NEDERLAND speelde FRANKRIJK (2-2) gelijk legen Kroongetuigen hadden nooit an De Gasperi gehoord VOETB ALPR OBLEMEN Dr D B. J. Schouten opvolger van wijlen pr( of. Cobbenhagen Geschil tussen BOVAG en ANWB Dicliter P. N. van Eyck overleden Walvisvaarders radio-actief Publieke Tribune 11 Onmiddellijk onderzoek in Australië In Juni Wsprekingen Unie-statuut t t j ,n aen Afinnen tussen Ne- Proces tegen Guareschi begonnen botwinnik leidt opnieuw In tweekamp om de wereld- schaaktitel c. van Rijswijk jeugddam- HET FIFA-JEUGDVOETBAL TOURNOOI „volhol r)EN JONGENS!" Henk Pellikaan en Karei Kaufman, die de Ned jongens vergezellen tijdens dit Fifa-tournnol, beduidden hun man nen, dat het kon. Frankrijk was tegen het einde van deze ontmoeting hecren meester van het terrein, maar de Gallische haantjes mochten dan nog zo pit- tig strijden, onze jongens gaven geen krimp. De helft van de buit werd hun SPORT IN 'T KORT AANBESTEDINGEN MARKEEN DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 15 APRIL 1954 1 I i Advertentie) Meer mida{[cs noodzakelijk jN dr vacature, d°°rMh j' 1 overlijden van het curatorium H. Cobbenhagen j, conomische Ho- van <le Katho lie iector dr D. B. geschool te 1"D d tot gewoon hoog- J. Schouten »®n.eel.0pdracht: algemene leraar met aisyan de cco,iomie. leer en gesdde De ^'""/Teeropdracht intussen te Waar deze mej docent te rVangv<Uanligt 't inde kunnen vo bare tijd twee gewone in de bedoeling KUIlllUll 'Xenbal.e tijd aren hiermede te belasten, hooglera j sch0UtCn werd gebo- P n 1923 H'j bezocht het Gymna- rcrL Auïustinianum te Eindhoven, S1U'J hjj in 1940 eind-examen deed. Sna studeerde hij aan de Kathoüe- t.fi,'conomische Hogeschool te Til- hur« Hij deed het doctoraal examen 1946 in 1930 promoveerde hij „cum laude" op een proefschrift getiteld: de overheidsfinanciën in de volkshuis houding. Alvorens dr Schouten in 1950 tot lector te Tilburg werd benoemd, was hij werkzaam bij de Herstelbank en bij het Centraal Planbureau. U\E bond van auto-handelaren en ga- ragehouders (Bovag) heeft on langs van haar leden geëist, dat zü de A N W B-autobeurs boycotten cn geen advertenties plaatsen in ANWB- bladen. De Nederlandse Ver. Rijwiel- en Automobiel-industrie (RAI) heeft de BOVAG echter verzocht, dwangmaat regelen achterwege te laten, tot de aangelegenheid door de „Commissie Automobielbelangen", in overleg met de ANWB is bekeken. Ook criticus en journalist van naam drof. dr pieter nicolaas van EYCK, die zich als dichter en es- savist een grote naam heeft verwor ven. is op 00-jarige leeftijd overleden, jn alle stilte is Woensdagmorgen op Ned. Hervormde Begraafplaats te Wassenaar de begrafenis geschied. De wens van Prof. van Eyck, dat aan de teraardebestelling geen ruchtbaarheid zou «orden gegeven, verklaart, dat zijn overlijden eerst gisteren werd ge meld. Prof. van Eyck had al op zeer jeug dige leeftijd bekendheid verworven door de kwaliteit van zijn dichter schap. Hij behoorde met Bloem, Geer- ten Gossaert, Adriaan Roland Holst on anderen, tot de z.g. generatie van 1910. Zijn studies over litteratuurhistorie en critieken zijn doorwrocht en getui gen van een groot inzicht. Ook om zijn journalistieke werk is hij bekend. Indertijd volgde prof. van Eyck Al- bert Verwey op als hoogleraar in de Ned. taal en letterkunde aan de uni versiteit van Leiden. In 1947 kreeg hij het doctoraat honoris causa aan de universiteit van Amsterdam. Ook de regering huldigde hem toen. De zaak Petrof MAAR aanleiding van de onthullin- gen, die de „gedeserteerde" secre taris van de Sovjet-ambassade, Petrof, heeft gedaan, hebben beide Kamers van het Australische parlement Woensdag de wettelijke maatregelen goedgekeurd, die een diepgaand on derzoek naar spionnage mogelijk ma ken. Als de voorspellingen van kabinet ministers uitkomen, zal de commissie, die onmiddellijk zal worden ingesteld, verbindingen tussen communisten en personen'in belangrijke politieke po sities aan het licht brengen. Onder de stukken die Fct'röf uit de Russische ambassade heeft meegeno men, zijn er, waaruit blijkt hoe in structies uvt Moskou, die bestemd zijn voor by industriële sabotage betrok ken arbeiders, worden overgeseind. IS ederlaud-Jndonesië IN "!e tHe£de htltt van juni zu|ien i, !ndom"« over het Unie- statuut en de in ti, overjge r.t.C.