Zeeuwse folkloristische manifestatie etu&v Het Brabants Orkest assisteert bij Mahlers Achtste Z-VLAANDEREN 0RGAT0NICUM ZUID-BEVELAND Acht jaar wegens poging tot moord MUZIKAAL WERELD-EVENEMENT V erantwoorcling geldzendingen Geslaagde Paasveiling in Kapelle Verkouden..? EPEDA DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 15 APRIL 1954 Dankbaarheid jegens vorstelijk huis DUIZENDEN ZULLEN DEELNEMEN Muziekcorpsen en drumbands Bezoek buitenlandse studerenden AANRIJDING VEROOR. ZAAKT EN DOORGEREDEN Vonnis bevestigd 5 doktoren waarschuwen tegen het misbruik van laxeermiddelen Voor „Maria": RAADSVERKIEZINGEN IN OOSTERLAND ZEEUWS TIJDSCHRIFT EN DELTAPLAN voor 6 van deze KROONTJES 'n Kroonreep MEER DAN 1000 MEDEWERKENDEN ONDER ED. FLIPSE Een waardig jubileum-werk AXEL HULST A. WILKING t-A DE. GOES ONAANGENAME „DECORATIE" VAN DE BASILIEK Matthaus- Passie AGENDA HEDEN T~NE EERSTE GROTE ZEEUWSE Folkloristische Manifestatie, welke zoals bekend deze zomer gehouden zal worden, belooft een de verwachtingen verre overtreffend succes te worden Alle instanties, waaraan medewerking werd verzocht, verlenen deze spontaan en de aanmeldingen der deelnemers verloopt zo vlot. dat thans reeds vaststaat, dat deze manifestatie er een zal worden van duizenden mensen, alle hun medewerking toegezegd. Er zullen niet minder dan 60 oude costu mes gedragen worden, zoals men ze sedert jaren al niet meer ziet. terwijl het slot van dit onderdeel gevormd zal worden door 30 nieuwe Zeeuwse streekcostumes. VEREWAGENS ENE manifestatie, met name bedoeld als demonstratie van Zeeuwse dankbaarheid jegens ons vorstelijk huis. het buitenland en het Neder landse volk. zal daardoor inderdaad aan deze bedoeling volledig kunnen beantwoorden. Een overigens niet vol ledige opsomming van de deelnemen de groepen toont dit overtuigend aan. In de stoet zullen bijvoorbeeld vier geüniformeerde muziekcorpsen en vier drumbands marcheren, die tot de bes te van Zeeland behoren. Het zijn de Kon. Harmonie Ons Genoegen uit Vlissingen, Kunst en Eer uit Zierikzee en de Harmonie Terneuzen uit Ter- neuzen. Met een muziekcorps worden nog besprekingen gevoerd. De drumbands zijn de Signaalafde ling van Achilles uit Middelburg, het Pijpercorps Juliana en de Padvinders band uit Middelburg en de band Ni- coleen uit Kamperland. VLAGGENDEFILé DIZONDER imponerend belooft ook het défilé der Zeeuwse gemeente- vlaggen te worden. Reeds hebben 76 van de 101 gemeenten zich met hun vlag gemeld en ongetwijfeld zullen er nog meer volgen. Helaas zullen er en kele ontbreken. Gelukkig dat de over grote meerderheid der Zeeuwse ge meenten er een eer in stelt, wel mee te doen aan deze manifestatie. Men kan natuurlijk verschillen in smaak en opinie over wat het mooiste on derdeel zal worden van dit folkloris tisch festijn, maar met bizonder hoog gespannen verwachting zal iedereen toch wel uitzien naar de demonstratie der Zeeuwse klederdrachten. Men weet het al en het behoeft nauwelijks herhaald te worden, die klederdrach ten verdwijnen als sneeuw voor de zon. Maar nog eenmaal zullen zij tij dens deze folkloristische manifestatie in hun volle glorie te aanschouwen zijn. En dan niet alleen de costumes, die op dit ogenblik althans door de ouderen nog gedragen worden, maar de costumes sedert 1850! Speciaal de Zeeuwse vrouwen leg gen voor dit onderdeel der manifes tatie grote belangstelling aan de dag. De afdeling Zeeland van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, van de Chr. Boerinnen- en Plattelandsvrouwen bond, van de N.C.V.B. en van de fe deratie V.V.H., de Bond van Ger. Vrouwenver., de Herv. Vrouwenver. en de R.K. Vrouwenbonden hebben Ontwikkelingsplannen worden bekeken WAN 19 tot 26 April zullen buiten landse studerenden in Nederlnad onder auspiciën van de Foreign Stu dent Service, Zeeland bezoeken, om kennis te nemen van de ontwikke lingsplannen in die provincie. Zij zul len o.a .worden ontvangen door de commissaris van de