1 GEDACHTENIS KERK GEDACHTENISKERK op de Grebbe moet er in één dag komen et VBLR0Nzie je er geen barst van! De Spookkano Op 25 April zullen de stenen spreken Opnieuw een steentjesactie, maar het geheim kent u niet Persoonlijke goodwill Van ouds de lekkerste jREBBEBERG Qa-va-Seul AT EEN ONDERLIJKE ERELD HAAGSE BEI EVEN Ook m onze 11 en halve ponden Faber Uitstel ZEVEN GROTE STENEN Hoofdprijs van 20.000 gulden Reparatie RADIO TWEEDE BLAD DONDERDAG 15 APRIL 1954 (T CR IS EK IT TIJD geweest dat de L Kamerverkiezingen in Neder land volgens het districtenstelsel werden gehouden. Dit stelsel is nu al jaren vervangen door dat der evenredige vertegenwoordiging. Als gevolg daarvan worden de Kamer zetels nu zo „eerlijk" mogelijk ver deeld naar rat, van het totaal dei- uitgebrachte stemmen, dat in het gehele land op ieder der deelne mende partijen wordt uitgebracht. Een verkiezing volgens het dis trictenstelsel Engeland geeft hier van thans nog een bijzonder spre kend voorbeeld biedt uit de aard der zaak nimmer zo'n „eerlijke" verdeling. Van de andere kant heeft de evenredige vertegenwoordiging aan de zo levendige regionale ver kiezingsstrijd een einde gemaakt. Een der gevolgen van de invoe ring van het stelsel der evenredige vertegenwoordiging is ook, dat de binding met de gekozenen met de streek waar zij gekozen werden en met hun regionale kiezers is ver zwakt. Daartegenover staat, dat de voksvertegenwoordigers zich min der als regionale gekozenen en meer als landelijke vertegenwoordigers voelen. Tijdens het districtenstelsel waren de candidaten natuurlijk evenzeer representanten van hun politieke partij, maar de verkiezing droeg toch in bijzondere mate een per soonlijk karakter. Zoals thans nog bij de Statenverkiezingen in de Statenkieskringen van verschillen de provinciën. In de tijd van de districtsverkiezing ging het dus vooral om de keuze van de man. En de namen der candidaten „zeiden" iets in de betrokken streek. Hun goodwill speelde inderdaad een grote rol. Die was bij herhaling in staat de stem te trekken van kie zers, wier politieke opvattingen niet in overeenstemming waren met die van de candidaat. Vooral de liberale partij heeft dergelijke figuren ge kend. Men had vertrouwen in de persoon, de vooraanstaande regio nale figuur, juist als regionale ver tegenwoordiger. Bovendien was de ontwikkeling van de politieke par tijen in die dagen nog maar in een beginstadium. Deze ontwikkeling heeft zich vooral in de na-oorlogse jaren snel voltrokken, waardoor thans de „partij" sterk op de voor grond staat. Op de affiches der par- tiien spreekt het lijstnummer en de naam der partij nu meestal het sterkst. En toch is er sedert enkele jaren een kentering. Men gaat de politieke interesse weer prikkelen door belangstelling te vragen voor de persoon. En men drukt zijn portret op de affiches. Veelal het portret van de landelijke politieke leider. dat IS DAN de binding van de volksvertegenwoordiger aan het gewest, verminderd, zij heeft in de „provincie" zonder twijfel nog gro te betekenis. In onze katholieke kring is er bij de voorbereiding aan de landelijke verkiezingen steeds een sterke regionale drang voor de plaatsing van zoveel mogelijk ge westelijke candidaten op verkiesba re plaatsen en dan zo goed mogelijk „verdeeld" over de verschillende maatschappelijke standen. Deze aandrang is begrijpelijk en gerechtvaardigd, als hij maar niet zo ver gaat, dat een hele fractie practisch uitsluitend zou gaan be staan uit regionale en maatschap pelijke vertegenwoordigers. Het spe cialistische element zou dan ont breken, wat in de huidige omstan digheden zonder meer onverant woordelijk zou zijn. Een harmo- nieuse samenstelling van een Ka merfractie eist naast regionale en maatschappelijke figuren ook spe cialisten èn all-round politici. Dat zijn meestal personen, die geen gewest of maatschappelijke groepering „achter zich" weten en die hun