- !in»n mS vw*wkte voorzie- ningen. De Nederlandse rcWtine. h„„ft een nota aan de reeerinr sië haar bereidheid^Vo™ Heg u"tl de, lands Nieuw-Giineat}US N-0. ter sprake kunnen komen ïe minis- ters van Buitenlandse Zak de delegaties moeten ieïden. Advertentie) Opnieuw schade door atoom-explosie tt en Japanse walvisvaarder, de „Ko- nan Maroe", is uit het vangstge- bied teruggekomen met sporen van radio-activiteit. Bemanning cn lading zijn echter niet aangetast. Drie walvisjagers, die Maandag in Osaka afmeerden, waren ook in ge ringe mate besmet. Alle schepen heb ben zich op 800 mijl afstand van Bi kini bevonden, toen de Amerikanen daar op 6 April een bom lieten ont ploffen. Zoals bekend, dateerde de eerste rampspoedige ontploffing, waarbij enkele vissersschepen vergin gen, van 1 Maart. De Japanse regering heeft besloten over de gevolgen van de waterstof bomontploffing op 1 Maart meer ge heimhouding te betrachten. Over de 23 besmette vissers mogen geen me dedelingen meer worden gedaan. /ner/éesï atafwtfr: U R tTff- Cni*»errzT' i> l"* Apocrief en bespottelijk..." TN Milaan is het proces begonnen, dat oud-premier De Gasperi, aanhangig heeft gemaakt tegen de Italiaanse schrijver Guareschi, omdat deze in zyn weekblad ..Candido" een brief had gepubliceerd, welke in 1944 door De Gasperi geschreven zou zijn aan de Britse kolonel Bonham-Carter en waarin gevraagd werd om een bom bardement van Rome. De voornaamste getuige, De Toma, die de gewraakte brief bezit, verblijft in Zwitserland. Hij liet weten, bereid te zijn de documenten te tonen aan de Zwitserse autoriteiten. Guareschi zei, dat de Italiaanse autoriteiten in 1953 hadden getracht het dossier met de brief te kopen voor 50 millioen lire. De Gasperi noemde de brief „apo crief, absurd en bespottelijk". Kolonel Bonham-Carter kwam ver klaren voor Juni 1944 nooit van De Gasperi te hebben gehoord en te be twijfelen, of deze van zijn bestaan op (Advertentie) EEN CITAAT In Uw blad stond Zaterdag io April j.l. een kanttekening bij een citaat, overge nomen uit een populair-wetenschappeüj. ke beschouwing, verschenen in „Het Vrije Volk". In dit artikeltje stelt U de vraag of het een uittreksel is uit een Nazistisch handboek. Het antwoord op deze vraag is zeer eenvoudig. De gehele reeks populair- welenschappelijke beschouwingen, die „Het Vrije Volk thans publiceert, is over genomen uit het bekende werk van dr Fritz Kahn „Het wonder der natuur" Dit staat bij elk artikel van deze reeks steeds vermeld en ik begrijp dan ook niet waarom U verzuimd hebt dit mede te delen. Het door U aangehaalde citaat kunt U vinden op pag. 357 van het 2e deel. Het is woordelijk overgenomen uit dit boek, op twee, in dit verband onbelangrijke, tussenzinnen na. In de Katholieke pers heeft dit werk een zeer gunstige beoordeling gekregen en voor de KRO-microfoon is o.m. ge zegd: „Dr Kahn is een schrijver en ge leerde van formaat. Met bekwame hand leidt hij ons binnen in de geheimen van de moderne natuurwetenschap". „Achter het „wonder der natuur" ziet en herkent de schrijver de oneindige grootheid van God"'. Men zal een dergelijke auteur toch moeilijk van Nazisme kunnen beschuldi gen 00k al zal men het niet altijd met hem eens zijn en aan de hand van *en eflke] citaat, dat uit het grotere