koningin, de bur gemeesters van Middelburg, Zierik zee en Tholen en door een scheeps bouwmaatschappij (de Schelde). Als sprekers zullen optreden mr J. Hornstra, directeur van de stichting Zeeland voor cultureel en maatschap pelijk werk, drs M. C. Verburg, di recteur economisch technologisch in stituut, dr de Vink, directeur provin ciale planologische dienst en ir L. Geuze, directeur van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij. De groep zal verblijven in de jeugd herberg te Domburg. ljet gerechtshof te 's-Gravenhage heeft het vonnis van de recht bank bevestigd tegen e. A. de S. uit Koewacht. De S. had het vorige jaar komende uit Axel, waar bij een paar glazen bier had gedronken, een jonge vrouw met zijn auto aangereden. De ze bekwam daardoor lichamelijk let sel. Verdachte had even gestopt doch was vervolgens doorgereden. De rechtbank te Middelburg had de S. deswegen veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van een Jaar. De procureur-generaal had vier maanden geëist en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van twee jaar. (Advertentie) Als u geregeld laxeermiddelen slikt, !s er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte het; u kunt het ook. En wel zo: Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter's Leverpilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilletjes stellen uw ingewanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te ▼eel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tijdelijk Carter's Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstopping kwijt en vervalt u niet in de laxeermid delen-gewoonte. Haal direct Carter's Leverpilletjes, f. 1.20 per flacon. Voor .Maria'': Dr. H. H., Utrecht, 1 dag verpleegkosten. Meisje uit Chaam: f 1,-. R.K. Boerinnenbond, IJzendijke: f 10,-. Verdere geldzendingen: Breda: N. N. f 5.-; Eric, Carel, Kees en Marijke T. f 4,53; A. Sch. f 10,-; N. N. Breda f 5,-. Prinsenbeek: Welpen f 3,50. Kaatsheuvel: A. S. f 10,-. Drimmelen: Joh. v .V. f 5,- Dongen: v. d. A. f 25.-. Oud-Gastel: N. N, f 1.-. Roosendaal: N. N. f 2,50. Pakketten: totaal 14.537. TIET Zuid-Bevelands a Capellakoor, het Westkappels Dameskoor en het dameskoor van Jan Kousemaker, ontbreken in deze manifestatie niet. Waar ziet men de oude Zeeuwse verewagens nog? Tien van deze dooi de auto volkomen verdrongen, prach tige vervoersmiddelen, zullen in de stoet meerijden en er bizonder veel kleur aan geven. De folkloristische spelen zullen vertegenwoordigd zijn door 40 Walcherse ringrijders in hun hoerendracht, door 80 gaaischieters uit Zuid-Beveland en Zeeuwsch-Vlaande- ren, die op het parkeerterrein bij de Markt een demonstratie van hun sport zullen geven. Groepen uit Aardenburg en IJzen dijke zullen de „Sluetel van de Ossen- weide" meedragen, terwijl natuurlijk de Zeeuwsch-Vlaamse boilers niet zullen ontbreken. Aan de jeugd is in deze manifestatie een grote plaats in geruimd. Iedere sport of jeugdvereni ging kan met een vaandeldrager en een secondant deelnemen. Reeds staat vast. dat tenminste 170 verenigingen met hun vlag zullen meedoen. LANDBOUW EN VEETEELT TJET ZEEUWSE TREKPAARD, de glorie van de landbouw en vee teelt, zal vertegenwoordigd worden door drie prachtige vierspannen en een kampioen merrie en hengst. De paarden zullen gevolgd worden door een groep costuum-dragende mannen. Z.L.M.. C.B.T.B. en C.V.B., zegden hun medewerking reeds toe. De visserij zal vertegenwoordigd wor den. dank zij de medewerking avn de Zevibel, een belangrijke Arnemuidse groep komt uit, terwijl de dijkwerkers vermoedelijk zullen komen met een Westkappelse groep en een groep van dijkwerkers van Schouwen-Duiveland en Kruiningen. Een indrukwekkende ruitergroep en een stoet van moderne JN de gemeente Oosterland op Schou- 1 wen-Duiveland zijn gemeenteraads verkiezingen gehouden. De uitslagen luiden: Lijst 1 VVD: 168 stemmen, 2 zetels (in 1949 132 stemmen 1 zetel), lijst 2 AR-CHU: 218 stemmen, 2 zetels (237 