Competitie-voetbal Politiek intermezzo in de Raad van IJzendijke HEILLE HEEFT GROTERE DORPSKERN NODIG Vlotte Paasveemarkt te Axel Daar kwam geen Oranjebroek aan te pas De beperking van het cadeaustelsel Het politiek forum te Goes BIJ de ingekomen stukken werd o.a. Rijkspolitie heeft tekort aan personeel Regering Scelba wankelde even Sprong van zes meter hoogte Wat doet Engeland nu eigenlijk Volgend jaar al nieuwe pier DE, onderhandelingen met betrek king tot de bouw van een nieu we pier te Scheveningen verkeren nu in zodanig stadium, dat verwacht mag worden, dat er volgend jaar al over een nieuwe pier gewandeld kan wor den. De ontwerpen voor de nieuwe pier, die in het verlengde van de Pa- lacestraat zal komen te lisgen zien er zeer attractief uit. Vliegende dierentuin landde op Schiphol Voorjaarsrit K.N.M.V. SPORT TN 'T KORT EXAMENS PROGRAMMA VOOR 2e PAASDAG AANBESTEDINGEN MARKTEN DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 13 APRIL 1954 KERMIS OP EERSTE PINKSTERDAG OPEN QNDER VOORZITTERSCHAP van burgemeester Jhr von Bönninghausen tot Herinckhave, kwam de IJzcndijkse gemeenteraad voor de eerste maal dit jaar bijeen. De publieke belangstelling was ditmaal groter dan ze normaal pleegt te zijn en de behandeling van enkele punten, die volop in de publieke belangstelling stonden, zal hieraan wei niet vreemd zijn geweest. Een nieuw raadslid een adres van de bewoners van de Nieuwstraat inzake de slechte toe stand van het wegdek aldaar, ovor kennisgeving aangenomen. Aan het adres van de Gemeente Hulst betref fende het instellen van een deskun dig onderziek naar de inpolderings mogelijkheden van het Land van Saeftinge, werd besloten adhaesie te betuigen, terwijl n.a.v. een schrijven van de Gemeente Hoofdplaat enkele percelen in de Rodehoek een bijdra ge zullen krijgen in de aansluiting op het electriciteitsnet. In het tekort van eenzelfde aansluiting van een aantal percelen in de Goudenpolder zal eveneens een bijdrage verleend wor den. Gelet op de nog heersende wo ningnood in de gemeente wordt de Woonruimtewet 1947 nog onverkort van toepassing gelaten. De geloofs brieven van het nieuwe raadslid, P. S. van Hijfte, werden onderzocht en in orde bevonden. DERDE GEMEENTE WERKMAN LJET volgende punt van de agenda: de benoeming van een derde ge meentewerkman, lokte felle critiek uit van de heer Tazelaar (Prot.), die in een eventuele benoeming van een katholieke in casu de heer Cam. van Kerkvoorde, zijn geloofsgenoten ach tergesteld zag. Wethouder Doens (K VP) vertolkte het standpunt van zijn fractie en merkte o.a. op, dat de vo rige gemeente-werkman, die wegens ziekte zijn ontslag had moeten ne men, ook een katholiek was. Om de raad gelegenheid te geven deze kwes tie nog eens door te praten, werd de vergadering geschorst en ging men tot besloten zitting over. Na herope ning vond direct de stemming plaats waarbij de heer Cam. van Kerkvoor de 4 stemmen kreeg (KVP) en de heer J. Triou drie (2 Prot., 1 PvdA). Na dit politiek intermezzo werd de agenda weer verder afgewerkt. Aan mevr. Bogte-Geeraard werd eervol ontslag verleend als schoonmaakster van de O. L. School en in haar plaats werd mevr. J. de Blaey-Anthonisse aangesteld. De gemeente stelde zich verder garant in de kosten van het bevolkingsonderzoek op T.B.C., ech ter uitsluitend voor onvermogende personen. Dat deel van de Oranje straat, dat in onderhoud is bij de Pro vincie Zeeland, wordt door de ge meente overgenomen tegen een af koopsom van f 2050 en tegen vergoe ding van de reconstructiekosten van dit weggedeelte ad f 4128,79. Het ver zoek van de plaatselijke Hengelaars vereniging om de Veste voor 5 jaar in pacht te mogen ontvangen werd in- gewiligd. Het voorstel van B. en W. om dit viswater voor 1 jaar te ver pachten werd met 4 tegen 3 stemmen verworpen. Het vaststellen van enke le ambtenaren-verordeningen ging vlot onder de hamer door, alsmede bet verlenen van een voorschot op de exploitatie-vergoeding van de R.K. Bijzondere Lagere Scholen over 1954 en het vaststellen van die vergoedin gen over 1953. SUBSIDIES lende ongevallenverzekering en een aanvullende weduwen- en wezenver- zekeri*tg afgesloten. Voor de aanleg van de speeltuin is nu een kostenbe- groting opgemaakt t.b.v. f 2844,50 en de heer Dellaert drong nu aan op een spoedig begin van deze aanleg. DIJ de rondvraag bracht hetzelfde raadslid o.m. het denkbeeld naar voren een wegsplitsing voor het door gaand verkeer binnen de kom der ge meente tot stand te brengen. Er zou dan een nieuwe verbinding geprojec teerd moeten worden tussen de Pro vinciale weg naar Schoondijke en de Koninginnestraat. De heer van Cad- zand wees op het door en door slech te stuk verbindingsweg vanaf de be ruchte bocht in dit weggedeelte. On