C.V.P. geslagen-niet verslagen rOCHT NAAR POOLSE KAMPEN MOET WORDEN UITGESTELD Belgische socialisten wonnen 9 zetels Ook liberalen sterker uit verkiezingsstrijd VEILIGHEIDSVERDRAG als Genève geen uitkomst geeft Jongeman te Goes door postale recherche gearresteerd Parijs vindt het lelijk De nederlaag van de C.V.P. Besprekingen over coalitie 700 Arrestaties in Kenia Marie Besnard (in de rouw weer op vrije voeten Omvang van pakkettenvoorraad (13.973) laat geen keus Met Pasen toch blijde gezichten WESTEN, waarom zwijgt ge?... Overval op vracht auto bij Serang r DAGBLAP VOOR ZEELAND COMMUNISTEN verspelen nóg meer sympathie Overeenstemming tussen Engeland en V. S. Wie maakte de enveloppe open Zijn verhaal klopte niet Zes maanden gevange nis voor Jagan Dezelfde temperaturen Geen waarschuwing aan Peking BORGSOM WAS NIET NODIG Na vijf jaar voorarrest „Hoe bergen we dat alles Bij wijze van katapult.... ~N 94e JAARGANG No. 21004 Uugave. N V Uilgevers IVly Neerianaia Verschuilt elke weikaag Bureaux: fcJteaa, Keigerslraai lö lei tieöactie: 8181 Admi* nistraUe 8778 Verani wuurdelijk tiuota- redacteur: J J tl A Bruna Keaactieraaa. L. J v tiootegem iVLi Ur A J J M. iVies, IVLi H. B L. ae rteuntei L J v 't Wesiende F V IVl Vei eau lei en Abonnementsprijs Dl,] vooi uitbetaling l o 85 pei Kwartaal pei post t t» 55, pei week (uitsluitend oy niet-post- Destell.) t u.45 incasso wordt berekend. Losse nummers 13 cent Fostrek no 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 13 APRIL 1954 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen t 0.30 per m/m). Bn contract aan zienlijke reductie; volledig tariel en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te Dunner beoordeling met verlangen af te geven, worden vernietigd- Teleloon 102 IBijbureaux. Terneuzen, iwAtiBI"'*®'m ivtTRIIRG Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) 71 I 77. hTTTsT Dubbele Boort 7 Bureau voul de Zeeuwse Eilanden. BUKS. Westsingel 93, Iele o ■■■■i Noordstraat 56, Tel. 2601, 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen. HUL-bi, n/uooeie roort QNDANKS HET FEIT, dat de C.V.P. een ernstige nederlaag te incasseren kreeg, is zij toch als sterkste partij uit de Belgi- sche verkiezingen te voorschijn getreden. Eerst Maandagavond kon de officiële zetelverdeling voor de Kamer bekend worden gemaakt. Het bleek toen, dat de C.V.P. 14 zetels verloren heeft; de socialisten wonnen er 9. De liberalen kwamen met 5 zetels winst uit de strijd en de communisten verloren er 2. De dissi dente partijen, 't Christelijk Verbond voor Volk en Vrijheid en de Christelijke Vlaamse Volksunie behaalden elk 1 zetel. J G 1.77 47.68 11.25 4.74 94 108 25 20 1 mensen J^JIER VOLGT de uitslag voor de Kamer, met vergelijkende percen tages en zetelverdeling van 1950: Thans 1950 Thansl950 pet. pet. zetels Socialisten 37.34 34.51 86 77 Lib. Soc. kartel 12.09 C.V.P. 41.14 Liberalen 12.14 Communisten 3.56 Chr. Verb. v. Volk en Vrijh. 0.82 Chr. Vlaamse Volksunie 2.20 Andere partijen 0.66 - In toaal hebben 5.157.268 gestemd voor 212 Kamerzetels. Op de socialisten werden uitgebracht 1.926.205 stemmen, tegen 1.705.781 in 1950. Op de C.V.P. 2.121.978 tegen 2.356.608 in 1950. De liberalen kregen 626.173 st. tegen 556.102 bij de vorige verkiezin gen. De ruim 21.000 stemmen die het Liberaal-socialistisch kartel in verge lijking met 1950 won, moet men aan de bovenvermelde cijfers voor socia listen en liberalen toevoegen. De zetels van de rechtstreeks geko zenen voor de Senaat zijn als volgt verdeeld: Socialisten 42 (37) C.V.P. 49 (54) Liberalen 13 (12) Communisten 2 (3) £)E VOORZITTER