stemmen, 2 zetels), lijst 3 Gemeente belang: 150 stemmen 1 zetel (145 stemmen, 1 zetel), lijst 4 Staatkundig Gereformeerde Partij: 257 stemmen, 2 zetels (269 stemmen, 2 zetels). De Partij van de Arbeid had geen lijst ingediend, in 1949 behaalde deze par tij 157 stemmen en 1 zetel. landbouwwerktuigen zullen de stoet sluiten. Men ziet. dit alles belooft veel maar het eist ook een omvangrijke voorbereiding. Voor de deelnemers is dit wel bizonder prettig, dat H.M. de Koningin het voornemen te kennen heeft gegeven om zich bij deze demon stratie tussen hen te begeven om alle onderdelen van de stoet nog eens rus tig te bekijken, terwijl dank zij de medewerking van de Zeeuwse Duiven- sportvereniging honderden duiven tij dens het door Jac. Elsacker voor te dragen declamatorium van M. S. van Schagen, het luchtruim zullen kiezen Voor Moergestehe chauffeur UNE Bredase Rechtbank veroordeelde gistermiddag: de chauffeur B. J. A. M. uit Moergestel, wegens poging tot moord, conform de eis tot acht jaar gevangenisstraf met aftrek. M. sloeg op de avond van de 7de October j.l. zijn vrouw met een hakbijl op het hoofd, legde haar bewusteloos op de divan en stak het huis in brand. Door de „rook en de vlammen kwam de vróuw bij en waarschuwde de politie. Boven in het huis lagen op dat mo ment drie kleine kinderen te slapen. Ook mogelijkheden voor Zeeuwsch-V laanderen. P)E pas veschenen aflevering van het Zeeuwse tijschrift is voor een be langrijk deel gereserveerd geworden voor het befaamd rapport der Delta commissie. dat kort en goed de minis ter adviseerde .sluit de zee-armen af". Dit advies kan, aldus schrijft dis Ver burg worden vertaald met: „Sluit een historische periode af." „Het enige dat ons teleurstelt is. dat Z.VI. (nog?) buiten dit alles moest blijven. Maar reeds nu is duidelijk, dar, dit essentiële deel van Zeeland ook zijn kansen zal krijgen. Wij denkken aan de mogelijkheden, die in het plan lig gen opgesloten om de verbindingen te water van Bc"„ië uit te verbeteren. Dit betekent een betere verstandhouding in het Benelux-kader en om een voor beeld te noemen, dit betekent eveneens dat voor Terneuzen een nieuwe toe komst opengaat. Behalve een uittreksel van het rapport, worden enige be schouwingen gewijd aan de gevolgen voor de landbouw en de visserij, waar uit blijkt, dat optimisme voor de een, pessimisme voor de ander betekent. Een Frans vers over Veere van M. Stériade wordt vertaald door mr. J. v. Schagen; P, Rotte publiceert iets over Zeeuwse Palmpasen; een schets van Kossmann over Eduard Flipse, werd uit een dagblad overgenomen; jhr v, Bönninghausen, burgemeester van IJzendijke, vertelt wat er aan het or ganiseren van een tentoonstelling vast zat en redacteur de Bree slacht in een boekbespreking de Zeeuwse streekro man van Erik West af. GROTE AANVOER KWALITE1TSFRUIT Ï~\E IN KAPELLE gehouden speciale Paasfruitveiling is een waar suc ces geworden. De belangstelling, zo wel van kopers- als van kwekerszijde, was enorm groot en de handel zeer levendig. Er was niet minder dan 30.000 kg verpakt eerste kwaliteits- fruit. daarnaast een even groot kwan tum export fruit los in kisten en pl.m. 25.000 kg. keukenfruit. Het geheel droeg het karakter van een tentoon stelling en was een lust voor het oog. Het rood van de Jonathan wisselde steeds met het geel van de Golden Delicious en dit alles was versierd met narcissen en tulpen: Burgemeester Van Suylekom was ongetwijfeld de tolk van alle aanwe zigen, toen hij na het openingswoord van de vice-voorzitter, de heer A. J. de Visser te Kruiningen, zei, dat het geen hier te zien was de stoutste ver wachtingen overtrof. Hij feliciteerde fruittelend Kapelle er mee. dat iets dergelijks in de Paastijd mógelijk is. ONDERSCHEIDINGEN VOOR de kwekers waren vele prij- zen beschikbaar gesteld, voor de beste partijen. De gouden medaille van het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen was voor de heer C. v. d. Vliet te Biezelinge, met