danks herhaalde verzoeken aan Vrije van Sluis, bij welke instantie dit weggedeelte in onderhoud is, wordt hier niets aan gedaan en als Noordelijke toegangsweg naar IJzen-' dijke behoeft deze weg toch zeker een grondige verbetering. Na afloop van deze vergadering werd van het aftredende raadslid, de heer C. van Kerkvoorde. afscheid ge nomen en werd hem bij monde van de voorzitter dank gebracht voor het werk, dat hij in die functie geduren de 5 jaar in het belang van de ge meente had verricht. Wetsontwerp ingediend HET wetsontwerp, dat de beperking van het cadeaustelsel beoogt te regelen, is nu bij de Tweede Kamer ingediend. Volgens dit ontwerp zal een bedrijf geen geschenken mogen aanbieden in de vorm van goederen, tenzij zij van dezelfde soort zijn als de goederen, die in het bedrijf in kwestie worden verkocht. Het verbod geldt niet, wanneer de geschenken zo wel aan afnemers als aan niet-afne mers worden aangeboden, of als zij aan wederverkopers worden ver strekt. Voorts zijn er nog enkele verzach tende bepalingen van ondergeschikt belang. Ten geschenke mogen worden gege ven goederen, die van een duidelijk reclame-kenmerk zijn voorzien, „mits ze gebruikt worden bij het gebruik of verbruik van de door het bedrijf ver kochte goederen". De minister van Economische Za ken kan van het verbod vrijstelling verlenen, wanneer daartoe redenen aanwezig zijn. Advertentie^ Maak 'n einde aan dat ondragelijke zunrbranden Neem een of twee Rennies, en op 't zelfde moment is dat zuur branden opgelost - Geen wonder dat talloze mannen en vrouwen over d= hele wereld dwepen met Rennies - en altijd zorgen ze bij de hand te hebben. Rennies zijn hygiënisch ver pakt één voor één. Ze zijn smake lijk en.... gemakkelijk in te nemen, zonder water of wat ook Weinig geschikte candidaten |-\E Rijkspolitie is nog altijd niet aan de door haar gewenste 6500 man personeel toe, aldus een mededeling van de inspecteur-generaal van deze dienst, de heer A. F. J. Penders. Men heeft ongeveer 500 mensen tekort. Aanbod is er genoeg, maar veelal is de kwaliteit van de sollicitanten te gering om aan de toch werkelijk niet te hoge eisen te voldoen. Op de eerste plaats zouden de ver- keersgroepen moeten worden uitge breid. Behalve de vereiste lichamelij ke geschiktheid wordt daarvoor ge vraagd 'n parate kennis, die hoort bij de zesde klas van de lagere school Die kennis blijkt veelal niet aanwezig te zijn. Sommige sollicitanten noemen Milaan als de hoofdstad van Rusland en Naguib als de president van Ame rika. Anderen waren van mening, dat Maastricht aan de Rijn lag. Het personeelsvraagstuk bij de Rijkspolitie baart de autoriteiten zorg. Wellicht, dat de binnenkort door te voeren verhoging van de salarisschaal het aanbod van candidaten van be hoorlijk gehalte zal stimuleren. JaJarlijkse vergadering besprak vier punten FNE jaarlijkse dorpvergadering te i Heille (gemeente Sluis) had even dorpskern moeten ontstaan en er zul len zich enkele kleine bedrijven moe als de laatste jaren een zeer geani-1 ten vestigen. Mogelijkheden zijn hier- T~JE plaatselijke kruisverenigingen zien hun subsidie verhoogd van f 1,75 tot f 2,50 per lid en de gemeen te stelt zich garant voor de rente en aflossing van een lening ad f 5000, te sluiten door het Wit-Gele Kruis. Het verzoek van de tennisvereniging „Ti- ola" om subsidie in de kosten van het weer bespeelbaar maken van haar tennisveld werd ingewilligd. De raad zegde verder met algeme ne stemmen de aansluiting bij de Prov. Zeeuwse Schoonheidscommissie op, niet tegenstaande de voorzitter op de consequenties van een en an der gewezen had. Eenzelfde lot on derging de aansluiting bij de Cen trale Dienst in West Z.-Vl., hoewel men aan deze regeling nog tot 1 Ja nuari 1961 vastzit. Het voorstel van B. en W. tot wij ziging van de politieverordening i.v. m. het openstellen van de kermisver makelijkheden op Eerste Pinksterdag, bracht de heer Tazelaar in het ge weer, die tegen alle kermisvermake- lijkhden op Zondag was. Met 5 tegen 2 stemmen (Tazelaar en Riemens) werd het voorstel van B. en W. aan genomen. Op Eerste Pinksterdag zullen dus de kermisvermakelijkheden geopend mogen zijn, wordt de Woensdag weer aan de kermisdagen toegevoegd, maar de na-kermis op de eerste Zon dag na Pinksteren komt te verval len. Voor het personeel van de vrij willige brandweer wordt een aanvul meerd verloop. Na een kort openings woord van de heer A. van Hoorickx, voorzitter van de wijkraad van Heille, sprak burgemeester P. F. van Hoote- gem namens het gemeentebestuur van Sluis. In zjjn toespraak wees hij er o.m. op dat de belangstelling voor de dorpsproblemen niet alleen beperkt moet blijven tot praten, maar dat van realisering van urgente dingen pas dan sprake kan zijn, als men aan het gemeentebestuur en andere daarvoor in aanmerking komende instanties, zoals b.v. Het Vrije van Sluis, con crete plannen voorlegt, die een de gelijke behandeling mogelijk maken. Als men op Heille daden verwacht dan moeten de Heillenaars zelf tonen dat het hun hiermee ernst is. De discussie die hierover ontstond, concentreerde ziqh in hoofdzaak tot: 1 de brandweer. In de toekomst zullen 4 bewoners van Heille opgeleid wor den bij de brandweer van Sluis om in voorkomende gevallen te Heille assistentie te verlenen. 