der Belgische so cialistische partij, Max Buset, heeft Maandag met oud-premier Paul Spaak en andere leden van het party- bestuur beraadslaagd over de vraag of de socialisten thans een coalitie regering met de katholieken zullen vormen, of dat het aanbeveling zou verdienen met de eveneens sterker geworden liberalen samen te gaan. Een liberaal-socialistische coalitie zou in de Kamer over een meerder heid van tien zetels beschikken. Hoe ook de te vormen regerings coalitie uit zal vallen, één ding acht men te Brussel zeker, namelijk, dat Paul Henri Spaak, drie maal minister president en van 1936 tot 1949 bijna zonder onderbreking minister van bui tenlandse zaken, hetzij laatstgenoem de functie, hetzij het premierschap zal bekleden. De eerste taak der nieuw gekozen Belgische volksvertegenwoordiging zal zijn de 123 jaar oude grondwet te herzien. lyjET toestemming van de Of ficier van Justitie te Mid delburg is de postale recherche overgegaan tot de arrestatie van de bankbediende M. B. te Goes. Vandaag zal hij voorge leid worden. Vorige week Dinsdag waren ook vermoedens gerezen tegen deze per soon, die Zaterdags tevoren de aan getekende brief met f 50.000 voor de Amsterdamse Bank, waaraan hij ver bonden is. naar het postkantoor had gebracht. Dezelfde dag werd hij ech ter weer vrijgelaten, daar hij een aan nemelijk verhaal kon geven van het geval. Later bleken er echter onjuist heden in te schuilen. Hij werd toen opnieuw gearresteerd. Uit het onderzoek kwam vast te staan, dat tussen het tijdstip, dat B. de bank verliet en het stuk bij de post aanbood, twintig minuten verliepen, hoewel de afstand in drie minuten te lopen is. Hij heeft aanvankelijk ver zwegen bij iemand anders te zijn ge weest, hoewel op dit adres niets bij zonders door hem gedaan is. Bezwa rend lijkt, dat het pakje, dat op het Goese postkantoor is aangeboden, ze ven gram lichter woog. dan een later door de bank samengesteld pakje met dezelfde inhoud, maar dit zou aan verschil in de lakzegels kunnen wor den toegeschreven. Een huiszoeking bij B. leverde wei nig bezwarend materiaal op. De verdachte heeft tegen zich, dat hij royaal leefde en ook specu leerde, maar positieve bewijzen wa ren gisteren nog niet tegen hem ge vonden cn zelf ontkent hij iets met de diefstal uitstaande te hebben. Het onderzoek op het Amsterdamse postkantoor, waar 't pakje twee nach ten lag, wordt ook voortgezet. OFFENSIEF TN KENIA zijn in de eerste fase van het nieuwe offensief der veilig heidstroepen ruim zeven honderd Mau Man-aanhangers in speciale gevange nenkampen bijeen gebracht. Het offensief begon Zondagochtend, nadat de besprekingen over een mas sale overgave van de Mau-Mau waren afgebroken. De meeste arrestaties zijn verricht naar aanleiding van inlichtingen, die tijdens het contact met de Mau Mau- léiders, die over voorwaarden voor overgave kwamen spreken, verkregen zijn. In de afgelopen week zijn 121 Mau Mau-leden gedood. r\R TSJEDDI JAGAN, de afgezette premier van Brits Guyana en lei der van de Progressieve Volksparty, is Maandag veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf wegens overtre ding van een verordening, waarbij zijn bewegingsvrijheid tot Georgetown beperkt werd. TWEEDUIZEND Israëlische artsen en andere werkers in klinieken zijn Maandag in staking gegaan, omdat de regering hun geen hogere salarissen wil toekennen. PRESIDENT TITO van Zuid-Slavië is Maandagavond in de Turkse hoofd stad Ankara aangekomen. Hij brengt momenteel een officiëel bezoek aan Turkije. Mgr J. OLAV-Smit zal Donderdag 't nieuwe gebow van de KLM aan de Via Barberini te Rome