Caballero w Verk ieziiwsn it slagen in beeld De Spookkano a //at een Een Spookbeeld Sint Juttemis van GEVAARLIJKE ONBEWAAKTE hoort er bij! Wonderlijke v V ERELD 8 oordelifter f Dodelijke auto botsing bij Heeze (a jfors en commentaren In het Zuiden fn mijn hele huwelijk, 40 jaar, heb ik geen beter wasmiddel gebruikt! RADIO 5 doktoren waarschuwen tegen het misbruik van laxeermiddelen Hel rode pakje met 10 eadeaupunten gram VAN DEK STEEN Kunt fj spreken7^ M!luister ^maar... TWEEDE BLAD VRIJDAG 23 APRIL 1954 i Advertentie» „Brabant heeft reeds te lang gewacht en de be langen, die het te verde digen heeft, zijn te groot om verder uitstel te ge dogen." Van een bizonden medewerker) KOP, die men hierboven aan treft, vertolkt gedachten, die reeds meer dan eens door bevoeg de vertegenwoordigers van Bra bant zijn uitgesproken. Als zodanig bevat de aangehaalde zin geen letter nieuws. Maar toch is de ver schijning daarvan thans wèl nieuws. Want deze klacht over veronacht zaming van ernstige Brabantse oe- langen is ditmaal een hartekreet van boven de rivieren, nl. van het Amsterdamse dagblad „De Tijd", dat tenslotte met deze door ons maar al te gaarne onderschreven raad op de proppen komt: „Het zou zeer wijs beleid zijn van de minis ter van Verkeer en Waterstaat, zo hij op de komende begroting de gelden voor de Rijksbijdrage aan de uitvoering van de Brabantse plannen aanvroeg". De schrijver van dit artikel, de heer L. Hanekroot ,is tot zijn even verrassende als verheugende vast stelling gekomen bij de overweging van de „symbiose", zoals hij dat noemt, of in gewoon Nederlandse termen: van de vervlechting, die onvermijdelijk is tussen de uitvoe ring van het Deltaplan en de op lossing van het vraagstuk der nieu we Schelde-Ri.jn-verbinding. Wij veroorloven ons hier een citaat uit de beschouwing van „De Tijd": „Men behoeft slechts geen volslagen vreemdeling in het Haagse Jeruzalem te zijn om te begrijpen, dat het op nieuw ter tafel verschijnen van het MoerdijkpJar» de oplossing, waar Bra bant om schreeuwt, beslist nog niet binnen het bereik brengt. Er zal nog heel veel water door Maas en Schelde vloeien vooraleer er een Moerdijkka naal is, vooraleer we zelfs maar we ten of we het nu al dan niet zullen maken. En dat onzekere perspectief wordt dan nog nauwer en wijkender, ais men bedenkt, dat de Deltaplannen er een nieuwe complicatie in veroorza ken, die onder internationaal politiek gezichtspunt gezien een uiterst delica te zijde belooft te krijgen. „Hoe dan ook, als het op die manier doorgaat ,kan Brabant wederom wach ten tot Sint Juttemis. maar Brabant heeft reeds te lang gewacht en de be langen, die het te verdedigen heeft, zijn te groot om verder uitstel te gedogen'' Waarmee nu behoeft Brabant in geen geval te wachten tot Sint Jut temis? We citeren andermaal ,,De Tijd": „Deze problemen zijn van drieërlei aard, t.w. de verbetering van de West- Brabantse wateren uit een oogpunt van bevaarbaarheid en afwatering, de res tauratie en modernisering van de ha ven van Bergen op Zoom. alsmede eni ge voorzieningen op het gebied van de droge Waterstaat, n.l. het wegennet. Hiervan is het meest urgent de verbe tering van de Mark, de haven van Bergen op Zoom, alsmede de bouw van een weg MoerdijkBergen op Zoom Antwerpen. Niemand ter wereld kan pantonen, dat deze werken niet terstond gunnen worden aangevat ook zonder uat er een beslissing over het Moer- 7nn iS' WaS n'1' nie* Z0, dan dat n'1, moeten kunnen aantonen, riiiifiT stand koming van het Moer- mauJ!naal deze werken overbodig zou voprinn