2. De verbinding tussen Heille en Sluis. Van gemeentewege is alle mo gelijke moeite gedaan deze weg ge plaatst te krijgen op het tertiaire we genplan. Tot nu toe zonder resultaat. Wel heef men enkele provisorische verbeteringen aangebracht. De ge meente zal elk middel te baat nemen om verbetering in de vaak hopeloze toestand te verkrijgen. 3. Electriciteit heeft men de laatste jaren gekregen en overduidelijk bleek dat dit zeer gewaardeerd werd. De wijk Lapscheurse Gat heeft nog geen aansluiting op het net en over de mo gelijkheid van aansluiting kan pas dan gesproken worden als de gemeen te beschikt over concrete cijfers die tot nog toe door de P.Z.E.M. niet zijn verstrekt. 4. Over een busverbinding valt te praten, maar dan kan het geen aftak king zijn van een Belgische lijn. De toekomst zal ook moeten leren of een busdienst wel rendabel is. In dit ver band werd nog gewezen op de dienst tussen Aardenburg-St. Kruis. Wil men tot daadwerkelijke verbe teringen komen, dan zal een grotere toe zeker aanwezig, als men denkt aan noodzakelijke krotopruiming en herbouw hiervan in die kern, waar mee eoji bescheiden verkaveling ge paard zou kunnen gaan. Over het vraagstuk van aanleg van waterlei ding waren de meningen verdeeld, al bleek men er over het algemeen meer voor te gevoelen dan enkele ja ren gelétiën. Tóch nog een meerderheid P\E coalitieregering van Mario Scel- k* ba in Italië, die twee maanden ge leden gevormd werd, heeft Maandag in de Italiaanse Kamer van afgevaar digden een geringe meerderheid be haald bij een stemming over de be groting van bet ministerie van Finan ciën. De stemverhouding was 295 te gen 284. j De afgevaardigden waren voor de stemming van hun Paasvacantie terug- ^iTf^regering was Zaterdag versla gen maar de stemming was ongeldig, omdat zeven stembriefjes onder stem bussen op de grond werden gevonden De meeste politieke commentators schrijven de opstand van Zaterdag in de gelederen van de coalitiepartij en toe aan rechtse Christendemocra tische leden, die de regering-Scelba willen vervangen door een kabinet, dat een meer rechts standpunt in neemt waarschijnlijk onder leiding van de voormalige premier Guiseppe Pella. PEN Amsterdammer trof 's avonds *-■ in de Churchill-laan een 21-jarige jongeman aan, die er zeer haveloos uitzag en enigszins kreupel liep. Hij zei, dat hij kort tevoren op het Mu- zenplein door een auto was aangere den en dat de chauffeur niet had ge stopt. De Amsterdammer ontfermde zich over het slachtoffer en liet de man per taxi overbrengen naar het Binnengasthuis, waar na onderzoek bleek, dat de man een bekkenfractuur had opgelopen. Na aangifte bij de politie kwam evenwel vast te staan, dat de jonge man, die debiel is, diezelfde dag uit een gesticht in Maarssen was ont vlucht door uit zijn zes meter hoog gelegen kamer te springen. Met zijn gewonde been was hij naar de hoofd stad gelift. Gaullisten vragen Laniel: TNE vijf Gaullistische ministers in het Franse kabinet hebben Maandag avond een beroep gedaan op premier Joseph Laniel, om te protesteren te gen „de ontoereikendheid" van de voorgestelde Britse band met het Europese leger. Zij hadden eerder geweigerd hun goedkeuring te hechten aan de nog steeds geheime bepalingen van het nieuwe verdrag t.a.v. de betrekking tussen de Europese Verdedigingsge meenschap en Engeland, aanvoerende, dat zulks hun steun aan het Europese leger zou inhouden. Een groot deel van de Franse rege ring beschouwt een volwaardige band van Engeland met de E.V.G. als een der belangrijkste voorwaarden voor Frankrijks deelname aan het verdrag. De andere voorwaarden zijn de rege ling van het Saaj'probleem en waar borgen van de Verenigde Staten met betrekking tot de|Amerikaanse leger eenheden in Eurijfja. AANVOER VAN PRIMA VETVEE Levendige handel De Paasveemarkt te Axel werd door de voorzitter der commissie, de heer W. Koster, geopend, die in het bijzonder welkom heette Burgemees ter van Qeveren te Axel en als verte genwoordiger van de wethouders, de heer C. de Putter. Verder wees hij er op, dat deze markt vorig jaar geen doorgang kon vinden, wegens de wa tersnood. Nu zijn we weer een goede stap in de richting, aldus spreker, die er op wees dat