ver band is gelicht, zal men dat zéker niet ihogen doen. In ieder geval zal het voor dp schril ver van het betreffende artikel tje in Uw blad wel een geruststelling zijn dat dr Kahn niet in ons land rondloopt. DRS P. VIS. NASCHRIFT DER REDACTIE: Onze dank voor deze nadere voorlich ting. Wij vonden het bewuste citaat in ..Trouw" Hoe veel goeds er overigens in bet werk van dr Fritz Kahn moge schui len. wat in de aangehaalde passage ge zegd wordt, is en blijft ergerniswekkend voor iedere Christen. Daar kan de KRO ook niets aan veranderen. En zo Iets klakkeloos, zonder commentaar, voorzet ten aan een grote lezersmenigte, dunkt ons zonder meer een fout. In het katho liek oordeel over dr Kahns werken is trouwens altijd het nodige voorbehoud gemengd. (Zie bijvoorbeeld Lectuurreper- torium). Natuurlijk niet, dat ziet U zot Op dezelfde wijze kunt U zien wat wel en wat geen ASPIRlN-tabletje is. Op ieder Aspirin-tablet staat 't Bayer- kruis. Dit geeft U de waarborg, dat U het beproefde middel heeft tegen hoofdpijn Griep Reumatische pijnen Verkoudheid de hoogte kon zijn geweest. Hij las een getuigenis voor van Lord Alexan der, de Britse minister van Defensie, waarin deze meedeelde indertijd even min ooit van De Gasperi te hebben gehoord. De 13e partij van de tweekamp om het schaakwereldkampioensehap tus sen Botwinnik en Smyslov (wit), dië na de 41e iet was afgebroken, is door Smyslov zonder verder spelen ge wonnen gegeven. Botwinnik leidt thans met 7 tegen 6 punten. STRATENLOOP TE LEPELSTRAAT Zondag 25 April Op 25 April organiseert liet Ronde- comité van Lepelstraat in samenwer king met de RHSV Olympia '47 een belangrijke sportdag. Om 2 uur zal gestart worden met een keur van nieuwelingen uit West- Brabant, Zeeland. Zuid-Holland enz., over een afstand van 55 km. Om half 4 begint de stratenloop met de beste athleten van Nederland. DE WERELDKAMPIOEN SCHAPPEN TAFELTENNIS Roemenië en Japan titel houder Angelica Rozeanu is te Londen voor de vijfde maal in successie winnares geworden van het wereldkampioen schap tafeltennis in het damesenkel spel en hiermede heeft zü de presta tie van CHongaarse M. Mednyan sszky, die zich van 1928 tot en met 1931 wereldkampioene mocht noemen, geëvenaard. In de eindstrijd tegen Yoshiko Ta- naka liet de Roemeense schitterend spel zien. Zij zag kans de meest moei lijke ballen te retourneren en boven dien beschikte zij over een enorm re pertoire van slagen, waartegen haar tegenstandster niet opgewassen bleek. Angelica Rozeanu dwong de Japan se tot het maken van fouten en met dit spel kon zij de agressieve Japan se op de knieën krijgen. Toen de finale in het heren enkel spel werd gespeeld was het zo stil in de Wembley Empirepool, dat men een speld kon horen vallen. De eerste twee games werden op gemakkelijke wijze door de Japanner Ogimura -*e- wonnen. Vooral de spinserviees wa ren eij onoverkomelijke moeilijkheid voor de Zweed Flisberg. In de derde game leidde Ogimura met 18—17, doch Flisberg bracht de stand op 18 18 en met goed aanvalend spel ver overde hij de benodigde drie punter en eiste hij deze game voor zich op. In de vierde game verloor Flisberg dne punten op zijn service en toen was het met de Scandinaviër gedaan. Of hij sloeg de bal in het net, óf over de tafel en van dat moment af was het slechts een kwestie van hoe lang Flisberg tegenstand zou kunnen bie den. In minder dan 6 minuten(i) maakte Ogimura een einde aan de game, waarmede hij tevens de partij en de titel won. De finale van het heren dubbelspel werd gewonnen door Harangozo en Dolinar (Zuid-Slavië). Zij sloegen Haguenauer en Barna (Fr./G.B.) met 21-15, 21-11, 21-10. kampioen van Zeeland Voor het jeugdkampioenschap dammen van Zeeland werden de laatste wedstrijden gespeeld. C. van Ryswijk uit Souburg: moest