Ze a^hans in hun opzet en uit- 2 ingrijpend zou wijzigen." een °j- overtuigend J?' a' er inderdaad geen en- „nprri zwaar ^an worden aange- rnetinn alleen niet tegen de uit rusting en verbetering van de ha lfje- tfrgen op Zoom, maar zelfs niet tegen een goede en snelle me?VNon?ddlneS Z°°™ Sin I en Zuid. De conclusie van de geconstateerde verwaarlo zing van de West-Brabantse belan gen, die niet andermaal tot Sint Juttemis mogen worden veronacht zaamd, hebben we reeds vermeld- een raad aan de minister van Ver keer en Waterstaat, die niet minder gerechtvaardigd acht. Overigens richt men in Antwerpen ook- meer zijn aandacht op de nieuwe verbin dingen, niet tussen Schelde en Rijn, maar tussen Maas en Rijn, waar over men in de sfeer van Klein- Europa, de .KS.G., druk doende is, sinds van Franse zijde de eis werd gesteld om de Moezel tussen Co- blenz en Metz te kanaliseren. „Zo begint het Moerdijkkanaal eigenlijk een beetje op de achtergrond te ko men." Het is niet de eerste maal. dat de indrukken, als waartoe vorige week de „Handels- Transport-Cou rant" is gekomen, te Antwerpen zijn opgedaan. De besprekingen en onderhandelingen tussen de heren van Cauwelaert en Steenberghe hebben te veel tijd in beslag geno men om intussen niet min of meer door de feiten te zijn voorbijge streefd. Ook van Belgische zijde wordt deze mening, zij het dan in direct, verkondigd. Pas een week geleden b.v. publiceerde nog de Brusselse „Standaard", een blad, dat steeds trouw de zijde van Staatsminister van Cauwelaert in de vraagstukken van de Schelde- Ri.jn-verbinding heeft gekozen, een groot artikel om een zeekanaal van Gent naar Zeebrugge te bepleiten, welk grootscheeps kanaal op zuiver Belgisch territoir de verbreding van het kanaal GentTerneuzen met de nieuwe zeesluis overbodig zou maken. JyJEEMT men nu in aanmerking, dat iuist van Belgische zijde in het verleden steeds is gesteld, dat de oplossing der vraagstukken van de nieuwe Schelde-Ri.in-verbinding, van de Stop van Ternaaicn en van het kanaal GentTerneuzen aan elkaar gekoppeld moesten blijven, dan is deze laatste publicatie een Belgische aanwijzing van de mo gelijkheid, dat het tot Sint Juttemis kan duren, vooraleer er werkelijk sprake zal zijn van de uitvoering van een Moerdijkkanaal. Nu, laat dan in geen geval Bra bant tot Sint Juttemis vastgeketend zitten aan een hinderpaal voor de voorziening in de dringend» be hoeften van het Westelijk deel der provincie. YY/oensdagmiddag heeft zich op de Rijksweg Geldrop-Heeze onder Heeze ter hoogte van Kreijl een ern stige aanrijding voorgedaan tussen een vrachtauto komende uit de rich ting Geldrop en een personenauto, komende uit de richting Heeze. In laatstgenoemde wagen was ge zeten de familie M uit Rotterdam, bestaande uit vader, moeder en docn- ter alsmede een nichtje, dat uit Duits land mee op vacantie kwam. De bestuurder der personenauto, de heer A. M„ werd op slag gedood De drie overige inzittenden werden zwaar gewond. «k DE onbewaakte overweg nabij Voor- willens te Gouda heeft binnen een week twee slachtoffers geëist. Op t Goede Vrijdag werd een dertien-jarig j meisje dodelijk door een trein aan gereden. WoensdagmlGdag omstreezs half zes is de 35-jarige heer K. uit Gouda door een passerende trein ge dood. wijs is, dan de wijze daad zou zijn, ■^/at „Het Vrije Volk" presteert als commentaar op de Staten verkiezingen is weer bizonder fraai. Het herstel van de K.V.P. dat nu eenmaal niet te loochenen valt wordt eenvoudig verklaard met de zin: K.V.P. verslindt Weiter. Het kleine winstje, door