„VROUW JACOB" ZUID-BEVELAND Z-VLAANDEREN op de Keukenhof te Lisse Het zou onverantwoord zijn, F i F' Voordrachtwedstrijd te Vlissingen Een eeuw christelijk schoolonderwijs Directie der R.T.M. verweert zich 2 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 9 APRIL 1954 2 Tijdens de komende Zeeuwse streekdag Audiëntie Minister Mansholt naar Schouwen LONDENSE STUDENTEN OP SCHOUW EN MELK VERBRUIK IN ZEELAND HANDHAAFT ZICH FILMPROGRAMMA Grote feestelijkheden te Goes GOES Omwenteling op het Marktplein Ernstig gegriefd HULST AGENDA HEDEN MORGEN H1 7. H. EXC. DE BISSCHOP van Bre da zal geen audiëntie verlenen op 11 en 15 April. VfANDAAG brengt minister Mansholt wederom een bezoek aan Schou wen om zich op de hoogte te stellen van het landbouwherstel en de agra rische toestand. £)E GRAVEN van Zeeland, zo heet 't in 'n oude Kroniek, hadden, ten einde in hun landen goede boogschut ters aan te kweken, reeds in de vorige eeuw het behandelen van dit krijgs tuig tot een voorwerp van uitspanning gemaakt en bij liet gaai. of vogel schieten, waaraan zij zelf deelnamen, aanmerkelijke prijzen aan de win naars uitgeloofd. Natuurlijk gaf dat aanleiding tot herhaalde wedspelen, tot welke de edelen bijeen kwamen. Zulk een had plaats in 1428. Vrouwe Jacoba nam daaraan deel, had de eer de vogel te schieten en koningin van het feest te worden. In deze nieuwe betrekking werd zij gehuldigd, niet alleen van haar edellieden en deel genoten, maar ook uit een bezending uit de vrouwen der Iaatsten en der omliggende landlieden. Deze kwamen op het slot en brach ten haar de huldigingsgeschenken, welke zij, in de blijdschap des harten, vorstelijk beloonde door aan de inge zetenen van: 's-Heer Hendrikskinde ren. Wissekerke, Baarsdorp, Simonts- kerke en 's-Heer Abtskerke de vrijdom der vlastienden te schenken, waarvan deze eeuwen lang hebben geprofiteerd Dit heeft, zo vertelden twee be- stuurderen van de Keukenhof te Lis- se, de heren van Waveren en Zwet sloot op een bespreking met de Com missaris der Koningin in Zeeland, waarbij ook de pers was vertegen woordigd. hen op de gedachte ge bracht Vrouw Jacob met haar ge trouwe Frank van Borsele, tot het middelpunt te maken van de Zeeuwse streekdag. welke men gedurende deze vermaarde nationale bloemententoon stelling, op Donderdag 22 April a.s. gaat houden. GELIJK WELEER De nieuwe hal van de Keukenhof te Lisse per-stalmeester en de valkenier, ter wijl gravin en graaf, omstuwd worden door pages. Deze bonte stoet trekt dan met de hoge gasten naar de Keukenhof, waar de Zeeuwen het feestelijk program moeten uitvoeren. Zo men weet ver leent. behalve de Goese boogsehutte- rij „Jacoba v. Beieren", ook het West- ka ppels dameskoor medewerking. Na de schieiting zullen Zeeuwse vrouwen en kinderen gekleed in de oude, kostbare Zeeuwse draeht ter beschikking gesteld door oud-burge meester Zandee te Klogtinge de veldvruchten aanbieden. Behalve de Commisssaris der Ko ningin, zullen de burgemeesters van Westkapelle, Goes en Middelburg wor den geïnviteerd met hun dame. EXTRA TREIN TYE directie der Nederlandse Spoor-* wegen heeft na kennisneming van de feiten, spontaan een extra- trein ter beschikking gesteld. In de eerste plaats zal deze trein vervoer bieden aan de officiële gasten van de Keukenhof. Daarnaast bestaat de gelegenheid voor het publiek