Britse pantserdivisie als onderdeel Europees lejrer i Engeland zal niet achterblijven Koning Leopold terug van zijn tocht dwars door Panama IR Marie Besnard vrijgelaten BASES voor Nato, niet voor V. S. Woensdag is de grote dag FOSTER DULLES Botsing tussen Thunder jet en Seafury bij Hillegom teren! Ook verder nauwe werking met de E.V.G. Overeenkomst te Parijs getekend FABER (voorlopig) veilig voor ingrijpen van geallieerden Zetelverdeling in België Deens vorstenpaar naar Nederland ONGERUSTHEID WAS OVERBODIG. W opgelucht weer naar Washington eens op e Egberts ete melk. n pittige jzonders! jeugd! DAGBP AD VOOR „Wij willen geen E.V.G.-debat" Verdeeldheid in Frans Kabinet Oorlogsmisdaden en.... Paasstemming Argumentering IN Twee missionarissen in omsingeld Dien Bien Phoe is in studie Vrij veel wind mm Dorpshoofd heek wantrouwend en ga f hem een kleine hut KANO'S VOCHTEN MET DE STROOM Bevan trad uit „schaduwkabinet" De actie voor het Poolse kind VOORZICHTIGE FRANSE TOEZEGGING „Verlenging oorlog gevaarlijk" Koninklijk gezn. iaar wintersport Twee vliegtuigen stortten neer Vliegers konden zich niet redden r Notities uit de oudheid s modellen dragen. van wollen jersey' kleur van de rok 13.7! .75 kleding herkenI U etiket en het gratis lana Dedemsvaart, )ER 1954: „Voor met olie modellen i U "ng kort 'ragen wordt 94e JAARGANG No. 21006 Uitgave: N V Uitgevers. Mu Neeriandia. Verschijnt elke weikaag Bureaux: tJieaa, Reigerslraat lö lei Redactie: öltii Admi nistratie 877B - Veranlwuurdelijk Houtd- redacteur: J J tl A ttruna Redactieraad: (j J v doutegem CVIi Ui A J J M Mes Mr B L Je Recntei L J v t Westende F M veicauteien ADimnemeiitóPHis tui Voor Cod, Koningin en Vaderland H vourulltietanrig I a 8b oei kwartaal pel pust t OP pei week tultsiuilend DU niet-pust- Destell) t 0 4» tncassu wordt Losse nummers 13 cent Hostrek oerekend no 27UK41 DONDERDAG 15 APRIL 1954 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 1 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie t 0.12 per m/m (Ingezonden Mede delingen 1 0.30 per m/m). Bil contract aan zienlijke reductie; volledig tariel en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt Staatwerk 3 et. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te nunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd- Telefoon 102 Hubureauxrerneuzen, Noordstraat 5b, Tel. 2601,2236 Bureau voor Zeeuwsch- V laandei en HULST, Dubbele Poort 7. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Westsingel 03, telefoon no. OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) "^JTNISTER EDEN heeft Woensdag in het Britse Lagerhuis de onzekerheid weggenomen omtrent Engelands houding tegen over de Europese Verdedigingsgemeenschap. Hij verklaarde, dat zijn land bereid is, een pantserdivisie te plaatsen in een corps van het Europese leger. Het zal een der thans in Duitsland gele gerde divisies zijn. Verder wil Groot-Brittannië, wanneer de Europese Luchtstrijdkrachten gevormd zijn, eenheden van de Royal Air Force inschakelen bij Europese luchtmachteenheden van de Navo. Eden zei: „De afspraken, die nu bekend worden gemaakt, voltooien de politiek, die door opeenvolgende Britse regeringen is gevolgd. Zowel voor zijn oude als voor zijn nieuwe partners zal het Verenigd Konink rijk een loyale en vastberaden bondgenoot zijn. INMIDDELS zijn ook de documenten betreffende de Britse deelneming aan de E.V.G. gepubliceerd. Ten aanzien van de overeenkomst over de samenwerking van het ver enigd koninkrijk met de E.V.G., die Dinsdag te Parijs is getekend, wordt in de regeringsverklaring gezegd, dat r\E TEGENSTANDERS van de E.V.G. in Frankrijk hebben het Britse aan- bod van Engeland tot nauwe samenwerking met de defensiegemeenschap aangegrepen tot een nieuwe aanval op het verdrag. Terwijl de voorstanders van de E.V.G. de Britse voorstellen toejuichen, zeggen zij deze zeer onvol doende te vinden. Minister Faure zei Woensdagavond, dat de radicale ministers zich zouden verzetten tegen ieder streven in de kabinetsvergadering van Donderdagavond, om een datum te bepalen voor het E.V.G.