de vee- en varkens handel dit voorjaar reeds zeer leven dig is geweest. Een dankwoord richtte de heer Kos ter tot de organisatoren en de Rijks politie, die een onmisbare schakel zijn voor het vlotte verloop van de markt. DE UITSLAGEN EEN EXPERIMENT IN ZEELAND DAT SLAAGDE CNKELE bijzonderheden over het zo geanimeerde politieke forum der K.V.P. dat te Goes werd gehou den en ten dele is uitgezonden door de K.R.O. gaven wij reeds weer. De gestelde vragen bestreken een wijd gebied en we-den resp beant woord door de leden van het forum, dat bestond uit prof. Gielen, mevr. Luyckx, het Tweede Kamerlid Pets 'S, dr. Albering, Paul de Waart en de twee toegevoegde Zeeuwen, mr dr. Mes en 't Eerste Kamerlid, M. v. d. Himst, De heer Offermans opende de rij met een vraag naar de stand der be sprekingen tussen K.V.P. en K.N.P,; hij kreeg ten antwoord dat die bespre kingen van vertrouwelijke aard waren. De heer de Rechter, die interpel leerde over de benoeming van burge meesters en Commissarissen der Ko ningin door 't kiezerskorps, zoals dat ook bij de Zuiderburen gebeurt, kreeg de bezwaren te horen tegen dit stel sel, waardoor zij, die boven de par tijen moeten staan, juist politieke fi guren worden. Ook is de onbesten digheid van zulke benoemingen niet aanbevelingswaardig. De cumulatie, welke ook aangevoch ten werd, had niet zo'n omvang, naar de mening van het formum als ge dacht wordt; vele politici brengen juist offers terwille van hun beginsel. De heer de Crom. die wees op het gevaar van de specialisatie, dat ambte naren de koers gaan bepalen inplaats van de minister, kreeg te horen dat de vrees voor excessen op dit terrein gerechtvaardigd zijn, maar toch ook weer niet zo, dat daardoor een minis ter uit eigen koers gedrongen zou worden Kampioen vetvee: Gebrs van Gijs, Westdorpe. Res. kampioen vetvee: id. Schoonste groep vetste: A, Verbiest, Zuiddorpe. Idem dikbillen: Gebrs van Gijs, Westdorpe. Idem vetvee: Gebrs Verstraten, Axel. Afdeling Varkens: Schoonste vetvarkens: le pr. A. C. Audenaerdt, Axel, 2e pr. L. de Mey, Sas van Gent. Schoonste vleesvarkens: le pr. P. Gelderland, Axel, 2e pr. H. Verstra ten, Axel. Beste zeug: le en 2e pr. A. C. Audenaerdt, Axel, 3e pr. H. Inghels, Koewacht. Zwaarste varken: le pr. A. C. Audenaerdt, Axel. Groep van vier vleesvarkens (1 eigenaar): le pr. L. de Mey, Sas van Gent, 2e pr. A. C. Audenaerdt. Axel, 3e pr. N. Bolleman, Axel. Grootst aantal aangevoerde varkens (12 stuks): A. C. Audenaerdt, Axel. Dhr. Roose sneed de kwestie aan van de theoretische formule waarop het bouwvolume werd toegekend, wel ke funest voor Zeeland werd, wat on omwonden werd toegegeven; aangera den werd dat Zeeland in Den Haag van zich laat horen De heer Vroome die de hoogbouw verdedigde ter besparing van bouw grond, vond geen onverdeelde belang- stelli. g. Tegen de winst aan grond, staat het verlies aan gezinsgeluk; het boven elkaar wonen bedreigd de ze nuwen van klein en groot. T.a.v de schadevergoeding aan In dische slachtoffers werd gezegd dat de regering reeds 200 millioen daarvoor ter beschikking stelde; een commissie is gevormd om de beste vorm voor verdeling te vinden De regering erkent haar morele verplichting, maar niet de juridische, daar eigenlijk de Indonesiche regering de schade moet vergoeden. De rest her besprekingen stond in het teken der komende verkiezingen waarbij van de zijde van het forum nog eens de verzuchting kwam, dat het Partijbestuur met een te klein budget moet werken, daar nog te veel katholieke kiezers zich afzijdig hou den Dr Albering stelde een andere par tij ten voorbeeld, welke contributies heft van f 7,50 af tot f 75 toe en daar door hoel wat grootscheepser propa ganda kan voeren. De heer M Bakker, voorzitter der Goese afdeling, voegde daar nog het zijne aan toe en wekte tot meeleven op. want dan zal het Goese kath kie zerskorps weer ten voorheeld kunnen worden gesteld aan anderen. Deze markt kenmerkte zich door aanvoer van prima vetvee en leven dige handel, waarvan de uitslagen wa ren als volgt: Afdeling Vetvee: Vetta runderen met zes tanden: le prijs F. Vermoet en A. de Block. Sas van Gent, 2e prijs Gebrs Verstraten, Axel, 3e prijs P. Coene, Koewacht. Vette runderen met vier of meer tanden: le prijs Gebrs van Gijs, Groe- de, 2e prijs a F. Vermoet en A. de Block, Sas van Gent, 2e prijs P. Coe ne, Koewacht, 2e prijs a Gebrs Ver straten, Axel, 3e prijs J. C. den Ha mer, Axel, 3e prijs a A. van Belois. Zuiddorpe. Vette runderen met zes tanden: le prijs H. Bossche, Sas van Gent, le prijs a Gebrs Verstraten, Axel, 2e prijs Gebrs Verstraten, Axel, 2e prijs a Gebrs Verstraten, Axel, 3e prijs A. van Belois, Zuiddorpe, 3e prijs a Ge brs Verstraten, Axel, 3e prijs b Fa IJsebaert, Terneuzen. Vette