deau Socialisten veel sterker, voor Liberalen ook winst Bijna 14.000 pakketten! Ernstig verlies voor Katholieken in België Inplaats van bankbiljetten vond men krantenpapier Cadeau Paastulpen Engeland en Frankrijk willen Genève' afwachten OPSLAGPLAATS PUILT UIT it iekantoor JS - TRUYENS it - van Laere gen Ook numerieke meerderheid voor C.V.P. verloren Uitvinder van de film overleden Speculaties over nieuwe regering MOSSADEK ging in hongerstaking Besprekingen over opheffing Unie Wat er restte van de Yoke-Yoke Jongeman in Waalwijk was zijn trouwcenten kwijt r A iistratie tigzaken eringen DAGBLAD VOOR ZEELAND VARKENSHOK ALS WONING Foster Dulles arriveerde in Londen V.S. wensen directe actie Zelfde temperatuur f Vijfduizend gulden uit enveloppe gestolen Tegen voorschrift Overeenstemming tussen grote maatschappijen Zijn vader en beide grootmoeders vergiftigd NIEUW OFFENSIEF TEGEN MAU-MAU Kom maar even mee Inoepen, doch con- lemende winkeliers I ul, Dubbele Poort pren, Bonte Hondstr. Bierkaaistraat Iv. Waesberghestraat pier, Bierkaaistraat li. Walle, Gentsestraat |d. Walle, Bierkaaistraat Vismarkt s, Gentsestraat lonte Hondstraat a, Gentsestraat e, Steenstraat rsde Silva, Gentsestr. TELEFOON 166 >.m. ior de a.s. feestdagen \T tie RWOL1.39 STOFFEN 150 br. p.m6.75 in verschillende 2.93 4.45 HULST i 94e JAARGANG No. 21003 Uitgave. tVi V Uitgevers Mij Neeriandia Verscrumt elke werkdag Bureaux; Bieaa Keigerstraat lü lei Redactie: 8181 Admi nistratie 8778 - Verani wuurdemk Houtd- redacteur: J J a A Bruna Redactieraad: U J v Huotegern 1VI1 LH A J J M iVies 1VL1 tl B L. de rtecntei L. J v 't Westeride F V IV! Vei uautei en Abonnementsprijs Dl.) vooruitbetaling i i 8b pei Kwartaal pei post t bh pei week (uitsluitend Dn met-post- öestell 1 4b incasso wordt Derekend Losse nummers 13 cent Postrek no 278841 Voor God, Koningin en Vaderland M A A NDAG 12 APRIL 1954 Advertentieprijs voor de gehi le oplage t 0.30 per m/m (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tariel en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd I'eleioon 102 (Bijbureaux rerneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601, 2236 - Bureau voor Zeeuwsch- Vlaanderen: HULST. Dubbele Hoort 7. Bureau voot de Zeeuwse Eilanden: GOES. Westsingel i)6, 1 elefoon no. OUSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel Auguste Lumière werd 92 jaar A UGUSTE LUMIèRE, die tezamen 1 met zijn broer Louis de film heeft uitgevonden, is Zaterdag te Lyon overleden. Hij is 92 jaar ge worden. In het laatste tiental jaren van de vorige eeuw hebben Auguste en Louis Lumière de eerste fabriek voor came ra's en films te Lyon gebouwd. Louis die in 1948 overleed, hield zich in het bijzonder bezig met de ontwikkeling van de camera, terwijl Auguste zeer verdienstelijk werkte aan de toepas sing van de fotografie voor de medi sche wetenschap. IN WESTZAAN (N.H.) woont sinds Vrijdag een gezin in een varkens hok. De boerenknecht Tamminga was 14 jaar in dienst van een boer aan de Kanaaldijk en woonde gedurende die tijd met vrouw en kind in een daggel derswoning van zijn werkgever. In het najaar zegde de boer hem de dienst alsmede de woning op. Toen een nieuwe arbeider verscheen, moest Tamminga het huis uit. Een varkenshok is hem nu door een andere boer als woning beschikbaar gesteld DE C V P' heeft haar absolute meerderheid in de Belgische Ka mer en in de Senaat verloren! Deels tengevolge