de P. v. d. A. nog sinds 1952 geboekt, schrijft men echter niet toe aan het zware verlies, dat de communisten weer leden. Terwijl het toch duidelijk is, dat die verloren stemmen alleen Ad -ertentiet die aan deze bewindsman Wm-Ht aanbevolen. J7R IS een omstandigheid, die er ons extra toe brengt om te wij zen op de publicatie van „De Tijd'". Vorige week heeft n.l. de „Handels! Transport-Courant" het resul taat bekend gemaakt van een on derzoek te Antwerpen inzake de gezindheid en de bedoelingen al daar met betrekking tot de Neder lands-Belgische waterwegenvraag- stukken. Dat resultaat nu wijst op een zeer geslonken belangstelling voor het Moerdijkkanaal. Te Ant werpen maakt men zich meer be zorgd over de verbreding van het kanaal GentTerneuzen en de bouw van een grote nieuwe sluis te Ter neuzen, waardoor Antwerpen ver hezen zal lijden, die men daar niet maar bij de P. v. d. A. kunnen te recht gekomen zijn. Zó is het precies: De K.V.P. ging vooruit met 151280 stemmen, de K.N.P. kreeg er minder 89767. De P. v. d. A. ging vooruit met 15777 stemmen. De communisten verloren 45277 stemmen. Zelfs als het nu waar is, dat de hele achteruitgang van de Welter- parti.i ten goede is gekomen aan de K.V.P. wat zeer te betwijfelen valt dan is er daarnaast nog een credit van 61513 stemmen. Ales men echter het verlies van de communisten aftrekt van de winst van de P. v. d. A., dan is er voor die partij een debet van 29.500 stemmen. Dit is dus zeker verlies voor de doorbraak. JNDIEN we naar de twee grote Zuidelijke provincies kijken Brabant en Limburg tezamen dan komen we voor de K.V.P. tot een winst van 77476 stemmen. Wei ter verloor in die beide provincies (in Limburg deed hij niet eens mee) 28729 stemmen. Daarnaast dus nog een credit van 48747 stemmen. De P. v. d. A. ging in die beide provin cies achteruit met 9103 stemmen. De communisten verloren er 8250 stemmen. Ondanks dit verlies, als conto te boeken voor de P. v. d. A. doch voor die partij een verlies van ruim 9000 stemmen! Hoe kan men dan volhouden, dat de doorbraak ook in het katholieke Zuiden stand hield? Liet socialistische „Parool" ziet het in de door ons cursief gedrukte tussenzin reëeler als het schrijft: Al behaalde de K.V.P. winst, soms flinke winst in alle provincies, dit ging behoudens beneden de Moerdijk en in Gelderland niet ten koste van de P. v. d. A., die haar positie van 1952 over het hele land gezien niet enkel consolideerde, maar zelfs verbeterde. De Brabantse redacteur van „Het Vrije Volk" heeft er nog iets mooiers op gevonden: Druk van K.V.P. wist denkende kiezers niet te beïnvloeden. Daar staan dan al die K.V.P.-stemmers als niet-den- kers, om niet te zeggen stommelin gen te kijk! Advertentie» ÏK heb Castella Parels dadelijk geprobeerd en ik vind het buitengewoon. Nog nooit heb ik mijn was zo vlug schoongekre- ge/i. Ik zal er zeker mee door gaan. In mijn hele huwelijk, 40 jaar, heb ik geen beter wasmiddel ge bruikt. Zo luidt het oordeel van een der talloze vrouwen, die ons spontaan brieven schrijven, nadat zij Castella Parels hebben geprobeerd, het was middel van de nieuwe tijd. Met Castella Parels wordt het wasproces drievoudig versneld. U behoeft geen papje vooraf te maken: zodra U Castella Parels in het water strooit, ontstaat direct actief schuim. Het vuil trekt veel sneller uit het goed: alle vlekken vluchten in paniek. Tenslotte behoeft U maar één maal te spoelen! Het resultaat? Een was, zo schoon en zo hel der, dat u de handen ineen slaat! En on danks deze nieuwe, geweldige waskracht vindt u in Castella Parels het veiligste was middel. dat u zich kunt denken! Haal vandaag nog Uw pak Castella Parels (47 ct.) in huis. 526-oo Weddenschap JJE HEER Ken Biddle, di recteur van een fabriek in Sheridan heeft vier van zijn werknemers gisteren een premie van honderd dollar overhandigd. De mannen had den die zwaar verdiend. Pre cies een jaar geleden stelde Biddle de gelegenheid open om het bedrag te verdienen. De enige conditie was, dat ze in dat jaar niet rookten. 