Golden Mensen en cMuzen De Deense militair en de Nederlandse Nationale snipperdag il aar schuw in g Kindergebed voor de wereldvrede RADIO DD.D. Het Huis van Leven en van Dood Dwumm, doch nors. r Een bonus voor afzwaaienden Teqenaanval Kunstenaars van diverse pluimage protesteren in een gemeenschap pelijke uitgave Zestiff medewerkers Koninginnedag Door de Paus opgesteld Huid uitslag 2) AUN SULLIVAN 6 lit Middelburg, J. en J. A. van Lier- assistenten van de lelburg en Oost- ogt en zuster van plechtigheid bij, ''t Land van het het Groene Kruis, nge het examen flegde. gen een cadeautje mverzorgsters en ankte mej. Cath. nd alle spreeksters laagden zijn: Ans (Geld); Paula van rde; Betsy Vreeke, en Cath. Rijk, 3ara de Meester, s). 469 15306 18525 897 19061 '20688 3995 4391 4477 i585 10650 11531 19 15276 15445 .65 17904 18154 :62 21726 21924 77 885 935 945 57 264 273 292 81 506 533 24 836 880 929 37 252 256 282 187 544 577 618 f44 747 755 768 207 232 242 245 537 556 565 577 583 685 689 690 $61 863 877 885 186 169 185 199 335 346 347 363 477 489 566 617 906 907 926 928 211 213 418 439 664 693 959 961 193 204 05 549 677 743 93.9 959 169 173 394 410 644 661 935 941 122 201 129 333 23 724 71 372 245 260 448 449 710 779 212 272 557 566 760 829 965 187 214 411 441 676 677 963 992 237 249 382 414 736 139 895 912 146 195 240 280 565 573 584 603 772 784 794 798 947 948 978 994 096 131 148 277 576 584 586 587 779 814 834 845 153 179 192 204 344 369 372 384 470 490 492 602 768 822 835 862 aok. - Vraagt zult nemen. - meister- OSTBURG adhuispletin Tel. 157 Afl DER STEEN S USKMim- (Van een bizondere medewerker". QE Peens-Nederlandse gedachte, welke in verband met het be- zoek van het Deense vorstenpaar 'e laatste weken in pers en radio Kbeiuisteren viel, is ook domine- nd geweest in het zo juist ver- Ben-n Aprilnummer van „De Le- m-ier", het officiële orgaan der rclijke Landmacht, t periodiek nl. is een verslag men van een bezoek, dat een f.erpedacteuren aan Denemarken 'vwM en dat met name handelt et dagelijkse leven van de dienstplichtige soldaat. K het overzicht dat hiervan B-t gegeven blijkt, dat er feite- I «einig verschillen bestaan met t. oleiding die onze jongens in ienst volgen. Ook in Denemarken leeft de van oorsprong ingewor- eld zin voor traditie en uiterlijk p-emonieel veel aan betekenis in- ;ebo 't door de moderne methode ■liloorlogsopleiding. In slechts en- mie gebruiken is zij blijven be- taar,, zoals bijv. de dagelijkse vazhtparade en aflossing van de wacht door het lijfgarde-regiment fan de koning, een fascinerend kijkspel dat telkens vele toeschou wers trekt. Maar voor het overige is ie training er hard, sober en effec- ief, afgestemd op de moderne oor- ogstaak, die weinig romantisch ge mijmer permitteert. Ook uiterlijk jeiÉehilt de Deense soldaat nauwe lijks van de Nederlandse; de onder scheidingstekens zijn anders, maar H: het overige schijnt hij bij de naaltijden net zulke porties te kun- verwerken als onze knapen, en iok in het kankeren moeten zij el- Hr niet veel toegeven. MENWEL is er een groot verschil, Hen dat is er een van financiële lard. Ter oriëntatie zij vooraf me- iegedeeld, dat de geldelijke belo- H| van de Nederlandse dienst- jBhtige militair, soldij geheten, vordt uitgedrukt in een bedrag per lag, terwijl voor de hogere rangen vinaf sergeant )een maandsalaris s vastgesteld, in militair-admini- ■tieve taal wedde genoemd. Vol- ■gheidshalve worden hieronder «Deense soldijbedragen vermeld, net daarachter tussen haakjes het ■rag, dat de Nederlandse dienst- ilichtige van dezelfde rang per dag Kient: «oldaat: f 1.