TROOST MGR. HUIBERSfusie - bepalingen gelden onverkort Z-VLAANDEREN 30 Duitse boeren zagen de gevolgen van de watersnood EEN Saar-besprekingen werden hervat „Bouworde'' als lekencongregatie De controle op de bewaj pening Junioren blrven in eigen katholiek verband spelen Hink, stap.... stoel... in Engeland 13 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 10 APRIL 1954 Ontmoeting in Bergen op Zoom „NEDERLAND IS EEN PRACHTIG LAND" Thuisfrontkaderdag; Openstelling Friese Watl Geringe vangst van krabben „Millionnairsclub beheerst regering" VERGADERING ST ADEL- BERTVERENIGING Mr Mes over de recon structie van Schouwen Arabische diplomaten liepen kwaad weg r Voorbereiding nationele Maria- hulde Propagandisten droegen geen cent, af AXEL bevrijdingsfeest OOSTBURG Promotie-voetbalwedstrijd te 's-Heerenhoek Nollen en Faaiiliof starten óók GEURIG GEZELLIG roken GEZOND VAN ROSSEM Er kan geen misverstand zijn De hockey-iiiteriand tegen Wales VIJFDE PLAATS VOOR ARTS Op int. concours hippique te Marseille West Z. VI. tafeltennis- competitie FRANKEN WON OPNINEUW In Nederlands kampioen schap hoofdklasse klein DONNER LIET EUWE ACHTER ZICH In schaakkampioenschap van Nederland SPORT ÏN T KORT EXAMENS AANBESTEDINGEN MARKTFN lü 4 Terug naar Hamburg tn, GEZELSCHAP van 30 Duitse boeren en vier rege ringsvertegenwoordigers hebben een bezoek gebracht aan Neder land. Ze kwamen uit de omge ving van Hamburg en de reis was speciaal in elkaar gezet om de Nederlandse polders, water werken en landbouwmethode's te bestuderen. Na Groningen en de Zuiderzeewerken bekeken te hebben werd doorgereisd naar Zeeland, waar de boeren gecon fronteerd werden met de gevol gen van de watersnood. De laatste étappe voerde naar Ber gen op Zoom, waar wij een on derhoud hadden met een van de leiders. Hij en de andere boeren waren het er over eens, dat Nederland een prachtig land is. Op school hadden ze er veel over gehoord en de grote steden kenden ze op hun duimpje, maar dat het land nog zó groot was, dat hadden ze niet kunnen vermoeden. Over de Zuiderzee-werken waren ze vol lof. ,Het is een prestatie van de Huishoudelijke- en Gezinsvoorlichting COMMISSIE TE MIDDEL BURG IS ACTIEF PI het Ned.'Koffiehuis te Middelburg heeft de landelijke directrice van de Commissie voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting, mej. T. Duyven- dak, een interessante causerie gehou den over de vraag op welke wijze voorlichting dient te worden gegeven. Zij deed dat aan de hand van een flanellenlap, waarmede zij de aanwe zige dames op duidelijke wijze aan toonde wat allemaal nodig is voor een ideale voeding van de mens. Er blij ken in ons land heel wat voorlich tingsinstanties te zijn. Behalve de Commissie voor Huishoudelijke en Ge zinsvoorlichting in de steden, bestaan er op het platteland soortgelijke com missies en verder zijn er het Voor lichtingsbureau van de Voedingsraad, de K.E.M.A., het Gezinsbegrotingsin- stituut en de Nederlandse Huishoud- raad. Duizenden folders worden jaar lijks verspreid en vele honderden cur sussen worden gegeven. In een onder leiding van mevrouw M. van Loo-van Loo gehouden verga dering van de Plaatselijke Commissie te Middelburg is gesproken over de reorganisatie van de Landelijke en Plaatselijke Commissie. Naar de ver gadering in Utrecht, welke op 13 April met het oog op deze reorgani satie wordt gehouden, werden afge vaardigd mevrouw Strubbe-van Veen namens de N.C.V.B., mevrouw Pieters voor de H.K. Vrouwenbeweging en mevr. Van Loo namens de niet-confes- sionele groepen. Voor de werkgroep der Plaatselijke Commissie stelden zich beschikbaar mevrouw Vos-van Luijk, mevrouw De Vos-Beverwijk, bevrouw Radder-Steijger, mevrouW Van Loo, mevrouw Strubbe, mej. Dhont en de heer Füpse. De werk groep zal op 25 Mei l%. het nfeuwe