ZWITSAÜNE gelee De Abdij-restauratie te Middelburg Zuid-Beveland Afgezanten der duizenden gulle gevers.... ONTSTEMDE RAAD VAN IERSEKE WIJZIGDE DE BEGROTING Walcheren Z--VL Vlaggetjesdag in Harderwijk Kindje raakte onder dieseltrein Schoner dan ooit zal dit architectonisch juweel herrijzen 2 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 21 APRIL 1954 2 MANCHESTER Herbouw toren geschrapt DE LONEN IN DE. LANDBOUW „Zwarte bende" achter slot en grendel Biertapwedstriiden DE NIEUWE POLDER IN HET SLOE Gemeeiite-amb t enarengroep O. Z. VI. VLISSINGEN Plebaan Agterhof kanunnik voor mooie zachte handen GOES Van onze adverteerders TERNEUZEN AXEL Meer dan 200.000 perso nenauto's in Nederland DE Versnelling in tempo AGENDA HFA)E1S MOKdEIS Advertentie) Temidden van de pakkettenpyrami- des stelde zich gistermiddag het grootste deel der begeleidende équipe op. di? nu eveneens op weg is naar Duitsland. Dit geldt niet voor onze hoofdredacteur (geheel links), die het verkiezingsfestijn niet in de steek mocht laten. Wel echter voor de anderen, achtereen volgens de heer Guns, hoofdbe stuurslid van de Poolse Katholieke Vereniging en mede-voorbereider tïtm de actie, de heer Duynstee, die zijn particuliere wagen en zichzelf als chauffeur beschikbaar stelde, de heer Koopman, onze redacteur, die de reportages verzorgde en zal ver zorgen, de heer Brader, directeur, die nog weet te glimlachen na de lawine van zorgen, welke deze actie over hem uitstortte, mevr. Gallas, die ook een grote rol speelde in de voorbereiding der actie en vele da gen onvermoeid in getouw is ge weest, om de pakkettenstroom te verwerken en te sorteren, de heer Boekraad, chef-redacteur, die mede overstelpt werd met grotere en kleinere organisatorische beslom meringen. Tot de begeleiders niet op deze foto aanwezig be hoort verder dr H. Hermens, direc teur-generaal van de N.V. Uitge versmij. Neerlandia. vAdvertentle) Behoudt zijn dracht door de dichtere pool Nieuwe collectieve arbeidersovereenkomsten O VER de hoogte der lonen, welke zouden moeten gelden in het ko mende contractjaar, bestond verschil van mening tussen het Kon. Ned. landb. comité en de vijf andere orga- satdes die in de stichting voor de landbouw samenwerken. Het college van rijksbemiddelaars heeft thans de uurlonen als volgt geadviseerd1: Voor de losse arbeider f. 0.94; voor de vaste arbeider van f. 0.99 tot f 1.04, al naargelang deze meer of minder in accoord werken. Voor bijzondere leiding-gevende ar beid, waaronder ook de knechts kun nen vallen, mag hier bovenop nog een toeslag worden betaald. Tevens heeft het college over enkele andere punten advies gegeven, zoals de vacantie voor de losse arbeiders en vacantietoeslag in de tuinbouw. De besprekingen in de provincie over de bijzondere bepalingerrin het con tract, waaronder dus ook vallen de accoord-tarieven, zijn zo juist begon nen. Medegedeeld kan worden, dat het in de bedoeling ligt de lonen op de cul tuurtechnische werken bii verhoging van de landbouwlonen met op te trex- ken. Ook voor deze werken zal een nieuwe CAO nodig zijn. Naar aanleiding van een bespreking en een persoonlijk bezoek, van G.S>, kwam de raad in spoedvergadering bijeen. Afwezig waren de heren Pe- kaar en v. Boven. De voorzitter deel de mede, dat de verlangens van G.S. neerkwamen op een vermindering van de uitgaven met f 500.000. De posten mogen een bedrag van f 110.000 niet te boven gaan. De heer Prins noemde dit een onmogelijkheid. Hij stelde voor om de begroting naar G.S. terug te sturen en bij de Kroon in beroep te gaan. De