-, na 6 maanden f 1.50 f0.75; na 4 maanden f 1). korporaal: f2.50 (f 1.25). Sergeant: 2.75 (sgt. titulair f 1.50) In Denemarken daarentegen kent ten blijkens het gememoreerde ar- ikel in „De Legerkoerier" slechts old ij-uitbetalingen voor de dienst- ilichtigen, ook in de hogere rangen. )och betreft genoemd verschil niet ozeer het bedrag der soldij, alswel Ie omstandigheid, dat de Deense oldaat. wanneer hij na volbrachte liensttijd met groot verlof naar luis gaat, als bonus een bedrag in- Hs krijgt uitgekeerd, waarmee lem de overgang naar de burger- naatschappij wordt vergemakke- ijkt! En hoe is dat nu in Nederland? foals reeds is aangegeven, blijven le soldijen een stuk onder die van Denemarken, maar eerlij kheidshal re moeten wij niet vergeten, dat daarginds de levensstandaard ook ten stuk hoger ligt. En ook mogen we niet vergeten, dat in ons land det gedeelte der dienstplichtigen, lat is voorbestemd reserve-officier te worden, na beëindiging van de opleiding hiertoe (8 maanden), een behoorlijk maandgeld verdient (mi nimum f250.-). De dienstplichtige onderofficieren treffen het iets1 min der. Na hun opleiding eveneens 8 maanden moeten zij eerst een aantal maanden, meestal 4, „bij de troep gezeten hebben, om van de categorie soldij-genietenden naar iitj van de wedde-genietenden over :efgaan. Het minimum, dat zij dan ■dienen, bedraagt f220.-. Natuurlijk gaan er van deze be hagen de nodige percentages voor ■eding en ligging af, maar wat er Barna „schoon" overblijft, is toch ■ijd nog zó groot, dat de meesten le consequentie van 4 maanden ®ra dienen nauwelijks tellen, als }et am de keuze gaat: bij de oplei- B>E (en dan 4 maanden langer die ter i of gewoon soldaat blijven en er[dan met 20 maanden vanaf zijn 2 jaar, die in financieel opzicht in ieder geval bij voorbaat al mislukt ziin. Dit is feitelijk de onbillijkheid in ons systeem. Niet dat vaandrigs en sergeanten „goed verdienen cn soldaten niet, want de eersten zul len daar heus wel de nodige leiding en verantwoording voor moeten dragee, maar dat Jan Infanterist met een gulden per dag wordt af gescheept cn dan na 20 maanden in de burgermaatschappij weer hele maal opnieuw beginnen kan! Het argument, dat de diploma's gewaardeerd moeten worden, doet in dit verband nauwelijk meer op geld want het is gelukkig! niet meer zó, dat Pietje persé offi cier wordt, omdat hij H.B.S. heeft, ook al ziet-ie grauw van de bloed armoede. Men zou versteld staan van het aantal aspirant-officieren, dat „gewoon Mulo"' heeft, evenals van de H.B.S.-ers, die bij hun j meisje nimmer met strepen, laat staan sterren, zullen kunnen pron ken. Men kan hierover denken, hoe men wil, maar ieder zal moeten toe geven, dat er iets scheef zit in de geldelijke waardering van onze dienstplichtigen. Niemand is voor zijn plezier in dienst. De lange diensttijd is er daarbij maar al te vaak de oorzaak van, dat een een maal vervulde betrekking bij te rugkeer uit de dienst inmiddels door een ander is ingenomen. Op nieuw beginnen of helemaal om schakelen is dan dikwijls noodza kelijk. Een oplossing als het Deen se systeem voor dat geval geeft, zou dan van grote waarde zijn. Ook als daar de consequentie aan verbon den zou zijn, dat daarmee de sala rissen van de dienstplichtige aspi rant-officieren en onder-officieren zouden komen te vervallen en dat ook zij evenals hun Deense rang genoten daarvoor soldij zouden ontvangen. Als hierdoor bereikt zou worden, dat alle dienstnlichtigen bij het verlaten van de dienst een zeker bedrag kon worclen meegege ven, ware dit alleszins verantwoord. EEN GULDEN GENIETING VOOR 80 CT. fy^OGELIJK dat hieromtrent an dere meningen bestaan Toe gegeven: de technische uitwerking stuit misschien op bezwaren. Maar die schuilen in elk systeem, óók in het huidige! En als het in het klei ne Denemarken wel gaat .waarom bij ons dan niet? Is het werkelijk financieel ondoenlijk een deel van de voor militaire doeleinden uitge trokken gelden te bestemmen voor het geven van een financieel