runderen zonder tanden: le prijs Gebrs Verpoorte, Axel, 2e prijs G. Verlaere, Overslag. Ossen met vier tanden: le prijs P. Coene; Koewacht. Ossen met twee tan den: le prijs A. Verbiest, Zuiddorpe. Ossen zonder tanden: le prijs H. en E. Picavet, Westdorpe. Dikbillen met zes tanden: le prijs Gebrs van Gijs, Westdorpe. Idem met vier tanden: le pr. Gebrs van Gijs, Westdorpe. Idem met twee tanden: le pr. Gebrs van Gijs, Westdorpe. Idem zonder tanden: le pr. Gebrs van Gijs, Westdorpe, 2e pr. Gebrs van Gijs, Westdorpe, 3e pr. A. J. Goethart, Sas van Gent. Dikbil kalveren: le prijs H. en E. Picavet, Westdorpe, 3e prijs idem. Vette koeien: A. Verbiest, Zuiddor pe, 2e en 3e prijs Jos van Duysse, Ka- pellebrug. IN SCHEVENINGEN PEN K.L.M.-vliegtuig heeft uit Cal cutta een complete diergaarde naar Schiphol gebracht. Het vervoer de 174 kisten met 23000 vogels, waar van een gedeelte voor Amsterdam was bestemd. Het grootste deel echter is doorgezonden naar Brussel, Londen, New-York, Ztirich en Milaan. Verder waren aan boord 2 jonge luipaarden, 14 kraanvogels, 3 neushoornvogels, 3 pythons on 3 honden, die de reis naar Londen moesten voortzetten. De die ren verkeerden bij aankomst in de beste welstand. HOOFDPLAAT PROMOVEERT NOG NIET Gisteren berichtten wij, dat Hoofd plaat is gepromoveerd naar de 4e klasse van de KNVB. Dit is echter onjuist. Wel wonnen de plaatbewo ners de uitwedstrijd tegen Lewedorp- se Boys met 2—4, waardoor zij reeds met één been in de 4e klasse staan, zij moeten echter a.s. Zondag ook nog een thuiswedstrijd tegen de Boys spe len, waaruit zij minstens één puntje moeten halen om de vlag te kunnen hijsen. Sclioolvoclbal in Oost Zeeuwsch-Vlaancleren Ook de indeling van het schoolvoet- baltournooi in Oost Zeeuwsch Vlaan deren is hans eereed. Er zijn 31 deel nemende elftallen. De wedstrijden worden gespeeld op Dinsdag 20 April op het terrein aan het Westelijk Bol werk tc Terneuzen en het terrein van het Jansenius Lyceum te Hulst. Op Woensdag 21 April wordt ge speeld op terreinen van de voetbal vereniging Axel en AZW te Axel. De indeling luidt als volgt: Afdeling A: Zuidland. schooi A Terneuzen. Herv. school Tenreuzen, ols Axel. St. Willebrordusschool I en II te Hulst. Koewacht. Groenendijk. Hulst I en II Terneuzen I en II. Afdeling B: ABS III en IV. TLC II op ulo II. Techn. school III en IV. Jansenius Lyceum III, Hulst I en Ter neuzen I. Afdeling C: ABS I en II, Techn. school I en IL Jansenius Lyceum II Terneuzen I en II, Hulst I. TLC I. Afdeling D: Jansenius Lyceum I en AFDELINGVOETBAL IN ZEELAND Hontenisse II kampioen In de le klasse A van de afdeling Zeeland van de KNVB werd nog een restantje gespeeld. Hansweertse Boys won met 31 van Volharding. In de 2e klasse A kwam er nog geen beslissing uit de bus. Vlissingen IV en Kwadendamme zetten hun nek-aan-nek-race voort door beide te winnen. Vlissingen IV verpletterde Robur II in Goes met 0—15 en werd daardoor topscorer van de week. De roodwitten hebben nu aan één puntje uit hun laatste wedstrijd genoeg om kampioen te worden. Kwadendamme stuurde RCS III met een 6—1 neder laag naar Souburg .erug en bleef dus één puntje achter de leiders. Noor mannen il bracht zich in veiligheid door Zeelandia III in Middelburg met 06 te kloppen. In de 3c klasse A bracht de be slissingswedstrijd tussen Patrijzen en De Zeeuwen IV. die in Domburg werd gspeeld. nog geen beslissing, want loeide ploegen scoorden twee maal, zij het dan ook onder protest van De Zeeuwen. In de 3e klasse B eindigde de Vlis- singse derby tussen De Zeeuwen V en 'Vlissingen V in een stevige 8—0 zege voor De Zeeuwen V. Retranche- ment II haalde in Vlissingen bij Wal cheren II de volle buit weg (1—2). B. S. A.-team blonk uit Vooral ook dank zij het bijzonder fraaie weer kan de KNMV op een zeer geslaagde voorjaarsrit terugzien. Van de 90 rijders, die voor dit traditionele evenement te Doorn van start waren gegaan, haalden 20 de finish te Vce- nendaal niet. Het zwaarste gedeelte van het par cours. dat over een afstand van 240 km liep, lag bij het landgoed Euven in de omgeving van Arnhem, waar vele rijders moeite hadden om op de motor te blijven. De rijders, die 0 straf punten noteer den kwamen in het bezit van de gou den medaille, zij die tussen de 1 t.m. 15 strafpunten vielen kregen de zil veren en de deelnemers, die meer dan 15 strafpunten opliepen, de bronzen medaille. Bij de seniores kwam men in de verschillende klassen tot het volgende resultaat: 250 cc: Brouwers, Wilnis, met BSA 0 strafpunten: Elbersen, Soesterberg, met BSA 0; Knijnenburg, Wassenaar, met BSA 9: 250 cc: Jan- sema, Hengelo, met Jawa 0 straf pnt.; Bakker, Wassenaar, met Victoria 0: Haaker, Badhoevedorp, met Jawa 2: 200 cc: van Kalmthout, Hoofddorp met Maico 0 strafp.; van Pij broek. De Bilt met DMF 4; 150 cc: Knijff, Den Haag met Puch 13 strafp.; Langeveld Noordwijkerhout met CZ 18; 125 cc: De Bruyn Hoofddorp met Sparta 21 strafp.; zijspan 500 cc: Donkelaar, Hil versum met Jawa 10 strafp.: Merken- teams: BSA 9 strafp. (Knijnenburg 9, Eldersen 0, Brouwer 0): clubteams: M. C. Haarlemmermeer 16 strafp. (van Kalmthout 0, Haaker 2, Schreu- ders 14). 