-debat. Het Gaullistische partijbe stuur had de ministers partijleden eveneens tot een afwijzende houding ge adviseerd. Minister Bidault verklaarde eerder, dat hij de conferentie van Geneve niet zou bijwonen, als tevoren geen datum voor het E.V.G.-debat werd vast gesteld. Het gevaar voor een kabinetscrisis is nu niet denkbeeldig. President Coty heeft nu zelf een beroep gedaan op de ministers, waarschijnlijk met het ver zoek een crisis te voorkomen, door zich Donderdag niet te hevig tegen de Europése legerplannen te verzetten. IN ROTTERDAM zal op 20 en 21 Juli weer gestreden worden om de titel van „Neerlands beste leerling-metse laar". De deelname staat open voor leerlingen van de technische scholen. DR JAGAN en vijf van zijn volgelin gen zijn tot een boete van 100 dollar veroordeeld, wegens het onwettig houden van een optocht. Dit vonnis heeft in Brits-Guyana het verzet weer doen oplaaien. DRIE IN INDONESIË gearresteerde Nederlanders zijn aan het parket overgedragen. Het zijn de heren Ver- steegh, I. A. M. Schmutzer en J. Ca- ton, alle drie employé van de onder neming Badjanegara. ZEVEN PERSONEN in Albanië, die beschuldigd waren van spionnage voor het Westen, zijn Dinsdag ter dood ver oordeeld. Een der veroordeelden zal worden opgehangen, de anderen krij gen de kogel. PAKISTAN zal zich in principe niet verzetten tegen bemiddeling door In donesië of een der Aziatische mogend heden, in het geschil met India over Kashmir. Indonesië had zijn goede diensten aangeboden. EEN VOORAANSTAANDE Russische emigratie-beambte, van wie de Oost- Duitse regering beweerde, dat hij uit het Westen gevlucht was, blijkt in feite uit West-Berlijn ontvoerd te zijn. IN JERUSALEM is een cultureel cen trum geopend, dat tot doel heeft, de invloed der christelijke missies onder de Joodse jongeren te bestrijden. Het wordt gefinancierd door een Joods- orthodoxe organisatie te New-York. DE 14 LEDEN van de N.A.V.O. be raadslagen momenteel over een ge meenschappelijk antwoord op de Sov jet-nota, inzake toetreding van Rus land tot het Atlantische Pact. Engeland zijn strijdkrachten niet van het Europese vasteland wil terugtrek ken zolang de bedreiging van de vei ligheid van West-Europa en van de E.V.G. voortduurt en dat met de E.V. G. overleg zal worden gepleegd over elke wijziging van belang van de sterkte der Britse strijdkrachten. In de overeenkomst zelf heet het: ..De strijdkrachten van het Vere nigd Koninkrijk in Europa en die van de E.V.G. zullen samenwerken, waar bij deze militaire eenheden gezamen lijk onder het geallieerde opperbevel in Europa zullen worden geplaatst. Groot-Brittannië zal door een afge vaardigde met de rang van minister worden vertegenwoordigd op alle bij eenkomsten van de raad van E.V.G.- ministers, waarop aangelegenheden van gemeenschappelijk belang worden besproken. Ook zal het verenigd ko ninkrijk vertegenwoordigd zyn in het E.V.G.