Rood-China wordt niet erkend mogendheid als grote vijfde Dank U De voorbereidingen van „Genève" Vergif li gde kogels moeten streven der H)\ jets beveiligen Antwoord op Sovjet-nota: „Grote Vier zouden conferentie beleggen Na drie jaar dienst gevlucht uit vreemdelingenlegioen Vietminh-troepen drijven wig in centrale vesting Diplomatieke personeel moet uit Moskou vertrekken Nederland schendt de Unie Beroep op goedwillende Russen: „Redt mijn vrouw en kind..." DAGBLAD VOOR ZEELAND Gevaar voor uitstel Koninklijk gezin vandaag weer thuis D1 Verstekeling deed romantisch verhaal Verkeerde schip DROOG WEER Drie loggers raakten in brand WYSJINSKY kwam tóch maar Nooit werd de kerk zó vervolgd Situatie bij Dien Bien Phoe weer critieker Steunpunt omsingeld Rusland eist van Australië: Nikolai Chochlof naar geheime verblijf plaats b Scherp Amerikaans protest 'sÜSS Katholieken vrezen afbraak-politiek Geleerden achter dr Oppenheimer Schuilgelegenheid tegen atoomgevaar r Eens gezind voorwaarts.... mMstto Ie kwaliteit o te voeren, tijde blijft: >este het k het voor wasmiddel. uitsluitend bouwt zijn ipe: Veilig- want, bet textiel is r de samen- 94e JAARGANG No. 21013 Uitgave: N V. Uitgevers Mij Neerlanüia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Reigerstraat 16 tei Kedactie: 8181, Admi nistratie 8778 - Verantwoordelijk Hootd- reüacteur: J J H A Bruna Redactieraad: C J v Hootegem, Mr L)r A. J J M Mes. Mr. H. B L. de Reenter, L J v 't Westende, P. V M vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 0 85 per kwartaal, per post r «35, Pet weel1 (uitsluitend DU met-post- besteli.) U-4S Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 cent Pos trek. no. 378841 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 24 APRIL 1954 Advertentieprijs voor de gehtle opioge t U.3U per m/m. (Ingezonden Mededelingen t 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend lii de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m) Bil contract aan zienlijke reductie; volledig tariel en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling met verlangen ai te geven, worden vernietigd. Telefoon 102 (Bubureaux: ferneuzen, Noordstraat 56, Tel. 26U1. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GULS, Westsingel 98. Telefoon no OOSTBURG. Nieuwstraat i}, Tel. no. 35) J^E WESTELIJKE „GROTE DRIE" hebben nu officieel de Rus sische eis van de hand gewezen, dat Rood-China bij de voor de komende conferentie van Genève te treffen regelingen, als gelijke van de uitnodigende mogendheden zou worden erkend. De Sovjet-Unie had eerder op de dag in een nota aan de Minis ters van Buitenlandse Zaken deze eis gesteld. In het antwoord van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk aan de Sovjet-Unie heet het, dat met de Russen in Berlijn uitdrukke lijk werd overeengekomen, dat de conferentie door de vier grote mo gendheden belegd zou worden en dat China tot de uitgenodigde landen zou behoren. r^EALLIEERDE diplomatieke krin gen te Parijs zijn van mening, dat het Russische verzoek onder druk van Peking is gedaan. Zij verwachten, dat het program voor de Geneefse con ferentie geen wijziging zal ondergaan. Dulles, Eden en Bidault zijn voorne mens, Zondag in Genève aan te ko men en Maandag de officiële opening van de conferentie bij te wonen. In Londen vreesde men, dat de nieuwe Russische poging om Rood China tot een der „Grote Vijf" te ma ken, het houden van de conferentie, die Maandag a.s. moet beginnen, in gevaar kon brengen. „VERITAS", de oudste katholieke studentenvereniging in ons land, gaat volgende maand in Utrecht haar der tiende lustrum vieren. De feestelijk heden beginnen Zondag 23 Mei. HONDERD MILLIOEN DOLLAR heb ben de Verenigde Staten geleend aan de Europese Gemeenschap voor Ko len en Staal, voor de ontwikkeling van de productie-installaties in de landen der gemeenschap. DE H. VADER heeft voor de steentjes-actie ten behoeve van de Grebbekerk een door hemzelf ge wijde Rozenkrans ter beschikking ?ondaoavorid, tijdens de K.R.O.