400 Sehoolhamlballers naar Goes Donderdag wordt op de gemeente lijke sportterreinen te Goes het jaar lijkse handbaltournooi van de Zeeuw se middelbare scholen gehouden. De organisatie is ditmaal in handen van De Vlam, de schoolvereniging van het Goese Lyceum. De belangstelling voor dit tournooi wordt ieder jaar groter. Er zijn nu 38 deelnemende elftallen, verdeeld over negen afdelingen, maar men heeft nog een tiental scholen moeten wei geren omdat er niet voldoende speel ruimte beschikbaar is. De indeling luidt als volgt: Dames: Afdeling I: op. ulo Goes, Vlam (Ly ceum Goes), chr. ulo Vlissingen, Rijks kweekschool Middelburg en HBS Bergen op Zoom: afdeling II chr. kweekschool Middelburg, Astra, op. ulo Kruiningen en op. ulo Terneuzen; afdeling II B: chr. ulo Zierikzee, RH- BS Vlissingen, Lyceum Oostburg en RK HBS Goes; afdeling II C: op. ulo Vlissingen, RHBS Middelburg, Lyceum Zierikzee en op. ulo Zierikzee. Heren: afdeling I RHBS Vlissingen, Vlam, Zeevaartschool; MTS en Rijks kweekschool; afdeling II A: Vlam 2, chr kweekschool, RK HBS en op. ulo Terneuzen; afdeling II B: Astra, HBS Bergen op Zoom, Rijkskweekschool 2 en Lyceum Oostburg; afdeling II C: op. ulo Goes, RHBS Middelburg, op. ulo Kruiningen en chr. ulo Zierikzee; afdeling II D: chr. en op. ulo Vlissin gen, op. ulo en Lyceum Zierikzee. KOMT NEDERLANDS BONDSHANDBALELFTAL NAAR VLISSINGEN De Vlissingse sportvereniging Ma rathon heeft in verband met haar 25- jarig bestaan, dat deze zomer her dacht zal worden, niet alleen op ath- letiek-. maar ook op handbalgebied grote plannen. Men heeft het Nederlands Bonds- elftal aangezocht om op een nader te bepalen datum in Mei in Vlissingen een wedstrijd te komen spelen tegen een nader aan te wijzen tegenstander. Men denkt hierbij aan het Belgische Bondselftal. De voorbereidingen verkeren in een vergevorderd stadium en de beslis sing is over enkele dagen te ver wachten. FIFA.JEUGDTOURNOOI Argentijnen wonnen liefst met BA) (Van onze speciale verslaggever) UBACH - PELENBERG. Maandag avond. Tevergeefs hebben vandaag 11 Oranjebroeken gevochten om het ede le rhythme der jeugdige Argentijnse voetbal-grootmeesters te breken. Ne derlandse stugheid vermocht tegen de Zuid-Amerikaanse cadans, de, wonder baarlijke souplesse, de techniek en de acrobatiek niets, maar dan ook totaal niets in te brengen. Dat het dan ook „slechts" 8-0 geworden is, moet wor den toegeschreven aan het feit, dat de Argentijnen er ten leste een kun stig showstukje van maakten. Dertien duizend bezoekers, waaron der naar schatting een 7000-tal Lim burgers, hebben deze avond zich de ogen uitgewreven. Wat deze jeugdige Zuid-Amerikanen hier demonstreer den, was hogeschool-voetbal van de bovenste plank en naar veler mening zou daartegen zelfs het Nederlands Elftal het onderspit hebben moeten delven. Slechts het lofwaardige pogen om tot het einde toe te volharden, stelden onze jongens daartegenover. Een bit ter einde, dat aan de hegemonie der overzese gasten geen moment twijfel overlaat: 8-0 voor Argentinië! HET BEGON GOED Aanvankelijk zag het er toch niet zo beroerd uit voor onze Oranjebroe ken. Van Elden (HVC) had zelfs een verdienstelijk doelpunt gemaakt, doch dit werd terecht wegens buitenspel afgekeurd. Vrijwel tegelijkertijd kwa men de Argentijnen onder stoom en met de rust was de stand reeds 5-0 in hun voordeel. Na de hervatting kwam Bruys (M OC) er heel goed in en organiseerde zijn mannen tot zeer behoorlijke aan vallen. In de 16e minuut kwam die tegenslag. Van Hooft (Sportclub Em ma) botste tegen een Argentijn op en moest van het veld worden gedragen. Vermoedelijk heeft de onfortuinlijke PRACHTIG SEIZOEN VAN GOESE TAFELTENNISCLUB Alle drie de teams kampioen De Goese tafeltennisclub kan op een prachtig seizoen terug zien. Reeds eerder werden het eerste en tweede team kampioen van hun afdeling respectievelijk de 2e klasse en de 3e klasse B. Thans werd ook het dames team, dat uitkomt als Goes 3, kam pioen bij de dames. Een resultaat, dat wel een complimentje waard is. In de le klasse werd de laatste wed strijd gespeeld. Be Fair stuurde Spi rit met een 6-4 nederlaag naar huis. Spirit moet dus degradatiewedstrijden spelen. In de* 2e klasse besloot Goes de competitie met een 3-7 overwinning op PZEM. De stand is hier: Goes 8-14, Sorry 2 8-10, Will vin Zoelen2 7-7, PZEM-?r6, Schelde 