uit de provincie Zee land, dat ongetwijfeld in grote getale de maniteslaue op Keukenhof zal bij wonen, van deze trein gebruik te ma ken. Te dien einde zijn aan de loket ten van de stations Middelburg, Vlis- singen en Goes, speciale retourbiljet- ten 3e klasse Lisse verkrijgbaar. Voorlichting op gebied van onderivijs "pENEINDE kennis te nemen van di verse onderwijssystemen in Neder land maakten een 35-tal Londense studenten uit verschillende delen van het Britse gemenebest afkomstig, een trip door ons land. Zo bezochten zij ook Zierikzee, waar zij door de di rectrice van de Landbouwhuishotid- school ingelicht werden over dit soort van onderwijs, om daarna op hel stad huis ontvangen te worden, waar ze werden toegesproken door de loco burgemeester de heer R. Gerritsen. Na deze bezoeken werd een tocht door het thans drooggevallen Schouwen ge maakt, van welke trip ze diep onder de indruk kwamen. In Serooskerke werd halt gehouden waarop de ring dijk rond het gat bij de Schelphoek werd bezocht. Nadien werd een bezoek aan de gemeente Burgh gebracht waar het gezelschap door de burgemeester Jhr. A. van Citters werd begroet, wel ke mededelingen deed over de ont vangst en onderbrenging van de eva- cué's uit de ondergelopen Schouwse dorpen. Een film over de watersnood Geen klachten over de sanering IN „Het Centrum" te Axel werd on der voorzitterschap van de heer P.J. Scheele uit Hoek de alg. jaarlijkse kringvergadering van Oost Zeeuwsch- Vlaanderen van de Melkfqderatie Zee land gehouden. De heer C. Zee. algemeen voorzitter besprak de positie van melkproduce- rend Nederland, iv.m de export die tengevolge van de watersnood met 7 Va verminderde. Ondanks de prijsstij ging handhaafde zich het melkver- bruik per hoofd. Ten aanzien van de melksanering kon de heer C. Zee voor Zeeland geruststellende mededelingen doen. aangezien hier geen klachten zijn gerezen. Het belangrijkste onderdeel van de agenda betrof wel: opheffing der af delingen uitbreiding der kringbestu- ren; toekenning van grotere bevoegd heden aan de kringen en hun bestu ren; de opname van vertegenwoordi gers der melkverwerkende fabrieken en melkcombinaties in de kringbesturen en besturen: bestuursuitbreiding door opname van een gelijk aantal verte genwoordigers der melkveehouders, melkslijters boerslijters en fabrieken; het stichten van één Zeeuwse melk- federatie Al deze onderdelen waren opgeno men in een nieuw statuut, dat reeds was goedgekeurd door de besturen. Het werd door de vergadering aange nomen, na toegelicht te zijn door de heer C. Zee en een uitvoerige discus sie. Uit 4 candidaten werd als vertegen* woordiger van de melkslijters gekozen, de heer J. Wolfert uit Axel. Na veie overwegingen en besprekingen kon de vergadering zichverenigen met het en de dichting van het Schelphoekgat J beleid van het hoofdbestuur met be- in Augustus 1953 vormde het slot van trekking tot de huidige consumen- deze trip. Namens het gezelschap tenprijs van losse en consumptiemelk, dankte de leider, mr. Roberson, voor de marges voor de melkslijters, de toe- de ontvangst op Schouwen en de ver- I slagen voor consumptiemelk en de kregen voorlichting. melkprijs voor veehouders. ALGEMENE INDRUK HEEL GOED IN de aula van de RHBS te Ylissia- gen is de strijd tussen de leerlingen van de Zeeuwse middelbare scholen ge