ZW1TSAL I KING Zeeuwsch-Vlaams geluid in de Staten moet van de K.V.P. komen Burgemeester J. Geuze geinstalleerd iganda -vergadering te Hulst Pr opa De nieuwe P.Z.E.M.-centrale komt in functie ZUID-BEVELAND Z-VLAANDEREN Walcheren Meute van de Prins in R. A.I.-gebouw V erantwoording geldzendingen De lieer Balgert pakt de restauratie aan AAGTEKERKE WAS IN FEESTTOOI Consecfuenties van het Deltaplan Tot de arbeiders Schoonmaak-handen Pi genéést I Officiële opening pas in September Samenwerking met Brabant Matthaus-Passion Aardenburg Oudenbossche Basiliek Gironummer 628000 De helicoptère-dienst en Zeeland Paasveiling te Goes GOES jHuishoudgeld per motor Erewacht van 47 ruiters verwelkomde hem aan de gemeentegrens Muziek en zang Gevonden jas werd niet terugbezorgd AGENDA HEDEN MORGEN DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 12 APRIL 1954 JN HULST is in het St. Joseph's patronaat, de eerste propaganda-bijeenkomst van de K.V.P., i.v.m. de statenverkiezingen gehouden. Twee sprekers, de heren A. L. S. Lockefeer en E. v. Ruymbeke, hebben tijdens deze verkiezings meeting het woord gevoerd. De heer v. Ruymbeke richtte zich hierbij uiteraard voornamelijk tot de arbeiders, nadat hjj de taak en werkwjjze van de Provinciale Staten had uit eengezet. In dit verband wees hij er ook op, dat hoewel het provinciaal be stuur in de loop der jaren veel meer werk heeft gekregen, de bemoeiingen van de Statenleden niet noemenswaard vergroot zijn. Hij vroeg zich derhalve af, of het niet wenselijk was, dat er „meer leven" in de Staten komt en dat hun activiteiten uitgroeien naar gelang van de veel omvattender taak van het provinciaal bestuur. ook het college van G.S. zich voor de handhaving f concessie verlening) uit gesproken. Een KVP-zaak is evenzeer de gewenste innoldering van het land van Saef- tinge De P.v.d.A., de propagandis tische waarde daarvan inziend, is hier eveneens mee gaan schermen, doch tedere Zeeuwsch-Vlaming weet dat het de KVP is geweest, die er moeite voor gedaan heeft en in de toekomst zal blijven doen. Tenslotte wees de heer Lockefeer op de consequenties van het Deltaplan voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Dit project zal in de toekomst van Zeeland een aaneengesloten gebied maken, met een VICH tot de arbeiders richtend, stel de hij dat de verkiezingen van de laatste jaren er op wijzen dat velen v. hen hun stem aan de KVP onthouden hebben om redenen welek zij in kort zichtigheid voor goede argumenten hielden. Wanneer, aldus de heer van Ruym beke deze gang van zaken zich zouvoort- zetten, zou de KAB binnen enkele ja ren haar grootste kracht verliezen, zo niet „van de kaart" gaan. Wie meent om voor een de arbeiders passende po litiek de P.v.d.A. te moeten stemmen, mag voor zich zelf eerst wel eens na gaan welke mensen er voor deze par tij in de Staten zitting hebben. Dan moet men tot de conclusie komen dat de KVP er slechts op kan bogen, ware arbeiders onder de candidaten te tel len! Ook waarschuwde hij ernstig tegen de dissidente lijst. De heer Lockefeer keerde zich tegen het door de werkgroep van katholie ken in de P.v.d.A. verspreide verkiezingsblad, waarin gepleit wordt voor de „doorbraak", welke ech ter niet anders is dan afbraak. Na de politiek van de P.v.d.A. op principiële gronden als onaanvaardbaar voor de katholieken te hebben aangetoond, haalde spr. enkele voorbeelden aan uit de „keuken" van het provinciaal bestuur. In de Staten is meermalen gebleken, o.a. laatst bij de behandeling van het reconstructieplan Schouwen, dat de P.v.d.A.fractie met haar orde ningsmanie tot de merkwaardigste opinies komt. Ze wil het steeds doen voorkomen alsof zij de provinciale po litiek richting geeft, maar verliest daarbij uit 't oog dat ze met 11 van de 42 zetels in de Staten tcch moei lijk de