voorzitter vroeg de leden hier niet op in te gaan. G.S. waren welwillend genoeg geweest, maar Dei» Haag is er ook nog. G.S. hebben op spoed aangedrongen en »u moet men beslissen over wat uit de begroting geschrapt kan worden. Tegen hun zin begonnen de raads leden de post herbouw toren (f 350.000) te schrappen. Ook de post havenverbreding (f 64.000) werd onder protest van de heer Prins, die absoluut alle haven werken uitgevoerd wilde zien .afge voerd, B. en W. beloofden deze post op de volgende begroting te plaatsen. Het muurtje rond de Herv. Kerk en het parkeerterrein werd teruggebracht tot een muurtje aan de voorzijde. Kosten plm. f 1500. De begroting wees f 13.000 aan. De reinigingsdienst in eigen beheer sneuvelde eveneens. Enkele leden vreesden moeilijkheden daar de tegenwoordige uitvoerder te gen 1 Juli zijn contract is opgezegd. Met alg. stemmen werd besloten de volgende posten te handhaven. Ver bouwing ULO school f 15.000. Verbe tering haveningang (aanbrengen van damwand en bijkomende werken) f 20.000. Verbetering van de Buren- polderweg f 18.000. Verbetering haven omvattende steenglooiing, loswal en meerpalen: f 25.500. Wachtlokaal Postbrug f 1500. Kleedlokaal sportveld f 6000. Hieraij stemden de 3 SGPers tegen. Ook de post verlichting haven (f 13.400), werd gehandhaafd. De heer Sinke kon zich maar niet indenken, dat dit zoveel moest kosten. De voor- Verset tegen de politie De rijkspolitie te Schoonhoven is erin gesjaagd, de hand te leggen op zeven inwoners van deze gemeente, die op de 1ste Paasdag te Oudewa ter grote opschudding hebben ver oorzaakt. Een hunner was na overma tig gebruik van sterke drank door de Oudewaterse rijkspolitie meegenomen naar het bureau. Toen de twee agen ten met hun arrestant echter halver wege waren, werden zij van achteren aangevallen door de andere Schoon- hovenaren. Tijdens de vechtpartij vielen er rake klappen. Op verzoek van de officier van Justitie is het hele gezelschap, dat zich gaarne „de zwarte bende" noem de, en als zodanig ook reeds in an dere omliggende gemeenten zich aan ordeverstoring schuldig had gemaakt, gearresteerd en ter beschikking van de officier van Justitie gesteld. Ook dit jaar zal het Centraal Brou- werijkantoor namens de Nederlandse brouwerijen de Nederlandse biertap wedstrijden organiseren. De wedstrij den zullen -worden gehouden in de maanden April tot en met Augustus o.a. in Den Bosch, Bergen op Zoom, Breda, Tilburg, Eindhoven, Helmond, en Middelburg. Voor deze wedstrij den zijn verschillende geldprijzen uit geloofd. zitter antwoordde dat dit was opgege ven door de PZEM. De verlichting omvat de gehele haven, terwijl een groot aantal lichtmasten van 8 m lengte, geplaatst zal worden. Over de bouw van de nieuwe L.O.- school en 'n ander gymnastieklokaal werd niet verder doorgepraat. Hier - voor ging de raad in geheime zitting. Verslag der commissie uit de kamer WERSCHENEN is het verslag van de v aste commissie voor binnenlandse zaken uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp „gemeentelijke indeling" van een nieuwe polder in het Sloe". Aan dit verslag is het volgende ont leend: enkele leden vroegen zich af, of het Sloe, aan de Oostzijde van ne Quarlespolder, niet een veel natuurlij ker en dus logischer gemeentegrens zou vormen dan die, welke thans ontwor pen is. Het kwam deze leden voor, dat een bevestigende beantwoording van deze vraag er toe zou moeten leiden, het nieuwe gebied bij de gemeente Nieuw- en Sint Jooslanü te voegen. Andere leden waren van mening, dat het belang van een natuurlijke