Liever een ikoon dan kleding en voedsel KINDEREN MET GRIJS HAAR Hier is ons actie-plan j Nederlander in de V. S. onderscheiden ij praten over geloofszin - ziehier een voorbeeld Frederic kreeg een roeping in het kamj De Spookkano Honorarium van enkele Marken Ook bittere wrok AT EEN ONDERLIJKE Y ERELD RADIO (Vees kieskeurig kies.. ©L Aronal Liefhebberij DpUt/o 'to - qetze/rCiq es*> VRIJDAG 9 APRIL 1954 FREDERIC is nu niet meer in het kamp. Hij behoort tot de weinige gelukkigen onder de ontheemde Polen, die een bètrek- king in de burgermaatschappij hebben kun nen veroveren. Hij is huisschilder geworden in een klein dorp, niet ver van het kamp. Af en toe komt hij terug om zijn familieleden en vrienden nog eens te zien en te spreken. Ze kijken hem aan met ogen, die alles zeg gen. ledereen is blij, dat Frederic een be trekking heeft gekregen, maar wanneer de kampbewoners hem zien, moeten ze toch nog altijd denken aan hun eigen ellende. Hun eindeloze armoede en hun leven zon der hoop op de toekomst. Voor Frederic is de zon opgegaan. Ja, dat zeggen ze.... Frederic is een begenadigd kunstenaar, evenals zijn grote landgenoot, die dezelfde naam had als hij: Frederic Chopin. Maar Frederic is geen componist. Hij schildert. In de kapel van het kamp hangen vier ikonen, die hij vervaardigd heeft. Ver droomde madonna's en een Christuskop, zó doortrokken van bovenmenselijk lijden, maar tegelijk van een' zó grote liefde, dat men zich vreemd-stil voelt worden, bij het beschouwen ervan. terde, wraakgierige mensen, die hun Poolse vloeken met diepe ernst uit spreken. Eén hoorde ik zeggen: ,.Hoe moeten wij nog in Christus de Ver losser geloven, als niemand van ons er ..verlost" uitziet". Dit is verschrik kelijk. Zelfs het kleinste kind kan be grijpen, dat het juist voor deze men sen zo ontzettend belangrijk is, als zij moeten ervaren, dat er andere men sen zijn, die hebben begrepen, dat de grote opdracht van de Verlossing ook aan hen is meegegeven. Wanneer die wijze pater van het kamp, zélf een HEEL veel keren zag ik in het ont heemdenkamp dergelijke schil derstukken. Dat was bij de mensen thuis en gewoonlijk waren zij het eni ge sieraad in de armelijke, vuile ver trekken. Eerst dacht ik, dat de men sen deze ikonen uit hun vaderland hadden meegebracht, maar al gauw begreep ik, dat het onmogelijk was, want voor de meesten is het leven van Displaced Person ingeleid door een afschuwelijke tijd in een concen tratiekamp of in een arbeidslager, waar als hoogste leer de bezitloos heid gold. De ikonen hebben ze zich hier, in het ontheemdenkamp verworven, en op een enkele na, zijn ze geschilderd door Frederic. Het was jarenlang zijn enige roeping in het kamp. Hij was ziek en zwak uit het concentratie kamp gekomen en zelfs lichte arbeid kon hy niet doen. Maar hij bezat de gave om te kun nen schilderen. Hij was drie jaar op de Academie voor Beeldende Kunsten in Warschau geweest. Zijn studiewerk werd plotseling afgebroken door de komst van de Duitsers. Frederic ging in het verzet, toen de Jodenprogroms begonnen. Hij werd gearresteerd en naar Oswiecim gevoerd. Toen was hij nog een forse, jonge kerel. Hij kwam uit dat kamp als een menselijk wrak. Als door een wonder wist hij te ont komen naar het Westen, toen hij een maal begrepen had, dat het ene schrikbewind had plaatsgemaakt voor het andere. Hij wilde vrij zijn, vooral omdat hy kunstenaar was. Werk QOK zijn weg scheen te moeten ein digen in het ontheemdenkamp en hij legde er zich bij neer. Schilderen Dit gehele vertrek getuigt van de grootse armoede, maar wat niet ont breken mocht was de ikoon van de H. Joseph met het Goddelijk