Opnieuw een „Comet" na start te Rome verongelukt WE ZIJN ZEKER VAN DE 10.000! u Grote terugslag voor Ontsnapte Klaas Faber zal niet worden uitgeleverd „Aan n lief, Pools kind Vliegverbod voor straal-passagiers vliegtuigen weer van kracht Nieuw protest tegen behandeling gearresteerde Nederlanders EEN FOTOVERREKIJKER Veerse jeugd helpt Poolse jeugd DAGBLAD VOOR ZEELAND NEDERLANDER in Berlijn ter dood veroordeeld Hof lc Düsseldorf beslist: DE„ Merkwaardige overeenkomst Foster Dulles vandaag tiaar Londen Frankrijk en Engeland willen voorstel rustig be: ,ien DROOG WEER „Nog steeds geen recht verkregen Verzoek om bijstand herhaald VOORJAARSBEURS was een groot succes Kunstenaars pleiten voor waardige 5 Mei viering Laatste slag aan pakketten I vont Millioenen aan deviezen gesmokkeld f Zaterdagmiddag in München 94e JAARGANG No. 21002 Uitgave: N. V. Uitgevers Mij Neeriandia. Verschijnt elke werkdag Bureaux: Breda, Reigerstraat lö Tel Redactie; 8181 Admi nistratie 8778 Veraniwuurdelnk Hoofd redacteur: J J H A Bruna Redactieraad: C. J v Hootegem, Mi Ui A J J M Mes. Mr H B L. de Kechtei, L. J v 7 Westende P V. M Vercauteien Abonnementsprijs by vooruitbetaling i ó8b oei «wartaal pet posl f 8-55, per week (uitsiuitend oy niet-post- Bestell.) t U.45 Incasso wordt berekend Losse nummers 13 cent Postrek no. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland Z A TERDAG 10 APRIL 1954 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenfies van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. "ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m) Bil contract aan zienlijke reductie; volledig tariet en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Telefoon 1U2 (Bybureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 26U1, 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Westsingel 98. Telefoon no. OUS1B1 KCnJluinUiJ-it 41. Dame uit Borne verdwenen pEN NEDERLANDER met twee O.- *-* Berlijners zou door een Sovjet- Russisch militair gerechtshof te Oost- Berlijn, op beschuldiging van spion- nage, ter dood veroordeeld zijn. Aldus een mededeling van het West-Berlijn- se inlichtingenbureau „West". De Nederlander, wiens naam nog niet bekend is, zou na zijn veroor deling naar de Sovjet-Unie zijn over gebracht. Uit Borne wordt gemeld, dat een Nederlandse dame, mevrouw Broek- gerrits-Künze, die zonder visum naar Oost-Duitsland was gegaan, om daar haar moeder te halen, sinds 14 dagen wordt vermist. Zij is niet op haar plaats van bestemming gearriveerd. Haar man heeft zich tot het Rode Kruis en het Ministerie van Buiten landse Zaken gewend om klaarheid' in deze verdwijning te brengen. t APNIEUW is een straalpassagiersvliegtuig van het type Comet kort na de start te Rome verongelukt. Het vliegtuig, dat een bemanning van zeven koppen en veertien passagiers aan boord had was op weg van Londen naar Johannesburg. Donderdagavond tegen half acht was het van het vliegveld te Rome opgestegen. Nadien werd er niets meer van vernomen. Een Brits vlicgdckschip, dat met andere boten de zee ging afzoeken naar slachtoffers en wrakstukken, vond Vrijdagmiddag 30 kilometer bui ten de kust van Napels ten Zuiden van de golf van Salerno, lijken van de inzittenden en een aantal wrakstukken. De president van de B.O.A.C. de Britse luchtvaartmaatschappij, aan wie het toestel toebehoort, heeft onmiddellijk een nieuw vliegverbod voor Comets uitgevaardigd. Andere maatschappijen volgden dit voorbeeld. Door lidmaatschap Waffen-S.S. Duitse