grens niet opweegt tegen de wenselijk heid. de polder onder te brengen bij the gemeente, waarvan verwacht kan worden', dat zij het beste in staat zat zijn, de zich voordoende problemen op te lossen. Als zodanig zal 's-Heer Arendskerke, welke de grootste eter aangrenzende gemeenten is, het meest aangewezen zijn. Deze leden konden zich dan ook met het voorstel van de minister verenigen. Bij de eerste aanwijzing van Rheumatische Fijn moet gij zeker Kruschen nemen. De zes minerale zouten die Kruschen bevat, sporen lever, nieren en inge wanden aan tot actievere werking, het bloed gaat sneller stromen, on zuiverheden worden afgevoerd en zo worden rheumatische pijnen gesmoord in de kiem. In duizenden, zelfs hard nekkige vallen bracht Kruschen baat. Waarom zoudt gij dan Uzelf te kort doen 1 Binnen AKKA-verband ""TE HULST is tijdens een bijeen- eenkomst van katholieke gemeen te-ambtenaren uit Oost Zeeuwsch- Vlaanderen, waarbij ook de geestelijk adviseur en de voorzitter van de ARKA afdeling aanwezig waren, besloten tot oprichting van een gewestelijke groep gemeente-ambtenaren binnen het af- deüngsverband. De bedoeling is om de specifieke belangen van de gemeente ambtenaren van inter-gemeentelijke organen beter te kunnen behartigen. In het voorlopig bestuur zijn gekozen: Jac. J. v.d. Elshout, districtshoofd Hon- tenisse e,o. van het Centr. Bouw- en Woningtoezicht, C.J. van Hootegem, burgemeester van Hontenisse, G.E.P. Mechelinck, ontvanger van Westdorpe mr J. Reuser, burgemeester van St. Jansteen en B.A. de Schepper, ambte naar t.s. te Vogelwaarde. Belangstellenden kunnen zich voor nadere inlichtingen en voor aanmel ding als lid tot een der genoemde he ren wenden. Buitenlandse studenten bezoeken Zeeland Ontvangst te Middelburg ACHTTIEN buitenlandse studenten, die van 19 tot 26 April onder auspicien van de „Foreign Student Service" een bezoek aan Zeeland bren gen, zijn Dinsdagmiddag in de Staten zaal te Middelburg door het provinciaal bestuur van Zeeland ontvangen. Jhr. mr A.F.C. de Casembroot, com missaris der Koningin in Zeeland, sprak namens het provinciaal bestuur een begroetingswoord, waarna uit naam van de studenten, de heer Riv- kin (USA) antwoordde. Vervolgens werd een lunch aange boden, door het provinciaal bestuur. Tijdens die maaltijd hebben de com missaris der Koningin en de heer B.A. Knoppers, secretaris van de „Foreign Student Service" een toespraak ge houden, Tenslotte hebben de studen ten een bezoek gebracht aan Nieuw- dorp op Zuid Beveland, waar een ver enigingsgebouw werd bezichtigd. NIEUWE ZAAK De motorhandel fa. C. de Leeuw uit Middelburg heeft op de Zeilmarkt hoek Gravenstraat, een gloednieuw filiaal geopend In deze nieuwe zaak, die voor Vlissingen zeker een aan winst betekent, staan de nieuwste mo dellen motoren, bromfietsen en scoo ters, waaraan de liefhebbers hun hart kunnen oohalen geëtaleerd, in de toe komst zal aan dit filiaal ook een re- paratieinrichting worden verbonden. Vele personen kwamen de heer de Leeuw hun gelukwensen bij de opening aanbieden terwijl hij ook vele bloem stukken in ontvangst mocht nemen. IVIGR. J.P." HUIBERS, Bisschop van Haarlem, heeft de H. Eerw. Heer H.W. Agterhof, plebaan van de St. Bavo, benoemd tot. kanunnik van het Haarlemse Kathedrale kapittel. Mgr. Huibers stelde Plebaan Agterop hier van persoonlijk in kennis tijdens een felicitatiebezoek t.g.v. diens 56e ver jaardag. Het kathedrale kapittel van Haarlem, dat door het overlijden van Deken Kuilman niet meer volledig was. is door deze nieuwe benoeming weer voltallig. (Advertentie) DROEVE VAL IN DE VROEGTE Op de avond van de tweede Paas dag stond de enigszins gedemonteerde muziektent op de Grote Markt nog volkomen overeind, maar toen de Marktbewoners gistermorgen opston den en naar buiten keken, zagen ze tot hun stomme verbazing dat de tent totaal verdwenen was. Aan diefstal behoeft evenwel niet gedacht te wor den. 