-commissariaat. De overeenkomst tussen de E.V.G. en Groot-Brittannië wordt van kracht, wanneer de E.V.G. zelf in werking is getreden. Het is verder duidelijk, dat Enge land zijn samengaan met de E.V.G. zo ruim mogelijk wil zien. Men denkt aan een ver gaande militaire integra tie, waarbij ook intensieve uitwisse ling van inlichtingen en standaardi satie der bewapening een rol zullen spelen. „WAAROM NIET EERDER?' HET LAGERHUIS deelde Eden. als antwoord op een vraag van Attlee, nog mee, dat ook van Ameri ka binnen afzienbare tijd een verkla ring over de strijdkrachten der V.S. in Europa mag worden verwacht. 't Labourlid Woodrow vroeg waarom Engeland niet eerder tot deze stap was gekomen. Mogelijk, zei hij, zou daardoor de Franse openbare mening ten gunste van de E.V.G. beinvloed zijn. Verder wilde hij weten, waarom Engeland niet de laatste en definitie ve st£p deed, namelijk toetreden tot de E.V.G. Eden antwoordde, dat het Lager huis voor cut laatste zijn toestemming niet zou geven. de TIJDENS de conferentie over het Verre Oosten, die op 26 April in Genève begint, zal de Geneefse politie worden uitgebreid met 2000 tot 2500 man. Deze politie macht zal vergaderzalen en hotels bewaken. "LTET K.N.P. verneemt van Vreemde Missiën (Mission Etraiv gères) te Parijs, dat twee missionaris sen van deze congregatie zich in het door de Vietminh omsingelde Dien Bien Phoe bevinden. Het betreft hier de paters Guidon, geboren in 1912 en afkomstig uit het bisdom Bayonne en Paulle Guerry, ge boren in 1922 en afkomstig uit het bisdom Lyon. Zij bevonden zich te Dien Bien Phoe toen de communisti sche omsingeling een aanvang nam. .Beide missionarissen weigerden zich in veiligheid te brengen en bleven op hun post. waar zij thans de gewonden verzorgen en de zielzorg uitoefenen. ■"TWEE Westduitse bladen hebben 1 hun voldoening uitgesproken over 't feit, dat de hernieuwde inhechtenis neming van de Bredase' vluchteling Faber in Biisseldorf zou voorkomen, dat de geallieerde bezetting de oor logsmisdadiger over de grens zou zet ten. De Diisseldorfse rechtbank heeft besloten, dat Faber vooreerst in hech tenis zal blijven, hangende het on derzoek naar de vraag of hij naar Westduits recht veroordeeld zal kun nen worden voor de in Nederland ge pleegde misdaden. De „General-An- zeiger" in Bonn zegt, dat hierdoor „het gevaar is afgewend", dat de geallieer den zouden kunnen ingrijpen. Het weekblad der liberale partij, „Die Deutsche Zukunft". schreef: „Op de rechtvaardige beslissing van de rechtbank viel slechts één schaduw doordat de rechtbank zich gedwongen zag maatregelen te treffen om de ar restatie der Bredase vluchteling door de bezetting te verhinderen. De moe dige uitspraak vervult ons met een bij de Paasstemming behorend ver trouwen", aldus het blad. Van geallieerde zijde wordt ver klaard. dat de argumentering van het oordeel van de Diisseldorfse recht bank nog wordt bestudeerd. Men acht het niet waarschijnlijk, dat de gealli eerden zullen ingrijpen zolang de zaak-Faber nog voor een Duitse recht bank aanhangig is. DAG HAMMARSKJOEL, secretaris generaal der V.N. heeft verklaard, dat de Westelijke wereld en de commu nistische moeten leren met elkaar te leven. Hij noemde dit het enige alter natief voor vernietiging der bescha ving. EEN PERSOON werd gedood en drie gewond, toen onder Wijhe een perso nenauto tegen een bus botste. De toe stand der gewonden is vrij ernstig. ZEVEN NEDERLANDSE deskundigen uit regeringskringen, industrie en vak beweging, gaan onder leiding van staatssecretaris mr van Rhijn een stu diereis van vier weken door de V. S. maken. ZO GOED kwamen de Nederlandse emigranten met hun beesten voor de dag tijdens een tentoonstelling van vee in Sao Paolo (Brazilië), dat er bijna geen eerste prijzen meer over