van het ont breken der hartstochten, die indertijd bij de koningskwestie «-en rol speelden, deels door het optreden van enkele dissidente par tijen, konden de socialisten en de liberalen hoewel de laatsten in mindere mate hun positie tegenover het katholieke blok aanzienlijk verstevigen. De splinterpartijen hebben een groot aantal stemmen van de „moederpartij" afgenomen. Op het moment dat we dit schrijven, zijn er nog geen defini tieve cijfers bekend. SPANJE zal per 1 Mei zijn consulaat in Gibraltar sluiten. Koningin Elisa beth komt namelijk Gibraltar bezoe ken en Spanje „wil niet onhoffelijk zijn". Het zou namelijk onmogelijk de vlag op het consulaat kunnen hijsen... VEERTIG koningsgezinde leden van het Italiaanse huis van afgevaardig den zullen tegen de E.V.G. stemmen; niet omdat zij iets tegen de E.V.G. hebben, maar omdat ze tegen Scelba zijn. Ook een standpunt natuurlijk. HET EERSTE lustrum van het Ka tholiek Instituut voor Journalistiek is Zaterdag te Nijmegen gevierd. Prof. Rogier hield een belangrijke toe spraak over de stand van zaken bij de huidige katholieke pers in Neder land. EEN RUSSIN van 24 j. die te Wash ington werd gearresteerd, heeft be kend, dat zij met spionnage in de V. S. 1000 gulden pei' maand verdiende. Zij had zich laten inschrijven als stu dente van de Californische Universi teit. OP EEN DUITS SCHIP, in de Mer- wedehaven te Rotterdam, brak Zater dagavond een grote brand uit. Eerst na veel inspanning kon het vuur ge blust worden. De schade is groot. jQE BELGEN hebben hun kiesplicht ernstig, maar zonder veel drukte vervuld. Slechts in enkele plaatsen kwam het tot relletjes tussen C.V.P.- leden en socialisten. In Luik werd een autobus met C V.P.-ers met ste nen bekogeld tengevolge waarvan een der inzittenden vrij zware ver wondingen opliep. In Verviers han teerde men stokken en bezemstelen bij een politiek meningsverschil. De Vlaamse Volksunie, partij van afgescheiden middenstanders en boe ren, heeft in het algemeen meer stem men gekregen dan men verwachtte. Voorlopige uitslagen wijzen dit uit. Het hoeft geen verwondering te wek ken, als deze partij 4 of 5 zetels in de Kamer krijgt. In Belgisch-Limburg heeft de C.V. P. haar positie volledig weten te handhaven. Dit mede tengevolge van het samengaan van liberalen en socia listen; een tactiek die de stemmers blijkbaar kregelig maakte. EN NU? TN DE LATE avonduren verwachtte men in Brussel een dergelijke om zwaai, dat socialisten en liberalen en socialisten sterk genoeg zouden zijn om een regering van twee partijen te vormen. Een „linkse coalitie", die haar bestaansgrond dan hoofdzakelijk zou vinden in een door beide groepen be leden anti-clericalisme. Het is echter de vraag of het zover zou komen. De katholieken zouden dan in de opposi tie moeten. Nu de socialisten hun positie hebben versterkt en de C.V.P. haar meerderheid kwijt is, denkt men eerder in de richting van een twee-partijenkabinet. In dit verband wordt reeds gesproken van een kabinet Spaak-Eyskens. Een coalitie dus van katholie ken en socialisten. De derde mogelijkheid van een drie ledige regering staat bij de specula ties van het ogenblik blijkbaar het laagst genoteerd. De meeste socialis ten en het syndicale gedeelte van de C.V.P. voelen rich in de liberale hoek al heel slecht thuis. ZWARE KLAP VOOR COM MUNISTEN. r\E COMMUNISTEN hebben, in Vlaanderen vooral, een geduchte nederlaag geleden. Men zou bijna mo gen zeggen, dat zij in het Nederlands sprekende deel van België van de kaart zijn geveegd. Op het hoofdkwartier van de Libe rale Partij werd vannacht om 12 uur aan de hand van de toen bekende uit slagen voorspeld, dat de Kamer er on geveer als volgt zou uitzien: 96 socia listen. 