K.V.P. OP DE BRES VOOR OOST ZEFTIWSCH-VLAANDEREN Z vid'Beveland Z-VLAANDEREN CLINGE verbetert dit MOLENSTRAAT jaar nog de BOKT Het dijkleger en de dijken- verdediging Ook Kattendijke tegen grens wijzigingsplan op Toespraken van cle lieren van Ruymbeke en A. Lockefeer A. éérst 'n King s Cross Walcheren moh(;en Propaganda-bijeenkomst te Boschkapelle Laat U niet misleiden door valse leuzen Audiëntie TERNEUZEN Personele belasting nog meer verlaagd, doch grondbelasting aangehouden Electrificatie AXEL En pro Kloetinge AGENDA IN DTal DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 16 APRIL 1954 jyjET DE VERKIEZINGEN voor cle Provinciale Staten voor cle deur. is bet van groot nut. ons even te verdiepen in cle problemen die zirb in Zeeuwsch-Vlaanderen voordoen problemen, die werden belicht on een nro- paganda-bijeenkomst van de K.V.P. te Boschkapelle. door bet lid van Ged Staten, de heer A. Lockefeer en de heer A. van Ruvmbeke. lijstaanvoerder van de K.V.P. in Zeeuwsch-Vlaanderen. Aan de gloedvolle speech van de heer van Ruymbeke ontlenen wij het volgende: loopbaan haalde spreker een duidelijk voorbeeld aan van de materialistische geest in de P.v.d.A. Toen na de wa tersnood de Commissaris der Konin gin in de vergadering van de Prov. Staten een bewogen speech had ge houden. werd in de beantwoording van de zijde van de P.v.d.A. met geen enkel woord gereept over wat deze ramp zei tegen de Christen. De voor zitter van de K.V.P.-fractie daaren tegen. trok uit de ramp de conclusie: Hoe klein is de mens en hoe groot is God. Hier ligt het grote verschil. De P.v.d.A maakt plannen zonder meer. de K V.p ziet bij haar planning ook op naai een ..Plknner", niet alleen van tijd, maar ook van eeuwigheid. FAE verkiezingen van de Prov. Sta- ten plegen doorgaans de gemoede ren niet zo in beweging te brengen, als dit het geval is bi.i Kamerverkie zingen. Vele kiezers zijn zich in het geheel niet of slechts vaag bewust in hoeverre zich de werkzaamheden van de leden van de Prov. Staten uitstrek ken. De gehele taak van de Prov. Staten omschrijven, zou ons te ver voeren, maar iedereen dient te we ten. dat de taak van de Prov. Staten in de provincie neerkomt op die van de gemeenteraad in de gemeente. Wordt het dagelijks bestuur in de ge meente aan de Burgemeester en aan het College van Burgemeester en Wethouders toevertrouwd, zo zijn in de Provincie de Commissaris der Ko ningin en het College van Ged. Staten de bestuursorganen, die met het da gelijks bestuur zijn belast. Maar juist uit de leden van de Prov. Staten wor den de leden van de Ged. Staten ge kozen en ook zijn het de Prov. Sta ten, die controle uitoefenen op het dagelijks bestuur, verordeningen ma ken, enz. Een zeer belangrijke taak van de Prov, Staten is verder het kie zen van de leden van de Eerste Ka mer. Het is dus zonder meer duide lijk, dat de taak van de Prov. Staten veelomvattend en verantwoordelijk is. Het is daarom ook van het grootste belang, dat in die Staten personen zit ting hebben, die voor hun taak bere kend zijn. Een katholieke kiezer mag zich dan ook niet voor de vraag ge steld zien, op welke partij hij zijn stem zal uitbrengen. Voor hem geldt slechts één partij: de K.V.P. Daarin vindt men de mensen, waaraan men als katholiek zijn belangen veilig kan toevertrouwen. Waarom dan stemmen nog zoveel katholieken verkeerd? Te velen laten zich misleiden door de valse verkiezingsleuzen van de P.v.d. A., die op haar naam alleen al een zekere aantrekkingskracht uitoefent op de arbeider. De katholieke arbei ders mogen dan weten, dat onder de elf leden van de P.v.d.A., die thans in de Prov. Staten zitting hebben, zich geen enkele arbeider in de zin van het woord bevindt. De K.V.P. daarente gen biedt twee arbeiders de kans om lid van de Staten te worden. De ka tholieke arbeider is wel georganiseerd in een katholieke vakbond, omdat hij weet, dat hij daarin thuis hoort, dat daar de katholieke beginselen worden nagestreefd. De afstand tussen poli tiek en organisatie is nog te groot, maar zal niet zo groot blijven. De po litiek, die door de K.V.P. gevoerd wordt, kan de K.A.B. niet missen, daarmee staat of valt de K.A.B. Daar om ook moet de katholieke arbeider de K.V.P. steunen. GEVAREN VAN DE P.v.d.A. TTET lid van Ged. Staten, de heer A. Lockefeer, besteedde in het eerste gedeelte van zijn rede aandacht aan de gevaren van de P.v.d.A. en ont vouwde daarna het K.V.P.