nationaliteit 17" LAAS FABER, een van de ont- snapten uit de strafgevangenis te Breda, zal niet worden uitgele verd. De strafkamer van het ge rechtshof te Düsseldorf heeft be paald, dat deze uitlevering onge oorloofd is. Tegelijkertijd is het op 14 Januari 1953 tegen Faber uitge vaardigde arrestatiebevel inge trokken Naar het ministerie van Justitie van Noordrijnland-Westfalen meedeelt, heeft het gerechtshof in zijn motive ring zich bij de opvatting van het fe derale gerechtshof aangesloten, dat VIJFTIG JONGEMANNEN hebben al een contract getekend voor een baan bij de Zuid-Afrikaanse Spoorwegen. Een commissie uit Kaapstad reist mo menteel ons land af, om personeel te werven. IN HET KURHAUS te Scheveningen wordt op 14 en 15 Mei a.s. het acht ste Economische Benelux-Congres be houden. Dr J. H. VAN ROIJEN, ambassadeur van ons land in de V.S., heeft het ere doctoraat in de Rechten van de uni versiteit van Albany gekregen. DE K.L.M. gaat misschien een lucht lijn openen op Berlijn. De Sovjet- autoriteiten zouden namelijk, onder zekere voorwaarden, bereid zijn de luchthaven Schoenefeld voor het par ticuliere luchtverkeer uit het Westen open te stellen. Faber door zijn lidmaatschap van de Waffen-S.S. de Duitse nationaliteit heeft verkregen. De Duitse justitie gaat thans na, of Faber wegens de handelingen, waar voor hij in Nederland werd veroor deeld, ook volgens Duits recht ter verantwoording kan worden geroepen. Het constitutionele hof had eerder een uitspraak gedaan, volgens welke de verkrijging van dc Duitse nationa liteit op grond van Hitiers wet niet mogelijk was. De rechtbank in Düs seldorf heeft zich echter niet aan dit oordeel gebonden. Voorlopig- blijft Faber in verzeker de bewaring. Eerst als het onderzoek geëindigd is, dat moet uitmaken of hij naar Duits recht als oorlogsmisdadiger wordt beschouwd, zal blijken, of hij op vrije voeten wordt gesteld of niet. B.O.A.C. moest haar diensten met Cornets staken, toen op 10 Januari van dit jaar een toestel bij Elba in zee stortte. Het merkwaardige is, dat de omstandigheden bij beide vliegrampen ongeveer dezelfde waren. Beide toestellen (de „Yoke Peter" en de „Yoke Yoke") bevonden zich nage noeg op dezelfde hoogte en waren nog stijgende naar de normale vlieghoog te. Geen van beide toestellen heeft een noodsein uitgezonden, zodat men moet aannemen, dat het ongeluk plot seling is gebeurd. In Britse luchtvaartkringen wint het vermoeden veld dat er sabotage in het spel is. De Comet, die Donderdagavond ver ongelukte, vloog in dienst van een Zuid-Afrikaanse luchtvaartmaatschap pij, die het toestel van de B.O.A.C. had gehuurd. Behalve de zevenkop pige bemanning bevonden zich drie Amerikanen aan boord, een Egypte naar, een Zwitser twee Zuid-Afrika nen en zeven Britten. „VERBIJSTERENDE SCHOK". J"AE president-directeur van de B.O. A.C., sir Miles Thomas, noemde de verdwijning van de Cornet, een „verbijsterende schok". Hij zeide, dat men pas na een uiterst zorgvuldig on derzoek, naar aanleiding van het ver ongelukken van de „Yoke Peter" op 10 Januari en na het treffen van de uitgebreidste voorzorgsmaatregelen besloten had om op 23 Maart de dienst met de Cornets te hervatten. Wij moeten eens grondig over de Comet als geheel nadenken" aldus sir Miles, die de verdwijning van de „Yoke Yoke" een „grote terugslag voor de burgerluchtvaart" noemde. Het besluit om de zes overgebleven Cornets op de grond te houden, bete kent voor 'n B.O.A.C. een schadepost van ongeveer een half millioen