Jacoba van Beieren „viel wel mee LINOLEUM KROMMENIE Communisme is dichter bij de macht dan men zou denken LOGICA LOCOMOTIEF BOEKENPLA Z.Vlaanderen lA/fMTA verras vf L li £vf VE RHISF ABR TPAMSINGEL-88* BREDA UiduSfoM Voor en achter de Italiaanse schermen Kans op ontstaan van „Titoïsme" TREFPLAATS VAN OOST EN WEST (jrote firtrbUmm vont mensen ZON KLEURDE ZEEUWSE DAG OP KEUKENHOF Romantiek en folklore vulden de dap WITTE TULPEN Nederland wil opheffing kolenkartel Wie overlegtlegt liever linoleum F De draaiende schiif WIM VAN EST Speciaal GOED NIEUWS VOOR VERLOOFDEN Ilier brommen straks de motoren HET VERZET IS MACHTIG MARKTEN 55 'TOEN JACOBA VAN BEIEREN en Frank van Borsselen eergistermorgen, omstuwd door hun hofstoet van edelvrouwen, ridders, valke niers en pages van slot Teylingen afreden, was de lucht grauw en dreigend, maar net toen de trotse cavalcade de hoofdstraat van Lisse bin nentrok, op weg naar het raadhuis, brak de zon door en zette alle kleuren van de levende histo- In de met bloemen getooide raadszaal werd Vrouwe Jacoba voorgesteld aan de Commissaris der Koningin uit Zeeland en zijn echtgenote en even eens aan de andere Zeeuwse autoriteiten, die met de extra trein naar Lisse waren gekomen. Terstond hierop hield mr de Graat een geestige speech, doorweven met historische motieven, welke de martiale gravin toch nog even beduusd maakte, Na een ongedwongen samenzijn bestegen Jacoba en Frank hun vurige rossen en reden met hun fleurige geleide naar de Keukenhof, waar de Bevelandse boogschutters al de nodige aandacht trokken en het West- kappelse dameskoor het Zeeuwse volkslied schallen deed. rische costumes in volle gloed, waardoor de grote ruiterstoet een schouwspel opleverde, dat uitroepen van bewondering ontlokte aan de saamgestroomde menigte. De herauten staken hun trompetten, waarop de burgemeester van Lisse, mr de Graaf, naar het bordes snelde om de hoge gasten te verwelkomen. A AN DE MAALTIJD werd het wel- kom gesproken door de heer van Waveren, de voorzitter van Keuken hof. De burgemeester van Goes sprak vervolgens welwillende woorden en offreerde het bestuur der stichting 'n foto van de originele jachthoorn van Jacoba van Beieren, die zich in het Goese museum bevindt. De heer Hontekamer, van de provinciale Zeeuwse V.V.V., had als originele at tractie voor vrouwe Jacoba. een tuil zeldzaam wilde tulpen uit Goes méé- gébracht. De Commissaris der Koningin zei tenslotte met enige schroom vrouwe Jacoba te zijn tegemoet getreden, daar zij historisch te boek staat als een dame voor geen kleintje vervaard; de ken nismaking was echter bijzonder meegevallen. Dank betuigde jhr de Casembroot aan hen die het initiatief hadden genomen tot deze streekdag en er hun mede- (Advertentie! I werking aan verleenden, nl. de Stichting Keukenhof en V.V.V. De maaitijd werd gevolgd door een tocht langs de sprookjesachtige ter reinen van het 25 H.A. grote land goed. waarvan de volle schoonheid nog niet bleek, doordat het koude voorjaar het uitkomen der bloemen remt. In de enorme kassen was het daar entegen één kleurenweelde en een bezoek aan het nieuwe paviljoen was mede een attractie. ZEEUWSE FOLKLORE. PjE VELE bezoekers van de Keuken- hof hebben hun ogen uitgekeken op de uitingen van de Zeeuwse fol klore, zoals die zich manifesteerden in de schitterende costumes, het op treden van de Westkapelse zangeres sen' en vooral in