-uitzending, wordt die ver loot. Bovendien gaat de jongste assistente bij de actie, de 15-jarige Corrie van Hemert uit Rotterdam, vandaag naar Rome, om Z. H. de Paus een der „grote stenen" aan te bieden. Dit dank zij een royale particuliere geste. Zondagavond is zij weer tijdig in de studio. In feite zijn er nog geen aanwijzin gen, dat de Rode deelnemers aan de conferentie van Genève de afwijzing der Russische nota door het Westen als motief zullen laten gelden *tot uit stel of afstel van de besprekingen. De voorbereidingen, ook van communis tische zijde, gaan gewoon verder. Ge neraal Nam II, Noord-Koreaans mi nister van Buitenlandse Zaken, is L^oningin Juliana heeft Vrijdag de laatste tocht in de omgeving van Obergurgl gemaakt. In de loop van de dag beëindigden de Prins en de Prinsessen een trektocht van enkele dagen in het hooggebergte. De ko ninklijke familie zou hierna de terug reis aanvaarden. Zij hoopt vandaag tegen het middaguur in Soestdijk aan te komen. Vrijdag onverwacht in Genève aange komen en ook de onderminister van Buitenlandse Zaken der Sovjet-Unie is inmiddels gearriveerd. Ook Oost- Duitsland heeft bekend gemaakt, waarnemers naar de conferentie te zullen zenden. N.A.V.O.-RAAD BIJEEN. ,E MINISTERS der veertien N.A. V.O.-landen hebben Vrijdag in Parijs een korte vergadering gehad. Aan het begin daarvan verklaarde Lord Ismay, dat werkelijke eendracht der verbondenen de verschrikkingen van een derde wereldoorlog kunnen voorkomen. Minister Bidault verwierp het Russische voorstel tot een collec tief veiligheidsstelsel. Lord Ismay had eerder meegedeeld dat er over Ruslands verzoek een stemmig afwijzend was beschikt. Voorzichtig dreigement TT EN woordvoerder van het Indonesi- sche parlement heeft Nederland ervan beschuldigd, de Unie te schen den, door haar weigering om tijdens de conferentie in Juni over Nieuw- Guinea te onderhandelen. Hij zei een unilateraal opheffen van de Unie niet in strijd te achten met het interna tionale recht. Bij voorkeur, merkté hij op, zou die opheffing in onderling overleg moeten geschieden, maar in dien de besprekingen in een impasse zouden raken, dient Indonesië eenzij dig een beslissing te nemen. van uit het TEGELIJK met fle opening van de conferentie over Azië begint in Ge nève een intergouvernementele bij eenkomst over de emigratie, waaraan 24 landen deelnemen. In een rapport aan de gedelegeerden wordt Neder land een van de drie critiekste gebie den van overbevolking in de wereld genoemd. BIJ DE vijf Nederlanders, die tijdens de bijeenkomst van de pijprokersclub in Purmerend de vriendschapspijp kregen toegewezen, zjjn ook kardinaal de Jong en Prins Bernhard. En Opa Kljjzing mag in Augustus gratis naar New-York om' daar het internationale congres van pijprokers bij te wonen. VOORSTANDERS van opneming der Franse bezittingen in India bij de Indische Unie hebben een Frans dorp bezet. De bevolking is gevlucht. IN ZWEDEN is een havenstaking, die in Gothenburg begon, naar verschil lende grote steden van het land over geslagen. De vakverenigingen zijn te gen de staking, maar de arbeiders wil len niet aan het werk gaan. EEN 25-JARIGE vrachtwagenchauf feur is Vrijdagmorgen tengevolge van een botsing te Kampen, dodelijk ver ongelukt. Het ongeluk was een gevolg van de mist. DOORDAT bij het aanzetten van een sluitapparaat een grote amarylsteen uit elkaar sprong, wferd in een con structiewerkplaats te Uithoorne een 42-jarige arbeider dodelijk getrollen. De man kreeg een stuk van de be- schermplaat in het gezicht. KOLONEL-VLIEGER A. P. M. van Rooy zal wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd het com mand van de vliegbasis Soesterberg overdragen. Waarschijnlijk aan de lt.