Willem Robert jr wordt tachtig jaar American Laat dat ding niet liggen! Grondlegger der Brabantse muziekcultuur In Tilburg en Breda bracht hij de mannenzang tot bloei HET OFFER VAN ONZE VOOROUDERS ■n Basiliek Oudenbosch 7 De Spookkano leren Boekenplank DERMA RADIO teld 3 werd niet zorgd EN GEN Negen jaar eerste viool onder Mengelberg DD KAMER van het echtpaar Robert ademt de rust en sfeer van mensen, die gewend zijn met schoonheid om te gaan. Zij ontvangen hun gast met een weldoende charme, het gesprek, dat zich ontwikkelt wordt een aangenaam discours. Er is niet veel voor nodig om Willem Robert jr. aan het spreken te krijgen over dc tijd van toen. Men krijgt daarbij de indruk, dat hij de tijd gemakkelijk overbrugt. Hij spreekt over 1914, alsof dat vorig jaar was, gebeurtenissen, namen en data komen vlot uit zijn geheugen. DE AFSLUITING DER ZEEGATEN Centrale Katholieke ..Maatschappij- School" Dit is het pakje dat U moet hebben Jgenwachten [dagen voor li dame in Joeilijkheden lager en de Een. op een za- Jikele dagen |rgens in de pat hij bij |dbeurs van enomen. De ïnu volledig If hem een lingende be lt land bood [egenheid te- l.eze fout te Imblik arri- |icht, die in die tijdens overpeinzin- lle berm had Ikampen had. Imotorpech in l.ke was, wist |eg onmiddel- over, tufte l'aar de route Jienwacht be- |t zorg voor, huishoudgeld Den Bosch |ngen overeen- op te heffen lijke stemming lichter, de heer Trd een gratifi- lOOO. Aan mevr. Ie werd met in- I overeenkomstig Intslag verleend peuterschool te tot lid van de |t op het sport- lenoemd de he len en J. L. F. |strate, die door was aanbevo- lor deze benoe- I aanmerking te ■ierna nog enige lgen doen inza- In moeilijke be- I. te Middelburg It het herbouw- |iningen in prin- in feite gere- Hetzelfde geldt Enkele onder- bsten nog wor peer Ir. 't Hooft Iracht verstrekt. 1st lag de zaak flit aanvankelijk doch thans is it ook daar de m doorgaan, nan verklaarde, hiervoor hard en feliciteerde e succes. mde bepalingen n opgenomen, i opgesteld door en op enkele overeenkomstig vergadering van secretarissen in aderen met ver- de landelijke es. De bedoeling lining te verkrij- rschriften en de gemeenten, in zich na enige ïtwerp-regelingen •het college van geadviseerd de- raad aan te bie- BURG GEMAAKT in begonnen met inpalen voor de kelgalerij op de Segeerstraat. chter: efstal. deze niet bezor- an uitdraaien op v.d. L. uit Ber- op 14 Februari portiek zal ver dat de milita'r laten staan. De mee naar huis, eg aangehouden wilde die tas zelf lgen, vertelde hij olitierechter. dan de verkeerde concludeerde de e. „Het politiebu- andere kant op." Ie iets over eerst ■engen. maar dat :o onzeker uit. dat noch Officier van n geloofden. Con- bakker met f 30 de rechtszaal ver- ^DA na van Dijck, 19.30 Nero. ibouw, 20 uur: Nia- ectro: Het huis aan 1, 20 uur: De slag Olympia theater, 20 daaltje. :or, 20 uur: Bureau xor: Het huis der m. Vlaamse Opera, van Arles. êbouw, 20 uur: De len condor. Ol.vmpia-theater, 20 -ïeisje zonder sluier. ixor, 20 uur: Her- TWEEDE BLAD MAANDAG 12 APRIL 1954 (Van onze redacteur). VVllLLEM ROBERT jr. wordt eerste Vaasdag a.s. tachtig jaar. Dat ziet men hem niet aan. De lange, rijzige figuur is nog ongebogen, zijn stem is nog steeds krachtig, met zijn gehoor heeft hij geen last. Zijn handschrift is nog fors en duidelijk, zonder beven. Hij zit rustig in zijn stoel en vertelt. Zo te zien een man, in de kracht van zijn leven. Achter in de zestig schat men hein op het eerste gezich.t Die vitaliteit wordt als het ware gesymboliseerd in het achtervoegsel jr., dat hij nog steeds achter zijn zijn mannen. Waarbij zijn vrouw haar naam voert. Sinds 1914 is Willem Robert feitelijk al junior af. Maar Nederland kent hem als Robert