MODERNE LUCHTVAART eist het uiterste van de MENS KINO Gillette Q Protestmaand ONZE GROTE RIJKDOM Gillette Vaste ondergrond van Amsterdamse beurs VERDER DAN HET MOGELIJKE U' De strato-jet Geen muziek bij dauwtrappen! vecht tegen de duurte1. Nog 16 millioen vaderland-lozen Gewapend ter vergadering. PEPERMUNT Pater Kammerer vindt geheimzinnige Baliem-vallei Japanse vissersboten vermist Prijsstijgingen overal, maar WEKELIJKS BEURSOVERZICHT VAN 8 T. EN M. 14 APRIL 1954 VAN MIERLO n ZOON li. DERDE BLAD DONDERDAG 15 APRIL 1954 (Van onze luchtvaartmedewerker) TIT de testen, die men toekomstige vliegers afneemt, kan men -reeds concluderen, wat er van hen geëist wordt. Zij moeten lichamelijk en geestelijk boven de middelmaat uitsteken, aan gezien zij anders niet voor de vliegerij in aanmerking komen. Dit geldt dan slechts voor de grote groep van piloten, die vliegen met het normale gangbare materiaal. Wordt men echter uit verkoren voor het vliegen van meer speciale toestellen, dan zijn de eisen nog zwaarder. Als voorbeeld zullen wij ne men de mannen die vliegen met de b-47 „Stratojet". In dit toestel be vinden zich slechts drie piloten, die het werk moeten doen van tien man en wel onder voor lichaam en geest zeer ongunstige omstandigheden. Hun opleiding duurt liefstacht jaar. Zij moeten de geschiktheid bezitten voor meer dan één taak en wel voor pi loot. navigator bommenrichter, radar- bediener cn schutter. Al deze vakken moeten zij tot in de perfectie beheer sen. want anders zijn zij voor hun taak niet geschikt. Zij moet in staat zijn vluchten van 12 uur bij dag of nacht onder ongunstige omstandighe den uit te voeren, zonder slechts iets van hun concentratie en energie te verliezen. Hierbij wordt nog enige malen in de lucht getankt, hetgeen het uiterste van de piloten vergt. Zij mogen geen foutje maken, aangezien anders de gevolgen ruïneus zouden zijn. Kort om, hier wordt het uiterste van de mens gevraagd. Is het dan te verwon deren, dat er mannen bij zijn, die dit uiteindelijk niet uit kunnen houden en overvallen worden door een vre selijke vermoeidheid en volkomen apathie? Neen, dit is menselijk en be grijpelijk. Hieruit moge blijken, dat wij de grenzen van het menselijk kunnen, al thans op lichamelijk en geestelijk ge bied, naderen. DE RUIMTEVAART MU KOMEN WIJ op het terrein van de ruimtevaart. Een ieder is er reeds van overtuigd, dat de tijd niet (Advertentie) ver meer is, of het eerste ruimteschip zal de aarde verlaten voor een expe rimentele reis naar de maan of een ander deel. Gezien het reeds bovenver melde, kan men nagaan, wat er van de mannen geëist wordt, die voor de eerste maal aan een dergelijke vlucht zullen deelnemen. Zoals bekend, weten zij precies, wat hun te wachten staat, het is door de mannen van de wetenschap reeds keu rig uitgeknobbeld. Even na de start zullen zij onder de hoge versnelling tijdelijk het bewustzijn verliezen, waarbij het onbestuurde toestel door volautomatische instrumenten verder geloodst wordt. Alle inzittenden zit ten in hun heelal-overalls onbewege lijk aan hun zitplaatsen verbonden. Na verloop van tijd zullen zij hun ei gen gewicht verliezen door het ont breken van de zwaartekracht enzo voort, enzovoort. Theoretisch is dit allemaal heel aar dig en zelfs uitvoerbaar, maar in de praktijk