Hoofd van Russische Australië vraagt geheime dienst asyl 14.421 in Petrof doet onthullingen Duizend Dienst maagden Divisie bestormt de huishoudens Nu reeds twee zelfmoorden Mei, speciale maand van gebed Vijf intenties Nieuw bevel tot inhechtenis neming van Faber Een schoentje van ruim één ons Gastoevoer in Delft viel uit DE „SPUITPLOEG" VAN HOLLANDIA SPAAK formateur Indonesische regering blijft lauw onder Christenvervolging Mossadeq doet zelf zijn woordje Tabaksoogst in Deli in gevaar Defensie-verdrag met Z. O -Azië Laniel gooit olie op de golven N.E.S.B.-ZAAK voor de Hoge Raad Offensief op Dag der Naastenliefde Ieder een auto voor 1 kwartje Aanslag op trein in Cambodja DAGBLAP VOOR ZEELAND Re gering neemt Pakkettenactie maatregelen „Duitser" of niet Actie Zonnewijzer Oppenlieimer achter „een blinde inuur" Weer: binnenland-se aangelegenheid §g§| Dezelfde o temperaturen o d° Nederlandse schoenontwerpers. Pater Loop ontplooit driedubbele actie Enkele personen bedwelmd r Ons Paaseitje is veilig WOENSDAG 14 APRIL 1954 94e JAARGANG No. 21005 Uitgave. N V Uitgevers My Neerianaia Verschijnt elke werkdag Bureaux; Breda, Keigerstraat 16 lel Kedactie; 818i Admi nistratie 8778 Veranlwuurdelyk Huutd- redacteur: J J B A Bruna Kedaclieraad. O. J v Huutegem Mr Ui A J J M Mes Mi H B L. de tiecntei U J v 't Weslende P V LV1 Vercauteien ADunnementsprys Dy voorultnetalirig I abb oei kwartaal pei pust t bbb per week tuilsiuitend Dy met-pust- Destell.) 1 o.4b tncassu wurdt Derekend Losse nummers 13 cent Hostrek no 278841 Voor God, Koningin en Vaderland Advertentieprijs voor de gehtle oplage t 0.30 per m/m (Ingezonden Mededelingen 1 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwss editie 1 0.13 per m/m (Ingezonden Mede delingen f 0 30 per m/m) By contract aan zienlijke reductie; volledig tariel en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt Staatwerk 3 ct. per m/m extra, lnzendinger op advertenties, welke de uit gevers om redenen te Dunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Telefoon 102 (Bybureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 2236 - Bureau voor Zeeuwsch- Vlaanderen; HULST, Uubbeie Boort 7. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GUES. Westsingel 06. lelefuon nu. OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) T)E AUSTRALISCHE REGERING is op wel zeer merkwaardige wijze in het bezit gekomen van documenten, waaruit blijkt, dat ook dit land intense belangstelling van communistische kant geniet. Aangetoond is reeds, dat er gepoogd is, ondergrondse werkzaamheden tegen de staat te bedrijven en ook zijn enkele na men bekend van Russische agenten in Australië en van contact- mannen en medewerkers van de Russen, die het Australische staatsburgerschap bezitten. Hoewel slechts enkele algemene pun ten over deze kwestie zijn vrijgegeven, heeft het bericht in Aus tralië toch een geweldige opschudding veroorzaakt. Niet het minst is deze te danken aan het feit, dat de Australische overheid haar inlichtingen rechtstreeks ontleent aan de verklaringen van de derde secretaris van de Sovjet-ambassade in Canberra, Petrof. keert momenteel in groot gevaar". Het is duidelijk, dat degenen die in Petrofs documenten als „spionnen" staan geboekt, alles zullen proberen, de voormalige ambassade-secretaris het zwijgen op te leggen. Om deze redenen wordt Petrof zeer streng be waakt. Menzies heeft verder verklaard, dat de regering om een wetswijziging zal verzoeken, die een koninklijke com missie zal machtigen getuigen te