jr. en hij is dat steeds gebleven. Met zijn zeventig-jarige echtgenote woont hij sinds enkele jaren in het prachtige Spaar en Hout in Haarlemeen pension voor dames en heren op leeftijd. Aan de voor kant sluit de tuin aan op de Haarlemmerhoutdie op de dag van ons bezoek bezig was zich in lentetooi te steken. Achter het majestueuse tehuis stroomt breed en voor naam het Spaarne. Daaarover sprenkelt een prille voor jaarszon strepen van goud. FAE OPBOUW van zijn leven, dat van kindsbeen af in het teken der muziek heeft gestaan, begon al zeer vroeg. Hij studeerde viool bij zijn va der, piano bij Schlengel. De orkest- school doorliep hij in Amsterdam. Daarvan was Willem Kes directeur, hij was de stichter van het concert gebouworkest. In 1895 wordt Robert jr. lid van dat orkest. Twee jaar speelde hij er altviool, acht jaar eerste viool. Negen jaar speelde hij onder Willem Mengelberg, daaruit ontstond een grote vriendschap. Op later leef tijd ging hij zang studeren bij Corne- lie van Zanten. Zij was een van de beste muziek-paedagogen, die Neder land ooit heeft gekend. Zij leidde Jo Vincent op en Tilly Koenen. Op 31-ja- rige leeftijd behaalde hij zijn diploma voor solo-zang. Voor deze door en door muzikale mens was het weggelegd het Brabant se muziekleven tot leven te wekken. Hij zong een O salutaris hostiae in de kerk op de Heuvel te Tilburg. Daaruit ontstond een blijvend contact tussen hem en de Souvenir des Montagnards, toentertijd een bekende vereniging. In October 3907 vestigde hij zich in de ze stad. Hij was toen amper getrouwd en de eerste morgen na de huwelijks reis kwam zich om negen uur al de eerste bij hem melden om les te ne men. CONTACT MET BREDA "V ODOENDE onstond ook al gauw contact met Breda. Daar was het mannenkoor Caecilia, dat Robert jr. van 1908 tot 1916 leidde. Het ging toen op in het Breda's mannenkoor. Het jaar daarop werd hij tot directeur van dit koor benoemd als opvolger van de Bredase componist Harry van Nieu- wenhoven. Enkele jaren later werd hij direc teur van het nieuw gemengd koor, waaruit het Toonkunstkoor is ontstaan. Verschillende jaren is hij directeur geweest van Smetana, een orkest, dat bestond uit amateursmusici en beroeps blazers. Van 18951904 heeft boven dien het strijkkwartet Robert bestaan. Ook in Tilburg legde hij de grond slag voor een Toonkunstkoor, voerde er de gemengde zang in en was in deze stad gedurende 41 jaar aan de muziekschool verbonden, waarvan hij meer dan 25 jaar directeur was. NOG STEEDS GEVIERD hart vasthield, omdat zij ieder ogen blik vreesde, dat hij zijn benen zou brekenMengelberg erkende het koor als een van de beste. Prijs op prijs werd behaald op nationale en in ternationale concoursen. In 1927 schreven de kranten in Düs- seldorf. naar aanleiding van een al daar gehouden internationaal concours, dat de Duitsers van Breda's mannen koor konden leren hoe het Pelgrims koor uit dc Tannhauser gezongen moesten worden. Jarenlang gaf het Breda's mannen koor in die tijd drie concerten per sei zoen, waarbij beroemde solisten wer den geëngageerd. Het koor was toer gemiddeld 150 man sterk en het be stond uit prachtig materiaal. Er werd met grote liefhebberij gezongen. Na men?, zegt Robert. Ik herinner me nog goed de gebroeders Walder. de tenor Nielen, de tenor de Werth. Wij hadden een prachtbas aan Maas en Kroese. En niet te vergeten de bariton Frans Smits, dat was de beschermheer van de vereniging. Hij heeft ontzaggelijk veel goed aan Breda's mannenkoor ge daan, hij leefde er voor. Tony Smits heeft het werk van zijn vader later voortgezet. Met hetzelfde enthousias me voegt Robert Jr. eraan toe. En één naam mag ik zeker niet vergeten, het is die van de tweede tenor Thijssen. Die zingt nog steeds ZANGANIMO