Haoblai) ONZE PUZZLE DENICOTEA KARWEITJE" IN HULST De Spookkano De ontwikkeling der ALS li AT EEN ONDERLIJKE ERELD wereldpolitiek Wat Amerika wil Pcisen Leerzaam woord ('l 'Tl r 1 J /c 9.i Aan de vruchten kent men de boom! m zo urn MET 7 100K1, w Oplossing van vorige puzzle Tour de France 1954 Dit jaar Europese week in Arnhem Goedennacht OTTO VAN REES wordt zeventig: jaar Liturgische kalender m j Winterjas DE J'JUe- DERDE BLAD ZATERDAG 17 APRIL 1954 (Advertentie) r»E LAATSTE weken heeft de ont- U wikkeling van de «^poli tiek een zo snelle loop genomen, dat men zich afvraagt, of men thans de laatste fase ingaat van een groot Europees conflict, waarvan men .iet beginstadium in het midden van de vorige eeuw stellen kan Toen im mers verplaatste zich de hegemonie in Europa van Wenen als het voor malige centrum van het oude Hei lige Roomse Rijk naar het Pruisi sche Berlijn, terwijl Rusland, dat nog in opkomst was, welwillend toerag. De machtsexpansie van Pruisen hield een bedreiging voor Frankrijk in en ligt zo mede ten grondslag aan de drie oorlogen, die Frankrijk en Duitsland sindsdien tegen elkaar gevoerd hebben. De Fransen koesteren op grond van deze ervaringen een diep wan trouwen tegenover Duitsland en het is daarom begrijpelijk, dat de Amerikanen grote moeilijkheden ondervinden om Frankrijk te bewe gen tot een Europese Defensie-Ge meenschap toe te treden, waaraan Duitsland gelijkberechtigd zou deel nemen, ook al heeft Frankrijk zelf tot dit defensiesysteem het initia tief genomen. Nog te zwaarder schijnen deze moeilijkheden, nu Duitsland zich na de oorlog met reuzenschreden her stelt, terwijl Frankrijk achteraan komt en in grote verwarring blijft verke ren. Een van de redenen van dit ver schil in ontwikkeling is hierin gele gen dat het Marxisme de' Franse eco nomie al jarenlang ondermijnt en des organiseert, terwijl dit in Duitsland veel minder het geval is. De ervaring, in eigen land met socialistische plan nen opgedaan, heeft de Franse bur ger-patriot mede kopschuw gemaakt voor de plannen tot Europese inte_; gratie, waarvan men vreest, dat zij Europese socialistische planpolitiek aan de deelnemende landen zullen gaan opleggen. rtE RUSSEN profiteren van die si- U tuatie. De vrees van Frankrijk voor Duitsland en voor Europese bin dingen houdt de Europese Defensie- Gemeenschap tegen, waarop Amerika met kracht aanstuurt, meer dan Euro pa zelf. Dit doet het zeker ook in ver band met de kansen, dat Rusland zich de eerstkomende jaren nog verder versterkt en de aggressiviteit van het communistische blok, zoals in Indo- China, dan niet zal worden beteugeld. Op de dag van het Rode Leger, 23 Februari, hebben Sovjet-maarschalken en -generaals nog eens getuigd van de kracht van de Russische oorlogs macht. Vele Westerse militaire spe cialisten erkennen, dat zij een ernstige bedreiging betekent. Afgezien van het verschil in ontwikkeling van de atoom bommen tussen Oost en West, schijnt er op direct militair terrein voor Rus land geen beletsel te bestaan de com munistische aggressiviteit nog verder op te voeren. Wanneer het voor een oorlog terug schrikt en in verband hiermee heel de wereld verzekert van zijn vrede lievendheid, moet dit behalve aan de H-bom worden toegeschreven aan een economisch tekort bij de voorberei ding. Het regent officieel klachten in de Sovjet-Unie over een te geringe hoeveelheid aan gebruiksmiddelen. Om dit te verhelpen zoekt de Sovjet-Unie ruimer handelscontact met het Westen. Tegelijk heeft zij grote plannen op stapel voor het ontginnen van braak liggende gronden. Vooral deze agrarische plannen zijn opmerkelijk. Nog deze lente moeten de kolchozen van Siberië, Kazakstan, de gebieden van de Oeral en de Wolga 1.800.000 hectare nieuwe grond be zaaien, hoofdzakelijk met koren, en daar zou dit jaar nog 500.000 hectare moeten bijkomen. Na de