dwingen voor haar te verschijnen en een getuigenis af te leggen. De echtgenote van Petrof, wier fa milie nog in de Sovjet-Unie verblijft, heeft haar man niet durven volgen. Zij vreest maatregelen tegen haar ver wanten. Haar echtgenoot had geen fa milie meer in Rusland. Scheepsbouiv-schandaal HET Japanse sclieepsbouwschan- daal, dat mogelijk zal leiden tot de val van de rcgering-Josjida, be gint meer en meer de aandacht te trekken. Gisteren pleegde dc directeur van een scheepswerf, die bij het schandaal betrokken was, zelfmoord. Op 29 Maart had een hoge regeringsfunctio naris reeds de hand aan zich zelf ge slagen. Tegen 75 personen, w.o. 25 di recteuren van scheepswferven is een arrestatiebevel uitgevaardigd. Twee parlementsleden zijn er verder bij de zaak betrokken en er is gevraagd om opheffing van de parlementaire on schendbaarheid van deze lieden. De stand is BIJ PONDICHERRY (Frans gebied in India) hebben Frans-Indiase politie mannen zeven maal op een Indisch grensdorp gevuurd, waardoor 8 per sonen werden gewond. De Indiase re gering stelt reeds een protest op. DE ZUID-KOREA AN SE regering heeft besloten tot uitstel van de Azia tische anti-communistische conferen tie, tot circa 90 dagen na het begin van de conferentie te Genève. Indo china en Malakka hadden dit ge vraagd. ER IS een algemene maatregel van bestuur te verwachten, waarbij aan alle arbeiders (Nederlanders en Duit sers) die in Duitsland wonen en hier werken, recht op kinderbijslag wordt verleend. HET ZOGENAAMDE „Cromvoirtse Boertje", bekend als natuur-genezer, is door de Bossche rechtbank tot f 720.boete veroordeeld wegens het ongeoorloofd uitoefenen van de ge neeskunde. TOT EN MET 15 April is het nog mo gelijk de buiten omloop gestelde munten (o.m. „het zink van Seyss" uit de oorlogsdagen), op het postkan toor in te wisselen. OP HET vliegveld Texel is een klein vliegtuig, dat vloog ten behoeve van het oefenen met luchtdoelgeschut, neergestort. De enige inzittende kwam om het leven. DE ZUSTERTJES in Alkmaar mogen tóch niet bij volmacht voor elkaar stemmen, ook al vindt minister Beel (die hierover vragen te horen kreeg), dat zij wel „huisgenoten" zijn. Doch de Kieswet geeft B. en W. in deze het recht van beslissen. MARIE BESNARD, de Franse vrouw die van een hele reeks moorden is be schuldigd en die na 5 jaar voorarrest is vrijgelaten, heeft zich teruggetrok ken in een zusterklooster. l/"ORT GELEDEN ontving de Austra- lische regering een verzoek van deze Petrof, waarin hij om politiek asyl verzocht. Hij schreef letterlijk: „Ik vraag om bescherming van mijn persoon, en hulp om mij ongehinderd in Australië te kunnen vestigen. Ik geloof, sinds ik met de Australische levenswijze heb kennisgemaakt, niet meer in het communisme of het lei derschap der Sovjet-Unie". Petrof, die tevens hoofd was van de Russische geheime dienst in Australië liet zijn verzoek om bescherming vergezeld gaan van een map vol documenten waarin men voldoende gegevens heeft gevonden om een actie te kunnen on dernemen tegen een wijdvertakt com munistisch complot. De Australische premier, Menzies, heeft gisteren verklaard, dat Petrofs verzoek om politiek asyl is ingewil ligd. Aan de Sovjet-ambassade is dit inmiddels meegedeeld. „Petrof is een moedig man", zo verklaarde een hoge regeringsfunctionaris, „en hij ver- TWTGR TRAGLIA, President van het Comité voor het Mariaal Jaar, heeft aan alle bissehoppen over de gehelé wereld een rondschrijven ge richt, waarin hij het vertrouwen uit spreekt, dat de aanstaande