Kind. „Het is onze enige hoop", zei deze moeder. had hij al in jaren niet meer gedaan, maar enkele jaren geleden kwamen er plotseling een paar kampvrienden bij hem, die beloofden, dat zijn pen selen, verf en linnen voor hem zouden kopen. Zodat hij weer werken kon. En Frederic begón. Zijn eerste werk waren de vier iko nen, die ik in de kapel heb gezien. Schitterende stukken werden het. al kan iedereen zien, dat de hand van de meester die ze maakte, lange tijd werkloos is geweest. De hele kamp bevolking was verrukt over wat Fre deric had gewrocht en hij begon zo waar „opdrachten" te krijgen van zijn lotgenoten. Die mensen waren even arm als hij, maar toch hebben zij eraan meege werkt om althans voor één uit deze ^etrapte en vernederde gemeenschap, een beter leven te scheppen. Aanvan kelijk bedroeg Frederics honorarium niet meer dan een paar Mark, waar voor hij linnen en werf kon kopen en waarvan hij verder niets overhield. Maar geleidelijk aan ging ook dat be ter. Menig gezin in het kamp bleek bereid om gedurende een paar maan den de armoede nog méér uit te hol len, door van elke Mark, die ontvan gen werd, een paar pfennig opzij te leggen, die dan bestemd waren voor Frederic. Eerst dat ^/IJ hebben de mond nogal eens vol over geloofszin en opoffering, maar hier hebben we nu een voor beeld van deze beide schone karak tereigenschappen in de meest vol strekte zin. Er leven nog mensen (ja, velen zelfs), die de ikoon van de Hei lige Maagd of van Christus een nood zakelijker aanschaf achten dan een kledingstuk, dan voedsel zelfs! Natuurlijk zijn er ook anderen, hoe zou het ook anders kunnen.' Verbit- arm mens, met een leven van smart en ontbering achter de rug, tegen de ze hopelozen kan zeggan: „Kijk, dit hebben katholieken uit een heel an der land, waarvan, je de naam mis schien niet eens kent, voor jullie kin deren gedaan! Daarom is onze actie, om wat vreugde te brengen in de Poolse ontheemdenkampen, met recht een „Vastenkruistocht". V er trouw en herrijzenis uit de dood wordt het schitterende symbool van onze grote campagne voor die geteisterde mensen in de kampen. Door onze stof felijke gaven kunnen wij hen het vertrouwen in de mensen, en daar door dus in God, hergeven. Aarzel niet langer, maar neem nu een be sluit. Katholieke Nederlanders helpen hun geloofsgenoten in de kampen! Laat Uw hulp rechtstreeks uit het hart komen. Bidt daarom voor deze mensen, maar voeg bij uw gebed de belofte, om deze mensen ook in ma teriële zin te helpen. jy|AAK "een pakket, zoals U het zou doen voor Uw eigen kind, als het J in nood zou verkeren. Wij brengen dat op Goede Vrijdag naar de kampen van de „Displaced Persons" in Duitsland. De pakketten kun- f nen bevatten: kleding, textiel in het algemeen, levensmiddelen (geen J koffie, thee en tabak!) snoepgoed of speelgoed. Artikelen, die aan be- derf onderhevig zijn, kan men het beste in blik verpakken. Men kan ook geconserveerde goederen sturen De leeftijdsgrens is 14 jaar, maar J kunt u geen pakje voor een kind maken, doe dan gerust iets voor de f ouderen De nood is overal groot Advertentie) Vitamine tandpasta bij apöth. en drogisten'. WYBERTFABRIEKEN HILVERSUM Op onze bijkantoren te Roosendaal, Bergen op Zoom, Waalwijk, Goes, Hulst, Terneuzen en Oost burg kunt ge Uw geschen ken afgeven. Voor Breda: „Dagblad De Stem", Rei gerstraat 16. Naar dit adres kunt U de pakketten ook via de post verzenden. Er kan deze week nog inge leverd worden. En nu nog even de belang rijkste punten kort samengevat. 1. IJ kunt geven: speel goed, snoepgoed, tex tiel of levensmiddelen. 2. Sluit vooral geen kof fie, thee of tabak in 3. Verpuk uw geschen ken stevig (carton, kistje of pukpapier). 