overige partijen kan negeren. ZEEUWSCH-VLAAMSE PROBLEMEN uitstekende en gemakkelijke verbinding met het Noorden. Rotterdam wordt dan bereikbaar via een zeer korte weg. Ir zeeland zal dan slechts Zeeuwch- Vlaanderen los van Nederland blijven. In het kader van het Deltaplan moet dit gebied dan ook pleiten voor een vaste oever-verbinding: in dit geval naar het Oosten, omdat het Noorden voor Z.V1. nu eenmaal onbereikbaar is. De mogelijkheid -vrtoe ligt in de inpoldering van het land van Saef- tinge, dat de beide vaste oevers, die van Z.V1. en Brabant, naciei tot el kaar brengt en zo de gelegenheid S"hept een vaste verbinding tot stand te brengen. Ook deze grote en voo" Zeeuv.sch Vlaanderen hoi gst oe'ang- rijke onderneming zal d"or de KVP- iractie. met haar ste-K Zeeuwsch- Vlaams geluid, geëntameerd moeten worde en het staat we' vast nat zij de enige zal zijn die dit levensbelang van eer gehele streek op de juiste wij ze zal verdedigen. (Advertent er V/OOR DE K.V.P. is hef o.a. zaak het Zeeuwsch-Vlaamse geluid te laten horen. Zij is in de Staten ook de enige partij die dit kan doen en wanneer in de Statenzaal een lans gebroken wordt voor de talrijke moei lijkheden van dit gewest, is dit een katholiek geluid. Zo moet de KVP o.a. bij de woning bouw attent zijn. Waarom moeten de mensen in grote bevolkingscentra bij een gedreven worden, zoals anderen voorstaan? Laat ze rond hun eigen kerktoren blijven wonen. „De kanaal zone is: „geheel Oost Zeeuwsch-Vl aldus de heer Lockefeer en hij gaf als zijn mening te kennen dat dit zijn consequenties heeft voor de verdeling van bouwvolume. Ook de bootverbindingen vormen een zaak, de aandacht waard. Waar om moet het Rijk nu weer proberen een eenmaal verleende vrijdom (een recht van de Zeeuwsch-Vlamingen in te trekken? Om dit gevaar te be zweren is ook de stem van Zeeuwsch- Vlaanderen nodig en die klinkt door in de KVP. Een andere zaak, waarin een con troverse bestaat tussen Z.V1. en overig Zeeland, vereist nog meer waakzaam heid. Dit is de busverbinding Sluiskil- Breda: de KVP heeft zich hier rond uit achter geschaard en gelukkig heeft J-|ET ZAL MENIGEEN zijn opgevallen, dat gedurende de afgelopen weken vaak rookwolken en soms ook stoom zichtbaar waren boven de nieuwe centrale. Ook de kolenkraan kon men bezig zien met zijn werk, n.l. het lossen van kolenschepen en het bunkeren, terwijl in de open sloot langs de Edisonweg duidelijk het stromen van water was waar te nemen. wijze beproefd en kon de proefperio de worden afgesloten. In een kleine interne bijeenkomst in het bedrijfs- kantoor van de nieuwe centrale werd dit feit op eenvoudige wijze gevierd door directie en staf van de P.Z.E.M., tezamen met de belangrijkste uitvoer ders van de mechanische en electri- sche montage. Thans is de laatste phase van de af werking van de centrale begonnen; isoleerders, schilders en stucadoors zijn thans in een versneld tempo be zig de centrale gereed te maken voor haar definitieve functie welke, als er zich geen onverwachte feiten voor doen, in de loop van Mei zal aan vangen, maar ook dan nog zullen al lerlei werkzaamheden nodig zijn, pro visorische installaties moeten worden afgebroken en bijgebouwen moeten worden voltooid, zodat vermoedelijk de officiële ingebruikstelling nie» eerder dan in September a.s. Zal plaats vinden. Tegen die tijd zal dan ook de me chanische en electrische werkplaats gereed en in gebruik genomen zijn, terwijl ook het nieuwe hoofdmaga zijn. dat thans nog in aanbouw is, ge heel gereed zal zijn gekomen. rjIT alles deed het vermoeden rij zen dat de nieuwe centrale tot le ven was gekomen en inderdaad, dit is in zeker opzicht het geval geweest. Na een periode van proefstomen met de ketels volgde het voorzichtig op gang brengen van de turbines. Toen deze periode van meerdere