rugge- steuntie aan de afzwaaiende mili tairen? MARIA BESNARD, de Fran- - se vrouw om wie zo veel /"ANDER de titel „Nationale snipperdag" hebben negen letterkundige en algemeen-culturele tijdschriften ter gelegenheid van de tiende bevrij dingsdag een gemeenschappelijk April-nummer uitgegeven. Het is bedoeld als een nrotest tegen het regeringsbesluit om de 5e Mei niet meer nationaal te herdenken. menwerking kwamen, zijn Het Boek van Nu, Critisch Bulletin. De Gids. Kroniek van Kunst en Kuituur. Maat staf. De Nieuwe Stem. Ontmoeting, Podium en Roeping. Daar de termijn van voorbereiding kort was en de auteurs als het ware op bestelling hun bijdrage moesten leveren, kan natuurlijk niet elk arti kel of gedicht op het hoogste niveau staan. Maar alles bijeen mag men zeg gen. dat hier zeer goed werk gebun deld is. Het zal de abonné's van ge noemde maandbladen zeker niet te leurstellen veelzijdige inhoud |~)eze aflevering, die er met de rode, witte en blauwe snippers op de omslag fleurig uitziet, is tot een boek van 150 bladzijden uitgegroeid. Niet minder dan zestig schrijvers hebben er hun medewerking aan verleend. Het geheel stond onder redactie van Bert Bakker, R. Blijstra, Gerrit Bor- gers. L. P. J. Braaf. Pierre H. Dubois, Ed. Hoornik, Henk Krijger, O. Noor denbos en Gabriël Smit. De negen periodieken, die voor de ze uitzonderlijke manifestatie tot sa £)E fractievoorzitter van de P. v. d. A. in de Tweede Kamer, Mr Burger, is een man, die niet be paald uitmunt door tact. Dat geldt zelfs voor eigen partijgenoten, waar mj hun allerlei opstoppers uitdeelt, als ze zijn visie de VARA-visie over het radiovraagstuk niet willen uw' 1vY01'dt echter bizonder g ig als hi-i het over katholieke aangelegenheden heeft Zo heeft hij als commentaar op de jongste verkiezingsuitslag het vol gende tegenover De Volkskrant los gelaten: Er zijn wel erg merkwaar dige uitslagen. In Weert bijvoor beeld heeft de K.V.P. 91 pCt. van de stemmen behaald. Dat lijkt op een uitslag achter het IJzeren Gor dijn. -n dit geval moet ik zeggen' een uitslag van achter het Kerkelijk' Gordijn J Terecht heeft Professor Duynstee er in de Maasbode op gewezen dat deze opmerking allereerst getuigt van grote onkunde omtrent het ka tholieke Zuiden. Een verschijnsel als in Weert is nog schering en in slag in tal van kleinere Zuidelijke gemeenten. Het is een kwestie van beginsel en traditie. Die traditie verzwakt, vooral in grotere gemeen- vanai zijiiten, mede door het feit, dat er al- «3i ook 20 maanden maken bijna meer „Noorderlingen" immigreren. Weert houdt langer vast aan de ou de zede dan andere gemeenten van haar grootte. Dit „erg merkwaar dig" noemen wordt echter niet al leen een blijk van onkunde, maar ook een giftige beschuldiging, als men er de vergelijking met het IJzeren Gordijn aan vastkoppelt. Dan roept men vermoedens op van terreur en geestesdwang. Zie, dal verdraagt men in het Zuiden niet. Daartegen past een klinkend protes.t Mr Burger heeft weer eens verra den, hoe in zijn gedachtenleven de grote menigte der katholieken uit arme sukkels bestaat, die slechts door de socialisten uit dom heid en onderworpenheid kunnen worden bevrijd. Een betere waar schuwing tegen de P. v. d. A. heb ben we niet nodig! tyfRIJDAG gaan we weer Konin ginnedag vieren. De program ma's zijn opgesteld. Parades, mu ziekuitvoeringen, volksfeesten, dat zijn zo de bekende ingrediënten. Een lezer merkt ons nu op: Vroeger werd zowat overal in het Zuiden op Koninginnedag een H. Mis gezon gen, waarbij de militaire comman dant ter plaatse en andere autoritei ten werden uitgenodigd. Na beëin diging der H. Mis werd dan het Wilhelmus op het orgel gespeeld ten uitgeleide van de gasten. Het gebeurt hier en daar nog wel, naar we menen, maar kan dit schone en vrome gebruik niet overal in ere