Koewacht Jaarmarkt werd een groot vlasevenement PLEEGZUSTER 3L0EDWIJN STvoo, IflQ 'J Van het pakkettenfront W alcheren Lever uw pakketten voor de Poolse kinderen snel in Zuid'Beveland Z ..VLAANDEREN Sclioolartsendienst Z. -Vlaanderen 2 OPMAAKWEDSTRIJD UNIEK VOOR NEDERLAND OVERWELDIGENDE BELANGSTELLING Huisvredebreuk op kantoor van „De Stem" Huidgenezing 81 LEEN DOUWES M. OOMENS' BOEKHANDEL - BREDA MIDDELBURG VLISSINGEN GOES TERNEUZEN HEDEN MORGEN MAAND AG DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 10 APRIL 1934 2 J^OEWACHT JAARMARKT is dit jaar 7,eer groots gevierd. *Hrt grootste feit is geweest de opmaakvedstrijd gezwingeld vlaslint, georga niseerd door de vereniging van oudleerlingen en cursisten der vlassersschool te Koewacht. Voor deze wedstrijd was een enorme belangstelling. Aanwezig waren onder meer de heer Alb. Lockefeer, lid van G. S., die de Commissaris der Koningin vertegenwoordigde, de burgemeesters van Koewacht, St. Jan steen en Zuiddorpe en vele vooraanstaande mensen uit de Nederlandse vlas organisaties. Winnaar werd R. Martens uit Koewacht (Advertentie) Moeder heeft het toch zo druk geeft kracht en energie. Zeer versterkend en bloedvormend. Vraagt Uw apotheek of drogist. Doktersdiensten ■"TE Goes wordt Zondag dienst ge daan door dokter Griep, te Mid delburg en Vlissingen resp. door dok toren Peek en Vader en te Heinkens- zand, Arendskerke en Woltaartsdi.jk door dokter Staverman. Dokter Fol- mer te Driewegen neemt waar voor dokter Luyckx en dokter Gelderblom te Nieuwdorp voor dokter Kiviet. piENST DIERENARTSEN rVP Zuid-Beveland West wordt Zon- dag dienst gedaan door de heren Joh. Klaasen te Heinkenszand en M. Gaakeer te Ovezande. BENOEMINGEN IN BISDOM BREDA 7'HGW. EXC. DE BISSCHOP van Breda heeft: Benoemd tot Kerkmeester te Zuid dorpe: de Heren Jos. van Haelst en Theoph. Braeckman. Bevestigd als Armmeester te Zuid dorpe :de Heer Adh. van Waes. Benoemd tot Kerkmeester te Roo sendaal, H. Cornelius: de Heren L. Bastiaansen en R. Segers. Bevestigd als Armmeester te Roo sendaal, H. Cornelius: de Heren P. Dekkers, Fr. Huygens en G. Smits. Benoemd tot Kerkmeester te Ber gen op Zoom. H.H. Martelaren van Gorcum: de Heer mr van Hasselt. Bevestigd als Armmeester te Ber gen op Zoom, H.H. Martelaren van Gorcum: de Heren J. Bastiaansen en F. Tierolff. Benoemd tot Kerkmeester te Oudenbosch: de Heren J. van Ape- ren en P. Couwenberg. Bevestigd als Armmeester: te Oudenbosch: de Heer P. L. M. van der Bom. Bevestigd als Regent van het St Elisabeths-Gesticht: de Heren Alb. Damen en Jac. Buys. Benoemd tot Kerkmeester te Koe wacht: de Heren Jos. Bonte en Georg Ferket. Bevestigd als Armmeester te Kpe- wacht: de Heren Ben. Plasschaert en Ed. van de Vijver. Benoemd tot Kerkmeester: te Oud- Gastel: de Heren H. v. Mechelen en Fr. Veraart, te Stampersgat: de He ren H. Perdaems en J. Gabriels. Bevestigd als Armmeester te Stam persgat: de Heren P. J. Akkermans en A. Musters. Benoemd tot Kerkmeester te Axel: de Heren Jos. Kerckhaert en Ach. Heyens. Bevestigd tot Armmeester te Axel: de Heren V. Brandt en Fr. Antheunis. Benoemd tot Kerkmeester te Ul- venhout: de Heren A. Rops, Jos. van Exsel en Al. Mertens. Bevestigd als Armmeester te Ul- venhout: de Heren Ant. Mol en P. van Dun. Benoemd tot Kerkmeester te Oost- eind: de Heren Andr. Oomens en J. A. J. Oomen. Bevestigd tot Armmeester te Oost- eind: de Heeren C. J. M. Rombouts. Benoemd tot Kerkmeester te Zeg ge: de Heren C. Jongeneelen en A. van Meel. Bevestigd als Armmeester: te Zeg ge: de Heer Fr. Clarijs, te Breda, On bevlekt Hart van Maria: de Heren L. de Bueger en A. C. Boon, te Roosen daal, H. Antonius: de Heren Th. Beys- sens en F. de Clercq, te Huiten: de Heer Fr. Wouters, te Prinsenbeek: de Heren Mar. v. Rosmeulen en A. Rops. Benoemd tot Kerkmeester te Bre da, O. L. Vr. van Goede Raad: de Heer Const. Sluyters. Bevestigds als Armmeester te Bre da, O. L. Vr. v. Goede Raad: de Heer Adr. Oomen. Benoemd tot Kerkmeester te Hoofd plaat: de Heren C. J. B. Thomaes en Th. A. A. Thomaes. Bevestigd als Armmeester te Hoofd plaat: de Heer A. J. Cammaert. Benoemd tot Kerkmeester te West- dorpe: de Heer Aug. de Munck. Bevestigds als Armmeester te West- dorpe: de Heer Flor. Staal. Dit is de eerste wedstrijd op vlasge- bled, die tot op heden in Nederland is gehouden. Het is een buitengewoon mooie strijd geworden, waar niet min der dan 45 vlasopmakers uit Oost Zeeuwsch Vlaanderen, of daar wer kend. elkaar op