DAALDE WILLEM ROBERT JR. Iedere dag nog een uur vioolstudie. Rondom deze feiten heeft zich het muzikale leven van Ro bert Jr. bewogen. Hij heeft zijn stempel gedrukt op het muzi kale leven van Brabant en zijn naam spreekt men nog steeds met grote achting uit. Hij was gevierd en is dat nog. Want weinigen van zijn bewonde raars zijn hem vergeten. Bij tijd en wijle zoeken zij hem op. DREDA'S mannenkoor pakte toenter- tijd de zaken stevig aan. Onder leiding van de heer Buwalda werden jonge krachten opgeleid. Thans is dat allemaal anders, er is de klad in geko men. Dat begon omstreeks de dertiger jaren. Daar zijn allerlei redenen voor. Er kwam toen meer amusement dan er ooit ooit geweest was, de tijd na de eerste wereldoorlog was fnuikend bovendien voor de cultuur. Er kwamen allerlei uitwassen op dit gebied. De zang-animo nam zienderogen af. Ook thans is zij nog steeds niet, wat het geweest is. Nederland kan niet meer zingen. Dat komt wellicht, omdat op school totaal onvoldoende aandacht aan het zangonderwijs wordt besteed. Roberts vader heeft in zijn jaren daar eens een rapport over samengesteld, dat op het ministerie van O., K. en W. in een la is geschoven en er nooit meer uitge komen is. En misschien ligt het voor een deel ook aan de moderne compo nisten, die er te weinig aan denken, dat een mannenkoor voor zijn plezier zingt en daarom niet graag met inge wikkelde muziekproblemen worstelt, Velen van hen schrijven zang, die be ter door een orkest kon worden uit gevoerd. En dan haalt Robert jr. herinnerin gen op aan de successen die hij had met de declamatie van het Heksen- lied van Ernst von Wildenbruch met begeleidende muziek van Max von Schillings. Zijn vrouw valt hem bij. „Het mooiste vond ik altijd Das Mar- chen und das Leben van Willem de Nóg musiceert Robert jr. Minstens één uur per dag studeert hij viool. Enige keren per seizoen concerteert hij in de smaakvolle conversatiekamer van het luxueuse pension met een trio, dat bestaat uit leden der familie. Hij zal blijven spelen, want zonder muziek is zijn leven ondenkbaar. Het is een genade, zó oud te mogen zijn. Zo bijvoorbeeld Breda's Man- ^aan"» vertrouwt zij ons toe. Zo vertelt W. Robert jr. onverpoosd door, rustig zoekend in zijn herinne ring, naproevend nog de glorie van zijn Brabantse tijd. nenkoor. Secretaris A. Takx houdt de vroegere dirigent nog steeds op de hoogte van de gang van zaken aldaar. En Robert jr. is daar blij om, het houdt hem in contact me de wereld. Over Breda's mannenkoor raakt de tachtig-jarige nauwelijks uitgepraat. Dat was een tijd. Een tijd van glorie, toen Robert jr. na behaald succes op een concours op de schouders ging en in triomph werd rondgedragen door Nijverheid en Handel wijdt congres aan MAAR wij vernemen is thans offi- cieel vastgesteld het onderwerp voor het landelijke congres van de Nederlandse Maatschappij voor Nij verheid en Handel en hebben zich drie bij uitstek deskundige sprekers bereid verklaard dit onderwerp te behandelen. Het congres wordt op 16, 17 en 18 Juni a.s. in Maastricht ge houden en het onderwerp luidt: „Zee land, de afsluiting der zeegaten en de verdere ontwikkeling als een alge meen Nederlands belang". Ir, A. G. Maris, de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, zal de Waterstaat kundige zijde van dit onderwerp be lichten. Prof. dr. J. Tinbergen, de di recteur van het Centraal Planbureau, zal de economische consequenties be handelen en prof. G. H. L. Zeegers, hoogleraar aan de R.K. Universiteit te Nijmegen, zal de sociologische as pecten voor zijn rekening nemen. Aan de congressisten van wie er velen uit Zeeland worden verwacht zul len de prae-adviezen van deze heren van tevoren worden toegezonden. Op 16 Juni zullen de