worden hersteld? We brengen deze opmerkingen gaarne in bredere aandacht. op te wekken aan een uit de duizen den, die in het verzet gevallen zijn. Het zijn de namen van willekeurig gekozen slachtoffers, uit allerlei plaat sen, uit allerlei beroepen, van allerlei leeftijden, van allerlei overtuigingen. We treffen de auteur A. M. de Jong aan en oud-minister C. Goseling, de dochter van architect Hardeveld, die in de nacht van 4 op 5 Mei 1945 door de Duitsers werd terechtgesteld, en prof. Titus Brandsma, de politicus Lou de Visser en de dichter Jan Cam- pert, pater Baars Redemptorist, en de toneelspeler Hans van Ees, mevrouw M. Cornelissen-Verhoeven. moeder van acht kinderen en Pater G. Averdieck enz. enz. Enkele voortreffelijke foto's geven deze aflevering nog meer waarde, vooral ook in documentair opzicht. Het zijn afbeeldingen van beeldhouw werken. o.a. een zeer fraaie opname van Zadkine's Verwoeste Staci en voorts enkele navrante beelden uit de periode „tussen twee vlaggen": de witte der overgave en de driekleur der bevrijding. Ongeacht, de vraag of de regering er ooit toe zal komen de 5e Mei in ere te herstellen en de plaats te ge ven, welke hem in de vaderlandse historie toekomt, kan in elk geval nu al worden vastgesteld, dat de kunste naars door middel van deze manifes tatie in unieke samviwerking een spontane en bezielde bijdrage hebben geleverd tot de viering van onze na tionale feestdag. W. van der VELDEN. Het is ondoenlijk van de veelzijdige inhoud ook maar een summier overzicht te geven. We doen slechts een greep. Een uitstekende gedachte was het te openen met het sonnet van Marti- nus Nijhoff „Tot de gevallenen", dat in 1945 werd gepubliceerd in het Be vrijdingsnummer van Vrij Nederland. Dat verscheidene bijdragen zwaar po litiek getint zijn, is onvermijdelijk. Wat bij de ene lezer tegenspraak zal uitlokken, zal bij de andere instem ming verwerven. B. W. Schaper zegt b.v„ dat de communistische protesten, waaraan allerlei bezwaren tegen Ame rika of tegen EDG-poUtiek worden gekoppeld ,op hem een onzuivere druk maken. Theun de Vries daaren tegen dicht: Hun NSB werd EDG Europa één! is 't nieuw houzee, Nu men het geuzenland verkoopt En straks tot Duitse gouw herdoopt. In deze geest schrijven ook de jon gere literator Harry Mulisch en de romanschrijfster A. H. Nijhoff. De geschiedenis is vertegenwoordigd door een uitgebreide studie van prof. Jan Romein, terwijl de musicus Ma fius Flothuis klaagt, dat de componis ten in gebreke bleven met betrekking tot het phenomecn „bevrijding". Me nige bijdrage herinnert aan de schand daden, waarvan de Joden de dupe werden. Prachtig is het gesprek in de nacht van Ed. Hoornik. Ook de ge dichten van M. Mok en Bert Voeten zijn aangrijpend. G. H. 's Gravesande wint het met zijn Ballade van de 5e Mei van Michael Deak, die onder de zelfde titel dichtte. Van het schaarse scheppend proza mag de novelle Ont moeting in niemandsnacht door An- toon Coolen met ere genoemd worden, slachtoffers herdacht Pen originele vondst was het onder aan elke bladzijde de herinnering H. VADER heeft een speciaal gebed samen-gesteld voor de We relddag van gebed voor de Vrede, die de kinderen over de gehele wereld op Zondag 23 Mei zullen vieren. De tekst van dif. gebed luidt: Lieve Jesus, Eens bent U een kind geweest, net als wij en ze vertellen ons, dat U graag kleine kinderen om IJ neen had. Daarom komen wij, dfe kinde ren van alle landen ter wereld U onze dank betuigen en bidden wij U om vrede. U verlangt ten allen tijde en overal bij ons te zijn. Maak onze harten tot Uw woning, Uw altaar en Uw troon. Sta toe, dat wij allen één groot gezin mogen worden, die on der Uw bescherming en Uw liefde verenigd zijn. Houd verre van ons, oud en jong, alle egoïstische gedach ten en daden, die de kinderen van