goodwill zo belangrijk voor de politicus en de politieke partij moeten verkrijgen door hun parlementaire arbeid. Hun good will, hun reputatie, hun populari teit versterkt de partij, geeft de fractie steun bij haar arbeid. Men denke aan figuren als Romme, als Marga Klompé en Fens, als Kortenhorst, als Lucas. En er zijn er meer te noemen. Hun gro te bekwaamheid wordt algemeen erkend, hun invloed is groot. Men vraagt zich wel eens af, of de katholieken voldoende beseffen, wat het betekent deze politici in het openbaar bij te vallen, wat het betekent tegenover anderen te de monstreren, dat wij hen als onze voortrekkers beschouwen en wij achter hen staan. Andere partijen hebben de laatste jaren sterk de aandacht gevestigd op hun leiders. De verkiezingsaffi ches vertoonden hun beeltenis; men denke aan Oud en Drees. Deze par tijen hadden in '52 over het gehele land dezelfde lijsttrekker; hun gro te voorman. Wij katholieken had den zes verschillende lijstaanvoer ders. En toch; wij hebben onze lei ders zelf gekozen en herkiezen hen ook. Maar aan persoonsverering doen wij niet graag. Tot wij er wellicht toe gedwongen worden door anderen, die zich fel tegen onze voormannen Keren, die zij als onze leiders kénnen en vrezen. Waarom afficheert de C.P.N. an ders door heel Nederland de leuze; „Eenheid tegen Romme"? Om ons nu eens tot deze grote politieke leider te beperken: waar klinkt in onze kring de leus „Een heid mét Romme"? Wij aanvaarden onze leiders of wij doen dat niet. Doen wij het, dan zullen we meer dan vroeger ervan in het openbaar moeten getuigen. De katholieke po litieke voormannen hebben hieraan behoefte, al zullen zij zich daar over zelden uiten. En zij hebben bovendien recht op onze steun en onze aanhankelijkheid. QNDERLINGE critiek en critiek op hen die leiding geven, op welk gebied dan ook, is onder ons katholieken een te veelvuldig voor komend verschijnsel. Wij breken elkaar zo dikwijls af. dat wij het haast niet meer merken. Een ty pisch kenteken van onze nog on voltooide emancipatie. Het is dus een kwaal die verdwijnen zal. Want deze emancipatie groeit. Als wij dat beseffen, dan geven wij al een krachtige stoot in de goede richting. Want dan groeit ook de verdiende, openbare erkentelijk heid jegens onze leiders. l Advertentie) 'MV/.isSM,I/s///./, lvs.-/s,s. {-Jet is maar een vreemd geval, dat daar die Klaas Faber „rech tens" niet kan worden uitgeleverd. Adolf Hitler had gedecreteerd, dat lieden, die hun vaderland verloo chenden en in de S.S. traden, het Duitse staatsburgerschap deelachtig werden. Wat Adolf Hitler veror donneerde, vindt het Düsseldorfse gerecht nog altijd recht. De rege ring in Bonn kan zulk een rechter lijke uitspraak natuurlijk niet on gedaan maken. Ze zal echter wel iets te maken hebben met de nieu we arrestatie, waardoor nu kan worden nagegaan, of Faber voor de misdaden, in Nederland gepleegd, nu ook niet door de Duitse straf rechter kan worden aangepakt. Van Nederlandse zijde heeft men het hele dossier omtrent deze knaap reeds overgelegd. Het zijn waarlijk geen kleinigheden, waarvoor hij le venslang kreeg. Het zal ons zeer benieuwen, of de Duitse rechter de ze misdaden ook als zodanig zal be schouwen en straffen. Het is leer zaam, om de ware mentaliteit van het nieuwe Duitsland te leren ken nen. JTR IS aangekondigd, dat de pas poorten goedkoper worden. Heel wat ook, gelijk het gerucht wilde. Maar het schijnt zo uiterma te moeilijk te zijn, de leges die samen altijd meer dan tien gulden bedragen -te verlagen, dat er nog een heel jaar op gewerkt moet worden. Dit jaar komt er nog niets van die verlaging. Het zal wel aan ons niet-ambtenaarlijk brein liggen, maar snappen doen we dit uitstel niet. (Advertentie) In Iraaie tinten, een lust voor 't oog Ne het schilderen ene/ droog TNE Katholieke Na- -L' tionale Bond voor EHBO, die vorig jaar zo'n bijzonder groot succes heeft geoogst bij de Steen tjesactie