Mogelijke Engelse steun aan de strijd der Fransen Twee spoedzittingen van het Britse Kabinet Situatie rond Dien critiek STEENTJESACTIE bracht ..schoon 5 ton op Nu kan Maria hier komen Hoofdrolspelers van Genève nu al bijeen DE Noodtoestand in Cambodja Eén vrouw in Dien Bien Phoe Britse basis in Israël Deens koningspaar vertrokken Moeilijkheden tussen Sovjet-Unie en Australië vrijwel officieel W eekend-razzia in Nairobi OAGÜLAn VOOR ZEELAND Ministers kregen onderscheidingen Veroordelingen in Tsjecho-Slowakije En bovendien nog n onder meiske MOEILIJKHEDEN IN MOSKOU „Als de winter vlucht voor de lentelucht".... Eden nog even naar Londen Aanhoudend droog 5 Weer Nederlander uitgewezen Grijzen voor wie licht zagen in het duister De heer Spaapens (20 jaar) uit Loon op Zand 20.000 gulden rijker UITVERKOCHT Wat Kees zei: WE hebben Kees, de winnaar van 20 mille, aan de tele- joon gehad. „Ik had de hele J dag zo'n beetje het voorgevoel, dat ik in de prijzen zou val len", zei hij. „Daarom ging ik ook tijdens de radio-uitzending naar huis om eens te kijken. Ik kwam vader al tegen, terwijl moeder naar me zocht. Hele maal geloofde ik het pas, toen Loon op Zand door de radio werd opgeroepen. Verloofd ben. ik niet, maar „zo'n beetje ken nis heb ik wel". Wat ik met al dat geld moet doen? Eerst eens een week nadenken, of ik een huis, een woninginrichting, een veestapel, landbouwwerktui gen, een vrachtauto, machines of een bedrijfsinventaris wil hebben". C Slaap wagens de uitkomst f 94e JAARGANG Na 21014 ..„oevers Mu Neeiianaia U.lgave. ft v u.U«« Bureaux. Breaa verschun, elke werk8W1 Aam) Beverstraat IB fel fle, Huuta. nistra tie 8778 - V« Heaacl,eraaa redacteur: J J H UJ v rtuotegem M'y Weslefiae p V IV1L Vercöuiei«n Abonnemerilsprus OU - pei Kwaiiaal pel jost vooruilhetalin* l'(uiuiuttena Qlj nlet.pust. t 6 30 per we incasso wordt DeieKend Destell 1 1 U fostrek no 878841 Losse nummers w Lc Voor God, Koningin en Vaderland MAAND AG 26 APRIL 1954 Advertentieprijs voor de geöe ie oplage 1 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 1 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend Ui de Zeeuwse editie t 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 1 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tanel en Alge mene Voorwaarden woiden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendinger op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling met verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau vooi ^Tzëeuwse Eilanden GOES Weststngel y«, Telefoon no 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Hoort 7. Telefoon 102 (Bubureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601. OUSTBURÜ, Nieuwstraat 41, Tel, BOVENMENSELIJK zware strijd, die de Franse Unietroe pen in de belegerde vesting in Indo-China, Dien Bien Phoe, tegen aanhoudende aanvallen van communistische opstandelingen moeten voeren, heeft de wereld wakkergeschud. Nimmer hebben regeringen en diplomaten zich zoveel zorgen gemaakt over de ont wikkelingen in Indo-China, die hen voor consequenties dreigen te plaatsen, welker omvang men niet meer zal kunnen overzien. Men zal de keus moeten maken tussen lijdzaam toezien, waardoor Indo-China vrijwel zeker een comihunistisch bolwerk in het Oos ten zal worden, of deelname aan de strijd der Fransen, waarvan het risico van „een nieuw Korea" vastzit. Het Britse kabinet heeft zich over haar houding in deze beraden in 'n spoedzitting, waar voor minister Eden, die in verband met de Geneefse conferentie in Parijs verbleef, naar Londen werd