waren voor de Brazilianen. OOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOO X Weersverwachting, vanavond: geldig tot Overwegend droog weer met V enkele opklaringen. Matige tot krachtige wind tussen West en O Noordwest, Ongeveer dezelfde O temperaturen als gisteren. Vandaag: Zon onder 19.36 uur. O Maan op 17.06 uur. Morgen: Zon O op 5.43 uur. Maan onder 4.39 uur. O OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO Antwoord aan Rusland: TN ANTWOORD op het Russi sche memorandum van 18 Maart, waarin de Sovjet-rege ring protesteerde tegen de ves tiging van Amerikaanse vlieg- bases in Nederland, heeft mi nister Luns Woensdag een aide- mémoire overhandigd aan de Russische ambassadeur te 's- Gravenhage, de heer Kirsanov. Hierin wordt gezegd, dat er geen sprake is van het afstaan van bases aan de militaire lucht vaart der V. S., maar wel van het legeren van Amerikaanse eenheden die onder Nato-bevel staan. De legering van vreemde troepen, aldus het antwoord, vormt tegen woordig een normale gang van zaken, in geval staten zich verplicht hebben om de veiligheid gemeenschappelijk te verzekeren. De Noordatlantische Verdragsorganisatie, welke een sys teem is voor collectieve veiligheid ir overeenstemming met de algemene beginselen van het handvest van de Verenigde Naties, voorziet in een nau we samenwerking tussen zijn leden in het kader waarvan bovengenoem de regeling is getroffen. Het defensieve karakter van de Na- to is algemeen bekend. De toepassing van het verdrag kan dus onmogelijk de vrede in gevaar brengen. Socialisten bereid tot vorming van regering VOLGENS de officiële uitslagen uit v aiie dertig kiesdistricten in Belgic hebben de katholieken in het geheel 95 zetels in de Kamer gekregen, de socialisten 86. de liberalen 25, de com munisten vier en twee katholieke splinterpartijen ieder één. De katholieken verloren 13 zetels, de socialisten wonnen er negen. De liberalen krijgen vijf zetels meer en de communisten drie minder dan in de vorige kamer. De Belgische Kamer telt 212 afgevaardigden. De socialistische partij heeft zich bereid verklaard een nieuwe regering samen te stellen. Max Buset, de voorzitter van de so cialistische partij, had een audiëntie met de koning, maar stelde, naar ver luidt. niemand voor het premierschap voor. - %mt A/IET een brede glimlach op het gelaat verlaat Marie Besnard, de Franse weduwe, die ervan beschuldigd werd, zes familieleden te hebben vermoord, de gevangenis. Links en rechts haar advocaten, Jacqueline Favreau en M. Hayot. K LEOPOLD is Per vliegtuig in Panama teruggekeerd, - ,n j m8t een exPeditie de weg is gegaan, dwars door de landengte van Panama, die eertijds door Balboa gevolgd werd. Pe Koning heeft die weg in omgekeerde richting afgelegd en het blijkt een nogal avontuurlijke tocht geweest te zijn. Toen men hem vertelde, dat hij een dag of wat verloren was gewaand, glim lachte Koning Leopold. Ook indertijd, gedurende zijn tocht langs de Amazone, bleef de buitenwereld ettelijke weken van nieuws over hem verstoken. "TOEN het vliegtuig, dat hem terug naar Panama-stad zou brengen boven het eiland Mulatupo van de San-Blasgroep verscheen, stond Ko ning Leopold midden op de kleine landingsbaan, die door Indianen werd aangelegd. Hij zwaaide met zijn stro hoed om de piloot de weg te wijzen. Het toestel beschreef alvorens te landen een cirkelvormige baan, om de Koning de tijd te geven zich v de grasbaan te verwijderen. De expeditie doorkruiste de land engte in drie dagen tijds, van de Chu- chunaquerivier naar Sasardi. Het staat niet vast. dat Balboa deze pas