streden om de eerste plaatsen va;i de wedstrijd die elk jaar door de Zeeuwse Commissie tot hel houden van voor drachtwedstrijden wordt uitgeschreven Dit jaar hebben 45 meisjes en jon gens aan de wedstrijd deel geno men en vanaf 's-morgens 9 uur x.on- ken door de aula de fragmenten en gedichten waaruit de jury beslaande uit mej. dr. Ghijsen, mevr. E. J. v.d. Broeke-de Man en de heer A. C. Con- standse een keuze moest maken. Ge zegd moet worden dat de keuze niet gemakkelijk is geweest want de .meeste werden op voortreffelijke wijze voorge dragen. Dit was ook de mening van de jury. Voor het uitreiken van de prij zen zei dr Ghijsen <jat de algemene indruk dit keer heel goed was geweest en dat de voordrachten in het alge meen op hoog peil stonden. Ook de keuze was over het algemeen goed ge weest. DE PRIJZEN FAE geschiedenis zal zich de 22ste April herhalen. De boogschutters vereniging „Jacoba van Beieren" te Goes zal onder het goedkeurend oog van Jadöba en Frank een edele wed kamp houden op de Keukenhof. Zal Jacoba, evenals in 1428 te Goes, de handboog ter hand nemen en er we derom in slagen de gaai te schieten? Aan dit hoogtepunt van de dag gaat echter nog heel wat vooraf. 's-Morgens rijden de gravin en de graaf met groot gevolg uit naar het stadhuis te Lisse, waar even eerder de Commissaris der Koningin en diens echtgenote ontvangen zijn, door de burgemeester van Lisse. De stoet wordt geopend door twee trompetten, daarna volgen de hovelingen, de op- I_| IERONDER laten wij de katholie- ke keuringseisen volgen van en kele films die in Zeeuwse bioscopen worden vertoond: Hofzicht Theater Yzendijke De wrede zee (14 jaar) Bioscoopgebouw Hulst Niagara (18 jaar) De schat van de Gouden Con dor (14 jaar). Het Centrum Axel, Geheime op dracht (14 jaar) Duel in de nacht. (18 jaar). Olympia Theater Sas van Gent. 'n Dorpschandaaltje (18 jaar Manina, het meisje zonder sluier (18 jaar). Luxor Theater Terneuzen. Bureau Zedenpolitie (18 jaar). Herinnering (18 jaar) Concertgebouw Terneuzen Verbo den Jungle (18 jaar). Ledel Theater Oostburg. De slag om Stalingrad (14 jaar) Grand Goes. O.K. Nero (ontoelaat baar) De zwarte monnik (18 jaar). Alhambra Vlissingen Verboden Spel (14 jaar). Luxor Vlisingen. Het huis der ver loren vrouwen (18 jaar) Schouwburg Middelburg. De ge sluierde Maja (Alle leeftijden). Electro Middelburg. Het huis aan de rivier. (18 jaar). LIET EEUWFEEST van dc Christelij- ke school aan de Westwal te Goes is Woensdagavond begonnen met een dankstond in de Gereformeerde kerk waar dr G. van Itterzon, herv. predi kant te 's-Gravenhage voorging. De feestelijkheden werden gistermorgen voortgezet met een onthaal van de honderden scholieren In öe zalen van de heer Krijger, waarheen zij „met vliegende vaandels en slaande trom" waren getrokken. In de aula van het Christelijk Ly ceum. met bloemstukken bezet, begon 's-middags om half vier de buitenge woon drukke receptie, die anderhalf uur aanhield. Behalve de Goese wet houders zagen we een- bonte menge ling van vooraanstaande personen op ieder gebied. Het kath. schoolbestuur was mede vertegenwoordigd, evenals de directeur der R.K. H.B.S. pater Ir Hamer; het hoofd van de R.K. Ulo school, zuster Xaveria; het hoofd der St. Jozefschool, de heer P. v.d. Dries met zijn onderwijzend personeel. 