krijgen wij te maken met echte mensen en hoe zullen deze op al die buitennissigheden reageren? ZEGGEN EN DOEN ben plaats genomen voor de werkelij ke vlucht en zij turen op de klok en tellen de seconden, die hen van de start scheiden, dan kon het wel eens voorkomen, dat zij op het laatste nip pertje zich realiseren, wat er zal gaan gebeuren cn het in een heel ander licht zien, dan voorheen. Een terug is dan niet meer mogelijk en wanneer de start werkelijkheid is geworden, wat gebeurt er dan psychisch met de ze mens? Een shock of volslagen krankzinnigheid kan het gevolg zijn- Laten wij aannemen, dat het lid der équipage goed door de geestelijke cri sis van de start heen komt, wat ge beurt er dan bijvoorbeeld, wanneer hij plotseling tot de ontdekking komt, dat hij geen gewicht meer heeft? Wan neer men hem dit vertelt bij zijn op leiding zal zijn reactie toch altijd an ders zijn, dan wanneer hij het ervaart. Wat gebeurt er met de man, wanneer hij in zijn ruimtepak uren onbewege lijk zit in uiterste concentratie, boven menselijke concentratie, want wat er gebeurt, is eigenlijk iets ongelooflijks, al heeft hij het in theorie al enige ke ren meegemaakt. Worden hier de jjl'enzen van het menselijk mogelijke niet overschreden? EN DE PASSAGIERS? CR IS een oud gezegde, dat ons leert, dat zeggen en doen nog altijd twee dingen zijn. Wanneer men zich beschikbaar stelt voor zo'n eerste proefvlucht in de ruimte, weet men wat er aan vast zit en welke risico's men loopt. Toch zijn er mensen, die zich in weerwil hiervan beschikbaar stellen. Zij ondergaan de testen, doch hebben hierbij nog altijd het voordeel, dat zij weten, dat ze veilig zijn. Wanneer zij nu in het toestel heb- Het is opvallend, dat steeds meer mensen „gewapend"met de natuurzuivere KING pepermunt, ter vergadering gaan. Ieder weet uit ervaring, dat vergaderen bete kent: veel praten en veel roken, waardoor eengeïrriteerde keel, een hinderlijke dro. ge mond niet uitblijven. KING doet al die bezwaren als bij toverslag verdwijnen Het is dan ook logisch, dat KING in elk gezelschap een uitzonderlijke plaats in neemt en dat de aanwezigheid van KING dooi iedereen als iets vanzelfsprekends "otdt aanvaard. Wie „ja" zegt tegen de Natuut, zegt ook „ja" tegen KING het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking CN AL ZOU men zji'n wonderteam bU elkaar kunnen krijgen, dat de ze tocht zonder schadelijke geestelij ke of lichamelijke gevolgen tot een goed einde zou brengen, hoever is dan nog de tijd verwijderd, dat ieder willekeurig mens rustig instapt voor een reisje naar de maan. Mars, of Venus? Dan zal de techniek toch eerst al deze factoren, die de mens tijdens de reis en hij de start onder zeer ho ge druk zetten, moeten wegwerken, want niet alle mensen zijn supermen sen. Natuurlijk liggen de zaken wel iets anders als men passagier op een nor male lijn is of als men een eerste proefvlucht meemaakt, maar er blij ven toch nog wel andere factoren De toepassing der Zondagswet TTangende de door de minister in Al uitzicht gestelde aanvulling van de Zondagswet, heeft het Openbaar Ministerie opdracht gekregen, om in het algemeen deze wet onverkort te handhaven. Alleen ten aanzien van processies cn „traditionele optochten" zal voorlopig-een afwachtende houding worden aangenomen en niet strafrech telijk worden opgetreden. Ten overvloede wordt er op gewe zen. dat wel zal worden ingegrepen, indien bij niet-godsdienstige of ker kelijke gebruiken, zoals het zoge naamde „dauwtrappen", de wettelijke bepalingen omtrent de Zondagsrust worden overtreden. jV/Iaandagmnidag is de bekende Fran- ciscaner missionaris, pater Kam merer, behouden op zijn basis Enaro- tali teruggekeerd van een succesrijke tocht naar de binnenlanden van Nw.