hoog hartig geheim te verbergen, en Hector die het met een gezonde afkeer aan staarde, beti apte zich op de wens te willen weten, wat dit afstotelijke oude mormel wist. De kat draaide zich stijf om. liet zich met een zachte plof weer op de grond vallen en verdween. Absalom liet een zacht gegrinnik horen. „Dit is Maktai, een oude vriendin van me. Ik had jullie moeten voorstel len. Meneer Court, ik heb over de kwestie nagedacht en als u een een voudige krachtproef wilt ondergaan, heb ik u een voorstel te doen Dat was heel normaal en Hector was er blij om. Maar waarom werd er in 's hemelsnaam zoveel waarde ge hecht aan zijn lichaamskracht? „Uitstekend meneer." „Dat gewicht in de hoek bijvoor beeld, kunt u dat oplichten?" Hij hief het op met de linkerhand, en lachte. Hij voelde zich een idioot. „Kunt u het boven uw hoofd hou den De halter ging meteen omhoog. „Ah!" De stem had nu een andere klank. „Ik denk, dat u het wel niet op armslengte van u af kunt houden?" Hector gromde, zette de voeten een eindje uiteen en hracht het gewicht horizontaal op schouderhoogte. Absa lom slaakte een uitroep nog het meest menselijke geluid, dat hij die morgen geuit had trok zijn horloge en telde de seconden. „Dank u dank u dat is ge noeg. Legt u het zachtjes neer, astu- blieft Mag ih nu meteen u hart on derzoeken?" Hij haalde een stethoscoop te voor schijn. Een wonderlijk gevoel bekroop Hector, toen hij zo neerkeek op het hoofd van de vreemde, vlak tegen zijn borst. Het bruine haar was dun. maar zorgvuldig geborsteld dat het dikker leek. Van dichtbij leek Absaloms huid bedekt met een wasachting laagje welks oppervlak waar geen bloed cir culeerde, een soort huls vormde. Daardoor leek zijn huidskleur op een afstand zo doorschijnend. Zi.in make up was helemaal niet rimpelig of le lijk, en toch maakte hij een indruk van van Zover was hij gekomen, toen Absa- lon, zijn oor nog tegen het instru ment, knikte. „Inderdaad zeer opmerkelijk. Uw hartslag is alweer normaal." „Ik dank u zeer, maar om u de waarheid te zeggen, meneer, begrijp ik niet, wat dit alles met de betrek king te maken heeft." „O - de betrekking - ja, het is best mogelijk dat u dat niet inziet, maar" - met een vreemde handbeweging - „ik ben in staat, mijn grillen te beta len. wat zou u zeggen van een aan- vangsalaris van vijfhonderd pond?" Hector staarde hem aan. „Nu, meneer, dat is een record-prijs voor mij als secretaris." „Des te beter, dan zullen we het daar op houden. Is er nog iets, ."at u zou willen vragen?" Dat was er zeker, maar het was niet gemakkelijk om het onder woorden te brengen. Het huis lag afgelegen. Ab salom leefde er vermoedelijk alleen, te zeer verdiept in zi.in werk om naar andere dingen te verlangen Naar zijn uiterlijk te oordelen, was hij geen sportman. Hij maakte beslist de in druk zich in alle opzichten te ontzien. Wat moest de secretaris op Monk's Mount dan met zijn vri.ie tijd begin nen? Je zou hier van verveling kun nen doodgaan zonder dat iemand het merkte. Het uiterlijk van het huis had hem al somber gestemd de druipende bomen, het eindeloze park, de hoge muur op zichzelf niet ongewoon, maar ze schenen toch een vage, onheil spellende betekenis te krijgen. Het stille huis de Oosterse bedienden zijn gezonde jeugd kwam in verzet. Hij aarzelde zijn vrijheid op te offe ren, zelfs voor vijfhonderd pond per jaar. „Er was wei iets", mompelde hij. lichtelijk blozend, „maar vermoedelijk Absalom glimlachte. „Een ogenblik ik heb nog een belangrijk ding verge ten. Ik ben weduwnaar, maar woon hier niet alleen. Mijn stiefdochter houdt me gezelschap Ik denk. dat u veel gezelligheid aan elkaar zult heb ben. Veroorloof me u voor te stellen". Hij schelde en meteen verscheen de butler. „Hervey vraag jufrouw Anthea om even hier te komen." Toen ze alleen waren, vervolgde hij met veranderde stem: „Mijn eerste vrouw stierf lange jaren geleden. Later hertrouwde ik met een dame, die een dochtertje had. De moeder heeft niet lang geleefd, maar de dochter heb ik gelukkig nog bij me. Ze zal blij zijn iemand van haar eigen leeftijd in de buurt te hebben. Ik hoop, dat u goede vrienden zult worden." Hier zweeg hii ietwat onzeker en Hector vroeg zich verbaasd af, waar om hem al die bijzonderheden verteld werden. Stak er nog iets anders ach ter? De butler kwam weer binnen. „Juffrouw Anthea is niet thuis, me neer." Ahsalum richtte zich ineens op. „Weet je dat zeker?" „Absoluut zeker meneer. Ze was er een half uur geleden nog, maar nu met meer." „Heeft, ze geen boodschap achterge laten?" „Nee, meneer.' De outlet werd ze nuwachtig. (Wordt vervolgd).

de Stem | 1954 | | pagina 5