'n Aardig moment was, toen de heer Rol, het recipierend bestuur, namens de leerkrachten van de jubilerende Chr. lagere scholen, een thee-servies aanbood. Direct daarop offreerde de heer Jac. de Smit namens de Cnr. Ulo-school en kleuterscholen een luid spreker-installatie voor de schoolradio. COMMISSARIS KONINGIN WOONDE HET HOOGTE PUNT BIJ die dankbaar memoreerde de sponta ne medewerking van zoveien en het medeleven ook van buitenstaanders. Na diverse koorzangen sprak prof. Dijk uit Kampen, inplaats van de we gens ziekte verhinderde voorzitter der vereniging, dr Stam, een magistrale feestrede uit. waarin de betekenis van het bijzonder onderwijs nog eens on derstreept werd. Een groot aantal spre kers heeft van zijn goede gevoeiens getuigd. De Commissaris der Konin gin bracht zijn gelukwensen over na mens de provincie. Na zijn speecli deelde de commissaris onder luide bijval mede, dat H.M. .de Koningin, de heer J. Laport had benoemd tot Ridder in de Orde vap Oranje Nas sau. Zelf spelde hij de heer Laport de versierselen op. Burgemeester ten Kate van Goes, bracht de geluwenscn van zijn gemeen te over. 'n Uitgebreid zangstuk werd gecom pleteerd met oude schoolversjes, waar na de heer Verhage, namens het co mité der oud-leerlingen, een vorstelijk geschenk aanbood, in de vorm van twee van de modernste radio-toestel len. Ook van andere zijden werden velé geschenken gegeven; we noemen daarvan de fraaie kleur-ets, welke de heer v. Donk namens de bijzondere Goese onderwijzers (essen) overhan digde. De bijeenkomst werd ingezet met een serenade door de harmonie „Hosanna". Het hoogtepunt van de dag was de grote feestvergadering in de zalen JJrijger, welke om half acht begon en tot middernacht voortduurde en o.m. werd bijgewoond door jhr mr de Ca- sembroot. De honderden aanwezigen werden verwelkomd door de voorzitter van het feestcomité, de heer J. Laport door te gaan met onze dagelijkse lijst van verantwoordingen, die onder hand enorm veel ruimte gaan vergen. Alle personeel, dat wij kunnen vrijmaken (en daarbij ook de zetters, die anders hun tijd aan deze lijsten zouden besteden) moet nu helpen sjouwen, verladen, inpakken en sor teren. We zouden de actie schade doen, door ondanks alle extra werk, dat er deze week is, een groot aantal arbeidsuren aan het maken van de initialen-lijsten te besteden. Hoe graag we het zouden willen, het kan eenvoudig niet. De pakketten komen in aantallen binnen (b.v. 991 uit Raamsdonksveer), die ons de haren te berge doen rijzen. Overigens krij gen we door het weglaten van de lijsten meer ruimte vrij voor onze „ac tie-nieuwtjes-kroniek". De giften in geld zullen wij evenwel tot de laat ste dag verantwoorden. Aardenburg: V. H. Aardenburg, N.N. (3) Oostburg, H. Sluis, H. 1 kinderwagen, Oostbutg, de B. (4) Sluis, G E. B. Aardenburg, C. vd H. id., T. D. en M. C. Hoofdplaat, L. C. Schoondijke, L. C. Schoondijke, R. B. Hoofdplaat. Axel: C. v. D, Eu. Bosehkapelle: F. Borssele: C. de B. Goes: C. J. F. 25.-, M. S„ J. v. L„ mevr. vd W. M. R.. F. v., mej. J. de V.. A. W. V., J. S„ fam. B., R. R„ jongens R.K. school (le klas). Groede: Y. v. 't W, T. v. 't W. Heinkenszand: N.N., P. N. Heinkenszand: Ui. 's-Heerenhoek: V. Hoofdplaat: BI. Krulningen: M. v. Kr. Lamswaarde: P, v. Th. Lewedorp: M. H„ J. G„ A. W. de J. Lewedorp: J. R, G. Middelburg: fam. S. Middelburg: Fr. Ovezande: X. Rilland Bath: v. P, B. (4). Vlissingen: G. de Gr, Schr. (2), W. Geldzendingen: D. Breda 10.