LI Franse regering wankelt weer COMPROMIS: uitstel van executie? Brutale mensenroof in West Berliin De Schelde" trekt zich uit de vliegtuigbouw terug Schrijver van „Don Camillo tot 1 jaar veroordeeld Tien kerktorens op elkaar Vietminh groef loopgraaf een Frans vliegveld Gaullisten overwegen terugtrekking ministers FUSIE Stork-Werkspoor Met Pasen over de St Gotthard 100.000 Lire boete Autobotsing maakt slachtoffers Oud-ministers in ongenade R.T C.öpl8 Mei? En clat moet naar Duitsland toe.. Beslissing over cle heffing voor cle vlassers uitgesteld tot 1 Mei m ANTI-SOVJET-LEIDER ONTVOERD DERDE DIVISIE „OP HERHALING" Karpet verdwenen Koningin erelid van timmergilde r DAGBLAD VOOR ZEELAND Rood-China in de sub-commissie voor ontwapening Garanties van cle V. S. verwacht Uitbreiding in Vlissingen De fatale datum is verschoven Onder de ogen van de commandant.... „DE HEL VAN DIEN BIEN PHOE...." Door vriendin cle val gelokt? Toch reed die motor non 94e JAARGANG No. 21007 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N V. Uitgevers, Mij Neerlandia Verschijnt elke werkdag Bureaux: Breda, Keigerstraat lti let ttedaclie: 8181 Admi nistratie 8778 Veraniwourdelyk Hoofd redacteur: J J 11 A Bruna Redactieraad. U. J v Hootegem Ml L)1 A J J M Mes, Mr H B L de rtecntei L J v Weslende f V. M Veicauleien Abonnemeiitaprtls 01.1 vooruitbetaling 1 o8b oei kwartaal pet pusl t Boa per week (ultsuntend oij niet-posi- beslell t u 4d - Incasso wordt Derekena Losse nummers 13 cent Hoslrek no i Waï VRIJDAG 16 APRIL 1954 Advertentieprijs voor de getn le oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie t 0.12 per m/m llngezonden Mede delingen f 0 30 per m/m) bu contract aan- zienluke reductie, volledig tarief en Alge mene Voorwaarden woiden op aanvraag verstrekt Staalwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te dunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Telefoon 102 (Bubureaux. Terneuzen, Noordstraat 5ö, Tel. 2601, 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Hoort 7, Bureau vooi de Zeeuwse Eilanden: GOES. Westsingel 98. telefoon no. OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Russisch voorstel: ■"piJDENS de vergadering van de ont wapeningscommissie van de V.N.. stelde de Sovjct-l'nie gisteren voor, om communistisch China zitting te la ten nemen in de subcommissie voor de ontwapening. Vyshinsky, de geestelijke vader van dit voorstel, betoogde, dat verzet te gen zijn suggestie, onontkomelijk tot negatieve en ongunstige resultaten zou leiden. Men hoopt, dat Vyshinsky zich van stemming zal onthouden, als er over het Britse voorstel voor ontwa pening moet worden gestemd en dat hij dan zal instemmen met besprekin gen tussen de vijf grote mogendheden. Het Russische amendement zal zeker niet worden aangenomen. De Oostduitse vice-premier, Otto Nuschke, voert op eigen houtje een ontwapeningsactie. Hij heeft de Paus en de president van de Wereldraad van Kerken gevraagd, het hunne te doen voor een verbod van atoomwa pens. DE ZONDAGSWET zal voor Limburg (om de processies e.d.) worden ver zacht. De vraag, die bij ieder rijst, of dit in andere gebieden, b.v. Brabant, ook niet wenselyk zou zijn, is door mr Burger (P. v. d. A.) aan de minis ter voorgelegd. UIT DE jeugdgevangenis Nieuw-Vos- seveld te Vught zijn Zaterdagavond twee gevangenen ontsnapt. Men heeft nog geen spoor van hen kunnen vin den. TWEE DAGEN na de ramp, had een inwoner van Ouddorp (Z.H.) een briefkaartje met bijzonderheden over de overstroming, gestuurd aan een tamilielid, de heer C. Kalle, op Tho- len. Deze week kwam het kaartje aan, MINISTER