onze Vader onderling en van U scheiden. Moge Uw genade voor ons alle n een schild vormen tegen Uw vijanden en tegen die van Uw Va der. Vergeef hen, o Heer, want zij weten niet, wat zij doen. Wanneer de mensen, door Uw hulp, elkaar beminnen dan zal er ware vrede heersen op aarde, en zullen wij kin deren kunnen leven vrij van de vrees voor de verschrikkingen van een nieuwe oorlog. Wij vragen de Onbevlekte Moeder Maria, die ook onze Moeder is. ons gebed om vrede aan te bieden, want dan zult U voorzeker onze smeking verhoren. Dank U, lieve Jesus, Amen. De idee werd verworpen, omdat ve len vonden, dat een magere beer niet genoeg indruk maakte om in het stadswapen te worden opgeno men. Maar diezelfde mensen wisten niet hoe hard ze moesten lopen, toen te doen is geweest in Frank.- l er dezer dagen een magere beer in rijk, heeft na haar vrijlating natura losbrak en door de straten uit de gevangenis besloten begon te stormen. Misschien komt voorlopig haar intrek te ne- er nu toch nog een beer in het wa- men in een oud klooster in J Pen' Saint-Morillon. Zij is daar echter nog lang niet alleen, 1 want zwermen nieuwsgierige journalisten en persfotogra- fan volgden haar en drongen S sen studio's van een filmmaat- tenslotte zelfs tot in de uitge- Scha-ppij. Om een beetje in de sfeer J strekte kloostertuin door. te blijven besloot de directie de 2 Zuster Overste gaftoen het troleumbron in gebruik te la- j eenmaal zo ver wasonmid- en steuen door een filmster. Juf- dellijk het sein tot de tegen- frouw Marilyn Monroeeen jon- aanval. Alle beschikbare non- ge bekende in de filmwereld, werd J netjes kwamen te voorschijn hierioe aangezocht en bereid ge- l en ondernamen per fiets de - jacht op verslaggevers met de opdracht de indringerson- J verbiddellijk weg te jagen.. Bijgeloof JN HOLLYWOOD boorde men een petroleumbron aan midden tus- V er leer d vonden. Maar toen zij op het ter rein van de plechtigheid arriveer de protesteerden de arbeiders te gen haar plannen. Een oude over levering wil namelijk, dat vrou wen ongeluk aanbrengen, wanneer ze zich met petroleumboringen D1TOU, een befaamde parakiet die gaan bemoeien. Onze Marilyn kon 75 Engelse en Franse woorden vertrekken en Rory Calhoun, een van buiten kende, is naar zijn eige- mannelijke ster, haalde de hej- naar in Leominster in de V.S. terug- [,00m 0ver. gekeerd, nadat hü zes weken gele den uit zijn kooi was ontsnapt. Merk- i r waardig genoeg is h(j alles omtrent 1/Pflrit'l de twee talen vergeten. Hij imiteert j\/!EVROUW Mignon Parallels, die nu nog slechts andere vogels. in Wenen al enige tijd twee schoonheidssalons exploiteert, heeft PpcIi er nu. een derde bij geopend. Spe- ciaal voor mannen. Het viel de me- jydANUEL Morales heeft voorlopig belevende mevrouw Parallels op, dat alle reden zich tegen het hoofd mannen tegen het nachtelijk slui- te- slaan. Hij zat in een café te Tam- tingsuur kwamen binnensluipen, pico (Mexico) te dobbelen, toen. hij „Als geslagen honden", vertelde onze door zijn geld heen raakte. Hij zette mevr dat is helemaal niet no- toen een loterijbriefje in, dat hij ook want ook mannen hebben recht verloor. „Kan me niets schelen zei goede verzorging". Daar kan het hij flink. Maar dat zal hij nu wel ^an van ^omen. Een ander licht- anders zien, want op het lot viel een jSi dat de behandeling ook prijs van 400.000 gulden. door mannen geschiedt. Vergissing Geschil £en onbekend heer in Enge- fae Amerikaanse regering heeft land heeft zich ook veel in verband met geschillen over -T,. inkomstenbelasting aanspraak ge schade gedaan. Rij stuuiae maakt op goederen met een totale naar het hoofdkantoor van de waarde van ruim 120.000 dollar van Rritcp nncteriien een bersï 14 filmsterren. Tot de „gelukkigen" Dritse postei ij cn een oerfa hehoren onder meer Joan Crawford, bankbiljetten