-program- ma 1954-1958. Juist in een tijd, waarin de katho lieken niets mogen prijsgeven, zo sprak de heer Lockefeer, valt te con stateren, dat zij terrein moet prijsge ven. De P.v.d.A. voért een sluwe pro paganda en tracht met blikvangers als „Noodwet Drees", zieltjes te win nen. Zij doen het voorkomen alsof de katholiek in de P.v.d.A. op zijn plaats zou zijn. De katholieken in deze par tij durven te beweren, dat zij aposto lisch werk verrichten door de katho lieke beginselen uit te dragen en niet geïsoleerd te blijven. In werkelijkheid is de toestand zo, dat de katholiek in de P.v.d.A. geduld wordt. In deze par tij, waarin alleen zuiver materialis tisch geredeneerd wordt, komt van het uitdragen van katholieke beginselen vanzelfsprekend niets terecht. Uit zijn (Advertentie) HET K.V.P.-PROGRAM TAE heer Lockefeer behandelde ver der het K.V.P.-programma 1954- 1958. Het is hierbij van het grootste belang, dat de K.V.P.-fractie belang rijke portefeuilles in handen kan hou- den, o.a. Cultureel en Maatschappelijk Werk, Volksgezondheid. Economie, Bootdiensten, Grenswijzigingen, Visse rij enz. Het streven van de K.V.P. blijft gericht op een bevordering van de Landbouw en in verband hiermee op winning van nieuwe landbouw gronden door inpoldering van het Land van Saeftinge. Ook wat de wo ningbouw betreft, laat het K.V.P.-pro gramma een principieel geluid horen. Bij de verdeling van het woningcon tingent dient er rekening mee te wor den gehouden, dat geheel Oost Zeeuwsch-Vlaanderen als industriege bied moet worden beschouwd. Om de Oost Zeeuwsch-Vlaming het lot van de massa-mens te besparen, blijft het streven gericht op een zo groot mo gelijke spreiding van woningen in een zo breed mogelijk opgevat industrie gebied. Een goed geleide welvaartspolitiek eist aantrekking van industrie. Van de drie geschikte industrie-gebieden, die cle heer Lockefeer in Zeeland zag, te weten Walcheren, met als middelpunt Vlissingen, Goes en omgeving en Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. beschouwde hij O. Z. Vlaanderen als voornaamste ont wikkelingsgebied. Als belangrijk eco nomisch centrum, is het gerechtvaar digd, dat dit gebied zijn eisen stelt. Zo moet er meer en beter technisch en wel katholiek technisch onderwijs komen. Er moet gestreefd worden naar vrij vervoer over de Schelde, terwijl ook nachtverbindingen noodzakelijk zijn. De tijdelijke concessie voor de busverbinding Sluiskil-Breda loopt binnenkort af Van tijdelijk dient de ze concessie vast te worden, al zal in dit verband veel tegenstand, voorna melijk van de N.S., overwonnen moer ten worden. Op het gebied van we genaanleg en wegen verbetering. ..is, reeds Veel van de bestaande achter stand ingehaald. Toch valt ook op dit "ebied nog zeer veel te verbeteren. Nog tal van andere punten werden door de heer Lockefeer aangeroerd Het Delta-plan zal Zeeland boven de Schelde uit zijn isolement verlossen. Zeeuwsch-Vlaanderen blijft door de Schelde van overig Nederland ge scheiden. Deze streek zal dan ook op dit gebied een eigen politiek moeten voeren. Getracht moet worden om via het ingepolderde Land van Saeftinge een korte en vaste verbinding met Brabant te verkrijgen. Ook verwezen lijking van dit punt. dat voor Zeeuwsch-Vlaanderen van eminent belang mag worden geacht, zal door de K.V.P. met alle vermogens worden nagestreefd. NIEUWE BURGEMEESTER VAN KATTENDIJKE De heer P. J. Evers benoemd DIJ Kon. Besluit is niet inga-ag van 1 Alei benoemd tot burgemeester van Kattendijke (Z. Bev.) de heer P. J, Evers, ambtenaar ter secretarie van Biervliet en gem.-ontvanger aldaar. De nieuwe burgemeester is Aarden- burger van geboorte en wordt in Juni a s. 43 jaar. Sedert 1935 is hij aan de gemeente Biervliet verbonden en was voordien van 1930 tot 1935 vo lontair te St. Kruis, dat toen nog zelfstandig was. De heer Evers is gehuwd en heeft drie kinderen. Kerkelijk is hij aan gesloten bij de Ned. Hervormden en politiek bij de P.v.d.A. Advertentie) V.H, EXC. DE BISSCHOP van Breda zal geen audiëntie verlenen op 18. 