sportieve wijze heb ben gemeten. Om precies half negen werd het startschot gegeven in de mooie ver sierde zaal van H. A. de Schepper. De 45 opmakers, verdeeld in 6 ploegen, stonoen allen op een rij opgesteld. Zij moesten in een opmaakbakje model nevi. 11 kg vlaslint opmaken. De jury bestaande uit de heren Ir. Butler, voorzitter; J. de Schepper, secretaris; A. Vandeputte; C. Mar- reel; J, van Damme en A. van der Linden keurmeesters, stonden voor een zware taak. MOOI INITIATIEF meerdere wedstrijden in deze geest zullen worden gehouden. Hij beloofde hier steeds zijn volle medewerking aan te zullen verlenen. Als laatste sprak de heer Dobbelaar, voorzitter der vereniging. Hij bracht dank voor de medewerking. HET VEE (~)M 1 uw was de wedstrijd klaar en werden door de heer Alb. Locke feer namens de Commissaris der Ko ningin de prijzen uitgereikt. Alvorens hiertoe werd overgegaan nam Ir. But ler het woord. Hij bracht dank aan de vereniging voor dit mooie initiatief. Hij beschouwde deze wedstrijd als het grootste evenement, oat op vlasgebea in Nederland is gehouden. Koewachtse vereniging is een der beste in de vlas industrie in Nederland. Een bewijs hiervan is thans geleverd. Hierna ging de heer Lockefeer over tot het uitreiken der prijzen. Hij vond het prettig dat juist de mensen met scholing zo goed naar vo ren zijn gekomen. Dit is een bewijs, dat de Koewachtse vlassersschooi reeds veel nut voor de vlasindustrie heeft afgeworpen. DE WINNAARS U)E eerste prijs werd behaald door René Martens van Koewacht met 254j2 punt. Hii ontving hiervoor een wisselbeker geschonken door de com missaris der Koningin en een vaantje van de vereniging. De tweede prijs was voor Beni Nauts van St. Jansteen met 248>/2 punt. Deze ontving een vaantje uit handen van de burge meester van Koewacht, no. 3 Cyriel Buijs van Koewacht met 239'/2 punt. Eveneens een vaantje doch overhan digd door de burgemeester van St. Jansteen. no. 4 Roger Gijsel 235y2 punt, uit Koewacht, een vaantje van de gemeente Clinge. no. 5 Jos Borgt van Koewacht 235 punten, een vaantje van de burgemeester van Zuiddorpe. No. 6 Cijriel d'Hooghe St. Jansteen 233V2 punt. 7 J. de Koster Axel 232 pnt. 8 Luc "Fermont Koewacht 231 pnt 9 Prudent Martens Zuiddorpe 229V2 punt. 10 Jos. Janssens Moerbe- ke 229 punten. 11 Jos de Mayer Axei 2281/2 punt. 12 Alp. de Bruijne Koe wacht 227tg punt. 13 G. Hermans St. Jansteen 227 punten. 14 -lois Hamer- linck Koewacht 226 pnt, 15 Alb. Se- ghers Koewacht 224'/2 punt. De num mers 6 tot en met 15 ontvingen ook allen een vaantje, die geschonken wa ren door diverse vlaslint- en lokken handelaren, en turbinebedrijven. Tijdens de wedstrijd kwam er een telegram van de heer Arkenbout, voor zitter der Nederlandse Vlasfederatie te Rotterdam. Hij stelde daarin een lin nen tafellaken beschikbaar dat moest worden verloot tussen de eerste zes geklasseerden. Dit viel na loting aan no. 2 Beni Nauts. Namens de gemeente Koewacht sprak burgemeester Dierick een woord van dank aan de vereniging voor deze geslaagde aandacht en hoopte dat er Advertentie) 1A/£U7/| VERF" LAK Tien IVF VERNISFABR: TPAMSINGEL-88-BREDA QOK was er weer als voorgaande Ja- ren een grote aanvoer van vee, dat door de gebruikelijke keurmeesters werd gekeurd De prijzen hiervan werden ten gemeentchuize uitgereikt. De voornaamste uitslagen waren; Schoonste merriepaard van 4 jaar of ouder: le prijs J. Kips. Schoonste 3- jarig merriepaard of ruinpaard: le prijs E. de Beule Schoonste 2-jarige merrie of ruinpaard: le prijs Rene var Damme. Grootste aantal rundvee: L. v Dorssélaer St. Jansteen. Voor de meest in waarde zijnde baatgevende of kalfdragende koe: le prijs A. Ver biest. Zuiddorpe. Voor de meest in waarde zijnde kalfdragende vaars: le prijs L. v. Dorsselaar, St. Jansteen. voor de vetste vaars: le prijs A. Ver biest, Zuiddorpe. Vetste os: le prijs A. de Smet. Voor de schoonste stier zonder tanden: le prijs L. v, Dorsse- laer. Voor de schoonste pink: le prijs D Magnus, Clinge. schoonste hokke- ling: le prijs L. v Dorsselaer. Schoon ste dikbil: le prijs L. v. Dorsselaer. Grootste getal varkens: P. de Meij, Sas van Gent. Schoonste toom biggen: P. de Meij. Sas van Gent. Schoonste geit: le prijs R. v. Waesberghe. Schoon konijn (rammelaar)le prijs Freddy Seghers. Schoonste konijn (voedster) le prijs Eug. de Coninck. Minister Mansholt bezocht rampgebied WRIJDAG heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening, de heer L. Mansholt, een