wintel-programma bespreken De voorlichtingsavonden over bloemen schikken zullen na Pasen wTdln gehouden en de cursus tafeldekken enz. kan eveneens eind April begin- eerste rang, zei de leider, het is haast ongelofelijk dat mensen een dergelijke oppervlakte land aan de zee kunnen ontworstelen," Ook de landbouwme thodes en de waterwerken hadden de grootste bewondering opgewekt. Am sterdam vonden ze een schitterende stad en de reis door de polders was een openbaring voor hen ge word -n. RAMPGEBIED [Vlet de pont werd het gezelschap naar Schouwen-Duiveeland over gezet. Een groot gedeelte van het zwaar getroffen eiland werd bekeken en iedereen was diep onder de indruk gekomen. „Het was verschrikkelijk wat we daar te zien kregen," zei de reisleider, „we kunnen ons nu voor stellen wat de mensen daar hebben moeten uitstaan. De kranten brach ten ons al het nieuws, we lazen het en vergaten weer. maar nu we dit alles met eigen ogen hebben kunnen aanschouwen, nu zijn we er toch wer kelijk diep van onder de indruk ge komen." De reisleider vertelde toen, dat de Nederlandse hotels uitstekend zijn. Het eten is goed. ofschoon het in Duitsland toch goedkoper is. De drank is veel goedkoper in Nederland en daarom was het niet te verwon deren, dat de heren alsmaar jenever zaten te nippen. Een van de boeren kwam naar ons toe en vroeg waar de jenever toch lOigenilijk vnn gemaakt wordt. Hij vond liet een heerlijke drank en een prettige afwisseling op de „ouwe kla re" en het bier, dat ze in Duitsland gewoon zijn te drinken. Gisteren is het gezelschap per hus naar Ham burg teruggekeerd. QP Zondag 25 April wordt in Hulst, bij de paters Maristen een Thuis front Kaderdag gehouden, waarvoor alle besturen van de plaatselijke af delingen in O. Z. Vlaanderen zullen worden uitgenodigd. De bedoeling van deze kaderdag is van gedachten te wis selen over hej, Thuisfrontwerk en hier voor weer de belangstelling op te wek ken. Men begint 'smorgens met een H. Mis, waarna een koffietafel wordt, aangeboden. Op deze kadeidag zal o.a. de directeur van Nationaal Katholiek Thuisfront, Lt. Kolonel J.B. van Croo- nenburg uit Den Haag en het hoofdbe stuurslid. de heer J.D.A. van Mierlo uit Hulst aanwezig zijn. van duidelijke kaarten, een uiteenzetting gegeven van de vele as- peeten. welke de reconstructie van het eiland Schouwen-Dulveland biedt. Uitgangspunt was natuurlijk het bekende rapport van de Reconstruc tie-commissie Schouwen, dat op zulke indringende wijze het gehele vraag stuk behandelt en op een enkel on derdeel na. door de Prov. Staten werd geaccepteerd. Verschillende vragen, die rezen, bij het gehoor, werden door de inleider beantwoord, In de vacature van vice-voorzitter, ontstaan door het vertrek van dr Böhm, werd voorzien door de benoe ming van de heer A. Abelmann te Vlissingen. UMNSDAG 4 MEI zal het Friese Wad worden opengesteld voor het vissen van mosselzaad. De mosselvloot heeft tot die datum 'de gplegenheid om de percelen schoon te maken en de half wasmossels te verzaaien. Na 4 Mei kunnen deze gronden dan bezaaid worden met het zaad van het Friese Wad De openstelling omvat een peri ode van 8 weken. In tegenstelling met andere Jaren blijft het Groninger Wad gesloten om vandaar mosselzaad naar Zeeland te varen. De uitzaai is door het Visserij Bestuur op alle gronden m de Zeeuwse Stromen verboden i.v.m. de mosselparasiet. "TEGELIJK met de Kreeftenvisserij op I April is ook de vangst, van grote krabben weer op die datum ge oorloofd Tot op heden is van enige vangst geen sprake. Evenals in vorige strenge winters schijnen de grote krabben ook deze vorstperiode zeer ge dund te zijn. Voor sommige vissers is dit een g''ote tegenvaller, daar de op brengst van de krabben soms die der kreeften overtrof. Amerikaans vakbondsleider VY/ALTER