WITTE stelt voor, de be groting van wederopbouw te wijzi gen, om een honderdtal oude Duitse bunkers in duinen en dijken, te kun nen opruimen. Dit zal f 4 millioen kosten. KONING SAOED van Saoedi-Arabië bezoekt momenteel Pakistan. Zijn lijf wacht is bewapend met machinege weren, dolken en wat er verder nog onder de jas schuil gaat. Echt een leuk uitstapje. VOLGENS het Indonesische ministe rie van Justitie is het nog niet zeker, dat de heren Schenkel en Schouten van hotel Savoy Homann in Bandung zullen worden uitgewezen. Er is nog geen beslissing genomen in deze. 2^0LANG FRANKRIJK nu al staat voor de beslissing over het houden van een debat in het parlement, inzake deelname aan de Europese Verdedigings Gemeenschap, wankelt de regering van dit op parlementair gebied veelgeplaagde land. Woens dagavond werd reeds voor een crisis gevreesd, toen het kabinet eiste, dat er een datum zou worden gesteld voor het begin van het debat. Enkele uren lang verwachtte iedereen de val van de zoveelste Franse regering, doch toen werd bekend, dat het ka binet zijn eis voor vaststelling van een datum had laten varen, waarmee de rust voorlopig terugkeerde. Gisteren echter, besloten de Gaullistische leiders, die felle tegenstan ders van de E.V.G. zijn, tot een spoedvergadering op Donderdag a.s., waarop besloten zou worden over het al dan niet terugtrekken van de vijf Gaul listische ministers uit de regering. De verwachting is, dat deze vergadering tevens het einde van de regering zal betekenen. QE GAULLISTEN hebben in hun klachtenboek o.m. de volgende punten genoteerd: de Westduitse grondwetsherziening, waardoor Duit se herbewapening mogelijk wordt ge maakt; de aanvaarding van een con ventie, die slechts een schijn van Britse samenwerking met de E.V.G. inhoudt; invloeden van buitenaf om de Geneefse conferentie te laten mis lukken en de dreiging van een Ame rikaanse schijngarantie, een schijn- overeenkomst inzake de Saar en de druk om het E.V.G.-verdrag (dat onaanvaardbaar blijft) bekrachtigd te krijgen. Dit alles klinkt onheilspellend ge noeg. Inmiddels is de regering wel gezwicht voor de argumenten tegen de vaststelling van een datum voor het E.V.G.-debat. Nu zal het kabinet de agenda-commissie van de Nationale Vergadering op 18 Mei verzoeken een datum vast te stellen. GARANTIES. Een belangrijke slap NTA maandenlange onderhandelingen is besloten tot een fusie van Werk spoor N V. te Amsterdam en de Kon. Machinefabriek Gebr. Stork en Co. N.V. te Hengelo. Deze bedrijven zijn vrijwel de oudste en mede de grootste vertegenwoordigsters van de machi ne-industrie in ons land. Het ogenblik voor de samenwerking is goed gekozen, zo hebben directies en commissarissen van beide onder nemingen meegedeeld. Er zal een nieuwe vennootschap worden opge richt, met Den Haag als zetel. Dooi de fusie worden nieuwe mogelijkhe den voor een verdergaande speciali satie geopend. Voor het Nederlandse economische leven is dit een moment van grote betekenis. EEN BOERIN in Windhoek (Z. W.-Afrika) redde het leven van haar man en 2 kinderen, door een leeuwin, die haar man aanviel, vast te grijpen. De man kreeg daardoor gelegenheid zijn geweer aan te leggen en te vuren. Raak! FNIT ZAL echter alleen gebeuren, in dien de onderhandelingen over de door Frankrijk gestelde voorwaarden zijn afgesloten. (Deze betreffen de Britse en Amerikaanse garanties, overeenstemming over de Saar. de toegevoegde protocollen en de verdra gen van Bonn en Parijs). Het bereiken van dit compromis houdt in: dat Bidault afziet van zijn dreiging, om de Geneefse conferentie niet bij te wonen, als er geen datum voor het E.V.G.