's-Morgens viif uur, was n.l. hei personeel dtr gemeente uitgerukt, om het „muzikale monument" dat veertig jaar op ae Markt prijkte, te verwijde ren. Zachtzinnig is men niet te werk gegaan. Na enkele voorbereidingen werden kabels bevestigd aan een ste vige vrachtauto. Toen de chauffeur gas gaf, duurde het niet lang of de palen begeven het en het gevaarte kwakte krakend tegen de klinkers. Aan een harmonisch bestaan kwam mei een wanklank het einde. Kruiningen BEVOLKING BIJNA WEER COMPLEET Het zielental, dat volgens de prov. almanak voor Kruiningen 4848 be droeg, is bijna weer compleet. Het na dert althans de 4650. Zodra de wo ningbouw in orde is, verwacht men, dat het grootste deel van de nog ach tergebleven bewoners ook weer naar de gemeente terug zal keren. OPENING ELECTR. SNELWASSERIJ IJZENDIJKE IJziendijke is weer een nieuwe inrich ting rijker en wel in de vorm van een vol-automatische eiectrische snelwas- serij en strijkinrichting. Deze sneiwas- serij die gevestigd is aan de Tivoli, is geheel op moderne ieest geschoeid en de ondernemer, de heer J. Hesse- ling is er in geslaagd deze inrichting met de meest moderne Amer. Wes- Unghouse- en Noi'ge eiectrische was machines te installeren. In één uur tijds is het gehele was-procedé ge beurd en kan zelfs, indien de cliënt dit speciaal verlangt, dezelfde dag kast- klaar afgeleverd worden, dus uit en thuis zijn. Uiteraard wordt de was op gehaald en ook weer thuisbezorgd. Muziek bij de arbeid, door middel van een aansluiting op het radio-distribu tienet, veraangenaamt de werkzaamhe den, voor het bedienend personeel Bij de opening werd in samenwer king met de Persü-mij een demonstra tie gehouden, die uitstekénd slaagde. BURGERLIJKE STAND Huwelijksaangiften: M. Servaas 33 j. en J. Rijckaert 21 j.; C. Smits 24 j. en L. de Block 23 j„ H. v. d. Hemel 23 j. en J. de Meijer 19 j„ A. Wieland 23 j. en B. van Drongelen 24 j„ Kr. Hamelink 22 j. en B. Oppeneer 18 j. Huwelijken: J. Dieleman 22 j. en A. Lergner 22 j. Geboren: Willy zv J. v. d. Bosch- Eeman. Yolanda dv P. Geensen-Van- gesien, Alberdina dv J. Rouw-Mou- thaan, Hubertus zv P. Luyks-van Dam Adriaan zv P. Dobbelaar-Dieleman, Marijke dv A. Herman-Verschuuren, Adriana dv M. de Vos-Boeije, Mar leen dv H. Scholter-de Pau. Overleden: J. de Doelder 76 j„ Th. de Rijcke 84 j„ M. Emans 63 j„ W. Haak 52 j. „AXEL VOORUIT" VERGADERDE Tijdens de algemene jaarvergade ring van de Winkeliersvereniging „Axel Vooruit" sprak de vice-voor- zitter, de heer Ph. de Neve, zijn te vredenheid uit over de zeer bevredi gende opkomst. Daarna had de verkiezing plaats van drie aftredende bestuursleden, die al len werden herkozen; als aanvullend bestuurslid werd gekozen de heer L'on. Hierna volgde de verkiezing van de voorzitter, welke zo verliep dat de heer Lion deze eer te beurt viel. Alle gekozen heren namen de functies aan, zodat thans het bestuur weer voltallig is. Bij de rondvraag kwamen de plan nen ter sprake voor de herdenking van de bevrijding van Axel door de Polen. 