teruggeroepen. De bijeen komst werd ook-door de leiders van leger, vloot en luchtmacht bijgewoond en hieruit valt wel af te leiden in welke richting de gedachten van de Engelse regering zijn gegaan. VOI7DAG werd wederom een spoed. zitting gehouden. Het laatst vond een dergelijke zitting plaats in 1947, aan de vooravond van de besprekin gen over de Dollar in Washington. Engeland heeft zich steeds gehoed voor militaire steun aan Frankrijk, zelfs in indirecte vorm. Het is wel ze ker, dat dit voor Engeland en moge lijk voor de gehele wereld uiterst be langrijke punt nu door het kabinet onder de ogen is gezien. Mogelijk is ook beraadslaagd over een anti-com munistisch pact in Z.O.-Azië, zoals door de V. S. was voorgesteld. In Amerika worden in verhoogd tempo wapens, materieel en voorra den, bestemd voor Indo-China gereed gemaakt en verscheept. Morgen ver trekt o.a. het vliegdekschip „Wind- ham Bay". India schijnt weer de bemiddelaars rol te willen gaan spelen. Nehroe heeft voorgesteld, de atmosfeer rond Indo-China nog voor het begin van de Geneefsche conferentie, tijdens welke over Indo-China en Korea zal worden gesproken, te zuiveren. Hij wil o.m. de onmiddellijke be- einding van de Franse souvereiniteit in Indo-China en het voeren van recht streekse onderhandelingen tussen de strijdende partijen. Voorts ontraadt hij elke interventie van welke mogend heid dan ook en staking van de mili taire hulp. In Amerika noemt men dit laatste een uitnodiging tot com munistische agressie. In Cambodja is de noodtoe stand afgekondigd en wel voor de duur van zes maanden. De r^E ENIGE VROUW in Dien Bien Phoe is een jonge Franse verpleeg ster, die een tweede Florence Nightingale voor de bijna duizend ge wonden is geworden. De naam van de verpleegster, die een maand gele den. toen Franse Rode Kruis-vliegtuigen niet meer bij Dien Bien Phoe konden landen, moest achterblijven, is door de censuur uit het bericht geschrapt. Zij helpt de drie operatiegroepen, elk bestaande uit een dokter en 15 Rode Kruissoldaten, die dagelijks 25 operaties verrichten in de on dergrondse verblijven. Slechts de ernstigste gevallen kunnen worden geholpen. De meeste tijd liggen de gewonden in het donker, omdat men zuinig moet zijn met de beschikbare electriciteit. Het sterftecijfer onder de gewonden bedraagt zes procent, tweemaal zo hoog als in het militaire hospitaal in Hanoi. In totaal staan 19 dokters ter beschikking van de bezetting van het Franse fort. HET Sovjetrussisehe persbureau „Tass" weet te melden, dat de Is raëlische regering heeft toegestemd in het aanleggen van een Britse militaire basis in Israël. Er wordt gewag gemaakt van twee nieuwe incidenten aan de Israëlische grens. Bij Gaza kwam het tot een treffen tussen Israëlische en Egypti sche militairen, waarbij een Egypte naar werd gedood. Ten Oosten van Jeruzalem vuurden Jordaniërs op Is raëlische militairen. troepen maken zich gereed voor grootscheepse aanvallen ter herovering van een door de Vietminh bezet district. Het Kabinet van Vietnam zegt in een communiqué, niet te zullen toe stemmen in onderhandelingen tussen Frankrijk en de opstandelingen, of andere vijanden van Vietnam. DE STRIJD. TURKIJE heeft Italië beloofd, rege ling van de kwestie Triëst af te wach ten, alvorens maatregelen te nemen tot omvorming van het Balkan-pact tot een militair bondgenootschap met Griekenland en Zuid-Slavië. 