van een pond. ill Linda Darnell, Olivia de Havilland, een begeleidend briefje uitte Mickey Rooney, Nat ,King" Kole en hij als zijn vermoeden, dat het El"5 Eckstine- valse waren. De posterijen aan het zoeken en daarbij bleek, dat ze toch goed waren. De zending was anoniem en kan dus niet worden teruggestuurd. Record ETEN INWONER van Marcq-en- A 4-' Bareuil (Frankrijk) 'n zekere Coquerelle, heeft 't werelduurrecord vioolspelen verbeterd. Hij hanteerde de strijkstok 74 uur en 18 minuten. Het oude record stond met 72 uur op naam van een Duitser. Beer EAE DUITSERS, die indertijd wel wat voelden voor een beer in het stadswapen van Berlijn, hebben „Waarom nu alle reden tot stilletjes gelach. Jcuti je hem niet bin nenbrengen?" WOENSDAG 28 APRIL 1954 HILVERSUM I, 402 M. NCRV: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 7.30 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Tulpenralley. 8.25 Gram. 8.30 Tot Uw dienst. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 V. d. vrouw, 9.40 Gram. 10.18 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.05 ,,De Vijf Admiralen", hoorsp. 12.20 Tulpenralley. 12.30 Land- en tuinb. me- ded. 12.33 Gram. 12.37 Middagpauze- dienst. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 Prot. Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Banjo-ork. 13.50 ..Hansel und Cretel", opera (le en 2e acte). 14.55 Viool en pia no. 15.30 Lichte muz. 16.00 V. d. jeugd. 17.20 Orgelspel. 17.50 Tulpenralley. 18.00 Gram. 18.05 Rep. 18.15 Spectrum v. h. Chr. organisatie- en verenigingsleven. 18.30 R.V.U.: „Verschijningen" door Prof. Dr W. H. C. Tenhaeff. 19.00 Nws. en weerber. 19.10- Boekbespr. 19.25 Gram,- 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.30 Amus. muz. 20.50 „Vijf jaar NATO" 21.10 Kamerork. 21.55 Rep. 22.10 Tulpenralley. 22.30 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS- ber. 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.33 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.50 Rep. 13.00 Nws. 13.15 Tentoonstellings- agenda. 13.18 Amus. muz. 13.45 „De weg omhoog", caus. 14.00 V. d. kind. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Jeugdconc. 17.15 Dans- muz. 17.50 Regeringsuitz.: „Nederland en de Wereld: Ir H. K. van Zijll de Jong: „Nederlandse ingenieurs in het buiten land". 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. IR 25 Topsongs. 18.55 V. d. jeugd. 19.05 „Moet de Staat de Kerk geldelijk steu nen?", caus. 19.20 Ronde v. Nederland. VPRO: 19.30 Een ton voor Triëst. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Pol. comm. 20.15 Gevar. muz. 20.40 „De ingebeelde ziekte", hoorsp. 22.00 Amus. muz. 22.30 Gram. 22.45 „De tabak als maatschappelijk vraagstuk" caus. 23.15 Socialistisch nws. in Esperanto. 23.20 -24.00 Uitlopers van de Parnassus. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Symph. ork. en solist. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 12.50 Koersen. 12.55 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Pianospel. 13.30 Gram. 13.45 Pianospel. 14.00 Symph. ork. 14.40 en 15.30 Gram. 16.20 Omr. koor en -ork. en sol. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.30 Klankb. 17.40 Gram. 17.50 De boekenmarkt. 18.00 Gram. 18.15 Caus. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Volkszang. 20.00 Hoorspel. 21.00 Gram. 21.15 Omr. ork. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL, 484 M. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15, 14.00, 15.00 en 15.30 Gram. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 17.30 Chansons. 