- Guinea en meldde, dat hij als eerste missionaris de voet heeft gezet in de geheimzinnige Baliem-vallei, waar naar tientallen jaren gezocht is. Een telegram uit Hollandia aan het Provincialaat der Franciscanen te Weert, dat Dinsdag werd ontvangen, bevestigt het bericht. Pater Kamme rer is de bewuste missionaris, die vol gens mededeling van zijn dragers bij zijn eerste poging om de Baliem- vallei te bereiken, door vijandige Pa poea's op 28 Augustus 1952 werd over vallen, doodgespietst en verbrand. In October van dat jaar kwam hij ech ter gezond en wel op zijn basis te Enarotali terug. Sindsdien draagt hij zijn eigen bidprentje in zijn brevier op al zijn tochten mee. Pijlsnellestart over, die van grote invloed kunnen zijn. Theorie en praktijk zijn altijd nog twee dingen, die elkaar niet helemaal behoeven te dekken. Daarom is het zeker niet onmogelijk, dat tegen alle verwachting in de mens toch nimmer naar de maan of een ander hemelli chaam zal gaan. Niet omdat de tech niek het ons niet toestaat, maar dood eenvoudig omdat de mens het als mens niet kan. Zekerheid hierover zullen wij eerst hebben, wanneer de eerste proefvlucht met mensen is geslaagd ofmislukt. Ptrie Japanse vissersvaartuigen wor- h-* den na een storm, die Dinsdag boven de Stille Oceaan woedde, ver mist. Schepen van de Japanse kust wacht zoeken naar de drie vaartuigen, die tezamen een bemanning van 26 (Advertentie) £)E STEMMIGE Goede Week bereikt op Witte Donder dag een van haar hoogtepun ten. In alle kerken wordt dan met de verheven luister der liturgische plechtigheden de instelling der Eucharistie her dacht, de goede gave van Christus' liefde, die Hij ons naliet als een herinnering aan Zijn lijden. Waar ge komt op de wereld en waar ge een kerk binnentreedt, ge zult er een altaar treffen, versierd met de witte weelde der voor jaarsbloemen en met het bran dende licht der waskaarsen en met de biddende groepen van mensen, die het hooghei lig Sacrament komen vereren. Ge kunt dit beschouwen als een oase in een wereld, die dor is en doods en arm aan geestelijke waarden bij alle rijkdom aan stoffelijke wel vaart. Maar ver boven alles, wat de wereld kan bieden, stijgt de rijkdom van hetgeen daar verborgen achter de blanke sluier verwijlt, want dit is Christus zelf, wonend onder ons tot aan het einde van de tijden. Er gaat van de Witte Donderdag ontegenzeggelijk een aantrek kingskracht uit op degenen, die geloven, en we zijn er zeker van, dat niemand, die daar knielt ge durende de dag, er heen zal gaan zonder de warmte van Christus' liefde te hebben gevoeld in zijn binnenste. Wel is steeds, het ge hele jaar door, het Sacrament des Altaars de grootste rijkdom van onze kerken, maar vandaag blijkt dit nog sterker, nu de heiligen beelden bedekt staan en aan het oog onttrokken, nu het altaar ont bloot werd en leeg blijft en nu dat stil