P. REUTHER, voorzitter van het Congres van Industriële Organisaties, een der twee grote vak bondcentrales in de Verenigde Sta ten, en voorzitter van de Vakbond van Arbeiders der Automobielindustrie, heeft verklaard, dat Amerika zich midden in een economische teruggang bevindt en dat er thans 5 millioen werklozen in de Ver. Staten zijn. Hij zei, dat een millionnairsclub, die de grote concerns vertegenwoor digt, de Amerikaanse regering be heerst, en dat de toestand achteruit zal blyven gaan, zolang deze invloed niet ophoudt. IpRANKRIJK en West-Duitsland heb ben Vrijdag hun pogingen om een oplossing te vinden voor het Saarcon- flict hervat. Vrijdagochtend hebben de Franse staatssecretaris van buitenlandse za ken Maurice Schumann en de Duit se staatssecretaris Walter Hallstein 'n geheim onderhoud gehad. Later na men hun deskundigen aan de bespre king deel. De bespreking tussen beide landen geraakten vrijwel in een impasse na dat Adenauer de vorige maand, toen hij op weg was naar Athene, te Parijs een onderhoud met Bidault had ge had. ("NP de te Middelburg in hotel „De Burg" gehouden bijeenkomst van de St Aclelbertvereniging, heeft de voorzitter,- mr dr Mes, aan de- hand .maal, waarbo veel autoriteiten aama heldere trtl; h>" Incident in Washington A RABISCHE diplomaten ln Wash- ington gooiden tgdens een-noen- -iun stoelen tegen de grond en verlieten gramstorig de zaal, toen Dr Salit, voorzitter van de Raad van Ame rikaanse Synagogen, de houding van de Verenigde Naties tegenover Israël critiseerde. Hij noemde Israël de eni ge democratie van het nabije Oosten. Dr Salit klaagde over het feit, dat de V.N. hadden geprotesteerd tegen Israëlische bestandsschendingen, doch niet tégen het doden van Israëliërs. Later zei Dr Salit, het incident te be treuren. Inmiddels zijn er weer inci denten gemeld aan de grens tussen Egypte en Israël. Een Israëlisch sol daat verloor daarbij het leven en vier werden ernstig gewond. De Veiligheidsraad is begonnen met de behandeling der klachten van Israël en Jordanië. Philippine EEN UNICUM IN NEDERLAND Een Bredase firma heeft dezer da gen de lichtkroon gehangen in onze nieuwe kerk. Dit is een brokje werk. zoals nog nimmer in Nederland ge plaatst is. De lichtkroon, een ontwerp van architect Siebers uit Breda en door de Bredase firma gemaakt, heeft een middellijn van 7 m. Het geheel weegt ruim anderhalve ton. Di de kroon zijn aangebrach't 58 lichtpunten, waarvan er 32 in kaars- vorm zijn. Bij gebruik zal de gehele kroon zo ongeveer door 4000 kw sterk te verlicht zijn. Het gehele gevaarte hangt aan 4 zware kettingen en hangt op ca 7 m hoogte in de kerk. De firma, die op dat gebied al heel wat vervaardigd heeft, kan zich niet herinneren, dat er in Nederland al een dergelijk werk gemaakt is, zodat de kleine parochie Philippine in deze het woord unicum kan gebruiken. Het is te begrijpen dat er tijdens de 'werk zaamheden van dit werk nogal een grote belangstelling was. DON CAMILLO Le inwoners van Philippine zijn nu °ek in de gelegenheid kennis te ne rf1 van bet onvergetelijke, wereld- 7„10fm Dlmwerk „Don Camillo" op April. Om een ieder in de nhei,d te stellen deze film te gegeven 6n tW66 voorstellin2en het oude comité met enkele nieuwe leden aangevuld, opnieuw te verzoeken de a.s. feestelijkheden te regelen. De vergadering verklaarde zich hiermede accoord. Het ligt in de bedoeling het comité zo spoedig mogelijk bijeen te doen komen 0m te trachten een voor lopig programma op te stellen. De feestelijkheden zullen worden ge houden op 19, 20 en 21 Augustus a.s. aangezien op die data een honderdtal Polen uit Engeland een bezoek aan Axel zullen brengen i.v.m. de onthul ling van het nieuwe Poolse Kruis aan liet kanaal Axel-Hulst, St. Jansteen Hoofdplaat Geslaagd. Aan de practijkschool te