de gaaischieting der Zeeuwse boogschutters. Behalve leden van „Jacoba van Beieren" uit Goes waren matadoren.uit andere sociëtei ten aangeworven, als de heren Drie- dijk uit Wolfaartsdijk en Raas uit Ovezande. die op internationale con coursen al van zich hebben doen spre ken. Stoute staaltjes van schotvaardig heid werden vertoond en ook Vrou we Jacoba. de Commissaris der Ko ningin en de burgemeester van Lisse spanden de bogen. Behalve de reeds genoemde kam pioenen. haalde ook de heer de Jonge uit Heinkenszand een hoofdkal neer. Alleraardigst was de aanbieding der „gaven van het veld". Met de Zeeuwse groep waren ook de burgemeesters van Goes, Arends- kerke, Westkapelle en 's-Gravenpol- der meegekomen, alsmede de heren Houtekamer, Haasdonk en Oskamp van V.V.V. Nota aan de Hoge Autoriteit der K. S. G. J2)E Nederlandse regering heeft de Hoge Autoriteit van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap meege deeld, dat zü op korte termijn ontbin- ding verlangt van de verkooporgani satie voor kolen en staal „Georg" in het Roergebied. En wel volgens de anti-kartelbepalingen ingevolge het plan-Schuman. De verkooporganisatie in het Roer gebied heeft een belangrijke rol ge speeld bij de onderhandelingen over de maximum-kolenprijzen. Aan haar invloed is het mede te wijten, dat de kolenprijzen kunstmatig op peil wer den gehouden. De Hoge Autoriteit, zo wordt in middels vernomen, zal trachten langs minnelijke weg tot een overeenkomst te geraken, om hierdoor te voorko men dat er met dwang moet worden ingegrepen. Advertentie) FILTRA' FILTER MO MONDSTUK 85 CT. QE vorige maal was in deze ru briek sprake van programma muziek als geschikt voor de niet ingewijde in de domeinen der toon kunst. Om heden daarmee weer verder te gaan als toegezegd: Phi lips N 00620 R met aan de ene zijde „De Moldau" van Emetana en aan de andere kant de derde rhapsodie van Dvorak. Een plaat dus met Tsjechische composities. Het Resi dentie-orkest, Het tweede orkest van ons land, speelt de werken on der leiding van Antal Dorati en men weet dan dat men een goede vertolking krijgt. De Moldau is tsn charmant stuk. De componist laat de rivier ontsprin gen uit twee bronnen, de ene aange geven door een paar opgaande noten, de andere door dezelfde noten in neergaande richting. Het water klatert als bij een bergbeekje gebruikelijk Nadat het riviertje van de bergen is afgedaald, stroomt het door bossen Wat zou er anders zijn in de bossen dan een jachtpartij met jachthoorns en al Dan loopt ze door weiden, waar in de boeren en boerinnen een leven dige volksdans dansen De nacht komt en de maan schijnt vredig over een rustig landschap waardoor een nu al breder geworden rivier stroomt ver volgens breed en rustig langs Praag, waarbij stad en land verheerlijkt wor den in een schone slotzang. Een compositie dus met een verhaal tje en met zeer duidelijk te onder scheiden delen, die elk een bepaalde stemming oproepen met behulp van de voor die stemming geëigende in strumenten. Geknipt voor do begin ner De dirigent van het Brabants Or kest, gaf er laatstelijk een prima uit leg van bij een volksconcert 'in een half lege zaal! Vï/EER iets anders. Decca LXT 2611 met de notenkrakersuite van Tchaikowsky. een serie van dansen, getrokken uit zijn ballet: .de noten kraker" In scherp van elkaar gescheiden de len. waarbij men zich niet kan ver gissen. volgen hier de dansen