55^. JAPANSE parlement heeft met 228 tegen 208 stemmen een resolutie van de oppositie, waarin het aftreden van de regering werd geëist, in ver band met de omkoperij-schandalen, verworpen. DE BELGISCHE recherche heeft op de luchtbasis te Florennes twee sol daten gearresteerd, die sabotage heb ben gepleegd aan straaljagers Men vraagt zich af, of veel ongelukken met straaljagers ook niet het gevolg van sabotage zijn. 8 DE ARGENTIJNSE regering heeft (één dag voor de verkiezingen) aan werknemers die 2 jaar bij hetzelfde bedrijf in dienst zijn, een lening be loofd, voor de aanschaffing van een „Puma", een motorrijwiel. DOND DIEN BIEN PHOE was 't dit weekend betrekkelijk rustig en hiervan hebben de Fransen gebruik gemaakt om hun Noordelijke verde- gingslinie te versterken. Het schijnt, dat de communisten de stelling in handen willen krijgen door te pogen de ene post na de andere van de rest van het fort af te snijden en te ver overen. Deze tactiek ondersteunen zij met gericht mortier- en artillerievuur. De massale infanterie-aanvallen, die totnogtoe steeds bloedig werden afgeslagen, bleven zodoende uit. Door hun tactiek van afsnijden wisten zij reeds het belangrijke Noordwestelijke steunpunt van Dien Bien Phoe in han den te krijgen. Onderwijl bereiden de Vietminhtroepen waarschijnlijk hun laatste en beslissende offensief voor. Het is zeer twijfelachtig of de Franse colonne, die zou proberen de vesting te ontzetten, nog op tijd zal komen. Ook de Vietminh ontvangt verster kingen. Een Franse post, 85 kilometer van Hanoi is verloren gegaón. lyiINISTER LUNS heeft de oud-pre- mier van België, de heer Van Houtte, de versierselen, behorend bij het Grootkruis in fl* Orde van de Ne derlandse Leeuw overhandigd. Als erkenning van de langdurige en vruchtbare samenwerking tussen de Belgische en de Nederlandse regering, is aan de Nederlandse ministers L. J. M. Beel en prof dr. J. A. Kernkamp, het Grootkruis in de Orde van de Kroon van België toegekend. Hedenmorgen aankomst in Amsterdam jKONING FREDERIK de ne- gende en Koningin Ingrid van Denemarken zijn Zondag omstreeks twaalf uur 's mid dags voor hun officiéél bezoek aan Nederland vertrokken. Zij zullen hedenmorgen tegen tien uur per trein te Amsterdam aanko men. Inmiddels is de koninklijke familie op het Paleis Soestdijk van haar win- tersportvacantie teruggekeerd. De reis van Obergurgl uit werd onder broken in Innsbrück, waar overnacht werd. 7IJF voormalige bonzen" van de communistische regering in Tsje cho-Slowakije, zijn veroordeeld tot gevangenisstraffen, variërend van le venslang tot 10 jaar. Zij waren medeplichtigen van oud minister Clementis, die geruime tijd geleden werd terechtgesteld. In de ak te van beschuldiging stond: „verraad en spionnage". Eén der veroordeelden, Husak (die levenslang kreeg), is hoofd van de Slowaakse regering ge weest en hij was de hoogst geplaatste persoonlijkheid in de communistische partij van de provincie Slowakije. TWEE POOLSE meisjes zijn gered! Maria, het T.B.C.- patiëntje wier naam u nu al zo dikwijls in de krant hebt kun nen lezen en over wier lot in duizenden gezinnen is gespro ken of gedacht, en écn van haar lotgenootjes, zullen naar Ne derland komen om hier een heel jaar verpleegd te worden! Zij zullen kunnen genezen in dat jaar. Onze actie voor Maria is evenals de pakketten-actie een formidabel succes gewor den. Van alle kanten zijn de aanbiedingen voor htilp binnen gekomen en nu zijn we zover, dat het financiële gedeelte voor Maria's verpleging veilig is. Zo als u zich herinnert, deed het Algemeen Ziekenfonds Breda en Omstreken de koninklijke ge$te, de verpleging voor een ander T.B.C.