inzegenen. WELLICHT wordt Den Haag opge nomen in 't helicopter-net. Er zijn al besprekingen gevoerd met de Sabena, die welwillend staat tegenover het plan. ADLAI STEVENSON, de democrati sche candidaat voor de presidentsver kiezingen in de V. S. van twee jaar geleden heeft een geslaagde nier-ope ratie ondergaan. Voor de verkiezingen der Provin ciale Raden is dit de uitslag: Socialisten 261 zetels, winst 26, ver lies 1. C.V.P. 330 zetels, winst geen, ver lies 45. Liberalen 80 zetels, winst 11, ver lies 3. Communisten 10 zetels, verlies 1, winst geen. Sociaal-liberaal kartel 7 zetels ge wonnen 5, verlies geen. Vlaamse Concentratie 6 zetels (nieu we partij). DE SENATOREN. OP HET komende congres van de wereldfederatie voor dierenbe scherming in Londen zal een pe titie worden gestuurd naar Z. H. de Paus en de hoofden van alle kerken ter wereld, met het ver zoek de zaak van de dierenbe scherming te helpen bevorderen. HERBERT BROWNELL, de Ameri kaanse minister van justitie, wil de communisten in geen geval buiten de wet stellen. De partij zou dan onder gronds gaan werken, zei hij. JORDANIë heeft alweer een klacht ingediend bij de gemengde wapen stilstandscommissie, omdat Israëli sche soldaten op Arabische herders zouden hebben geschoten. ALLE ZUID-KOREAANSE jonge mannen. die gezond van lijf en leden zijn, zullen binnenkort worden inge deeld bij een te vormen reserve-leger zo heeft de Zuid-Koreaanse minister van defensie meegedeeld. DE BRAND op het schip in de Mer- wedehaven te Rotterdam, blijkt het gevolg te zijn geweest van onvoor zichtigheid. Een havenarbeider ging tussen stapels balen met een sigaren aansteker naar zijn tabaksdoos zoeken. Even later stond de zaak in lichter laaie. X v Weersverwachting, geldig tot O vanavond: X Wisselend bewolkt met voorna-q melijk in het Noordoosten van het O land enkele verspreide buitjes. .Meest matige wind, in hoofdzaakX 'tussen Noordwest en West. Wei-O J nig verandering in temperatuur. Vandaag: Zon onder 19.33 uur. X Maan op 14.48 uur. Morgen: Zon O op 5.47 uur. Maan onder 4.13 O uur. <x><x>ooooooo<x><><x><>oo<x><x>o WAN DE SENAAT zijn 106 leden rechtstreeks gekozen. De provin ciale raden zullen op 26 April 46 se natoren kiezen, de zogenaamde pro vinciale senatoren. Deze twee groe pen van senatoren zullen 27 April, als beide huizen voor het eerste vergade ren, op hun beurt 23 senatoren kiezen. Dit zijn de zogenaamde gecoöpteerde senatoren. In C.V.P.-kringen is Maandagoch tend verklaard, dat het verlies van de C.V.P. in de Senaat 4 rechtstreeks gekozenen plus 4 provinciale senato ren en 1 geoöpteerd senator zou be dragen. De Christelijke Vlaamse Volksunie kon nergens een noemenswaardig aan tal stemmen behalen, behalve in het arrondissement St. Niklaas en het ar rondissement Antwerpen. Het boeren- front heeft in het arrondissement Me- chelen een relatief succes behaald. Daaruit volgt dat in de provincie Ant werpen het verlies van de Christelij ke Volkspartij naar verhouding het zwaarst is. COMMENTAREN. I7NGELAND en Amerika zijn Maandag in principe over eengekomen, het initiatief te ne men tot een veiligheidsverdrag voor Zuidoost-Azië, dat commu nistische expansie moet af schrikken, indien de conferentie te Genève er niet in zou slagen de vrede in Indo-China te her stellen, zo wordt uit diplomatie ke kringen vernomen. Waarschijnlijk zouden Engeland. Frankrijk, Amerika, Australië en Nieuw-Zeeland de voornaamste deel genoten in het verdrag zijn. De Zuidoost-Aziatische landen en de Philippijnen zouden tot het ver drag kunnen toetreden. Deze overeen komst werd bereikt tijdens de bespre kingen van