ter gelegen heid van de Krom stafviering met als doel de afbouw van de Medische Facul teit, zal op 25 April, geheel belangeloos, wederom een Steen tjesactie, thans ten behoeve van de bouw van een Gedachte- niskerk op de Greb be, lanceren- Maar ditmaal zal dat geen kapotte zakdoeken betekenen, geen be schadigde meubelen en geen buren, die van al dat getimmer boos op U zijn, geen defecte broodplanken (want wat waren die stenen hard). De steentjes blijven ditmaal heel. En verder kunnen we er niet veel van zeggen, omdat het allemaal, om in militaire termen te spreken, „top-secret" is, maar dan ook helemaal. Het staat in elk geval vast, dat de clou van de actie, een heel andere is dan vorig jaar en dat Leo Pagano, op 25 April 's avonds voor de mi crofoon iets over het geheime proces zal vertellen. En wat belangrijk is: men mag geen steentjes tevoren breken. Het geheim zoudt U er niet door ontsluieren. Hoogstens kunt U de hoofdprijs verspelen. A AN de vooravond van de lan- delijke start der actie ten gunste van de Gedachteniskerk op de Grebbeberg hebb.-n perso neelsleden van de Katholieke E.H. B.O uitzonderlijk grote stir.en bezorgd aan het Paleis Soestdijk, bij Khrdinaal De Jong en bij de vijf bisschoppen in de verschillen de diocesen, 't Belangrijke van de ze stenen was eerstens een herin nering aan de komende steentjes- actie; maar die stenen oevatten toch ook een verrassing, plus het geheim, dat Zondag 25 April tij dens de K.R.O.-avond-uitzending zal worden onthuld. Aan het ko ninklijk paleis werden bovendien vier kleine stenen bezorgd, be stemd voor de prinsessen, die ook reeds met de pepermunt-actie een aandenken hadden ontvangen. c/e rf&Vtè Om kort te gaan: er zijn 6 hoofd prijzen. De eerste is het recht op een willekeurig goed ter waarde van 20.000 gulden Men kan naar believen een woonhuis, een woonark, een auto, of als U wilt een tweedehands vliegtuig nemen. Behalve de 5 volgen de prijzen, waarvan de minste een waarde van 700 gulden heeft zijn er nog legio andere. In totaal 1001 prij zen. En nu het sympathieke en waardige doel van de actie. De kerk op de Grebbe wordt een Gedachteniskerk voor alle gevallenen in de laatste oorlog, op de eerste plaats voor de soldaten, die sneuvelden in de beruchte Grebbelinie,, de Peel en an dere strijdpunten, maar ook voor de andere Nederlanders, wier leven de prijs werd voor onze vrijheid: voor de honderden, die in Rotterdam 't slacht offer werden van 'n onmenselijk bom bardement, voor de gestorvenen in de Duitse concentratiekampen, voor de gedeporteerden de gefusilleerden. Nie mand behoeft ver te denken. Ieder heeft in zijn familie, zijn kennissen- logsjaren liun leven gaven voor vrij heid en rerht. GEEN ANGST! kring wel iemand, wiens leven in de periode van 1940 1945 gewelddadig eindigde. EEUWIGE VLAM VAN GE BED. LToofdaalmoezenier R. H. M. Verhoe ven van de Luchtstrijdkrachten, bij het uitbreken van de oorlog aal moezenier van het 11e Regiment In fanterie, waarvan een grote gedeelte op de Grebbeberg in de Meidagen van 1940 sneuvelde, kreeg tijdens de oor log als pastoor van Rhenen van de aartsbisschop van Utrecht opdrrcht, 'n parochiekerk te bouwen, doch, zo zei- de hij: ,,'n Parochiekerk voor de leven den van dit geschonden stadje maar een Gedachteniskerk voor de doden van geheel Nederland". Ruim drie eeuwen heeft Rhenen geen Katholieke kerk gehad. Eerst in 1942 bouwde hoofdaalmoezenier Ver hoeven, toen pastoor Verhoeven en 5 jaar geleden opgevolgd door pastoor Vredendaal, een noodkerkje, dat straks vervangen zal worden door een vol waardige kerk, waarin de eeuwige vlam van het gebed zal branden voor alle goede vaderlanders, die in de oor- FAe ontsluiering van het geheim zal door Prins Bernhard en veel an dere autoriteiten in de K.R.O.