Standaard A Golden Delicious. De heer A. C. Vermaire te Kapelle ontving voor zijn standaard A Jonathan een zilveren medaille van het Centraal Bureau, evenals de heer J. G. Eversdijk te Ka pelle voor Jonathan Huishoud Kwali teit. Deze heren ontvingen bovendien een zilveren vierkleurenpotlood. Deze (Advertentie) drie partijen hadden allen evenveel punten, namelijk 95, het hoogste aan tal dat werd behaald. De verdere prijzen waren: Jonathan Huishoud 2e prijs fa M. L. Eversdijk, Kapelle, vierkleurenpot lood, derde prijs Gebr. Jobse, Wemel- dinge kist sigaren, vierde prijs J. L. de Jager, Kapelle, snoeimes. Golden Delicious Standaard. Twee de prijs Johs. Oele, Kapelle, medaille boekhandel Burger. Kapelle. bus sproeimiddelen Landbouwbureau Wiersum, Groningen en bus Parathion van Jebo-depot, Kapelle. Eveneens tweede prijs A. S. de Vis ser, Kruiningen, kist sigaren. Derde prijs A. Glerum-Korstanje. Wemeldin- ge, snoeimes. Golden Delicious, Huishoudkwali- teit: eerste prijs W. v. d. Vrie, Katten- dijke, bus sproeimiddelen van fa S. P. Groenleer, Kapelle, tweede prijs wed. M. Baas, Kapelle, hechtmachine, der de prijs A. Stols, Wemeldinge, snoei mes. ENE prijzen, die werden besteed, la- gen zeer hoog. Voor de verpakte Golden Delicious werd gemiddeld 83.94 per kg betaald en voor de verpakte Jonathan 75.42. Ook voor de kopers waren er prijzen. De prijs voor het hoogste bedrag per kg voor een mini mum van 5 krat, was voor de heren C. Eversdijk te Kapelle en A, v. d. Knoop te Den Haag, die beiden 94 cent voor Golden Delicious hadden betaald. Het hoogste aantal kg en het hoogste to taal bedrag werd gekocht door de heer L. J. van Langevelde te Krab- bendijke. Deze ontving een leren acte- tas. Tweede werd de heer C. Evers dijk te Kapelle, die een vierkleuren potlood ontving. Alleen kroontjes van de Kroonreep hebben waarde EL ORKESTEN in ons land bereiden zich voor op een unieke pres- tatie. Het zijn het ook in Breda welbekende Rotterdams Philharmo- nisch Orkest onder leiding van Eduard Flipse en Het Brabants Orkest, dat door de Rotterdammers is uitgenodigd om mee te werken aan de gigantische uitvoering van Gustav Mahler's Achtste Symphonie. Deze uitvoering zal plaats hebben op 3 Juli a.s. in de grote Ahoy-hal te Rotterdam, die tienduizend bezoekers kan bevatten. Het aantal mede werkenden bedraagt meer dan duizend personen, onder wie 10 solisten, 86 uitvoerenden in het strijkorkest en 60 in de harmonie, en 8 koren met in totaal ruim 800 zangers. Behalve dit enorme klank-materiaal, waarvoor de Ahoy-hal een ideale accoustick bezit, wordt in deze ruimte nog een volledig kerkorgel op gesteld, een werkelijk pijp-orgel dat is uitgebreid met registers en stemmen, die de orgelbouwer na het doorlopen van de partituur meende er nog bij te moeten plaatsen £^e aanleiding tot het ondernemen van deze geweldige prestatie is, gelegen in de a.s feestelijke herden- ding van het feit dat het dit jaar 125 jaar geleden is dat de Mij tot bevor dering van de Toonkunst in ons land werd opgericht. Maar de keuze van Mahler's Acht ste als jubileumwerk is uiteraard op nog andere factoren gegrond. Ten eerste is daarvoor wel aan te wijzen de gelukkige ontwikkeling van het R. Ph.O. naast de andere grote orkesten in ons land. Dat dit na de bevrijding zulk een hoog peil kon bereiken is mede te danken aan de betere salari ëring der musici, die daardoor meer gedegenheid tot ontplooiing van hun kunst verkregen. Daarnaast is ook de aanschaffing van instrumenten in stij gende lijn gegaan. Nog slechts enkele weken geleden werd het materiaal verrijkt met twee „oboe's d'amore" die o.a in de Matthaus-Passion voor geschreven zijn. Het orkest kan mo menteel op dit punt al zijn wensen wel vervuld achten. Doch nog zou het daarmee de „Ach- ste" niet op zijn programma hebben kunnen nemen, met zijn in totaal bijna 90 musici. Hadde het zich niet kunnen aanvul len met de musici van het jonge „Bra bantse Orkest" dan zou