19, 22 en 23 April. Verlangt U óók zo naar Uw vrije Paasdagen? Laten we hopen, dat stralend mooi weer ze extra feestelijk maken! Maar hoe het ook zij of 't nu goed of minder goed weer is het is altijd prettig om 'n King's Cross op te steken. En tijdens de Paasdagen is er meer dan ooit gelegenheid om Uzelf en Uw gasten te verwennen door te zeggen „Wacht even éérst 'n King's Cross!" De sigaret met het grootste aantal vaste rokers! fcf'DHELBURG parade op koninginnedag Ben gelegenneiü van de verjaardag der Koningin zal op 30 April een pa rade plaats hebben, waaraan, behalve het garnizoen, ook de Marine uit Vlis singen en de Nat. Reserve zullen deel nemen. De parade wordt gehouden op de Grote Markt en begint 's-morgens half twaalf. GOES diploma-uitreiking l.w.s. „.p-viii-.-u.lieiking aan ul *-and- bouwwinterschool alhier werd vooraf gegaan door de traditionele eindles. Daarna nam. namens de commissie van toezicht, de heer D. Lindenbergh het woord en deelde mede, dat alle leerlingen op een na geslaagd waren. De vijf eersten, die voor de boeken- prernie in aanmerking kwamen wa ren: L. v. Nieuwenhuyzen, de Heen; A. Verwijs, St. Philipsland; P. Priem, Kloetinge; P. Maljers, Oostkapelle en P. Remijn, 's-H. Arendskerke. De heer Lindenbergh complimen teerde geslaagden en ouders en dank te directeur en leraren. Ir. Versteeg, de directeur der school, sloot zich hierbij aan en wees er op, dat aan de bevoorrechting van hen. die middelbaar onderwijs mogen vol gen, ook plichten vastzitten, niet in het minst ten opzichte van de ouders. Burgemeester ten Kate van Goes sprak namens het gemeentebestuur en stelde voor een der beste leerlingen een boek beschikbaar. De heer Saheele. die de organisatie vertegenwoordigde, stak een pittig speechje af en ried aan tot voorzien igheid met de financiën en tot eco nomisch beheer, daar niet altijd de guldens zo gemakkelijk kunnen rollen als thans. spr. stelde vier boeken be schikbaar. Dr. v. Beekom, de landbouwconsu- lent, benadrukte de betekenis van on derwijs. onderzoek en voorlichting om tenslotte te wijzen 0p de kansen die er steken in het beroep van landbouw- assistent. het afstandsgas op komst De plannen voor de afstandsgas- voorziening zijn eindelijk zover in uitvoering gevorderd, dat het in de bedoeling ligt om met de volledige levering van dit gas, van de cokes- fabrieken te Sluiskil uit, eind April of begin Mei aan te vangen. Omdat dit gas van andere samen stelling is zal de afstelling van de toestellen gewijzigd moeten worden; het personeel van het gasbedrijf zal dit in vele gevallen zelf doen. Het warmtegevend vermogen van het nieuwe soort gas ligt belangrijk hoger dan het tot dusver geleverde. De gasbedrijven in Midden-Zeeland zullen, mede door de tegenvallers bij de aanleg van het buizennet, het af- standsgas naar deze hogere calorische waarde moeten inkopen, zodat zij tot een prijsverhoging moeten overgaan. Hoeveel die verhoging gaat bedra gen kan pas over enige weken be kend gemaakt worden. Baarland de toren wordt gerestaureerd Na lang wachten kreeg het gemeen tebestuur van Monumentenzorg en g. S toestemming om de voorgenomen restauratie van de toren der Herv. kerk uit te voeren. Het werk is gegund aa.i de fa. Woudenberg te Middelburg, welke al druk bezig is met het aan voeren van materialen. toneelvoorstelling spaarfonds In het Concertgebouw had een to neelvoorstelling plaats voor de leden van het spaarfonds SMAB. De toneelgroep ,,De Phoenix" te Agatha Christie „Zwarte koffie". Den Haag voerde een thriller op van Men moet van deze schrijfster geen zwaarwichtige toneelstukken verwach ten. dat is trouwens ook geenszins haar bedoeling, maar wanneer men eens een pa-i* uur in steeds groter wordende spanning wil griezelen, kan men bu haar terecht. De gebeutenissen die zich afspelen rond het drinken van een kop zwarte koffie zijn ingewikkeld genoeg om ge durende een avond een aandachtig pu bliek te boeien. De toneelgroep „De Phoenix" is daar zeker wonderwel in geslaagd. Door het knappe