88 katholieken, 24 liberalen en 4 communisten. In de oude Kamer hadden zitting 101 katholieken, 77 so cialisten, 20 liberalen en 7 commu nisten. DE AMERIKAANSE minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, is Zondag middag te Londen gearriveerd, om besprekingen te voeren met minister Eden over zijn voorstel tot een gemeenschappelijke ac tie in Zuid-Oost-Azië. Men ver- IN AMBT-VOLLENHOVE (bij Meppel) is eindelijk het mysterie van een inbraken-reeks tot klaar heid gebracht. Een 17-jarige jon geman had de inbraken gepleegd. Niet om er rijker van te worden, maar vanwege de sensatie. IN ROME zijn de buschauffeurs en tramconducteurs weer eens twee da gen in staking gegaan om kracht bij te zetten aan hun looneisen. MARIE BESNARD kan nu voorlopig op vrije voeten worden gesteld. Vrien den en verwanten hebben namelijk de waarborgsom van 12000 gulden aan haar advocaat afgedragen. IN DE bloembollenstreek kan men de komende w.eken met een helicopter de lucht in, om de kleurenweelde uit de lucht te bewonderen. De Sabenadienst Brussel-Rotterdam-Bollenstreek is Za terdag geopend. AAN DE Economische Hogeschool te Tilburg is een Amsterdammer ge slaagd voor het examen „academisch gevormd belastingkundige". De eer ste in Nederland. EEN BEDRAG van anderhalf millioen is door de minister van landbouw be schikbaar gesteld voor het geven vah productentoeslag op bewaarkool. De toeslag zal 3 cent per kg. rode of wit te kool bedragen, die na 1 Januari is of wordt afgeleverd. VISPOEDER voor menseljjke con sumptie was er totnutoe niet. Een Haags chemicus heeft echter een pro cédé hiervoor gevonden. Het poeder zou alle eigenschappen van goede zee vis behouden. EEN KAPITEIN cn een sergeant uit het militaire kamp te Ede botsten Zondagmorgen dichtbij het kamp met hun scooter op een militaire vracht wagen. Beiden werden op slag gedood. O-OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC-OO Weersverwachting, geldig tot$ l vanavond: Droog en over het algemeen zon- >nig weer. Zwakke tot matige wind >uit uiteenlopende richtingen. On geveer dezelfde middagtemperatu- ren. Vandaag: Zon onder 19.31 uur Maan op 13.37 uur. Morgen: Zon Jop 5.50 uur. Maan onder 3.58 uur. «XXXxXXsOOOOOOOOOOOOOOOO Doek op voor tweede bedrijf QUD-PREMIER MOSSADEK van Perzië heeft Zaterdag het militai re hof, dat zijn beroep tegen een von nis van drie jaar eenzame opsluiting behandelt, laten weten, dat hij in „hongerstaking" was gegaan en dat hy de zitting niet zou bijwonen. De zitting werd toen verdaagd. Mossadek beschuldigde het hof er van, dat het zijn klachten over zijn „onmenselijke behandeling" in de ge vangenis niet aan de pers had door gegeven. x Later, toen de president van het Hof gedreigd had. hem met geweld voor het gerecht te zullen slepen, ver klaarde de ex-premier zich toch weer bereid in de beklaagdenbank te ver schijnen. wacht, dat Eden er op zal aan dringen, dat niets wordt onder nomen, dat de kansen op een compromis met de communis ten in Indo-China teniet kan doen. Naar verluidt zijn Engeland cn Frankrijk het met Dulles oneens over het tijdstip, waarop een verklaring over