maanden voorbij was is men begonnen de ge neratoren, die aan de turbines ge koppeld zijn, een voor een electrisch te drogen en vervolgens te belasten. Hierbij deed zich het probleem voor dat bij een dergelijke beproeving een belasting moet worden ingeschakeld en een tijdlang in stand moet worden gehouden. De stroombehoefte van een bepaald verzorgingsgebied zoals Zee land is echter steeds wisselend, zo dat er geen andere keus overbleef dan een afspraak te maken met de N.V. Provinciale Noord-Brabantsche Electriciteits-Maatschappij, waarmee de N.V. P.Z.E.M. door middel van koppellijnen is verbonden. De Bra bantse zustermaatschappij verklaarde zich bereid de stroom, die de P.Z.E.M. zelf niet nodig had, op te nemen en dus haar eigen opwekking zo nodig te verminderen. Door deze samen werking is het dan ook mogelijk ge worden de generatoren te beproeven door telkens gedurende enige uren constante stroomafname aan te hou den. Hierbij werd dus in de eerste plaats Zeeland (ook Zeeuwsch-Vlaan deren) van stroom uit de nieuwe cen trale voorzien, terwijl het eventuele overschot naar Noord-Brabant af vloeide. PERIODE AFGESLOTEN CAP Dinsdag 6 April waren de beide turbogeneratoren op voldoende TER GELEGENHEID van de hondententoonstelling „Winner '54", wel ke door „Cynophylia"de „Koninklijke Nederlandse Kennelclub", in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam werd georganiseerd, werd de meute, welke Z.K.H. Prins Bernhard voor de vissenjacht gebruikt, aan de vele hondenliefhebbers getoond. Uiteraard was het niet wel mogelijk een werkelijke vossenjacht of een „slipjacht" te houden, in het gebouw, maar de leide'r en verzorger van de meute, mr. Jos. J. A. Gillissen, kreeg toch gelegenheid te tonen, waartoe de pientere viervoeters in staat zijn. Een overzicht tijdens de demonstratie: het publiek volgt gespannen de verrichtingen van de meute. Links (in jachtcostume) mr. Jos. J. A. Gillissen. Officiële ontvangst op het stadhuis JN DE St. Baafskerk te Aardenburg is voor de eerste maal een uitvoe ring gegeven van de Matthaus Pas sion van J.S. Bach. De leiding berust te bij de dirigent P. van Egmond medewerking verleenden het Amster. dams Oratorium koor, het Noor-Hol lands Philharmonisch Orkest en het knapenkoor Vredesscholen uit Amster dam, alsmede de buitenlandse solis ten, de Duitse bariton Caspar Broeche- ler uit Bremen voor de Christuspartij en de Belgische tenor WiUy van Hese uit Antwerpen a]s evangelist. Na af loop was er op het stadhuis te Aarden burg een officiële ontvangst. (ANMIDDLLIJK Ma Pasen zal het onderzoek naar de toestand van de Basiliek van Oudenbosch worden aangepakt. De deskundigen, die het bouwwerk bezochten, zijn overeenge komen, dat ir G. Leeuwenberg uit Utrecht het onderzoek zal leiden. De restauratie zal, nadat het rapport is verschenen, beginnen onder leiding van de heer Balgert uit Utrecht, Inmiddels heeft de stichting een gironummer toegewezen gekregen. Iedereen, die mee wil helpen aan de restauratie van het bouwwerk kan 'n storting doen 0p nummer 628000, Een bijeenkomst in Goes QP initiatief van het Verkeersinsti- tuut heeft in Februari j.l. in pa leis Noordeinde te Den Haag een bij eenkomst plaats gehad, waar het vraagstuk helicoptère-dienst door de heer C. Kolff, voorzitter van het Rot terdams syndicaat „Heliport" werd belicht. De Bevelandse V.V.V. heeft nu de heer Kolff bewogen op 26 April a.s. ook die lezing te Goes te houden, daar de provinpie Zeeland door haar ligging en moeilijke verbinding bij deze dienst zeer gebaat is. (Advertenties) Minister Mansholt bezocht lierverkavelingsgebieden FJE minister van Landbouw, de heer S. L. Mansholt, heeft een bezoek gebracht aan de Zeeuwse lierverka velingsgebieden, met uitzondering van Tholen. In de morgenuren gold het bezoek de 'polder Waarde en het agrarische herstel in de polder Krui- ningen. De heer Mansholt toonde zich voldaan over de vorderingen, die hier worden gemaakt. 