gul den per week. Alan Lennox-Boyd, de Britse minis ter van vervoer en burgerluchtvaart, heeft zijn bezoek aan Canada uitge steld, naar aanleiding van het ver dwijnen van de Cornet. Het bewijs van luchtwaardigheid voor de „Cornets" zo wordt nader ge meld, is voor de duur van het onder zoek ingetrokken. Wij verontschuldigen ons voor de ernstige vertra- (ing in de bestelling van ons blad, veroorzaakt door een technische sto ring in ons bedrijf. Geen maatregelen vóór Genève Men MAG aannemen, dat de landen, die betrokken zijn bij het voorstel van Foster Dul les tot een gemeenschappelijk optreden inzake Indo-China, enig respijt wensen om hun hou ding te bepalen. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, die vandaag naar Londen vliegt, zal daar eerst bespre kingen voeren, alvorens hij Dinsdag naar Parijs gaat. Waarschijnlijk zal hij minister Bidault inlichten over zijn voorstel, waarna dit dan opnieuw ter sprake zou komen tijdens dc zitting van de Atlantische Raad op 23 April. In elk geval zou men voor de confe- ANTOINE, de bekende Franse kapper, waarvan zijn Nederlandse collega's zeggen, dat zijn werk aan de haartooi der vrouwen begint, waar de Nederlandse kappers op houden, komt deze maand naar ons land om enkele nieuwe creaties te tonen. DOOR ONTSPORING van drie goe derenwagons op de ceintuurbaan te Rotterdam, werd Vrijdagmiddag het treinverkeer gestremd. Ook de boven leidingen kregen schade. ALLE GEBLOKKEERDE Markente goeden in West-Duitsland zijn thans voor overmaking naar andere landen (buiten het dollargebied) vrijgegeven. DE ENIGE MANIER, waarop de mensheid zich tegen atoomwapens kan verdedigen, is leven en werken en het verhouwen van voedingsgewassen onder de grond, aldus een Australi sche atoomgeleerde. de FRANSE REGERING gaat het percentage van de liberalisatie van de f, 5rs?. handel verhogen van 18li tot vprhoAj 1 Noveniber zou het verder verhoogd worden tot 65. n!F™RD HEEFT ZIJN 25.000e inwo- "enr be5roet. Het is de dochter van een ondergrondse bankwerker bii dc staatsmijn Maurits. ?L£I?RGAAEDE "ARTIS" wordt eeni v?et,twee kan§oeroes. Ze zijn geschenk van de heer A. Lamers, lesident van Noord-Nieuw-Guinea De kadreeninarASrda^eld00rVOed °P de Weersverwachting, geldie tot vanavond: Droog weer met over het alge meen weinig bewolking. Ongeveer dezelfde temperaturen als giste ren. Overwegend matige wind uit Oostelijke lichtingen. Vandaag: Zon onder 19.28 uur. Maan onder 2.54 uur. Morgen: Zon "P 5.54 uur. Onder 19.29 uur. Maan op 12.23 uur. Onder 3.21 uur Maandag: Zon op 5.52 uur. Maan onder 3.42 uur. O TNE NEDERLANDSE Hoge Commis saris te Djakarta heeft bij de In donesische regering opnieuw protest aangetekend tegen het onthouden van consulaire en rechtskundige bijstand aan de in de z.g. zaak Schmidt gear resteerde Nederlanders. Nadat Djakarta het eerste Neder landse protest heeft verworpen (op 3 Maart jl.) is nog steeds geen recht verkregen en wat nadien van Indo nesische zijde werd meegedeeld, droeg er niet toe bij, de bezorgdheid in Ne-| rechtskundige derland te verminderen. klem herhaald. In de nota, die nu is uitgegaan, wordt dit onomwonden gezegd. Op dé eerste plaats zegt de Hoge Commis saris het te betreuren, dat een Ne derlands verzoek om consulaire en rechtskundige bijstand aan de betrok kenen is geweigerd. Hierdoor wordt aan consulaire vertegenwoordigers belet, hun essentiële taak uit te voe ren. Op 22 Maart deelde een Indone sisch persbureau mee, dat het politie onderzoek nog