een verenigd anti-communistisch front in Azië en een waarschuwing aan Continentaal-China over verdere steun aan de Vietminh-opstandelingen in Indo-China, zouden moeten worden uitgegeven. Dulles wenst tot actie over te gaan vóór de conferentie van Ge nève, welke 26 April begint. Enge land en Frankrijk zijn van mening, dat mei> door de besprekingen te Ge nève eerst de bedoelingen van de com munisten te weten moet komen. Men verwacht, dat nok Bao Dai het Vietnamese staatshoofd, die naar Pa rijs onderweg is om de onderhande lingen over Vietnams onafhankelijk heid uit een impasse te brengen, even eens een onderhoud met nulles zal hebben. Hij zou meer in diens lijn denken dan andere autoriteiten in zijn land. De Phiiippijnen hebben zich in prin cipe accoord verklaard met een ge meenschappelijke stellingname tegen over het communistische gevaar in Zuid-Oost-Azië. Zij verplichten zich echter niet, eventueel troepen te zen den. VOORWAARDE... TJET ZIT EROP", schrijft onze redacteur uit Hulst, maar hij voegt eraan toe, dat wil zeggen, dat WIJ erop zitten. Boven op de pakketten, wel te verstaan. Wij schrijven dit tussen de pakken. De schrijfmachine staat op een pakket voor een meisje van zeven jaar en zelf zijn we gezeten op een solide pak voor een jongen van 10!" En één onzer agenten belt op en roept klagelijk: „Hoe moet ik van nacht nou slapen? Mijn hele huis, tot het ech telijk bed toe, is volgestouwd!" En daar wan kelt een bleke man de redactie binnen, en fluistert: „Die garage in Breda, waar je het over had je weet wel, hij zou te groot zijn... nou die puilt uit!" Zo staan we ervoor, le zers! En als wij nu een samenvattend oordeel moeten geven, welnu: „Met rasse schreden nadert onze pakkettenactie, die vandaag de finitief sluit, de 14.000 pakketten! De ex-premier blijkt onder de gebeurtenissen van de laatste maanden veel te lijden. We zien hem hier met hulp van officieren van het Iraanse leger, die als zijn escorte dienst doen, de trappen van het Gerechtshof te Teheran bestijgen. Om zich overeind te houden steunde de oude staatsman bovendien nog op een stok Nerlerlaiitl-Iiiflonesië WOLGENS de Indonesische ministe: van Buitenlandse Zaken zou de Nederlandse regering zich bereid heb ben verklaard, op korte termijn be sprekingen te beginnen over de op heffing van de Nederlands-Indonesi sche Unie. Binnen twee maanden ver wachtte hij afhandeling van de kwes tie. Minister Sujarno deelde niet mee, of op de komende conferentie ook Nieuw-Guinea ter sprake zou komen. In Den Haag wordt van officiële zij de meegedeeld, dat Nederland nog niet heeft geantwoord op een nota. die het 24 April van Indonesië ont ving en waarin het verzoek om bo vengenoemde besprekingen vervat zou zijn. INE besprekingen in Londen en Pa- rijs staan uiteraard zijdelings in verband met de komende conferentie van Genève, waar Indo-China in den brede behandeld zal worden. Von Bal- luseck, de vertegenwoordiger van Ne derland bij de V.N., voelt er voor, Rood-China voortaan aan de bespre kingen der Verenigde Naties te laten deelnemen, als zij in Genève laten zien, dat zij „fatsoenlijke bedoelingen" hebben. In Parijs is Zondag de gehele opla ge van het communistische blad „Hu- manité Dimanche" in beslag genomen wegens een provocerende publicatie over Indo-China. Bij Dien Bien Phoe is het nog- vrij rustig. De Fransen hebben een van hun verloren gegane steunpunten heroverd. Dank zjj de