het vereiste aantal van 146 musici voor deze uit voering sleehts onder veel moeilijker omstandigheden tot een eenheid saam te smeden zijn geweest! EEN MACHTIGE COMPOSITIE \A>or wij een enkel woord wijden aan Mahler's machtige compositie mag hier nog gewezen worden op een vierde factor, die de keuze van dit werk mogelijk maakte. Het is het en thousiasme van de dirigent Eduard Flipse, die er geen geheim van maakt, dat zijn liefde voor het musiceren met „groot materiaal" hem tot het aan vaarden van deze krachtproef heeft bewogen. Wie Flipse kennen weten, dat moeilijke composities hem aan trekken en ook het werken met grote koren hem inspireert. Naar wij van hem vernamen hebben de Rotterdamse koordirigenten zich spontaan in dienst van de uitvoering gestelu en zijn zij reeds met de repetities begonnen, die Flipse binnenkort in g'oter verband overneemt. Hij denkt uit de 8 koren twee massale zanggroepen elk van 350 personen te vormen, plus een lon- genskoor met 100 zangertjes. Als solisten werken mede d° sopra nen Annelies Kupper, Hilde Zadek en Corry Bijster de alten Annie Woud, Lore Fischer en Annie Hermes, de tenoren Lorenz Fehenberger en Wal ter Geisler, de bariton Herman Schey en de bas Gottlob Frick, terwijl het orgel zal worden bespeeld door de stads-organist van Rotterdam, de neer Piet van den Kerkhoff. Wat de Achtste symphonie zelf be treft, er is nauwelijk één ander werk in de gehele muziek-literatuur aan te wijzen, dat zulk een hoge en bijzon dere eisen aan de weergave stelt. Slechts bij hoge uitzondering vindt men alle voorwaarden aanwezig, welke een uitvoering ervan mogelijk en ver antwoord maken. In de Ahoy-hal heeft men thans b.v. een zaal gevonden van een grootte, zoals in ons land bij geen enkele vorige vertolking van deze symphonie voor handen was. Het reusachtige werk is voor het laatste ten onzent uitgevoerd in 1938 te Amsterdam. Sluiskil Aanrijding Toen me], T. V. A. de Kanaalweg wilde oversteken om in de Louisastraat te komen, werd zij door een achter haar komende luxe wagen gegrepen. Nadat doktershulp was ingeroepen werd zij met een hersenschudding en een hoofdwonde in het Ziekenhuis alhier opgenomen. Sas van Gent HET MODERNE HUMANISME In het parochiehuis aan de West kade alhier, werd door Dr. Prof. J. v.d, Kooy SCJW, een lezing gehou den met als onderwerp: „Het Moder ne Humanisme" Voor deze lezing was de belangstelling behoorlijk. Nadat de geleerde spieker door Pastoor F. J. W, Smeltzer als voorzitter van de pi. afdeling der KA, was ingeleid, hield deze zijn zeer interessante le zing, waarbij hij het onderhavige on derwerp van een wijsgerig standpunt benaderde. Zijn uiteenzettingen ga ven aanleiding tot een levendige dis cussie en een druk vragenstellen, wel een bewijs, dat spreker zijn gehoor wist te boeien Met een dankwoord aan Prof. v.d. Kooy voor zijn leerzame rede, werd deze door de K.A. georganiseerde avond besloten CONCERT OP KONINGINNEDAG. Zoals reeds werd aangekondigd zal door het Harmoniegezelschap De Ver enigde Vrienden ter gelegenheid van Koninginnedag een concert op de mu ziektent in het park worden verzorgd. Het programma voor dit concert luidt als volgt: 1 Wilhelmus, 2 San Lorenzo, mars, C. A. de Silva. 3 Ein Morgen, ein Mittag, ein Abend in Wien,- Fr. von Suppé: 4 Marche Triomphale, F. Rousseay; 5 Spanische Skizze, E. Foi ling; Estudiantina. wals, Waldteufel; 7 Ria, mars met tamboers, J. Ros. OPENBARE LES EN TENTOON STELLING LANDBOUWHUIS- HOUDSCHOOL In de hiervoor gebruikte lokalen van de Openbare School en het To renlokaal van de Ned, Herv. Kers, vond een openbare les en tentoonstel ling van de iandbouwhuishoudschool plaats, waardoor de ouders van de leerlingen zich-op de hoogte konden stellen van de vruchtdragendheid van dit huishoudonderwijs. De beide leslokalen in de Openbare school waren in beslag genomen door het gemaakte naai- en verstelwerk. Niet alleen eigen kleding, maar. ook kleren voor baby's en jeugdige per sonen