met re mise enoegen nemen tegen G. Gorsse uit Goes, zijn naaste concurrent. Maar dit ene puntje was precies genoeg mo hem de titel te beborgen. In de hoofdklasse veroverde kam pioen Anderson de leiding door een overwinning op Deurloo. In de eerste klasse kreeg Davidse zijn eerste nederlaag te slikken van Joh. v. d. Berg. Hij behield echter de leiding door een zege op zijn naas te concurrent O. Scherp, zodat zijn voorsprong even groot bleef. P. The> nu verloor van C. J. Hollestelle en werd daardoor uitgeschakeld. Nederland B-Noorwegen B te Hengelo De ontmoeting tussen Nederland B en Noorwegen R zal op 19 Mei a.s. in het stadion Veldwijk te Hengelo (Overijssel) worden gespeeld. De bedoeling is. dat het Zwaluwen elftal, dat op 12 Mei in het Olympisch Stadion te Amsterdam de Rode Dui veis zal ontmoeten, wordt samenge steld ui tspelers. die in aanmerking komen voor het Nederlands b-elftal tegen Noorwegen. BUITENLAND STERK VERTEGENWOORDIGD In Ronde van West-Vlaan der en (amateurs) (~)GK WAT de buitenlandse deelne- ming betreft, belooft de 6e Ronde van West-VTaanderen voor amateurs, die in de Paasweek wordt verreden, en die zoals men weet ook Eede (Ned.) zal aandoen, een succes te worden. Naast de grote Nederlandse ploeg, bestaande uit 13 renners, waaronder de bekende amateurs Borremans, Hoogerheide, de Jongh, Made, Daan de Groot, Amsterdam, Verhoeven, Overschie e.a. en de West-Zeeuwseh- Vlaamse opkomende renner Piet van der Lijde uit Groede, hebben ook oioegen uit Denemarken, Engeland, Duitsland en Frankrijk voor deze ron de ingeschreven. De Denen komen met een kleine, doch sterke ploeg. Hun beste man is de 33-jarige Christian Pedersen, een der grootste amateurs die Denemar ken heeft gekend. Zesmaal won hy het amateur-kampioenschap van zijn land en ook tlians is hij kampioen van Denemarken. Hij werd winnaar in de rit War- schau-Berlijn-Praag in 1953 en heeft het 12-uren wereldrecord op zijn naam staan. Hij wordt een der grote favo rieten voor deze ronde geacht. Zijn ploegmaten Fritz Ravn en Erik Kirkegaard kunnen hem daarbij hel pen. Ravn heeft ook reeds verschei dene malen aan de wereldkampioen schappen voor amateurs deelgenomen, werd 5e in de ronde van Egypte en 3e in het kampioenschap van Dene marken. Hij is een goed sprinter. Kir kegaard die in militaire dienst is, kreeg speciaal verlof van zijn mili taire autoriteiten om aan deze ronde mee te doen. Hij won verleden jaar de grootste Deense wegwedstrijd de Ronde van Seeland (360 km.). Was 5e bij de Deense kampioenschappen. Ploegleider is Eduard Cuelenaere uit Aardenburg in wiens hotel de Denen ook onderdak krijgen. De Duitsers komen met 4 man met ploegleider Erich Bautz. Deze vier renners: Loder, Theisen, Bingen en Humann zijn in België geen onbeken den. De Fransen zijn vertegenwoor digd door de Olympic St. Cloud-wie- lerclub uit Parijs met de 4 renners: Malec. Dos Santos, Huguen en Saez. Hun ploegleider is Cuillaux. Ten slotte komt er ook nog een Engelse ploeg van 3 man met Boty, de beste Engelse amateur in de tijdritten, Lee en Waetherill. Deze laatste nam ook deel aan de wedstrijd Kortrijk-Wette- ren in 1952. STERK NED. TEAM In driedaagse wegicedstrijd in België Op 20, 21 en 22 April wordt in Bel gië een driedaagse wegwedstrijd ge houden met Antwerpen als vertrek en eindpunt. Aan dez wedstrijd zal een Nederlandse ploeg, bestaande uit Scbulte, Peters, van Ést, Wagtmans, Adri en Gerrit Yoorting, deelnemen. Dinsdag 20 April wordt een indivi duele tijdrit over 27 km. van Antwer pen naar Oostmalle gehouden en ver volgens staat er voor die dag een étappe van Oostmalle naar Antwerpen over 160 km. op het programma. Op 21 April volgt een rit van Ant- km., gevolgd door een ploegentijdrit over 15 km., welke in het stadspark van Antwerpen wordt