Maandag te Londen tus sen de Amerikaanse en Britse minis ters van buitenlandse zaken, Foster Dulles en Anthony Eden. Dulles zal het voorstel vandaag te Parijs bespreken met de Franse re gering. Het Westen zal echter geen formele waarschuwing tot de Peking- se regering richten inzake verdere communistische hulp in Zuidoost-Azië voor de conferentie te Genève, zoals Dulles aanvankelijk voorstelde. Een hartelijk welkom van Antho ny Eden, Brits Minister van Bui tenlandse Zaken (links) voor John Foster Dulles, bij diens aankomst in Londen. Men gelooft, dat Eden Dullen Zon dagavond heeft meegedeeld, dat naar de mening der Britse regering de spoedig intredende moesson, waardoor de strijd in Indo-China in de komen de vijf maanden zal verslappen, de Westelijke mogendheden ruim tijd zal geven om hun politiek te coördineren. WINST VOOR VIETMINH. j~VE VIETMINH heeft in de nacht van Zondag op Maandag twee stellin gen der Franse Uniestrijdkrachten in het mondingsgebied van de Rode Ri vier, resp. elf kilometer ten Zuiden van Hanoi en zestien kilometer ten Noordwesten van Haiphong, veroverd. De strijd rond Dien Bien Phoe be perkt zich nog steeds tot schermutse lingen van ondergeschikt belang. Het Rode Kruis heeft beide partijen ge vraagd. wegvoering der gewonden van het strijdtoneel mogelijk te maken. Buitenlandse correspondenten in Indo-China klagen over de mogelijk heden tot nieuwsgeving over Dien Bien Phoe. Aspecten van de strijd, die ongunstig zijn voor de Franse Unie strijdkrachten zouden zij niet mogen doorzenden. In Vietnam is een mobilisatie afge kondigd, die 140.000 jongemannen on der dé wapenen zal brengen. jyET ONTWERP voor een nieuw gebouw voor de Franse Nationale Radio en de Televisie, is momenteel zo ver gevorderd dat men het in maquette kan aanschouwen. Men is van plan 'het te bouwen aan een van de oevers van de Seine, in het hart van Parijs, welk idee lievige pro testen heeft doen rijzen bij de Parijzenaars. Vooral de IS verdiepingen (70 meter) hoge centrale toren van het gedurfde ontwerp kan bij hen geen goed doen. 1WTARIE BESNARD, die er van ver- dacht wordt een aantal familiele den door arsenicumvergiftiging om liet leven te hebben gebracht, is Maan dagmiddag, na bijna vijf jaar in voorarrest te hebben gezeten, voorlo pig op vrije voeten gesteld. Zij dankt dit aan onenigheid onder de deskundigen over de oorsprong van de arsenicum, die in de stoffelijke resten van de opgegraven overledenen zijn aangetroffen. Oorspronkelijk was een borgstelling van 1.200.000 francs voor haar invrij- heidsstelling geëist, die ook reeds aan haar advocaat waren afgedragen, doch het Gerechtshof liet deze eis later va ren. „Eindelijk", riep de 57-jarige wedu we tegen de aanwezige journalisten, toen zij Maandag door het hek van de gevangenis van Bordeaux naar bui ten en in een politie-auto stapte, die haar naar een onbekende bestemming vervoerde. Zij was in het zwart gekleed, als teken van rouw voor het overlijden van haar echtgenoot en ouders, die bovenaan de lijst van personen staan die volgens de tenlastelegging door haar uit de weg zijn geruimd. ONGETWIJFELD ligt er een scha- duw over de verkiezingsuitslag in België. Bedenkelijk is, dat het Vlaamse land, in geringer mate dnn men had mogen verwachteneen bolwerk van trouw aan het katho lieke verleden van België en een steeds jeugdiger bron van katho liek leven voor de toekomst.. Wij doelen in hoofdzaak op de vooruitgang in het Vlaamse land van de liberale partij en vooral van de socialistische. Liberalen en socialisten in België zijn op de eerste plaats an- ti-cleriéalen en volgelingen van