niet was afgelopen, „omdat het niet zelden gebeurt, dat iemand 4 a 5 maal verhoord moet wor den". Dit aldus de nota werkte allerminst geruststellend. Het verzoek om consulaire en bijstand wordt met Een Noordduitse firma heeft op de „Photokina" te Keulen een „fotoverre kijker" tentoongesteld, een ingenieuse combinatie van Verrekijker en camera, waarvoor het publiek zich zeer geinteresseerd toont. Op de brug, die de tot acht maal vergrotende lenzen van de kijker verbindt, is een kleinbeeldcamera met tele-objectief gebouwd. De camera werkt met 16 rum film (beeldformaat 10 x 14 mm), heeft een spleetsluiter met tijden tussen 1/0 en 1/1000 seconde en een objectief lichtsterkte van 1 3.5 met een brandpunt op een afstand van 90 mm. Men kan met deze combinatie gelijktijdig ver verwijderde objecten waarnemen en deze met een een voudige handbeweging op de gevoelige plaat vastleggen» rentie van Genève tot een eensgezinde gedragslijn willen geraken. Maandag beginnen te Parijs inlei dende besprekingen tussen Engeland en Frankrijk •oVer Indo-China. De re geringen van beide landen zouden gekant zijn tegen bedreiging van Chi na met weerwraakmaatregelen ten aanzien van de hulp aan de Vietminh. voordat ter conferentie in Genève dé houding van Peking duidelijk is vast gesteld. Premier Laniel heeft in de Franse Nationale Vergadering nu meegedeeld dat het inderdaad de steun van Rood- China is, die de Vietminh een sterke strijdmacht geeft. In elk geval, zei hij, zal Frankrijk in Genève naar een vreedzame oplossing streven van het geschil. De Vietminh heeft verklaard, dat zij bereid is tot deelname aan de confe rentie. Tegelijk echter deed zij een hevige aanval op de V. S. ARTILLERIEVUUR HEVIGER. TNTUSSEN hebben de rebellen in Indo-China de kracht van hun ar tillerievuur op Dien Bien Phoe ver dubbeld. Dit kan erop wijzen, dat een nieuw offensief voor de deur staat. Met de onderhandelingen te Parijs over de onafhankelijkheid van Viet nam gaat het niet naar wens. Keizer Bao Dai zou zelf naar Frankrijk wil len vliegen, om een impasse te voor komen. Nederlands koopkracht leeft op IDE Voorjaarsbeurs te Utrecht heeft duidelijk in het teken gestaan van de opleving der Nederlandse koopkracht. Volgens de directeur, mr Schuit, is dit een gevolg van de ver mindering der belastingdruk en de op heffing van de consumptiebeperking. Een tweede factor, die bijdroeg tot de verhoogde kooplust, wordt zijns inziens gevormd door de regeringsme dewerking aan de verhoging van de bouwactiviteit. Dit heeft vooral dp om zetten gunstig beïnvloed in bouwma- chines. Met Duitsland en Italië behoort Ne derland tot de enige landen, die dc laatste maanden een stijging van de productiviteit vertonen. Mede hier door is ons land op de buitenlandse markt concurrerend gebleven. Het be zoek aan de beurs was veel groter dan in 1953. „Geen nationale snipperdag" QM UITDRUKKING te geven aan hun gevoel van verzet tegen de degradatie van 5 Mei tot „nationale snipperdag" hebben de uitgevers van negen culturele tijdschriften een ge meenschappelüke aflevering van hun bladen het licht doen zien, waarin zü voor een waardige viering pleiten van Nederlands bevrijdingsdag. Prof. Donkersloot heeft in een toe lichtende persconferentie verklaard, dat de kunstenaars, in eenheid als tij dens de bezetting, uiting wilden geven aan een gevoel van onbevredigdheid over het afwegen van materiële be langen tegen de betekenis van een levendig houden der bevrijdingsher- denking. Wat de kunstenaars willen zeggen is dit, aldus Prof. Donkersloot: „Maak de jaarlijkse herdenking vrij als de dag van de rechten van de mens." 000000000000^00000.