gehouden. Op de derde dag (22 April) moe ten de renners ongeveer 250 km. af leggen, verdeeld over twee étappes. De eerste loopt van Antwerpen naar St. Truiden (87 km.) en de tweede van St. Truiden terug naar Antwer pen, afstand 160 km. In de internationale ploeg komen Koblet, von Buren Schar, Cerami, Muller en Hörmann uit. Frankrijk wordt vertegenwoordigd door Gemi- niani, Hassenforder, Redolfi, Lajoeie en voort zijn de Italiaan Magni en de Spanjaard Poblet in deze ploeg op genomen. Impanis, Anthonis, M. Hendrickx, M. van Geneugden cn Janssens vor men de Belgische streekploeg „Ha- geland". De ploeg van Antwerpen ziet er als volgt uit: van Steenbergen. Oc- kers, de Paepe, Severeyns, I. de Rijcke en L. van der Eist. Voorts zul len o.m. Nest, Sterckx, Borgmans, Close, de Feyter, Brankaert, M. Rijc- kaert, Decorte, Demulder. Lerno, Schotte, Ollivier, van Steenkiste, Schils, de Valck, Keteleer en van Looy aan deze wedstrijd deelnemen. BELGISCHE TOURING- PLOEG IN RONDE VAN NEDERLAND Het schijnt vast te staan, dat de Belgische Touringploeg naar de Ron de van Nederland komt. De kern van deze ploeg wordt gevormd door Jos Schils, René de Valck, Rik van Looy en Dis Keeteleer. Advertentie) VOORBEELD UIT ENGELAND-IIONGARIJE Ven voorbeeld van open spel in optima forma: de bal in en kele, lange trappen naar en... in het doel van de tegenpartij. De rechthalf (r.h.) van de aanvallende partij heeft bij de middenlijn de bal in zijn bezit gekregen, gaat er niet mee drijven, maar bevordert het tempo door de bal zo snel mo gelijk naar voren te spelen. Hij plaatst de bal door de lucht (van daar de gebogen lijn van de „loop van de bal") vrijwel recht naar vo ren, niet vlak voor de voeten van een medespeler, maar zó, dat de snel reagerende middenvoor, aan vankelijk op plaats m.v. (I.) staan de, het leder op plaats m.v. (2) te pakken krijgt. Hij waagt uit de moeilijke positie voor doel geen schot, maar plaatst de bal met een boog naar het doelgebied. De links buiten, die tijdens deze actie reeds snel van plaats l.bu. 1naar l.bu. (2) is gelopen, neemt daar de bal in ontvangst en kogelt hem met het rechterbeen ineens en hoog in het doel. Dit zeer fraaie doelpunt werd in de in 1936 te Londen gespeelde wedstrijd EngelandHongarije door de gastheren (die met 62 wonnen!) gescoord. Britton was de Engelse rechtshalf, Drake de mid denvoor en Brook de linksbuiten. De Hongaarse verdediging, toen nog met een aanvallende spil S spelend, stond machteloos tegen de ze actie. De positie van de andere aanvallers en verdedigers hebben wij op deze tekening niet vermeld: zij deed namelijk niets ter zake. BOLTON WANDERERS NAAR NEDERLAND Sparring partner voor „Voorlopigen" Naar wij vernemen, speelt het elf tal van de Bolton Wanderers, dat op het ogenblik de vierde plaats inneemt in de eerste divisie van de Engelse League, op 5 Mei a.s. in het Feyen- oordstadion te Rotterdam een Aved- strijd tegen het Voorlopig Nederlands Elftal. De Wanderers, die op 4 Mei per vliegtuig op Schiphol arriveren, ma ken een tournée door West-Em-opa, waarbij zij drie of vier wedstrijden zullen spelen. Slechts één ontmoeting, de eerste van de tournée, wordt in ons land ge speeld. De andere wedstrijden vinden in België en Frankrijk plaats. De ontmoeting te Rotterdam is be doeld als oefenwedstrijd van de Ne derlands Elftalspelers, die voor de ploeg welke op 19 Mei te Stockholm tegen Zweden uitkomt, in aanmer king komen. Engelse voetbalploeg naar Aardenburg Zondag na het lof zal op het gem. sportpark te Aardenburg een inter nationale voetbalwedstrijd worden ge speeld tussen Aardenburg en de En gelse amateur-ploeg Ravenstone A.F. C. uit Coalville. De Engelsen spelen in voor ons opmerkelijk tenue, name lijk zwarte truitjes en witte broek jes. Voor de winnaar van deze wed