van de bloemen, van de sneeuwvlokken enz. elkaar op. Een onafgebroken serie van verschillende rythmen en van telkens verschillende kleur Ook hier uiteraard te weegg.ebracht door telkens andere combinatie van instrumenten. Fis- toulari speelt ze met het bekende con servatoriumorkest van Parijs. Een Jeest, voor ieder die nog nooit over •grote" muziek geprakkizeerd heeft en voor allen, die dat al wel deden. N0G een; Decca LX 3013. Jorda speelt met t zoeven genoemde or. kest de „Leerling Tovenaar" van Du- kas Het, geheel steunt op 5 simpele tonen En met die vijf noten sehil- 2?..™ componist het verhaal van de h e van de tovenaar die als zijn ,~rs van huis is. hem wil nadoen en f.7! o®11 toverspreuk de bezem er toe krijgt voor hem het water aan te dat hij voor de schoonmaak f Maar hii is de spreuk verzeten waarmee de bezem tot stil- ^bracht moet worden, als er i».i ls °e bezem brengt zo- eej dat het hiele huis dreigt onder Wv n' 111 ziin wanhoop breekt de .1™ de bezem stuk. maar twee be zems gaan verder en zo wordt het nog Ker. totdat, de baas verschijnt, die J een e'hd k®0 maakt Als men wil lil? - boe het met vijf noten moge- hni.T van cén emmer water naar een e binnenzet te komen in één enor- e climax alleen onderbroken als oe bezems na zfeh moetza.am te heb- °en opgericht, weer in verdubbelde over verder gaan dan luistere men aar dit werk. Voor ieder begrijpelijke en pax- zeer hoosstaande muziek. Aan ue andere kant genoeglijke muziek van ^'mka en Chabrier. Het mag de net n.er drukken, dat de laatste een ken- np !|k ^naans rhvthme ais een Sla- VH" dans betitelt. Uzpfttiijke GOUDEN HUWELIJKSFEEST Maandag 26 April a.s hoopt het echtpaar A. v. Waes-de Jaeger, de dag te herdenken, ■waarop zij 50 jaar ge leden in het huwelijk traden. De heèr Amand van Waes werd ge boren op 8 Maart 1871 te Zuiddorpe, waar zijn vader indertijd burgemees ter was en tevens het beroep van landbouwer uitoefende. Zijn echtge note, Marie de Jaeger, werd op 15 Fe bruari 1876 te Watervliet (B.) gebo ren. Op 26 April 1904 werd in IJzen- dijke hun huwelijk voltrokken, waar na zij zich vestigden op een boerderij op de wijk Het Vlaamse Molentje. In 1922 verhuisden zij naar een boerde rij op het Veldzfgt, nabij de Rijks grens. Uit hun huwelijk werd 12 kinderen geboren, waarvan er 2 zijn overleden. Het gouden echtpaar telt 30 kleinkin deren. De heer v. Waes. als zoon uit een bekend boerengeslacht, heeft in het maatschappelijk leven tal van functies bekleed, die nauw verband houden met'het agrarisch leven van de streek. Zo was hij o.m. vóór de samenvoeging der polders in het Vrije van Sluis, dijkgraaf van de Grote Jonkvrouwpolder Bezuiden, lid van de Raad van Toezicht bij de vroegere landbouwcursusscn en lid van de schattingscommissie. Maar zijn voor naamste functie is wel die als voorzit ter van de Coöp Boterfabriek „Eens gezindheid" te IJzendijke, welke fa briek hij in 1929 hielp oprichten en vanaf de oprichting nog steeds als voorzitter bestuurt. Deze zomer hoopt ny dan ook het 25-jarig bestaansfeest an deze fabriek mee te kunnen vie- SJe;der is hij lid van het R.K. ™estuur en President van het van i'/Sgllde St Sebastiaan. Als lid 7£>ifc o sc tcrsgilde behaalde hij arhfmi 1 aar geleden voor de tweede srhan n«V£lgende maaI het KoningS- hPtKrnic Vt- WaeS iS draSer Van kerk van Rnm Laterane". de Hoofd- keik van Rome, en de Belgische re- Landbouwèe'rteken6^ 