slootdorp, slaagde voor het prac- tijkexamen Tractor en Diesel motoren, onze plaatsgenoot de heer Cam. Groos- man. W aterlandkerkje K. A. richt comité op OPDRACHT van het Hoogwaardig Episcopaat heeft dc landelijke lei ding der Katholieke Actie een Comi té gevormd tot voorbereiding van 'n grootse nationale manifestitie ter ere van de Moeder-Maagd in de loop van het Maria-Jaar 1954. In dit comité hebben zitting: Rector M. Oomens, 's-Hertogenbosch, voor zitter, Dr A. A. P. M. v. d. Sande, Til burg, vice-voorzitter, J. L. F. Dan- kelman. CssR, secretaris-penningmees- ter. 's-Hertogenbosch, Rector W. M. Bekkers, 's-Hertogenbosch Mr Dr A. Begheyn, Nijmegen, M. L. Duyvesteyn 's-Gravenhage, Prof. H. Fortmann. Huis ter Heide, Prof. Mag. Dr G. Kreling, O.P. Neerbosch-Nijmegen, D. A. Linnonbank. O.P. Huyssen. H. Minderop S.J., 's-Gravenhage, Mevr. N. Mol-Sinnige, Breda, Rector F. Ro broek, Bunde, J. W. Snackers, Hel mond. Het comité hoopt binnen zeer korte tijd omtrent zijn plannen nadere me dedelingen te doen. Het secretariaat is gevestigd Sint- Jozefstraat 13, 's-Hertogenbosch. Twee ton voor Sobriëtas 7 ES PERSONEN, die in het Noord- Oosten van het land als propa gandisten voor Sobriëtas werkten, hadden in enkele jaren 237.000 gul den ingezameld, maar.... geen cent, afgedragen. «Hoofdzakelijk aan plattelandsbewo ners verkochten zij maquettes met 'n foto van kardinaal de Jong en omdat zij daarbij vaak pressie uitoefenden op hun „klanten", had het hoofdbestuur beslist, dat ze nog slechts aan indus triëlen en instellingen mochten vra gen om een ..waarderingsbijdrage". Voor de rechtbank te Zwolle stond het zestal nu terecht. En de Officier van Justitie eiste gevangenisstraffen van drie jaar voor de hoofddader en twee jaar voor de andere „propagan disten". Hij laakte voorts de naieve houding van het bestuur, dat de toe stand jarenlang heeft laten voortdu ren. Initiatief Oost priesterhulp groeit uit' T)E OOSTPRIESTERHULP, die zoals men weet twee jaren geleden be gonnen is met een bouwonderneming, welke ten doel heeft jonge mensen uit Nederland, België, Frankrijk en Duitsland in hun vacanties gratis wo ningen tc laten bouwen voor dc slacht offers der vervolgingen koestert plan nen deze organisatie uit te bouwen. Vooreerst overweegt de afdeling van de Oostpriesterhulp abbé Pierre in Frankrijk te gaan helpen door de oprichting van een éigen werkkamp. Vervolgens wil "mep .^bouwers" stu ren,naar Korea teueLncie daar te hel pen met de wederopbouw van het zo zwaar getroffen land.v De ontwikkeling van de organisatie leidt er reeds toe, dat men verwach tingen koestert over de ontwikkeling van de „bouworde" in de richting van een lekencongregatie. Benoeming. onze dorpsgenoot George Huijgens werd ln vaste dienst benoemd op het laboratorium bij de Staatsmijnen in Limburg, Geslaagd. in een te Utrecht ge houden examen behaalde B. Snelleman het diploma vakbekwaamheid in Ge distilleerd. G raauw V.V.V. BESPRAK HET Comité wordt uitgebreid HOT was een tamelijk druk bezochte enng ln Hotel "Het Gulden lies alhier, georganiseerd door de vertegenwoordigers van andere verenigingen. Deze bui tengewone vergadering was belegd iv de 10e herdenking van de bevrijding n Axel door Poolse strijdkrachten, op 19 September a.s. Buigemeester P.L.D.J. van Oeveren 5 bij deze bijeenkomst aanwezig, alsmede verschillende leden van het nog niet ontbonden feestcomité, dat de o -Jarige bevrijdingsherdenking heeft georganiseerd. De Burgemeester sprak een kort woord ter aanbeveling en stelde voor bescherming burgerbevol king begonnen De B.B. had de eerste bijeenkomst, van de 30 opgeroepenen waren 24 aanwezig. Nadat door ue Colsen van Llinge een duidelijke uiteenzetting was gegeven over de inrichting en de werkwijze ervan, werd overgegaan tot sarnenstelling van de