lagen ten toon. De vele aanwezige moeders werd op aanschouwelijke wijze getoond wat de leerlingen vermogen t.a.v. de kook- en huishoudkunst. Het torenlokaal gaf het algemeen vormend onderwijs weer. Dit onder wijs wordt meer en meer gericht op de individuele prestaties van de leer lingen. waardoor het klassikale gedeel te tot een minimum wordt terugge bracht. Tot besluit van deze dag voor de Landbouwhuishoudschool had in de jeugdherberg nog een gezellige avond plaats. Z.V.U. Onder auspiciën van de Stichting Zeeuwse Volksuniversiteit, afd. Axel, werd in een slechts matig bezette zaai van „het Centrum" door „Het Vrije Toneel" opgevoerd het Engelse blijspel „Escapade". Op voortreffelijke wijze werd dit spel van Roger Mac Dougall voor het voetlicht gebracht; de regie was in handen van Bob de Lange. Tot acht malen toe werden de ver tolkers aan het einde „teruggeroe pen". Aan de beide dames in de hoofdrollen werden bloemen aange boden, Motor-Show In het clublokaal van de „M.A.C.A." in hotel „De Graanbeurs" alhier, zal vanwege ga rage De Jager te Axel op 19 (2e Paas dag), 20 en 21 April a.s een Motor- Show worden georganiseerd. Ijverige opruimers hebben nooit eer van hun werk; zodra het kerk plein schoon is, doen de frites-eters alle mogelijke moeite het kerkplein binnen de muurtjes weer spoedig vol te krijgen. Er hebben in de omgeving eens metalen papiermanden gestaan, doch ook dat werd geen succes. De jeugd had ze gauw genoeg vernield en toen moesten de zakjes maar weer op straat. Merkwaardig is wel dat iedereen er plezier in schijnt te heb ben, zc juist over het muurtje heen op het anders zo fraaie kerkplein te gooien. Erg decoratief kunnen we het niet vinden en het is wel de moeite waard te overdenken of er niet een moge lijkheid is verandering te brengen in deze toestand. St. Jansteen stichting verenigingsgebouw Naar wij vernemen worden door een bepaalde groep personen maatregelen overwogen om te komen tot stichting van een flink verenigingsgebouw, waar ai onze plaatselijke verenigingen zou den kunnen worden ondergebracht. Dit gebouw zou kunnen worden opgezet in de omgeving van de sportterreinen. gevaarlijke bocht verdwijnt De gevaarlijke wegbocht aan de Tra- gel-Hemelstraat bij Café Verdun gaat verdwijnen. De riolering wordt gelegd door de tuin van de heer Bartz en de weg wordt eveneens door deze tuin ge- Jegd, zodat hier deze bocht, waar reeds vele botsingen plaats vonden, komt te vervallen. Graanw (Advertentie) neem tijdig BEKENDMAKING van de wereld zal ei spreken. OVER £)r. Rudolf Mengelberg gaf ons als zijn mening te kennen, dat de uitvoering van de sym phonie op de wijze zoals men zich te Rotterdam voorstelt, een evenement kan worden, waarover de wereld spreken zal. Als technische bijzonderheid kan nog vermeld worden dat door Philips Phonografische Industrie te Eindhoven tijdens de uitvoering een z.g. life-recor ding zal gemaakt worden. Dit betreft een opname op lang speelplaten, die niet in een spe ciale opname-studio plaats heeft, maar heet van de naald, tijdens de uitvoering en zonder mogelijkheid van correcties ver kregen moet worden. Uit vele plaatsen in ons land komen reeds nu aanvragen voor toegangsbewijzen bij het R.Ph.O. binnen! Burgemeester en Wethouders Hulst maken bekend: 1. dat de gemeentesecretarie, de kantoren, van gemeentewerken en van het gemeentelijx gasbedrijf op Goede Vrijdag (des namiddags) en op Paas-Zaterdag voor het publiek ge sloten zullen zijn. Het kantoor van de ambtenaar van de burgerlijke stand is voor spoedge vallen op Paas-Zaterdag geopend, zo als dit is aangegeven in de publica- tiekast van het Stadhuis; Het kantoor yan de gemeente-ont vanger is op Goede Vrijdag en Paas- Zaterdag gesloten. 2. dat in verband met de 2e Paas dag de wekelijkse markt wordt ge houden op Dinsdag 20 April a.s. Hulst. 