-, N.N id. 2.50, T. id. 10.-, H. M. H. O. O'hout 10.-, N.N.? 12.-, N.N. Breda 2.90. Van iemand die door de Canadezen bevrijd is 10.-, Van 'n arme weduwe 2.-, M. v. G. Graauw 2.50. N.N. Sprundel 10.-, G.R. Breda 1.-, Wed. (90 j.) id. 1.-, de B. id. 2.50, N.N. id. 5.-, N.N. id. 2.50, Wed. V. H. id. 1.50, N.N id. 10.-, H. vd E. Dongen 2.75, N.N. Breda 3.50, W. ld. 1.-, N.N. id. 5.-, N.N. Lage- Zwauwe 1.-, N.N. id. 1.-, A. L. id. 2.50, N.N. 10.-. N.N. Breda 2.50, N.N. Terheij den 10.-, N.N. 5.-, W. T. Breda 5.-, M. B. id. 2.50, fam. C. te B. 25.-, N.N. Don gen 5.-, A. S. Wagenberg 10.-, fam. de J. Breda 10... Wed. C. v. G. P'hage 1.-, N.N. 5.-. Mej. H. Liesbos 2.50, L. H. Bosehkapelle 5.-. J. H. Dussen 2.50, M. L. L.-Zwaluwe 2.-, N.N. R'daal 2.50, Nume rius Negidius 10.-, P. de J. Breda 2.50, N.N. 1.-. N.N. 1.-, J. v. R. Dongen 2.50, Mej. A. W. Breda 5.-, J. L. Alphen en Riei 10.-, E. H. Philippine 10.-, Totaal 259.65. Voor „Maria": Vrijgezel (voor te stichten fonds) 10.-, N.N. Breda 5.-, E. M.- St. id. 10.-. N.N. 3.50, L. v. G. B.-Nas- sau 2.50, J. vd B. P'hage 15.., G. I.-M, Breda 10.-. Totaal 56.-. DU de jongere meisjes werden de prijzen gewonnen door; Elly de Nijs RHBs Vlissingen; Johanna Vcgter, MMS Middelburg; Erica Lugt, Open baar Lyceum Zierikzee en Lia Roose. St. Willibrordcollege Goes. Bij de jongens door: Ad. de Boer. Jansenius lyceum Hulst; Jan Canters, en Ko Haringman van het Openbaar lyceum Zierikzee. Bij de oudere meisjes was de eerste prijs voor Alice van Leeuwen van de Rijkskweekschool Middelburg met Coc- cen van Annie Schmidt, de tweede prijs voor Hanfiël -ï Ezendam, open baar lyceum Zierikzee en Martha Bai- lintijn, MMS Middelburg en de 3e voor Willy de Jager, Ch. Kweekschool Mid delburg De winnaars van de oudere jongens waren: Lauran de Jonge van het St, Willibrordcollege Goes met een frag ment uit de Wandelende Jood van A. Vermeulen; W. de Zeeuw. Openbaar lyceum Terneuzen; N. P. E. Haak. Chr. Kweekschool Middelburg; J)-.m Nobels, Rijkskweekschool Middelburg en Fonds Rectus, Jansenius lyceum Hulst. De secretaris van de commissie, de heer G. Lammers sprak een woord van dank tot de Jury en tot de ouderver eniging van de Vliss. RHBS die voor een kopje koffie en thee had gezorgd. De voorzitter, dr. H. W. Fortgens sloot de wedstrijd met een kort woord. Advertentie) DENK AAN DE GIRO VAN PATER WIRO HELP ONZE PRIESTERS IN INDIA. GIRO 5 4 8 2 4 3, Norbertjjner-Missie - Heeswijk. B Thans is men op de Grote Markt begonnen met het opbreken der gehele klmkerbestrating Dit wegdek, aat nog geheel gaaf was wordt vervangen dooi de minder gemakkelijke keien. Erg vriendelijk hoort men niet spreken over deze verandering welke door het gemeentebestuur aangebracht wordt, omdat- dit ouderwetse materiaal meer past bij het aspect van dit plein met zijn historisch stadhuis. Wat, wel ieders instemming zal hebben, is, dat met net wegdek ook de lelijke muziektent opgebroken wordt en niet meer terugkeert. Er komt nu heel wat meer ruimte vrij. LID B.A. VERTREKT De heer J. Pouwer, heeft ontslag verzocht als lid van het Burg. Arm bestuur, daar hij per 1 Mei Goes gaat verlaten. ONTWIKKELINGSAVOND K.A.B. In „Slot Ostende" was de ontwik kelingsavond