verschillen de blokploegen die de gemeente zal tellen. Als blokhoofden werden aan- hei"en Veiras voor Paal, De Witte voor Zandberg, Lafarre voor het dorp en mej. M. Buysse voor Schelfoutshoek. Besloten werd volgende week de tweede cursusavond te houden, ter wijl de cursussen voor brandweer- en opruimingsploegen volgende winter zullen worden gegeven, al of niet in combinatie met de EHBO-afdeling. KNAPPE UITVOERING In het Ledeltheater werd onder aus piciën van de Stichting Zeeuwse Volks universiteit door het Rotterdams To neel „De Waaierpatience" opgevoerd. Het was weer een avond, zoals we van de zvu gewoon zijn, van uitnemend toneelspel door Magda Janssens, Char lotte Kohier, Tilly Knappert, Ben Aar den en Wim Grelinger. RAADSVERGADERING Een nieuw stratenplan Besloten wordt een bedrag op de begroting beschikbaar te stellen voor de kosten van deelneming van de plaatselijke brandweer aan de brand weerwedstrijd die dit jaar te Aarden- burg wordt gehouden. Aan een schrijven van het gemeen tebestuur van Hulst inzake indijking van de Saeftingepold-er wordt adhae- sie betuigd en morele steun verleend. Aan het Protestants Tehuis voor Ouden van Dagen „Rozenoord" te Sluis wordt voor 1954 een subsidie toegekend. A. I. Kaartsen te IJzendijke krijgt medewerking voor het verkrijgen van een rijkspremie voor woningver betering van een pand in de kom der gemeente. Ter sprake komt de toestand van het brandspuithuisje. Dit voldoet in vele opzichten niet meer aan de ge stelde eisen. B. en W. brengen een voorstel ter tafel om in principe te besluiten een nieuwe brandweerka zerne te bouwen. Een geschikte plaats is daarvoor een terrein bij de speel plaats der O.L. School in de Molen straat. De vergadering kan zich met dit plan verenigen en besloten \yordt aan de Centrale Dienst van Bouw- en Woningtoezicht te verzoeken de no dige plannen te maken. Als voornaamste punt op de agenda staat een nieuw stratenplan voor de kom der gemeente. In dat plan zijn alle straten der kom opgenomen, be nevens een gedeelte weg van het ein de van de Rijkstraat tot de nieuwe betonweg naar Oostburg. Vooral dat laatste gedeelte verkeert in een zeer slechte staat. Over de vernieuwing van dat stuk weg moet nog nader overleg gepleegd worden met de Pro vinciale Waterstaat. Overigens kan het plan van de Centrale Dienst van Bouw- en Woningtoezicht de gehele goedkeuring van de raad wegdragen. Getracht zal worden overheidssubsi die te verkrijgen om de aanlegkosten gedeeltelijk te financieren. CHR. ZANGVERENIGING TRAD OP De Chr. Zangvereniging uit onze ge meente ..De Here is onze Banier" gaf in het „Dorpshuis" een zanguitvoering. Het was de eerste uitvoering hier na de oprichting in 1953. De uitvoering mag als een verrassing beschouwd worden. Burgemeester M.J. Verbrugge toonde zich verheugd, nu de gemeente een vereniging rijker is geworden. De belangstelling van het publiek was niet.groot. Engeland stelt subcommissie voor J7NGELAND heeft in de ontwape- ningscommissie der V. N. die Vrijdag op verzoek van de drie Wes telijke grote mogendheden is bijeen gekomen, de vorming van een sub commissie voorgesteld, welke zou moe ten bestaan uit vertegenwoordigers van Canada, Engeland. Frankrijk, de Sovjet-Unie en de V. S. en opnieuw zou moeten trachte neen regeling te bereiken over controle op atoomwa pens en beperking der bewapening, Tussen Lebo en Hoofdplaat Morgen wordt te 's Heerenhoek een belangrijke wedstrijd op het Patrij- zenveld gespeeld. Lebo (Lewedorp) en Hoofdplaat 1 gaan kampen om een plaats in de KNVB. Het belooft een zeer spannende strijd te worden, waarvan de uitslag moeilijk te voorspellen is. Misschien dat het feit, dat Lebo „thuis" is op het Patrijzenveld, haar ten voordele strekt. In Parijs-Roubaix Voor de klassieke wegwedstrijd Pa rijs-Roubaix zullen Zondag 11 April a.s. in totaal 192 renners starten: 94 Fransen, 45 Belgen, 33 Italianen. 