14 April 1954. Buvgem. en Weth. van Hulst, P Warnier, wnd, voorzitter J. F. v. Denderen, secretaris (Advertentie) Da's pas een matras schieting Zondag 11 April gaven De Frie zen hun eerste schieting op de staan de wip van dit seizoen. De oelang- stellmg was groot, met mmoer dan 78 schutters namen deel. De hoge vogel werd geschoten door B. Plasschaert, Graauw; de zijvogels door J. Bruggeman. Graauw en E. Boussen te St. Jansteen. De Kallen waren voor Jac. de Baar te Ovezande en Alb, van der Poel te Lamswaarde. jaarvergadering wit-gele kruis Als er één jaarvergadering is in onze parochie, die uitermate slecht wordt bezocht, dan is het zeker die van ons Wit-Gele Kruis. Meer dan jammer is dat, omdat het hier betreft één der meest nodige en nuttige in stellingen in ons gemeenschapsleven. Laten we hopen op meer, verdiende be langstelling De jaarvergadering, die nu werd gehouden, gaf ons weer eens een duidelijk overzicht van de bete kenis der vereniging, uit het verslag van de secretaris-penningmeester zien we, dat de ontvangsten in het afgelo pen boekjaar hadden bedragen f 6321,88 tegenover een uitgaaf van f 6138.06. Alzo een batig slot van f 183,82. Uit het verslag stippen we aan, dat door de wijkverpleegster 261 patiënten aan huis werden verpleegd, die samen 2537 huisbezoeken eisten. In het wijkgebouw werden 288 patiën ten verpleegd, die 824 bezoeken afleg den. Er werden 80 artikelen uitge leend, lerwiji 4 keer hulp werd ver leend bij overlijden. Wat de tbc be treft waren op 1 Januari '53 een vijf tal gezinnen met 7 patiënten onder toezicht. Op'l Januari '54 waren het 4 gezinnen met 6 patiënten. Er werden hiervoor 27 huisbezoeken afgelegd. De afdeling Kinderhygiëne gaf ons de navolgende cijfers. Geboorten 24, huisbezoeken 266. Op het consultatie bureau kwamen 21 kinderen. Na voorlezing van dit verslag wer- 60 tabletten f 0 98 Sterk desinfecterend den de aftredende bestuursleden, de dames N. Schlüter-Ytsma en P. van de Walie-van Driessen herkozen. Alhoewel van bovenaf was aange drongen op vaststelling van een mi nimum contributie van f 6.-, toch meende men hiertoe nog niet te moe ten overgaan, mede in verband met het feit, dat we nog een batig saldo hadden kunnen verkrijgen. Besloten werd in de toekomst de leden een geringe vergoeding te vragen, voor het gebruik van dure aqtikelen, wanneer dit gebruik langer dan bijvoorbeeld 3 achtereenvolgende maanden zou du ren. Tot slot werd het inkomgeld bepaald op 5 maal de contributie. Retranchement Advertentie) GEMEENTERAAD De raad had geen bezwaren tegen de ontwerp-besluiten tot herziening van de wethouderssalarissen en tot wijziging van de jaarwedde-regeling voor de gemeente-ontvanger. Besloten werd over te gaan tot ver bouwing van het oude gemeentehuis, waarin o.m. zal worden onderge bracht een brandweergarage, een brandvrije bergplaats voor het Ar chief en een vergaderlokaal. Voor een voudige meubilering en inrichting hiervan werd door de raad een cre- diet beschikbaar gesteld van f 2000,-. De raad stelde zich garant voor een eventueel tekort bij de tweede ronde van het bevolkingsonderzoek. Aan de Classicale Commissie Ge zinszorg der Ned Herv, Diaconieën in West Zeeuwsch-Viaanderen werd een bijdrage verleend in het nadelig slot over 1953, Breskens Geslaagd Te 's-Gravenhage slaagde voor het Unie Praktijkdiplo ma typen Me], C. Klaassen uit Bres kens. Waterlandkerkje Examen EHBO De leden van de Vereniging EHBO, afd, Watërland- kerkje. legden in het Dorpshuis exa men af voor het diploma EHBO. Al len slaagden nl.: de dames: J. Rie- mens. J Volmer, R. van Waterschoot A de Nood en <if heren; J. J. Bodde- rij, A Jasperse, A. Haartsen, J. Hui leren P. de Kramer. Examinatoren waren doktoren J. de Jong en A. C. Brouwer. Zuster Korteweg van het Groene Kruis assisteerde. Eetlust opwekkend ORGANON-OSS trots van Hulst is zijn basiliek; er zal wel geen Hulstenaar zijn die niet met welgevallen het impo sante gothische bouwwerk beziet en iedere vreemdeling die de stad be zoekt wordt het eerst gewezen op het machtige kerkgebouw. Merkwaardig is echter dat er nie