's Middags werd een rijtoer over Schouwen-Duiveland gemaakt. O.m. werden de nieuwe wegen in de pol der bij ,de Val" bekeken en later werd de situatie rondom Serooskerke in ogenschouw genomen. De minister was vergezeld van de voorzitter en de secretaris der Herverkavelings commissie Zeeland, mr. A. J. van der Weel en ir. J. Post. alsmede van de voorzitter der agrarische sub-com- missie, mr. dr. A. J. J. M. Mes, ter wijl ook de heren J. Klompe. H. C. v. d. Zande en C. Geluk als leden dezer commissie de tocht meemaakten en aan de besprekingen deelnamen. De ze betroffen de diverse herverkave- lingsprobleraen iri het algemeen en de toewijzing van bedrijven in de Noord Oost Polder in het bijzonder. Het aantal gegadigden is zeer bevre digend. Ook met betrekking tot de stand van het werk op Schouwen- Duiveland was de minister tevreden. Ir. M. A. Geuze Heeft de heer Mans holt diverse vraagstukken, die bij de herverkaveling van Tholen spelen, voorgelegd. De minister maakte de terugreis via Zijpe. PLATBOOMVAARTUIGEN VOOR GEMEENTEN In de jongste vergadering van de Stichting Nieuw Schouwen-Duiveland deelde de voorzitter mede, dat door Rijkswaterstaat, afdeling bruggen, zes platboomvaartuigen zijn gezon den ter verdeling onder de hiervoor in aanmerking komende gemeenten. Zulks met het oog op eventuele cala miteiten. Deze platbomers zullen verdeeld worden onder de gemeenten Bruinis se, Dreischor, Eikerzee, Nieuwerkerk, Ouwerkerk en Zierikzee. Aan personen die zich tijdens en na de watersnood verdienstelijk heb ben gemaakt zal een oorkonde wor den uitgereikt. JAE Veilingvereniging Zuid Beveland te Goes, heeft tegen morgen (Dinsdag), een grote Paasveiling ge organiseerd van het in het koelhuis opgeslagen prima fruit. Het wordt allemaal speciaal verpakt, wat de laatste dagen een grote be drijvigheid gaf in het pakstation. Een natuurlijk tegenwicht. In weer en wind moeten zij erop uit de ingenieur, de opzichter, de postbode, de melkboer. Maar wat hun werk ook mag zijn: KING hoort erbij! KING verdrijft de vermoeidheid, KING ver kwikt en verfrist. In KING pepermunt werken de edelste gaven der natuur samen, om de mens een gezond tegen wicht te geven tegen de vermoeienis sen van zijn inspannende dagtaak. Met KING als partner valt het werk aan- zienliik lichter. PEPERMUNT hei beste dsgelijkse middel ter opwekking en verkwikking BRAND IN SPUIT-1NRICHTING Doordat een steekvlam uit het scha kelkastje in een partijtje cellophaan sloeg, ontstond Zaterdagmorgen brand in de spuit-inrichting der fa. Dekker, tussen Nieuwstraat en Ossenlroofd- straat. De gealarmeerde brandweer was vlug er plaatse en kon daardoor uitbreiding voorkomen. Veel materiaal is echter door water en vuur bedorven. Krabbendijke TRAP VAN EEN PAARD GEKREGEN Zaterdag kreeg het 10-jarig zoontje van de landbouwer Wouterse. dat ach ter een paard omliep, plotseling een trap van het beest, zodat zijn been ver brijzeld werd. Het ventje is naar het ziekenhuis in Goes gebracht. Kruiningen raadsvergadering De gemeenteraad besloot tot aan schaffing van een nieuwe kleine luid- IglqK- De aanwezig? kleine luidklok in"'de toren is door onbekende oor zaak gebarsten en zal worden omge smolten. De kosten van een nieuwe klok zullen f 1300 bedragen, terwijl voor de oude klok f 450 wordt te rug ontvangen, zodat met de vernieu wing een bedrag van f 850 gemoeid is. De onder wij zerswoning te Kruinin gen, waarvan de inrichting geheel is verouderd, zal worden herstèld. De kosten hiervan worden geraamd op f 7000. De vergoeding voor de wa- tersnoodschade wordt geraamd op f 4500. De raad besloot de restantkos- ten, welke niet door de vergoeding worden