werkbezoek gebracht aan de polder Waarde, waar men op het ogenblik bezig is met de herverkaveling. De minister was een ogenblik aanwezig bij taxatie van de gronden en voerde een bespreking over de sanering van de gronden. Hij toonde zich zeer vol daan over de vordering van de werk zaamheden. Omstreeks half twaalf vertrok minister Mansholt, die werd vergezeld door ir S. A. Herweyer, naar Schouwen. Redacteur uit zijn bureau gezet P\E pakkettenactie stijgert te Goes naar haar hoogtepunt. Alleen gis ter werden er honderddertig kisten en dozen aangebracht, wat de redactie iets bezorgde, dat liaar nog nooit over komen is. Tot Donderdag kon er nog een „le vensruimte" van ongeveer drie vier kante meter voor haar uitgespaard worden, maar gister werd ook die door de liefdadigheidszin der Beve landers veroverd. Smadelijk moest de redacteur het veld ruimen, om zijn „stellingen" ergens anders in te rich ten. Niets werd hem gelaten dan de hoop, dat hij ook daar niet opgerold zal worden en nauwelijks had hij de hielen gelicht, of tot de laatste vier kante centimeter was alles opgevuld. Bijna tot plafondhoogte reikt de voor raad en wat gaat er vandaag nog ko men! Maar we knipperen niet met de ogen en denk enaldoor aan de oude wapenkreet van het Poolse volk: „Nog is Polen niet verloren". W. v. Schaiek lioofdstations- chef te Venlo U)E HEER W. V. SCHAICK is be noemd tot hoofdstationschef te Venlo, Dit geschiedde met ingang van 1 April. De heer W. van Schaick begon zijn loopbaan bij de Nederlandse Spoor wegen te 's Heer Arendskerke. Van 1915-1917 was hij telegrafist te Mid delburg. Achtereenvolgens was hij werkzaam op de stations te 's Herto genbosch, Roosendaal. Bergen op Zoom en Amsterdam. Vanaf 1 Febru ari 1952 was hij adjunct-stationschef te Rotterdam. HET AETHER-FORUM Veel belangstelling: te Goes Het politiek Forum der KVP, dat gisteravond te Goes werd gehouden, heeft veel belangstelling getrokken. Het verliep uitermate geanimeerd en in een zeer prettige sfeer. Tientallen vragen werden gesteld en door het Forum, dat onder leiding van Paul de Waart stond, op vaardige en vaak geestige wijze beantwoord, zodat in dit optreden een flink stuk propa ganda stak. Uit de gegeven antwoor den geven wij enkele der interessantste weer: Het Kamerlid Fens heeft de minis ter van Oorlog duidelijk gemaakt, dat de algemene dienstplicht vooral op de grote gezinnen een zware last legt en stelde de minister voor de oudste zoon vrijstelling te geven. De minister be loofde dit in gunstige overweging te nemen. De geadviseerde nieuwe ouderdoms- verzekering bedoelt alle 65-jarigen een uitkering te geven boven eventuele an dere inkomsten en pensioenen zonder aftrek. De heer Bakker, voorzitter der Goe- se afdeling, dankte het Forum harte lijk sprak tenslotte een krachtig op- wekken<j woord voor de Statenverkie zing. (Advertentie) Huidzuiverheid - Huidqezondheid PROF. HEERE OP DE ZEEUWSE STUDIEKRING Hartstochtelijk pleidooi voor de kleine gemeenten TN hotel ..Korenbeurs" te Goes had een drukbezochte vergadering plaats van de studiekring Zeeland van het instituut voor bestuurswetenschappen, i die geleid werd door de heer S. v. Le- verink. gem.-ontvanger van Middel burg, die in het bijzonder het welkom toeriep aan de Commissaris der Ko ningin en aan de leden van Ged. Sta ten, de heren mr Mes, Philipse en Hamelink. Als spreker trad op prof. Heere, die te Tilburg sociologie doceert aan de Econ. Hogeschool. Als onderwerp had hij gekozen de aard en betekenis van de kleine gemeenten en dat kwam neer op een hartstochtelijk pleidooi daarvoor. Nergens tieren de maat schappelijke en burgerlijke deugden sterker dan in deze kleine gemeen schappen. Hun bestaansrecht stelde spr. echter afhankelijk van de vraag of de kleine gemeente voldoende le venskracht heeft. I_Joe graag we onze hele voorpagina ter beschikking van „actie-nieuws" zouden stellen, er moet ook nog over politiek en dergelijke zaken geschre ven worden. Hoewel maar dat is een persoonlijk oordeel zo'n stort vloed van goedheid beter op ieders humeur werkt dan een artikel over kobalt-bommen, waarmee je 't mens dom kunt uitroeien naar men beweert. Hier het vervolg van onze „Poolse kroniek". Eerst langs Kaatsheuvel, waar de fa. Anton Hubers vandaag nog pakketten aanneemt en vervoer naar Breda zal regelen. Breng uw pak ketten dus bij hem en bevorder een vlotte organisatie. Het personeel van schoenfabriek Bloch en Stibbe Hol- landia te