spel van actrices en acteurs Buitenlandse studenten bezochten Zierikzee DEN groep van 20 studenten uit Pa- kistan, India, China, Portorico, Amerika en Indonesië brachten een bezoek aan Zierikzee, waar zij op het stadhuis werden ontvangen door de burgemeester, jhr mr J. Schuurbeque Boeije, die in het kort de geschiedenis der stad memoreerde en herinnerde aan de rampdagen van het vorig jaar. Vele studenten stelden vragen en vroegen nadere inlichtingen over stad en eiland, waarop een bezoek aan het gemeentelijk museum werd gebracht. Een tweetal studenten sprak in hun landstaal woorden van dank voor de ontvangst hier ter stede. In de middag werd een bezoek ge bracht aan Dreischor, Nieuwerkerk en aan Ouwerkerk, waar de caissons wer den bezocht waarmede de laatste dijk- dichting van het eiland op 6 Novem ber van het vorig jaar geschiedde. Aan de groep was de heer Hondius namens de regering toegevoegd. FILTRA' FILTER MO MET FILTER MONDSTUK 85 CT. Nieutce bepalingen in de polderreglementen TN VERBAND MET DE LOONSVERHOGINGEN, was er een schrijven bin nen gekomen betreffende de salarissen van de wethouders. Deze houdt ver band met het inwonerstal van een gemeente. Voor Clinge zou het wethou derssalaris van f 460.- op f 550.- gebracht worden. De Raad verklaarde zich met de verhoging accoord. Op een verzoek van het St Canisius College te Nij megen, waarhij verzocht werd om een subsidie van f 75 - per leerling, werd goedgunstig beschikt. Ook was er een verzoek van de N.C.B. te Hulst om subsidie voor het houden van een manifestatie. B. en W. stelden voor om hiervoor een subsidie te verstrekken van f 200.-. De heer Ruymbeke wilde zelfs verder gaan en gezien het agrarische belang van de gemeente, een subsidie verlenen van f 250.-. De heer De Deckere lichtte een en ander toe, waarna de Raad besloot om een subsidie van f 200.- toe te kennen. verhoudingscijfers e.d. bekend zijn. Om hiertoe te komen, wil Clinge voor de helft deel nemen in de kosten voor het maken van plannen. Betreffende de winkelsluitingswet waren enkele verzoeken en bezwaar schriften binnen gekomen. Alvorens deze te behandelen, deelde de voorzit ter mede. vernomen te hebben, dat er een algemeen verzoekschrift gericht zou worden tot de minister om de Winkelsluitingswet voor de grensge meenten niet toe te passen. De voor zitter achtte het beter, om dit verzoek af te wachten en daarna hieraan ad- haesie te betuigen. Mogelijk dat de winkelsluitingswet soepeler wordt toe gepast. doch hieromtrent bestaat geen zekerheid. o DIJ Kon. Besluit zijn thans goedge- D keurd verschillende wijzigingen in het algemeen reglement voor de Zeeuwse polders en waterschappen, welke slaan op het verrichten van diensten door particulieren, zodra het dijkbestuur dit vordert voor de verde diging der dijken. De wijzigingen luiden „Van ieder, op wien de verplichting tot verstrekkingen rust, kan worden gevorderd het gebruik van trekdieren gedurende twaalf uren per etmaal, doch niet meer dan drie dagen per week; van voer- en vaartuigen gedu rende drie dagen per week, en van gereedschappen, waaronder begrepen kruiwagens, gedurende een gehele week. Materialen als zand, stenen, rijshout en dergelijke gevorderd zijn de, mogen niet langer dan een gehele week gevorderd blijven en worden na afloop van die termijn vrijgegeven, tenzij op de vordering inbezitneming overeenkomstig de Onteigeningswet volgt. Het polderbestuur kan van de be doelde houders van trekdieren, voer en vaartuigen vorderen, dat zij de be nodigde voer- en vaartuigen met door hem aan te wijzen zand, stenen, rijs hout en andere benodigde materialen alsmede gereedschappen laden en op een of meer plaatsen bij elkaar bren gen, gereed om op eerste aanzegging naar de plaats van het gevaar ver voerd te kunnen worden. Het kan eveneens de benodigde voer- en vaar. tuigen tevoren doen laden, om die da delijk in geval van nood te kunnen gebruiken. Het niet terstond voldoen aan de oproepen, bevolen diensten en ver strekkingen wordt gestraft met eer. hechtenis van ten hoogste twaalf da gen of een geldboete van ten hoogste vijf en zeventig gulden." En tenslotte „Het polderbestuur kent