strijd is een beker beschikbaar ge steld: na afloop is er een receptie. BELGIE EN TURKIJE IN EINDSTRIJD Internationaal militair voetbaltournooi UNE FINALE van het internationaal militair voetbaltournooi zal gaan tussen Turkije en België. In de halve eindstrijd won Turkije te Oostende met 3-1 van Portugal cn te Luik zegevierde België met dezelf de cijfers over Frankrijk. Het waren zwaar bevochten overwinningen, want beide ontmoetingen moesten enkele keren worden verlengd. Bij Turkije Portugal viel na twee verlengin gen van 15 en twee van 7 minuten de beslissing, bij België-Frankrijk moest de strijd tweemaal een kwartier wor den verlengd. DE HOCKEY-INTERLAND TEGEN GROOT-BRITT ANNIE Het Nederlands hockeyelftal, dat op Zaterdag 24 April a.s. te Amstel veen tegen Groot-Brittanrlië uitkomt, is als volgt samengesteld: Doel: Mulder (A'dam). Achter: Derckx (Venlo) en Drijver (Togo). Midden: Ancion (Kampong), Logge re (Laren), aanvoerder, en van Dijck (Kampong). Voor: Hillenius (Togo), van Heel, Kruize, Boerstra (allen h HYC) en van Beaumont (Togo). Als reserves zijn van Dijk (Amers foort), Keulen (Amersfoot), Christen (DKS), van der Wildenburg (HTCC) en van Gaselt (Venlo) aangewezen, die ook voor het Nederlands B-elf tal, dat op dezelfde dag tegen Enge land B aantreedt, als zodanig zullen fungeren. Kampioenen Z. Vlaamse tafeltemiiscompetitie Ook in distriet Oost zijn thans de kampioenen hekend van de Zeemvsch Vlaamse Tafcltenniscompelltie. FTC uit Clinge heeft zich bijzonder geweerd. Met twee van haar teams wist zij de kampioenstitel te behalen in de le en 2e klasse Oost. Om het kampioenschap van Zeeuwsch-Vlaan- deren zal FTC I uitkomen tegen ONA 1 uit Oostburg, kampioen le klasse West. FTC II zal vermoedelijk om de titel moeten spelen tegen Sla Raak 2 uit Biervliet, die theoretisch het kampioenschap van de 2e klas West reeds in de zak heeft. Wandeltocht te Terneuzen Zoals hekend, organiseert de NPV op Zaterdag 24 April te Terneuzen de St. Joris-wandeltocht voor padvinders uit geheel Zeeland. Voor deze wandeltochten, waaraan de drumband van de NPV uit Middel burg haar medewerking verleent, zijn reeds meer dan 350 deelnemers in geschreven en men verwacht, dat dit aantal nog heel wat groter zal wor den. De afstand voor de ouderen be draagt 20 km. en voor de jongeren 10 km. Er worden pogingen aangewend om voor de deelnemers uit Walcheren en West Zeeuwsch-Vlaanderen extra bussen in t-e leggen van Breskens en Oostburg. De prijzen zullen na af loop worden uitgereikt in Hotel Cen- SPIL BRUYS (M.O.C.) stuwde voortreffelijk (Van onze speciale verslaggever). KALDENKIRCHEN, Woensdagavond. ROLLEN OMGEKEERD Erkens (Sittardia) scoorde de twee doelpunten De 7000 toeschouwers, waaronder ook ditmaal veel Limburgse voetbal- enthousiasten. zullen het er over eens zijn, dat deze uitslag de verhouding goed weergeft. Want voor de thee „klauwde" de Nederlandse Leeuw gducht. En toch was het Frankrijk, dat de leiding nam. DOELPUNTEN VIELEN VLUG Bij een uitval belande een voorzet van rechtsbuiten Richard precies voor de voeten van Wisniewski. die maaT al te gretig toesloeg (0—1). Maar 7 minuten later gaf rechts half Blom (WW) een uitstekende pass naar Erkens (Sittardia), die van dichtbij geen fout maakte (1—1). Nederland bleef in de aanval, dank zij het goede werk van de kanthalfs Blom en ten Braak en dank zij ook het intellignte spel van onze binnon- spelers Erkens (Sittardia) en van El- deren (Brabantia). Deze vier beheersten, goed gese condeerd oor stopper Rruys (MOC) het gehele middenveld. Niettemin duurde het tot 1 minuut voor rust, er Nederland een verdien de voorsprong veroverde Een hands bal van rechtsback Bouttet werd ge volgd door de zwaarste straf: penalty! Erkens zette zich jn postuur en het 1 was 2—1 voor