-studio worden bijgewoond. Ook 15 oorlogs invaliden kunnen haar meemaken. De Koninklijke Militaire Kapel zorgt voor muzikale opluistering. Eén ding is al wel zeker: dat er weinig steentjes onverkocht zullen blijven. Want iedereen wil op die avond van Beloken Pasen de stenen horen spreken. Maar kom: we maken U maar nieuwsgierig. En onszelf ook. Want eerlijk gezegd, van dat geheim weten W3 evenveel als de rest van Neder land En mocht U de hoofdprijs heb ben maakt U dan geen zorgen. Wan neer U geen huis zoudt begeren, och, dan is ook daar wel een oplossing voor. Dan begint men van het kapi taal een fabriek, men schaft zich een veestapel aan of men vernieuwt het huis van onder tot boven met meubi lair. De prijs van zo'n lot (steentje) is een kwartje en het doel zó verhe ven, zó sympathiek, dat wij feite! ij K zonder al die bekoorlijkheden meer dan één steentje moesten aanschaf fen, want het betreft een ere-plicht voor hen. die in de voorbije oorlog voor ons zijn gevallen. De kern moet er in één dag komen. (Advertentie) l- SCHOENCRÈME - WRIJFWAS KOPERPOETS Westberlijnse politieman spionneerde P)E Westberlijnse politieman Welhelm Steller is Dinsdag gearresteerd, verdacht van spionnage. Hij heeft reeds bekend in de afgelopen twee jaar inlichtingen 0ver de Westberlijnse po litie te hebben versti'ekt aan de Oost- Duitse volkspolitie. doch zei niet voor het geven van deze inlichtingen be taald te zijn. QP DE Leyweg in Den Haag ontstond een aanrijding tussen een invalidewagen, be stuurd door een 73-jarige man en een auto. De automobilist reed door en de man trachtte ook zijn weg te vervolgen. Zijn wagentje had echter zo veel schade opgelopen, dat hij weldra zijn pogingen moest opgeven. Er verzamelde zich, zoals dat geschiedt, een me- nipte mensen om zijn wagen- tje. Een van de omstanders opperde het voorstel, dat ie der één of meer kwartjes zou offeren ten behoeve van de re paratie. Hieraan werd onmid dellijk gevolg gegeven en wel dra was een tientje bijeen. Het wagentje werd naar een rij wielhersteller gebracht, die zich bereid verklaarde de re- paratie gratis te doen geschie- den en de benodigde onderde- 1 len tegen inkoopsprijs te le- 1 veren. Dame N BEIEREN heeft men weer stevig aangepakt. Daar werd een wed strijd voor sigarenrokers gehouden. Er namen vier vrouwen deel. De 50-jarige huisvrouw Anna Nieder- brucher won de strijd. Zij hield haar sigaar 2 uur en 26 minuten bran dende en dat wil wat zeggen in de ze tijd. Zij brak hiermee tevens het Duitse record. I met het gevolg, dat ook de tweehonderd vogels die er in zaten de volgende morgen waren gevlogen. Politiek TN CAIRO heeft mevrouw Nagia Noestafa het leven geschonken aan een drieling. Om politieke rede nen kregen de borelingen de namen van Naguib, Nasser en de minister van voorlichting, Salem. Nu moet het er al erg revolutionnair toegaan wil mevrouw niet telkens een jon getje bij de hand hebben, dat naar de hoogste man van het land heet. Dat geeft haar een veilig gevoel. Gedrag P)E 14-JARIGE heer Michael Quick uit Florida stapte naar de dierentuin en maakte de hok ken open van vier haviken, veer tien papegaaien en een leeuw. Toen alles weer ongeveer was ge vangen, vroeg men Michael waar om hij dat had gedaan. „Het ver veelde me elke dag naar de tele visie te moeten kijken", zei deze. Flink. WOORTAAN zal miss Margaret Chettleburgh in het Engelse Nor wich geen schoenen meer maken. Zij is thans 75 jaar, maar ze houdt niet op met haar vak, omdat ze te oud is. „Er moet toch iemand zijn, die voor moeder zorgt", verklaart Mar garet. V reemd JWJET VERBAZING zagen de bewa- kers van de gevangenis te Oliver Springs in Amerika, dat een man bezig was het slot van een cel te for ceren. Tevoren had hij .zich met ge weld toegang verschaft tot het ge bouw. De man was dronken en dacht, dat hij aan zijn eigen huisdeur stond te morrelen. Hij werd opge sloten in dezelfde cel, waar hij schijnbaar zo graag in wilde. Dat was meer een symbolisch gebaar. Vogels IN het Engelse graafschap Yorkshire werd ingebroken bij een vogelhandelaar. De