Waalwyk, hield een geld inzameling. Opeens waren er 22 paren pantoffeltjes! In Dongen zet het R.K. Vrouwengilde vandaag de netten uit. Van al onze bijkantoren klinkt hulp geroep omdat de voorraden te groot worden. In Breda, waar we een enor me garage van de gemeente ter be schikking hebben gekregen, geldt trouwens ook het opslag-probleem. Uit Hulst (waar de voorraad gisteren weer tot 200 pakketten groeide) meldt men ons de komst van de fa Van Heesland. Deze is bijzonder welkom als „stoottroeper", want deze firma vervoert alle pakketten uit Zeeland naar Breda. Een schitterende geste. Van ons bykantoor Waalwijk kre gen we de eerste officiële totaal-tel ling. Daar kwam men tot 1195 pakket ten en in de kluis ligt de somma van f 158.50. Oosteind bezorgde gisteren in één klap 47 pakketten! GELDZENDINGEN Breda: H. L. 2.50, fam. H. 3.50, P. A. N. M. 5.-, gebr. H. 10.-, P. N. 7.50, Li* Nancy en Peter v. L. 1.-, Trip v. Zoudt- landt-kazerne 12.10, v. d. L. 7.50, J. F. G. 5.-, Asselb. en Nach. 25.-, fam. G. 5.-, Wed. v. N. 2.50, J. M. 15.-. L. F. 5.-, H. v. G. 10.-, Wed. C. W. 5.-, J. P. 5.-, W. J. 2.50, J. L. 1.-, J. M. 3.50, v. S. 2.50, W. K. 3.-, L. B. 2.-, fam. B. S, 10.-, 7 x N.N. 24 50. Chaam: Th. A. 2.50. Prlncenhage: Wed. A. J. D. 5.-. Wagenberg: 2 x N.N. 4.-. Terheijden: A. B. 2.50, N.N. 10.-. Moerdijk: H. L. V. 5.-, Molenschot: P. H. 10.-. Rijen: N.N. 25.-. Etten: M. P. W. 10.-. Bavel: P. Th. 5.-, N.N. 5.-. Oosterhout: A. v. L. 2.50. Zundert: A. de Vr. 10.-. Ulvenhout: De kinderen V. 2.50, 3 x N.N. totaal 30.50. Dongen: Wed. H. K. 10.-. Dussen: Pers. R.K. Kerk 10.-. C. de W. 2.50, J. V. 5.-, G. V. 2.50. Waalwijk: N.N. 10.-. Hengstdijk: L. Kr. 10.-. Roosen daal: J. v. D. 40.-. Zevenbergen: Onderl. Varkensverz. 16.70. Standdaarbuiten: N. N. 10.-. Oudenbosch: Josi H. 3.50. Steen bergen: C. v. K. 10.- N.N. 2.50. Ilooger- heide: N.N. 10.-. Aardenburg: M. 6.-. Graauw: P. W. S. 5.-. Sluiskil: Th. v. H. 2.50. Sas van Gent: O. K. 2.50. Nieuw- Namen: J. de Br. 10.-. Breskens: B. M. 12.50. Heinkenszand: N.N. 5.-, P. 5.-. Goes: Wed. J. K. 2.50, C. J. F. 25.-. Lewe- dorp: C. M. 10.-. Diversen: 15 x N.N. 89.50, Oma 2.50, M. N. J. C. J. en Adje V. 9.20, fam. Wij. 3.-. F. F. 10-, I. V. 2.50, T. F. 2.50. Nijmegen: P, A. P, R, 2.50. R'dam: C. J. A. K. 2.50 H.-Zwaluwe: Spaarpot kinderen 2.-. L.-Zwaluwe: Fr. v. d. H. 5.- Breda: F. KI. 10.-. Diversen: Kinderen V. 1.75. Voor „Maria": Breda: Ph. J. M. 1.-, Ch. W. B. 10.-, Kinderen Z. 10.-. W. P. 10.-. N.N. 5.-. Leur: C. O. v. St. 14.-. Oosterhout: Ass. Bedr. 5.-. Ulicoten: A. G. 2.-. Zundert: D. v. d. Z. 5.-. Hank: J. v. P. 25.-, H. T. v. D. 10.-. Waalwijk: N.N. 1.-. Ovezande: N.N. 3.50. Nw.Namen M. v. B. 2.50, H. F. 2.50, J.C. M. 10.-. Diversen: R. R. Lid Z. 100.-, Voor 't Poolse meisje Maria 5.-, Typograaf 1.-, Voor Maria van iemand, die weet wat 't is 2.-. Sluiting zaadvisserij jy]ET INGANG van 15 April is door het Bestuur der Visserijen te Mid delburg, het vissen van mosselzfad op de Zeeuwse Stromen verboden. Sluiting mosselseizoen LIOEWEL reeds enige tijd bekend was, dat de export van mossels met Pasen zou worden stilgelegd, is nu officieel medegedeeld, dat op 15 April voor het laatst exportmachti gingen zullen worden uitgegeven. Na 16 April (Goede Vrijdag) is dus geen export van consumptiemosselen meer mogelijk. Hoog exportcijfer voor oesters MU de gegevens van de oesterverzen ding over de maand Maart bekend zijn, is gebleken, dat het cijfer van 1953 reeds met 500.000 stuks overtrof fen is. In 1953 was het totaal 17.018.181 en tot en met Maart 1953 in totaal 17.507,743. Op het einde van het sei zoen zal een aantal van ruim 18,000.000 stuks bereikt worden. De herstelwerkzaamheden aan waterkeringen Overgelaten aan waterschappen J^e minister van Verkeer 'en Water- terstaat heeft besloten, dat liet herstel van de tengevolge van üe stormvloed van 31 Januari-1 Februari 1953 beschadigde hoofd- en buiten waterkeringen gelegen in de provin cie Zeeland, met uitzondering van die welke gelegen zijn op het eiland Schouwen-Duiveland en in het gebiéd van de polder Kruiningen, alsmede met uitzondering van de bouw van een nieuwe uitwateringssluis voor het waterschap het Vrije, van Sluis te Cadzand. met ingang van 15 April '54 wordt overgelaten aan de waterschap pen. die met het beheer van die wa terkeringen zijn belast. Pieter S. officieel overgedragen Het door de N.V. Terneuzense Scheepsbouw Mij. nieuw gebouwde motorschip „Pieter S" groot 3068 ton deadweight voer de haven uit voor het maken van zijn officiële proef vaart. Er werd gevaren tot voor de veerhaven van Kruiningen, waar ge draaid werd en terug naar Terneuzen gevaren. Ter hoogte van Terneuzen werd het schip officieel door de rederij der Rotterdamse Kolen Centrale te Rotter dam overgenomen, nadat de vlag van de werf verwisseld werd voor de rede- rijvlag. Het schip heeft direct daar op zee gekozen en is nog heden door gevaren naar Rotterdam. Op 9 dezer zal het zijn eerste reis aanvaarden van Rotterdam naar Swansea. Hiermede is ook dit schip, het groot ste zeeschip, dat tot heden in Ter neuzen gebouwd is, officieel aan de Nederlandse vloot toegevoegd. Lijk aangespoeld te Cadzand C"EN dezer dagen spoelde op het strand nabij hotel „Noordzee" een lijk aan van een manspersoon. Bij een door de Rijkspolitie ingesteld onder zoek. bleek dit afkomstig te zijn. van een in Januari bij Oostende veronge lukt vissersvaartuig. Het stoffelijk overschot werd in het dodenhuisje te Cadzand opgebaard. (Advertentie) Tot en met 20 April in onze zaak. Werken van GINNEKENWEG 66 TELEFOON 9375 .J VELE SCHOLEN ONVOLDOENDE GEOUTILLEERD JN het verslag van de Schoolartsen- dienst Zeeuwsch Vlaanderen over der gebitten ls belangrijk verbeterd, dank zij het werk van de schooltana- 1953. dat dezer dagen is verschenen, j verzorging. Een van de meest voor wordt met voldoening gemeld dat alle scholen bij de dienst zijn aangesloten. Er zijn trouwens meerdere optimis tische geluiden in dit verslag te be luisteren. Zo wordt de voedingstoestand van de Zeeuwsch-Vlaamse schooljeugd goed genoemd. Slechts een half pro cent kreeg het predicaat „onvoldoen de, iets te wensen", hetgeen zijn obr- zaak kan vinden in slechte eetlust of verkeerde gewoonten, zoals van kin deren of ouders. Op alle Z.V1. schoolkinderen leden slechts 17 aan huid- en haaraan- doeningen en hooldonrein kwam zelfs ijl het geheel niet voor. De toestand komende gebreken is de slechte li chaamshouding. die bij 10% van de kinderen geconstateerd werd. Een gelukkige omstandigheid wordt genoemd dat eindelijk in Terneuzen de mogelijkheid bestaat kinderen die werkelijk geestelijk achter zijn, hêt hen passende onderwijs te doen volgen. In West Zeeuwsch-Vlaanderen - aldus het rapport bestaat deze mogelijkheid nog steeds niet. In een apart hoofdstuk wordt aan dacht gewijd aan de toestand van de scholen. Wat verlichting, verwarming, gymnastiekruimte. toestand der vloe ren enz. betreft blijken er vrijwei overal vele wensen te zijn. AARDRIJKSKUNDIG JEUGD CENTRUM GEEFT ZES VOOR STELLINGEN Het actieve Aardrijkskundig Jeugd centrum is van plan dit seizoen af te sluiten met een zestal filmvoor stellingen in de schouwburg op Dins dag en Woensdag a.s. Beide dagen worden drie voorstellingen gegeven, waarbij de leerlingen van de hoogste klassen der lagere „cholen en die van de middelbare scholen weer van de partij zullen zijn. Een drietal films zal worden vertoond, n.l. over het leggen van een electriciteitskabel door de Westerschelde (een film van de P.Z.E.M.), de bekende visserijfilm ..Houen zo!" en een kleurenfilm van Walt Disney „Lente Symphonie". CARILLONWIJSJES Eindelijk is het dan zo ver: het caril lon van de Lange Jan laat zich elk kwartier met een vrolijk wijsje horen. Bijna 14 jaar lang hebben de Middel burgers dat moeten missen. Op het hele uur klinken enkele coupletten van het Valeriuslied „Gelukkig is het land" over <Je stad en een kwartier later is het „Wij leven vrij, wij leven blij" Het halve uur wordt „ingeluid" met een paar strofen van .Heb je wel gehoord van de zilvervloot" en de beginregels van .Waar de blanke top der duinen" klinken elk kwartier voor het hele uur. Des nachts blijven de wijsjes achter wege. Koudekerke ZILVEREN JUBILEUM De heer W. de Nie. Technisch Amb tenaar bij de PZEM te Middelburg, vierde zijn zilveren dienst jubileum. Daar de jubilaris de wens te kennen had gegeven niet officieel gehuldigd te worden, had des middags te zijnen huize een kleine bijeenkomst plaats, waar de Directeur der PZEM, ir T. Ml- chielsen, met enkele hartelijke woor den de gebruikelijke enveloppe over handigde. Van Chef en collega's van de Bouwkundige Dienst ontving de Ju bilaris een aandenken, terwijl de Per soneelsvereniging zijn gelukwensen eveneens vergezeld deed gaan van een cadeautje. Mevrouw de Nie ontving 'n bloemstuk. De heer de Nie dankte allen in het bijzonder voor de prettige wijze