9 Zwitsers, 8 Nederlanders, 2 Spanjaar den en 1 Luxemburger. Wat de Nederlanders betreft zullen behalve Wim van Est, Wout Wagt- mans, Thijs Roks, Hein van Brcenen en Gerrit en Adri Voorting ook Jan Nolten en Henk Faanhof aan de wed strijd deelnemen. (Advertentie) roken roken IN DE WIJDE PAIENI VERPAKKING j Wacht it voor namaak |(van tabak of J verpakking)^ TN KATHOLIEKE SPORTKRINGEN IN NEDERLAND is een einde gekomen aan de discussies, die sedert enige jaren speciaal in het Haarlems diocees gevoerd werden over de vraag of de fusiebepalingen over dc samenwerking met neutrale sportbonden nog wel actueel genoeg zijn om gehandhaafd te worden. Mgr Huibers, bisschop van Haarlem, heeft in een verklaring gezegd, dat de betreffende bepalingen nog niets aan waarde hebben ingeboet. Hierdoor wordt onze werkwijze in één richting sterk bepaald. In de bis schoppelijke verklaring wordt geen nadere argumentatie of motivering gegeven, althans niet op het eerste ge zicht. De formulering van de tekst echter maakt duidelijk, dat hier te ruggegrepen wordt op de motivering die destijds geleid heeft tot de fusie bepalingen, zowel in 1940, toen min of meer als frontvorming tegen inmen ging van bovenaf tijdens de bezetting de technische samenwerking met niet- katholiekcn in de voetbalwereld tot stand kwam, als in 1945 na de bevrij ding. toen deze fusie bekrachtigd werd en daarna ook uitgebreid naar andere takken van sport. Bij de totstandkoming van de fusie bepalingen werd uitgegaan van de ge dachte, dat de katholieke sportvereni gingen t.a.v. de jeugd de taak op de schouders gelegd krijgen om mede naast gezin en school de opvoeding in positief-katholieke zin tc bewerken. Veel meer dan bij de jeugdbeweging worden dc sportverenigingen bevolkt door jongeren uit gezinnen, die hun eigen taak niet geheel of maar half vervullen. Hieruit volgt, dat onder wijs en sportverenigingen niet altijd aanvullend, maar ook vaak correctief werk moeten doen t.a.v. het gezin. Dit maakt het gegeven nog beklem mender. OOK IN SPORTBEOEFENING Katholieke clubs voor zware taak gesteld „In verschillende takken van sport", aldus mgr Huibers, „is sinds enige ja ren een technische samenwerking tot stand gekomen, tussen de Nederlandse Katholieke Sportbond en de neutrale Sportbonden. Ter vermijding van enig misver stand dienaangaande verklaren Wij. dat de bepalingen, op basis waarvan deze fusies zijn aangegaan, in het bijzonder die. welke het spelen van junioren in eigen Katholiek verband en onder eigen leiding garandeert nog steeds gelden als conditio sine qua non voor deze vorm van samenwer king met niet-kgtholieken. Van de Katholieke verenigingsbe sturen verwachten Wij. dat zij in alle opzichten zullen, medewerken ter handhaving van deze bepalingen. Van de Geestelijke Adviseurs wordt verwacht, zo eindigt de verklaring, dat zij in bovenstaande geest hun Ver enigingsbesturen zullen steunen en ad viseren. DEFINITIEF ANTWOORD Het officiële orgaan van de Neder landse Katholieke Sportbond „Sport- parade" tekent hierbij aan: Bovenstaande verklaring van de hoogste instantie geeft het definitieve antwoord op de vraag of, in de hui dige ontwikkeling van de omstandig heden een reden te zien was om in de samenwerking met neutrale sportbon den verruiming of aanpassing aan te brengen. Dameselftal van Wales samengesteld Het dameselftal van Wales, dat Za terdag 17 April a.s. in Den Haag te gen de Nederlandse dames hockey- ploeg uitkomt, is als volgt samenge steld: Doel: K. Barrett. Achter: N. Hughes en E. Hughes. Midden: S. Howitt, E. Bufton en C. O'Donnell. Voor: B. Wyn-Jones, J. Brown, E, Thomas, R. Jones en J. Griffiths. Voor de eerste dae van het int. con cours hippique