-patiëntje geheel voor zijn rekening te nemen, zodat twee Poolse meisjes nu gered kunnen worden. LIET IS een wonder op zichzelf. Een „wonder der liefde", zo als de zielzorger van de kampen in Duitsland ons zei, toen hij van de resultaten hoorde. In woorden is de dankbaarheid, die Maria en haar nu nog onbekende lotge nootje moeten voelen, niet uit te drukken. Maar de genezing van deze twee meiskes, het herkrij gen van die onbetaalbare schat der gezondheid is op zichzelf een gro ter beloning dan welke erkenning van verdiensten ook. „Wie iemand opneemt in Mijnen Naam...." Hoeven we méér te zeggen? Elke maand één hele verpleeg- dag kreeg Maria nog van A. van T."te Baarle-Nassau, de heer A. M. v B. te Kaatsheuvel, Perso neel gemeente-secretarie en dienst Gem. Werken te Hulst en de fa milie K. te Breda. (Elk lid van het gezin draag, een steentje bij). Voor f 5.per maand stelden zich garant: Mevr. B.-R., te Stand- daarbuiten; J. G. M. M. te Zeven bergen, P. A. van R. te Gilze, mej. H. K. te Breda, H. E. te Dongen en B. A. van R. te Hank. In con tanten ontvingen we f 10.van D. K., Catharinastraat te Ooster hout, f 1.van mevr. van G. te Breda en f 5.van J. C. de C.t in Middelburg. Allen, die zich tot een maandelijkse bijdr^qe voor Maria hebben ver] t, ont vangen - eerst via cu krant en later persoonlijk - bericht over de afwikkeling van de betaling. T~\E AFFAIRE-PETROF heeft de Sovjet-Unie kennelijk in een moeilijk parket gebracht. Dit leidt men niet alleen af uit de feitelijke verbreking der diplomatieke betrek kingen met Australië, maar ook uit andere feiten. Rusland zal vanaf he den geen gram AuS^alische wol meer kopen. Verder zijn de leiders van de Sovjetrussisehe geheime dienst in ze ven satellietstaten voor een spoedbe- spreking naar Moskou ontboden. IN EEN GRAFHEUVEL op de Ve- luwe heeft men het skelet gevon den van een mens die in het bron zen tijdperk moet hebben geleefd. Het lichaam was in gestrekte hou ding begraven. Het skelet is 3.5 duizend jaar oud. DE TOESTAND VAN Generaal Bach en kolonel Pronk, die vorige Week in Engeland een auto-ongeluk kregen, is bevredigend. Levensgevaar is niet meer aanwezig. Het derde slachtoffer van het ongeval mag volgende week alweer naar huis. HET ZIET er naar uit, dat de stryd over de plaats van vestiging van de definitieve televisie-studio, nu be slecht is. Naar alle waarschijnlijk heid krijgt Hilversum de eer. Bus- sum is dan radio-stad af. EEN VLIEGTUIG van de Argentijnse luchtvaartmaatschappij, dat met 24 personen aan boord van Mendoza naar Cordoba vloog, moest in een storm *en noodlanding maken. Er is sprake van dertien doden en 6 gewonden. ZWEDEN heeft de grootste niet-offi- ciele staking van na de oorlog. Meer dan 1800 havenarbeiders hebben het werk neergelegd, omdat hun vakver- Dond met de werkgevers een accoord °ver nachtarbeid zou zijn aangegaan. VOLGENS BERICHTEN uit Oost- ïtsland, hebben 2000 politieke ge- *n de gevangenis „Wald- (Saksen) een uitbraakpoging «naernomen. Dit mislukte. Het gevolg s e*n massale verhuizing van de gevangenen. ^KRANKZINNIGE die in 'n dorp- i.ttr "ar (India) een jaar lang aan j geboeid was heeft zijn moe- en.erie anderen met een zwaard m.rfr'f Ziin moeder had hem uit medelyden bevrijd. ^ATERDAG hebben duizenden mili tairen, politiemannen en burger wachten een grootscheepse razzia in gezet tegen eventuele Mau-Mau aan hangers in de hoofdstad van Kenia, Nairobi. Hen hoopte de hand te kunnen leg- gen op 5ooo leden van het geheim ge- p' *nderdaad had men Zater dag tegen middernacht reeds 5873 Ki- «stroitaS a?ter slot en grendel. Na een die v™ rzoek bleven, er 3410 over. kln/Zaï' Verh°0r aanmer" De Russische