gedekt, beschikbaar te stel len. Aan de straat, waaraan de 16 Zweedse woningen zijn gebouwd, werd de naam van „Henry Dunant- straat" gegeven. Deze woningen wer den door het Zweedse Rode Kruis geschonken. Als blijk van waardering hiervoor werd de naam van de op richter van het Rode Kruis aan deze straat verbonden. De Kruiningse kermis zal dit jaar nog niet worden gehouden. Daarvoor ligt de ramp nog te vers in het ge heugen en de gevolgen van dit ver schrikkelijk gebeuren zijn nog te dui delijk voelbaar. B. en W. en de meer derheid van de raad voelden dit zo aan, doch de heren Van Ballegooijen, Witte en Suij waren van mening, dat men ook op dit gebied weer naar nor male toestanden terug moet en wil den daarom dit jaar de kermis wel door laten gaan. Met algemene stemmen werd een nieuwe winkelsluitingsverordening vastgesteld. In de zomermaanden wordt het werk op het land in het algemeen eerst om 6 uur beëindigd, Daarom is een winkelsluiting om 6 uur te vroeg. De winkels zullen nu van 1 April tot en met 30 Septem ber tot zeven uur geopend mogen zijn. De kappers mogen het gehele jaar geopend zijn tot acht uur. B. en W. stelden voor om aan de zangvereniging Zuiderstemmen te Hansweert een subsidie van f 100 te verlenen, onder voorwaarde dat door deze vereniging een rekening zou worden overgelegd, welke voorwaar de men in het vervolg steeds aan al le verenigingen, die een subsidie toe gewezen krijgen, wil stellen. De raad ging hiermede accoord, doch besloot voor de beide muziek verenigingen voorlopig een uitzon dering te maken. Het voorstel om de commissie her- TWEE A.N. W.B.-wegenwachten hebben er dezer dagen voor zorggedragen, dat een dame in Den Bosch geen /noeilijkheden met de bakker, de slager en de melkboer heeft gekregen. Haar echtgenoot, die op een za kenreis was, welke enkele dagen zou duren, ontdekte ergens in de buurt van Vianen, dat hij bij vergissing de huishoudbeurs van zijn vrouw had meegenomen. De ontdekking, dat zij nu volledig zonder geld zat, gaf hem een schok, maar een dringende be spreking elders in het land bood hem niet meer de gelegenheid te rug te keren om deze fout te herstellen. Op hetzelfde ogenblik arri veerde een Wegenwacht, die in formeerde of meneer, die tijdens deze schuldbewuste overpeinzin gen zijn wagen in de berm had gezet, met pech te kampen had. En hoewel hier van motorpech in het geheel geen sprake was, wist de ridder van de weg onmiddel lijk een oplossing. Hij nam de beurs over, tufte ermee naar Beesd, waar de route van zijn collega-wegenwacht be gon en deze droeg er zorg voor. dat het onmisbare huishoudgeld korte tijd later in Den Bosch werd afgeleverd. stel gemeente Kruiningen overeen komstig haar verzoek op te heffen werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de districts-opzichter, de heer W. P. J. de Jonge, werd een gratifi catie verleend van f 1000. Aan mevr. M. J. Hardlooper-Taillie werd met in gang van 1 Juni 1954 overeenkomstig haar verzoek eervol ontslag verleend als hoofd van de kleuterschool te Hansweert. Tot lid-voorzitter en tot lid van de commissie van toezicht op het sport terrein werden resp. benoemd de he ren J. van Ballegooijen en J. L. F. Kaijser. De heer Weststrate, die door B. en W. als voorzitter was aanbevo len, had verklaard, voor deze benoe ming liever niet in aanmerking te komen. De voorzitter kon hierna nog enige belangrijke mededelingen doen inza ke de herbouw. Na een moeilijke be spreking door B. en W. te Middelburg is het thans zover, dat het herbouw plan voor de kom Kruiningen in prin cipe is goedgekeurd en in feite gere aliseerd kan worden. Hetzelfde geldt voor de kom Oostdijk. Enkele onder geschikte punten moesten nog wor den herzien. Aan de heer Ir. 