in Sep tember 1513 gebruikte op zijn eerste tocht naar de Stille Oceaan, wel is echter zeker, dat hij er bij latere toch ten voorbijkwam. De Koning schreef de vertraging der expeditie toe aan de langzame voor uitgang op de Chuchunaque. De kano's moesten stroomopwaarts varen en hoewel ze met buitenboordmotoren uitgerust waren, nam de tocht van de nederzetting El Real naar de samen loop van de Rio Morti en de Chucu naque zeven in plaats van twee of drie dagen in beslag. De Koning werd steeds vergezeld door de Zwitserse fotograaf Hans Lutz en door tweede luitenant N Ibarra van de Panamese nationale wacht die, samen met acht Indianen de tocht over de Sierra van Daricn ondernamen. NAAR DE OCEAAN r\E VOETTOCHT over kronkelende bergpaden van de Rio Morti naar de Atlantische Oceaan vergde drie da gen en twee nachten. De eerste avond kwam het gezelschap in een dorp. waar noch 's Konings statuut, noch Ibarra's kennis van inboorlingentaal iets vermochten. Het dorpshoofd was wantrouwig en koel, alsof eerst on langs een troep plunderende con quistadores daar voorbijgekomen was, De Koning cn zijn gezelschap wcr den naar een afgelegen hut aan het eind van het dorp verbannen. Ze mochten de hut niet verlaten vóór de volgende dag en de inboorlingen wa ren blijkbaar opgelucht toen ze ver trokken. Het zigzagpad leidt naar de Carai bische kust bij punt Sasardi. De ex peditie kwam er Zaterdagavond aan en stak per bootje over naar het eiland Mulatupo, waar ze onderdak kreeg in het huis van een inlandse p zendeling, die in de Verenigde Sta- i ten werd opgevoed. G)P 26 April a.s. zullen Koningin Ingrid en Koning Frederik van Dene- marken voor een driedaags bezoek aan Nederland, in Amsterdam ar riveren. De vorst en vorstin zullen, als gasten van Koningin Juliana en Prins Bernhard, hun intrek nemen in het Koninklijk Paleis op de Dam te Amsterdam. 1 Een statieportret van het Deense Koningspaar. Conflict met Attlee ANEURIN BEVAN, leider van de linkervleugel van de Britse La- bourpartij. is uit het „schaduwkabi net" van de partij getreden. Dit „kabinet" bestaat uit de voor aanstaande leden der partij, die mi nisteriële functies zouden hebben, als Labour aan het bewind zou zijn. Be- van kwam Dinsdag in conflict met de Labour-leider Attlee, over de houding der vrije staten tegenover de kwestie Indo-Ch:na. i KOORTSACHTIG is er de afgelopen dagen en nachten gewerkt, om de bijna vijftienduizend pakketten, die er tijdens onze actie voor het Poolse kind zijn binnengekomen, te registreren, in sommi ge gevallen te sorteren of beter in te pakken. Maar ook in de kam pen, waarheen wij de komende week Woensdag zullen vertrekken, heerst grote activiteit. Er worden lijsten opgesteld, met de namen en leeftijden van de kinderen die er in de verschillende kampen zitten, zodat de uitreiking straks vlot kan verlopen. Ons telefoontje: bijna vijftienduizend pakketten!, veroorzaakte een geweldige vreug de bij de geestelijke verzorger van de kampen, die straks de voor naamste man is bij de distributie. Nog vele moeilijkheden wachten ons. De verzending eist inscha keling van een hele colonne auto's, de douane moet de. nodige for maliteiten kunnen vervullen en ook de distributie van de pakket ten vergt een bijna eindeloos gecijfer. Achter de schermen gaat de actie dus nog steeds voort, tot we Woensdag a.s. starten! Heel spoe dig daarna kunt u lezen hoeveel vreugde uw gaven de „kinderen met grijs haar" hebben bereid! rjRANKRIJK cn dc Verenigde Staten hebben Woensdag besloten, „de mogelijkheid te zullen onderzoeken om, binnen het verband van de Ver enigde