17.45 Gram. 18.50, 19.15 en 19.28 Gram. 19.30 Nws. 20 00 Gram. 20.15 Symph. ork., koren en sol. 22.00 Nws. 22.1.5 Lichte muz. 22.55 Nws. (Advertentie) Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds erger. De helder vloeibare D.D.D. dringt diep in de poriën door, zuivert, ont smet en geneest de huid. GS4EESHIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN door I «en landhuis BhZien W6lk 6en afge" lalmp hm j 1 waSi Ka'nie blik. He«°r kende het ér 'aan niet verwacht het 'v; aan te trefen. rakS-'Ü'' Was niet alles- Hij keek Don was en V00r 'n bUtler ge" 7i. elj soort haif-ieyend stand- 1 I vér„ in k was beleefd-vragend Hector ,gefU enkel gevoel' srtv '"toonde zijn kaartje en !r 4hifintl€' "Ik wilde graag me- spreken, naar aanlei- W van deze annonce." larHman wlei'P een blik op het e h in6" kePk toen op, met een blik L. een herdenking was. Een er °l0s. ste«g naar de vale wang le r am oen andere uitdruk- °D zijn gezicht. ïnhli lk VTaSon, of u de bekende V Hootor Court zijt, meneer?" t ^Vaer ik weet ben ik de en'Se e naam. Waarom?" „Hebt u vorig jaar bij Lord's voor de Gentleman gespeeld, meneer?" De effen stem verried opwinding. „ja maar wat heeft dat er mee te maken?" „En u won de amateur-bokswed strijden vorige winter, meneer bij de N.S.C..?" Hector trok de wenkbrauwen op. „Waar heb je het in hemelsnaam over? Ik ben gekomen om meneer Ab- salon te spreken. Is hij thuis?" De butler snikte eens, maar deed geen poging om zijn groeiende bewon dering te verbergen. Het masker was afgelegd, hij leek een ander mens zoals Hector er duizenden gezien had, voorovergeleund, gespannen, om geen enkelen bal, geen enkelen stoot te missen. Hij wilde Juist iets zeggen, toen er een stem klonk in de gang, sissend, in een vreemde taal. Hector verstond niets, maar in een oogwenk was de butler W'eer de oude. „Meneer Absalon: Ja, zeker, me neer. wilt u zo goed zijn, me te volg en?" Hector volgde, nu brandend nieuwsgierig. Hij bemerkte terstond, dat het huis uitstekend verwarmd was misschien al te warm. De gang was bedekt met lopers, waarin zijn voet en wegzonken. Aan het einde ervan stond een Oosters bediende, met ge- tulband hoof<j en wijde witte broek die sandalen droeg. Achter voerde een brede trap naar een overloop, verlicht door een venster van gekleurd glas- in lood. Aan de voet van de trap leidde de butler hem door een gangetje naar een spaarzaam gemeubileerd vertrek je. dat twee deuren had. Hij meende, nu in de nieuwe vleugel te zijn en in derdaad keek het ene venster uit op de oprijlaan. „Als u hier even wilt wachten, me neer, ik zal meneer Absalon waar schuwen." Steeds meer had Hector het ge voel, dat hij droomde. De bediende verdween en er viel een doodse stilte, waarin hij heel flauw een ver geklop hoorde, welks rhythme aan een pomp deed denken. „Watertoevoer", dacht de bezoeker en keek de kamer rond Er was niet Veel aan te zien. Hij vroeg zich af, wat voor een soort geleerde die Absalon zijn zou, en keek peinzend uit het venster, toen de butler weer binnentrad. De andere deur openend zei deze, met een hand gebaar: „Meneer Abselon kan u nu ontvangen, meneer." Binnentredend stond Hector recht tegenover een man, die aan een groot bureau zat, waarop talloze paparas sen ordelijk gerankschikt lagen. Hij was klein en vrij mager. De zachte en tere huid leek bijna doorschijnend. Op het eerste gezicht maakte hij een jeugdige indruk. Bij nader inzien, echter, leek hij oud. Het gaf een won derlijke tegenstelling. Zijn grijze ogen leken vreemd droog, het bruine haar, slap en glansloos, maakte de indruk van een pruik. Het meest verrassend van zijn wonderlijk uiterlijk waren dikke wenkbrauwen, welker haven loodrecht omhoog groeiden, om zo te zeggen tegen het voorhoofd geplakt, wat hem een eigenaardige uitdrukking van verstarde verbazing gaf. Van zijn stuk gebracht door het onverwachte aanschouwen van zulk een vreemd wezen, schrok Hector toen hij de zachte, klankloze stem vernam. Het leek wel, alsof een van Madame Tussaud's poppen sprak. „Goeden