Meimaand, Mariamaand van dit Mariaal Jaar, in het teken van een bijzondere Gods vrucht van alle gelovigen jegens de H. Maagd Maria zal staan. Mgr Traglia verzoekt het Episco paat er mede in te stemmen, dat ge durende de aanstaande Meimaand in p\E voormalige Belgische socialisti- sche premier Paul Henri Spaak zal waarschijnlijk belast worden met het vormen van de nieuwe Belgische regering. De katholieke partij verga derde Dinsdag om te beslissen of zij een eventueel aanbod om een regering samen te stellen, zal aannemen. £)E RECHTBANK te Düssel- dorf heeft Dinsdag opnieuw een bevel tot inhechtenisneming van de uit de gevangenis te Breda ontvluchte Nederlandse oorlogsmisdadiger Faber uitge vaardigd. De Westduitse rechterlijke instan ties onderzoeken of Faber krachtens het Westduitse recht berecht kan worden voor de feiten waarvoor hij in Nederland is veroordeeld. Vorige week had het gerechtshof te Düsseldorf vastgesteld, dat Faber niet mag worden uitgeleverd, omdat hij door lidmaatschap van de S.S. Duitser geworden zou zijn. de Kerken op bijzondere wijze gebe den wordt voor de intenties, waar voor Z.H. de Paus dit bijzonder Ma riaal Jaar heeft afgekondigd. Deze intenties heeft Mgr Traglia over de vijf Zondagen van Mei als volgt verdeeld: Zondag 2 Mei: gebeden voor Z.H. de Paus. Zondag 9 Mei: gebeden voor de ver volgde christenen. Zondag 16 Mei: gebeden voor het vaderland. Zondag 23 Mei: gebeden voor de vrede. Zondag 30 Mei: gebeden voor de priesters en voor de priesterlijke en religieuze roepingen. (Advertentie) Wij herinneren er aan dat de termijn van inzending van de intekenkaart voor de Zonnewijzer (prijsvraag met als inzet: 10 gezinnen in dit Maria- jaar naar Lourdes) sluit op Zondag 25 April. inlichtingen: De Zonnewijzer, Post bus 2012, Utrecht, en bij de boek handel. (lng. Med.) f)E Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft onthuld, dat president Eisenhower heeft gelast, dat een „blinde muur" geplaatst wordt tussen de natuurkundige Ro bert Oppcnheimer en elke geheime inlichting over de atoomenergie, voor de duur van een onderzoek om vei ligheidsredenen. Over deze affaire vindt ge elders in dit blad uitvoeri ger nieuws. arrestanten wellicht bezoek zouden mogen ontvangen. De heren Schenkel en Schouten, resp. gewezen bedrijfsleider en zaal chef van het Bandungse hotel Savoy Homann", die onlangs bij een groot scheepse razzia in Bandung gearres teerd werden, hebben van het hoofd van de immigratiedienst te Djakarta aanzegging gekregen het land zo spoedig mogelijk te verlaten. DE Indonesische regering beschouwt de wreedheden, die benden in Zuid-Celebes begaan jegens daar wo nende Christenen, als een „binnen landse aangelegenheid". Dit deelde de Indonesische vice-premier Wongsone- goro, gisteren mee. Het zou een a-nationale daad zijn. zo voegde hij eraan toe, in deze kwes tie buitenlandse hulp in te roepen. Van christelijke zijde in het parle ment was onlangs gevraagd, de kwes tie van de Christenvervolging aan de Wereld-kerkeraad en aan de V.N. voor te leggen, wanneer regeringsmaatre gelen zouden uitblijven. De chr. parlementsfractie merkte nu op, dat het woord „a-nationaal" hier misplaatst was. De christenen willen slechis de wereld inlichten over de dwang, die gewapende benden uit oefenen (desnoods met .marteling en moord) om christenen te dwingen een andere godsdienst aan te nemen. Ver der vraagt men geen hulp uit het bui tenland, maar aan de hoogste inter nationale instantie. DE NEDERLANDERS DE SPAARKOUS bestaat nog. In Amsterdam mist