deelnemers aan het congres officieel worden ont vangen door het gemeentebestuur van Maastricht! De volgende dag zal geheel zijn gewijd aan de afsluiting der zeegaten. Op 18 Juni zullen ex cursies in de omgeving worden gehou den. Belangrijk initiatief te Tilburg TTET gewoon lager onderwijs in Ne- derland zit al vele jaren in de nesten, zulks in het bijzonder met be trekking tot de „eind-afwikkeling" van de studie. Men weet n.l. met het nuttig bezighouden van de jongens gedurende bet 7e en 8e leerjaar niet goed raad. Het komt neer op een eindeloos rekken van het leerplan, zonder dat de leerlingen er veel mee opsteken en waardoor dus feitelijk een paar kostbare opleidingsjaren vrijwel nut teloos verloren gaat. De jongens ver velen zich bij dit eindeloos „gerepe- teer" en ze worden er lusteloos en kregel onder. Met al de morele ge volgen van dien. Dit geldt vooral voor de 14-jarige knapen, die nog leer plichtig zijn, geen ambitie of aanleg hebben voor de U.L.O. of middelbare onderwijs-inrichting en nog geen nij verheids-scholen kunnen gaan volgen. En dat zijn er alles bij elkaar niet zo weinig. In Tilburg wordt hun aantal berekend op ruim 500! Elders zal het naar rato niet veel gunstiger zijn. Re ken daarbij de overbezette klasloka len en de ernstige achterstand in de scholenbouw welke op acht volle dige gebouwen wordt geraamd en ge hebt een enigszins volledig denk beeld van de „noodtoestand". EEN OPLOSSING (Advertentie) om volop te genieten van Uw eigengemaakte Amerikaanse sigaret o O „American Star' echte Amerikaanse sigarettentabak, mild, geurig en verrassend van smaak! Vraag steeds naar „American Star het handige platte pakje. NI E M E IJ E R'S TABAK - TABAK OP Z'N BEST! DEEDS geruime tijd nu, hebben de schoolbesturen naar een oplossing gezocht van dit propleem. Met mede werking van de Congregatie der Fra ters zijn zij daarin thans geslaagd. Eind vorig jaar is onder goedkeu ring van Mgr. Deken M. C. Nabuurs een „Stichting tot behartiging van het Katholiek voortgezet lager onder wijs" in het leven geroepen onder voorzitterschap van de heer W. Haar- selhorst, met als medebestuurderen, Mr. J. Smits, secretaris, pastoor Drs. F. van Miert, Frater Respicius, hoofd bestuurslid der Fraters -Congregatie, Notaris G. Appels, oud-wethouder van onderwijs en P. Coppes, secretaris der Diocesane Bossche K.A.B. TWEE PRETTIGE JAREN Dnkele dagen geleden konden in de kolommen van het „Dagblad De Stem" zeer bemoedigende dingen wor den gelezen ten aanzien van de restau ratie van de basiliek van Oudenbosch. Uit die regels nog enkele frappante, officieuse" uitspraken te halen, is geen overbodige luxe. Ir J. Granpré Molière een van de grootste bouw kundigen. die Nederland ooit heeft gekend, zeide, dat het een onvergefe lijke fout zou zijn, indien de basiliek zou worden afgebroken. En een andere conclusie luidde, dat de restauratie zeker honderdduizenden guldens zal vergen. Verwonderen mag dit volgens de deskundigen niemand. Zij merken dit onmogelijk uit eigen middelen. Hij had de steun nodig van ontelbare ka tholieken, die zonder beseffen dat in West-Brabant een kerk werd gebouwd, die uitdrukking bracht aan de gevoe lens van liefde, eerbied en hoogach ting van de bevolking aan Rome. Om hun aanhankelijkheid aan Z.H. de Paus te betuigen, daarom werden grote offers gebracht. Op deze wijze groeide de betekenis van de Oudenbossche basiliek ver uit boven de zuiver materiële waarde. De basiliek werd een symbool! Een groots symbool van de erkenning door het katholieke Brabant van het Opper gezag. EEN NIEUWE ATLAS VAN EUROPA Een mooi staaltje van reclame-zon- der-rcelame hebben Van den Bergh en Jurgens N.V. uitgedacht voor hun product Planta-margarine. Ze geven namelijk een