Nederland. Na de thee waren de rollen finaal omgekeerd. Linksbuiten van der Steen (RAC), voor rust zeer actief, moest zelfs mede gaan verdedigen. Tot in de 22e minuut hielden de on» zen stand. Bij een heftige scrimmage voor het Nederlandse doel sloeg Smit (Helmondia) de bal met de hand weg. De scheidsrechter wuilde nonchalant de helse protesten der Fransen weg: corner beduidde hij. Hoe veranderde op slag dat schrille fluitconcert uit de W-anse hoek in wilde vreugdedansen, toen Wisniew ski uit die hoekschop feilloos inschoot (2—2). Volhouden was toen de leus van onze jongens. Volhouden tegen elf tegenstanders, die de overwinning roken en lang niet zo vermoeid wa ren als Bruys en ziin mannen. Maar Nederlan-' hield zich staande en ver overde daarmede het eerste punt in dit tournooi. De uitslagen van de overige wed strijden luiden: Groep A: Aken: Ar gentinië—Oost-Duitsland 2—0 (1—0). Groep B: Bochum: SpanjePortugal 60 (20): Duisburg: Zuid-Slavië Ierland 21 (20>. Groep C: Keulen: Luxemburg—Turkije 12 (1—2) Groep D: Hagen: Duitsland—Honga rije 2—0 (2—0). GEEN WIJZIGINGEN AAN DE KOP ln schaakkampioenschap van Nederland De afgebroken partij van Scheitin- gaSpanjaard uit de zevende ronde is na 83 zetten in remise geëindigd. De uitslagen van de achtste ronde luiden: MuehringOrbaan remise; Cortlevervan den Berg remise; de JongEuwe 01; Kramervan ''en Bosch remise; SpanjaardDonner 01; Barendrechtvan Schel tinga 3—0. De stand na de achtste ronde is: 1 Donner 6 pnt.; 2 Euwe 5li pnt.; 3 Cortlever 414 pnt. en 1 afgebroken partij; 4 en 5 Barendregt en Kramer beiden 4 punten plus 1 afgebroken partij; 6 Muehring 4 pnt.; 7 Orbaan 3'4 punt plus 1 afgebroken partij; 8, 9 en 10 van den Berg. van den Bosch en Spanjaard, elk 3'4 pnt.; 11 en 12 de Jong en van Scheltinga beiden 2 pnt. Wijziging wvdstrijdpropram- ïiia afdeling Zeeland Uitgesteld: Ria W 2Oostburg 2. Ingelast: Luctor 2Ria W 2. TE ARNHEM werd een voetbalwed strijd gespeeld tussen Vitesse en de Zweedse eerste klasser Kamraterna Stockholm). De Arnhemmers won nen met 51. ADMIRA maakt in de maand Mei een tournée door Nederland, waarbij 4 wedstrijden op het programma staan. De eerste ontmoeting van Ad- mira is vastgesteld op 29 Mei a.s. in het stadion te Utrecht, waar een Westelijke ploeg, bestaande uit spe lers van 18 tot 24 jaar de tegenpartij van de Weners zal zijn. KLINKERWEGEN IN WATERSCHAP WAARDE Te Waarde werd door de Heidemij. namens de Herverkavelingscommissie Zeeland aanbesteed het leggen van 2.8 km. klinkerwegen met bijbehorende wer ken in bet waterschap Waarde. Inschrijvers waren: H. Bunschoten te Utrecht f 214.147; E. L. K. te Geleen f 194.747; P. Visser. Utrecht f 189.920; fa. v. d. Elshout te Den Haag f 186.000; L. Versloot te Bodegraven f 185.000; L. van Boven te Ellewoutsdijk f 184.900; fa. de Wildé te Steenbergen f 184.000; A. Ver sloot te Bodegraven f 183.000; L. v. d. Klippe te Vlissingen f 169.200; Aann. Mij. Zeeland te Middelburg f 165.000; Gebr. Geldof te Scrooskerke f 159.900; fa. Jan sen te Kloetinge f 147.800; A. Snepsvan ger te Apeldoorn f 139.300; fa. Schepers en v. d. Bolt te Raamsdonk f 128.900; fa. Eleveld en zn. te Groningen f 121.600; j. en K. den Oude te Bierviet f 109.775; K. Lukasse te Walsoorden f 102.800. VERBOUW OPENBARE LAGERE SCHOOL KAPELLE Woensdagmiddag vond in het gemeen tehuis van Kapelle de aanbesteding plaats van de verbouw van de openba re lagere school te Kapelle(dorp). Deze was als volgt: C. v. d. Velde, Bie- zelinge f 65.250; Jac. de Jonge, Biezelinge f 64.500; L. Dekker, Kloetinge f 63.420; D. van Maris. Kapelle f 62.998. Het werk werd gegund aan de laagste inschrijver. BERGEN OP ZOOM, 14 April. Ra dijs 8—17. Spinazie 50—75. Sla 9—24. Kro ten 5. Rode kool 20—22, witte kool 16. Gele kool 25. Prei 13—29. Witlof 39—72. Rabarber 25—52. Asperges 250—380. Goud- reinette 44—46. Limb. Calville 31—40. St. Remy 43—49. GOES, 14 April. Aardappelen 1516. Kroksla A 1 21—22 A II 17—18 BI 13—18 B afw. 14—15. Prei 29—32. Rabarber 37— 38. Radijs 1218. Rode kool 1315. Spi- 72. Stoofsla 48—50. Uien 0.50—1,50. Vtltlof A II 35—43 A afw. 27—40 B afw. 26—31 stek 17—21. 