-debat is bepaald. In Duitse politieke kringen, ver heugt men zich openlijk over cle En gelse belofte tot daadwerkelijke deel name aan de E.V.G. Men verwacht ook spoedig een garantie van de V.S., nat de Amerikaanse troepen in Euro pa zullen blijven. In Franse militaire kringen acht veelbetekenend, dat Enge land heeft voorgesteld een divisie ge- veentwagens ter beschikking van het y°?r^steIde Europese leger te stel- -™0rdt °P gewezen, dat reeds nu?tcioïse .tank"divisies in West- kiinaln uZlm =elegerd. Volgens deze voorstel be°ogt Engeland met zijn werlAnl der tot een nauwe samen- dufXè Lmet °ndersteunende West- «treeft n-?6" te k°Ten. dan dat het kins? nn o r uGn md'taire samenwer king op gelijke voet met de zes lan den, die tezamen de Europese verde digingsgemeenschap moeten instellen. IN DE BUUNDERKAMP onder Wolf heze, is gistermorgen een heidebrand ontstaan, die binnen een uur tijds, zes hectaren heide verwoestte. De oorzaak is een passerende, vonkenspattende locomotief, vermoedt men. IN OVERVEEN heeft een vrachtauto twee jongetjes van zes jaar overre den. De kinderen speelden met een autoped op het trottoir, toen de auto waarvan de remmen weigerden, hen greep. Eén der kinderen overleed ter stond. HET wapenschüd boven de Engel se ambassade is een week op stap ge weest. Dezer dagen belde een man op, om te zeggen, dat het schild buiten tegen de muur stond. Hij had het ding een week op zijn schoorsteen gehad, zei hij. DE WEERSTAND van de opstande lingen in Atjeh, is volgens de Indo nesische minister-president, nu ge broken. Ordeverstoringen zijn echter nog aan de orde van de dag. DE HOOFDINSPECTIE der Volksge zondheid deelt mee, dat de Alastrim- epidepiie (witte pokken) in Den Haag, nu absoluut geweken is. IN VERBAND met de omkoopschan dalen in Japan is nu een liberaal lid van de Japanse senaat, meneer Katoh. gearresteerd. Een dag tevoren waren reeds twee Kamerleden, behorend tot Josjida's partij, aangehouden. TWEE vroegere voorzitters van de Amerik. commissie voor atoom energie willen getuigen in het onder zoek. dat wordt ingesteld in de zaak- Dppenheimer. Verwacht wordt, dat beiden ten gunste van Oppenheimer zullen spreken. <>oooooooooooooooooo<xxxx> \Zonnig, maar schraal Weersverwachting, geldig tot vanavond: Opklaringen met 'n enkele ver- spreid optredende bui. Krachtige >tot matige wind tussen Noord en Noordoost. Vrij koud. O Vandaag: Zon onder 19.38 uur. SMaan op 18.15 uur. Morgen: Zon op 5.41 uur. Maan onder 4.53 uur. 000<>000000000<>0<>0<>0<X>000 p\E N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" heeft besloten, zich uit de vliegtuigbouw terug te trek ken. met de bedoeling, te komen tot een meer rationele productie en be drijfsvoering. Vanaf 1 Mei a.s. zal de N.V. Fokker de exploitatie van het fa briekscomplex van „De Schelde" te Dordrecht overnemen en dit geheel voor vliegtuigproductie inschakelen. „De Schelde" zal het vervaardigen van producten van licht-metaal en van ketelonderdelen, voorzover dit nog in Dordrecht geschiedde, gelei delijk aan inpassen en voortzetten in het bedrijf te Vlissingen. Maatregelen in die richting zijn reeds in Vlissin gen genomen. Het personeel uit de vliegtuigbouw kan overgaan naar Fokker. De werknemers in de zware plaatwerkerij kunnen overgaan naar Vlissingen. ..De Schelde" zal de lopende orders, o.m. omvattende een serie „Safir"-les- vliegtuigen in opdracht van een Zweedse fabriek, afmaken. In de fabricage van Hawker-..Hun- ter"-sti-aaljagers voor de Kon. Lucht macht, zal ..De Schelde" van heden af geen aandeel meer hebben. Een perio de van 20 jaar