oogst moeten onmiddellijk weer millioenen hecta ren maagdelijke grond in bewerking worden genomen voor het volgend jaar. Nog afgezien van de gigantische af metingen van deze plannen, is sen tegenover China niet zou kunnen nakomen, wat toch reeds met moei lijkheden gepaard schijnt te gaan. Zo gezien, houdt toenemende handel van het Westen met het Oosten, wat En geland en Frankrijk propageren en Amerika afremt, inderdaad een gevaar voor het Westen in, omdat het daar door zijn potentiële vijand versterkt, tenzij het deze noopt niet in goud, maar in goederen te betalen. AMERIKA ziet het communistische gevaar blijkbaar ernstiger in dan andere landen en het wordt ongedul dig door de aarzelingen in Europa met de Defensie-Gemeenschap en on gerust over de ontwikkeling in Indo- China. Het zoekt de mogelijkheid om de communistische aggressiviteit voor goed te stuiten en daar bovenuit het initiatief naar de zijde van het Wes ten te verleggen. Hiervoor wil het dan ook een Zuid-Oost-Aziatisch pact in de stijl van de NATO, waarvoor ook Nederland vanwege zijn bezit van Nieuw-Guinea, in aanmerking zou ko men. De versterking van de banden tus sen de Ver. Staten en Turkije en Pa kistan, waarbij nog aan andere sta ten zoals Irak en zelfs Iran te den ken is, nu het olieconflict een oplos sing nadert, duidt op nog een andere frontvorming tegenover de commu nistische expansiezucht. Hierbij houdt de Amerikaanse poli tiek ook rekening met een Turksgezin- de stemming in Sovjet-Turkestan en de landen bij de Kaukasus en met het feit, dat Siberië o.m. bevolkt wordt door millioenen gedetineerden en ver bannen koelakken, die het Sovjet bewind vijandig gezind zijn, terwijl deze streken juist tussen het eigenlijke Rusland en China gelegen zijn. Zoals Rusland overal in het Westen de zwakke plekken en bestaande con troversen aftast en benut, zo wil dc Amerikaanse politiek dat blijkbaar ook de krampachtig gecamoufleerde tegenstellingen in het Sovjetblok doen. Maar zij moet tegelijk kunnen rekenen op de daadwerkelijke wil van Europa, Midden- en Zuid-Oost- Azië om een nauw en heclit militair cordon om het Sovjetblok te kunnen trekken, dat Rusland kan dwingen zijn aggressiviteit ot> te geven en het initiatief in de politieke evolutie aan het Westen te laten. WE dit schrijven staat de zon wel voor de ramen, maar als men even de neus buiten de deur steekt, wordt die neus geteisterd door een ijzige Noordenwind. En men keert haastiglij k terug om te bevelen: Gooi nog maar een schep kolen op! Het strookt helemaal niet met de idyllische voorstelling, wel ke men zich van Pasen pleegt te maken: De zoele luchten, het vo- gelengekweel, het lammetjesge spring. Toch zullen we onze beste kleren maar aantrekken en van on ze eieren genieten. En wie weet, is het Zondag toch nog lente gewor den! Onafhankelijk van weer en wind is het trouwens, of we in vre de zijn met God en met de mensen. Wie dat heeft, heeft in ieder geval een Zalig Pasen. We wensen het U allen toe! Jn het Christelijk-Historisch Week blad voor Nederland „Koningin en Vaderland" schreef het Tweede Kamerlid, de heer L. Krol naar aan leiding van Prof. Romme's boekje Katholieke Politiek" o.m.: „De ka Van 20 t/m 24 April draait weer de bekende actie „Een heitje voor een karweitje" en natuurlijk doen ook de Hulsterse gidsen, verkenners, ka bouters en welpen daar ijverig aan mee. De leiding heeft de zaak goed op touw gezet: alleen waar een K (de k van karweitje) voor het raam staat mogen de jongens en meisje aanbellen, zodat de mensen die geen karweitjes op te knappen hebben niet lastig gevallen worden. Intussen heeft de deken van Hulst al voor een flink karweitje gezorgd.. Hier ziet men ijverige gidsen en welpen bezig het ommuurde kerkplein rond de Basiliek schoonmaken. Het is een hele onderneming die duizenden frites- zakjes op te rapen en in de emmer te deponeren. De welpen geven tege lijkertijd het gras nog even een beurt. Zo maken ze de omgeving van de Basiliek weer netjes in orde. Als het nu maar blijvend helpt! ff ié A hi. rJ. «1. SO. i) bi. ieb. ;i /e do. <y/ Jli, w <S9 y* 9t> o? "O. Si. fi. n. 90 d u-O 4. 