4. Vermeld met duide lijke letter „M" (voor meisje) of „J" (voor jongen 5. Geef de leeftijden op: dus „baby" of „Jongen-6 jaar", „meis- je-8 jaar" enz. 6. Zet duidelijk uw naam en adres op hel pakket. 7. Bezorg uw geschenk liefst op onze bijkanto ren. Kan dit niet, dan s.v.p. bij onze agenten. Stuurt u het over de post, adresseer bet dan aan Dagblad De Stem, Reigerstraat 16, Breda. Dit vergemakkelijkt on ze organisatie in hoge mate. Arl vertpntie) 7 ON DAG zal te Okeene, Oklahoma, de jaarlijkse bijeenkomst van ratelslang ja gers worden gehouden. De jacht op ratelslangen is een nieuwe sport, die niet alleen weinig geld kost men heeft er alleen een gevorkte stok voor nodig maar ook geld opbrengt, want voor elk pond levende slang wordt vijftig dollarcent premie betaald. Er bestaat zelfs al een „orde van de witte giftand", waartoe allen worden toegelaten, die een beet van een ratelslang hebben opgelopen. Evenwicht Redmiddel nE POLITIE in Joplin in Ame rika werd gealarmeerd door een kinderstemmetje, dat telefo nisch meedeelde, dat het in gevaar was. Er ging een potig agent heen, die de moeder van het kind juist aantrof met het snijden van een stok, waarmee de kleine een pak slaag was beloofd. Zij had de klei ne echter twee dagen tevoren ge leerd hoe het moest handelen, wanneer het in nood kwam te zit ten. Laf r\E HEER Angelo Gabbianelli uit het Italiaanse Milaan is veroor deeld tot vier maanden gevangenis straf. Wegens dierenmishandeling nog wel. Hij had een leeuw net zo lang aan zijn staart getrokken tot het beest kwaad was geworden en de lafaard een klap met zijn klauw had verkocht. Pijnlijk TN ZWEDEN weet men ook zeer goed, hoe men het moet uitzoe ken. De automobilisten werden blij- L_[ET Zal mij meel' pijn doen gemaakt met een verlaging van twee 1 1 vei-tplrlp ore van de benzineprijs op dezelfde dan JOU Vel telde dag, dat de garagehouders mede- Weley Orr tegen Zijn ZOOntje, deelden, dat dc kosten van répara- j- fYnvopHlcilTlfliffP r6d6- ties werden verhoogd. Wanneer au- die OHl opvoedKUndlge rede tomobilisten nu aan de instanties H.0Ï1 6611 p£tK Sl&d^ n&d. V61~ vragen, wat ze er mee zijn opge- jjiend. jjii heeft gelijk gekl'e- schoten, hebben de lui van de in- J stanties een vrolijke dag. S'GIl, Wcin t de heer Oil (Se- nior) ligt thans met een ont- D och ter wrichte schouder in het zie- ETEN CHAUFFEUR uit Phoenix kenhuis. CHAUFFEUR uit moest terecht staan, omdat hij zijn belastingbiljet niet goed had in- /nnR gevuld. Maar hij dacht, dat er he- V „ft lemaal niets loos was. De zaak was, dat hij had ingevuld in het onder houd te moeten voorzien van zijn dochters Daisy en Markin. Die eerste klopte, maar de tweede niet. Want Markin is de hond van de chauffeur. Wat let me? vroeg de chauffeur. Moet ik niet in zijn onderhoud voor zien dan? Hij wist niet zo gauw waar hij het beestje onderbrengen en daarom had hij van Waarde MENSEN, die graag met geld omgaan zij vermeld, dat ze dan met de naderende vaeantie naar zee moeten. Een club Duitse chemici heeft namelijk uitgezocht, dat het water van de oceanen in totaal acht milliard ton goud bevat (en dat is omgerekend 30.000.000.000.000.000 gul den). Voorts bevat het zeewater on geveer 700 milliard kilo zilver en als"zodanigSkon dertien milliardtori koper en ook dat loopt in de papieren. Nu niet di- rTQVY.0„u.t reet met emmers naar zee, want vol- deAonl1ff" d0Chtel gemaakt op h6t ledigbeidshalve heeft de club er bij verteld dat er tot dusver nog geen lonende middelen zijn uitgedacht om die schatten uit het water te halen. DE in Nederland geboren componist en dirigent