der KAB goed bezocht, wat in het bijzonder te danken was aan het optreden van de vice-voorz. der Haarlemse KAB, de heer George de Vos. met het onderwerp „Leef- en werkmillieu van de mens." Op even geestige als indringende wijze zette spr. zijn inzichten uiteen en stond in het bijzonder stil bij de ontspanning, die velen alleen nog zien als amusement. Dit is evenwel niet de juiste methode, veeleer moet men gebruik maken van de georganiseerde cursussen huisvlijt of in de Credo- Pugno zijn geloofskennis verdiepen. Dit laatste maakt de arbeider ook be kwaam vopr het zo nodige apostolaat in zijn werkmilieu. De geestelijk adviseur, kap. van Langen, diepte deze visie nog even verder uit. De voorzitter, de heer de Rechter, roerde nog drie actuele punten aai^ n.l. het laatste S.E.R.-rapport, het nieuwe ontslagrecht en de emi gratievoorlichting. DECLAMATIE SUCCESSEN Op de gisteren te Vlissingen gehou den declamatie-wedstrijd voor leerlin gen van de Zeeuwse middelbare scho len, werden de eerste prijzen voor gro tere jongens eu meisjes resp. gewon nen door Laur„nt de Jonge cn Ivonne Peek, leerlingen van het St. Wille- brordcollege alhier. Lia Roose van hetzelfde college won de derde prijs bij de jongere meisjes. VERBREDING JACHTHAVEN B. en W. schrijven de raad; De toegang tot de Jachthaven, welke te vens bestemd is voor het keren van schepen, geeft redenen tot klachten door zijn te geringe oppervlakte. Ver ruiming hiervan is eclner niet moge lijk zonder hiervoor een strook grond te bestemmen, behorende tot een per ceel, eigendom van de neer I.D. Fran sen van de Putte, schoolarts te Baar land en consorten. Dc eigenaren zijn hereid, de voor verbreding ..van de in gang benodigde grond ter grootte van qa 300 m2 in eigendom aan de gemeen te af te staan, mits de gemeente op haar kosten het gedeelte van het per ceel, dat niet overgedragen wordt en het daarnaast gelegen perceel, een nieuwe oeverbescherming aanbrengt, overeenkomstig de laatstuitgevoerde betonglooiing in de haven van Goes. Aangezien de bestaande oeverbe scherming ter plaatse zeer onvoldoen de is en aanleiding geeft tot verzan ding van de haven stellen B. en W. voor, op het voorstel in te gaan. De kosten van de aan te brengen beton glooiing kunnen oo f. 1000.— worden geraamd. SPOEDEISENDE RAADSZITTING Tegen hedennamiddag is de raad in spoedeisende zitting bijeengeroepen voor de benoeming van een hoofd van de Vleeskeuringsdienst te Goes. Daar de heer stevense, die no. 1 op de voordracht stond, zich terug heeft getrokken is een nieuwe voordracht sa mengesteld, No 1 staat thans de heer H. Weyens Amsterdam; no 2 L. Han- kes, Vlissingen; en no 3 bleef de heer A. Elzerman Goes. Een spoedeisende vergadering is uitgeschreven daar ac kans bestaat, dat no l elders benoemd wordt. 's Heer Arendslterke TEGEN KLACHTEN OVER VEERDIENSTEN Qnlangs heeft de heer M. Doeleman H. J. Zn. uit Zierikzee zich met een brief gewend tot het lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland mr dr A. J. J. M. Mes naar aanleiding van de moeilijkheden met het stoomschip „Krammer" van de veerdienst Anna JacobapolderZijpe op 24 Maart j.l. In deze brief laakte de schrijver het feit, dat geen reserveboot beschikbaar was en hij noemde het gebeurde opnieuw een voorbeeld van het feit, dat de RTM onbe kwaam zou zijn voldoende