'S '6, ''I 2f. ib Sk I S<9 bO. I »9- i#*- 9' 0/ /Ol 'Oj /dV 'OS //2. (F I-J0. r V is k/ M. Z* Z' SS ,'Oé y-7 'ij. HORIZONTAAL: 1 grens, 5 blijk gaa^in het ^yon^het Dagblad gevende van gebrek aan fijn gevoel, 9 vertier, leven, 14 voorzetsel, 19 des kundige, 23 vaste bodem, 25 lauw, traag, 27 bloem, 28 razernij, 29 list, 31 pers. vnw, 32 voorzetsel, 33 noot. 34 voorzetsel, 35 de oudste (afk.), 36 pers. vnw., 37 voertuig, 38 reeds, 39 voegwoord, 40 voorzetsel, 41 boom, 42 noot, 43 spil, 45 lidwoord, 46 laatstleden lafk.L 47 vogel, 50 over heidsbedrijf (afk), 51 voegwoord, 52 pronkziek, 56 open ruimte, 61 titel (afk.), 62 water in Noordbrabant, 63 deel van een plant, 65 noot, 66 bezol digingsbesluit (afk), 67 voegwoord, 69 verlichtingsartikel, 70 windstreek iafk.), 71 met name (afk), 72 water stand (afk.), 73 Britse Marine (afk.), 74 water in Friesland, 75 titel (afk.), 76 beruchte Duitse instantie (afk.). 77 inhoudsmaat (afk.), 78 hetzelfde (af korting). 79 opschrift (afk.), 80 wild zwijn, 83 godsdienst (afk.), 84 toets alleen (muz. afk.), 85 water in Noord- Brabant, 86 volksziekte (afk.), 87 noot, 88 hoffeest, 90 windstreek (afk.), 91 bouwland, 92 met name (afk.), 93 en andere (afk.), 94 pers. voorn., 95 vlaktemaat (afk.), 96 voorzetsel, 97 reeks, 101 deel van de dag, 106 met dank (afk.), 107 noot, 108 lengtemaat, 109 geheel de uwe (afk.), 110 voeg woord, 111 gezicht, 112 lichtkrans, 113 ambtshalve (afk.), 114 vreemde munt (afk.). VERTICAAL: 1 plaats in het rayon van Dagblad „De Stem", 2 familielid, 3 voorzetsel, 4 kerk, 5 plaats in het rayon van het Dagblad ..De Stem". 6 loswal, 7 pers. voorn., 8 plaats in het rayon van het Dagblad De Stem, 9 plaats in het rayon van het Dagblad De Stem, 10 bol, 11 sportterm (afk.). 12 voorzetsel, 13 voegwoord, 14 (Advertentie) merkwaardig, dat de inzaai van pro-1 !'10lie^en kennen steeds hun plaats ducten wordt beoogd, waaraan feite- ,?ns vo"u dat niet een katholiek lijk geen tekort is en die men zelfs i de laatste jaren heeft uitgevoerd. Bo vendien valt het op, dat men de actie concentreert op de gebieden ten Oos ten van de Wolga en in Siberië, ter wijl de plannen voor ontginning van land ten Westen van de Wolga wor den opgeschort. Dit alles in aanmer king genomen, maakten sommige waarnemers de veronderstelling, dat de Sovjet-Unie een oorlog in het oog vat binnen twee of drie jaar en zich daarvoor de nodige voorraden in de agrarische sector gaat waarborgen. De handelsambities, die Rusland thans tegenover het Westen aan de dag legt, wijzen in dezelfde richting, passen althans bij dezelfde hypothese. Hierbij is opmerkelijk, dat Rusland de laatste tijd met goud betaalt, niet met goederen. Het kan geen goederen le veren, omdat het anders zijn oorlogs industrie zou moeten verkleinen of omschakelen en ook zijn verbintenis volk is en het ook in geen tijden worden zal, naar het woord van Prof. Romme. Niet een katholiek volk! Toch volgt er niet meer uit: u ,erk<;nninS van het protestants- chnsteliik karakter onzer natie, meruit volgt, dat we zo nodig aan sluiting hebben te zoeken bij V.V.D. P- v. d. A. tegen de Katholie- El?n opmerkenswaardig woord, dat e katholieken kiezer veel te zeg- ffüi,h.eett- Vooral dit: bewaart uw eid. Want nog gunt men ons S3 j s Gn P°s'tie niet in dit Ne- piSfS y?, vc?Pf' onder onze Christelijke broeders zijn er, die 'fdej\ bondgenootschap willen aari- kathnUoV 3 Gr maaï 0m £3at de nScifioS .ln een tweede-rangs- 33. f"? te c,rlnscn- om niet te zeggen: te houden. Aan de talloze geslaagden kent men de Schriftelijke Cursus