deze partijen zeggen op de duur feitelijk vaarwel aan de Moederkerk. De ma terialistische levensopvatting van on ze tijd oefent in dit opzicht ook in het Vlaamse land haar funeste invloed uit. Overigens is er alle reden, om de uitslag der verkiezingen niet zwarter te zien dan hij is. De 14 Kamerzetels, welke de C.V.P. verliest, zijn niet uit sluitend door socialisten en liberalen veroverd op grond van afval uit de katholieke rangen. Enkele zijn verlo ren gegaan door het optreden van dissidenten, die. zoals doorgaans het geval is. tot gevolg hebben gehad, dat zij nadeel berokkenden aan de C.V.P. Verder is er een abnormaal groot aantal blanco stembiljetten ingele verd, juist in als goed katholiek be kend staande streken van het Vlaam se land. Ongetwijfeld mag dit voor een aan zienlijk gedeelte worden toegeschre ven aan teleurstelling over de bittere nood van de structurele werkloosheid in deze vanouds katholieke gewesten, aan welke nood de C.V.P.-regering niet overeenkomstig haar bedoeling tegemoet is kunnen komen. Blanco stemmen, of stemmen op lijsten van katholieke dissidenten, hebben nog niet de betekenis van stemmen, die uitgebracht worden op in wezen anti-katholieke partijen, zo als de socialistische en liberale partij in België zijn. WERGETEN mag ook niet worden, v dat de C.V.P. met haar hpmogeen katholieke kabinetten min of meer boven haar stand heeft geleefd. Het aantal stemmen dat zij in 1950 ver wierf was slechts 47.68 pet van het totaal. Niettemin verkreeg de partij in het parlement de volstrekte meer derheid met 4 zetels in de Kamer en in de Senaat. De machtspositie der C.V.P. was in zover meer toe te schrij ven aan de gunst van het verkiezings stelsel dan aan het numerieke over wicht van haar volgelingen. Neem daarbij in aanmerking, dat een zeker gedeelte van de 47 pet stem- men in 1950 afkomstig is geweest van vaderlands gezinde burgers en burge ressen, die, hoewel van huis uit niet behorend tot de aanhang van de C.V. P.. toch op deze hun stem hebben uit gebracht terwille van haar politiek van trouw aan koning Leopold III. Alles bij elkaar blijft de C.V.P. ook nu de grootste politieke partij in Bel gië. Zij blijft zelfs aanzienlijk sterker dan zij, numeriek gezien, in de jaren voor de laatste wereldoorlog was en haar macht is voldoende groot geble ven om een anti-godsdienstige politiek ener eventuele coalitie-regering van socialisten en liberalen welke slechts op een meerderheid van 5 ze tels in de Kamer zou kunnen rekenen, met daarbij nog de steun van 5 com munistische stemmen het leven meer dan moeilijk te maken. Vermoedelijk zal de eerstvolgende politieke evolutie wel niet zo'n vaart nemen. Tussen socialisten en liberalen is er, buiten hun gemeenschappelijke anti-katholieke gezindheid, weinig gemeens. Slaafse volgzaamheid van de liberalen zou uitlopen op zelfvernie tiging van deze partij, die, hoewel weer enigszins opgekalefaterd, toch nog slechts een schaduw is van wat zij voor de eerste wereldoorlog was. ALS MEN de krantencommentaren mag geloven, is de Belg in het algemeen met onverschilligheid naar de stembus gegaan. Hier en daar kwam het voor, dat de kiezers aan een gesloten bureau kwamen, omdat de ambtenaren nog niet aanwezig waren. Deze kiezers wilden blijkbaar hun zonnige Zondag als echte vacantiedag genieten zonder hem te moeten onder breken voor het vervullen van de stemplicht. Uit de meeste commentaren bleek, dat de uitslag over het algemeen niet als een verrassing werd beschouwd. Ofschoon de socialistische winst is gro ter dan men wellicht verwacht had. Paul Henri Spaak zei: „Het verschil in