'klas.30 wordt'hun Jouden' brailoTfeestllijk Mis uit dankbaarheid opgedragen' waarna van 1 tot 2 uur een recentie zal plaats vinden in café-restaurant Lueyens. Gezien de algemene bekend heid. die het gouden paar in de streek geniet, zal het hen die dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. BIECHTEN. De Heraut-bibliotheek, een afdeling van het tijdschrift voor geestelijk le ven „De Heraut van het H. Hart", is begonnen met de uitgave van een serie korte handige boekjes die geestelijke onderwerpen theoretisch en practisch behandelen. Als eerste in de serie is verschenen „Biechten" van Jac. de Rooy S.J. Wij vinden dit boekje ten hoogste geslaagd Pakkend, fris, ad rem be spreekt Pater de Rooy in kleine hoofd stukken: biechten is een ontmoeting met God, met Christus, de veelvuldige biecht, het berouw, de belijdenis, de boete en de vergeving. Keurige foto's, gedichten en gebeden wisselen de „theorie" af. Met succes kan men het als een gebedenboekje gebruiken. Wij wensen het werkje een zeer ruime ver_ spreiding toe, op middelbare scholen, Muio's, kweekscholen en onder vol wassenen. (Uitgave Apostolaat des Ge- beds. Nijmegen). Ditzelfde kunnen we zeggen van het Maart-Aprilnummer van G3, het altijd frisse tijdschrift van de Kath. Actie in leger en luchtmacht, waarin dezelfde onderwerpen besproken wor den als in „Biechten", eveneens afge wisseld met foto's en gedichten. Ook andere personen geven hun opvatting" over de biecht, dit maakt het num mer nog waardevoller. Waarom hebben velen een hekel aan de biecht? Omdat zij dit sacrament en kel maar kunnen zien als een onaan gename plichtpleging, iets dat „moet' iets dat „zo hoort' en waarvan ze de zin niet begrijpen Laten ze deze boekjes lezen en zij zullen de grote waarde en het heil volle van het bieenten, zelfs van het dikwijls biechten inzien. Wij zouden deze werkjes gaarne in handen geven van priesters en onderwijzers, zij zul len er een-zeer bruikbare handleiding in vinden bij hun catechismuslessen. En de ouderren? Asjeblief, ook zij De Januari-aflevering van G3 :Waar gaat het heen, is bedoeld als een weg wijzer vobr jongens die „over een week in dienst moeten". Bedoeling en geest van G3, de Goede Geest Gemeen schap, zijn er in samengevat. De parochiale afdeling der Kath. Actie zou er goed aan doen de afleve ring te bestellen en ze uit te reiken aan toekomstige dienstplichtigen. J. H. DE ZILVEREN BEKER In zijn kern vertoont „De Zilveren Beker" van Thomas Costain, (vertaald door A. C. Barkey Wolf), veel over eenkomst met „De Mantel" en het vorig jaar verschenen en hier ter plaatse besproken bpek van Cosgrave „Vitus Curtius'. De zilveren beker is de beker, die bij het Laatste Avondmaal het kost baar Bloed des Heren bevatte en aan de Apostelen werd rondgereikt. Een jong kunstenaar, Basilius, krijgt op dracht deze beker te bewerken. Deze Basilius is de hoofdpersoon van de grote, breed opgezette historische ro man van Costain. Het verhaal speelt in de dagen kort na de kruisiging van Jezus. Na een wisselvallige jeugd vol ontgoochelingen wordt de*' achttien jarige Basilius als slaaf verkocht Lu cas ontdekt welk een uiterst begaafd kunstenaar deze knaap is en door zijn toedoen komt de jonge slaaf vrij. Hij krijgt een weergaloze opdracht Hier voor moet hij op zoek naar de Apos telen, die na de dood van Jezus over het romeinse rijk verspreid zijn. Hij gaat