Resa-Hilversum! Duizenden en duizenden danken hun slagen, hun succes aan de uitstekende lessen, de goede zorgen van Resa. Reeds meer dan 25 jaar een naam met een goede, wel luidende klank in Nederland. Resa leidt U op, tot U succes behaalt, o.avoor de examens Frans, Duits, Engels L.O. en M.O. A, Nederlands M.O. A en Wiskunde M.O., Boekhouden M.O., Staatsexamen, enz. Vraag prospectus aan dit be faamde Instituut. mik... U met Denicotea rookt. Een pakje sigaretten per dag betekent, dat U in II dagen ca 30 gram Nicotine en Teci in Uw lichaam krijgt. Deze en andere schadelijke bestand delen, in de Denicotea-speciaalfilter opgevangen bereiken Uw keel, hart en longen niet Daarom wordt Denicotea dan ook door vele doktoren cn tandartsen sterk aanbevolen. Ook bevrijdt Denicotea U van de hinderlijke rokershoest cn verhoogt bovendien het rookgenot. Het degelijke, onder wetenschappelijk toe zicht staand Denicotea-fabrikaat garandeert U ten volle het gewenste resultaat IWacht U voor namaak! Ieder origineel Denicotea-pijpje en-filter is voorzien van de naam Denicotea Let daarom speciaal op het wereldmerk Belangrijk Thans ook binnen ieders bereik nieuwe, aantrekkelijke modellen Denicotea -sigarettenpijpjes met 1 filter vanaf f2.75 met II filters vanaf f3.25. Verkrijgbaar in de speciale sigarenwinkels Voor de handel DENICOTEA Imp Kloveniersburgwal 25a Amsterdam, Tel J15J6-4917S land, 17 eerw. heer (afk.), 18 voor zetsel, 19 plaats in het rayon van het Dagblad De Stem, 20 nummer (afk.), 21 momenteel, 22 plaats in het rayon van het Dagblad De Stem, 23 zee vis, 24 verpakkingsmateriaal, 25 naam van een bekend reisbureau, 26 eer zuchtig persoon, die tot elke prijs vooruit wil komen, 27 riviervis, 28 in sect, 29 trillend (muz. term), 30 nood lijdend, 48 voertuig, 49 deel van de Bijbel (afk.), 53 bekende voormalige illegale organisatie (afk.), 54 loswal, 55 plaats in het rayon van het Dag blad De Stem, 57 noot, 58 en an dere (afk.), 59 titel (afk.), 60 over heidsbedrijf (afk.), 64 stijloefening, 68 gekartelde kasteeimuur, 69 plaats in een winkel, waar men zijn inkopen betaalt, 81 familielid, 82 ambtshalve (afk.), 100 voorzetsel, 102 maanstand (afk.). 103 Aziatische rivier, 104 te genwoordig, 105 'titel (afk.). KLAMBOEPERFENIS AABEELBOKKLEURP RATELPIPETINKDO ARMSEINELANDRIT BARKTENTDAK CENT YKGOKKERELLAMGE NSERRENORDOPENN VENTIELMAUGUREN FTRIEROPARECESK ALENKSNERTNYLEL NORGPLETTENNOTA TOEBEU NKISARMUD OMKAPWINSTBARID OHAREMGATKOGELE MANDRILPGOBELIN Officiële route door Breda DE route, welke de karavaan van de Ronde van Frankrijk 1954 start te Amsterdam op Donderdag 8 Juli die dag bij doorkomst te Breda zal volgen, is nu officieel bekend. Gereden wordt door de navolgende straten: Haagweg, Nieuwe Haagdijk, Fellenoordstraat, van Coothplein, Nw. Ginnekenstraat. Wilhelminastraat, Ginnekenweg, Ginnekenmarkt, Raad huisstraat, Ulvenhoutselaan cn via Ulvenhout naar de grens bij Strijbeek. ("NP initiatief van de Ned. Jeugdraad der Europese beweging en in sa menwerking met de Beweging van de Europese Federalisten, heeft zich een comité gevormd, dat thans voorbe reidingen treft tot het houden van een „Europese week" eind Juni te Arnhem. Reeds verleden jaar zijn er dergelijke weken gehouden en wel te Hilversum en te Roermond. RESOLUTIE OVER KARDINAAL STEPINAC Eisenhower om bemiddeling verzocht r\E Amerikaanse democratische se- nator Paul Douglas heeft een re solutie gedeponeerd, waarin president Eisenhower wordt uitgenodigd met de Zuidslavische regering te onder handelen over vrijlating van Kardi naal Stepinac en diens overkomst naar de Ver. Staten of eld«rs voor geneeskundige behandeling. (Advertent'e) Slaapt U slecht door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Verdrijft in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en U slaapt heerlijk. Togal