Geïllustreerde Atlas van Europa uit, niet bijzonder fijne en duidelijke landkaarten, overzich telijk en toch vrij ver gedetailleerd. Verder is er tekst, die van alle lan den het voornaamste vertelt op een prettige wijze. Die tekst is ook „bij". Onder Nederland vertelt men bijvoor beeld al over het Deltaplan en het Pontelkanaal-project. De bedoeling is, dat er gekleurde plaatjes tussen de tek§t geplakt worden. DE TEMPEL VAN HET GEZIN Aflevering 15 van dit gezinsboek behandelt de houding van de ouders tegenover hun opgroeiende kinderen. Verkering en beroepskeuze worden in grote lijnen besproken. De aflevering besluit met een bloemlezing gedich ten. die de schoonheid van het gave gezin bezingen. (Uitg. J. J. Romen en Zonen, Roermond). op, dat elk tachtig jaar oude bouw werk gebreken vertoont. Niet afbreken, maar restaureren dat zijn de zeer positieve woorden, die de stichting „Behoud basiliek Ouden bosch" alle reden geven om spoedig acties te ontketenen, die een warme steun verkrijgen van dit blad, want.. OFFER XJOG een andere en met opzet nog onvermeld gelaten getuigenis leg den de vier deskundigen, eenparig in dit oordeel af. Zij lieten blijken, dat (buiten alle techniek!) deze basiliek behouden behoort te blijven, omdat het een monument is, door ónze voor ouders opgericht. Onze voorouders Zij hebben op het einde van de ne gentiende eeuw een onvergetelijke daad gesteld. Pastoor Hellemons lan ceerde de idee in Oudenbosch een „Sint Pieter" neer te zetten. Hij kon Daarom is het zó onbegrijpelijk, dat er nog altijd personen zijn, die over afbraak durven spreken en schrijven. Zij begrijpen niets van dit Bra bantse volk! Zij snappen niet, dat niet alleen Oudenbosch, maar de gehele streek trots gaat op deze kerk, waarvoor ook nu nog graag een offer wordt ge bracht: een offer, dat ook ónze voor ouders brachten. GOED GELUID TN meerdere opzichten dus is deze A week goed geweest voor de Oudenbossche basiliek. De deskundi gen hebben de opdracht aanvaard en stellen een rapport samen over de toe stand van het gebouw. Dit rapport is doorslaggevend, maar positief is ge zegd, dat restauratie mogelijk is. Dat is in elk geval het prettige, en goe de geluid, waarop de acties gebouwd worden. In de verzorgde kamer geuren kof fie en sigaren. De walm trekt omhoog langs de smeedijzeren lamp, voorzien van vioolsleutel en harp, geschenk van Breda's mannenkoor. Boven de deur hangt een kostbaar speciaal vervaar digd Delfts blaisw bord, eveneens van het Bredase mannenkoor. Deze kamer is vól herinneringen aan een welbe steed leven. Een album vol concert aankondigingen, precieus door een vrouwenhand opgeplakt, ligt op tafel en was de leidraad voor het gesprek. Faillissementen Het faillissement van J. F. Kaas- hoek te Zierikzee is opgeheven we gens gebrek aan actief. Aan de N.V. Exclusive, het Huis voor Aparte Lingerie te Tilburg, is voorlopig surséance van betaling verleend. Bewindvoerder is Mr. G. Th. A. M. Notten, Stationsstraat 41, Tilburg. Het verhoor is bepaald op Vrijdag 18 Juni 1954 v.m. 10.30 uur. Een ontwerp-accoord is niet bij het verzoekschrift gevoegd. JV/TAAR wat wordt er nu verstaan onder een z.g. „Maatschappij- school?" Zij zal aan de jongens voor de laatste periode hunner leerplicht jaren belangstelling bijbrengen voor de maatschappelijke instellingen op sociaal, politiek, cultureel en econo misch terrein. Hij leert er een „han dige" jongen te worden, zodat hij be paalde werkzaamheden later gemak kelijk zal aanleren; evenwel geen nij verheidsschool waar de jongelui wor den opgeleid voor een of ander am bacht. Natuurlijk worden de gewone leervakken nog stevig onderhouden. Handenarbeid blijft echter hoofdzaak. Kort en goed, deze school borduurt dus niet voort op het stramien