10 jaar geleden. Over dit on derwerp zal nog nader worden verga derd, zodat nog niets definitiefs is le zeggen. Tevens kwam ook de moei lijke marktsituatie ter sprake, welke eveneens nog nader zal worden be zien. SCHOORSTEENBRAND In het tehuis voor Ouden van Da gen woedde een felle schoorsteen brand. Door het vlugge en doeltref fende ingrijpen van de plaatselijke hl andweer werd verder onheil voor komen. St. Jansteen GEMEENTE ST. JANSTEEN Burgemeester en wethouders van Sint Jansteen brengen ter algemene kennis, dat al het vee, dat Dinsdag 27 April a.s. op de jaarlijkse veemarkt te Sint Jansteen wordt aangevoerd in het bezit zal moeten zijn van een eer tificaat waaruit blijkt, dat dit vee in geënt is tegen mond- en klauwzeer. Deze inenting moet minstens 14 da gen te voren en niet langer dan zes maanden hebben plaats gehad. Van de zijde van de veeartsenijkun dige dienst zal controle worden uit geoefend. 302-O Burgemeester en wethouders voor noemd. Mr J. I. M. Reuser, burgeméester F. E. Franckên, secretaris Clinge PAASDOZEN VOOR DE ZIEKEN Bij gelegenheid van het Paasfeest, had de RK. Bond van Jonge Boerin nen niet medewerking van Kap. Giel- liet een actie op touw gezet voor de zieken van de parochie. Aangezien er een dertigtal zieken in de parochie waren» werden er dertig mooie dozen vervaardigd met daarin paaseieren, een paaskaarsje enz. Op de eerste Paas dag werden deze dozen bij de zieken bezorgd, waarbij de bruidjes en zonne kinderen ook tegenwoordig waren. Bij iedere zieke werd door de bruidjes een gedichtje opgezegd,, terwijl de Zonne kinderen een liedle zongen. Tenslotte richtte Kap. Gielliet tot de zieken 'n woordje in verband met het Paasfeest. Zelfs de zieken in het Ziekenhuis te Hulst werden niet vergeten De actie was ten zeerste geslaagd en de R.K. j B. kan met succes op haar werk terugzien. Benoemd. Onze dorpsgenoot dhr Marcel Willaert, thans onderwijzer aan de RK. Jongensschool te Hoofd plaat, is met ingang van 18 Mei a.s. benoemd als onderwijzer aan de R.K. St. Bernardusschool te Clinge Lamsivaarde HERTEN IN HET DORP Op legale wijze hebben thans een paar herten hun intrede gedaan in on ze dorpsgemeenschap en wel bij de landbouwer L.J.V. die deze dieren heeft weten te bemacntiken bij een bevriende relatie in de prov. Brabant. Mogelijk wordt onze parochie nu nog eens een complete dierentuin rijk, men kan nooit weten. Hontenisse Volgens berekeningen van de K.N. A.C. bedroeg het aantal motorrijtui gen per 1 April 1954: 202.300 (187.608) personenauto's (inclusief 6500 taxi's); 6580 (6295) autobussen; 87.750 (82.3551 vrachtauto's en bestelauto's; 3950 (3727) trekkers met oplegger; 5000 (4382) speciale voertuigen; 131.700 (127.104) motorrijwielen (inclusief driewielers en scooters) en 320.000 (283.023) bromfietsen. Het totaal aantal motorrijtuigen (inclusief de bromfietsen) per 1 April 1954 zal dus 757.000 (694.706) stuks bedragen. De tussen haakjes geplaatste cijfers zijn de laatst bekende door het Cen traal" "Bureau voor de Statistiek ge publiceerde gegevens, per 1 Augustus 1953. Het aantal in Nederland gefabri ceerde en geassembleerde personen auto's is naar de KNAC meedeelt, in een jaar tijds met ongeveer 60 pet toegenomen (1SÖ2: 6500, 1953: 10.400) en bedraagt ongeveer 50 pet. van de nieuwe personenauto's welke in 1953 in Nederland beschikbaar kwamen. HET palingvisseizoen is door de Harderwijker vissers Zaterdag middag met een vlaggetjesdag inge luid. De in de omgeving van het stad je opgeslagen materialen voor de aan leg van de polderdijk hadden echter hun weerslag gevonden in de op schriften, die de met vlaggen versier de vissersboten in de Harderwijker haven droegen. De HK 167 van visser H. Mons, die de eerste prijs ontving, droeg als op schrift „Dijken