8-V Bij de trames werd Goes 3 ongesla gen kampioen door MTTC 4 in eigen huis een 4-6 nederlaag te bezorgen. (Handbalcompetitie) Zeeuws dameselftal samen gesteld Na de te Vlissingen gehouden se lectiewedstrijd (die door de A-ploeg met 9-4 werd gewonnen), werd het Zeeuwse dameselftal samengesteld, dat op 2de Paasdag te Bergen op Zoom zal spelen tegen het dameselftal van West-Brabant als voorwedstrijd voor de officiële landenontmoeting tussen de herenploegen van Nederland en België. De Zeeuwse ploeg ziet er als volgt uit: doel Soetemeyer, Marathon: ach ter: Meeuse, Marathon en C. Sinke, Hellas; midden: Verburg-Molhoek, Hellas; Wisse-Adriaanse, EMM en Ja cobs, Hellas; voor: W. Goor, Mara thon; R. Zweedijk, Hellas, Heyens- Kole, Hellas; Elve, Marathon en Ja cobs, Tonido. Reserves: Izeboud, v.d. Linden, Oostdijk en Foudraine. „M.A.C.A." te Axel organi seert motor-Paasrit 1954 Op Maandag 19 April a.s. (2e Paas dag) zal de door „MACA" te Axel te organiseren „Paasrit" worden verre den, voor auto's en motoren. De eerste rit van dit seizoen zal een betrouwbaarheidsrit zijn, de lengte is ruim 100 km. waaraan kan worden deelgenomen door alle sportliefheb bers met motoren en auto's. De rit is niet zo, dat een groot aantal deelne mers die zonder strafpunten zal uit rijden, sterker, aldus het bestuur „we zijn er van overtuigd dat nie mand zonder strafpunten eindigt". Een aantal prachtige prijzen zijn er te winnen. Bij het eindklassement worden motoren en auto's apart ge klasseerd en beloond. Aan deze aantrekkelijke betrouw baarheidsrit zijn voor de MACA-le- den de eerste punten te winnen voor de clubbekers 1954, een voor de auto- en een voor de motorklasse. Limburger een hersenschudding op gelopen. Daar geen invallers toege staan waren, moesten de Oranjebroe ken met 10 man verder spelen: een nieuwe handicap dus. De Zuid-Amerikanen hebben er toen nog drie goals bijgescoord en voor het overige volstonden zij met show. De samenstelling van het Neder lands jeugdelftal was: Doel: Den Dekker (AFC). Achter Kraay (DOS) en Smits (Hel- mondia). Midden: Adan (RBC), Bruys (MOC) en Ten Braak (HRC). Voor: Van der Dungen (Wilhelmi- na). Van Eden (HVC), Van Hoofd (Sportclub Emma), Erkens (Sittardia) en Van der Steen (RAC). JOHAN WESTDORP 4e u-ielerkoes te Belgisch Koewacht Deze Zondag werd te Koewacht (België) een wielerwedstrijd voor amateurs over een afstand van 100 km. verreden. Er verschenen 65 renners aan de start onder wie 10 Nederlanders. Gen- tiel Salens won met 10 meter voor sprong. Tweede werd L. Vervier, no. 3 Gilbert Salens, 4 onze landgenoot Johan Westdorp, 5 R. Vervier. 6 K. Boerjan. 7 L. Nauts. Hierna volgden op 2 minuten een groep van 10 ren ners, die aldus werden geklasseerd: 8 Paul Martens. 9 H. van Daele en 10 F. van der Veeken. TOM FINNEY, rechtsbuiten van Pres ton North End en van het Engelse elftal, is door de vereniging van Engelse voetbaljournalisten gekozen tot „voetballer van het jaar". Fin ney heeft in 49 landenwedstrijden gespeeld, soms als linksbuiten. Sam Bartram, die in meer dan 500 leaguewedstrijden het doel van Charlton Athletic heeft verdedigd, verwierf na Finney de meeste stem men. IN DE EERSTE RONDE van het da mes enkelspel wereldkampioen schap tafeltennis te Londen heeft Coby van Megen met 2116 2114 2110 gewonnen van mevr. H. Herresthal (Saarland). Nora van Megen ging zonder strijd over naar de tweede ronde, omdat haar tegenstandster, mevr. M. Hay- nes (Singapore) verstek liet gaan. DIPLOMA'S MACHINESCHRIJVEN Bij het in de St. Jacobusschool te Goes afgenomen examen voor het type-diplo ma, slaagden de jonge dames Conny So- rr.ers en Riet Nijhuis, Vlissingen: Mien Fait. Rosa Zanetti, Cisca v. Leerdam en Greetje Mansfeld, allen te Goes; Ida v. d. Linden, 's-Heerenhoek; Corrie Nagel- kerke en Trees Delsine te Kwadendam me. Bovendien werd het diploma ver worven door Phiel v. d. Hemel, Joop de Rechter, Ireen Schmidt en Piet van 't Westeinde te Goes en Jan Kok, Wemel- clinge. R.K. VLASSERSSCHOOL Aan de R.K. Vlassersschool te Koe wacht slaagden de volgende personen: Boekhouden A.: C. Antheunis, G. J. de Beulle, C. L. van Bunderen7 J. C. A. de Kind, A. C. Schalkens. R. S. F. Schal- kens, allen van St. Jansteen; A. J. de Block, R. van Daele, A. van de Vijver, allen te Koewacht; Fr. van Rattingen, Moerbeke (B.); G. de Maat en W. van Hove van Stoppeldijk. Boekhouden B.: C. L. Antheunis. Th. Bolssens. Alb. Bosnians, A. Frankevijle, Et. de Kind, Ed. Maes en R. Schalkens, allen uit St. Jansteen; R. van Daele en G. Naessens van Koewacht; F. van Rat tingen, Moerbeke (B.); W. van Hove en G. de Maat van Stoppeldijk. Motorenkennis: G. de Vrieze, C. van de Vijver, A. Kips, A. van Gremberghe, A. Bonte en G. de Gronckel. allen uit