der la gere school. Zij heeft een apart leer- program en een geheel eigen metho de onder leiding van speciaal gevorm de onderwijzers. Het zullen twee prettige schooljaren worden, waarin verborgen talenten kunnen worden wakker geschud en tot ontplooiing gebracht. Tenslotte heeft de gehele samenleving belang bij een dergelijke katholieke vorming van deze jongens, die een nieuwe ge zonde kern zullen gaan vormen in het Katholiek Maatschappelijk leven. Het ligt in de bedoeling om deze centrale V.G.L.O. onder de leiding te stellen van de Fraters van Tilburg en met ingang van September a.s. onder te brengen, in de dan vrijgekomen ge bouwen aan de Veemarktstraat aldaar (Advertentie) Het IBIS Opinie Onder zoek naar rookgewoon ten is in volle gang. Laat de antwoordcoupon uit de folder niet ongebruikt Vul hem nü in en win een aardige verrassing! Steek er een sigaret bij op van IBIS EXPORT lOOo/o Engelse shag. De zachte, puurblonde Virgi- nia-mélange bij uitstek. Als U by voorkeur half-zware shag rookt, neem dkn de mild- donkere DOUBLET shag! DOBBELMANN LEKKER MAN! ixxtuftejdz, groti tuba thans 95 e. DINSDAG 13 APRIL 1954. HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kalender. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. vrouw. 9.35 Water standen. .9.40 „Lichtbaken", caus. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Idem. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconc. (12.3012.33 Land- en tuin- bouwmeded.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en Kath. nws. 13.20 Lunchconc. 14.00 prom.-ork. en sol. 14.30 Kamerork. en sol. 15 20 Gram. 15.30 Ben je zestig? 16.00 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. jeugd. 17.15 Felicitatie v. d. jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: Nederl. en de We reld: mevr. J. J. Rebel-Runckel: Neder landers in Z.-Amerika. 18.00 Hammond orgel met rhythm, begeleiding. 18.20 Sportpraatje. 18.30 V. d. jeugd. 18.52 Act. 19.00 Nws. 19.10 „Een levend monument". 19.15 Het Boek der Boeken. 19.30 De ge wone man. 19.35 Gram. (Intermezzo: 19.50 „Vader doet de vaat"). 20.30 Lij densmeditatie. 21.30 Radio Philh. ork. en solist. 22.25 Ken een haan een ei liggen. 22.40 Ned. Schaakkamp. 22.45 Avondge bed en liturg, kalender. 23.00 Nws. 23.15 —24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Orgelconc. 9.30 V. d. vrouw. 9.35 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 V. d. zieken. 11.30 Pianorecital. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 V. h. platteland, 12.40 Orgelsp. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 14.00 Muzikale caus. 14.30 Gram. 14.40 Schoolradio, 15.00 Gram. 15.15 V. d. vrouw. 15.45 Gram. 16.30 V. d. jeugd. 17.30 Lichte muz. 17.45 Pianospel. 18.00 Nws. 18.15 Gram. 18.20 Mil. caus. 18.30 Koorzang. 18.55 „Paris vous parie". 19.00 V. d. kleuters. 19.05 Harp en viool. 19.30 Gram. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr, 20.45 Gram. 20.55 Diner bij Lucullus", hoorsp. 21.15 Lichte muz. 21.45 Muzikale comedie. 22.20 Buitenl. overz. 22.35 Dans- muz. 23.00 Nws. 23.15 ,.New York cal ling". 23.2024.00 Gram. BRUSSEL (Vlaams), 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Muz. v. millioenen. 13.45 Gram. 14.00 Symph. ork. en koor. 15.15 Gram. 15.30 Orgelspel. 16.00 Gram. 16.30 Orgelspel. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.50 De wereld v. h. boek. 18.00 Jeugd en muz. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Oud-Vlaamse liederen. 19.50 Syndicale kron. 20.00 Verz.progr. v. d. vrouw. 20.15 V. d. vrouw. 21.00 Omr. ork. en sol. 22.00 Nws. 22.15 Ethnologische muz. 22.5523.00 Nws. BRUSSEL (Frans), 484 m. 12.00 Omr. ork. 13.00 Nws. 13.20. 14.00 en 15.00 Gram. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws. 18.30 Koorzang. 18.45 en 19.15 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Folkloristisch progr. 22.00 Nws. 22.15 Franse muz. 22.55 Nws. duur William Byron Mowory 32. Even later scheidde hen een stem, dichtbij hen; de voorzichtige en wat koele stem van Eric Norman. „Ik ben klaar, Laramie als jij klaar bent." HOOFDSTUK XIII Uit de struiken keek Joan toe, hoe Norman de motorboot in het water schoof, de motor aanzette en stroom- op voer. De boot werd kleiner, vervaagde en verdween tenslotte in de waternevel. Korte tijd klotsten de door de boot opgeworpen golfjes tegen de wal. Daarna hield dat op, maar in de stilte kon Joan het puffen van de motor duidelijk horen. Toen de boot om een uitstekende punt voer, werd het geluid wat zwakker en verward door de echo's die tegen de beghellingen weerkaat sten, maar zij kon het toch nog goed horen. Zij wist precies waar die uitste kende punt was een klein stukje vóór de engte; en in gedachten volgde zij de motorkano. Ze naderde nu die hals. De zoeklichten wierpen gele pa den over het water en bleven erop rusten. De patrouillerende kano's en de mannen aan de wal sloegen de boot argwanend gade. Het licht speelde om de boot. Om Eric, die heel rustig in de achtersteven zat. Om de zo maar voorin geworpen bagage. Door het over hem heen geworpen zeil kon Alan misschien een glans van die spie dende lichten opvangen. Misschien nam Eric de hand van het roer om 'n pijp op te steken. Nu had de boot de engte bereikt en bevond Alan zich te midden van twee dozijn vijanden. De volgende mi nutenAlan ontsnapt, hij was wei- ligZij sloot de ogen, hield de adem in. Plotseling zweeg het gepuf. De kaatsende echo's stierven weg op de hellingen en doodse stilte viel over de Sulteena. Joans hart verstijfde. Een van de kano's moest langszij gekomen zijn en ontdekt hebben, wat dat zeil verborg. Of agent Clancy, Erics nachtelijke tocht niet vertrouwend, beval de boot aan wal te komen om doorzocht te worden. Zij luisterde naar schoten signa len. die bekend zouden maken, dat Alan Laramie gevat was. Maar er ge beurde niets. Misschien had de schran. dere Eric heel diplomatiek uit eigen beweging aangelegd bij dat kamp ,m een praatje te maken. Om alle arg waan door goed geveinsde onschuld te vermijden. Dat zou het zijn! Zij zag Eric al met Clancy praten in het volle schijnsel van die lichten. Zag, hoe de anderen die boot omringden, zo dichtbij dat ze Alan met hun ge weerlopen hadden kunnen aanraken! Even plotseling als het gepuf ge zwegen had, begon het ook weer. Eerst wat sputterend, maar daarna in regel matige cadans trok het de rivier op, kaatste tegen die kaalgebrande west helling en bracht de gezegende ze kerheid, dat de motorboot verder ging de engte in, naar het Noorden. Eric had een vermetele zet gedaan en gewonnen. Hij had Alan erdoor gebracht! Bevende leunde Joan tegen een boom. De reactie op die vreselijke spanning had haar ontzenuwd. Nu het gevaar geweken was bonsde haar hart zo dat ze er duizelig van werd. Het duurde een hele tijd voordat de motorboot die mijl stroomop had afge legd. De luisterende Joan stelde zich voor, hoe Eric met hetzelfde onver schillige gezicht in de achtersteven zat; hoe Aalan een punt van het zeil oplichtte en tegen Eric knikte „mooi gedaan" en de wakers stroomaf een „tot weerziens in Alaska" toeriep. Het puffen werd zwakker; ze wist, dat de motorboot het rechte stuk bo ven de engte bereikt had. Ze kan het geluid zelf nu niet meer horen, enkel de zwakke echo tegen de helling. Weldra stierf ook dat geluid weg en was Joan met de nachtelijke stilte alleen. Nu rustte op haar verder de taak, zo wist zij, zich niet te laten pakken vóór de beide mannen de pas bereikt hadden. Dat