vliegtuigbouw in Dor drecht. loopt hiermee af. J/oor de eerste maal in de geschie denis, is men erin geslaagd de beroemde St. Gotthard-pas, die Noord- met Zuid-Zwitserland ver bindt, vóór de Paasdagen open te stellen voor het verkeer. Het zachte weer, de la,te datum waarop Pasen dit jaar valt, en het intensieve gebruik van sneeuw ploegen, uitgerust met het modern ste materieel, hebben dit histori sche feit mogelijk gemaakt. Tussen hoge sneeuwmuren, langs een smalle weg, moet het verkeer zich een pad naar boven banen. jJE SCHRIJ VER van „Don Ca millo", Guareschi, die uit gever is van het Italiaanse, IN EGYPTE [AE Raad der Revolutie in Egypte de regering van het Nijlland heb ben besloten, dat alle Wafdistische li berale en Saadistische ministers die zitting hebben gehad in kabinetten van 6 Februari 1942 tot 23 Juli 1952 voor de duur van 10 jaar uit hun buri gerrechten zullen worden ontzet Zij zullen geen zitting mogen nemen in regerings-organisaties, vakbonden en andere verenigingen, omdat zii „corrupt waren met de corrupteling Faroek". Een perszuivering in Egypte staat op het programma. Met Antillen en Suriname TAE REGERINGSRAAD van de An. tillen heeft een telegram van de Nederlandse regering ontvangen, waar in deze voorstelt de ronde-tafelcon ferentie met de Antillen en Suriname achttien Mei a.s. te doen beginnen. Het Nederlandse voorstel wordt thans door de Antilliaanse delegatie bespro ken. pj/oensdag is een autobus nabij Wijhe in botsing gekomen met een per sonenwagen, waardoor drie personen ernstig werden gewond en de bestuurder van de personenwagen werd gedood. De klap kwam zo hevig aan, dat de wagen als het ware uit elkaar gescheurd werd en het stoffelijk overschot van de bestuurder, de heer H. Wagteveld uit Wijhe, met behulp van snijbranders moest worden bevrijd. De foto laat zien welk een ravage er van de -Citroen overbleef. rechtse weekblad „Candido", is veroordeeld tot een jaar gevan genisstraf. Dit is het slot van het proces, dat de vroegere Italiaanse premier. De Gasperi, tegen Guareschi was begon nen, De Gasperi was er namelijk in het weekblad „Candido" van beschut digd, de geallieerden in 1944 te heb ben verzocht, een bombardement op Rome uit te voeren. De rechtbank constateerde, dat de documenten, die Guareschi als bewijsstukken bad mee gebracht, vals waren en men weiger de het verzoek van Guarcschi's ver dediger, om deze documenten door schriftkundigen te laten onderzoeken waardoor de echtheid dan zou zijn aangetoond. Guareschi kreeg, behalve de gevan genisstraf, een boete van 100.000 Lire en verder moet hij De Gasperi één Lire schadevergoeding betalen. De kosten van het geding (200.000 Lire), komen ook voor Guareschi's rekening. pvE ACTIE VOOR HET POOLSE KIND. die de volgende week Woensdag zijn climax gaat bele ven, wanneer wij de postpakketten naar de kampen in Duitsland gaan brengen, heeft heel veel hoofd brekens meegebracht. Maar ein delijk zijn we toch zover, dat we trots kunnen zeggen: het transport is nu tot in de puntjes geregeld. Zes grote wagens zullen Woensdag naar Duitsland vertrekken. Zes grote wagens, vól met stoffeliike bewijzen van naastenliefde. Die wagens zélf ziin trouwens ook ma^Mige bewiizen van daadwer kelijk meeleven met de actie. Stel u eens voor. wat het een expedi teur kost. om voor gemiddeld twee dagen een grote vrachtauto belan geloos af te staan.. Het gaat hier om ritjes van dik 1000 kilo meter uit-en-thuis! En toch kwa men die zes expediteurs er. De fa Jac. Stoof uit Breda meldde zich indertijd al. toen onze eerste publicatie over de kampen in Duitsland nog maar nauwelijks