op^reis met zijn jonge vrouw De borah, 'cle kleindochter van zijn wel doener, Joseph van Arimathea. Hij huwde haar uit dankbaarheid en weet niet of hij eigenlijk wel genoeg van haar houdt. Zijn tochten storten hem in talrijke avonturen. Hij komt in aan raking met de tovenaar Simon, die de antieke wereld verbijstert door zijn toverkunsten. De jonge kunstenaars wordt achtervolgd door de handlan gers van de Hogepriester; hij wordt getart door het beeldschone maar ge wetenloze slavinnetje Helena; hij komt als gunsteling aan het losbandig hof van keizer Nero, doch valt spoedig in diens bitterste ongenade. Veel gevaren en innerlijke strijd moet de jonge Ba silius doormaken, eer hij eindelijk be seft, waar hij zijn grootste geluk Kan vinden. Het boek is intei-essant om de his torische personen die een rol spelen. Het verhaal zou echter aan spanning gewonnen hebben, wanneer de S zich wat meer beperkt had om een meer gesloten verhaal te geven. Nu beweegt hij zich te veel en te uitvoerig op zij paden. Deze opmerking wil echter geen afbreuk doen aan de mérites van de roman, die wij een ruime lezers kring toewensen. Voor achttienjarigen en ouderen. (Uitgave Jan van Tuyl, ZaltbommelAntwerpen)J. H. (Advertentie) won in topvorm de 3-daagse van Antwerpen, vóór Koblet. Impanis, van Steenbergen en een keur van befaamde ren ners, op zijn LICHTERLOPENDE Locomotief. loopt ALTIJD lichter. Aan Neerland's overwinning in het ploegenklassement droegen Wagtmans en de Gebrs. Voorting belangrijk bij alwéér op Locomotief! (Advertentie) VERVEM VOOR *r REX JUDAEORUM Een meditatie over de Belofte van de Messias en de vervulling van deze belofte. De schrijfster richt zich tot Maria, de Lelie van Israël, de verper soonlijking van het joodse volk, van die „rest" die de goddelijke belofte heeft aanvaard. Hot geheim van de Verlossing, de Belofte en de- Vervulling is hier be schreven op een persoonlijke wijze, als een meditatie, die gaat langs de teksten van de profeten en hun ver vulling - ziet in de Evangeliën. Zij werd geschreven door iemand, die de gehele problematiek van het oude Is raël heeft doorleefd en het „heil uit de Joden" over alle volken heeft zien komen in üe Kerk van Christus. Wij willen deze meditatie gaarne aanbevelen, niet in de eerste plaats om haar literaire kwaliteiten, maar om haar diep beleefde inhoud. Zij is voor ons katholieken leerzaam om de inni ge band. die gelegd wordt tussen Oud en Nieuw Testament, mede door mid del van de vele citaten. Maar bovenal verrijkt zij ons gemoed en veredelt onze liefde tot de Lelie van Israël, de zalige Maagd Maria. (Uitgave G.G.G 's-Hertogenbosch.) J. H. y/AN 1—2 Mei a.s. zullen op Kasteel Bouvigne te Breda belangrijke dagen worden gehouden voor verloof den. Onder leiding van de Hoogeerw. zeergel. Heer Prof J. Vermeulen wor den een aantal onderwerpen bespro ken. die mede beslissend zijn voor een gaaf en gelukkig huwelijksleven. Het program van de lessen is: Bruidstooi en Bruidsschat: Het Sa crament van het huwelijk; Huwelijks moraal; Huwelijkssluiting en Huwe lijksmis: Het gezin 'n heiligdom; Sa men op naar God Deze cursus is uitsluitend voor ver- le/ ld en als voorbereiding op het ont vangen van het Sacrament van het huwelijk Een prachtige vloerbedek king, ln meer dan honderd kleuren en dessins' Linoleum is practisch onverslijtbaar; met kleuren door en door U hoeft er haast niets aan te doetj. Een droge doek is meestal voldoende en nu en dan een vleugje Linoleum-uas Krom- tntttie. Dat it alles Linoleum is 2 meter breed Prijzen vanaf 6,45 per vierkante meter Li n o f e 11 vanaf f. 3,95 is mooi en blijft mooi! .