baat! Zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth., drog. f 0.95, ]~NE kunstschilder Otto van Rees L-' hoopt Dinsdag- 20 April zijn 70ste verjaardag te vieren. Hij stamt uit een geslacht, dat zich generaties lang aan de wetenschap dienstbaar maakte. Zijn vader, zijn grootvader en zijn overgrootvader dienden alle drie de wetenschap als hoogleraar. De schilder van Rees ver bleef het grootste deel van zijn leven in Frankrijk en ten Zuiden van de Alpen, waar zijn kunst zich vormde. Eerst op latere leeftijd vestigde de heer van Rees zich weer in Neder land. 70NDAG 18 April. Wit. Hoogfeest van Pasen. Maandag 19. Wit. Tweede Paasdag Dinsdag 20. Wit. Dinsdag in de PaaS' week. Woensdag 21. Wit. Woensdag in de Paasweek. 2e gebed H. Anselmus. Donderdag 22. Wit. Donderdag in de Paasweek. 2e gebed H.H. Soter en Cajus. Vrijdag 23. Wit. Vrijdag in de PaaS' week. 2e gebed H. Georgius. Zaterdag 24. Wit. Zaterdag in de Paas week. 2e gebed H. Fidelis van Sig maringen. (Advertentie) Brei niet langer voor de vraat zuchtige motten, nu U volop geHIITI Niseerde moivrije wet kunt kopen FREZER dagen werd te Bonn de winterjas van de heer Ehlers gestolen. Ehlers is niet de eerste de beste, doch president van de bondsdag. De politie kwam dus danig in 1 beweging. Aangezien Ehlers onmogelijk groot en dik is, kwam een jong agentje op 2 het idee om de kleermake- rijen af te lopen aangezien de dief het kledingstuk ongetwij- feld zou moeten laten verma- J leen. Inderdaad werd de da- der op deze wijze ontdekt. Testament CEN schatrijke Amerikaan, meer- malen millionnair, heeft zijn nabestaanden niet erg veel plezier gedaan met zijn overlijden. Toen zijn testament onder voelbare span ning van de erfgenamen werd ge opend, kwam er een klein briefje tevoorschijn. De tekst luidde: „Ik ben heel de tijd erg goed bij de tijd geweest, ook al dachten jullie, dat ik kinds was. Daarom heb ik al mijn geld opgemaakt. Jammer voor jullie." Erfenis J~4E KLEINE Sue, die lang geleden eens vriendelijk en kinderlijk praatte tegen een oude heer, die zij op het strand ontmoette, heeft het heel wat beter getroffen. De kleine Sue is na dat reeds lang vergeten gesprek heel wat groter geworden cn stond al als onderwijzeres voor de klas. Maar de vreemde oude heer was het gesprek schijnbaar niet vergeten, want hij liet haar dezer dagen zijn grote vermogen na uit dankbaarheid. En dat is aardig van zo'n man. Verbod JN HET communistische Honga rije is het ook niet alles voor de jongens, die graag op een toffe manier naar de opera plegen te gaan kijken. De regering heeft namelijk bekend gemaakt, dat zij voortaan niet meer kan toestaan dat er volop wordt gelachen en gedaan, wanneer de opera het hoogtepunt nadert. De toeschou wers mogen ook niet meer in hemdsmouwen binnen komen. Er mag voortaan ook onder geen be ding meer worden geschoten of gekaart, terwijl de voorstelling aan de gang is. Whisky INLANDERS, die te Ermelo (Zuid- Afrika) in de nabijheid van de vroegere loopgraven uit de Boeren oorlog, de grond bewerkten, hebben acht flessen whiskey gevonden, die vermoedelijk in 1901 in de grond gestopt werden. De kurken stoppen waren gerot maar het kostelijk vocht was bewaard gebleven dank zij de metalen capsules. Televisie AMERIKANEN zijn van plan op Groenland en op de Far Oer doorzendstations te bouwen om een televisieverbinding tussen Amerika en Europa tot stand te brengen. Tussen New York en Londen zou- 1 den in totaal vijftig tussenstations moeten komen. De kosten voor de S bouw van de stations op Groenland worden geschat op 175 tot 350 mil- S lioen gulden. Dan kunnen de men- Z sen daar ook weer uit de voeten. Slaper MONSIEUR Dupont, een braaf doorsnee ambtenaar van een Frans ministerie kwam dezer dagen een half te laat op kantoor. Hij ging naar zijn afdelingschef om zich te verontschuldigen: ik heb me verslapen, Monsieur. „Wat", riep