verblijf, waar Christus woont, de geheimvolle magneet blijkt, die de zielen aantrekt. Nu zou het de dag moeten zijn, waar op we mediterend neerzitten voor het rustaltaar van de Heer, nu zouden we het woord moeten ho ren: „de Meester is daar en roept u!" Nu zouden we aan ons voorbij moeten laten gaan de up en downs van ons eigen leven, de verborgen nederlagen en de bemoedigende overwinningen, de vele zwakhe den en de nog talrijker tegemoet komingen van de genade en we zouden zien, hoe steeds het Sacra ment van Christus' liefde de kracht geweest is, die ons omhoog trok uit de dood en de levens nood. Zou in deze Paastijd er in zovele zielen een geestelijke onrust ontstaan en een verlangen naar vergeving van de bedreven zonden, wanneer niet de uitnodiging om deel te nemen aan het gastmaal der H. Communie tot hun zielen had doorgeklonken en wanneer niet het verlangen, de vaste wil, in hen was gegroeid om zich ter- wille van dit hemels voedsel te ontdoen van zonde en fouten? ■"Talrijk zijn degenen, die op Witte Donderdag „hun Pasen hou den," neerknielend aan de tafel van de Heer. Het is alsof zij op de waag van de Apostelen: „Waar wilt Gij. dat wij U het Paasmaal bereiden?" het antwoord hebben beluisterd, dat de grote opperzaal nergens anders zijn zou dan in het eigen gezuiverde en voorbereide hart. En wanneer vandaag de stille luister straalt der Eucharistie rond het versierde rustaltaar in onze kerken, dan fonkelt de we reld van zovele stille tabernakels, die Hem hebben ontvangen. Werk lieden knielden neer voor zij naar hun werk gingen, moeders ont vingen Hem voor de dagelijkse zorg begon, priesters droegen Hem rond, studerenden zochten Zijn licht en eenvoudigen van harte onder gingen de onbeschrijfelijke rijkdom van dit hemels gastmaal. Wel kan men klagen over een wereld, die dwaalt en niet meer in God gelooft; over de woeste horden dergenen, die God en godsdienst vervolgen, maar wij knielen hier neer bij Hem, die aan Zijn apos telen deze Spijze gaf rp de avond, waarop Zijn aardse loopbaan werd bezegeld. En in de stille ogenblik ken van gebed, wanneer Hij in ons rust door de H. Communie, of wanneer wij aanbiddend neer zitten, zouden wij onze onkreuk bare trouw moeten betuigen aan Hem: „Tot wien zouden wij gaan; Gij hebt woorden van eeuwig leven!" Uit deze geestelijke rijk dom zouden wij telkens opnieuw moeten putten, hierheen zou ons telkens vernieuwd streven en ver langen moeten gaan, want wie in innige verbondenheid met de H. Communie leeft, gaat niet ten on der, maar verrijst voortdurend uit de zonde en bezit de meest kracht dadige vitaliteit voor de levens- tocht door de barre woestenij de zer wereld. Llieraan mogen we denken op de dag, waarop de witte weelde rond de stille Hostie hangt, de Witte Donderdag, waarop Christus feestdag houdt met de Hem ver bonden zielen. (Adverient'e) koppen hebben. Men neemt aan, dat ze gezonken zijn. Aanvankelijk waren elf vissersboten als vermist opgegeven, maar acht zijn inmiddels door schepen van de kust wacht in veiligheid gebracht. pROTESTMAAND? Protesteren Er zijn veul protestanten over de hele wereld. Wa valt er bij u, in Oost-Rozebeke, te protesteren Blijf bij uw rozen en uw beek". Ik hoor 't u zeggen, maar ge zegt 't wie meer, as ge m'nnen brief ten einde hebt gelezen. Mag ik U voor stellen: ,,'t Boechouts Comité"! Voelt ge goestink, dan moogt ge zeggen: „Charmé de faire connais- sance". Ik eb da nie gezeed, zulle, want ik eb grote moeite motten doen, om 'n lid van da comité nie tegen z'n achterste te schuppen. Maar m'n schoenen waren sjuust gekuist. Da passeerde op d'n mo,- ment, dat de vent 'n briefke, 'n ge drukt omzendbrieflce, tussen deur en dorpel wilde steken. En daar had ik 't protest tussen m'n vin gers. 