dief stal de hele voorraad vo gelzaad. Bij toeval liet hij de deur van de volière open staan Mislukking pTELIPE Ledelski in Mexico City heeft zijn examen voor autobe stuurder'niet gehaald. Hij -kte met de laagst mogelijke punten. Tijdens de rit, die voor het examen gold, reed hij een politie-agent onderste boven, die thans met een gebroken been in het ziekenhuis ligt. Paraplu JN EEN BLAD te Posos de Caldas, in Brazilië, verscheen deze adver tentie: „Een buspassagier van de Express Brasileiro heeft zijn mooie Italiaanse paraplu vergeten. Het is een paraplu, die ernstig onheil kan aanrichten aan degene, die er ge bruik van zou maken en aan de wet tige eigenaar onthouden. Op deze paraplu rust een magische vloek". De busonderneming heeft medege deeld, dat vier paraplu's zijn inge leverd, maar geen van deze betoverd was! VRIJDAG 16 APRIL 1954 HILVERSUM I, 402 M. NCRV: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 7.30 Idem. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Tot Uw dienst, caus. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.30 Passie- dienst. 11.45 Gram. 12.00 Kamerork., vo caal kwartet en sol. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gevar. muz. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 Koorzang. 13.35 Gram. 14.00 V. d. jeugd. 14.30 Gram. 15.15 Voordr. 15.45 Gram. 16.00 „Het kweken van middelgrootbloemige Chry santen''. caus. 16.15 Vocaal ens. en so listen. 16.50 Gram. 17.00 Jeugdkoor. 17.15 Gram. 17.45 Fries progr. 18.00 Harmonie- ork. 18.20 Lichte muz. 18.45 Gram. 18.50 Nieuws en weerber. 19.00 Ned. Herv. Kerkdienst. 20.30 ..Kamerork., voc. en instr. koor en sol. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15 Nat. Schaakkamp. 23.20-24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. VARA: 7.00 VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.45 V. d. huisvr. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 „Kinderen en men sen", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. 10.30 V. d. kleuters. 10.50 Or gel en sopr. 11.20 Voordr. 11.40 Viola da Advertent e) gamba en clavecimbel. AVRO: 12.00 Or gel, viool en alt. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Sport en prognose. 12 48 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade-ork. 14.00 V. d. vrouw. 14.20 Orgelconc. 14.50 „Eenheid door en rondom de Gekruisigde", caus. 15.05 Strijkkwart. 15.40 Gram. 16.00 Gram. 16.30 Muzikale caus. 17.10 V. d. jeugd. 17.40 Orgelspel. 18.00 Nws. 18.15 Verz. progr. 18.45 „De haverkist", hoorsp. 19.00 V. d. jeugd. 19.10 Zang en gitaar. VPRO: 19.30 Avondmaalsdienst. 20.40 Kamerkoor. 20.55 Nws. VARA: 21.00 Radio Philharmonisch ork. en solist. 21.55 Buitenl. weekoverz. 22.10 Dubbelkwart. en sol. VPRO: 22.40 „Vandaag", caus. 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Omr. ork. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 en 14.00 Gram. 15.00 Matthauspassion, Schütz. 16.05 Bazuinkwartet. 16.30 Omr. ork. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.30 Koor zang. 18.00 Godsd. caus. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Kruisliederen. 20.00 Gram. 20.15 Symph. ork. en koren. 20.47 Gram. 21.00 Kunstkaleidoscoop. 21.15 Symph. ork. en koren. 21.40 Gram. 22.00 Nws. 22.00 Nws. 22.15 Internat. Radio-Universi teit. 22.30 Gram. 22.55-23.00 Uws. BRUSSEL, 484 M. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.20, 14.00 en 14.30 Gram. 15.00 „Jesus", oratorium. 16.45 Gram. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 17.30 Vioolrecital. 17.55 Gram. 19.00 Kath. uitz. 19.30 Nws. 20.00 Kamerork.. koren en sol. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.55 Nws. VRAAB DE JUISTE SOORT dour William Byron Mowery 35) Norman zette hun aanhangmotor op volle kracht en zij voeren verder stroomop. Hun hoop op een heimelijke cntcn 'ppin® en een n em rkt n i deren van de pas wa. v rv'ogen. Bn rd had lont ge ok n en kw m hen met man en macht achterna, de Sulteena OP. Beiden grepen naar de riemen en Alan zette zich middenin, waar hij harder kon roeien dan in de voorste ven. Door te roeien konden zij hun vaart een paar mijl per uur opvoeren; zij wierpen zich met kracht op hun taak. met snelle slagen, die het mo tortje aanzienlijk hielpen. Het was de grote motorboot, die zij het meest vreesden, méér dan het vliegtuig en méér dan het vuurgevecht, dat hen in de Pas wachtte. Met een machinegeweer op het bovendek en een rij kano's op de achtersteven, haalae dit vaartuig hen in. legde drie mijlen af tegen zij één. en vervoerde twin tig tot vijfentwintig gewapende man nen, zij hadden geen idee, hoe dicht de boot bij hen was; zij wisten alleen, dat zij er voor moesten zor gen, dat zij het eerst aan de Babiche Waterval waren. Verder kon de motor boot niet komen; daar zouden de achtervolgers roeibootjes moeten ne men. Een wakend oog houdend op de ij- vier achter hen, doorworstelden zij de moeizame mijlen naar de Sulteena Pas, over door de wind opgezweepte meertjes, vlak langs landtongen sche rend, dicht onder de voet van bergen voorbij. Alan schepte moed uit de weten schap. dat dit zijn laatste etappe was. Morgen zou hij of veilig zijn in de gebergten achter de pas, of een gevangene of dood. „Nu heb jij het ook al met Tante Politie aan de stok, Eric, Die lui za gen ons samen en we hebben hun vliegtuig stukgeschoten. Het lijkt wel, of iedereen die mij helpt in moeilijk heden komt. Luke is gedood, Joan zit in het moeras, en nu jij." „Maak je daarover geen zorgen," verzocht Norman. .Ik zal mij wei er uit redden. Ik ben niet voor niets tien jaar bij de politie geweest." Naarmate de middag verstreek, klaarde het weer oP, de zon brak door de wolken en de wind ging wat liggen. Aan het einde van een lang meer, voeren zij om een berg heen en kon den voor het eerst, ten Noorden, de Lange Draagplaats, dertig mijl verder, zien liggen. „Kijk!" Alan wees met zijn riem op de machtige, V-vormige kloof. De aan beide zijden oprijzende gebergten glin sterden wit in de ondergaande zon, maar de kloof zelf was een bleek, wa zig olauw. „Geen sneeuw. Dat is een meevaller voor ons. In plaats van door sneeuw te moeten waden en overal sporen achter te laten, kan ik die draag plaats in galop nemen." „Als wij zover komen." zei Norman. omkijkend. Toen Alan naar het Noordwesten keek, overweldigde hem bijna de woest heid van het Sulteena-bovenland. hoe wel hij bijna zijn halve leven in bergen had doorgebracht. Het was veel woester dan het boven gebied van de Teluwaceet, een ele mentair land van wolken en water, van naakte rotsen en eeuwige sneeuw, van appelgroene hemel en blauw-wit gletscherijs. Slechts de vallei van de Sulteena was begroeid en dat nog maar schaars met door de wind verwrongen stammetjes en struiken. Zonder bomen, zonder enig verzach tend groen, verhieven zich naakt en kaal de majestueuze bergen tweedui zend voet tegen de hemel, hun toppen gehuld in ijle nevel als rook van de vredespijp op een vergadering van machtige reuzen. Geweldige ijsvelden, als octopussen met wijdvertakte armen, dekten het gebergte; over duizenden vierkante meters strekten zich ongerepte sneeuw velden uit. Ontelbare bergstromen vie len in cascades van de gletschers om laag, om hun wateren in de moeder rivier te werpen en langs de loodrechte hellingen hingen mijlenlange taluds en grote velden „losse stenen", die er uit zagen of de minste aanraking een ge weldige lawine zou veroorzaken. Het zien van die blauwe berginke- ping herinnerde Alan aan de inkeping van de Teluwaceet en de goede oude Luke; Luke's voorspelling viel hem weer in: „de aanvoerder der Shaga- lasha zal zelf met hem trekken,.,, en hem helpen vluchten." Hoe goed was die voorspelling uitgekomen! Hoewel niet langer een der Shagalasha, zat Eric Norman met hem in dezelfde kano en hielp hem vluchten, zoals Luke gezegd