-Va,'' v - <8> Op de wielerbaan te Wuppertal (Duitsland) zullen deze zomer de stayers elkaar de wereldtitel achter motoren gaan betwisten. Hierboven een overzichtsfoto van deze baan. 9 TNE jongste onthullingen over de schandalen in Italië zijn -L' men weet het door de linkse en rechtse pers aangegrepen om een uiterst felle aanval in te zetten tegen de centrumregering van Scelba. Daardoor wordt het opnieuw duidelijk, dat in Italië de tweede wereldoorlog nog niet ten einde is, ofwel dat er de derde reeds is begonnen. Nog anders gezegd: Italië bevindt zich in een uiterst precaire situatie en het comjmmisme is er bepaald minder ver van de macht verwijderd dan men wel eens denkt. 'Toen Italië op 10 Junf*l940 dè *oèï- log inging, werd tegelijk het Ver zet geboren dat uitgegroeid is tot 'n macht waarvan de betekenis meestal is onderschat. In dat Verzet leefden twee verschil lende richtingen. De ene meende dat het Verzet tevens de voorbode moest zijn van een vernieuwingsbeweging op sociaal en politiek gebied en dat Italië een land zou moeten worden, gebouwd op uiterst linkse grondslagen. Tot deze richting behoorden de com munisten en ook de leden der z.g. Actiepartij, die echter geen vat op de massa kreeg en in 1947 zou verdwij nen. Voor de andere richting waar toe o.a. de katholieken en liberalen behoorden was het Verzet in hoofd zaak louter militair. Het nieuwe Ita lië zou, aldus deze richting, op West- Europese leest moeten worden ge schoeid. De meest linkse richting zou slechts door de omstandigheden niet in staat zijn de overwinning te behalen; zij zou zich echter niet als in Grie kenland uitputten in strijd; zij zou haar krachten bewaren tot later en zij bezit die krachten nog steeds. Het was vooral door het optreden van de Engelsen, dat de tegenstelling tussen de Verzetsrichtingen ten gun ste van de gematigde en West-Euro- pese richting werd opgelost. In het Zuiden kregen de geallieerden het idee v^n een politiek onervaren volk, dat hun voogdij ten zeerste behoefde en waar de koning een stabiel element kon vormen. -Er werd daar een be stuur geformeerd dat meer de krach ten van het behoud dan van de ver nieuwing vertegenwoordigde en dat zich straks pasklaar op het Noorden zou kunnen opleggen. Zouden de ge allieerden het Noorden bevrijd heb ben. dan zouden zij daar onmiddellijk hebben kennis gemaakt met 't linkse Verzet. Het valt niet moeilijk in te zien, dat daarvan dan óf een Jougosla- vische afloop of een Griekse het ge- volg zou zijn geweest; het linkse Ver- zet zou dan ofwel hebben ge zege- j vierö ofwel gewelddadig zijn onder- drukt. Nu werd het anders. Het Zui den was reeds lang bevrijd, de koning was daar teruggekeerd En het Ver zet in het Noorden kwam in moeilijk heden doordat de strijd te lang duur de en de Engelsen ongaarne zagen dat het einde werd bespoedigd. Verschei dene malen werd een aanbod om dui zenden partisanen tegen de Duitsers in te zetten door de geallieerden van de hand gewezen. En toen de maquis wapengebrek kreeg, was het voor de geallieerden al erg gemakkelijk om te eisen, dat de partisanen hun bevelen hadden op te volgen. Het linkse Ver zet in het Noorden moest