een 85-jarige vrouw dit antieke attribuut: een bruine kous, inhoudende 25 kwart jes en enkele centen. Zij verloor de kous in de buurt van de Ro zengracht. DE ONTBINDING van het concern van de „Vereinigte Stahlwerke A. G." heeft haar beslag gekregen. Daar mee is de deconcentratie van de Duitse zware industrie, waarmee in 1945 werd begonnen, vrijwel voltooid. DE HOGE RAAD heeft het cassatie beroep van de Off. van Justitie te Haarlem, tegen de vonnissen tegen 2 verdachten in de „Velser-affaire" ver worpen. Beiden waren ontslagen van rechtsvervolging. IN HET JAAR 1953 bedroeg het to taal-aantal verkeersongevallen in ons land 85.705. Ten opzichte van het jaar daarvoor betekent dit een stijging met 8 procent. Het aantal doden steeg met 18 pet. EEN FRANSE filmmaatschappij zal een film vervaardigen over liet leven van Abbé Pierre, de apostel der Pa- rijse voddenrapers. Abbe Pierre (die men in de proloog op het doek zal zien) heeft bedongen, dat van de op brengst een fonds voor hulp aan de daklozen wordt gevormd. »<xx>oooooo<xxx>oooo<xx>ooo geldig tolc O Weersverwachting, vanavond: Veranderlijke bewolking en overwegend droog weer. Meest matige wind, in hoofdzaak tussen J West en Noordwest. Weinig ver- andering in temperatuur. Vandaag: Zon onder 19.34 uur Maan op 15.58 uur. Morgen: Zon O op 5.45 uur. Maan onder 4.26 uur. O o<xx><x>o<x>o<><x><><>ooo<>o<><x><> HET parket in Djakarta heeft in middels de stukken betreffende enkele van de onlangs gearresteerde Nederlanders ontvangen. Het juiste aantal en de namen zijn nog niet te noemen. Wel verklaarde men, dat de hebben voor dit voorjaar mo dellen ontworpen, die de dromen van iedere vrouw kunnen vervul len. De loafer middenis wel zeer soepel dank zij een aparte maalc- wijze, die doet denken aan de wij ze waarop de Indiaanse squaws haar moccasins maakten. Het over leden loopt 'n.l. qeheel onder de voet door en met recht kan deze schoen een voet-handschoenwor den qenoemd. Ook de flat (rechts) is dank zij het feit. dat zij qeheel onqevoerd is. zeer soepel en daardoor wel een ideaal wandelschoentje, dat erg leuk staat. Een van de laatste snufjes is het schoentje met het moderne dunne hakje. Dit schoentje is gemaakt op de zgn. Italiaans-Spaanse leest, en heeft een uitgesproken zuidelijk karakter. Het bijzondere van dit schoentje is. dat het slechts 119 gram weegt. DOOK STAKING D DIJNA alle werk op de tabaksonder nemingen in Deli ligt stil als ge volg van een Maandag begonnen sta king van ondernemingsarbeiders. Hun vakbond besloot tot een drie daagse „eerste stakingsgolf" als pro test tegen de loonsverhoging van 7 pet. terwijl immers 34 pet geëist was. De staking kan funest zijn voor de tabaksoogst. '"TE Londen cn Washington is giste ren een communiqué uitgegeven, waarin de ministers Dulles en Eden verklaren dat hun landen bereid zijn de gezamenlijke verdediging van Zuid-Oost-Azië en het Westelijk deel van de Stille Oceaan te bezien. „Wij geloven, dat het vooruitzicht van een unie met defensief doel in Zuid-Oost-Azië zal bijdragen tot een eervolle vrede in Indo-China", aldus het communiqué. Hier wordt bedoeld een bondgenootschap, zoals het Atlan tisch Pact in Europa. De linkse Labourleden ontvingen de mededeling onder het uitroepen van „Schande!", een „nieuw Korea" en „Nonsens!" Dulles is inmiddels in Parijs aan- i gekomen, waar hij zijn plannen aan I oe Franse regering zal voorleggen I AJieuw-Guinea is een land voor pioniers, op elk gebied. Het is een land met toekomst, met een primitieve bevolking, die zal moe ten worden geleid en opgevoed: een grote en ernstige taak voor Ne derland. De Koninklijke Landmacht in Nieuw-Guinea helpt een handje bij de malariabestrijding te Hollandia. De Koranohet kamponghoofd van Dojo Lama verwelkomt een spuitploegin zijn woning. PREMIER LANIEL heeft critici van het E.V.G.