van samenwerking in de Bouwkundige Dienst. „OPVOEDING TOT BURGERZIN" Voorlichting van jonge kiezers Bij verscheidene gemeentebesturen is na de oorlog het besef ontstaan, dat het van grote betekenis is de burgerij meer te doordringen van de vele werkzaamheden, die tegenwoor dig tot de taak van de overheid be horen. Indien de bevolking van een gemeente en van een provincie niet, althans in hoofdzaken, doordrongen is van het belang van de overheids taak, kunnen de bestuurslichamen ook geen werkelijke belangstelling van de burgerij voor de vervulling van de bestuurstaak verwachten. Toch is zulk een belangstelling onmis baar. Wisselwerking tussen bestuur ders en bestuurden is daarvoor een eerste eis. Het streven van verschil lende gemeentebesturen om door het houden van lezingen meer belangstel ling te wekken verdient dan pok ze ker toejuiching. Het gemeentebestuur van Vlissingen heeft enige jaren ge leden voor de toen voor het eerst voor de stemming opgeroepen kiezers een avond georganiseerd. Thans wo.'it met het oog op de a.s. verkiezing voor de Provinciale Staten voor personen van 21 tot 26 jaar en avond gehouden in het Concertgebouw op Dinsdag 13 April, waar de heer C. Rotmans. leraar aan de R.H.B.S. zal spreken en mevrouw E. J. van den Broecke-de Man zal voordragen. VERGADERING DER K.V.P. Het bestuur van aid. Vlissingen der KVP heeft op de ledenvergadering medegedeeld, dat mevr. Schets-Böning en de heren J. Baert A.A. Bousen, F. Schets en P. v.d. Ven doordat zij als candidaat op de Vrije Lijst stonden of deze hadden getekend, als lid zijn ge royeerd. In verband met het bedanken als lid van de heer P. Wanst werd op een voorstel uit de vergadering besloten, om hem uit te nodigen, zijn raadsze- tel ter beschikking te stellen, desge wenst voor een volgende arbeiderscan- didaat. In de bestuursvacatures werd voorzien door de verkiezing bij en kele candidaatstelling van de heren B. Bosehma en chr. Hermsen. De heer W. Groffen werd bij acclamatie tot voorzitter gekozen. Een voorstel uit de vergadering om een stelsel van gezins- contributie in te voeren zal door .het bestuur worden bezien. Tenslotte werd de te voeren propaganda besproken en door de voorzitter toegelicht. Hij wekte de leden op. om de eenheid te hand haven en wees er op. dat het bij de a.s. verkiezingen niet alleen gaat om 9 ze tels in de Provinciale Staten maar vooral ook om het behoud van de twee zetels van Gedeputeerde Staten voor de KVP. VERSCHEIDENE VALPARTIJTJES Toen enige jongens aan het spelen wa ren op de dijk bij de Oranjemolen, wilde een hunner, de 7-jarige Tom G. tonen hoe keurig hij vlak langs de rand van de dijk kon lopen. Hij ver loor zijn evenwicht en viel van een hoogte van acht meter op het Oranje- molenstrand waAr hij bleef liggen en klaagde over pijn in de rug. Nadat dokter Grippeling de eerste hulp had verleend, is hij met een draagbaar naar zijn woning gebracht. De Jon gen heelt vermoedelijk een hersen schudding opgelopen. Op de Vrijdom- weg, kwam de 50-jarige mevrouw v.d. S uit Hoek van Holland te vallen, doordat zij op de trottoirrand misstap te Met een wond aan het hoofd en een gebroken bril ls zij naar 't ziekenhuis Bethesda gebracht waar zij na behan deld te zijn naar huis kon terugkeren. In de v. Dishoekstraat kwam een in woner van Vlissingen die in kennelijke staat, van dronkenschap verkeerde, te vallen, waarbij hij met zijn hoofd door een ruit sloeg. Na door een bewoonster van die straat, mevr, P. verbonden te zijn. is hij door de politie overgebracht naar het St. Joseph ziekenhuis. Na daar behandeld te zijn, kon hij weer naar huis terugkeren. Geslaagd. De heer C.J.A. Somers slaagde aan de universiteit van Lei den voor het artsexamen 2e gedeelte. MET het oog op liet tran sport van (le pakketten, die in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn ingezameld, hebben wij de volgende regeling moeten treffen. Vandaag en eventueel Zondag kun nen de pakketten nog op ons kan toor te Hulst worden ingeleverd. Maar daarmee is het dan ook onher roepelijk gedaan! Maandagavond kun nen dus geen pakketten meer wor den aangenomen daar vervoer naar de centrale opslagplaats in Breda dan onmogelijk is. Hebt u dus pakketten klaar staan, breng die zo gauw mogelijk. U be spaart uzelf, ons, maar vooral de Poolse kinderen, veel teleurstelling. VERPLAATSING JUBILEUMBANK De la. Goedemondt is momenteel bezig de jubileumbank op de Dam, geliefkoosd zitj - van oud-Goesenaren, af