verschenen was. Al heel vlot daar na meldden zich expeditie C. Vriens en de fa L. Boomaars. bei den ook uit Breda. En nóg meer „Gaarve wil het hoofdbestuur van de Poolse katholieke vereni ciing in Nederland openlijk haar dank betuigen voor de buitenge woon mooie a.ctie welke op initiatief van „De Stemin Brabant ei Zeeland is gehouden. Waren wij reeds lenig overtuigd van de goed> nezindheid van het goede Brabantse en Zeeuwse volk jegens de Po len, die het voorrecht hadden aan hun bevrijding van het bezet tings juk mee te werken, deze actie, die een zo groot succes had, i daarvoor een bewijs temeer! Namens de kleintjes in cle kampen danken wij de initiatiefnemers de medewerkers en de milde gevers daarvoor van harte! God zegene het goede Brabant en Zeeland w.g. de voorzitter, ZIELÏNSKÏ. candidaten meldden zich. Daar was de fa De Rijck uit Sint Wil- lebrord. op de voet gevolgd door de fa J. J. Baay uit Breda. Vijf enorme vrachtwagens, die met el kaar tien hele inboedels zouden kunnen vervoeren. Maar er wa ren 15 000 pakkettenDe des kundigen gingen aan het meten en rekenen en kwamen tot de slot som. dat een hoeveelheid van 50 kubieke meter, niet geladen zou kunnen worden.... Als reddende migel verscheen toen de N.V. Van Oend Sz Loos het kantoor Bre da. wel te verstaan die zonder veel omhaal het vervoer van dat restant garandeerde. En zo rollen straks uw vijftienduizend pakket ten Duitsland binnen. Vijftien duizend stuks. die. op elkaar ge stapeld, een hoogte zouden berei ken van tien kerktorens! Nog steeds ontvangen wij blij ken van sympathie voor de actie. Ze alle te plaatsen zou ondoenlijk ziin. doch we maken een uitzon dering voor een hartelijke brief van de voorzitter der Poolse ka tholieke vereniging in Nederland, de heer Zielinski. Dit schrijft hij: A/JEN SCHRIJFT ONS uit Zeeuwsch-Vlaanderen: Nu door het B. v. H. de datum van 15 April verschoven is naar 1 Mei, is in Zeeuwsch-Vlaande ren en West-Brabant een toenemende spanning te constateren, naarmate deze fatale datum, de noodlottige dag van 1 Mei nadert. FAE EERSTE voorpostengevechten werden reeds gevoerd door het bij deurwaarders-exploit ter kennis bren gen van het aangetekend schrijven van het Bedrijfschap voor Vlas en Hennep, waarin werd aangezegd vóór 15 April a.s. te betalen. Zelfs deze mededeling was door meerdere vlas sers geweigerd te accepteren. Bij het Secretariaat van de Federatie en van de R. K. Zeeuwsch-Vlaamse Vlassers- bond komen meer en meer verzoeken om hulp binnen. Opnieuw werden adressen tot de Minister gericht. Wij staan vrijwel aan de vooravond van de dag, waarop aan de lopende band slachtoffers zullen vallen van een on juist en onrechtvaardig besluit, dat hals over kop genomen is op een tijd stip in de vaderlandse geschiedenis, zo verward als wij vermoedelijk sinds de Napoleontische bezetting niet meer hadden gekend. Het doorhameren op een vergade ring in Den Haag van het in Tilburg genomen besluit wordt door ons nog T~AE HEL van Dien Bien Phoe", zo noemen de Franse militairen de vesting, waarin zij nu al weken stand houden tegen voortdurende stormlopen van de Vietminh-opstandelingen. On danks de morele steun van Amerika, dat o.m. twee vliegkampschepen naar de Golf van Tonkin zond en een es- DIT NAJAAR DEHOUDENS onvoorziene omstan- digheden zullen de herhalings oefeningen voor de militairen van de Derde Divisie dit jaar tussen 1 No- cember en 15 December worden ge houden. Voor de meeste onderdelen is de duur van de herhalingsoefeningen op 23 dagen gesteld, echter met uitzon dering van de tankonderdelen van de derde divisie, die voor een