had. Hij vroeg zich af, of ook Luke's an dere waarzegging: „aan de Shaga lasha ontkomt niemand!" in vervul ling zou gaan. Toen zij op weg gingen, verwachtte hij Eric Norman te zullen haten. Er was grond genoeg voor. Om te begin nen de onuitgesproken naijver over Joan, Hij vergat ook niet, dat Norman verkozen had hem op te offeren om Joans vader te redden en met een bit terheid dacht hij eraan, hoe Norman naar Lac L'Outre zou terugkeren en aan Joan's overstelpende verplichtin gen jegens die man. Doch ondanks alles kon hij Eric Norman niet haten. De instinctieve vriendschap van die eerste avond, toen zij elkaar de hand drukten op de aan legplaats van Lac L'Outre, had alle tegenspoed overleefd. Meer dan eens zweefden <je woorden op Alan's lippen „Erie, in Godsnaam, laat Joan niet Ie aanzoek aannemen, om haar schuld te delgen. Zij schat je enkel als een vriend. Zij heeft mij haar woord ge geven." Doch hij sprak de woorden niet uit. Hij ging heen. Hij wist niet wat hem te wachten stond. Norman was Joans enige vriend en zij kon zijn hulp nog zo bitter nodig hebben in de maanden die komen zouden. Welk een ironie van het noodlot, dat hij aan gevangenneming trachtte 'e ontkomen, terwijl gevangenneming volledige rehabilitatie voor hem be duidde; dat hij zoveel moeite deed om te ontsnappen, hoewel ontsnappen een bestaan van naamloos vluchteling in hield Met grimmige voldoening be dacht hij echter, dat hij althans hierin zijn lot zelf in handen nam en het vormde naar zijn wil. Hij dekte Joans vader, opzettelijk en vrijwillig. Door zijn daad was Boyd Hastings vrij. Dat was geen toeval, maar vrije keuze. De laatste dagen naarmate de achter grond van de gebeurtenissen te Lac L'Outre hem duidelijk was geworden, was hij langzamerhand tot het inzicht gekomen. <jat zijn sombere beschou wing, als zou het leven van een mens geheel afhankelijk zijn van een blind toeval, niet de juiste was Die moei lijkheden waren niet ontstaan door een toeval, doch uit het karakter van de betrokken personen. Had Seih Grind- ley's hebzucht niet de rampzalige la wine aan het rollen gebracht? Hadden niet Clint Thello's meedogenloosheid Boyd Hasting s Korte afdwaling. Joans overmatig plichtsbesef en Normans aanvankelijke blindheid voor de wa re toedracht had niet hijzelf, met zijn kinderlijk vertrouwen jegens Thel- lo aan de Dunbar bijgedragen tot het verloop der gebeurtenissen? Om vier uur toen de zon juist ach ter de waterscheiding in het Westen was weggezonken en de eerste avond schaduwen het dal vulden, naderden zij de Babiche waterval. Nog drie mijl en zij hadden de wedloop met de motor boot gewonnen. Terwijl zij een meertje overstaken, zag Alan aan hun rechterhand een vreemd voorwerp op het water dobbe ren, Het leek op een stuk hout, maar hij meende bovenaan de bol van een mannenhoed te onderscheiden en een arm ernaast te zien bengelen. „Eric, kijk daar eens, wat zou dat zijn?" Norman tuurde door de schemering. „Het lijkt wel een omgeslagen kano." „Dat dacht ik ook al. En als dat niet een arm en een hoed zijn..., laten we er eens langs varen en kijken." Het bleek inderdaad een kano half vol water en op het punt om te zin ken, in de kano drijvend op het wa ter. lag het lijk van een man, met een gapende kogelwonde midden in het voorhoofd. Ontsteld over deze vreselijke vondst pakten zij het vaartuigje beet. beke ken de man nauwkeuriger en trachtten het raadsel te doorgronden. De hoed steunde tegen de voorste doft. zijn arm hing overboord, zijn ge weer lag onder water op de bodem van de boot. Hij had geen roeispaan, geen bagage, niets van de uitrusting, die men op en expeditie in de wilder nis meeneemt, behalve het geweer. Hij scheen reeds enkele dag dood. „Een mesties", oordeelde Norman. mt een Mik op de donkere huidskleur en brede jukbeenderen. Hij stak de hand uit en veegde het donkere haar uit het gezicht. (Wordt vervolgd).

de Stem | 1954 | | pagina 3