te breken als zoveelste slachtoffer van het toenemend verkeer. De bank wordt verplaatst naar het nieuwe parkeerterrein aan de Koe poort en zal tegen de zijmuur van het huis van notaris Hamelynck fraaier herrijzen dan zij was. NIEUW HOOFD VAN DE VLEESKEURINGSDIENST Gisteravond benoemde de gemeente raad tot hoofd van de Vleeskeurings dienst te Goes de heer H. Weyens te Amsterdam. De heer Weyens. die Vlis- singer van geboorte is. kreeg 13 stem men en de heer Elzerman te Goes 1 stem. Aan de stemming ging een be sloten zitting vooraf, welke door de heer Visscher, die niet voldoende ge ïnformeerd bleek, werd aangevraagd. MOTORRIJDER TEGEN AUTO Gistermiddag is bij de Koepoort de motorrijder van Ast uit Yerseke. die in de richting Middelburg reed, in volle vaart opgevlogen tegen de auto welke bestuurd werd door mevr. de W. uit Zaamslag. Deze dame, die uit de andere richting kwam, zwenkte bij de vluchtheuvel naar links en zag de mo torrijder te laat. De man emakte over de grond, verwondde zijn gezicht en liep een hersenschudding op Per am bulance is hij naar „St. Joanna" ge bracht. 's Heer Arendskerke NIEUW RAADSLID Voor de vierde maal moest worden overgegaan tot benoeming van een raadslid in de vacature van Oosten (CHU), thans i.v.m. het feit. dat de heer M. M. Alle wijn de benoeming niet wenste te aanvaarden. Benoemd werd de heer W. A. Smit te 's-Heer Hendrikskinderen. Zeer kalme raads vergadering De raadsvergadering is wel zeer kort en ook zeer rustig geweest. Twaalf punten werden in 40 minuten afge werkt. Hierbij waren o.a. een voorstel van B. en W. tot het opnieuw vaststellen van de verordening op de Keurings dienst van vee en vlees in de gemeen te Terneuzen; voorstel tot het advise ren de woonruimtewet 1947 noch ge heel. noch gedeeltelijk buiten werking te stellen; idem tot wijziging van het raadsbesluit van 26 November 1953, inzake subsidie aan de R.K. Kleuter school te Sluiskil, en een voorstel tot wijziging van de begroting dienst 1954. Deze voorstellen werden alle zonder of met zeer weinig commentaar aan genomen. Van de rondvraag werd een vrij royaal gebruik gemaakt. De heer van Langevelde stelde enige vragen betref fende speelterrein voor de kinderen in het nieuwe gedeelte aan de Baandijk, verzocht om het plaatsen van een waar schuwingsbord aan 't gevaarlijke punt Baandijk Industrieweg en vroeg in lichtingen of B. en W. voortgingen met het aanwenden van pogingen tot hei verkrijgen van een groter bouwvolume. Op de eerste twee vragen antwoordde de Voorzitter dat de situatie betref fende speelterrein en verkeerspunt zouden worden bekeken en dat B. en W. alles in het werk stellen meer wo ningen te krijgen. De heer Lambrechts van Rithern (VVDj wijst er op. dat er van de woning aan de Scheepswerf een aantal niet bewoond zijn Dit is vol gens de heer Lambrechts in de tegen woordige tijd wel een eigenaardige toe stand. De voorzitter antwoordt hierop, dat de gemeente daar niets aan kan doen. Deze woningen zijn bestemd voor men sen uit andere provinciën die nier ter plaatse aan de scheepswerf komen. Wethouder de Vos. merkt daarbij op dat dit een extra volume, bestemd vooi een bepaald doel. De heer Weterlngs (RK) wijst op de slechte toestand van de Axelsestraat. De voorzitter deelt hierop mede. dat volgens het bestek deze straat reeds vorig jaar had moeten herlegd zijn, maar door omstandigheden moest wor den uitgesteld. Verwacht mag worden, dat dit wei deze zomer zal plaats heb ben. UITVOERING SUPPORTERSCLUB In het Concertgebouw gaven de supporters van de voetbalvereniging Terneuzen hun jaarlijkse muziek- en voordrachtenavond. De medewerkende amateurs brach ten de verschillende nummers vlot voor het voetlicht, wat door de vrij talrijke bezoekers zeer gewaardeerd werd. AANRIJDING Op de rijksweg tussen de Midden- sluis ên Wêstsluis had een aanrijding plaats tussen de 20-jarigê fietser J. de B. te Hoek en een bromfiets be reden door G.F.M.B., vertegenwoor diger te Tilburg. Bij de oversteekplaats stak de wiel rijder de weg over naar het rijwiel pad en kwam in botsing met de brom fiets, die op de rijksweg reed. De wielrijder liep een lichte verwonding aan de hand op. die ter plaatse werd verbonden. Daar de bromfietser over pijn in de rug klaagde, werd hij naar het ziekenhuis gebracht, dat hij ech ter na onderzoek direct weer kon verlaten. Sluiskil H.K.W. IN VERGADERING BIJEEN Op een zeer geanimeerde wijze heeft de R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden zijn jaarvergadering gehouden. Voor de werkvergadering werd er aan de aan wezigen in het cafetaria van de heer Krijger een bescheiden lunch aange boden. welke bijzonder in de smaak viel. De bijeenkomst stond onder lei ding van de voorzitter de heer de Waal. In zijn openingswoord liet de voorzitter het wel en het wee van de afdeling de revue passeren, welke daarna werd onderstreept door de jaarverslagen van secetaris en pen ningmeester. Alhoewel het voor het bestuur niet gemakkelijk is om voor deze kleine afdeling van 32 leden vergaderingen te noteren welke druk worden bezocht, was de opkomst toch steeds bevredigend. De praatavonden, die onder leiding stonden van de dis trictsbestuurder Lomans waren in teressant en leerzaam, 'erwijl de ont spanningsavonden door de leden op prijs werden gesteld. Door het vertrek naar elders nam de penningmeester de heer Seegers ontslag uit het be stuur, maar echter niet eerder voor dat hij gezorgd had dat er een mooi financieel saldo zijn boeken afsloot. De huidige voorzitter werd met alge mene stemmen herkozen, terwijl P. de Vos de functie krijgt van penning meester en de heer W. Vanhijfte voor een openstaande vacature in het be stuur wordt gekozen. Tijdens de rond vraag werd op aandringen van de le den besloten om onder de bedienden van de Cokesfabriek, waar nog maar een enkeling is aangesloten, een pro- paganda-actie te voeren. Sas van Gent SCHOOLJEUGD ZORGT VOOR HET POOLSE KIND De oproep om hulp voor het Pooïse kind in de Duitse kampen, vond even eens grote weerklank in de harten van de leerlingen der Bijz. R.K. Lagere Meisjesschool alhier. Doch ook de klei neren bleven niet achter en zo kan men gedurende enkele dagen tegen schooltijd de peuters van de bewaar school met glunderende gezichtjes hun geschenkpakjes voor hun Poolse vriendjes zien „meesleuren", in totaal werden 178 pakken en pakjes bijeen gezameld, terwijl Sr. Supérieure daar enboven voor een groot gezinspakket'' zorg droeg. Na schooltijd trokken de leerlingen, vergezeld van een onderwijzeres en elk een pakje dragend, in een lange file naar de woning van de agent van „De Stem", waar de giften werden gedepo neerd in afwachting van vervoer naar Bieda. Zo hebben ook de Sasse kin deren weer een mooi aandeel gehad in deze voor de ontheemde Poolse kin deren ontketende actie. (Vervolg op pagina 13). ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 20 uur: Faust. AXEL Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Geheime opdracht. DE KLINGE Kinema Van Dijck, 7.30 rtur: Hanna Hamon. GOES Grand: O.K. Nero. GRAAUW Algemene vergadering W.- G. Kruis om 5 uur. HULST Bioscoopgebouw. 3 uur: De schat van de gouden condor. MIDDELBURG Electro: Het huis aan de rivier. Schouwburg: De gesluierde Maja. OOSTBURG Ledel, 20 uur: De slag om Stalingrad. SAS VAN GENT Olympia theater, 20 uur: 'n Dorpsschandaaltje. TERNEUZEN Luxor, 20 uur: Bureau zedenpolitie. Concertgebouw, 20 uur: Verboden jungle. VLISSINGEN Alhambra: Verboden spel. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 15 uur: Martha; 20 uur: Enoch Arden. AXEL Het Centrum, 16.25 uur:' Ge heime opdracht. Om 20 uur: Duel in de nacht. DE KLINGE Kinema van Dijcke. 19.30 uur: Hanna Hamon. Om 15 uur: Die andere. GENT Kon. Ned. Schouwburg: Hek senjacht. GOES Grand. 19 en 21 uur: O.K. Nero. Om 15 uur: De zwarte monnik. GRAAUW Begin 15 uur: Schieting op de staande wip. HEINKENSZAND Schieting bij wed. Hoondert. HULST Bioscoopgebouw. 14.30 uur: De schat van de gouden condor. Om 17.15 en 20 uur: Niagara. S. Blommaert, 15 uur: Schieting. KOEWACHT: A. Wauters: Bal. MIDDELBURG Electro: Het huis aan de rivier. Schouwburg: De gesluierde Ma.ia. OOSTBURG Ledel. 16.30 en 20 uur: De slag om Stalingrad. Om 14 uur: 10 Dagen in Parijs. SAS VAN GENT Olympia theater, 14.30 uur: Allemaal onzin. Om 17 en 20 uur: 'n Dorpsschandaaltje. TERNEUZEN Luxor. 16.30 en 20 uur: Bureau zedenpolitie. Om 14 uur: Ver boden jungle. Concertgebouw 20 uur: Verboden jungle. VLISSINGEN Alhambra: Verboden spel. Luxor: Het huis der verloren vrouwen. DE KLINGE Kinema van Dijck, 19.30 uur: Die andere. GOES Grand: O.K. Nero. HULST Bioscoopgebouw, 20 uur: Nia gara. MIDDELBURG Electro: Het huis aan de rivier. OO'/BURG Ledel, 20 uur: De slag om Stalingrad. SAS VAN GENT Olympia theater, 20 uur: 'n Dorpsschandaaltje. TERNEUZEN Luxor, 20 uur: Bureau zedenpolitie. VLISSINGEN Luxor: Het huis der verloren vrouwen.

de Stem | 1954 | | pagina 2