langere duur onder de wapenen zullen wor den geroepen. Deze tankonderdelen zullen bovendien grotendeels in an dere perioden, namelijk tussen Juni en December van dit jaar onder de wapenen komen. ge- EE? ®rI'tAAL GEVAL van mensenroof, door communisten dan ie c e schokt 'en "d c heeU tle gemoederen van de Westberlijners eerimr te na l ?k een reeks Problemen bezorgd, die zeker niet fuur in Hp -1S Van een zekere Heinz Gleske' een belangrijke fi- werd Dinsdaeavnnd'd5 c?" v.luchtebngen uit communistische landen, nistischè oreanteaifp a 61/Ja"S* l«Wer van de N.T.S., een anti-commu- Tegelijkertiid verriwèe^ A'e*a1c,er Troegnovitsj, met geweld ontvoerd. evenals in Iuli 1059 u Gleske. cn men vermoedt, dat beiden aanslaante a„«?comm„nisfbeU;" "I V?"" LinSe °ok ec" ™or- Troegnovitsj staat dit in elk 7evalvast" fH r i'T"- gehracht Van rol heeft gesnoeid nf rio* f 7 Gleske m tleze een verraders- T)E OOSTDUITSE regering heeft met veel misbaar verklaard. dat Troegnovitsj, een Rus, vrijwillig naar de Sovjet-sector van Berlijn was ge komen en zichzelf bij de geheime po litie had gemeld. Hij en zijn metgezel (Gleske?) hadden belangrijke docu menten bij zich, over spionnage- en sabotage-activiteit van de Westelij ken en Troegnovitsj zou als bewijs van zijn goede trouw zelfs een be langrijke Westelijke spion hebben uit geleverd. De feiten, zoals ooggetuigen die bevestigen, zijn evenwel anders. An derhalf uur nadat Troegnovitsj de flat van Gleske betreden had, zagen twee medebewoonsters, vijf personen uit Gleske's woonkamer komen. Eén van die personen droeg het bewusteloze lichaam van Troegnovitsj over de schouder. Daarachter kwamen een don kere vrouw en twee mannen van wie er één die de getui gen herkenden als Gleske een opgerold karpet onder de arm hield. Een van de medebewoon sters vroeg Gleske wat er aan de hand was, waarop deze de vingers voor de mond hield. La ter zei hij echter: „Wij moeten naar een eerste hulppost." Het gezelschap stapte daarna in een wachtende auto en reed weg in de richting van de Sovjet-sector. MUZIEK. TOEN ENKELE UREN later de vrouw van Gleske, die door haai man naar de bioscoop was gestuurd („omdat hij dan rustiger kon praten") thuiskwam, ontdekte ze, dat het vloer kleed uit de hal was verdwenen. In een hoek van de kamer lag de hond van de Gleske's zachtjes te janken. Hij had een trap tegen de kop gehad bij de worsteling die - blijkens vele bloedsporen moest hebben plaats gevonden. Later werd bekend, dat er in de uren, die liggen tussen de komst van Troegnovitsj in het huis van Gleske, en zijn vertrek, op de benedenverdie ping oorverdovende muziek weer klonk. Wiens radio of gramofoon dit lawaai produceerde, kan men niet ontdekken, evenmin als duidelijk is, waarom Gleske een opgerold karpet onder de arm droeg, toen hij zijn huis verliet. kader transportvliegtuigen voor de be voorrading toezegde, staan de beleger den eigenlijk alleen. De Vietminh voert een niets-ont- ziende strijd, waarbij op honderd men senlevens meer of minder niet wordt gelet. Onder de ogen van kolonel De Castries, de Franse commandant van de vesting, bliezen de rebellen de startbaan van één der twee vliegvel den bij Dien Bicn Phoe op. Zij deden dit met behulp van bamboestokken, waarin zich springstof bevond. Mid den in het vliegveld maakten zij een enorme loopgraaf, die zij een tijdlang in handen hielden en van waaruit zij de Fransen hevig bestookten. Intussen blijkt wel. dat over de strijd slechts halve berichten de we reld bereiken. De correspondenten van de buitenlandse bladen, die de oorlog in Indo-China voor hun bladen be schrijven. hebben