- kol.-vlieger-waarnemer A. Cox. OOK IMMIGRANTEN in Australië zullen voortaan dienstplichtig zijn, aldus een ministerieel besluit. De maatregel gaat op 18 Mei in. NTAUWELIJKS was de „Tomori' de Kon. Rotterdamse Hoyd Marseille vertrokken en bevond schip zich in volle zee, of er meldde zich een jongeman bij de gezagvoer- der. Hij deed een omstandig en tra gisch klinkend verhaal Drie jaar geleden had hij in een beschonken bui voor het Franse Vreemdelingenlegioen getekend en hij was toen als soldaat naar Indo-China gestuurd. Na drie jaar was hij einde lijk met een troepentransportschip in Marseille teruggekeerd. In de haven daar zag hij met twee anderen kans. overboord te springen. Hun vlucht werd echter opgemerkt, hetgeen tot Weersverwachting, geldig tot vanavond: In de kustprovincies overdrij vende wolkenvelden. In het ove rige deel van het land opklarin gen, maar in de ochtend plaatse lijk mist. Droog weer. Matige wind uit Noordelijke richtingen. Dezelfde temperaturen als giste ren. maar in het Noordoosten van het land iets lagere. Vandaag: Zon onder 19.51 uur. Morgen: Zon op 5.24 uur. Zon on der 19 53 uur- Maan °P 2.01 uur. Maan 'onder 10.20 uur. Maandag: Zon op 5.22 uur. Maan op 2.28 uur. In Scheveningse haven: J^JOORDAT afgewerkte olie, die op het water dreef, vuur vatte, raak ten Vrijdagmorgen in de Schevening se haven drie loggers in brand. De vlammen kringelden eerst rond e logger, die het dichtst bij de kade en S^eSen vervolgens over op de ndere schepen. De Haagse brandweer riU StNel ter Plaa*se en kon het iiir i?a5 bedwingen. Aanvan kelijk liet het zich aanzien, dat de &r°r„een groot deel zouden zniA hhfoir 2' mJar b'j nader onder vanen "°gal mee te gevolg had. dat er van boord af op hem werd geschoten. „Vermoedelijk zijn mijn kameraden geraakt" vertelde de jongrman. die beweerde Nederlander te zijn. „Ik heb ze althans niet teruggezien". Hij zwom naar de „Tomori", omdat deze de Nederlandse vlag voerde, in de hoop naar het vaderland te kun nen terugkeren. PIEPERS JASSEN. [WIAARde „Tomori" had ditmaal een andere bestemming dan Ne derland. Na gepleegd overleg met de Lloyd is de jongeman onderweg over gegeven aan de „Modjokerto". Hierop heeft de verstekeling, die nu linea recta naar Rotterdam ging, zich mo gen bezig houden met aardappeljassen en dekzwabberen. De vreemdelingendienst is nu bezig, het verhaal op zijn juistheid te toet sen. Subcommissie ontwapening P\E Russische afgevaardigde Wy- sjinsky heeft de Vrijdag gehouden bijeenkomst van de sub-commissie van de Verenigde Naties voor ontwa pening bijgewoond. Men had gevreesd, dat de Rus de bijeenkomst, die ten doel heeft nogmaals te trachten tot overeenstemming te komen over con trole op atoomwapens en ontwapening zou boycotten, omdat een Russisch voorstel tot toelating van Communis tisch China, India en Tsjecho-Slowa- kije, was verworpen. De Nederlandse minister Beijen deed een beroep op Frankrijk, de ra tificatie van het E.V.G.-verdrag te be spoedigen. Ter gelegenheid van de opening van de conferentie over het Verre Oosten zal in de Notre Dame te Ge nève op Zondag 2 Mei een pontifi cale plechtigheid worden gehouden, tijdens welke niet alleen de gelovigen van Genève, maar ook alle deelne mers aan de conferentie, die dit wen sen, voor het welslagen zullen bid den. In oen Vrijdagavond uitgegeven slotcommuniqué van de N.A.V.O.