25 man gaven zich op. De eerste dag vielen er reeds twee man af, omdat bleek, dat ze tevo ren ook niet rookten. Ze had den zich opgegeven omdat het in één moeite doorging, maar daar kwam natuurlijk niets van. Kort daarop bezweken er wederom twee voor de verlei ding van een sigaret en ten slotte waren er maar vier meer over. Ze gaan sigaretten kopen voor die honderd dol lar. gciuuil, van ouaQiviiugi.ui^v.ii, die vanaf een vliegveld bij Ve rona opstijgen, de schuld is. P ZATERDAG 24 APRIL 1954 HILVERSUM I, 402 M. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gram. 10.55 Idem. 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Prome- nade-ork. (12.30-12.33 Land- en tuinb. meded.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en Katholiek nws. 13.20 Amus. ork. en so list. 14.00 Boekbespr. 14.10 Gram. 14.20 Engelse les. 14.40 Mannenkoor. 15.00 Kron. v. Letteren en Kunsten. 15.40 Fanfare corps. 16.00 Gram. 16.30 „De Schoonheid van het Gregoriaans". 17.00 V. d. jeugd. 17.55 Hockey-rep. 18.05 V. d. kind. 18.20 Journalistiek weekoverz. 18.30 Am. muz. 18.45 Buitenl. correspondenties. 19.00 Nws, 19.10 Gram. 19.20 Parlementair overz. 19.30 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 „Licht baken". caus. 20.50 Gram. 21.00 „Negen heit de klok", gevar. progr. 21.50 Lichte muz. 22.40 Gram. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.25 Pianorecital. 23.50-24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.33 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.35 Orgelsp. 8.55 V. d. vrouw. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgescha keld", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. arbeiders in de continubedrij ven. 11.40 Clavecimb#elrecital. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Orgel sp. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Accord, ork. en solist. 13.45 Sportpraatje 14.00 Hawaiianmuz. 14.25 Uitz. in dia lect. 14.50 Gram. 15.15 „Van de wieg tot het graf." caus. 15.30 Dansork. 16.00 Ka- merork. en sol. 17.00 Journ. 17.30 Lichte muz. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lichte muz. 18.40 Regeringsuitz.: Atlantisch al lerlei. 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 Rep. 19.40 „Het Boek handelingen", caus. 19.55 „Deze week", caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.00 So cialistisch comm. 22.15 Fabrieksfanfare. 22.40 „Onder de pannen', hoorsp. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Filmmuz. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.30 Mannenkoor. 14.50 Gram. 15.15 Gram. 15.45 Ork. conc. 16.00 Accor- deonspel. 16.15 Gram. 16.30 Accordeonspel. 16.45 Engelse les. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Liturgische muz. 17.30 Orgelconc. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.15 Missa solemnis. 21.45 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Verz. progr. 23.00 Nws. 23.05 Dansmuz. 23.45-24.00 Zigeunermuz. BRUSSEL. 484 M. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Verz. progr. 14.15 Gram. 15.30 Verz. progr. 