't Boechouts Comité protes teert „plechtig en ernstig" tegen de verering der... Moeder-Gods! En ze verlangen, even plechtig en ernstig, da wij, Rozebeekse vlassers en hiekskesboeren, zullen mee proteste ren. Ge ziet da van ier! D'n duvel, die probeert, om tussen deur en drempel bij 'nne kuster te biechten te gaan. Nu hebt ge meteen 't hele Comité in uwen zak. 't Heeft twee ere-leden- propagandisten. twee afgevallen pa ters, die nu zitten te protesteren en waarvan er ena-da weet ik zo zeker as ik Sus hiet-van 't klooster naar de vrouw is gelopen, 't Is weer de antie ke geschiedenis: begint er ene af te vallen, dan is er ergens 'n vrouw aan t opstaan. En dan mot er seffes ge protesteerd worren om te doen ver staan: gullie, boeren, blijft in de duis ternis zitten maar wij zijn uit 't licht herrezen. Wie 'n ander as „vuil" be lastert, peist dat 'm zelf proper wordt. Maria-verering, zegt da briefke, is on christelijk, omdat ge, door die ver- e«nZ' afbreuk doet aan de eer, die ge alleenig aan Christus verschuldigd Z11 ...Simple comme bonjour, zoudt g? bijkans zeggen, maar ge zegt da nie, omdat ge nog 'n paar schouders hebt, om op te halen en 'nnen buik, om cue te doen schudden van de lach. Ik eb dieje vent met z'n briefke dan ook in z'nne col gepakt: „Boe chouts Comité, ga binnen, ga op dieje stoel zitten protesteren, dan vermoeit ge U met te veul. Ik mag toch zeker ook wel eventjes protesteren tegen wa gij ier protesteert? Luistert: 't eer betoon, dat ik do Moeder geef doe ik de Zoon tekort? Eigenlijk gesnater van 'n kiek, die 't snot heeft. Suppo- sons: ik hoe razend-veul van m'n moe der, wat ik dan ook gedaan èbik zag haar naar de ogen ik eb nooit iets importants ondernomen, as ik nie, op voorhand, zekers wist, da zij 't ver standig vondik was haar gehoor zaam. Nou komen ze haar, op haren naamdag, blommekes brengen, uit respect voor mijnkom ik nou blommekes tekort? Keer nou de af faire es om: ze zetten m ij n, allemaal uit eerbied, tot over m'n ellebogen in 't goud en de wierook en m'n moe derzien ze nog nie zitten". „Wacht 'n menuutje," zegde hij, „wij aanvaarden haar wel, maar...." „Jawel, jawel, ge aanvaardt Haar als een noodzakelijk „goed", 't Is maar de vraag, of Christus, Die Haar de moeder van 't ganse mensdom maakte, dus ook van de mannen van uw Comité, met dat „welwillend aan vaarden" van jullie content is. Ik zou daar nie content mee zijn, ik Zou jou, als gij mijn moeder, in m'n eigen huis, enkel maar as „noodzakelijk goed" behandelde, "nne schup onder oe achterste geven. En ik respecteer en aanvaard dan ook, dat. onze boeren ier allemaal zin- gen: „Wij groeten U. o, Koningin, o, Maria!" Ja, zeker, Koningin! Want hoe noemen ze hier. op deze mise rabele aardknikkcr. de vrouw, die 'n keuninkske ter wereld bracht, dat 'n paar blauwe Maandagen, krampachtig op 'n troon heeft zitten