-raad wordt gezegd, dat de Raad geen be wijs heeft, dat de uiteindelijke doe len van de Sovjet-Unie zijn veran derd. „De militaire kracht van de Sovjet-Unie en haar satellieten wordt steeds meer vergroot", aldus dit com muniqué. II. Vader tot Duitse bisschoppen: TN een brief aan de katholieke bis- schoppen van Duitsland heeft Z.H. Paus Pius de Twaalfde de huidige vervolging der Katholieke kerk in Oost-Europa de ernstigste genoemd, die in de geschiedenis is voorgeko men. De Paus sprak in de brief de over tuiging uit, dat deze vervolging de gevaarlijkste is, die de Kerk tot dus verre heeft moeten ondergaan, omdat zij uitgevoerd wordt met „bijna bo venmenselijk geraffineerd gebruik van technische en wettelijke middelen" Inzake de toestand van de Kerk in Wcstduitsland toonde de Paus zich be zorgd over de moeilijkheden, die som mige Duitse landen aan de Katholieke scholen bereiden. Hij maande de bisschoppen aan, pal te staan voor de opleiding van katho lieke onderwijzers. pRANSE troepen hebben Vrijdag een steunpunt van de vesting Dien Bien Phoe ontruimd, dat op slechts zeshonderd meter afstand van het on dergrondse hoofdkwartier van gene raal De Castries ligt. De bezetting trok zich terug na een van de hevig ste gevechten van man tegen man se dert het begin van het beleg. Er is nu een gevaarlijk wig in de centrale vesting gedreven. Eerder hadden Franse troepen te vergeefs getracht zich een weg te ba nen naar het omsingelde steunpunt. De aanvallende eenheden waren door stoottroepen van de Vietminh terug geslagen. Men nam te Parijs aan, dat- de be zetting van de stelling er in is ge slaagd de hoofdverdedigingswerken van de vesting Dien Bien Phoe te be reiken. Volgens het Franse opperbevel is gevaar voor de vesting „ernstiger" geworden. Aan beide zijden werden zware verliezen geleden. De aanval, die Donderdagmiddag begon, duurde voort tot Vrijdagoch tend na het aanbreken van de dag. Tenminste een Vietminh-bataljon van 800 man, uitgerust met messen, hand granaten en machinepistolen, drong in de stellingen van de Franse Unie dooi De eerste versterkingen uit Frank rijk, die per vliegtuig worden aange voerd, zijn in Saigon aangekomen Men moet afwachten, of het neerlaten van parachutisten boven de nauw om singelde vesting nog succes kan heb ben. Inmiddels wordt nog gemeld, dat een Franse colonne, die in Noord- Laos opereert, op nog geen vijftig kilometer van de omsingelde vesting staat. In veertien dagen tijds zijn ze zestig kilometer opgerukt. Li/ellicht zal één der milde ge vers zijn of haar pakket op dit plaatje herkennen. U ziet dan: de gave is goed terecht gekomen. Welnu, we hadden het genoegen om met eigen ogen dit meisje te zien sjouwen. Ter- wille van de fotograaf trekt ze nu een dood-ernstig gezicht maar u had haar moeten zien lachen, toen het pakket bijna te zwaar leek voor haar krachten. Het bleef bij „bijna": ze moest en zou zelf haar schatten thuis brengen. Nou, ze dééd het, en hoe! Voor Maria F)E aanmeldingen van lezers, die een hele of halve verpleegdag voor Maria willen betalen en dit gedurende de tijd van een jaar J of langer, blijven binnenstromen. Hier komen ze: Fam. H., Mauritsstraat Breda; Mr R. van M., Dr Batenburglaan j Breda; Mevrouw N., Wilhelminasingel: allen f 10.- per maand. Mevr. K., Ahornstraat Breda; H. T., Hortensiastraat Breda; A. O., J Ginnekenstraat Breda; J. K., Dorpsstraat Heinkenszand; mevr. J. van K„ Lagestraat Rijsbergen; A. J. de V.. Kruisstraat Breda; A. L., j Ploegstraat Breda: allen f 5.- per maand. De laatste schrijft: „Als ik twee dagen per week niet rook, hoeft j mijn huishouden er niet onder te lijden.... De redactie van het „Dagblad De Stem" zal eveneens een ver- pleegdag per maand garanderen. En last not least is er dan die gift J van N.N. Een gift ineens: f 100.