Naties, een collectieve verde diging te verwezenlijken ter verzeke ring van de vrijheid, vrede en vei ligheid van Zuidoost-Azië en het Wes ten van het gebied van de Stille Oce aan". De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, John Foster Dulles, en de Franse minister van buiten landse zaken. Georges Bidault, die in Parijs elkaar troffen, waren het er ook over eens, „dat verlenging van de oorlog in Indo-China de veiligheid van de rechtstreekse aangevallen lan den in gevaar brengt en de bedrei ging uitstrekt over het gehele gebied van Zuidoost-Azië. In Genève zal allereerst naai' her stel van de vrede worden gestreefd. In feite komt de overeenkomst neer op wat ook in Londen werd afgespro ken: een veiligheidspact als Genève geen uitkomst zou brengen. Foster Dulles is weer naar Wash ington vertrokken. Inmiddels zijn er weer nota's gewisseld tussen Rusland en de Westelijke mogendheden over de positie van Rood-China op de con ferentie van Genève. De Sovjets wil len China als een der „grote vijf" zien beschouwd, de Westelijken verklaren uitdrukkelijk, dat China tot de „uit genodigde" mogendheden behoort. NIEUWE AANVAL? "W/OENSDAGAVOND is te Hanoi bekend gemaakt, dat Vietminh- eenheden een aanvalspositie gaan in nemen ter hoogte van de Noordwes telijke verdedigingsstellingen van Dien Bien Phoe. Een grootscheepse aanval kan thans elk uur worden ver wacht. De communisten hebben hun aan- valsloopgraven veel verder naar vo ren weten te schuiven, dan tot nu toe het geval is geweest. TTITGELEIDE gedaan door de jong- ste twee prinsessen, vertrokken H. M. de Koningin, Z.K.H. Prins Bern hard, de prinsessen Beatrix en Irene en jkvr. Renee Roëll, gistermiddag per vliegtuig naar Innsbruck. Vandaar begaven zij zich 's avonds naar Ober- gurgl om er enige tijd van de win tersport te genieten. Op 24 April hoopt het koninklijk gezelschap in Nederland terug te keren. WOENSDAGMIDDAG om streeks lialf drie zijn een Seafury van de marinelucht vaartdienst en een F 84 Thun der jet van de Koninklijke Lucht- ~n ]7en Engelse amateur-oudheid kundige. zekere Michaël Ventris, heelt vijf lange jaren besteed aan het ontcijferen van teksten op grote, platte stenen die in een paleis-ruïne op Kre ta waren gevonden. De teksten moeten dateren van twaalfdui zend iaar voor Christus. Mi- clmël Ventris had nehoovt ken nis te krijgen van stukjes lite ratuur in vóór-alphabetisch schrift, maar toen hij eindelijk in staat was de teksten te le zen. vond hij slechts wat huis houdelijke aantekeningen. Aan het gevondene mag geen over dreven waarde toegekend wor den. aldus de amateur-oud heidkundige. macht hij Hillegom met elkaar in botsing gekomen. Beide toe stellen stortten neer. De vlie gers werden gedood. De Thunderjet van de vliegbasis Eindhoven werd bestuurd door de 24-jarige reserve tweede luitenant vlieger J. Baurdoux uit Dordrecht. Hij was ongehuwd. De Seafury werd ge vlogen door de luitenant ter zee vlie ger der derde klasse L. B. Tjebbes, uit Den Haag. Deze laat een vrouw en een kind achter. De straaljager cirkelde rond een for matie Seafuries (de snelste schroef- jagers van de marine) en op een ge geven moment, toen de vliegtuigen el kaar tegemoet vlogen, moet het on geluk gebeurd zijn. Men vermoedt, dat de Thunderjet de cabine van de Seafury heeft geraakt. Blijkbaar heeft de straaljagerpiloot zich nog met zijn schietstoel in veiligheid trachten te brengen, wat hem niet is gelukt. Zijn vliegtuig stortte in de ringvaart bij Hillegom. Brokken van de Seafury sloegen een gat in het dak van een boerderij.

de Stem | 1954 | | pagina 1