David Broekman, die baanbrekend werk beeft verricht hij bet geven van grotere bekendheid aan de hedendaagse Amerikaanse muziek is de „Alice M. Ditson Prijs" voor 1953 toegekend, voor zijn buitenge wone verdiensten voor de Amerikaan se muziek. Sinds 1945 wordt de Ditman-prijs elk jaar toegekend aan de Ameri kaanse componist, die een belangrijke bijdrage heeft geleverd aan de be vordering van de Amerikaanse mu ziek. Broekman heeft zich in het bijzon der verdienstelijk gemaakt als initia tiefnemer en dirigent van de concer ten die gegeven worden onder de ti tel „Music in the Making", een over twee seizoenen lopende reeks concer ten, gewijd aan de hedendaagse Ame rikaanse muziek, die gratis voor het publiek v/orden uitgevoerd, David Broekman, die in 1902 in Ne derland werd geboren, begon zijn carrière als dirigent bij de Neder landse opera. Hij kwam in 1924 naai de Verenigde Staten en verkreeg vijf jaar later het Amerikaanse burger schap. Na als violist te hebben ge speeld in het New Yorkse Philharmo- rnsch Orkest ging hij zich weer wij den aan het componeren en dirigeren Hij werd muziek-regisseur, daarna componist-dirigent voor films in Hol- Advertentie) lywood. gastdirigent van het Open lucht-theater in Hollywood, later werd hij belast met de muzikale lei ding van de Westkust-afdeling van de Columbia Broadcasting Company en tijdens de oorlog was hij muziek- adviseur van het Ministerie van Fi nanciën. Tot zijn composities behoren twee sympbonieën, een viool-concert en drie opera's van één bedrijf ..Barbara Allen". „The Stranger" cn „The To ledo War", geschreven in samenwer king met Edward Eager. oorlichiiiigsmitldaujen T.H. ENE commissie tot voorlichting aan adspiiant-studenten aan de tech nische hogeschool zal dit jaar de jaar lijkse ..voorlichtingsmiddag" houden op 10 April 1954 om 14 uur 30. De middagen worden o.a. gehouden in: Breda. Eindhoven en Goes. aanslagbiljet Honger £EN baviaan, die enige tijd geleden uit een circus te Wenen ontsnapte en bij die gelegenheid net keek of ie ncoit meer zou terugkomen, zat gisteren tot verrassing, van de oppassers weer in zijn kooi. Hij was uit eigen beweging naar zijn hok terug gekeerd Van de honger. i Koopje ETEN VRACHTRIJDER in de plaats Sand Fork is voor 231 dollar ei genaar geworden van de plaatselijke gevangenis. Sedert jaren stond het gebouw leeg en de gemeente wist ook niet meer wat er mee moestr worden aangevangen. Dat weet zelfs j. 7, „x* de huidige eigenaar nog niet. Ik heb ><Pe schoorsteenvege1 heeft gezeg hem voor de aardigheid gekocht", dat de schoorsteen een beetje Los zegt hij tegen vrienden. zit, schat. zaterdag 10 april 1954 7.00 7.45 Slu ili 11^ mosselzaadhanken £)oor het bestuur der Visserijen op de Zeeuwse stromen is de jaarlijkse sluiting van de mosselzaadbanken be paald op 15 April e.k. Van die tijd af is het verboden mosselzaad te vis sen. in het seizoen 1953-'54 werd op verschillende plaatsen nog wat zaad gevist, maar tijdens de strenge vorst van Januari-Februari van dit jaar gin? veel zaad od de percelen verloren. HILVERSUM I, 402 M. KRO: Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.00 V. d. kleu ters. 10.15 Gram. 10.30 Idem. 11.00 V. d. zieken. 11.45 Pianospel. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en Katholiek nws. 13.20 Amus. muz. 14.00 Boekbespr. 14.10 V. d. kind. 14.20 Engelse les. 14.40 Koorzang. 15.00 Kron. v. Lette ren en Kunsten. 15.40 Ork. conc. 16.00 Zang en piano. 16.20 .,De vliegende Hol lander", caug. 16.30 „De Schoonheid van het Gregoriaans". 17.00 V. d. jeugd. 18.00 Voetbalrep. 18.10 V. d. jeugd. 18.25 Jour nalistiek weekoverz. 