Koewacht; C. Antheunis, Et. de Kind. F. van Remortel en R. van Dorselaer, allen van St. Jansteen. IE KLAS A Wageningen- Elinkwijk RCH-Zwolse Boys Heracles-DWS NEC-Haarlem A j ex-Be Quick Leeuwarden- Oosterparkers Stormvogels- Ensched. Boys IE KLAS B GVAV-VSV 't Gooi-Rigtersbleek Heerenveen- Blauw Wit Enschede-Vitesse De Volewijckers- AGOVV EDO-Sneek DOS-Go Ahead IE KLAS C BVV-Bleijerheide VVV-Longa Xerxes-Emma HBS-PSV SVV-Sittardia Brabantia-Sparta WH '16-NAC IE KLAS D Maurits-Limburgia Eindhoven-DHC Feijenoord- Hermes DVS Willem II-ADO EBOH-MVV RBC-Excelsior Jullana-NOAD DISTRICT ZUID 1 2E KLASSEN 2e Klas A Schijndel-Helmond Helmondia-Sarto SET-Veloc TOP-Kolping SDW 2e Klas B Baronie-Goes RAC-Alliance Middelburg-TSC 3E KLASSEN 3e Klas B RKD VC-RKTVV Uno Animo- St. Michielsgestel Heusden-Baardwijk RWB- Concordia SVD Gudok-OJC Hieronymus- Zwaluw VFC 3e Klas C Virtus-RKC Zierikzee-Hgro DHV-WVO 3e Klas D Odio—N. Borgvliet Hulst-Zeelandia De Zeeuwen- RKFC RCS-Corn. Boys Breskens-Axel Biervliet-Meto. 4E KLASSEN 4e Klas D Raamsdonk-HVCH Haarsteeg- Vlij mense Boys GW—RKJW Deso-Nieuwkuyk 4e Klas E Oisterwijk-PCP TAC-SVG Nevelo-GSBW Were Di- Broekhoven 4e Klas F Boeimeer- Groen Wit Breda-TVC SAB-RSV Zundert- Madese Boys 4e Klas G NSV-SC Gastel Steenbergen-HSC Ierseke- De Schutters Kaaise Boys- Grenswachters 4e Klas H Koewacht- IJzendijke RIA W-Oostburg EMM-Sluiskil Clinge-Hontenisse Aardenburg-Steen Res. le Klas NO AD 2-NAC 2 PSV 2-de Valk 2 Longa 2-BW 2 Res. 2e Klas B Willem II 3- LONGA 3 BW 3-RBC 2 DSC 2-DOSKO 2 Roosendaal 2- NOAD 3 Alliance 2- RKTVV 2 NAC 3-Baronie 2 Res. 2e Klas C Goes 2- Middelburg 2 Zeelandia 2-Axel 2 RCS 2-Corn. B. 2 Vlissingen 2- De Zeeuwen 2 Breskens 2- Terneuzen 2 Res. 3e Klas B Concordia SVD 2- TOP 2 RKC 2-WSC 2 St. Michielsgestel 2- BW 4 ODC 2-DESK 2 Res. 3e Klas C Internos 2-NAC 2 TSC 2-Zierikzee 2 Sarto 2-SF.T 2 WONINGEN TE KRUININGEN Door de heer P. Wondergem, architect te Kruiningen, werden de volgende per celen aanbesteed, t.w. perceel A, 4 wo ningen aan de Hoofdstraat, perceel B, 2 woningen aan de Schoolstraat, perceel C, 2 woningen aan de Grintweg, perceel D, 1 woning aan de Zanddijk, en perceel E, 1 woning aan de Nieuwstraat aldaar. Ingeschreven werd als volgt (volgorde A, B. C, D, E: Kasteleijn, Vianen f 43,480, f 28.300, f 36.550. f 13.830, f 12.700; van Gorp. Goes f 46.500, f 28.356, f 38.096, f 12.750, f 12.620; Hopmans, Goes f 44.200, f 28.260, f 38.880, f 13.380, f 12.925; van Kempen, Bergen op Zoom A en B f 51.900, f 26.000; Schrijver, Goes f 45.500, f 28.980, f 36.000, f 12.700. f 12.500: de Theije, Terhole f 44,180. f 30.950, f 37.850, f 13.000, f 13.100; A. Verstraete, St. Jan steen f 43.625, f 30.125, f 37.600, f 13.145, f 13.145; Gebr. Mollet, Hansweert D en E f 12.100, f 12.500; van de Velde. Biezelin- ge D en E f 13.000. f 12.200. De gunning voor al deze percelen is aangehouden. KADEMUUR TE SAS VAN GENT Op het kantoor van de directie Zee land van de Rijkswaterstaat te Middel burg had de aanbesteding plaats van de vernieuwing van een gedeelte van de oostelijke kademuur langs de westelijke kanaalarm te Sas van Gent. Ingeschre ven werd als volgt: G. A. v. d. Straaten te Terneuzen f 38.900: J. en K. T. den Oude te Bierviet f 39.050: J. La Gasse te Koudekerke f 42.100; P. J. Dekker te Vlissingen f 42.000; P. J. v. d. Sande te Breskens f 43.000. Een inschrijving was ongeldig. De gunning is aangehouden. GOES, 12 April. Andijvie 5268. Kropsla A I 27, A afw. 19, B I 19. Peen 28. Prei 30. Rabarber 4244. Radijs 18 21. Spinazie 64. Witlof A II 40—46, A afw. 29, B II 25, stek 17. KAPELLE, 12 April. Groenten: Spi nazie 5058. Witlof 45. Radijs 1415 per bos. ROTTERDAM. 12 April. Binnen landse granen (officieuze noteringen per 100 kg. franco Rotterdam). Tarwe: Witte prima kwaliteit voor de vlakmolenaars tot f 28,40. rode op vochtconditie tot f 28,05. Voedergranen kalm— zomer- gerst vast maalkwaliteit f 20.75 f 21,75, overigens f 22,50f 24.-. grove geschoonde iets daarboven. Haver f 23,50f 25,-. Extra blanke daarboven. Rogge f 20,25f 21,-. Peulvruchten: Groene erwten gemakkelijker f 40, f 58,-. Schokkers vast f 65,f 100,-. Bruine bonen zeer moeilijk te plaat sen. TERNEUZEN, 9 April. Sla B 20—21. C 14—16, C afw. 7. Selderij 15—16. Radijs 20—22. Wijnpeen 4—6. Prei I 26—27, afw. 20. Witlof A II 40—47, rfw. 25—33. Sja lotten 30. W AT ER ST AIS1 DEIS Mannheim 3.07 0.18). Kaub 2.35 0.13). Trier 1.96 0.18). Koblenz 2.58 0.13). Keulen 2.56 0.20). Ruhrort 4.71 0.25). Lobith 10.92 0.07). Nij megen 8.71 0 <)2). Arnhem 8.67 0.04). Eefde 3.73 4- 0.13). Deventer 2.74 (4- 0.18). Namen la Plante 1.65 0.05). Borgharen 40.23 0.08). Belfeld 11.30 Hero 2-Willem II 4 0.34). Grave 4.71 0.10).

de Stem | 1954 | | pagina 3