fel geprotesteerd te gen de censuur, die hen verhindert een juist beeld van de strijd te geven. tegenspraak TTET Vietnamese leger, dat met de "•"-l Fransen tegen de rebellen strijdt, zal niet worden versterkt door het 20.000 man tellende leger van de gods dienstige secte „Cao Dai". Berichten over een opgaan van dit leger in de Unie-strijdkrachten deden vorige week de ronde. Cambodja heeft officieel geprotesteerd tegen de schending van zijn gebied door de Vietminh. steeds gezien als misbruik van de voorzittershamer. Voor zover ons be kend is nimmer in het voltallige be stuur van het Bedrijfschap in Den Haag een discussie over deze zaak aan de orde geweest. De destijds be staande vakgroepen van handel, en industrie zijn nooit in de gelegenheid geweest, tenminste voordat de beslis sing reeds in Tilburg genomen was, zich over deze zaak uit te spreken. Nimmer ook zijn er concrete notulen over die vergadering in Tilburg ge produceerd. De verhalen die de ronde doen hierover zijn dermate verschil lend en verwarrend, dat er met geen mogelijkheid een juist inzicht in de gebeurtenis te verkrijgen is. Een feit staat als een paal boven water vast, dat er nimmer een heffing zou geko men zijn, indien alles op reglemen taire wijze zou zijn verlopen. Het Be drijfschap voor Vlas en Hennep, dat binnen niet al te lange tijd moet ver dwijnen, de datum is reeds bepaald, laat een wel bijzonder droevige erfe nis na. Inmiddels zetten de betrokke nen onverdroten hun strijd voor de gerechtigheid voort. 1 Mei zal een zwartedag wor den. wanneer het Bedrijfschap op grond van een executoriale titel die stoelt op onrecht, met de sterke arm zich meester maken van gelden en vlassers. Sommigen hebben zich alreeds af gevraagd of het gegeven uitstel tot 1 Mei verband houdt met de a.s. Sta tenverkiezingen, om 's ministers aan hang niet te verkleinen. Bij bezoek aan Londen L^ONINGIN JULIANA zal volgende maand tijdens haar bezoek aan Londen het hoogste eerbewijs van het zeshonderd jaar oude gilde van de timmerlieden ontvangen. Zij zal tot erelid van het gilde be noemd worden. Veldmaarschalk Burggraaf Montgomery is het enige andere erelid van het timmergilde. Zierikzeese scholieren op bloesemtocht a fgevaardigden van de Franse on- derwijsvereniging brachten het vorige jaar een bezoek aan Zierikzee en SDeciaal aan het lyceum, dat een schonking mocht toucheren van 15.000 gulden, waarvan voor deze school reeds belangrijke aankopen konden worden gedaan. Voorts werd een twintigtal leerlingen uitgenodigd een vacantie in Normandië te komen door brengen. wat deze zomer zal plaats hebben. Uit het gevormde fonds zal een bloesemtocht naar Zuid-Limburg worden gemaakt van 30 April tot 3 Mei. In het nabij Maastricht gelegen jeugdhuis „Rijkkolt" zullen de leerlin gen worden ondergebracht. lN. Delft moest een technisch student terecht staan, omdat hij overhoop had gelegen met een paar technische problemen. Deze betroffen zijn motorfiets een oud beestje dat de volgende gebreken vertoonde: de stuurinrichting werkte niet. de toeter was defect, de rem men waren ondeugdelijk, de uitlaat produceerde het lawaai van een straaljager, het frame was doorgezakt, het ontkoppe lingsmechanisme werkte alleen als het vehikel werd aange duwd. Het achterwiel zat los en om de lijst van gebreken vol te maken, was er een voortdu rend brandgevaar aanwezig. De student betoogde laconiek, dat het beest ie ondanks alle problemen toch rééd, maar de kantonrechter, voor wie hij verscheendacht er minder ge zellig over. Het werd 108 boe te en vernietiging van het frame.

de Stem | 1954 | | pagina 1