18.35 Lichte muz. 18.45 Buitenlandse correspondenties. 10.00 Nws. 19.10 Gram. 19.20 Pari. overz. 19.30 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 „Licht baken", caus, 20.50 Gram. 21.00 „De wer kers van het elfde uur", hoorsp. 21.50 Gram. 22.30 „Wij luiden de Zondag in", bi| een maaltijd buitenshuis hoort WIJN Weet U, dat een glas wijn zo gezond is? En bovendien zo gezellig, als U buitenshuis met relaties, vrienden of familie gaat eten? In vele restaurants kunt U nu een karafje witte of rode wijn bestellen. Vraag er de kellner naar, als U keus uit de spijskaart hebt gemaakt. Zo'n karafje Franse wijn is niet kostbaar en wijn verhoogt het genot van Uw maaltijd. Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.22 Kamerork. 23.50- 24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.55 V. d. vrouw. 9.00 Gym. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 „Tijdelijk •uitgeschakeld", caus. 10.05 Morgenwij ding. VARA: 10.20 V. d. arb. i. d. conti nubedrijven. 11.40 Clavecimbelrecital. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Orgelspel. 13.00 Nws. 13.15 VARA- Varia. 13.20 Politiekapel 13.45 Sportpraat- je. 14.00 Politiekapel. 14.25 Gronings progr. 14.50 Volksdansen. 15.15 Van de wieg tot het graf. 15.30 Dansmuz. 16.00 Kamerork. en sol. 16.45 Weekjourn. 17.15 Lichte muz. 17.45 ,,Een wettelijke ouder- domsverzekering voor allen!", caus. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Dansmuz. 18.40 Re- geringsuitz.: Atlantisch allerlei. Een en ander over de 14 landen v. h. Atlantisch Pact. 19.00 Art staalkaart. VPRO: 1930 „Passepartout", caus. 19.40 „Het Boek Handelingen", caus. 19.55 „Deze week", caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.00 Soc. comm. 22.15 Franse chansons. 22.40 „Onder de pannen", caus. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Verz. progr. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Vlaamse muz. 12.25 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Filmmuz. 13.00 Nws. 13.15 Rasb«-Alma- nak. 14.15 Gram. 15.15 Idem. 15.45 Piano- muz. 16.00 Accord, muz. 16.15 Gram. 16.30 Accord, muz. 16.45 Engelse les. 17.10 Gram. 17.20 Liturgische gezangen. 17.30 Orgelrecital. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Grain. 19.45 Omroep Ommeganck. 21.15 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Verz. progr. 23.00 Nws. 23.05-24.00 Lichte muz. BRUSSEL, 484 M. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Verz. progr. 14.15 en 14.30 Gram. 15.30 Klassiek verz. progr. 16.30 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.15 Lichte muz. 17 30 Jazzmuz. 18.45 Accordeonspel. 19.15 en 19.25 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Gram. 20.30 Chansons. 21.30 Muzikale kruis woordraadsels. 22.00 Nws. 22.15 Lichte muz. 22.55 Nws. 23.00 Dansmuz. 23.55 Nws. door William Byron Mowrry Alan trommelde peinzend op een stuk hout. Hij had gehoopt op regen, wind en stikkeduisterinplaats daarvan zond het lot hem een heldere hemel en volle maan. En morgen werd de lielling kaalgebrand— ..Ken je die mannen daarginds aan de engte, Eric?" vroeg hij. „Ken je ze persoonlijk, boedoel ik?" ,.Ja, Clancy heeft daar het bevel. Ik heb vandaag nog met hem gege ten. Hoezo?" Alan bleef tegen het hout tromme len. Na een tijdje vroeg hij„Zou je Joan en mij door die engte kunnen smokkelen, Eric!" „Smokkelen?" „Ons in je boot verbergen en ons erdoor brengen", „Grote hemel! Voorbij twee dozijn man en die zoeklichten? Nee!" „Nu, ik ben zelf ook niet zo enthou siast over het idee, maar weet Je iets beters? Als we op een nacht als deze de rivier overtrekken, worden we dood geschoten; als we hier