-. Dispensatie in ontlioudings- Met aan reizenden Het Nederlandse Epicopaat heeft besloten, voortaan aan reizenden weer dispensatie te verschaffen in de ont- houdingswet. En wel voor alle Vrij dagen in het jaar, behalve Goede Vrij dag. "JN EEN NIEUWE Russische protestnota over het geval Petrof wordt geëist, dat Australië het gehele Australische diploma tieke personeel in Moskou zal terugroepen. Alle Russische diplo maten in Canberra zijn reeds teruggeroepen. In de nota wordt geprotesteerd tegen de „ontvoering" van mevrouw Petrowa, toen zij op het punt stond naar Rusland te vertrekken. Er wordt in gevraagd, dat stappen worden onder nomen om Petrol als „misdadiger" gevangen te houden. Sinds Petrof de Russische ambassade op 3 April verliet, heeft de Australische overheid een serie stappen ondernomen, „die er op bere kend zijn de verhouding met de Sovjet-Unie nog meer te verbitteren", aldus de Russische nota. Deskundigen in diplomatieke gebruiken te Londen gaven Donder dagavond als hun mening te kennen, dat de Russische stap neerkomt op een diplomatieke breuk. T\jTCOLAI CIIOCHLOF, de kapitein van de Russische geheime politie, wiens desertie naar het Westen Donderdagavond werd bekend gemaakt, is inmiddels overgebracht naar een geheime verblijfplaats, omdat men gelooft, dat zijn leven gevaar loopt. Hij zal zich tenminste drie weken schuil houden. In die tussentijd zal hij verder worden ondervraagd door Amerikaanse agenten. Donderdag heeft de kapitein is een Russische uitzending van de „Stem van Amerika'' een beroep gedaan op de Russische openbare me ning. Hij vroeg alles in het werk te stellen, om zijn 32-jarige vrouw en tweejarig zoontje, die in Rusland verblijven, te redden. Mina geluidloos werkend .pistool bleek te zijn. De kogels in dit verra derlijk wapen bevatten cyanide, een vergif, waarvan een mespunt meer dan voldoende is om een mens bin nen enkele seconden te doden. JAE AMERIKAANSE waarnemende Hoge Commissaris in West-Duits- land, Dowling, heeft in een schrijven aan de Russische Hoge Commissaris, Semjonof, „in de krachtigste termen" geprotesteerd tegen de door de Rus sische geheime dienst beraamde ..moord" op Okolowitsj in West- Duitsland en de „brutale ontvoering" van een functionaris der Russische emigrantenorganisatie uit West-Ber- lijn. Deze twee gebeurtenissen „wij zen op een opzettelijk schandalige en onbeschaafde gedragslijn" van de Rus sische regering, aldus Dowling. In de brief werd voorts gezegd, dat Chochlof zich niet slechts vrijwillig bij de Amerikaanse autoriteiten in Frankrijk had gemeld, doch dat hij ook de goede diensten van de Ame rikaanse regering had gevraagd om vergunning voor zijn vrouw en kind te verkrijgen om naar West-Duitsland te komen. Zoals men weet, heeft Choch- lofs vrouw haar man van de moord op Okolowitsj weerhouden. KANS OP REDDING? JTEN LEIDENDE functionaris van de organisatie van Russische uitge wekenen, N.T.S., zei te hopen, dat mevr. Chochlof er in is geslaagd „asyl te zoeken in een Westelijke ambas sade in Moskou". Er zou dan een kans bestaan, dat zij legaal het land zou kunnen verlaten op een ogenblik, dat „de Sovjets (in ruil) iets van het Wes- KAPITEIN Vrouw en kind CHOCHLOF nog in Moskou ten wensen" of onder druk staan van „openbare mening". Hij deelde voorts mee, dat Okolo witsj, die Chochlof had moeten ver moorden. een „beroepsrevoiiitionnair in de beste zin van het woord is", die de psychologische oorlogvoering van de organisatie tegen de Sovjet-rege ring leidt. Functionarissen van de Amerikaan se geheime dienst in Bonn verklaar den te menen, dat de Sovjet-Unie ge dwongen zou zijn haar gehele inlich tingen- en sabotage-apparaat in Duits land en Oostenrijk te reorganiseren als gevolg van Chochlofs desertie. Mogelijk was men reeds met deze re organisatie begonnen. CYANIDE. ÉËÉÉÉÉÉIi^k' Belgische regering beëdigif IRONING BOUDE WIJN van België heeft Vrijdag de nieuwe, socia- listisch-liberale regering beëdigd. Na de ontvangst in het Koninklijk Paleis te Brussel is de eerste kabinetsverga dering gehouden. In Belgische katholieke kringen is men uiteraard zeer benieuwd naar wat de nieuwe regering zal doen. Men vreest, dat de anti-clericale instelling van het nieuwe kabinet ertoe zal lei den, dat men gaat tornen aan de rech ten, die de katholieken zich vooral op onderwijsgebied hebben verworven De heer Cools van het Algemeen Chisteiijk Vakverbond heeft in de Raadsvergadering van dit verbond ge zegd. dat de arbeiders met de nodige maatregelen zouden reageren, al? de nieuwe 'regering aan de hoge katho lieke belangen zou raken. 