zou niet zo gemakkelijk gaan. Ze moest het twee dagen en nachten volhouden tegen de honderd man, die op dat stukje rivier verza meld warenen ze kon zich niet in het oude ravijn verschuilen, want morgen werd deze oosthelling kaal- gebrand Ze bekeek onderzoekend het eilandje. Laag cn met wilgen begroeid was het, niet veel groter dan een stadstuintje, met biezen aan het ene eind en twee stapels wrakhout. Zij trok Erics verzekering dat de plek een veilige schuilplaats bood, zeer 'n twijfel. Zinnend op een plan om het eiland te bereiken, begon zij de patrouilleren de kano gade te slaan_ die langs haar heen en daarna weer terug voer. Zij kon de beide mannen zien zitten, hun natte roeispanen zien glinsteren en de nu en dan gewisselde opmer kingen horen. Zij waren op hun hoede, de geweren over de knie; het minste geluid langs de oever of op het water deed hen bliksemsnel omkijken. Stroomaf gaande, was de kano on geveer zes minuten uit het gezicht. Niet erg lang, vond Joan, om haar boot aan wal te brengen, de honderd meter af te leggen en zich te ver schuilen Geen speling. Zij moest zich haasten en elke seconde uitbuiten. Vijf mijlen noordelijk had zich een dikke wolk van de om een bergtop hangende wolkbank losgemaakt en dreef in Zuid-Oostelijke righting langs de hemel. De richting berekenend meende zij, dat de wolk langs de maan zou drijven. In dat geval zou het water verduisterd worden en had ze een paar minuten langer om dat eiland te halen. Het loonde in elk ge val wel de moeite erop te wachten. Ze had de hele nacht voor die hon derd meter. Ofschoon de laatste zwakke echo van de motorkano reeds lang was weggestorven, meende zij het vaartuig nog duidelijk te horen; hoe het steeds verder noordwaarts schoot, de mijlen verslindend die Alan van het Sul- teena-hoogland scheidden. Nu eerst geloofde zij zeker, dat Alan werkelijk door de pas zou ko men. Vervuld van tegenstrijdige ge voelens luisterde zij, betraand, naar de spookachtige onhoorbare echo's, die Alan wegvoerden. Hoe blij zij ook was ter wille van haar vader, toch vreesde zij Alan geheel te zullen verliezen. Ai wat haar van hem restte was een beijfte, een kus en de herinnering aan z'n sterke armen. Zwakke wapense die herinneringen, tegen de harde werke lijkheid, die haar wachtte! Zij nam zich voor nooit toe te geven, maar te wachten, al duurde het nóg zo lang, tot haar vader haar niet meer zo dringend nodig had; dan zou zij Lac L'Outre en Canada verlaten om naar Alan te gaan waar hij ook zijn mocht. Hun beloften, hun plannen dat zij hem zou volgen, schenen haar op dat ogenblik niet buitengewoon fantas tisch. In de nachtelijke stilte^ in het zilveren maanlicht, dat stroom en bergen in toverachtige glans hulde,, leek niets onmogelijk. De wolk was tot een smalle wolken- sliert geslonken, maar toch dik genoeg om de rivier te verduisteren, en na derde reeds de maan. Joan hield die in het oog, en ook de patrouillerende kano. De laatste gleed haar voorbij, stroomafvarend; de wolk verduisterde de maan haar kans was gekomen. Snel sleepte zij de berkenbastkano door de struiken over de over, naar de waterkant Toen rende zij terug om roeispaan, bagage en dekens, wierp ze in de kano, paddelde uit de ondiepte, over dat honderd meter brede kanaal, werkte de boot tussen de biezen en wilgenstruiken van het eilandje, en was in veiligheid! Zij verborg de kano veilig onder een stapel drijfhout. Rondzoekend, vond zij onder het andere drijfhout een kleine holte waar de bodem betrekkelijk droog was. Na die wat uitgediept en rondom takken gestapeld te hebben, zodat zij onzichtbaar zou zijn als het licht werd, spreidde zij hierin haar dekens en nestelde zich op haar ge mak. (Wordt vervolgd).

de Stem | 1954 | | pagina 3