overeen komstig een door hem ter zake vast gestelde regeling wegens het verricn- ten van de diensten en verstrekkingen een billijke vergoeding toe. Onmiddel lijk nadat zij is vastgesteld, wordt de regeling openbaar bekend gemaakt." VUISSINGSE HAVEN WORDT VERBETERD Uitbreiding tankinstallatie T"XE N.V. Haven van Vlissingen heeft L' besloten haar tankinstallatie aan de buitenhaven uit te breiden met drie grote tanks, elk met een inhoud van 3750 kubieke meter. De huidige capaciteit, die 7620 kubieke meter be draagt. wordt daardoor vergroot met 11.250 kubieke meter. Wanneer deze uitbreiding gereed is (verwacht wordt eind September) zal ook de lading van grote tankschepen kunnen worden opgeslagen. Er wordt thans te Vlissingen ook een dubbele pijpleiding aangelegd, waardoor twee verschillende produc ten zo nodig tegelijk, of kort na el kaar uit de schepen kunnen worden gehaald. Door nieuw te bouwen woningen, waren verschillende verzoeken binnen gekomen tot het aankopen van grond. Zo werd dan besloten om aan G. de Block en Boonman een stuk te ver kopen voor de prijs van f 3.75 per vierkante meter. Ook aan A. v. d. Heyden te Nieuw Namen zal een stuk grond verkocht worden voor de prijs van f 2.50 per vierk. meter. Hoewel oorspronkelijk gedacht werd aan verhoging van uitkeringen aan de bijzondere scholen, werd. dit maal een bedrag van f 24.- per leer ling gehandhaafd. Zo werd aan de bijzondere school te Clinge een voor schotuitkering verstrekt van f 4608.-. aan de bijzondere school te Nieuw Na men f 4200.- en aan Kapellebrug f 1424.-. Deze drie scholen hadden al le drie een grondige reparatie ontvan gen, zodat thans aan reparatie geen grote behoefte zal bestaan. De electrificatie van de Prosperpol- der-Oost bracht enige financiële moeilijkheden met zich mede. Voor het aansluiten van 19 woningen werd een bedrag vastgesteld van f 26.635-, terwijl voor 22 woningen aan te slui ten een bedrag geëist werd van f 48.445.-. In het tweede geval wor den dus de bijdragen zowel van ge meente, als van P.Z.E.M., als van alle belanghebbenden aanmerkelijk hoger. Daarom hadden B. en W. besloten om eens een onderhoud te hebben met de twee en twintig belanghebbenden. Zo als verwacht werd was men voor een aansluiting van 19 woningen. Zelfs zou het moeilijk geacht worden om het tweede plan bij de P.Z.E.M. aan trekkelijk te maken, aangezien de P. Z.E.M. met eenzelfde bedrag op een andere plaats meerdere woningen kan aansluiten. De Raad besloot dan over te gaan tot het aansluiten van de 19 woningen en tot het plaatsen van twee lantaarns op belangrijke punten. opcenten-heffing Vervolgens kwam in behandeling de opcentenheffing bij de personele en grondbelasting. In een vorige verga dering was een besluit genomen om de opcenten op de personele belasting te verlagen tot 150 pet. Bij nader inzien was gebleken, dat de opcenten op de personele belasting verlaagd moeten worden tot 80, waarna pas de opcen ten op de grondbelasting kunnen ver minderd worden. De voorzitter waar schuwde de Raad voor een al te over ijld besluit om de beide belastingen te verlagen. Het voorstel van B. en W. in deze was om de opcenten op de personele belasting te verlagen tot 80, terwijl de grondbelasting ongewijzigd gehandhaafd zal blijven. De heer Ha- geman zag liever, dat beide belastin gen verlaagd werden, doch uiteinde lijk legde hij zich neer bij het voor stel van B. en W. De wegverbetering in de Molen straat vormde een zeer belangrijk punt. Van de ingenieur van Provincia le Waterstaat was een schrijven hier omtrent ontvangen met een situatiete kening en een begroting. De weg was geprojecteerd vanaf de Gravenstraat tot aan de Hoofdstraat te St Jansteen. In totaal was de lengte 2600 m. Hiervan zou 1972 m. in onderhoud ko men bij de gemeente Clinge. De rest is voor de gemeente St Jansteen. Was in eerste instantie gedacht aan ver harding met beton, later werd hiervan afgezien. Immers beton was moeilijk te leggen op oude sloten. Daarom werd beter geacht een klinkerweg. De weg zou 5 m. breed worden. Aan weers kanten hiervan kwamen 30 cm keien te liggen on daarnaast aan iedere kant een rijwielpad van 1.50 M. Het trot toir aan weerskanten zou 1.35 m. breed worden. Het trottoir aan weers kanten zal lopen vanaf de Graven straat tot aan de woningen van Geub- bels en Van Hol. Verder zal nog een stukje trottoir komen aan het laat ste groepje huizen in de Molenstraat. Het electrisch net zal tegelijkertijd ondergronds worden gemaakt. De kos ten van deze totaal geprojecteerde weg worden geraamd op drie ton. Voor rekening van Clinge zal komen ongeveer f 215.000.