16.30 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.15 Lichte muz. 17.30 Jazzmuz. 18.45 Accordeonmuz. 19.15 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Gram. 20.30 Chansons. 21.30 Muz. kruiswoordraadsels. 22.00 Nws. 22.15 Lich te muz. 22.55 Nws. 23.00 Dansmuz. 23.55 Nws. Advertentie» door William Byron Mowt»ry 41) Hij kon niet op zijn rechterbeen staan, maar hij begreep, dat hij niet meer weerloos was. Hij had de be schikking over een machtig wapen, een lawine en hij spande zich met uiterste krachten in. om dat te ge bruiken. Hij kantelde nóg een rotsblok wei en nóg een. Hij zette zijn schouder tegen een ziwaar blok en duwde met al zijn wegebbende kracht, tot de rots eindelijk over de rand van de kloof viel en de andere achternarolde in hun razende ren omlaag. Door de rode nevel, die zijn ogen verduisterde, poogde hij te zien wat er in de ravijn des doods gebeurde. Hij was zó ziek, zó ellendig, dat hij nauwelijks meer kon zien, nauwelijks 't hoofd kon opheffen. De zon scheen onder te gaan en in z'n oren klonk een ander gedreun aan de donder van die omlaagsuizende rotsen. Maar toen ae lawine ratelend door de kloof rolde, Als u geregeld laxeermiddelen èlikt, is er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte het: u kunt het ook. En wel zo: Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter's Leverpilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilletjes stellen uw ingewanden in staat weeropeigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tijdelijk Carter'sLeverpilletjes om u weerop gang te helpen. Zo raakt u uw verstopping kwijt en vervalt u niet in de laxe°rmid- delen gewoonte. Haal direct Carter's Leverpilletjes, f. 1.20 per flacon. Mout TN EEN rapport van de Britse schoenindustrie staat zeer ver ontrustend, dat de Engelse vrouwen de laatste twintig jaar grotere voe ten hebben gekregen. De gemiddelde maat is thans 5V4 en 20 jaar geleden 4'4, dus dat wil nogal het een en an der zeggen. Kauw TN HEREFORD kWam een man op het kantoor van de nationale ge zondheidsdienst vragen om een nieuw kunstgebit. Het oude had zijn kauw gestolen. De ambtenaren von den het verzoek niet redelijk. We hebben niets te maken met de privé- gewoonten van kauwen ten aanzien van kauwinstrumenten, zeiden ze. De man kreeg dus geen schadevergoe ding. De kauw maakt kakelende lachgeluiden. Baant je {Ten groep geleerden in de buurt van Verona heeft weer een baantje, waarvoor ze de mouwen kunnen opstropen. Kippenhouders in de verre om geving hebben de laatste tijd met schrik bemerkt, dat de eierproductie van de beestjes schrikbarend achteruit liep. Er wordt aangenomen, dat het Grapjas KOPENHAGEN wordt de politie de laatste dagen iedere avond stipt om acht uur opgebeld. De eer ste keer veroorzaakte de mededeling nogal enig rumoer op het bureau en de tweede avond voelden de agenten zich ook niet helemaal gerust. Maar omdat men tot dusver nog geen do den heeft gevonden, meent men. dat men heeft te doen met een sinistere grapjas. Gemakkelijk JN HET puike Boston heeft men een nieuw soort telefoon in ge bruik genomen. Het leuke daar van is, dat men gedurende het te lefoneren de beide handen vrij heeft. De telefoonmaatschappij heeft deze nieuwigheid bedacht uit de overweging, dat het publiek het wel op prijs zal stellen te kun nen breien of een sigaretje' te kun nen rollen onder het gesprek. Averechts LIET provinciaal genootschap van tandheelkundigen van New Yer- sey heeft een resolutie aangenomen, waarin bij hun collega's tandartsen wordt aangedrongen op te houden kinderen