't Hooft is hiertoe reeds opdracht verstrekt. Voor Hansweert-Oost lag de zaak moeilijker. Hier mocht aanvankelijk niets meer gebeuren, doch thans is bericht gekomen, dat ook daar de bouw gedeeltelijk kan doorgaan. Wethouder Polderman verklaarde, dat de burgemeester hiervoor hard heeft moeten vechten en feliciteerde hem met het behaalde succes. Breda: Pers. I.G.B. f 96.-, J. O. f 2,50. Sm. f 1.-, E. J. L. J. P. f 4.- G. B. f 2.50. J. C. f 2.-, S. W. f 5.- M. D. f 2,- Kinder tjes E f 4.50, Gebr. M. f 5.-, L. L. f 7.50, H. N. f 5.-, L. J. f 5.-, A. M. W.-L. f 2.50. M. W. de Vr. f 10,-, 7 x N. N. f 41,50, K. Huisvader f 2,50. Rayon Baronie: O'liout: N. N. f 25,-, J. Sch. f 2,50, A. M. f 10,-. Terheijden: N. N. f 20,-. N. N. f 15,-. Antoon en Els je f 2.50. Dorst: C. H. f 2.50. Zevenb.- hoek: N. N. f 10,-. Teteringen: H. f 2,50. A. v. Gl. f 10.-. Bavel: A. M. f 4,-. H. en Rijen: Afd. Kiesschijf Ericsson f 12,04, L. Zwaluwe: A. P. T. f 2,50. Rayon Waalwijk: Dongen: N. N. f 25.-, R. W. f 2,50, P. S. en R. f 16.- fam. v. d. Sch. f 10,-. Geertruidenberg: Wed. C. v. R. f 5,-, G. B. f 5,-, A. en R. v. U. f 1,50. Zevenb.hoek f 10,-. Made Wed. A. N. Br. f 5,-. Rayon Goes: Rilland-Bath: R. R. f 10.-, M. R., Nieuwdorp f 7,50, P. P. te 's-H. Arendskerke f 5,-, S. v. d. P.. Goes f 10.- Rayon Hulst: Hulst: R. B. f 5,-. Sint Janstcen: Wed. J. Sch. f 5,-. Eede: R. de R. f 10,-. Diversen: Gepensionneerde f 2.50, 13 N. N. f 63.39. A. D. f 1,-, Van Oma f 5,-, Oud-gepensionneerde f 2,50. V. R. f 5,-. Voor „Maria". Rayon Breda: A. D. f 3,-. Wed. J. v. L. f 10,-. Rayon Baronie: Ulvenhout: W. Cl. f 2,50. Prinsenbeek: W. G. f 1.-. Rayon Waalwijk: Kaatsheuvel: H. C. Sm. f 5,-. Rayon Bergen op Zoom: Putte: M. L. M. f 5,-. Rayon Hulst: Nieuw Namen: Fl. V. f 2.50. J. M.-V. f 7,50. Diversen: N. N, f 4.-, C. J. A. K., Rot- itcrdam f 2,50. y^L VROEG IN DE MORGEN heerste er in het anders zo rustige Aag. tekerke een grote bedrijvigheid. Vlaggen werden uit de kleine dak vensters gehangen, de paarden op de boerderij kregen een laatste beurt en werden van een versiering voorzien, de erepoorten rond het Dorps plein werden opgehangen. Dat alles goldt de nieuwe burgemeester met zijn vrouw, de heer en mevrouw J. Geuze, die omstreeks het middaguur in het dorp werden verwacht. De schooljeugd kortte onderwijl de tijd met allerlei spelen en de raadszaal van het kleine gemeentehuis kreeg een laatste beurt om des middags de burgemeester in de bloemen waardig te kunnen ontvangen. J^AARNA begon de buitengewone raadszitting, die geopend werd door waarnemend burgemeester J. Bosselaar. Hij wees op de grote vol doening. die er bestond, toen bleek, dat de heer Geuze weer waardig werd geacht burgemeester te zijn. De heer Bosselaar was overtuigd van de samenwerking wederzijds tus sen burgemeester en gemeentenaren. Grote problemen kent Aagtekerke niet. behalve dan de woningnood, die steeds groter wordt, terwijl er ook nog een uitbreidingsplan op stapel staat. Nadat de heer Bosselaar zijn opvolger een rustige tijd en Gods ze gen en krachten had toegewenst en nadat gemeente-secretaris K. Dekker het benoemingsbesluit had voorgele zen, hing de oud-burgemeester de heer Geuze de ambtsketen om. Hij overhandigde hem ook de voorzit tershamer. die hij 28 jaar geleden bij zijn eigen installatie van zijn vader had ontvangen. vriendschap QMSTREEKS half één, stelde de erewacht, bestaande uit 47 rui ters te paard, zich op aan de grens der gemeente in de Pckelingseweg. Ruim kwart voor één kwam de auto aangereden met de burgemeester en zijn echtgenote. De commandant van de erewacht, de heer P. de Visser Wzn., was de eerste, die (op rijm) de heer Geuze in zijn nieuwe gemeente mocht welkom heten. De burgemees ter dankte voor het eerbetoon en toen reed de auto, voorafgegaan en gevolgd door de ruiters, naar de kom van het dorp. Op de hoek van het plein was de heer J. Birza, die