te Marseille stond de Trix St George op het program, een springconcours over een zeer zwaar parcours, waaraan 40 ruiters deelna men. o.a. J. Gruppelaar en B. Arts, met 2 paarden. Gezien dit sterke veld, en vooral de kwaliteit van de deelnemers, mocht de vijfde plaats, waarop Arts met „Ta- tjana" beslag legde, (4 ft.), een uit stekend resultaat worden genoemd. Jonqueres d'Önola plaatste zich met „Arlequin D" eerste en Gruppelaar klasseerde zich twaalfde met „d'Ar- tagnan" (8 ft.). Advendo 2 uit IJzendijke speelde thuis haar laatste competitiewedstrijd tegen Sla Raak 2 uit Biervliet. Advendo kon echter geen succes boeken, want zij verloor deze wed strijd met 3-7 en zag daarmee haar laatste kans op het kampioenschap verloren gaan. Enige leden van de Britse Marine hebben een „stoelendans" ingestudeerd, die zij in Juni van dit jaar, op de jaarlijkse wedstrijden, die in Earls Court te Londen zullen worden gehouden, zullen vertonen. Ze beoefenen deze balanceerkunst in de School voor Lichamelijke Opvoeding van de Britse Koninklijke Marine te Portsmouth. Terloops zij nog opgemerkt, dat de ene fusiebepaling niet los kan wor den gemaakt van de andere. De fusie bepalingen vormen een geheel van re gelingen die voor ons katholieken on misbare goederen veilig stellen, waar van de een niet straffeloos opgeofferd kan worden zonder de andere in ge vaar te brengen. De onderzoekingen van het K.A.S. K.I. hebben duidelijk gemaakt, dat in de grote steden de massale afval plaats vinds tussen de 12 en 18 jaar. De katholieke sportvereniging wordt hier wel voor een zware taak gesteld. Moge zij in staat zijn door haar werk wijze volgens de Bisschoppelijke richt lijnen voor vele jongeren, die via de sportbeoefening in katholiek verhand met de laatste draad aan de Kerk hangen, de redplank te zijn, aldus be sluit „Sportparade". Te Helmond werd het tournooi om het kampioenschap van Nederland klein biljart 38-2 voortgezet. De uitslagen van de middagpartijen luidden: De Jong Eichelsheim Wijnen Chermin Wijdeveld Scholte Franken Lieshout Dat hierbij de factor „verenigings leven" als het katholiek klimaat, de katholieke sfeer met alles wat hier aan vastzit, een belangrijk element uitmaakt ,is vanzelfsprekend, maar het is niet het enige. Ook in de feitelijke sportbeoefening zelf moeten het ka tholiek klimaat en de katholieke sfeer bepalend zijn. Theoretische vorming vanuit de vereniging moet met de practijk gepaard gaan, anders kan de grond-idee in de sportbeoefening niet tot zijn recht komen. Daarbij komt dat de sportbeoefening steeds omge ven is met een sfeer in kleedkamers, omgangstaal, kameraadschappelijk contact enz. waarin ook de katholieke mentaliteit een vormende rol moet spelen. Ontbreekt deze. dan is de beïnvloe ding van buiten af altijd sterker dan Te Amsterdam werd het tournooi om het scbaakkammoenschari van Ne derland voortgezet met het spelen van de partjjen uit de 5e ronde. De uitslagen luiden: Spanjaard-Cort'ever remise, Van Scheltinga-Kramer remise. Donner- De Jong 1-0, Barendregt-Muhring re mise. Van den Bosch-Euwe remise. Orbaan-Van den Berg 1-0. Dc partij Spanjaard-Kramer (derde ronde) is in remise geëindigd. De stand luidt thans: 1 Donner 3.5 pnt. en 1 afgebr. par tij. 2 Euwe 3.5 pnt, 3 Kramer 3 pnt. 4. 5 en 6 Spanjaard. Van den Berg en Cot-tlever 2.5 pnt. en 1 afgebr. party. 7 Barendregt 2.5 pnt. 8 Orbaan 2 pnt. 9 Muhring 1.5 pnt en 1 afgebr. partij. 10 en 11 Van Scheltinga en Van den Bosch 0.5 pnt en 2 afgebr. partijen. 