de chef woedend en verbaasd, slaapt U thuis ook al! T oeristen FVE BRITISH European Airways verwachten dat het aantal toe risten dat met de Paasdagen naar het Continent zal vliegen, alle vorige re cords zal breken. Gedurende de Paasweek (van Maandag tot Vrijdag) zal de vloot van de B.E.A. naar schatting 12.000 vacantiegangers naar het vasteland vervoeren. De popu lairste stad is wederom Parijs. Woensdag. Donderdag en Goede Vrijdag vlogen meer dan 3000 toe risten naar de Lichtstad. Opschudding TT EN jonge Amerikaanse toerist heeft Donderdag grote opschud ding verwekt onder de leden van het Huis van Afgevaardigden, toen hen vanaf de plaats, waar enige tijd geleden drie Portoricanen de afge vaardigden onder vuur namen, een foto maakte met behulp van een flitslamp. De fotograaf, die deel uitmaakte van een groep toeristen, welke onder leiding van een gids het Kapitool be zichtigde, werd onmiddellijk gear resteerd. De film werd in beslag ge nomen. „Ikhebde hi hik.hele- maal nie.... t, ik heb alleeneen.he.Ie gro... te vlo.... inge.... slikt DINSDAG 20 APRIL 1954 HILVERSUM I, 402 M. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 „Een le vend monument". 8.20 Gram. '9.00 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 „Lichtbaken", caus. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gram. 10.45 Franse chansons. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Kamerork. 11.50 „Als de ziele luistert," caus. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. (12.30- 12.33 Land- en tuinb. meded.). 12.55 Caus. 13.00 Nws. en Katholiek nws. 13.20 Franse liedjes. 13.50 Volksliedjes. 14.00 Gram. 15.20 Idem. 15.30 „Ben je zestig?" 16.00 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. kind. 17.15 Felicitaties v. d. kind. 17.45 Regeringsuitz.: Dr K. D. Brongersma: „Nieuw-Guinea's dierenwereld". 18.00 Lichte muz. 18.20 Sportpraatje. 18.30 V. d. jeugd. 18.52 Act. 19.00 Nws. 19.10 Gram. 19.15 „Uit het Boek der Boeken", caus. 19.30 „De dag van morgen", caus. 19.35 Gram. 19.55 De gewone man. 20.00 „Le nozze di Figaro', opera. I. d. pauzcys: (21.15-21.30) Ken een Haan een ei liggen; (22.00-22.15) „Ouders en kinderen", caus. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Viool en clavecimbel. 23.40-24.00 Ka- mermuz. HILVERSUM II, 298 M. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gees telijke liederen. 9.30 V. d. vrouw. 9.35 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 V. d. zie> ken. 11.30 Pianorecital. 12.00 Metropole ork. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 V. h. platteland. 12.40 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Dansork. en sol. 14.00 Muz. caus. 14.30 Spaanse liede ren. 15.00 V. d. jeugd. 15.45 Gram. 16.30 V. d. jeugd. 17.30 Gevar. muz. 17.45 Rep. 17.50 Wereld Esperanto-Congres. 18.00 Nws. 18.15 Gram. 18.20 Mil. caus. 18.30 Mil. ork. 18.55 „Paris vous parle". 19.00 V. d. kind. 19.05 Viool en hammondorgel. 19.30 Gram. 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.15 Gevar. progr. 21.55 Meded. 22.00 Disco- caus. 22.45 „De woelige wereld", caus. 23.00 Nws. 23.15 New York Calling. 23.20- 24.00 Gram. BRUSSEL, 324 M. 1.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Pianospel. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 15.00 Ork. muz. 15.30 Orgelspel. 16.00 Gram. 16.30 Orgelspel. 17.00 Nws. 17.10 Mezzosopr. en piano. 17.50 Boek- bespr. 18.00 V. d. jeugd. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Caus 20.00 Verz. progr. 20.15 V d vrouw 21.00 Ork. conc. 22.00 Nws. 22.15 Gemengd dubbel- kwart. 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL, 484 M. 12.00 Omr. ork. 13.00 Nws. 13.20 Gram. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws. 18.30 Mannenkoor. 