blijven worden we levend verbrand. Jij hebt een twin- tig-voets boot en een hele stapel ba gage erin. Als die kerels werkelijk me nen dat het je doel is mij te vangen, zullen ze geen argwaan koesteren, zij kijken misschien niet eens naar je kano." „Nee", hield Norman vol, „dat zou vreselijk riskant zijn." „Joan en ik hebben al heel wat ge riskeerd. En zie eens als het gelukt, zijn we uit deze heksenketel bevrijd, hebben een goede, snelle motorboot onder ons en kunnen die pas in acht- en-veertig uur bereiken!" Zij spraken er lang en breed over. Joan koos Alans partij en aangezien Norman niets beters wist te bedenken moest hij eindelijk toegeven. Ze be spraken haastig de te nemen maat regelen waarna Norman uit het ra vijn kroop en naar zijn kamp terug keerde. HOOFDSTUK XII. Alan begon hun bezittingen bijeen te pakken. Hij nam alleen het aller noodzakelijkste mee. Te veel bagage in Normans boot zou de argwaan van Clancy's mannen kunnen wekken. Het speet hem Luke's kano te moeten achterlaten, die Joan en hem zovele mijlen gedragen had. Het vlugge vaartuigje, met de ietwat geheimzin nige lijnen van een Indiaanse berken- stam, was een stomme makker gewor den op hun vlucht. Laag en grijsge- vlekt, was het op mistige wateren bijna onzichtbaar. Ongezien waren zij erin door patrouilles geglipt, langs wachtposten gedreven en ongemerkt achtervolgende kano's ontweken. In hun draadloze berichten over de ach tervolging hadden de journalisten het „de Spookkano" gedoopt, zo vertelde Norman, en Alan, die uit ervaring wist hoe schimachtig het inderdaad was, deed node afstand van hun vaartuig. Het ha<j hem en Joan geluk gebracht en hij vreesde, dat als zij het verlie ten het geluk ook hen zou verladen. In plaats van hem op te vrolijken had het vooruitzicht op ontsnapping, dat Noi mans komst hem geopend had de beste kans sinds de Ta- luwaceet de diepste verslagenheid van de gehele tocht in hem gewekt Een uur geleden had hij nog de, zij het vage hoop gekoesterd, dat Seth Grindley's moordenaar toevallig in handen van de achtervolgers zou val len, met het gemerkte bont in zijn bezit Maar na hetgeen Norman over de onvindbare Thello had verteld kon hij ook daarop niet meer hopen. Mócht hij daarop ook met meer ho pen. Thello zou immers alles verklik ken. Evenals Norman was hij gedwongen te wensen, dat de man, die hem be stolen en bedrogen had, aan de greep der wet zou ontsnappen. Onder het pakken keek hij nu en dan naar Joan. die tussen het warnet van takken door naar de kille, brede Sulteena staarde. Zij zag er onbeschrijfelijk droef geestig uit, zoavs zij daar zwijgend en roerloos zat Hij wist. wat haar hin derde het obscure leven van vo gelvrije vluchteling, dat hem wachtte. Norman was slechts al te bereid hem op te offeren, maar Joan niet. Zij leed er onder. Het was wreed, dat Norman, hij en haar vader, de drie mannen, die in haar leven de grootste rol speelden, haar allen op de een of andere wijze leed berokkend hadden. Nu was hij de grootste zondaar. „O. Eric, hoe kun nen we Alan dat aandoen?" had ze ge zegd En daarover tobde zij nu. Tegen dat hij gereed was, viel een purpere schemering over de Sulteena. Op de bodem van de omgekeerde kano richtte hij een koud avondmaal aan de laatste resten van het voedsel, dat zij van hun verblijf in het beren hol over hadden. „Laten we een hap eten. kleintje." „Ik heb geen trek, Alan." Ondanks zijn sombere stemming, ging Alan naar haar toe en poogde haar op te vrolijken. „Ik zal zorgen, dat zij over mij tenminste niet langer tobt!" beloofde hij zichzelf. „Ik wil geen last voor haar zijn. zoals haar vader en Norman." Hij zette zich