-. waarvan de Pol der Clinge en de Provincie ook een aandeel zullen dragen. Het geheel wel beschouwd kon de Raad zich met al deze gegevens accoord verklaren. Natuurlijk waarschuwde de voorzit ter ervoor, dat slechts aan Provinciale Staten verzocht kon worden om de weg uit te voeren tot aan de Rijks weg, daar Clinge geen zeggenschap kan uitoefenen op andermans grond gebied. Ook kon de voorzitter nog aan de Raad meedelen, dat deze plannen nog deze zomer zouden worden ver wezenlijkt, het woonwagenkamp Met de gemeente Hulst waren be sprekingen gevoerd over het woonwa genkamp. Hulst had een plein voor een woonwagenkamp, doch daar er nog graafwerken moesten plaats heb ben, kon dit nog niet worden in ge bruik genomen. Nu Clinge tijdelijk 'n terrein ter beschikking zal stellen, zal binnen afzienbare tijd het woonwa genkamp lang de hoofdweg verdwij nen. Ook de overname van de Van Maelstedeweg kwam ter sprake. Clin ge zaltde helft moeten bijdragen in de kosten voor het optrekken van deze weg, zijnde f 1950.-. Daarna zal de overdracht plaats hebben. Tenslotte werd als derde punt besproken de zui veringsinstallatie. Clinge wil hiertoe gaarne medewerken, doch dan moeten vooraf de kosten, exploitatiekosten, fröbelschool In de rondvraag deelde de voorzit ter mede, dat bij schrijven van de mi nister van Onderwijs was meegedeeld, dat Clinge voor het bouwen van een fröbelschool op het urgentieplan was geplaatst. Er zullen thans definitieve plannen worden gemaakt voor het bouwen. Tot Ged. Staten van Zeeland was een schrijven gericht in verband met het geringe aantal woningen, dat aan de gemeente Clinge was toege wezen. In dit schrijven werd verzocht om de toegewezen woningen voor drie jaar in 1954 te mogen bouwen, of zo dit niet mogelijk is, 10 woningen te mogen bouwen met een subsidie door de gemeente verstrekt. De Raad was accoord met deze suggestie. Voorts vroeg de heer Hageman of het niet mogelijk was om een begin te maken met de verharding van de Polenlaan. Dit zal zo spoedig mogelijk bekeken worden. Ook de heer De Key- zer pleitte voor verbetering van de weg in het Zeegat, doch de voorzitter wees op de medewerking van de Pol der. De heer Van den Branden wees op de hoop keien welke zich in het Zeegat bevindt. De voorzitter deelde de Raad nog mede, dat iedereen deze keien kan kopen voor 5 ct per stuk. Vele men sen hebben er behoefte aan en daar om is het beter om deze te verkopen aan de mensen van de gemeente. De heer De Cock wees nog eens op de verdeling van het bouwvolume. Dit geschiedt volgens de datum van in schrijving. Hierna trok de Raad zich terug in geheime zitting. werden de situaties tot het laatste toe uitgebuit en zij wisten de voor een thriller zo nodige juiste sfeer van het begin voelbaar te maken. De décors waren smaakvol, terwijl Cruis Voor- berghs regie voortreffelijk was. Het publiek dankte enthousiast. Sas van Dent afdeling k.n.m.b. opgericht. In Hotel „Concordia" werd door de Sasse Vereniging van Neringdoenden haar jaarlijkse algemene ledenverga dering gehouden. De heer p. G. van de Weele uit Colijnsplaat, hoofdbe stuurslid van de Kon. Ned. Midden standsbond, besprak doel en streven van de landelijke organisatie. Hij wees op het grote nut van een plaat selijke middenstandsvereniging, waar na hij aantoonde, waarom de plaatse lijke verenigingen zich in landelijk verband dienden te organiseren. Hij besprak doel en werkwijze van ver schillende door de K.N.M.B. in het leven geroepen instellingen en ging zeer uitvoerig in op de grote taak, die de georganiseerde middenstand in vele commissies en semi-overheidsin- stellingen heeft vervuld. Ook de taak van de individuele middenstander werd belicht. Voorlichting op