mand schijnt te zijn die er moeite voor doet de basiliek ook ..netjes'' te houden. Speciaal in deze schoonmaak tijd is het passend er eens op te wij zen dat het rond de kerk zo'n grote rommel kan zijn. Het feit dat tegen het muurtje dat het kerkplein omgeeft een friteskraam .staat, schijnt voor velen aanleiding te zijn de omgeving van de kerk met de vettige zakjes te decoreren. Het gras ligt bezaaid met de smerige papierbende en als het waait dwarrelt heel de zaak speels om de kerk heen. Het is zeker 'n goede gedachie ge weest om kort voor de sterfdag var. Christus, Zijn Lijden te overdenken door 'n uitvoering van de Matthaus Passie van J. S. Bach. En gelukkig kunnen we zeggen, dut deze traditionele uitvoering geslaagd is Niet in alle onderdelen vlekkeloos, maar toch zeer verdienstelijk. Uitvoerenden waren: de Chr. Ora- toriumverg „W. 't Hooft" en de Goese Oratoriumverg. met 'n Jongenskoor en het Zuid Hollands orkest. Het ge heel stond onder leiding van de Goe se dirigent Adri Kousemaker. Van de solisten voldeed de sopraan Anki van Wiekevoort Crommelin het. minst. Haar glorietijd schijnt voorbij te zijn. Er waren nog wei goede mo menten te bespeuren, maar in de mooie aria „Blute nur", asmede in de aria ,Aus Liebe wilj mein Heiland sterben" 'was alles te veel geforceerd en misten we te veel van het schone, dat verborgen ligt in deze aria's te meer daar ze soms sterk detoneerde. De alt Riek van Veen, alsmede de tenor Rienhardt van Randwijk (Evangelist) en Jan van der Rep ibasi kwamen eerst langzaam op dreef, maar bewezen jn de loop van de avond toch over 'n ideale stem ie be schikken om n oratorium te kunnen zingen. Zij wisten door 'n ingetogen en plastische voordracht, alsmede n zeer voortreffelijke dictie tot het laatste toe te boeien en ieder hun eigen partij 'n apart cache' 'e geven. Dit, mag zeker ook gezegd wordpn van de Christus vertolker Peter de Vos. die met waarlijk grootse allure de waardige Christusrol vertolkte en met zi.in sonoor geluid diepe indrus maakte. De koren waren nog wat te mat, ai maken de sopranen n zeer gun stige uitzondering. Jammer dat de be zettingen der verschillende stemmen nog te ongelijk verdeeld zijn. want het materiaal is toch goed. Het, Jongenskoor stond helaas te ver weg waardoor de inzetten niet erg zuivey waren. Alles bij elkaar was de indruk ze ker gunstig en wat belangrijk is. vee. gunstiger dan de afgelopen Jaren. Ook het orkest, dat reeds 'n zeer druk seizoen achter de rug heeft, kweet zich zeer goed van zijn taak en be geleidde voortreffelijk, 'n Extra woord van lof aan de man, die veelal ver geten wordt, door zijn bescheiden rol, de heer Piet Post. organist. Zijn spel was even bescheiden als zijn rol en viel daardoor Juist extra op. Tenslotte blijkt steeds weer, dat uitvoerenden, zpwei als bezoekers dit grote kunstwerk meer gaan waaroe- ren Aan dirigent en uitvoerenden alle lof voor dit medewerken aan n beter cultuurbegrip in Zeeland. WIM DE KORT. Uansweerl Kermis In de Schoolstraat heerst er thans een grote drukte. De Paas- kermis is weer in aantocht en de ver schillende kermisexploitanten zijn met wagens en tenten weer gearri veerd om hun attracties weer in el kaar te zetten. Wanneer de weersge steldheid mee werkt, beloven het voor ons dorp weer gezellige dagen te wor den. Muzikale wandeling De Harmo nie Scheldegelui zal Zaterdagavond bij de opening van de eerste kermis dag een rondgang door het dorp ma ken. Kapelle aquariumvereniging opgericht Tijdens een bijeenkomst in hotel ..De Zwaante Kapelle is een aquari umvereniging opgericht, met, aanvan kelijk 13 leden. Het bestuur werd als volgt samengesteld: B. A Rooze. voorzitter: B Spuy secretaris: M J. v.d. Weyde, penningmeester; M. Bayers en H. Snoep leden. Ook werd een jeugdafdeling opgericht De ver eniging kreeg als naam „Aquamarijn". DE KLINTGE. Kinema van Di.ick. 19.30 uur: Die andere. GENT. Kon. Nederlandse Schouwburg: Heksenjacht.

de Stem | 1954 | | pagina 2