burgers hoorden eerst Vrijdag van de kwestie Petrof, toen radio-Moskou de inhoud van de Rus sische protestnota bekend maakte. In Canberra bleef de rode vlag op de Sovjet-ambassade Zaterdag ingehaald. Uit de schoorstenen stegen dikke rookkolommen op, waaruit men kon afleiden, dat de staf bezig was met het verbranden van documenten. De Russen hadden aan de Australische brandweer om toestemming voor de verbranding gevraagd, en deze was verleend. Het hek van de ambassade werd bewaakt door een grote herders hond. Toen een nieuwsgierige Austra liër een foto van de ambassade vulde maken, werden hij en zijn toestel door een fikse waterstraal wegge spoten. Men gelooft niet, dat de terugge roepen Russische ambassadeur ir Australië, die tevens gezant in Nieuw Zeeland is, zich in Wellington zal mo gen vestigen. Nieuw-Zeeland zal hem zeker als „persona non grata" be schouwen. Het vertrek van de Australische di plomatieke vertegenwoordiging uit Moskou stuit op moeilijkheden. Drie dagen zijn een te korte termijn. Ver der hebben de Russen laten weten, dat faciliteiten voor het vertrek van de Australische zaakgelastigde afhan kelijk zijn van het niet voorkomen van „nieuwe ontwikkelingen" Australië. Het is nog niet eerder voor gekomen. dat' een diplomatieke verte genwoordiging maar drie dagen de tijd krijgt, om het land te verlaten. Engeland zal de Australische belangen in de Sovjet-Unie waarnemen. Zwe den die van de USSR in Australië. Australië heeft in zijn antwoord op de Russische protestnota meegedeeld, dat het echtpaar Petrof niet zal wor den uigeleverd. TTNGELAND en Frankrijk willen de Geneefse conferentie beginnen met het stellen van de eis tot het on middellijke staken van het vuren in Indo-China. Ais alternatief zal gel den: de snelle organisatie van een Zuidoost-Aziatisch verbond. Foster Dulles zou zich hiertegen verzet heb ben, omdat de wereld het weieens zou kunnen uitleggen als een teken van zwakte en niet van kracht. Dc hoofdrolspelers in het grote po litieke stuk, welks opvoering vandaag begint, zijn reeds in Genève bijeen. Zaterdag had de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, in Parijs een bespieking met zijn Amerikaanse en Franse ambtgenoten, Dulles en Bidault. Tijdens de conferentie werd Eden plotseling naar Londen ontboden, in verband met een spoedzitting van het kabinet. Onderwerp van bespre king was de critieke militaire situatie in Indo-China. waarover elders in dit blad nadere bijzonderheden. De Sovjet-Unie heeft de Westelijke ■Grote Drie een nota doen toekomen, waarin weer de eis wordt gesteld, dat communistisch China als gelijke van de Grote Vier de conferentiezaal in Genève moet betreden. De Zuidkore- aanse delegatie ter conferentie zal aandringen op vrije verkiezingen in Noord-Korea en terugtrekking van de Chinese strijdkrachten uit Korea, als voorwaarden voor overeenstemming over de Koreaanse kwestie. De Zuid koreaanse delegatie zal zich terug trekken. als er binnen 90 dagen geen vooruitzicht is op overeenstemming over de vereniging van Korea. Bijzondere belangstelling ondervond de Australische minister van Buiten landse Zaken, toen hij in Genève ar riveerde. zulks in verband met de moeilijkheden tussen de Sovjet-Unie en zijn land. De Belgische delegatie in Genève wordt geleid door Paul Henri Spaak. Molotov verklaarde na zijn aankomst, dat de Russische af vaardiging oprecht gal streven naar een vergelijk over Korea. Vandaag zullen Molotov en Eden in Genève een bespreking hebben, over de regeling der conferentie. Het voor naamste onderwerp zal de