17 lf vooraanstaande Amerikaanse ge- leerden hebben Vrijdag critick geleverd op de regering wegens de schorsing van dr Oppenheimer. die een groot aandeel heeft gehad in de ontwikkeling van de eerste atoom bom. In een artikel in het Bulletin van Atoomgeleerden verklaarden zij, dat geen enkel land ooit tot bloei is ge komen door „diensten aan de gemeen schap met beledigingen te belonen". Wat dr Oppenheimers morele en politieke bezwaren tegen de water stofbom betreft verklaren de schrij vers dat hij „als een man recht had op een eigen mening". Aan B. B. in Den Haag overgedragen TN DEN HAAG is Vrijdag de eerste schuilkelder in ons land, die ook bescherming kan bieden tegen even tuele atoomaanvallen. officieel aan de B.B. overgedragen. Het initiatief tot de bouw van deze kelder komt van particuliere zijde en wel van de heer J. L. Lassen, die ook in 1934 met een schuilkelder tegen gasge^aar voor een primeur zorgde. De nieuwe kelder op de hoek van Spui en Grote Marktstraat is aanslui tend aan de oude gebouwd. Hij komt te liggen onder een gebouw van zes verdiepingen, dat momenteal wordt opgericht. In de schuilgelegenheid wordt momenteel een tentoonstelling gehouden door de B B. De opening trok veel belangstelling. ...V- £)E ONTHULLINGEN, die Chochlof h^eft gedaan over de activiteit der Russische geheime diensten, zijn zon der ijieer verbijsterend. Tot in détails heeft hij de Amerikanen inlichtingen verstrekt. Zo kwam bijvoorbeeld aan het licht, dat een voormalige ambas sadeur der Sovjet-Unie in de V. S. een sinistere rol heeft gespeeld bij de voorbereiding der liquidatie-op drachten van Chochlof en diens me dewerkers. De gedeserteerde kapitein heeft nog vele andere namen ge noemd, mitsgaders een aantal adres sen van Russische geheime agenten. Men mag aannemen, dat deze onthul lingen de M.V.D. in grote verlegen heid brengen. Over de wapens, die Chochlof moest gebruiken om Okolowitsj van het le ven te beroven, hebben we gisteren al geschreven. Aan de journalisten, legenover wie hij zijn verklaringen af legde, werd een sigaret'ten-étui ge toond, dat in feite een electrische en SigarettenkokersNee, electrische pistolen met cyanide-kogels. Geen quorium hij Maatschappij voor Oeslerteelt In de te Goes gehouden vergade ring van de Nederlandsche Maat schappij voor Oesterteelt de Meule- meester kon geen beslissing worden genomen over de voorgestelde herka pitalisatie. De volgende vergadering is vastgesteld op Woensdag 5 Mei a.s. nationale raad van de li berale partij in België en het socialistisch congres hebben beide, even voor de nieuwe re- gerinasformatie, vergaderd. Het Handelsblad heeft op beide bijeenkomsten scherp geluisterd en de volgende uitlatingen van strijdbare politici geregistreerd, die naast elkaar, op zijn zachtst gezegd, een beetje merkwaardig ao.ndoen in het licht van de nieuwe coalitie. SPAAK socDe ziekte verzekering moet worden gered, Er moeten onmiddellijk ver scheidene millioenen worden gevonden. L1EBAERT (lib.) Het geld moet worden gevonden door middel van besparingen. Wij zullen de belastingen unificeren. GAILLY (soc.) Ik eis on middellijk jacht op de belasting ontduikers. BUISSERET (lib.) We heb ben de afschaffing van inquisi toriale bezoeken verkregen. SPAAK (soc.) Wij hebben de liberalen zeven portefeuilles uit de economische sector ge geven. CARTON (lib.) Ik had lie ver vijf ernstige portefeuilles gehad. SPAAK (soc.) Ik ben tegen radicale afschaffing van sub- siclies. CARTON (lib.) Ik verkies de intrekking van toelagen aan het Vrij Onderwijs.

de Stem | 1954 | | pagina 1