open; Zuiderzeevis kopen". Het bleek, dat ook dit jaar de vis serij-vloot van Harderwijk is gedund, hetgeen echter niets afdeed van de vrolijkheid, waarmede dit traditionele feest werd gevierd. delijke gevelwand met haar zuilen- onderbouw. Dit jaar komt dit onder deel gereed. Het wordt ingericht voor kantoorlokalen, hoewel de bestemming nog niet bekend is. De bezuiniging werkt alleen door in vereenvoudiging van materiaal. Mocht bijvoorbeeld het dak van de in 1950 klaar gekomen Statenzaal nog in eiken worden uitgevoerd: dat van de abtswoning moet het doen met vu ren. Terwijl de firma Huurman uit Delft met een keur van vaklieden de abtswoning herstelt, is de fa. v. d. Klippe bezig om de ruïne aan de Groenmarkt, welke voor '40 o.m. de Statenzaal bevatte, op te halen. De muurresten zijn evenwel zo inferieur dat deze karwei nog lang niet gereed komt. WEER EEN GESLOTEN COMPLEX II HET vijfjarig zoontje van het gezin de Wit uit Harlingen is Dinsdag ochtend nabij de ouderlijke woning onder de dieseltrein gekomerg die kort tevoren uit Harlingen was ver trokken. De treinbestuurder remde nog, maar kon een aanrijding niet voorkomen. Het kindje werd op slag gedood. "PIE Middelburgse Abdij-gebouwen annex kerken, kunnen tot de be langrijke monumenten worden gerekend waar Nederland op kan roemen. Vrij pover opgezet in de 13e eeuw door de Witheren, groeide het langzaam uit tot het imposante complex, dat wij allen kennen. Vooral Nicolaas de Castro, Middelburgs eerste bisschop, verwierf zich als bouw heer grote verdiensten doordat hij de vele gaten tussen de verschillende gebouwen opvulde en er een gesloten geheel van maakte. MA 1600 werd de abdij schandelijk verwaarloosd of ondeskundig her steld. De verminking duurde voort tot 1886 toen -eindelijk de overheid, opge schrikt door de toorn van Victor de Stuers, tot algehele restauratie besloot. Architect J. Frederiks werd met de herbouw beiast en kweet zich op be kwame wijze van deze omvangrijke taak. Het meeste, wat hij ontwierp, getuigde van vakmanschap en begrip voor de Gothische stijl waarin de ge bouwen waren opgetrokken. EEN RAMP Ï~)E oorlogshandelingen in Mei wer den in het bijzonder funest voor de Abdij. Met het zo bekende hotel der familie Schlüter werd het leeu wendeel van de prachtige gebouwen een prooi der vlammen, omdat de blussers en de blusmiddelen ontbra ken. De ramp gaf zo'n schok door het land, dat de regering onmiddellijk stappen deed tot bevordering van het herstel en deskundigen aanzocht voor het ontwerpen der bouwplannen. Van het Abdij-complex was en werd ir H. de Lussanet de la Sablonnière de aangewezen man, daar hij al uit gezocht was om op de plek van het in 1939 onteigende hotel „de Abdij", de nieuwe provinciale griffie te bouwen. Juist op de morgen van de 10e Mei 1940 zou hij met de toenmalige Com missaris der Koningin, Jhr. Quarles van Ufford, daarover een bespreking hebben moeten voeren. STAGNATIE WEGENS BEZUINIGING CECHTS een klein gedeelte van de uitgebreide plannen", zo schreef ir. Lussanet in het November-num- mer van Forum van 1950, „kon tot uit voering komen. Het heeft er alle schijn van, dat tengevolge van de fi nanciële positie van ons land, de ver dere herbouw voorlopig op een zij spoor is gerangeerd. Dit zou kunnen betekenen, dat de toestand van ge deelten van de Abdijgebouwen, die thans nog overeind staan, in die mate zou verergeren, dat ook deze afgebro ken zouden moeten worden. Uitstel van de werkzaamheden kan het her stel dan ook slechts bemoeilijken en de kosten daarvan evenredig verho gen. Maar