waggelen? Koningin! Hoe maggen ze hier dan de Moeder van de Koning der Eeuwen noemen? „Nou meugde gij weer pro testeren". Maar da heeft de vent nie gedaan. Hij kuierde de deur uit en gromde: „onverbeterlijk paaps." Ik eb U gezegd: m'n schoenen waren sjuust gekuist. Daarom gromde ik hem al- lenig maar achterna: „ge meent: on verbeterlijk kouwe pap, en die slik ken ons boeren ier nie". Ik schrijf u ditte, omdat ge U nie verwonderen mot. as da Boechouts Comité den een of den anderen dag, ook bij U in Olland begint te pro testeren. Dan weet ge op voorhand, wat voor kouwe pap ge in uwen ta loor te slikken krijgt. Want, ook over de biecht wordt er m dc omzend- briefkes geklapt. De biecht, zeggen ze, is geelegans niet van doen, daar wordt in de Evangelies geelegans nie van gesproken. Nu zoudt ge toch zeggen: heeft dieje vent nooit van 'nne Joannes gehoord? Daar mot 'm, as student op 't Semi narie, toch wel iets van gezeed zijn Of heeft 'm dat, onderweg, van 't klooster naar de vrouw, vergeten? Ze zeggen, och erme, da ze compassie ge voelen met de jonge, ongetrouwde, Briester, die dat allemaal in de biecht- vktfJ /"j1 aanhoren. Ce zoudt ze bij- Viffa voor hm fijngevoelig- rUn ^aar- weet ge wat onze eenvou- wLhi0E;rerU d.aar °P antwoorden: bt n bietje, en hij zal uit de horen nkrijgen''°UW n°g iet anders Maar, weet ge waar de kat ge knepen is? 'n Bietje verering van de Moeder-Gods... a la bonne heure da zi enze, as 't nie anders kans, wel deur de vingers, maar... 'n heel jaar Onze Lieven Heer tekort doen", da nemen ze in Boechout nie. Bctechout zal er nog wereldberoemd door worren... 't kan ook wereldberoerd zijn. Da kan er van afhangen, hoe lank da geprotesteer blijft duren. SUSKE VAN TESTELT Hier hebt U de gelegenheid kennis te maken met 's werelds beste scheetsysteem. Blauwe Gillette mesjes, de scherpste die ooit zijn geslepen en een Gillette precisie scheerapparaat. Die be horen bij elkander. Voor slechts f. 1.10 biedt Gillette U beide voordelen. Vraag Uw winkeliet U een Gillette 32' te tonen! Pakje met 5 Blauwe Gillette mesjes nu slechts 75 ct. Dispenser of pakje van 10 mesjes nu voor f. 1.50 Een Gtllette precisie scheer apparaat en 2 Blauwe Gillette mesjes slechts Een „goeie morgenbegint met Gillette! In deze kaart geven wij een beeld van het trieste vluchtelingenprobleem waar West-Europa nog veelal mee te kampen heeft. In totaal telt West- Europa momenteel ruim 16 millioen vluchtelmgbn. Slechts bijna twee mil lioen hiervan vallen onder het mandaat van de Hoge Commissaris, mr van Heuven Goedhart. De overige 14 millioen worden gezien als zgn. nationale vluchtelingen. Hoe nijpend het probleem voor Duitsland is, blijkt wel uit de cijfers daar meer van de helft van alle vluchtelingen in West-Duitsland verblijft. IN WALLSTREET PER SALDO KOERSSTIJGING TWTET het lange Paas-weekend voor de boeg heeft de Amsterdamse effectenbeurs de laatste dagen een wat verminderde activiteit vertoond. De markt heeft echter haar vaste on dergrond gehandhaafd. Belangrijke ge beurtenissen hebben zich niet voor gedaan, doch wel werden dividend verhogingen geannonceerd. Stonden certificaten Unilever in het begin van de berichtsperiode in de belangstelling, waardoor de brug van 300 pet wederom werd overschreden, aandelen Philips traden de laatste da gen op de