sterkte in de Kamer tussen socia listen en katholieken vermindert meer en meer". „La Cité", een vakbondsblad van katholieke strekking schrijft: „De kiezers schijnen niet te wensen, dat de grondwetgevende vergadering onder toezicht staat van een enkele partij. Hun land heeft ongetwijfeld aan de twee belangrijkste partijen de be stuurstaak toevertrouwd. „Het Volk" (eveneens katholiek) zegt: „Het gros van het leger der C.V.P. bleef onaangetast. De partij kreeg tegenslagen te incasseren, doch zij blijft ver boven haar vooroorlogse peil. „Dernière Heure", een liberaal blad. verwijt Saint Rémy, de leider van de Brusselse splinterpartij, dat hij ver warring gesticht heeft. „Hij heeft voor komen dat veel ontevreden CVP-ers op dé liberalen hebben gestemd. D C.V.P. mag hem eigenlijk dankbaar zijn. Premier Jean van Houtte heeft in middels Koning Boudewijn het ont slag van zijn regering aangeboden. Hij kreeg opdracht, de lopende zaken af te handelen. WE OVERDRIJVEN NIET, als we zeggen, dat de opbrengsten in pak ketten en in geld van de actie voor het Poolse kind, alle verwach tingen hebben overtroffen. Het is een week geweest, die alle drukte-re- cords met stukken sloeg. Gelukkig, zeggen we nu. Alle problemen die de actie voor ons eigen bedrijf heeft doen ontstaan, nemen we graa'g on de koop toe. Onze opslagruimte is te klein gebleken, het vervoer van ?e Pakketten naar hun bestemming vormt een actie op zichzelf en zo u ul°0rbeeld een ProbIeem> dat wij hier in ons enthousiasme niet direct hebben onderkend. En dat iskan men die enorme pak- Keuenvloed wel zo één, twee, drie ontvangen in de kampen? Geeft dat geen bezwaren, met opslag, uitreiking en na-sortering? Een telefoon gesprek met een (opgetogen) zielzorger van de kampen, maakte ons weiara wijzer. We zijn geweldig dankbaar! Het is ongelofelijk, wat u gepresteerd hebt m die paar dagen! Maar stelt u in 's hemelsnaam de verzending naar hier tenminste EEN week uit, zodat wij alles voor de ontvangst gereed kunnen maken MENSEN, die wij uit uw aller naam gelukkig mogen gaan ma ken, begrijpen de noodzakelijkheid van n langere voorbereidingstijd Van stond af aan hebben we besloten dat de actie een voldongen succes moet worden en daarom is dan nu het ver zoek van de zielzorger van de kam pen prompt ingewilligd. De actie voor het Poolse kind blijft een Paas- actie. want op Paasmorgen zal er in alle kampen een boodschap worden voorgelezen, waarin de komst van de pakketten-karavaan wordt aangekon digd. Woensdagmorgen in alle vroegte zullen de auto's uit Breda vertrekken, op weg naar de kampen, waar dan in middels alles voor de ontvangst van de pakketten in gereedheid is gebracht Zo spoedig mogelijk daarna zult u de eerste reportage over de uitreiking in dit dagblad vinden. STAPELS. ZONDAG EN MAANDAG kwa men er nog steeds pakketten binnen, zodat we gisteravond konden noteren, dat er 13.973 pakketten „in huis" (dat wil zeggen: in de opslagplaats te Breda) aanwezig waren. De ac tie is nu officiëel gesloten en het wachten is dus nog op de nako- mers. Het blééf met sprongen gaan, die laatste dagen. Zaterdagavond gaf het orkest van Gaby Dirne, „The sweet, soft and Swing Playerseen dans avond in „De Schuur" te Breda, ten bate van onze actie. De zaal was gra tis voor dit doel afgestaan en Dime's orkest moest halverwege even stoppen, om een zeer sympathiek woord van waardering (dat vergezeld werd van een briefje van 50 gulden van een be zoeker) aan te horen. Het gezin van de heer J M. S. te Bergen op Zoom stak tijdens het Zon dags koffieuurtje de koppen bij el kaar en „lapte" f 5.50. De fa Verbunt