ontvangen ver sterkingen is de vesting weer even sterk als vóór de tweede aanval.' CNNGEVEER tienduizend kinde- rendaar hebben we u een week lang over verteld en hun lot heeft u beroerd. Tienduizend kin deren die wij na ons bezoek aan de Westduitse kampen be loofden te helpen. Maar het waren er tienduizend! En het leven is duur. Het is schoonmaaktijd. Het is examentijd. De mensen zijn col lecte-moe. De mensen zijn zelf zuchtig geworden. De mensen spa ren voor de vacantie. Enzovoort, enzovoort. Dat zeiden we tien da gen geleden, en zeker dachten we het. Èn nu alsof er een wonder is gebeurd staan er bijna veer tienduizend pakketten in die enor me opslagplaats in Breda. Een veertienduizendvoudig bewijs, dat we bij het begin van onze actie één ding hebben vergeter, te overwe gen: dat de naastenliefde een fel- brandende vlam is, die, hoe dan ook, voedsel zocht. Dat de harten der mensen zich niet hebben ge sloten voor het leed, dat een on menselijke wereld aan kinderen be dreef. Dankwoorden.... och ze zou den te kort schie^'n. Uw dank zal zijn de geweldige vreugde, die uw Peasgaven in de kampen zullen brengen. Schoner beloning is niet denkbaar. Bedolven.... ja, bedolven onder de pakketten, in de meest volstrekte zin van het woord, zijn onze kantoren. In Hulst keek men op een moment zelfs verbaasd, toen er iemand bin nentrad die géén pakket had af te geven. De laatste dagen waren het ergste, daar in Zeeuwsch-Vlaande- ren. Brouwer van Haalst bracht plotsklaps de oogst van Zuiddor- pe: 134 stuks. Overslag had een flinke som geld bijgevoegd. Groe nendijk werd vakkundig bewerkt door de welpen: 300 pakketten, spontaan door de fa Sarneel near Hulst vervoerd. Stoppeldijk, Hengstdijk en Boschkapelle gaven de auto van de heer Lauwers ruimschoots werk: 140 pakken. En inmiddels seinden onze bureaux in Terneuzen en Oostburg maar steeds dat ze bevrijd wilden worden, het geen eindelijk gebeurd is Hartelijk I J SPREEKT met harten-acht',' klonk het door de telefoon. „Mooi, en u met klaver-Aas", ant woordden wij. „Zonder grapjes, meneer, maar wij zijn een kaart club en we hebben f 15.49 in de pot, voor de actie!" En toen reci teerde een sonore stem: Harten- acht heeft kaart gespeeld. Daarbij was het Poolse kind niet misdeeld, f 15.49 was het resultaat, voor het goede doel. dus dat is niet kwaad!" Het vers was onder het kaarten geboren, naar men ons zei. In een hypersnelle bstuursvergadering ■werd besloten, dat het geld in het fonds voor het T.B.C.-meisje, Ma ria, zou worden gestort. Maria is inmiddels zeker van één week verpleging, van elke maand, die ze eventueel in ons land zou kunnen doorbrengen. De heer P.W.K. nam twee dagen per maand voor zijn rekening. Wie volgen? Baronie de Voetbalvereniging in Breda, to verde gistermorgen 20 mooie pak ken te voorschijn. Die zit! De Lam- bertusschool in Breda bezorgde 2 pakketten. Een klein aantal....? Maar dan had u ze eens moeten zien. Huizenblokken van pakketten waren! We begroetten uit Breda nog tien mooie pakketten, die afkom stig waren van de Artillerieschool. Nwe. Chassékazerne. Gilze staat op ons leitje als leverancier van maar eventjes 469 pakketten en Rijen bezorgde er ruim tweehon derd. Resultaten, die er mogen zijn. Puzzle-rit CLKE TOCHT, die er de vorige week (met pakketten) naar on ze kantoren is gemaakt hetzij per piepende kinderwagen of per luxe „slee" zou een puzzle-rit ge worden zijn, als we dat