niet lollies om tg kopen, wanneer zij die in de spreekkamer krijgen. Het kan zijn, dat de kinde ren ophouden met huilen, zegt de resolutie, maar het is slecht voor de tanden. En zo schieten ze er niets mee op. Massa-evacuatie rAP 26 APRIL zal tc Spokane In de staat Washington de eerste Ame rikaanse massa-proef-evacuatie wor den gehouden. Dertig duizend in woners zullen zich bij het alarm uit het zakencentrum van de stad in Noordelijke, deels in Zuidelijke rich ting begeven. De evacuatie begint op 't luiden van de sirenes en duurt tot het vei lig signaal is gegeven. Daarna bren gen bussen de „évacué's'' naar hun werk. Springer L)E Argentijnse luitenant Enrique Calcagni heeft een nieuw record gevestigd, door 164 maal achter el kaar met een parachute uit een vliegtuig te springen. Zondagavond maakte hij de eerste sprong en Maan dagmiddag de 164e, waarbij hij wat hard neerkwam als gevolg van ver moeidheid. Calcagni maakte gemid deld tien sprongen per uur. 't Oude record bedroeg 142 achtereenvolgen de sprongen. „Ik ga even mét deze meneer en mevrouw mee horst" te laten zien". om um> „Beuken- ving hij bloedrode glimpen op van n van angst razende gedaante, die op sprong en naar de ravijnwand rende te laat pogend om uit de va] van dit ravijn des doods te ontkomen. Thello bereikte de steile wand, klom en klauterde een eindje tegen dè kale gladde kiezelwand op. Toen omving hem de golf van stof. splinterende rots en vliegende stenen. Hij werd van de wand afgeveegd en meege sleurd Boven de aanzwellende donder van de steenlawine drong een langgerekte kreet tot Alan door. De kreet groeide aan tot een doordringend doodsgehuil huil, dat het ratelen en rommelen der wildgeworden steenen overstem de. Toen zweeg de stem Toen de lawine uit het gezicht was en Alan nog eens keek, zag hij een gedeukte hoed langzaam door het ra vijn omlaagrollen; op de bodem van de kloof lag een bijna onherkenbaar verminkt en verpletterd menselijk li chaam. Even later hoorde Alan de verre slag, waarmee zijn lawine, beneden aan de helling, in het woud terecht kwam. Moeizaam keerde hij zich Qm en keek naar de bergkam, doch er was geen spoor van de politie te zien. Zij zouden wel komen; hi.i was er zeker van dat ze komen zouden, maar het bewustzijn begaf hem en misschien zouden ze hem voorbij lopen, zonder hem tussen de grauwe rotsen te zien; en dan zou hij daar liggen en dood bloeden Nog steeds worstelend tegen de zwakte, die hem omlaag scheen te trekken onder donkere, brullende wa teren, rolde en klauwde en vocht hij zich tot aan zijn geweer, stak zijn zakdoek in de loop en zette het -e- weer recht op tegen de steneneen witte vlag. maar toch geen teken van een nederlaag, HOOFDSTUK XVI. „Ja, meneer, die wonen hier", zei de hospita tot Eric Norman. Het was de eerste keer in haar leven, dat zij van aangezicht tot aangezicht tegen over een officier van de beroemde Be reden Politie stond en ze was geheel van haar stuk gebracht. „Maar ze zijn op het ogenblik niet thuis, meneer geen van beiden.'1 „Komen zij gauw thuis, denkt u?" vroeg Norman. „Geloof ik wel, meneer; om vijf uur. Zij hebben beiden tot vijf uur college", deelde de hospita hem mede. De nieuwsgierigheid won het van de eerbied en zij informeerde: „Moet u hen eh ambtelijk spreken? Hebben ze iets uitgevoerd?" „O nee! Ik kom gewoon op visite. Ik ben een heel goede kennis van hen allebei, weet u. Misschien heb u wel eens over mij horen spreken Eric Norman." De hospita straalde. „Ja. natuurlijk, meneer, vaak ge noeg, Gunst, het is of ik u persoonlijk