beloven, als gedelegeerde van de regering te zullen optreden ook na de bevrijding. Zo verzwakte door de omstandigheden de linkse tendens in het Verzet. Maar gedood werd zij niet. Zij leeft nog. Zij leeft nóg. De rol die het linkse Verzet tegen de Duitsers heeft ge speeld, dwingt ieders bewondering af. Het heeft zich echter nog niet ontbon den, ook niet toen Italië weer een eigen regering kreeg. O zeker, de com munistische partij betracht de grootst mogelijke soepelheid, nodig trouwens omdat haar aanhang uit vogels van zeer verschillend pluimage bestaat. De band met Moskou is niet sterk en eerder is een soort Titoisme te ver wachten, mocht het communisme de meerderheid behalen. Maar de communistische partij van Italië is toch de grootste aan deze zijde van het IJzeren Gordijn. Zij heeft ruim 1/3 van het kiezerscorps achter zich (de Nenni-aanhangers meegerekend). Zij telt ruim 2.5 mil- lioen vrij trouwe leden, waarvan 1/5 vrouwen, en heeft comité's in fa brieken, op het land en in de gemeen ten. Jaarlijks bezoeken 20.000* mensen de partijscholcn en 4000 volgen schrif telijke cursussen. En gevaarlijker dan een propagada-actie voor de Ita liaanse drank Chinotte Neri i.p.v. het „imperialistische" Coca-Cola is het be zetten van door regering gesloten fa brieken; is het bezetten van het stad huis van Milaan (1943); is Togliatti's verklaring, dat als de Russen ver plicht zouden zijn hun aanvallers tot in Italië terug te drijven, het de volksplicht was de Russen te steunen. En de communistische aanhang neemt niet af, al dalen dan de ster ren van Togliatti en Vittorio om plaats te maken voor die van Longo en Secchia. Het communistisch stern- mental is het meest stabiel van alle. En een verdere groei is in de nabije toekomst waarschijnlijk. Nu bestaat het gevaar, dat de cen trum-regering om dit communisme te bestrijden, de uiterst rechtse bewegin gen gaat binnenhalen. Dezelfde fout werd in de 20er jaren gemaakt en zij bracht Mussolini aan de macht. Zou zij thans wéér gemaakt worden, dan valt het leed voor Italië niet te over zien. Het rechtse gevaar is nl. voor Italië tenminste even groot als het linkse. Communisme, fascisme en democra tisch centrum staan in Italië fel tegen over elkaar. In elk geval heeft het centrum hier geen bondgenoot, elke alliantie zou de eigen ondergang be tekenen. De regering Scelba staat al léén. En zij zal moeten beginnen met schoonmaak te houden in eigen gele deren wil zij door links of rechts niet worden weggevaagd. DR L. VAN EGERAAT GOES, 23 April. Aardappelen 11-15, kropsla A I 15, A II 12-17. B I 10-15, prei 33-35, rabarber 17-22, radijs 7-14, ram menas rode kool 16, snijsla 32, spi nazie 47-66, stoofsla 34, uien 3.50-5.-, wit lof A I 72-73. A II 60-69, B I 42-58, afw. 49-50, stek 29-39. KAPELLE, 23 April. Rabarber 38, kropsla 12-18, spinazie 64, witlof 10-65, radijs 8-12, prei 33, snijsla 36, aardappe len 12. WATERSTANDEN Mannheim 2.60 (+0.07), Kaub 1.82 (+0.06), Trier 1.50 (onv.), Koblenz 1.88 (+0.05), Keulen 1.40 (onv.), Ruhrort 3.44 0.04), Lobith 9.50 0.08), Nijmegen 7.33 0.07), Arnhem 7.50 (—0.05). Eefde 2.68 (—0.04). Deventer 1,79 0.05), Namen la Plante 1.64 —0.03), Borgharen 39.67 (—0.13). Belleld 11.02 0.07), Grave 4.69 (+0.14). „fcOMAAN", dacht Cijffers, „het is tenslotte pas boekenweek geweest. Laten we dan de gelegenheid maar aangrijpen, om er wat cultu rele vorming tussendoor te