^00000000000000000000000000000000000000000000000000000 O O a WANDAAG SLUITEN' WIJ onze actie voor het f. Poolse Kind, die een grandioos succes is gc- O worden, officieel af met een geschatte eindstand O van 7300 pakketten. Wat we niet hadden durven hopen, zal nu gebeuren. Elk Pools kind in de W.- O Duitse D.P.-kampen, èlk van de tienduizend kin- O deren die daar moeten leven, hebt GIJ door uw overweldigende sympathie met deze actie een O schitterend Paasfeest in het vooruitzicht gesteld! 9 Wij twijfelen er niet meer aan, of de tienduizend X pakketten ZIJN er! Vele grote zendingen zijn nog O onderweg, o.a. die van de plaatsen waar vandaag Y en morgen ingezameld wordt. De laatste, grote X stoot zal nog een ongekend aantal pakken ople- veren. Daar zijn Wij zeker van. O Y/ANDAAG zijn onze kantoren de gehele dag ge- opend. Zondag kunt u van 's morgens tien uur tot 's middags 6 uur terecht. Daarna niet meer. Laat nie mand te laat komen! Voor uitzonderingsgevallen, waarover wij zijn ingelicht, geldt, dat er Maandag ochtend nog kan worden ingeleverd. In Zeeuwsch- Vlaanderen kan alleen vandaag en morgen nog wor den ingeleverd. Zondagnacht vertrekt het transport namelijk uit Hulst. Houd hier rekening mee! Het transport naar Duitsland moet op tijd kunnen ver trekken. Dus Lever nog dit weekend in /~\P DEZE PLAATS vindt u Maandag (en misschien Dinsdag nog) een overzicht van de activiteiten Onze volgende publicatie zal dan datgene betreffen, waarvoor duizenden uwer de afgelopen dagen heb ben gewerkt: Vreugde in de kampen T EES dan hoeveel blijdschap uw offer voor de „Kin deren met grijs haar", over wier leven u vandaag op pag. 3 de laatste reportage vindt, heeft opgeleverd. En w ees dan dankbaar, dat ge dit mócht doen! P)AT WAS DE SLAGZIN, die iedere inwoner van Raamsdonksveer en Raamsdonk-dorp uit het hoofd kent. Nu, in Breda kent men die slag zin nu ook, want Donderdag verschenen er 2 volle vrachtwagens in deze Roede stad, waarop enorme plakkaten prijkten, die vertelden, dat „Veerse jeugd helpt Poolse jeugd" 991 pakketten had opgeleverd! Het leeuwen deel hiervan kwam uit Raamsdonksveer, maar Hank had er ook 80 bij gedaan. Ze deden het origineel. Ge moet weten, dat Raamsdonksveer deze week vakkundig is „afgestroopt" door de leerlingen van de Sint Theodorusschool, die ondersteund door het zangkoor „Gloria Patri" met wagentjes (frater Marcello had van de 108 voertuigjes, die werden aangeboden, er 28 uitgezocht) het dorp tot in alle uithoeken bewerkten. En dat is vèr! En toen stonden ze opeens voor onze neus met hun 991 pakketten, prompt vervoerd door de fa Bert Adriaansen, die nog hulp troepen van de fa Wed. A. Adriaansen had moeten inschakelen! In dat smalle Reigerstraatje in Breda, waar wij (bescheiden) huizen. Een hele verkeersopstopping werd het, maar binnen enkele seconden had een agent van politie, die was toegesneld, zich op de hoek geposteerd. En toen klopte het. Extra hulde voor de vlotte bediening! „Gloria Patri" (alle zangers met een zelfgemaakte tekening, die op de actie sloeg, op de borst geprikt) hief het zoveelste lied aan en onze fotograaf vereeuwigde dit grote moment in onze actie voor het Poolse kind. Wij zijn uit naam van alle Poolse kinderen in Duitsland Raams donksveer en Hank geweldig dankbaar voor zóveel spontaniteit en daad kracht, die slechts kan bestaan