als voorzitter der feestcommissie de heer en mevrouw Geuze een hartelijk welkom toeriep en in enkele zinnen het rustige Aag tekerke schetste. Johanna de Visser, een dochter van de tweede wethou der, mocht bloemen aanbieden. Na dat het muziekgezelschap het Wilhel mus had gespeeld, brachten de school kinderen een welkomstlied ten ge hore. De zangvereniging zong daar na eveneens een speciaal voor deze dag gemaakt lied. om zijn eerlijkheid en christelijke zin. Al betreurde de heer Geuze het, dat h(j zijn werk voor de polders en waterschappen op Noord-Beveland nu moest loslaten, evenals de hartelijk heid der bevolking van Wissekerke, hij was ervan overtuigd, dat hij in Aagtekerke veel vriendschap en me dewerking zal ondervinden. Nadat wethouder J. Melse en de heer S. de Visser als oudste raadslid de heer Geuze hun steun hadden toe' gezegd en secretaris Dekker de bur gemeester had toegesproken, eindig de de heer Geuze deze raadsvergade ring met ambtsgebed. sprekers TAE heer Geuze zei te hopen, dat hij met Gods hulp lange tijd zijn krachten aan Aagtekerke zal mogen geven, maar dat het niet gemakkelijk zal zijn de voetstappen van zijn voor ganger te drukken die hij roemde JN de daarna volgende samenkomst werd het woord gevoerd door de heren A. I. Janse. als voorzitter van het Waterschap Willem c.a., die zijn spijt uitdrukte over het vertrek van de heer Geuze, maar zijn blijdschan uitte over diens eerherstel: C. van der Weele te Wissekerke. die de bur gemeester dank bracht voor zijn werk in het belang van heel land bouwend Noord-Beveland, Joh. van der Maas als oud-wethouder van Wis sekerke: burgemeester J. L. Dreg- mans namens de Vereniging van B. en S., die verklaarde, dat het hem goed deed. dat de gevolgen van de „jachthonden- en frettenpolitiek" steeds meer worden teniet gedaan, majoor W. H. van Ballegooyen de Jong namens de Rijkspolitie, burge meester F. G. Sprenger van Oostka- pelle namens de collega's der om liggende gemeenten. M. de Visser als commandant der vrijwillige brand weer, J. D. P. de Smit namens Bouw- en Woningtoezicht, ds L. H. W. Theunissen, Herv. predikant, J. Melse namens de Geref. Gemeente en de daarvan uitgaande schoolvereni ging. en tenslotte A. Bosselaar na mens de raad der Geref. Kerk van Domburg. Sas van Gent op koninginnedag wordt weer gefeest Voor de vergadering, die ten ge meentehuize was belegd voor de in de gemeente gevestigde sport- en ont spanningsverenigingen, midden standsverenigingen on hoofden en on derwijzers der verschillende scholen, bestond een zeer grote belangstel ling. Verschillende verenigingen had den zelfs meer dan één bestuurslid afgevaardigd om de in deze verga dering gehouden besprekingen bij te wonen. In zijn openingswoord wes burge meester R. A. J. den Boer er op, dat het reeds lang was geleden, dat „Ko ninginnedag" op een waardige en uitbundige wijze in onze gemeente was gevierd en weet dit vooral aan de omstandigheid, dat het eens zo bloeiende Oranjecomité in de laatste jaren geen enkele activiteit meer had ontwikkeld en ter ziele was gegaan. Het doel van deze door hem beleg de vergadering was dan ook om door samenwerking van de diverse vereni gingen en scholen te komen tot een gepaste en prettige viering van de a.s. Koninginnedag, waarmede dan tevens de eerste stap zou kunnen worden gezet tot vestiging ener tra ditie. Verder zou van de gelegen heid gebruik worden gemaakt, om op die dag de officiële overdracht van de nieuwe uniformen aan het har moniegezelschap „De Verenigde Vrienden" te doen plaats hebben, welke overdracht zou geschieden door het uniformencomité dat in de voorbije maanden werkelijk ber gen werk heeft verzet namens de burgerij, die de aanschaffing van de ze uniformen door haar financiële hulp heeft weten te bewerkstelligen. Door de aanwezige