18.45 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Groot ork. en sol. 21.10 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Omr. ork. en sol. 22.55 Nws. Advertentie) ZïLeetiziS Put/met it&n ïkxTz de ftidczSPde PYROMETERS MANOMETERS THERMOMETERS PROMPTE VAKKUNDIGE SERVICE N.V. Observator ROTTERDAM door William Byron Mowery 'Hoe laat zou het zowat zijn?" ..Mijn horloge is stukgeslagen." Alan keek naar de hemel, en Bere nice's mistig haar. Al bijna een maand gebruikten Joan en hij zon en sterren als klok Het moest volgens zijn gis sing drie uur in de morgen zijn. Nog twee uur voor de zon opging. Twee uur om de pas te bereiken. Dat kon den zij onmogelijk halen. Misschien souden zij het grote moraine-meer be reiken, waaruit de Sulteena ontsprong; maar zij konden onmogelijk dat meer en de Grote Draagplaats oversteken voor de dag aanbrak En daglicht be tekende een vuurgevecht tegen tien man. Gedurende die laatste paar mijlen erloor ook hij zelf elk gevoel van 'J en afstand. De tijd scheen stil te taan. Hij leek eindeloos steeds maar oort te worstelen een eindeloze tred- s van draagplaatsen, stroomver- elhngen, watervallen en kleine stuk. wiém331" de ^ano °P het water erp en r°oide. Hij voelde de pijn van zijn kapotte handen en vermoeide armen met meer. Werktuigelijk ftield hij vol. Nauwelijks beseffend dat hij een lichaam had. Ook zijn gedachten werden verward. De lange vlucht van Joa^ en hem, hun kampen, de doorstane gevaren hun nachtelijke avonturen op de mistige wateren, hun berenhol en het ravijn die beelden trokken als een film aan zijn ogen voorbij. Hij vond het ontzettend, de waterscheiding over te trekken en Joan te verlaten. Ze was een zo lieve, zo moedige reisgenote geweest. Hij hoorde haar nog fluisteren in het maanlicht: Ik zal komen wanneer je mij roept." Hij twijfelde niet aan haar belofte noch aan haar liefde, maar hij vreesde toch haar nimmer terug te zien. Hij gevoelde dat als hij de grote waterscheiding overtrok, zij zou gaan behoren tot die wereld, die dood voor hem was.... Een uur voor de dageraad hoorde hij stroomaf een reeks schoten. Het was het signaal hunner achtervolgers: j II jj „Die schoten, Alan, wat betekenen dien?" vroeg Norman, struikelend van vermoeidheid. „Ik heb het niet duide lijk gehoord." „Signaal-schoten, Eric. Van de lui achter ons. Zij geven tekens aan de wachten voor ons. Waarschuwen ze, om op hun hoede te zijn. Luister even. Zij bleven staan en luisterden een minuut lang, maar vernamen geen antwoord van de wakers bij de Grote Draagpaats. „Ze hebben het niet gehoord," zei Alan. „Te ver weg." „Die troep achter ons, Alan hoe dicht schat Je, dat zij bij ons zijn?" „Een goede twee mijl achter ons, Eric." Norman richtte zich op. „Wat? Twe® mijl? Zo ver?" „Twee mijl of meer. Op deze drie werf vervloekte rivier betekent dat minstens een uur, Eric. Denk eens aan wij zijn hun een uur voor!" Hij sloeg Norman op de schouder, „Man, wij zijn hun ontlopen! Wij zijn niet alleen voorgebleven, maar hebben op hen gewonnen. Zij halen ons voor de pas niet meer in. Zij kunnen ons nu niet meer pakken." Hij kon bijna niet geloven, dat Nor man en hij het werkelijk gewonnen hadden van Bernards achtervolgers, die de hele nacht hun uiterste best hadden gedaan om hen jn te halen. Ondanks de duisternis en hun uit putting en hun grote minderheid had den zij de wedloop gewonnen. Ofschoon de wacht aan de pas er nog was, schonk de triomf over Ber nard hun nieuwe krachten. Norman schudde zijn afmatting af. dompelde zijn gezicht in het ijskoude water en bleek weer in staat, om mee te helpen roeien. Terwijl maan en sterren verbleekten en het eerste grijs van de morgen aan de oosterkim zichtbaar werd, raceden zij over een kalm stuk en sjouwden langs de laatste, lange draagplaats, bij een mijl vol stroom versnellingen. Aan de embarque bo ven de stroomversnellingen bevonden zij zich aan de rand van dat grote moraine-meer, de bronnen