strooien. En boven dien: de klas is hopeloos in versuffing wegge zakt." Hij probeerde het nog één keer: „Allo, jongelui, hoe zou het komen, dat die kooplui dat boek van Caesar zo grondig gelezen hadden?" Lome stilte Kees Verstraete kroop nog wat dichter bij de radiator en in het lauwe lentezonnetje op zijn bankhoek. Achter in de klas schoot Miep Sanders met een verveeld gezicht een propje papier via de duimnagel omhoog. Frits Bol hees moeizaam de gezonken oogleden op, om flauwtjes de klas in te kijken, of iemand zo energiek was, op zo'n saaie vraag van de meester te reageren. Niemand. „Dan maar cultuur", besloot Cijffers. „Kijk eens hier, slapers, het valt niet mee, zo pas na het middagmaal. Maar probeer toch eens wakker te blijven. Luister: stel je voor ,ik schrijf een boek!" Stilte. Frits tilde nog eenmaal de oogleden omhoog, bekeek zijn meester en sloot de ogen op nieuw, kennelijk overtuigd, dat het een flauwe grap zou worden. „Nou", zei pijffers, „wie zou er nu vooral zo'n boek lezen?" Geen reacties Qijffers begon opnieuw. „Vooruit nu eens. We lezen daarjuist, dat de Romeinse kooplui zo goed op de hoogte waren van de handelswegen in Gallië en Engeland. Dat wisten ze uit....? Jij Kees, waar wisten ze dat uit?" Diep gepeins. „Uit hun hoofd", antwoordde Kees. De klas grinnikte flauwtjes, nauwelijks geïnteresseerd. „Geen grapjes, knaapje", waarschuwde Cijf fers, hevig vechtend nu tegen die loomheid, die over de rijen banken heerste. „Maar kom nu toch, als een veroveraar of een ontdekkingsreiziger of een koopman een boek schrijft, wie leest dat dan natuurlijk direct?" Een tiental vragende ogen werden op Cijf fers gericht vaag benieuwd naar de ontknoping. Maar men vond blijkbaar dat de meester, die nu toch op dreef was, ook zelf het antwoord maar geven moest. „Is dat nu óók al te moeilijk voor jullie", riep Cijffers uit. „Zo'n boek lezen natuurlijk vooral de andere kooplui, om te zien of er in dat nieu we land ook wat voor hen te handelen valt. Dat is toch logisch! Je leest toch altijd graag boeken over je eigen vak of je liefhebberij. Nu jij, Jan, welke mensen lezen graag boeken van een sol daat?" „Soldaten", grijnsde Jan gemelijk. „Goed", prees Cijffers, blij met dit begin van een herleving in de klas. „Corrie, als een tuin man een boek schrijft, wie zal dat dan graag lezen?" „Andere tuiniers natuurlijk", antwoordde Corrie en Cijffers kreeg nieuwe hoop, dat de leerlingen nog voor vier uur wakker zouden worden. „Zie je wel, het is enkel een kwestie van logisch redeneren. Als je de moeite maar neemt, om even je hersens te gebruiken. Het hoort toch immers bij elkaar: soldaten lezen graag boeken van soldaten, tuiniers lezen boeken van een tuin man en ga zo maar door. Vooruit Frits, nu zul je het toch wel begrepen hebben. Zeg maar eens, als ik nu eens een boek zou schrijven over mijn bele venissen hier in school, wie zou er dat boek dan zeker gaan lezen?" Frits overschouwde moeizaam de gestalte van zijn meester en taxeerde blijkbaar, hoe boeiend dat boek wel zou kunnen worden. „Wel, Frits, wie zou het lezen?" „Uw vrouw", antwoordde Frits Dit is de raadskamer in het Palais des Nations te Genève, waarin de conferentie van de Grote Vijf over Korea en Indo-China zal worden ge houden. Op het moment dat de foto werd gemaakt was er een vergade ring aan de gang, vandaar de papieren op de tafels.

de Stem | 1954 | | pagina 11