bovenal zou het betekenen, dat in het hart van Middelburg, op oude historische grond, een gaping zou blijven bestaan als een tastbaar bewijs van Nederlands onvermogen, een ereschuld ten opzichte van de Zeeuwse hoofdstad in te lossen." De zorg welke uit deze regels sprak was niet ongegrond. De rijksubsidie werd ingekrompen tot twee ton, een bedrag, waarmee men voor dit preci- sie-werk niet veel kan doen. Al werd het dan niet zo erg, als in de oorlogsjaren, toen het gehele res tauratiewerk stilviel: het tempo werd toch zeer vertraagd zeker niet ten voordele van de delen die nog over eind waren blijven staan, doch schrik barend verweerden. BETERE TIJDEN ELUKKIG heeft deze bezuinigings periode niet al te lang geduurd. In 1953 mocht weer bijna zes ton wor den besteed en voor 1954 is eenzelfde bedrag toegekend. Zo kon in 1953 het nieuwe tehuis voor de provinciale 'bi bliotheek afgewerkt worden en thans is men volop bezig met het herstel van de oude ambtswoning in de Noor- MEEST verheugende tijding in 1954 was het bericht, dat het pro vinciale griffie-gebouw, thans opge trokken mag worden in de nog open ruimte, waar vroeger het meergenoem de hotel heeft gestaan. Vlak vóór de bezuinigingsperiode hadden prof. Berghoef en ir. de Lussa net van de provincie opdracht gekre gen een nieuw griffiegebouw te ont werpen, waarvan ze zieh met bekwa me spoed kweten en voor de vulling van het zestig meter brede gat in de Oostwand een monumentale schepping ontwierpen. Behalve een grote reeks kantoorlokalen moest plaats ingeruimd worden voor het vertegenwoordigend gedeelte, n.l. een vergaderzaal voor G. S.; commissiekamers en vertrekken voor de Commissaris der Koningin en de griffier. Het plan voorzag in een beneden- en bovenverdieping met za deldak: had aan de achterziid" twee vleugels, telde enkele binnenhoven en werd geflankeerd door torens In 1950 zou er een begin mee ge maakt worden, doch 't werd toen uit gesteld. De toestemming welke thans afkwam, betekent niet dat het oor spronkelijke ontwerp gehandhaafd blijft. Het bezuinigingspotlood is niet helemaal op non-actief geraakt en de indeling zal wel anders worden, dan men voorheen had gedacht Zodra ir. Lussanet weet wat er van hem ver langd wordt, kan hij wederom een ontwerp maken, maar het zal wel 1955 worden voor men met de bouw kan beginnen. Wanneer dan in 1957 ook dit gebouw gereed is. blijft er nog slechts één gaping, n.l. de plek waar weleer de ambtswoning van de Com missaris stond Hopeliik is tegen die tijd ook dit probleem ongelost en dan mag men verwachten dat tegen 1958 of 1959 de restauratie der Middelburgse Abdii voltooid is. Dat het herrezen complex schoner zal worden dan ooit is zeker Reeds pu is dit overduidelijk waar tP nemer en de grote bekwaamheid en kunst zin van ir. Lussanet staan er borg voor dat de rest voor het nu reeds bereikte 1 niet zal onderdoen. DE H.I.A.-ACTIE De H.I.A.-reis met de Flandriaboot naar Antwerpen zal plaats vinden op Zondag 13 Juni e.k. En nu maar ijve rig sparen, want zoals steeds, „de laat st? loodjes wegen het zwaarst." BESTUURSMUTATIES R.K. MIDDENSTAND Nadat onlangs een nieuw bestuur in de R.K. Middenstandsvereniging St. Joseph werd gekozen en daaruit een nieuwe voorzitter, zijn thans ook de overige functies verdeeld. Secretaris werd P. Kint, terwijl het penningmeesterschap werd toever trouwd aan Em. Eggermont. HET KAN VERKEREN Een inwoonster uit onze gemeente toog naar Hulst om er enkele inkopen te doen en gelijktijdig te profiteren van de paasactie der Hulsterse Win keliersvereniging Voorzien