12 De Jong 0 5 pnt en 1 afgebr. partij. Maandag 12 April wordt de 6e ronde gespeeld. IN EEN WEDSTRIJD van de voor ronden van het int. militair voetbal- tournooi heeft Portugal met 1-0 van Griekenland gewonnen. De ontmoe ting Turkije-Ver. Staten, welke te Willebroeck werd gespeeld, eindig de in een 10-0 overwonning voor Turkije. HET WIELERGESCHIL tussen Frank rijk en Italië is bijgelegd, in zover re. dat de kwestie op het voorjaars congres van de U.C.I. definitief zal worden geregeld. TIJDENS VRIJDAG gehouden int. zwemwedstrijden in Den Haag heeft Buyze (H.Z. en P.C.) met een tijd van 1.09.19 een nieuw Ned. re cord gevestigd op de 100 meter vlinderslag (heren). TIJDENS DE VOORTGEZETTE we reldkampioenschappen tafeltennis te Londen won voor de Swaythling- beker (heren) Roemenië met 5-0 van Nederland. De dames (Corbil- lon-cup) deden het beter en won met 3-0 van Zweden. TE HAMBURG WERD een bokswed strijd gehouden tussen de Duitser Hecht en de Fransman Hairabedian (titelhouder) om de Europese titel in het halfzwaargewicht. Hecht won de wedstrijd over 15 ronden op pun ten. de weerstand bjj junioren, die in hun ontwikkeling gekarakteriseerd wor den door onevenwichtigheid. Zelfs een positieve opdracht in die richting als apostolaatstaak is een te zware last op de schouders van junioren. NIET LOS TE MAKEN 132 400 400 274 400 160 400 371 57 227 5 5 9 216 9 109 99 57 109 153 26.40 80.00 44.44 30.44 44.44 17.77 36.36 33.72 AVONDPARTIJEN Wijdeveld Eichelsheim Lieshout Wijnen De Jong Franken Scholte Chermin 102 400 248 400 440 277 400 384 9 9 8 8 9 9 12 12 38 86 66 243 135 90 114 84 1133 11.33 31.00 50.00 44.44 30.77 33.33 32.— Na de tweede dag luidt de stand: Wijnen Scholte Eichelsheim Franken De Jong Chermin Wijdeveld Lieshout 43.23 41.21 38.— 31.42 40.15 35.53 23.63 23.16 MIDDELBAAR LANDS. ONDERWIJS Het einddiploma van de R.K. Landbouw wmterschool te Voorhout werd o.m. uit gereikt aan Ant. Kooien te Ossendrecht, J. Rentmeester te Wolfaartsdijk, L. Ver- mue te 's-Heerenhoek, J. Vermue te Borssele en J. de Winter te 's-Heeren hoek. WONINGEN TE OUWERKERK Deze week werd te Ouwerkerk aan besteed de bouw van 16 Noorse wonin gen. Ingeschreven werd door P. Nijsen te 's-Hertogenbosch voor f 184.575; fa. Jos Leijten en Zn., Raamsdonk, voor 178.750. Fa. Schutte v. Ooihout te Ambts-Delden voor 177.050. Gebr. Everaers v. d. Bergh, Steenbergen voor 173.730, en de -Zwaluw Bouwcombinatie te Lage Zwaluwe voor 172.750. GOES, 9 April. Aardappelen 14-16, andijvie 66-68, bosselderlj 15-22, knol selderij 6-7, kropsla A I 24-28, A II 24. prei 28-32, radijs 16-21, spinazie 62-69. stoofsla 90, witlof A I 37-40 A 1127-34, B II 26 B afw. 25-30, stek 8-22. KAPELLE, 9 April. Velling Kapelle- Biezelinge en Omgeving, Kapelle. Radijs 16, spinazie 42-46, spruiten afw. 23, meer- landers 13-14. LEEUWARDEN, 9 April. Aange voerd: 105 stieren 2.67-2.88 per kg slaeht- gewicht, 275 vette koeien le soort 2.60- 2.93, 2e soort 2.45-2.59, 3e soort 2.05-2.44, 3057 melk- en kalfkoeien 700-985, 300 pin ken 340-565, 156 graskaiveren geen note ring, 1731 nuchtere kalveren 32-45. 449 vette en weidesehapen 70-110, 91 lamme ren geen notering, 368 vette varkens odde 1.50-1.65, vette biggen 1.81-1.84, zou ters 1.76-1.78, 208 biggen en lopers, big gen 40-65, lopers 66-105, bokken en gel ten geen notering. Overzicht: stieren aanvoer klein, stem ming williger, prijzen hoger. Melk- en kalfkoeien: aanvoer zeer ruim, door de grote aanvoer iets kalmere stemming, prijshoudend. Pinken: aanvoer ruim, zware pinken stemming goed, lichtere soorten stemming kalmer, prijzen niet hoger. Graskalveren geen notering. Nuchtere kalveren: aanvoer ruim, iets betere stemming voor zware kalveren, prijzen iets hoger. Varkens: aanvoer klem, stemming k»im, alle soorten lager. Biggen en lopers: aanvoer kort, stem ming kalm, prijzen als vorige week Schapen: aanvoer kort, stemming rusti ger, prijzen niet hoger. Lammeren: aan voer kort. Paarden: aanvoer groot, goede belangstelling in beide soorten, zowel werk- als slachtpaarden, prijzen iets hoger.

de Stem | 1954 | | pagina 11