middag, mr Court. Gaat u zitten, alstublieft." Absalom maakte geen gebaar om de hand uit te steken. Hii leek on bewegelijk, slechts zijn ogen glinster den belangstellend. Hij duidde op een stoel naast het bureau en zijn trek- keh ontspanden zich in een glimlach niet gedwongen - niet tot welkom - maar van een zekere voldoening. „U hebt ongetwijfeld kennis geno men van de bewoordingen van mijn advertentie?" Hector knikte. Hij had een gevoel, dat hij liever niet zou spreken voor het onvermijdelijk was. „Dan zal ik beginnen met u enkele vragen te stellen, welke u, naar ik hoop, niet al te onbescheiden zult vinden," Het was een eigenaardig stem. zon der enige modulatie of stembuiging, helder maar dun, zonder enig accent. „Ik ben bereid, meneer." „Ik verlang een secretaris zonder enigerlei persoonlijke verplichtingen. Hebt u soms trouwplannen?" „Genade, neen, ik denk er niet aan. Ik kan trouwens geen vrouw onder houden. „En bent u. als ik vragen mag, ook niet verloofd of iets dergelijks?" Hector smoorde een lach. „Volgens mij is dat al even duur." Absalom, ogenschijnlijk verheugd, trommelde met de wableke vinger toppen op tafel. „Uw leeftijd?" „In Maart wordt ik vijfentwintig." „En u bent, naar ik aanneem, ge heel vrij in andere opzichten: ik bedoel, dat uw familie of vrienden niet verlangen, dat u een bepaald be roep kiet?" Hector glimlachte innemend „Mijn familie - uitsluitend bestaande uit mijn grootvadlr had bepaalde plan nen in die richting, maar die heeft hij al een tijd geleden laten varen." „Mag ik vragen waarom?" „Wel - eh - ziet u, ik ben nogl dol op sport, jacht en zo. Dat is, hm, de reden, dat ik hier ben - wat u zei, weet u. om u de waarheid te zeggen," liet hij er vrolijk op volgen, „is er verder niet veel, dat ik ken. Ik .can niet typen of stenograferen, dus, om eerlijk te zijn meneer, kan ik me zelf helemaal niet als een gewoon secreta ris' voorstellen." Hij deed dit relaas met een oprechte ghmiacn, aangezien het nu eenmaal gezegd diende te worden. Als hij des ondanks zo gelukkig was aangenomen le worden, had hij zich in de toe komst niets te verwijen. Het volgend was hij blij, dat hij het gezegd had. Absalom boog zich voor over, met schitterende ogen. en zijn Belangstelling in de -bezoeker was merkbaar toegenomen. „Meneer Court, dit strekt u tot eei en laat ik u gerust stellen. Ik verlang niet de diensten van een gewone privé secretaris. Als ik een goed geheugen bezit, een nette hand schrijft ais"— hier zweeg hij nadrukkelijk even .,Als u bereid bent de verplichting op u te nemen, geheim te houden wat u ziet en hoort - dan dunkt m®. dat u zeer geschikt zult zijn." „Geneimhouding 1 Hector kreeg eep kleur en voelde zich onbehagelijk. „Ik hoop, dat u het niet brutaal van me vindt, meneer, maar, wel, ver draaid, ik mag zeker wel aannemen, dat - eh" „Het strekt u integendeel tot eer." Hier verried het wassen gezicht toe nemende hilariteit. „Neen - u behoeft niet ongerust te zijn. ik ben een En gelsman en mijn vader heette ook Absalom Dit is vermoedelijk het ant woord op uw onuitgesproken vraag. Ik ben geen vervalser of oplichter, ik ten geen spion, ik vervaardig geen goud uit lood en handel niet in verdovende middelen. In politiek stel ik geen be lang. Ik word niet gezocht door de politie van dit of enig ander land." Hij knikte en lachte spottend. „Is dat omvattend genoeg?" „Ja," zei Hector met de stijve vor melijkheid der jeugd zonder een zweem van een glimlach. „Dan nog dit. Ik ben een man der wetenschap Mijn werk. dat zeer tech nisch is," op dit punt klonk de leef- tijdloze stem zeer indrukwekkend, „vereist geen asistentie. Ik verlang enkel de aanwezigheid vati een aange name en gezellige jongeman, wiens taak er voornamelijk in zal bestaan, om hier te zijn. (Wordt vervolgd).

de Stem | 1954 | | pagina 5