's-HERTOGENBOSCH, 14 April. Op de Bossche veemarkt van heden werden aangevoerd 6852 stuks vee, zijnde- 3028 runderen. 40 lopers. 355 vette kalveren. 1580 biggen, 1275 nuchtere kalveren, 143 schapen, 95 fokzeugen. 66 lammeren', 251 slachtzeugen, 19 geiten. De prijzen waren als volgt: Melk- en kalfkoeien van f 720 tot f 1045 p. st, guiste koeien van f 550 tot f 810, zware soorten boven notering. Kalfvaarzen van f 650 tot f 950, klamvaarzen f 565 tot 665 p. St., guiste vaarzen f 550 tot f 690, pin ken f 400 tot f 535, graskalveren f 240 tot f 355, fokkalveren f 90 tot f 155. nuchte re slachtkalveren f 34 tot f 46 zware soorten f 53 tot 75,50. Drachtige zeugen f 255 tot f 375, lopers f 85 tot f 110, big gen f 43 tot f 72. schapen f 65 tot f 75 vette schapen f 85 tot f 110, ooien met lammeren f 115 tot f 160. Aanvoer van slachtvee: 806 stuks. Prij zen: extra kwaliteiten vaarzen f 3,05. le kw. f 2,80f 2,90, 2e kw. f 2,60f 2,75 3e kw. f 2,35—f 2,45, vette stieren f 2 60 f 2.65, worstkoeien f 2,10—f 2.25, alles per kg. geslacht gewicht. Vette kalveren zware soorten van f 2,20—f 2.40 per kg. lev. gew. Vette kalveren middenklasse van f 1.85f 2,10 per. kg. lev. grw. Vet te kalveren lichte soorten f 1,50—f 1 70 per kg. lev. gew. Nuchtere slachtkalve ren f 0,95—f 1,10 per kg. lev. gew. Zwa re soorten f 1,20—f 1,42". per kg lev gew. Slachtzeugen f. 1,58 tot f 1,65 per kg. lev. gew. met 4 kg. tarra. Jonge slachtvarkens van f 1,75—f 1,80 per kg lev. gew. met 4 kg. tarra. Verdere mededelingen: Zeer grote aan voer van rundvee. Bi) ruimer aanvoer van melk- en kalfkoeien handel flauw- prijshoudend. Grote aanvoer van guiste koeien en weidevee, de goedsoortige die ren, bestemd voor de weide, werden ver handeld tegen goede prijzen, de mindere soorten prijzen moeilijk tc handhaven Ruimere aanvoer van jongvee, de goed soortige vaarzen voor de fokkerij wer den prijshoudend verhandeld, de min dere soorten handel trager met aflopen de prijzen. Minder aanvoer van vette kalveren, over het geheel flauwe handel met staande prijzen. Nuchtere slachtkal veren, de inzet was goed met staande prijzen, afloop trager met iets lagere prijzen. Korte aanvoer van ooien met lammeren en vette schapen, de goede soorten werden vlug verhandeld tegen hoge prijzen. Aanvoer van biggen ge woon, handel verliep lui-duur. Weint" aanvoer van lopers, kalme handel met staande prijzen. Korter aanvoer van slachtvee, de handel verliep over het geheel voor de goede kwaliteiten stug- duur, de mindere soorten handel trager, priizen moeilijk te handhaven. Slachtzeu gen vlotte handel met hogere prijzen. KAPELLE, 14 April. Verpakt: Gol den Delicious AAA 108 AA 38—94 A 91 C 72 I gr. 78-93 I f. 73-79, Jonathan A 82 I gr. 68—100 I f. 75-76. Adams Per- main I 5170. Exportveiling: Goudrei- nette I gr. 53 1 f. 43—45. Golden Deli cious 1 gr. 65-81 I f. 56—72. Jonathan I gr. 63 68 I t;. 5667. Gewone veiling: Winston 22—79. Adams Permain 22—35. Jonathan 29—58. Golden Delicious 24—66. Goudreinette 36—50. St. Remv 39—50. Groenten: Aardappelen 13—14. Prei 29— 35, Spinazie 52—63. Kropsla 25 Radijs 13—18. Rabarber 38—50. witlof 32—50, WATERSTANDEN Mannheim 278 10). Kaub 206 161 Trier 176 12), Koblenz 225 17) Keulen 216 20), Ruhrort 432 22)', Lobith 1055 18). Nijmegen 83.9 17)[ Arnhem 838 14). Eefde 355 11), De venter 260 10). Namen la Plante 169 (x 20), Borgharen 4029 5), Belfeld 1103 17), Grav» 467 11).

de Stem | 1954 | | pagina 11