van de Sulteena. Aan de overzijde van het meer, een mijl weg, begon de Grote Draag plaats. HOOFDSTUK XV. Aan de oever van het kille, grijze meer voerden zij een kort gesprek. Gedurende de gedwongen rust op de voorlaatste dag. toen zij door de storm niet verder konden, hadden zij een uitvoerig plan bedacht, om de tien mannen aan de voet van de Draag plaats weg te lokken en Alan gele genheid te geven, door de pas te glippen. Maar dat t lan vereiste duis ternis en veel tijd. Nu de dag reeds aanbrak en Bernards mannen slechts eei- uur achter waren, moesten alle bijkomstigheden vervallen en kon slechts de kern van hun plan ge handhaafd blijven. Norman wees op het midden van het meer, waar een lage massa als een rugvin boven het water uitstak. „Dat is een eiandje. Zet mij daar af, draai dan naar de Noordwal en nader het pad naar de pas zo dicht als je kunt, zonder gezien te worden. Ik steek 'op dat eiland een vuur aan om de aandacht van die lui te trek ken. Zij zullen een kano op onderzoek uitzenden en daar zal ik een paar kogels op afvuren. Dat zal een hele opschudding geven. De wacht zal den ken dat zij jou hebben; zij zullen het meer oproeien om je te omsinge len. Ik stel mij verdekt op tussen de rotsen en houd hen aan de praat; en terwijl zij met mij bezig zijn. kun jij door de pas sluipen." ZIJ lieten hun kano te water en voeren het moraine-meer op. De dag brak aan. Op deze hoogte wordt het sneller licht dan in de lager gelegen dalen; de eerste zonnestralen ver gulden reeds de hoogste bergtoppen. Halverwege het eiland werden zij opgeschrikt door hpt knallen van twee geweren aan de zuidzijde van het meer. Zij draaiden zich snel ln die richting en zagen de heldere vlammen van een kampvuurtje. Terwijl zij zich afvroegen wat dat kampvuurtje en die schoten konden beduiden, voegde zich nog een half dozijn geweren bij die eerste twee en het knallen zwol aan tot een heftig salvo. Het ratelen en knallen van acht of negen geweren rolde over het water. „Wat is daar aan de hand?" adem de Alan. Norman schudde verbluft 't hoofd. Zij lieten hun boot drijven. Door de schemering turend zagen zij. dat het kampvuur zich op de punt van een rotsachtige landtong bevond; zij vin gen glimpen op van vier kano's, die deze landtong omringden en het kamp klaarblijkelijk wilden omsingelen. „Dat zijn die mannen!" bracht Alan uit. ,Eric, dat is de wacht van de pas! Het kan niets anders zijn." „Kun jij zien, wat zij uitvoeren: waar zij op schieten?" Alan stak zijn riem in het water. „Het kan ons geen pannekoek sche len waar zij op schieten! Zij staan ons niet langer in de weg, dat is de hoofdzaak. Vooruit, man roei! Wij stuiven regelrecht naar dat pad!" „Maar zij zullen 'de pas in geen geval onbewaakt hebben gelaten," weerleg de Norman; „er zullen in elk geval één of twee man zijn." „Wat zou dat? Als we een paar man nog niet de baas kunnen, zijn wij geen knip voor de neus waard. Voor waarts!" Hij begon krachtig te roeien. „Moet je de kans niet met beide handen aangrijpen, als ze zich zo vriendelijk aanbiedt?" „Het kan een kans zijn of niet," antwoordde Norman en begon ook te roeien. „We zullen het er maar op wagen. Hoor eens, als wij dichtbij de aanlegplaats komen moet jij Je ver stoppen; andere krijg je een kogel door je kop. Als er schildwachten staan, zal ik wel met hen praten. Op mij zullen zij geen argwaan heb ben hier is nog niet bekend ge worden, dat wij samen zijn. Ik zal hen zo dicht mogelijk bij ons lokken, dat wij hen onverhoeds kunnen aan grijpen en ontwapenen." In volle vaart stoven zi] het eiland midden in het meer voorbij en na derden de pas. De rotsachtige oever doemde uit de schemering op en nam duidelijker vormen aan. Alan hield op met roeien, bukte zich zo diep dat hij onzichtbaar was en tuurde naar de aanlegplaats. (Wordt vervolgd).

de Stem | 1954 | | pagina 5