-verdrag verzekerd, dat ook de nieuwe overeenkomst, waar bij de betrekkingen tussen het voor gestelde Europese leger en Engeland worden geregeld, door de Franse volksvertegenwoordiging moet wor den goedgekeurd en dat zij slechts van kracht zal worden, wanneer de Westeuropese verdedigingsgemeen schap officieel is ingesteld. Hierdoor zijn de meningsverschil len in de Fran regering voorlopig bijgelegd. De voorwaarden van de nieuwe overeenkomst zullen vandaag door minister Eden in het Lagerhuis be kend worden gemaakt. Een voorwaarde, die Frankrijk stelt voor bekrachtiging van het op Frans initiatief tot stand gekomen plan voor de instelling van een Europees leger, is, behalve de bekende eisen, o.m. over de Saarkwestie, de onderteke ning door alle E.V.G.-leden-staten van aanvullende protocollen, welke hoofd zakelijk ten doel hebben de eenheid der strijdkrachten van Frankrijk en zijn overzeese gebiedsdelen in E.V.G.- verband te handhaven. £-]et proces tegen ex-premier Mos sadeq van Iran is weer begon nen. En weer zijn er goede foto's te maken, die de staatsman in zijn doen en laten tonen. Het is, alsof zijn stemming tijdens de zitting tientallen malen wisselt. Soms lijkt hij ten eer geslagen en moesoms is het zelfs alsof hij slaapt, doch plot seling springt hij op, en begint vol vuur te spreken en te gesticuleren. De rechters en ook zijn verdediger hebben neen eenvoudige taak... Mossades tijdens een van zijn dy- namisrhe rnomenfen, voor het tri bunaal in Teheran. U\E advocaat-generaal bij de Hoge Raad heeft gisteren geconcludeerd tot vernietiging van een arrest van het Amsterdamse Gerechtshof, waar bij twee leiders van de NESB, Van Tienen en Wolthuis, werden vrijge sproken. Zij waren beschuldigd van het po gen om het streven van een lands- verraderlijke organisatie (NSB) voort te zetten. Het Hof sprak hen echter hiervan vrij, maar de procureur-gene raal bij dit Hof, die bevestiging van het rechtbankvonnis (2 maanden met aftrek) had geëist, tekende cassatie aan. De Hoge Raad wijst op 18 Mei arrest. ^ONDAG 23 MEI zal in de kronieken van de Bond Zonder Naam met de gouden letters der naastenliefde geschreven worden. Op die dag organi seert pater Loop wederom zijn Dag der Naastenliefde, die nog meer dan voorgaande jaren een manifestatie moet worden van edelmoedigheid en onderlinge liefde. Op 23 Mei halen 1500 autobezitters in ons land en in België, want pater Loop wil ook ons buurland in deze actie betrekken een vader en een moeder van een gezin van huis om dit ouderpaar geheel gratis een heerlijke dag te bereiden. Om de 6000 gasten onder te brengen, heeft de Bond Zonder Naam drie grote zalen afgehuurd: het Krelagehuis in Haarlem, het Concertgebouw in Amsterdam en een enorme tent, die in Zand- voort zal worden opgeslagen. Een uitgezochte groep van artisten, onder wie Jan de Cler, Joop de Knegt en de Bietenbouwers zullen hun aandeel leveren. C" VENALS vorig jaar roept pater Loop de hulp in van dames, die een dag de zorg voor een ouderloos gezin op zich kunnen nemen, en ver der van verkenners, wegenwachters en muziekkorpsen, van verkeersspe- cialisten, motorordonnancen en ver keerspolitie, om alle problemen, die aan de organisatie van de Sterrit der