voorgrond. Aandelen Ko ninklijke Olie schijnen thans hun hoogtepunt te hebben bereikt en het zal van het slotdividend afhangen, hoe de koers van dit fonds zich ver der zal houden. Inmiddels heeft de Dordtsche Petro leum Maatschappij medegedeeld, dat het om belasting-technische redenen niet mogelijk blijkt om tegenover de ontvangen aandelen Koninklijke Olie nieuwe aandelen Dordtsche Petroleum Mij uit te geven, die voor de verkrij gers vrij zullen zijn van inkomsten belasting. De te ontvangen aandelen Koninklijke Olie zullen derhalve t.z.t. aan het reeds aanwezige bezit van aandelen Koninklijke worden toege voegd, zonder dat het de bestaande boekwaarde van dit bezit zal verho gen. Voorts heeft de A.K.U. voorgesteld het slotdividend over het afgelopen boekjaar te bepalen op 8 pet in con tanten, zodat dit jaar 12 pet wordt uitgekeerd tegen 9 pet over 1952. Het huidige koersniveau van deze aande len stemt met dit dividend overeen. De Koninklijke Nederlandsche Zout heeft een emissie aangekondigd van f 6.000.000.- h 150 pet met recht van voorkeur voor aandeelhouders. Tevens werd voorgesteld over het boekjaar 1953 een onveranderd dividend uit te keren van 10 pet. Bij de stichting van een sodabedrijf nabij Delfzijl zal de Kon. Ned. Zout nauw betrokken zijn als mede-oprichtster en voornaamste aandeelhoudster. Tevens zal zij de grondstoffen (zout) leveren voor de sodaproductie. Naast de voor de in vesteringen reeds beschikbare midde len. dienen hiervoor dus bovendien de middelen, die uit bovengenoemde emissie zullen voortkomen. Vermoe delijk vanwege het feit. dat deze nieu we middelen de eerstvolgende jaren nog niet tot de winst zullen bijdragen, waardoor een conservatieve dividend politiek zal'zijn geboden, daalden de aandelen op dit bericht 15 punten tot 375 pet. Het Houthandelbedrijf Bontekoning Aukes heeft een dividend gedecla reerd van 20 5/6 pet, waarvan 12 2/3 pet in aandelen. Over 1952 werd 9 pet in contanten uitgekeerd. In dit ver band is het misschien nuttig iets die per op deze bonusuitkeringen in te gaan. DE BONUS rT",ELKENS weer wordt er van meer dere zijden op gewezen, dat de uitkering van bonusaandelen in feite de aandeelhouder geen voordeel brengt, want dat het voor hem uit eindelijk gaat om de dividenduitke ringen. die bij een klein kapitaal in percentage hoger kunnen zijn dan bij een groot kapitaal, zodat het dividend ln geld hetzelfde blijft. Theoretisch is dit volkomen waar. maar de aantrek kelijkheid van de bonus schuilt juist in de verwachting dat' over het ver- Advertentie) Bankiers Anno 1884 EFFECTEN-COUPONS grote kapitaal minstens een gelijk di vidend zal worden uitgekeerd, waarbij men er van uitgaat, dat geen directie tot uitkering van een bonus zal be sluiten. als die mogelijkheid voor haar maatschappij niet in het verschiet ligt. Aan de zijde der betrokken ven nootschappen kan er dan deze over weging zijn dat het zuiverder is om werkkapitaal wat in de vennootschap als eigendom van de aandeelhouders aanwezig is, als aandelenkapitaal tot uiting te brengen. Hoge dividenden op een schijnbaar klein kapitaal geven een verwrongen beeld van de bedrijfs resultaten en laten vaak hogere win sten vermoeden dan in werkelijkheid gemaakt worden. De bonus biedt dus directie de gelegenheid om aandeel houders een bevredigend