vertegenwoordi gers van verenigingen en scholen werd de door de burgemeester ge vraagde medewerking spontaan toe gezegd. De indeling van Koninginnedag werd als volgt bepaald: 10.00 uur. Officiële overdracht op het bordes van het gemeentehuis van de nieuwe uniformen aan het harmoniegezel schap „De Verenigde Vrienden" door de voorzitter van het uniformen-co mité, burgemeester R. A. J. den Boer, in tegenwoordigheid van het volta) lige comité. Na de overdracht muzi kale wandeling door de gemeente, waaraan door de verenigingen en de leerlingen der scholen wordt deelge nomen. 2.00 —5.00 uur Volks- én kin derspelen op verschillende plaatsen in de gemeente Voor de organisatie van deze spelen is uit de divers vereni gingen een sub-commissie gevormd. 5.006.30 uur. Concert door de har monie op de muziektent in het park. Het programma voor dit concert „al nog nader worden bekend gemaakt 8.30 uur. Larfipionnen-optocht door de gemeente. Verder zal in alle café's op die dag gelegenheid tot dansen mo gen worden gegeven. ning enige aanvullende bepalingen zullen moeten worden opgenomen. Deze regelingen zijn opgesteld door het centraal orgaan en op enkele punten aangevuld overeenkomstig een bespreking in de vergadering van burgemeesters en secretarissen in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen met ver tegenwoordigers van de landelijke ambtenarenorganisaties. De bedoeling is, meer overeenstemming te verkrij gen met de rijksvoorschriften en de regelingen in andere gemeenten. De vergadering kon zich na enige discussie met de ontwerp-regelingen verenigen, zodat aan diet college van B. en W. kon worden geadviseerd de ze voorstellen aan de raad aan te bie den. MIDOELBURG HET BEGIN IS GEMAAKT Dezer dagen is men begonnen met het heien van betonpalen voor de bouw van de winkelgalerij op de hoek Lange DelftSegeerstraat. Politierechter Dat is diefstal Een tas vinden en deze niet bezor gen bij de politie, kan uitdraaien op diefstal. Zoals bij C. v.d. L. uit Ber gen op Zoom, die op 14 Februari een soldaat uit een portiek zal ver trekken en bemerkte, dat de militair zijn weekendtas had laten staan. Pe bakker nam de tas mee naar buis, maar werd onderweg aangebonden door de politie. Ik wilde die tas naar de politie brengen, vertol de hij tegen de Bredase Politierechte1'- „Jammer, dat u dan de ]Jerk!:erj weg ingeslagen was", concludeerde de Officier van Justitie. ..Het politiebu reau lag een heel andere kant op." Verdachte mompelde iets over eerst eten en dan pas brengen maar dat kwam er allemaal zo onzeker uit, dat noch Politierechter noch Officier van Justitie er veel van geloofden. Con form de eis kon de bakker met f 30 boete of 6 dagen de rechtszaal ver laten. AXEL vergadering van centrale commissie van g.o. in ambtenarenzaken De commissie van georganiseerd overleg in ambtenarenzaken kwam bijeen ter bespreking van de door B. en W. aangeboden nieuwe reglemen ten, regelende de rechtspositie der ambtenaren. Het betrof een nieuw ambtenaren reglement, een nieuwe wachtgeldre geling en een arbeidsovereenkomst verordening, terwijl in verband hier mede in de salaris- en loonverorde- DE KLI.NGE.' Kinema van Dijck, 19.30 uur: Die andere. GOES. Grand: o.K Nero. HULST. Bioscoopgebouw, 20 uur: Nia gara. MIDDELBURG. Electro: Het huis aan 3 rivier. OOSTBURCr. Ledel, 20 uur: De slag om Stalingrad. SAS VAN GENT. Olympia theater, 20 uur: 'n Dorpsschandaaltje. TERNEUZEN. Luxor. 20 uur: Bureau zedenpolitie. VLISSINGEN. Luxor: Het huis der verloren vrouwen. ANTWERPEN. Kon. Vlaamse Opera, 20 uur: Het meisje van Arles. HULST. Bioscoopgebouw, 20 uur: De schat van de gouden condor. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 20 uur: Marina, het meisje zonder sluier. TERNEUZEN. Luxor, 20 uur: Her innering.

de Stem | 1954 | | pagina 2