uit Dongen leverde een grote doos af, waarin een bijna eindeloze rol flanel ons toelachte. Er was bovendien een groot aantal vouw- dozen bij. Om in te pakken. De ge meente Dongen is er overigens één uit honderden: 101 pakketten! Oost- eind kwam met 84 uit de bus en Bre da noteerde alleen gisteren al 176 stuks! De Hubertusschool in Breda hebben we gisteren wat onrecht aan gedaan, want we stelden deze school verantwoordelijk voor 2 (heel grote) pakketten. Wat bleek nu? Dat er in elk van deze pakketten tientallen kleine zaten. En wéér sprong het to taalcijfer omhoog.... BLIJVEN HELPEN. Zijn plannen zullen nauwkeurig wor den bekeken. Is verwerkelijking mo gelijk, dan hoort u er meer van. Wij zijn blij met elk symptoom van waar achtig medeleven. En er was nóg een opmerking. Na melijk, dat wij geschreven hebben over „Katholiek Nederland helpt de katholieke Polen". Wij buigen in dee moed het hoofd, beseffend, dat er ook honderden niet-katholieken aan de actie hebben meegewerkt. Dit feit vervult ons met grote dankbaarheid, want waar naastenliefde gevraagd wordt, moeten en kunnen (dat is ge bleken) de grenslijnen, die het Chris' tenvolk doorsnijden, verdwijnen Graag en van harte dus een ere-sa^ luut aan de velen, die als niet-katho liek aan deze, door katholieken geor ganiseerde actie hebben meegewerkt. Het bijkantoor, dat ons tot gister avond de meeste zorgen gaf, was Hulst in Z.-Vlaanderen. Daar immers was men bijna bedolven onder de pakketten en wij vreesden heus het ergste voor het transport naar Breda Dank zij de fa Wed. van Helsland te St. Jansteen. die de tweeduizend pak ketten uit Z.-Vlaanderen voor ons heeft vervoerd, kunnen we nu weer rustig ademhalen. Uit het land van Hulst kwamen 784 pakketten, Axel: 79, Terneuzen: 165. postburg: 297 en Goes 175. Een machtig getuigenis van daadwerkelijk medeleven. PRAVDA: QE „PRAVDA" heeft, in verband met het recente aanbod van de Sovjet-Unie, om lid te worden van het Atlantisch Pact, de vraag gesteld: „waarom bewaren de Westelijke mo gendheden het stilzwijgen?" De snelle verklaring van het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat de Sovjet-voorstellen on aanvaardbaar waren, verraadde vol gens de „Pravda", slechts de zwakheid van de positie der tegenstanders van het Sovjet-voorstel. Beestachtig optreden van bandieten DANDIETEN op Java hebben onge- veer 70 k.m. ten Westen van Dja karta. in de buurt van Serang een vrachtwagen overvallen en in brand gestuken. De bende schoot een passagier neer cn stak de ogen van de chauffeur Uit. Toen de eigenaar van de wagen de bandieten mededeelde, dat hij al zijn geld in de brandende auto had achter gelaten. ontstak de bende in woede en wierpen de eigenaar in de vlammen. MT/E KREGEN ook een brief van een lezer in Bavel, die ons voorstel len deed voor instelling van een per manent comité. Zo zouden we de Po len bij voortduring kunnen helpen. pEN winkelier in de Groen van Prinstererstraat te Am sterdam, die de laatste tijd het een en ander gelezen had over driest optreden van inbrekers, rende hevig geschrokken naar zijn winkeldeur, toen hij de spiegelruit van zijn zaak in stukken hoorde rinkelen. Hij stond op het punt om „houdt de dief" te roepen, maar op hetzelfde moment keek hij in het blozende gelaat van een taxi-chauffeur, die zijn wagen langs de kant had geparkeerd en een beetje ongelukkig ach terwaarts blikte. De winkelier waagde een oog tan zijn étalage. Er lag een formidabele klinker tussen de uitgestalde waren. „Die kwam onder mijn achterwiel", zei de taxi-chauffeur De schade bedroeg 300 gulden.

de Stem | 1954 | | pagina 1