van de „paas-schuimpjes" keerde zij na geda ne zaken huiswaarts en thuis gekomen ging zij samen met haar hulsgenoten de schuimpjes consumeren in de hoop. dat er eens zp'n raadselachtig schijfje in zou zitten, wat betekende dat zij prijs had. Inderdaad had zij geluk, want in één der schuimpjes zat een schijfje, voorzien van een letter en nummer en overgelukkig als zij was, beide zij onmiddellijk de winkelier op en vroeg of het gevonden voorwerp een prijs betekende. Nadat de winkelier zulks bevestigd had, vertrok de dame in gezelschap, met de eerstkomende biu, weer naar Huist om de begeerae prijs in ontvangst te gaan nemen en zulks met de grootste verwaentmgen. Na overgave van het aangetroffen schijfje kreeg zij vanzelfsprekend haai prijs, maar die bleek te zijn.... een doodgewone gulden. De onthutste dame keerde met de eerstvolgende bus weer terug naar huis maar in een minder prettige stemming want gezien dc gemaakte telefoon- en buskosten, was de prijs haar wat zwaar gevallen in de portemonnaie. Koewacht ZILVEREN KLOOSTER JUBILEUM Zaterdag a.s. hoopt Zuster Phara- hilde (in de wereld Maria Baert) haar 25-jarig kloosterjubileum te herdenken. Zij verblijft reeds jaren in Ouüen- bosch. doch aangezien zij in onze ge meente is geboren en al haar famiiie hier woonachtig is. zal alhier in het gesticht St. Clara het feest worden gevierd PRACHTIG DEBUUT VAN ONS KNAPENKOOR Ons plaatselijK knapenkoor van de R.K. Jongensschool heeft voor de eer ste maal gezongen in de Paasnacht J.i. Zaterdag. Het knapenkoor, dat on der leiding staat van dhr Piet Apers onderwijzer aan genoemde schooi, heeft hier veel succes geoogst. De ge zangen stonden in het hoogtepunt van de belangstelling. Al onze parochianen hopen dat met dit koor verder zal worden gewerkt, want gezien dit mooie debuut, is er gebleken dat hier iets mee kan worden bereikt. Don Camillo. In Don Bosco alhier werden op 2e Paasdag twee vertonin gen gegeven van de alom bekende film Don Camillo, telkens voor een goed ge vulde zaal. Zodoende hebben ook on ze dorpsgenoten kunnen genieten van dit mooie spel. Schoondijke LEDENVERGADERING VER. „.KLEUTERSCHOOL" De Vereniging Kleuterschool te Schoondijke hield een algemene le denvergadering in het schoolgebouw. In verband met ziekte van de voor zitster, mevrouw M. van Dijk-Fibbe, werd de vergadering geleid door de secretaris, de heer I. Luteyn, die in het openingswoord een beschouwing gaf over de gang van zaken sedert de opening van het nieuwe schoolgebouw, dat eind November van het vorig jaar feestelijk in gebruik genomen kan worden. De rekening over 1952 werd vast gesteld met aan inkomsten f 3446.20 en aan uitgaven f 2883.83, zodat deze een batig slot te zien gaf van f 562.37. Ovèr 1953 beliepen deze bedragen res pectievelijk f 3279.72, f 3076.44 en f 203.28. De voorzitter bracht na de vaststel ling van de jaarrekeningen een on verwachte hulde aan de penningmees ter, de heer J. A. Cransberg, die dit jaar zijn 40-jarig jubileum als be stuurslid der vereniging mocht her denken, terwijl hij al 35 jaar de finan ciën beheert van de kleuterschool, die hij 70 jaar geleden zelf als leerling bezocht. TERNEUZEN Luxor, 20 uur: De boe kaniers der zeven zeeën. OOSTBURG Ledel, 8 uur: De zoon van d'Artagnan. SAS VAN GENT Olympia theater, 20 uur: Marva's ahoy. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera. 20 uur: De Parelvissers. GENT Kon. Ned. Schouwburg: Hek senjacht. HUDST Bioscoopgebouw. 20 uur: Die Mörder sind unter uns, voor iilmclub Oost Zeeuwsch Vlaanderen.

de Stem | 1954 | | pagina 1