ken. meneer ik heb zóveel over u gehoord. En ik heb ook alles in de krant gelezen! Wilt u niet binnenko men? U kunt gerust In hun kamer wachten." Zij ging hem voor, opende de deur van een kamer en knipte het licht op. want de November schemering viel reeds over de stad. „Neemt u plaats, meneer. Zij zullen zeker dadelijk komen", en toen Nor man, na een woord van dank, niet verder geneigd scheen om een praatje te maken, vertrok zij, de deur achter zich sluitend. Het was voor Norman een vreemde gewaarwording, in het vertrek te zijn, waar Alan en Joan Laramie woonden. De hele reis van Lac L'Outre naar Ed monton had hij in tweestrijd verkeerd of hij hen al dan niet op zou zoeken en tenslotte was hij toch maar gegaan. De woning leek klein voor twee pc sonen een heel klein keukentje, een badcel, een met gordijnen afgeschoten slaapbank en de woonkamer, waar hij nu stond. Joan had alles fleurig en ge zellig gemaakt, maar zijn scherpe blik voelde de verborgen armoede. Zi.i pro beerden na hun huwelijk, dit semester samen verder te studeren van het stof goud, dat Alan de afgelopen zomer verzameld had en dat in Clint Thello's bagage was teruggevonden. Zevenhon derd dollar was al niet veel voor één persoon, laat staan voor twee. Hij had hun eerst geldelijke hulp willen aanbieden. Duizend dollar was voor hem een kleinigheid en zou voor hen een hele meevaller zijn. Maar hij wist, dat zij het zouden weigeren en hij had gezwegen. Door het ene venster kon hij de Saskatchewan zien door het andere dp universiteitsgebouwen. Hij wierp een blik op Joans lessenaaiUt- m w .ge orde van boeken, paperassen en schrijt- behoefter gaf een duidelijk beeld van haar karakter. Hij zag een exemplaar van Xenophon s Anabasis een schritt getiteld: ..Economie in de huishou ding' en een opstel, dat zij maakte over de dialecten van de Sulteena- bergslammen. Naast de bureaulamp lag die welbe kende rode oaret. Het gaf hem een steek, want er waren zoveel herinne ringen aan verbonden en hij keerde zich om. Alans lessenaar was een wilde men gelmoes van papieren, kaarten, mijn- bouwkundige verhandelingen en schet sen van goudgraafmachines. Hij vermoedde, dat Alan, met rijn volharding en grote ervaring, wel for tuin zou maken in het Grizzly-geberg- te. Een sigaret opstekend, bekeek hij de vreemde decoraties, die Joan en Alan aan de muur hadden gehangen. Geen vlaggetjes of studentendingen, maar herinneringen aan de Sulteena en spe ciaal aan hun vlucht. Een ramshoor- nen boog en een koker met gevederde pijlen. Een zwartgerookt pannetje, dat nog naar het kampvuur rook. Een ge- I broken geweer. En twee gekruiste roei- spanen. Ondanks de vreugde, waarmee Alan en Joan hem begroetten bleef Norman enkel een kopje thee drinken. Het viel hem niét gemakkelijk, vriendelijk te zitten babbelen met het bruinogige meisje dat hij eens gehoopt had te zullen trouwen. Vreemd genoeg viel ber spreken met Alan hem lichter. Er was iets bijzonders in Alan: zijn eeriijs- heid, zijn humor, zijn warme vriend schap waarvoor zelfs afgunst moest wijken. Oog kon hij niet vergeten, dat hij aan Alans heldhaftig gevecht in de ijzige winden hoog in de wolken zijn rehabilitatie en zijn nieuwe positie bij de Politie te danken had. In het uur van schande en vernedering was hij bij toverslag gered door Alans ge vecht met Thello... Noch Alan noch Joan liet openlijk iets blijken van hun jonge geluk, maar hij zag de wederzijdse liefde zich onbe! wust baanbreken in hun blikken, zelfs in de klank van hun stem. (Wordt vervolgd).

de Stem | 1954 | | pagina 5