daar, waar men een warmvoelend, men selijk hart hteft- Daarvan leggen Brabant en Zeeland dezer dagen een ontroerend getuigenis af! TRAANTJES TN RAAMSDONKSVEER bracht een meisje haar pop mee naar school, gaf haar met neergeslagen ogen aan de zuster, liep toen snel weg.... Maar kwam even later terug om nog één blik; op het ge liefde speelgoed te werpen.... en toen kwamen de traantjes. Juist die traantjes, meiske, waarvan wij de kindertjes in Duitsland zullen vertellen als zij JOUW pop krij gen. maken je geschenk geweldig groot. Je bent een klein heldinnc- tje! Zeg, hoe vind je dit? In Breda woont een schooljuffrouw, die juf frouw Schute heet. Nou. op een ochtend miste die opeens in de klas dat oude theepotje, waarmee de kinderen elke morgen dc plantjes water gaven.Je raad het al, hé? Dat theepotje staat straks in zo'n armelijk kamertje in één van de kampen. Ze hadden het meteen maar ingepakt! Net als jouw pop, die ontzettend veel geluk zal ge ven aan een klein, Pools meisje! Stuur vandaag uw pakket nog! Optochten in de straat waar ons hoofdkantoor staat,«zijn niets bijzonders meer. Gisteren wéér een de Tarcitius- school in Breda. Uit IlIJEN haal den" wij 2 maal een auto vol pak ken. De VéGé (district W.-Bra bant) stuurde 26 dozen chocolade- eitjes (gevuld). Ei ei, zeiden wij. Tién paar jongensschoenen van de fa. Joh. E. en Zonen in OOSTER HOUT! Welkom! Wild zwijn Hoofdzaak is, dat er veel binnen komt, zei men in HOOFDPLAAT. De meis jes van de K.A. rukten uit (met een bel en een auto) en zamelden 150 pakketten in. Dit dorp, dat tweemaal geëvacueerd is, strekt West-Zeeuwsch-Vlaanderen tot eer. Het kan niet zo moeten we helaas zeggen tegen tientallen mensen, die ons hun hulp aanbieden als begeleider van het transport naar Duitsland. Wij waarderen ieders spontaniteit, maar op deze verzoeken kunnen we helaas niet ingaan. VOOR MARIA hebben we nu vijf verpleegdagen van elke maand die ze hier ver pleegd zou moeten worden, veilig gesteld. We hebben een speciale map „Maria" moeten maken, om alle correspondentie, die haar be treft te bewaren. Velen sturen ons een geldsbedrag, b.v. f 10.en schrijven: „Dit is één verpleegdag" Maar de bedoeling is anders. Wie inschrijft in ons „Maria-fonds" (la ten we het voor het gemak zo noe men) stelt zich garant voor f 10.— per maand, en dat ZOLANG MA RIA VERPLEEGD MOET WOR DEN. Stuur dus geen geld vooraf, want eerst moeten we weten of het plan financiëel uitvoerbaar is. De binnengekomen giften worden na tuurlijk wél voor Maria gereser veerd. Slaiulaartl uit voor STANDDAARBUITEN, waar een school 300 pakketten veroverde. Gistermiddag kwam deze lading in Breda aan. St. Jozefkleuterschool, BREDA 70 stuks. YY/IJ verheugen ons erover hoe de mensen elkaar in originali teit proberen te overtreffen nu 't om de Poolse kinderen gaat. In CHAAM bijvoorbeeld bracht een rozig zwijn negen wilde varken tjes ter wereld. De heer J. Jan sen, de gastheer van het woeste ge zinnetje. laat de dieren kijken. Entréegeld voor de actie. zo heet een gedicht, dat mevrouw A. de D.-H. ons toezond. De regels, die ons het meest troffen, laten we hier volgen: „Ik zag je nooit, maar 'k wil je niet vergeten, „jij kind van 't bloeddat ons de vrijheid bracht. „Hoe weinig is 't, dat jij krijgt toegemeten. „Maar 'k weet, dat nu je kindermondje lacht!" Nijver waren ook de meisjes van de Roza- school in BREDA, die zich een week lang inspanden om kleertjes voor de Poolse kinderen Me maken. Hun keurig verzorgde geschenken kwamen gisteren binnen. Van „St. Anna" (OUDENBOSCH) drie le vensgrote dozen speelgoed, plus een doos toffees. Handelshuis „St. Antonius" te BAARLE-NASSAU zond een Paasgroet in (suiker) eierenvorm. Uit Baarle nog f 25.