rendement op hun werkelijk bezit te verschaffen zonder dat dit voor buitenstaanders tot verkeerde conclusies leidt. Tenslotte vermelden wij nog dat de Rotterdamsche Droogdok Mij een di vidend heeft voorgesteld van 22 pet (vorig jaar 20 pet). Hazemeyer 14 pet (vorig jaar 11 pet). Lijm- cn Gelatine- fabriek Delft 8 pet vorig jaar 7 pet). Drukkerij De Spaarnestad 12 pet over het van f 2 millioen tot f 3 millioen verhoogde kapitaal. Zoals men zich misschien zal herinneren werd het vo rig jaar een dividend van 10 pet en een bonus van 50 pet uitgekeerd, als mede 12.5 pet belastingdividend. De emissie van de Groninger Indus triële Credietbank. die naast een aan delen-emissie van f450.000.- overgaat tot een emissie van f200.000.- 47c obligaties met een maximum looptijd van 25 jaar blijkt, naar het prijsver loop van de claim, een groot succes te worden. ONOVERZICHTELIJK JN Wallstreet trad sedert ons vorige weekbericht per saldo een koers stijging op. Toch blijft de economische situatie in Amerika onoverzichtelijk. Immers vonden de koersstijgingen plaats in een periode dat het nieuws uit het bedrijfsleven geen enkele aan leiding tot optimisme gaf. In tegen deel, men kon een achteruitgang in OBLIGATIES Ned. '62-'64 3 3-3', 3 3 3 3 3 3' Ned. '47 Ned. '47 (doll.l.) G, Ned. *37 co Ned. Inv. eert. G? Gr. boekobl. '46 Ned.-Ind. '37 A 53 Ned. AANDELEN A'damsche Bank R'damsche Bank Twentsche Bank Nat. Handelsbank Ned. Handel-Mij Alg. Kunstz. Unie v. d. Bergh's Jurgens Mach. fabr. „Breda" Van Gelder Zonen Unilever Holl. Kunstz. Ind. Ned. Kabelfabr. G. B. v. A. Philips Kon. Ned. Hoogovens Wilton Fijenoord Int. Gew. Betonbouw Internatio Billiton Mi.i II Kon. Petroleum Rubb. C. Mij „A'dam" Bandar Rubber Mij. Holl. Amerika Lijn K.N.S.M. Nat. Bez. Ned. Scheepv. Unie R'damsche Lloyd Kon. Jav.-China Paketv Ver. Vorstenl. C. Mij Handelsver. „A'dam" Ned. Ind. Suiker Unie Ver. Deli-Mijen Senembah AMERIKAANSE FONDSEN (eert. v. aaneï.) Anaconda Copp. M. C. Bethlehem Steel Corp. General Motors International Nickel Rep. Steel Corp. United St. Steel Corp. Cities Service Comp. Shell Union Oil Comp. Tide Water Ass. Oil C. Southern Pacific C. Union Pacific Railr. C. de productie en een toename van de werkeloosheid constateren. Nog steeds kan men wijzen op gun stige factoren, maar het is een feit, dat de meeste deskundigen een voor zichtige houding blijven aannemen. De maand Maart heeft geen aanwijzin gen opgeleverd voor een duidelijke verbetering en ofschoon meer en meer de opvatting post vat, dat de achter uitgang over het dieptepunt heen is, is dit nog niet met statistische gege vens te staven. 6'4 *54 13/4 *54 99 5/16 99 7 16 97 7/16 98 116 93 93 1/8 95 95 3 4 99 99 3 16 91 6 96 91 L 96 96 1 2 96 7 8 102 1/2 103 190 187 1/2 178 14 177 183 180 1'2 159 1/2 144 3 4 177 179 1 2 213 217 280 282 144 1/2 142 207 206 1 2 289 1/2 296 101 1/4 100 1'2 213 214 271 277 3/4 185 1 4 179 199 1/2 201 146 148 155 153 294 3 4 290 447 1 2 445 3 4 93 34 92 1 4 121 120 148 1/2 148 1 4 132 1 2 132 133 1 2 134 3 4 131 12 132 1 2 135 136 22 3 4 19 5 8 121 3 4 120 1 '2 70 1 4 71 1/2 117 1/2 114 3 4 94 94 34 12 35 1/2 56 7/8 58 3 4 66 1 8 67 7 8 38 5 8 39 1 8 50 7/16 51 3/8 42 5/16 43 1,4 91 1/2 93 93 90 7'8 21 13/16- 22 3 16 39 15/16 41 110 5/8 113 1/4

de Stem | 1954 | | pagina 5