kwestie zijn voor het voorzitterschap van de con ferentie. Eden zal Molotofs goedkeu ring proberen te verkrijgen voor een roulerend voorzitterschap tussen En geland, Frankrijk, de Ver. Staten en de Sovjet-Unie. Als Molotov er echter op zou aan dringen, ook communistisch China voor het voorzitterschap in aanmer king te laten komen, zoals verwacht wordt, zal Eden andere mogelijkheden voorstellen. Een van deze oplossingen zou z|jn de benoeming van een vaste neutrale voorzitter. Maandagochtend zullen Eden, de Britse minister van Buitenlandse Za ken. en zijn Sovjetrussisehe ambtge noot, Molotov, bijeenkomen om de laatste regelingen voor de conferentie over Korea en Indo-China te bespre ken Dit is Zondagavond door een Britse woordvoerder medegedeeld. Eden zou met Molotof spreken uit naam van de minister van Buiten landse Zaken der Westelijke drie gro te mogendheden. toi Weersverwachting, geldig J vanavond: J (,.Pr®.°B en zonnig weer. Matige v k V1'i krachtige wind tils- t SeIira °ord.en Oost. Ongeveer de- J m'ddagtemperaturen als J - J andaag: Zon onder 19.55 uur w"" °Pj-28 uur. Onder 11.38 u I Y. f UU1. VHUC1 AA. O O U f rgen: Zon op 5.20 uur. Maan oi 2.49 uur. „fyJELODIE IN BLOEMEN" was de titel van het grandioze bloemen corso, dat Zaterdag, 24 April, in de Nederlandse bollenstreek is georganiseerd, en nimmer werd een naam met meer recht gedragen dan hier. De praalwagen van de gemeente Lisse, uitbeeldende „Als de winter vlucht voor de lentelucht" van Catharina van Renesse. De winter werd hier voorgesteld door een vluchtende bloemensneeuwman. De lente is een jee in het kleed der lente. Zij wordt begeleid door twee zwaluwen en is opgesteld onder een kroon met afhangend bloemengordijn. rjE zaalchef van het Bandungse ho- tel „Savoy Homann", de heer Schenkel, zal met de eerste bootge legenheid uit Indonesië moeten ver trekken. Zijn immigratiepapieren zijn verlo pen en verlenging bleek voor hem (in tegenstelling tot anderen) niet moge lijk. De reden hiervan is weer onbe kend. De heer Schenkel was enige tijd geleden bij een razzia aangehou den. ZO IS DAN OOK dat geheim dank „c pompstations van de waterleiding tn'n WC" °"thuld' En de inplaats van thee, werd er Zondagavond in ?nï «*e!ï? hebben. Want Zonrlao-nVft ucl gciuciKi neoDen. wani derlandse huiskamers water geschonken "Au"0' °fj altha"s de meeste Ne- ken, die op de Grebbekerk-steentjes waren J08 tjes bevond zich het geheim. Maar dat was afleen r.' h.f!" A PaP?er- Althans: voor degenen die bij de prijswinnaars bnoVdoJ A A" S?" zij even tevoren bij de lamp hadden gehouden stranden steentjes die licht uit! n, straalden een groenachtig In elk geval, er waren honderden gelukkigen. En zes ervan waren meteen man of vrouw in bonus. De heer Spaapens, Kerk straat 4, Loon op Zand kan ervan mee praten. Die kreeg nameliik de hoofdprijs van 20.000 gulden, naar keuze te besteden! deAAvan "iet Verwon" Door te zeggen, dat de steenties met kapót geslagen hoefden te war den, hebben we een week of wat ge leden eigenlijk teveel beweerd. Inder daad: de meeste steentjes konden heel blijven. Maar wie op de plaats van het afgeweekte papiertje licht in de duisternis zag. moest een hamer grij pen, om het metalen plaatje te ont dekken, dat in die steentjes verborgen was. Wat zal er zenuwachtig geslagen zijn en wat zullen veel aanrechten het moeten hebben ontgelden. MIET ALLEEN voor wat het origi nele idee betreft, is de actie een succes geworden. Wat voor de orga nisatoren belangrijker isde kerk is er gekomen. Een Gedaehteniskerk op de Grebbe voor wie in 1940 of