alles zelf hadden moeten organiseren. Daar om zijn we zo blij, dat onze oproep aan u om zélf voor transport van de pakketten zorg te dragen, zo algemeen is verstaan. We willen in het bijzonder lof brengen aan een man, die in Breda de enorme ladingen versleept heeft. De heer Van Kuyk van de fa Van Boxtel heeft namelijk Zaterdag en Zon dag voortdurend tussen de vier wielen gezeten steeds maar pak ketten vervoerend. Honderden! Vele groten maken één ontzaglijk grote! Maar dat wil niet zeggen, dat we de duizenden „kleintjes" in deze ac tie niet met open armen hebben ontvangen. Voor elk pak gaat bij ons de vlag uit. Maar een paar „groten" willen we toch even noe men. De O. L. Vr. van Lourdes- school in Breda, met 150 pakket ten, die f 220 die in de pastorie te Sprundel op ons wachten. De 106 pakketten van de huishoud school in Breda, de 127 stuks van de meisjesschool in Standdaarbui- ten, enenlieve help, zelfs het noemen van alle groten zou ons te ver voeren! Laten we dus liever maar con stateren, dat al die groten, eens ook stuk voor stuk „kléintjés" wa ren. Dat is juist het ontzagwèk- kende in deze actie geweest, dat het bij elkaar kwam. 9? QP het dek van het Britse vliegdekschip „Eagle" dat Zaterdag in de haven van Napels aankwam, lagen de trieste bewijsstukken van wat er met de Engelse Comet „Yoke Yoke" moet zijn gebeurd... Een zetel uit het verongelukte toestel en enkel kleinere overblijfselen, was alles, wat de zee op de plaats van de ramp had prijsgegeven. Ergens in een an der gedeelte van het schip lagen vijf verminkte lijken van passagiers van de CornetVeel hoop voor de achterblijvens van de zeven koppen tel lende bemanning en de veertien passagiers is er niet. "yORIGE WEEK is een geldzending gestolen, die van de Am sterdamse Bank in Goes per post naar het hoofdkantoor in Amsterdam was gestuurd. De geadresseerde ontving weliswaar de aangetekende enveloppe, maar inplaats van de bankbiljetten bevatte zijkrantenpapier. De recherche der posterijen is in samenwerking met de Goese recher che een breedopgezet onderzoek be gonnen. dat nog niet tot resultaten leidde. Het geld is Zaterdagmorgen verzon den. wat tegen de voorschriften is, omdat het dan twee nachten op een postkantoor overblijft. Te Goes is dit laatste niet geschied, maar- wel te Amsterdam, zodat het zwaartepunt van het onderzoek in de hoofdstad ligt. SPAARCENTJES... "TOEN de B. in de St Crispljnstraat in Waalwijk 's avonds in zijn geldkistje wilde tasten, dat hij op de beddeplank onder zijn matras be waarde, hjj moest de volgende morgen vroeg wat kopen tastte hij mis. Het geldkistje, waar een aan zienlijk bedrag in zat, was verdwe nen. Onmiddellijk werd de Waalwijkse recherche ingeschakeld, die een on derzoek begon. Het bleek al spoedig dat een zuster van de B. meer van het kistje afwist, al ontkende zij aan vankelijk alles. Maar ze gaf tenslotte toe het kistje te hebben weggenomen en het in Den Bosch bij de Vismarkt in de Dieze te hebben geworpen. Bij na een hele dag lang werd er gedregd echter zonder resultaat, waarop de bekentenis van de zuster in een kwaad daglicht kwam te staan. Opnieuw aan de tand gevoeld, bekende zij, dat zij samen met een zekere D.. eveneens uit Den Bosch, het plannetje op touw had gezet het geldkistje te ontvreem den. Zij had het in Waalwijk aan D. overhandigd en deze was ermee naar Den Bosch gegaan. D. werd door de recherche aangehouden, maar deze