naast haar en nam haar koudje handje in de zijne. ,.lk geloof, dat we vannacht zonder enige moeite door die engte zullen glippen, meisje en jij?" „Ik hoop het", zei Joan lusteloos. Hij wierp het over een andere boeg. „Ik hoorde zo juist van Eric, dai je vader nelemaal veranderd is. Joan. Daar ben ik allemachtig blij om. je hebt een moeilijke tijd doorgemaakt, meisje, maar van nu af gaat het weer omhoog. Je vader is van Grindley's streken bevrijd; hij zal zijn verslagen heid afschudden en weer de oude wor den. Ik ken hem eigenlijk niet, maar jouw vader moet beslist een beste kerel zijn. Misschien kun je binnenkort weer verder studeren—" „En jij dan?" onderbrak Joan. Dit gaf Alan de gezochte gelegen heid. Zo manmoedig liegend als lem maar mogelijk was. poogde hij haar verdriet te overwinnen. „Hoor eens, kind (hij spande zich in om overtuigend te spreken), „ik heb er vandaag op de wandeling nog eens iang en breed over nagedacht en dai heeft me geweldig opgeknapt. Ik weet wel, dat ik erg gesputterd heb-tegen de tegenslagen, die me achtervolgde: alles in het honderd en al mijn plan nen mislukt. Maar tenslotte kom ik er nog niet zo slecht af. Het kon in elk geval veel erger." Oppassend om niet al te vrolijk te schijnen, vervolgde hij; „Natuurlijk vind ik het wel beroerd, dat ik niet verder kan studeren, maar dat is dan ook alles. Dergelijke tegen slagen staalt dikwijls een man. Ik ben jong, ik heb nog geen loopbaan, mijn naam is van nul en gener waarde, dus veel verlies ik niet. Ik denk, dat ik maar eens een paar jaartjes ga rei zen. Ik was altijd erg ongedurig en dit is een pracht-gelegenheid om vreemae streken te zien. Ik ben vrij man. de hele wereld staat voor me open; wat kan een mens meer verlangen? Rei zen, varen, voettochtenKind, over een nalf jaar krijg je een brief van me uit Borneo of Madagascar!" Hij zweeg, in een plostelmg besef de verkeerde noot te hebben aangesla gen. Op het horen van deze verre lan den, omklemde Joans vingers de zijne en zei ze oeverig: „Dan dan ben je helemaal aan het andere eind van de wereld!" Ze kon de kameraadschappelijke houding, die ze de hele vlucht tegen hem had aangenomen, bijna niet meer volhou den. „Alan! Ga niet zover weg. Ik ik zou je nooit terugzien." Alan was verbluft. Ze praatte of zij hoopte en gedacht had, hem nog eens terug te zien. Wat kon het haar schelen, of hij in Alatka, Borneo of Timboektoe zat? Hij herinnerde zich, hoe zij zich die middag verzet had tegen Normans plan om hem te offeren en haar lang zwijgen voordat zij eindelijk in dat plan toestemde. Misschien hield zij een beetje van hem. Misschien, ais hij de kans kreeg, zou hij haar liefde kun nen winnen Een hopeloze wens kwam bij hem op. Waarom zou Joan niét met hem mee kunnen gaan, mee door de Sul teena Pas en over de bergen naar de kust? De weg van een vogelvrije zou noch eenzaam noch vreugdeloos zijn, als zij die samen gingen. Ergens in Alaska of in het Westen konden zij dan gezamenlijk een nieuw leven be ginnen. Doch hij sprak die wens niet uit. Hij wist dat Joans plicht haar aan Lac L'Outre bond. Trouwens, wat had hij haar aan te bieden? Gevaren, ar moede. ontberingen en de onbeken de zorgen van'een vogelvrij bestaan. Wat een bruidschat voor een meisje! Wat een leven om haar aan te bieden j Hij staakte zijn vruchteloze pogin gen. om haar moed in te spreken. Hij begreep, dat zij beiden het diepst ge bukt gingen onder het feit, dat zij geen enkel blij of zonnig vooruitzicht hadden om naar te verlangen en wie geen hoop meer heeft, is wel diep te beklagen. Hun beider toekomst was somber en leeg. (Wordt vervolgd).

de Stem | 1954 | | pagina 3