juri disch gebied is gewenst in verband met de vele wettelijke bepalingen. De K.N.M.B. had gemeend de eerste stap op dit gebied te moeten zetten door Mr D. Kluiver in Zeeland te detache ren. Mr D. Kluiver zette nog uiteen, op welke wijze hij in Zeeland hoopt te gaan werken. Resultaat van deze avond was, dat staande de vergade ring een afdeling Sas van Gent van de K.N.M.B. kon worden gevormd. W est dor pe Boerenleenbank in het goud. De datum van de feestelijkheden bij de viering van het 50-jarig bestaan van de Boerenleenbank en de Boerenbond is vastgesteld op Woensdag 16 Juni a.s. Teerdag. Op Zaterdag 15 Mei a.s. zal onze plaatselijke fanfare „Eikels worden Bomen" haar jaarlijkse teer dag houden. Evenals voorgaande jaren wordt op die dag ook een muzikale wandeling gemaakt door het dorp. oud-wethouder c. v.d. bilt overleden In de ouderdom van bijna 80 jaar overleed de heer C. Th. van de Bilt. De overledene was vele jaren wethou der en raadslid van onze gemeente en lid van verscheidene verenigingen en organisaties Hij was drager van de onderschei ding „Pro Ecclesia et Pontifice". De plechtige uitvaart zal 19 April om lo uur plaats hebben. schoolu1tvoer1ng. Kinderen van de Openbare Lagere School hebben in „Het Centrum" voor de leden van de Oudervereniging en de afd. Axel van Volksonderwijs een geslaagde schooluitvoering gegeven. De avond werd door voorzitter W. Die- leman met een kort woord ingezet. Het zou te ver voeren alle onderdelen van de avond op te sommen. Zeer ge slaagd was b.v. de door Joan Tier- sen gebrachte „Zigeunermelodieën" met medewerking van veertien meis jes. De aankleding was wèl-verzorgd, zo ook de entourage. Uiteraard gingen er de toneelstuk jes en zangspelen prima in. P)E raad van Kattendijke was al f evenmin enthousiast over de door G.S. voorgestelde grenswijzigingen, hoewel het grondgebied van die ge meente belangrijk er door wordt uit- uitgebreid. Solidariteit met Kloetinge. dat als zelfstandige gemeente - gaat de wijziging door - ophoudt te be staan. Aan Ged. staten zal de wens te kennen worden gegeven om het ge hele plan te herzien, zodat Kloetinge geen gevaar loopt; ook zal worden ge vraagd om voorafgaand overleg met de vertegenwoordigers van alle be trokken gemeentebesturen. Vrees voor eigen bestaan was de on dertoon van de discussies over deze zaak, omdat men bedrukt is ook nog eens aan Goes ten offer te vallen. Niet geheel redelijk verweet men Goes al thans expansie-zucht, wijl bedoelde gemeente er toch geen verwijt van te maken is, dat zij als woonplaats wordt begeerd en daarom zo snel groeit. Voorts werd als oordeel uitgespro ken dat de annexerende gemeente, de belangen van het gewonnen gebied niet zo zal behartigen als de eigen raad dit doet en dat de oorspronkelijke be woners zich nimmer één gaan voelen met de nieuwe gemeente. Tenslotte merkte men op. dat Kat tendijke Z"lf enige jaren terug heeft geageerd tegen wijziging van eigen grenzen en het daarom onlogisch zou zijn mee te werken aan de opheffing van een andere gemeente. WERK AAN „BOUTJES-PUTTEN" BEGONNEN. Dezer dagen werd een aanvang ge maakt met de egalisatie van het ter rein aan „Boutjes-Putten", dat zoals bekend, bestemd is als speelpark voor de jeugd van Axel-West. Het initiatief is uitgegaan van de onlangs opgerichte speeltuinvereniging, die dat oord zal exploiteren. Geslaagden. Mej. Jannie de Regt leerlinge van de blinde pianist, de heer G. de Caluwé te Sluiskil, slaag de te Gent voor het examen piano bij de Hogere Jury (met onderschei ding en aanbeveling voor verdere studie). Voor het avonddiploma „Electricie" slaagden aan de R. K. Technische school te Hulst, de heren B. Steenaert en J. Jansen van Roosendaal, alhier. Beplanting aangebracht. Aan de weg Axel-Zuiddorpe (tot Eerste Ver korting) heeft de Provinciale Water staat groenstroken aangelegd. Verder werden allerlei soorten heesters en boombeplanting aangebracht. Koewacht Beplanting. Aan de Provinciale weg in onze gemeente is een mooie verfraaiing aangebracht. De weg is op verschillende plaatsen aan beide kan ten met boompjes beplant. Tevens worden er thans tussen de bomen struiken geplant. Breskens EEN