daarna hun leven lieten voor hun land. Ruim vijf ton, met aftrek van alle onkosten, hebben de steentjes opge bracht En wie weet, dat er bij vele kerken Zondag na de tweede of der de H. Mis al geen steentje meer te krij- LIET WAS niet zoals bij KROM STAF, dat de prijzen vielen in volgorde van de letters. Deze keer waren de letters (R K. E.H.B.O.) uit geloot. En de hoofdprijs viel op de letter R„ die de heer Spaapens uit Loon op Zand als zijnde ZIJN letter aan de K.R.O. had doorgegeven. De lamp in die Loon op Zandse huiska mer zal waarschijnlijk van vreugde hebben meegedanst. In Utrecht en Haarlem vielen twee andere hoofdprijzen. Een televisie toestel van 1300 gulden en een radio toestel van 600. Drie hoofdprijswinnaars hadden zich Zondagavond nog niet gemeld. Toen Kees Spaapens uit Loon op Zand aan de telefoon kwam en de juffrouw hem meedeelde, dat h(j 20 duizend gulden rijker geworden was, nam hij die mededeling nogal kalm op. „Twintigduizend gulden.dat is me nogal wat", zei hij. F.n vervolgens deelde hij mee, dat hij op de onder- officiersschool in Weert zijn dagtaak had en werkelijk nog niet wist wat hü met die bom duiten zou doen. Aalmoezenier- Verhoeven, de gees telijke vader van het idee van een Ge daehteniskerk, nam als vertegenwoor diger van Mgr Alfrink kennelijk ont roerd zijn kerk voor pastoor Vreeden- daal in ontvangst. En voor allen die aan deze gigantische actie hebben meegewerkt, op de eerste plaats voor de E.H.B.O., had hij een warm woord van dank. Willy van Hemert uit Rotterdam, die in Rome de Rozenkrans had ge haald, die Z. H. de Paus beschikbaar Nadat we Kees nog eens ge luk gewenst hadden, vertelde kastelein Sweere, dat de win naar spontaan twee rondjes gaf aan alle aanwezigen in de ge lagkamer. Zo is Kees blijkbaar, want via de radio beloofde hij ook zijn vrienden in de kazer ne te Weert direct een paar koppen koffie. Hoeveel rondjes hij thuis (ze zijn met twaalf heeft gegeven, is onbekend £)E STAATSLIEDEN die voor de diverse landen aan de besprekingen deelnemen zijn reeds in Genève aangekomen. Links: Molotof werd bij zijn aankomst op het vliegveld van Genève verwelkomd door de minister-president van Communistisch China, Tsjoe En Lai, die reeds twee uur vroeger was gearriveerd. Rechts: Ook de minister van Buitenlandse Zaken van Zuid-Korea, Pjoen Joeng Tai, maakte de tocht naar Genève per vliegtuig. We zien hem hier bij het betreden van de Zwitsarse bodem. stelde en die de H. Vader een der grote stenen had aangeboden, vertelde van haar bezoek aan Rome. Een be zoek. dat dit 15-jarige meisje over weldigd moet hebben. En Leo Pagano verzorgde de reportage, regelrecht uit de keuken van de organisatie. J7EN hotelhouder in Hoorn heeft op originele wijze weten te voorzien in een tekort aan logiesruimte, dat noodza kelijk zal ontstaan, als in be- oin Mei een groot gezelschap Duitsers naar de Zuiderzeestad komt. De hotelhouder heef: namelijk drie slaapwagens van de Compagnie Internationale des Wagons Lits afgehuurd Deze rijtuigen zullen op het stationsemplacement worden „geparkeerd" en daar zullen de gasten dan kunnen verblijven. Belangstellende collega's van de vindingrijke hotelhouder voorspelden al, dat dit initia tief weieens een grote vlucht kon nemen. Mensen, die zich weinig aantrekken va'n het |e- i~aas op spoorwegemplacement 'en, zullen de slaapwagens ze ker voor lief willen nemen. En zijn de gasten wat las tig, wat let je dan, om het he le „hotel op wielen" achter een locomotief te hangen en het zaakje terug te rijden naar Duitsland?

de Stem | 1954 | | pagina 1