naastenliefde verbonden zijn, op te lossen. Maar ook aan hen, die geen auto bezitten zal de gelegenheid geboden worden zich op deze dag van hun beste kant te laten zien. De Bond Zonder Naam verschaft hun namelijk een auto, zij het dan maar een heel kleintje, waarmede zij de overbelaste huismoeders een helpende hand kun nen bieden. Ieder autootje het zijn er 500.000 kost een kwartje en met dat kwartje zal pater Loop in staat zijn een „Duizend Dienstmaagden Di visie" in het leven te roepen, die on der het motto: „Denk. Durf en Doel" een maand lang kosteloze hulp gaan bieden in de gezinnen, waar de huis moeder door de zwaarte van haar taak de overspanning nabij is, of reeds bezweken is. Aan deze actie is een loterij verbonden, want bij elk autoo tje wordt een miniatuur kentekenbe wijs afgegeven, waarop een nummer. De uitslag van de loterij met ruim 200 liiliput-prijzen wordt op 23 Mei via de K.R.O. bekend gemaakt. VIER LICHTINGEN. £)E DUIZEND Dienstmaagden- Divisie, kortweg D.D.D., zal een noodbrigade zijn, die gedi rigeerd wordt naar de noodge- bieden van het huishoudelijk le ven. Zij zal in vier lichtingen worden opgeroepen en na wei nige doch krachtige en doeltref fende instructies een maand lang Augustus, September, October of November de naas tenliefde in practijk moeten brengen. Van de huismoeders mag geen be taling worden gevraagd, daarvoor zorgt de Bond Zonder Naam, die voor iedere dienstmaagd vijftig gulden uit betaalt. De Bond Zonder Naam komt met haar actie niet op het terrein van de Gezinshulp en de Gezinszorg. Zij wil slechts een stimulans zijn van de ze bestaande organisaties en een po ging doen de mentaliteit van de meis jes tegenover de huishoudelijke ar beid te wijzigen. In zijn plannen voor de komende maanden heeft pater Loop de jeugd niet vergeten. Eerstens krijgen zij evenals vorig jaar de gelegenheid aan dc uitgaande vaders en moeders een kleine verrassing te bereiden in de vorm van een klein presentje, dat hun op 23 Mei zal worden uitgereikt. Tweedens zal pater Loop de actie: „Mijn Sterren" in November met een nieuw album voort zetten. De plaatjes die de eerste maal zwart wit gedrukt waren, zullen voor dit tweede album in vier kleuren druk van de persen komen. Ook de hefboomkaarten, die maan delijks aan duizenden mensen koste loos worden toegestuurd, zullen van Juni af geïllustreerd worden. TN DELFT was een monteur van het gasbedrijf bezig met het doorsme- ren van een gasafsluiter. Op een ogenblik draaide de man een grote kraan dicht, waardoor prompt de he le binnenstad zonder gas kwam te zitten. Direct daarop werd het „foutje" hersteld, maar intussen was op veel plaatsen het gas uitgegaan. Toen de toevoer werd hersteld, stroomde het gas vrij de huizen binnen. Enkele per sonen raakten dan ook bedwelmd. Ernstige ongevallen zijn niet gemeld. VESTIG personen zijn om het leven gekomen, doordat een trein op het traject Battambang-Pnom (Cam bodja) op een mijn is gereden en in de lucht is gevlogen. Dertig wagons brandden uit. J/erwacht wordt, dat de hui dige betrekkelijk lage eier- prijzen ook met Pasen gehand haafd zullen kunnen blijven. De oorzaak hiervan is de grote Productie die er op het ogen blik is. Er kunnen echter moei lijkheden in de afzet komen, wanneer het publiek alleen de grootste eieren koopt. Men raadt de consumenten daarom aan. zowel grotere als kleinere eieren te nemen. Bovendien is de kwaliteit van deze laatste doorgaans beter, aangezien de grootste eieren afkomstig zijn van oude kippen.

de Stem | 1954 | | pagina 1