— voor de Poolse kinderen, met aan tekening „R.K. priester". Zelfs uit GRONINGEN kwam een pakket. Kleuterschool in BREDA zond 70 pakketten. Die kinderen, stuk voor stuk 2 turven hoog, gingen er krom onder. Ballen ("TOED IDEE van de heer H. S. uit Breda, die ons schrijft: „het zou prachtig zijn als de voetbal verenigingen ballen, desnoods trai- ningsballen, beschikbaar zouden stellen. De jongens in de kampen zouden jubelen!" Best gedaan TJIT DE zwaarst getroffen ge- meente van Brabant, NIEUW- VOSSEMEER, bereikten ons giste ren 32 pakketten, belangeloos ver voerd door de vrachtrijder Adria- nus van Geel. Een school in ROO SENDAAL overstelpte ons bijkan toor in de spoorstad met een enor me partij zelfgemaakt speelgoed: auto's, kruiwagens, ledikantjes, enz. enz. Vrachtrijder Matteeuws uit SAS VAN GENT keek dezer dagen bezorgd naar de veren van zijn auto, die hij beschikbaar had ge steld voor pakkettentransport naar Hulst. Het kwam goed af. Knikkers zult u in het BREDA'S woonwa genkamp niet meer vinden. Alles aan de Poolse kinderen gegeven. En twee dikke pakketten erbij! Juist met geschenken als deze zijn wij zo ontzettend blij. Gasthuis aan Haagdijk, Breda zond ons 21 pak ketten en uit ULICOTEN kwamen er 30. Hulde aan de LONKA, die 24 dozen met heerlijkheden zond. RAAMSDONK druppelde nog even na en WASPIK. CAPELLE. MADE, ZEVENBERGEN, ZUNDERT en MOERDIJK (52) kunnen ook een wimpel aan hun vaandels binden. xxxx>ooooooo<xx>ooo<x>><>ooooo<xxx>o<xx>ooooooo<xx>ooöo<>ooooooo<xxxxx>c>ooc>oooooooo Bendeleiderc in Duitsland gearresteerd Vf/ESTDUITSE douanebeambten en Amerikaanse Militaire rolitie hebben dertien personen gearresteerd, die er van verdacht worden de lei ders te zijn van dc grootste interna tionale bende, die sedert de oorlog in Duitsland deviezen heeft gesmokkeld. Onder de leiders bevinden zich „v(jf of zes Amerikanen". De bende, die in Duitsland, Zwit serland. België en Frankrijk geope reerd zou hebben, had naar schatting per maand buitenlandse valuta ter waarde vkn twee tot drie millioen dol lar Duitsland uitgevoerd. Verder werden op grote schaal goe deren gesmokkeld. £edert een jaar wordt in Mün chen nu al gestreden over de vraag, of de winkels op Za terdagmiddag zullen open blij ven of niet. Hoofdfiguren in de strijd zijn aan de ene kant een groot Nederlands warenhuis en aan de andere kant de vakbon den. Het warenhuis heeft vorig jaar het oude gebruik, om op Zaterdagmiddagen de winkels te sluiten getrotseerd en daar door is het al diverse malen tot formele veldslagen gekomen tussen demonstranten en de politie. Communisten maken dankbaar van de gelegenheid gebruik, om de relletjes nog wat aan te wakkeren. De ge meenteraad heeft zich ook al met de zaak bemoeid. De laatste maanden waren demonstraties verboden, maar eindelijk mogen de vakbonden weer tot een nieuwe aanval op het warenhuis overgaan. En men vreest dat er niet alleen met geestelijke middelen ge streden zal worden. De vak bonden moeten zelf een bewa king leveren om het warenhuis te beschermen, want vorig jaar vlogen de stenen door de rui ten en een aantal politieman nen en Zaterdaqmiddagvierders belandden in het ziekenhuis. De politie redeneert terecht: warme demonstraties, goed. Maar wij doen niet mee

de Stem | 1954 | | pagina 1