JACHTHAVEN Door de Rijkswaterstaat is aan de Brusselse jachtclub BRYC toestem ming verleend tot het aanleggen van een jachthaven gedurende de zomer maanden, aan de Westkant van de visserssteiger. De voorbereidende werkzaamheden zijn door enkele zeilsportliefhebbers uit Breskens reeds ter hand genomen. Op le Pinksterdag zal ter gelegen heid van de officiële ingebruikneming der jachthaven een rallye vanuit Hansweert naar Breskens worden ge houden. Het staat reeds vast dat er aan deze rallye door zeer veel bin nen- en buitenlandse jachten zal wor den deelgenomen Na aankomst der jachten zal de Brusselse jachtclub de ingebruikne ming in tegenwoordigheid van tal van plaatselijke autoriteiten vieren. Vismijn. Visaanvoer in de week van 4 t.m. 10 April. 3949 kg export garnalen 60-1.74, 646 kg binnenlandse garnalen 60-1.20. 230 kg bot 16-17, 159 kg schar 20-56. 55 kg schol 25-45. 80 kg tong 1.- - 1.88. 26 kg rog 39-59, 4 kg kabeljauw 34, 260 kg onverkochte garnalen. Waterlandkerkje Wegomlegging. De nieuwe beton weg IJzendijkeWaterlandkerkje Is thans opengesteld van de Provinciale weg SchoondijkeIJzendijke tot aan de Goudenpolder. De weg van de kom der gemeente tot de Goudenpolder is wegens de verdere uitvoering van de aanleg van de weg voor het verkeer afgesloten. Het gevolg hiervan is, dat de bus van de ZVTM niet meer tot op de kom der gemeente kan komen. De bushalte is thans bij de ingang van de Goudenpolder, bij de zgn. Drie- dijk. Zehate GOUDEN BRUILOFT. Jos. Hemelaar en Eug. Verbruggen alhier vierden hun gouden bruiloft. De gouden bruidegom werd geboren te Axel op 3 November 1880, terwijl zijn echtgenote te Hulst het levens licht aanschouwde op 16 Februari 1882 Op 13 April 1904 stapten zij te Hulst in het huwelijksbootje, Bij de viering van deze heugelijke gebeurtenis za gen zij zich o.a. omringd van hun 2 kinderen, drie kleinkinderen en twee achterkleinkinderen. Na de H. Mis uit dankbaarheid in de parochiekerk vorid de traditionele ontvangst ten stadhuize plaats, waar de erewijn werd geschonken en de feestelingen een „diploma" en het gebruikelijke geschenk in ontvangst mochten ne men. De verdere dag werd in intieme familiekring gezellig doorgebracht. Dames, Van Uw oude mantel maken wij een elegant kort jasje in een model naar eigen keuze. Geef ons Uw oude vos - wij maken een prachtige kraag of een chique stola voor U. Een SPOEDIGE aflevering kunnen wij garanderen. In de komende zomermaanden bewaren wij Uw bont in onze spe ciale gekoelde ruimten. Ook maken wij het bont MOTVRIJ. bekeeAét'tvafe den haag - Spui 149 Centrum Laan van Meerdervoort 291 breda - Catharinastraat 7 ANTWERPEN. Kon. Vlaamse Opera, 20 uur: De Parelvissers. AXEL. Het Centrum, 18.30 en 21 uur: De boekaniers der zeven zeeën. DE KLINGE. Kinema van Dijck, 19.30 uur: Zondige grenzen en Bakersprook je. Goes. Grand: 't Jolige weeuwtje. HULST. Bioscoopgebouw, 20 uur: Strijd om het heelal. MIDDELBURG. Electro: Een circus vluchtte. OOSTBURG. Ledel 20 uur: Comman do des doods. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 20 uur: De vrolijke gevangenis. TERNEUZEN. Luxor, 20 uur: Pech vogel en Co. Concertgebouw, 20 uur: De drie piraten. VLISSINGEN. Alhambra: Min of meer meermin. Luxor: Hard als gra niet. wonifl affairf zen verd aan i king, daarm de vc Reusel aanpal smg t f de ter ging z| aan dl Ookl menin| er ove het ge een ,,front| meent, een el Toen kingei| heid bewusfl moest king, vechtei van df voorsta maaktj zodat sprekit] voorop gem eel worden gen a] eisen Heeft resultal gepaktJ w< wijzigd notulen brachtf meld van wi| De B. en Zeeuwd garant| einde broekst] ding tq leden tiek dj de beti] sluiting vraagdl stel aal schappf de gen houd if tekenelf zaken, zitter, heer vl nen ha zoekenl dine if maatrq DEMa re Bu monde mens gesteh West-1 volgen Bred ni. RK MS 18 Juni. 1 ni. 's 30 Jun en MM Gertru Koning 26-29 Waalw lercolli Bergi 19 Jun ceum 30 Jun 21-23 2 Juli. 5-7 Jul RK Hï Juli. G en 19 Lyceun 22 Jun genbos idem BS A Hulst: Juni. Juni, ic Wilheli Juni, St Ger St Nor ni, idei HBS 7 en 8 ceum 15-17 II A 21 Odulpt idem HBS Waalw Gronds Juli, 15 Juli Zierikz Juni,

de Stem | 1954 | | pagina 2