ontkende aanvankelijk eveneens iets met het geval te maken te hebben. Tenslotte kwam er echter uit, dat hij inderdaad het geld had verstopt na bij Den Dungen, vlak bij een mijlpaal langs de grote weg. Inderdaad werd daar op zijn aanwijzing het grootste gedeelte van het ontvreemde bedrag terug gevonden. De B. is de hemel te blij. dat hij de grote hap van de Waal wijkse recherche weer terug kreeg, want het waren de centjes die hij had gespaard voor zijn huwelijk. De Perzische olie Onderh (indelingen h eropend ETEN groep van 8 grote oliemaat- schappijen heeft volledige overeen stemming bereikt over de vorming van een internationaal concern voor de verkoop van Perzische olie op de wereldmarkt. Met een van de K.L.M. gecharterd toestel zijn Zaterdagavond 22 deskun digen naar Teheran vertrokken om verder te onderhandelen over een re geling van het reeds drie jaar bestaan de Brits-Perzische oliegeschil. Robert Brunei kreeg levenslang P^OBERT BRUNEL, een 84-Jirlge Fransman, grijnslachte en applau disseerde, toen hij door de rechtbank te Nimes tot levenslange gevangenis straf werd veroordeeld, wegens het vergiftigen van zji" vader en z(jn bel de grootmoeders. Het proces-Brunel heeft in Frank rijk bijna evenveel gerucht verwekt ais de rechtszaak tegen Marie Bes- nard. die eveneens een aantal familie leden met arsenicum om het leven zou hebben gebracht. De jonge Brunei is een gebochelde jongeman, die alles wat tegen hem werd ingebracht, met een béte glim lach heeft aanhoord. Het vermoorden van zijn vader en zijn grootmoeder van vaders kant, heeft hij bekend. Dat hij zijn grootmoeder van moeders zijde uit de weg zou hebben geruimd en zijn broer met arsenicum heeft verlamd, gaf hij echter niet toe. De psychiaters zijn het erover eens, dat Brunei niet geheel en al verantwoor delijk kan worden gesteld voor zijn daden. Eigen leiders gevangen genomen LNE regering van Kenia heeft aan- gekondigd, dat zij een nieuw grootscheeps offensief tegen de Mau- Mau zal beginnen. De periode, waarin de opstandelingen zich massaal kon den overgeven op grond van een te treffen overeenkomst, is beëindigd. De bendeleiders, die aan de oproep van „generaal China" tot besprekin gen met de Britten gehoor wilden ge ven, blijken door hun eigen mensen gevangen genomen te zijn. Twee ge neraals zijn mogelijk zelfs gedood. Op de plaats waar men een brief van de „loyale" leiders verwachtte, vond men oen schrijven van een ander bende- hoofd, dat van de arrestaties mede deling deed. /jLS een blinde vogel cirkel de dezer dagen een Ame rikaans legervliegtuig van het type C 47 hulpeloos in de dich te mist in de buurt van Athe ne. omdat de instrumenten met inbegrip van het radiokompas onklaar waren geworden. De mist mankte de kans op een succesvolle landing op eigen kracht gering, terwijl benzine gebrek het onmogelijk maakte een buiten de mistzone gelegen vliegveld te bereiken. Er kwam echter toch red ding voor het ..blinde" toestel. Een vliegtuig van de Israëli sche yiegtuigmaatschappij El Al ving de door de Ameri kaanse machine uitgezonden S.O.S.-seinen op en koerste onmiddellijk naar de aangege ven plek. Het slaagde er in het legervliegtuig in de mist op te sporen en het uit zijn benarde positie te bevrijden door het de instructie te geven: ..Volg mij". Veilig begeleidde het Is raëlische toestel de legerma- chine daarop naar het vlieg veld van Athene.

de Stem | 1954 | | pagina 1