service voor deze verbinding te geven. Het bestuur van de stichting „Nieuw Schouwen en Duiveland" betuigde adhaesie aan het schrijven van de heer Doeleman. De directie van de R.T.M. heeft zich thans tot Gedeputeerde Staten van Zeeland gewend met een schrijven waarin gezegd wordt, dat genoemde brief haar bijzonder heeft gegriefd, vooral omdat hij van weinig waar dering getuigt voor de zeer grote be dragen, welke de R.T.M. na de oorlog voor Schouwen en Duiveland heeft geïnvesteerd, speciaal voor het veer Anna Jacoba-Zijpe. De directie geeft een uitvoerig overzicht van het ge beurde met de „Krammer", die op 24 Maart bij het binnenlopen van de ha ven van Anna Jacoba uit het roer liep, waardoor ernstige beschadigin gen aan roer en schroef ontstonden. Betoogd wordt, dat direct maatrege len zijn genomen om een reserveschip in te schakelen, en dat dit schip tot 's nachts drie uur heeft doorgevaren. Later heeft de Moerdijkpont „Dord recht'' van de provincie de dienst van de intussen provisorisch herstelde „Krammer" overgenomen. Hieruit blijkt, zo meent de R.T.M.-directie, dat alle mogelijke service is verleend om de nadelige gevolgen van het on klaar raken van de „Krammer" tot een minimum te bejoerkeh. Steeds ligt voor de vijf schepen, waarmee de R.T.M. de grote verdiensten onder houdt, een reserveschip clider stoom. ONAANVAARDBAAR £)e wens van de heer Doeleman om steeds ter plaatse een reserve schip onder stoom gereed te hebben, is echter onaanvaardbaar. Dit komt nergens in Nederland voor, ook niet bij de provinciale stoombootdiensten. Voorts vestigde de R.T.M.-directie er in haar brief nog de aandacht van Gedeputeerde Staten op, dat tijdens de ijsperiode vele van haar schepen schade aan schroef en roer hebben opgelopen. Daardoor lagen op 24 Maart twee der grotere schepen in reparatie. Dat men desondanks nog een reserveschip ter beschikking had, wijst er op, dat onder normale om standigheden voldoende reservemate riaal voorhanden is. Vooral in de ha ven van Anna Jacoba is het gevaar uit het roer te lopen groot, als ge volg van de zware zuiging, die ont staat bij de diepe ligging van een Moerdijkpont. De afstand tussen de bodem van het schip en die van de haven is daar namelijk slechts gering. In samenwerking met de Rijkswater staat en de scheepvaartinspectie wordt getracht voor dit probleem een op lossing te vinden. De opmerking van de stichting „Nieuw Schouwen en Duiveland", dat de RTM ook in het verleden in gebreke zou zijn gebleven, kan naar de mening van de directie niet slaan op de pe riode na 1945, daar de RTM eerst de „Schouwen en Duiveland'' en daarna de „Grevelingen" in de vaart heeft gebracht. Bovendien is na de waters noodramp alle mogelijk medewerking verleend om tot koplading voor het veer Anna Jacoba-Zijpe te komen. EEN VERENIGINGSGEBOUW VOOR HENDRIKSKINDEREN Naar wij vernemen bestaat de mo gelijkheid. dat 's-Heer Hendnkskinde- ren binnen afzienbare tijd de beschik king zal krijgen over een modern ge outilleerd verenigingsgebouw. Dit ver enigingsgebouw zal verrijzen In het uitbreidingsplan in de omgeving van de nieuwe school. Het gebouw zal te vens dienst kunnen doen als gymnas tieklokaal. terwijl het voorts in de be doeling ligt aan bet verenigingsgebouw een bescheiden badhuis te bouwen, waarin 5 douchecellen een plaats zul len vinden. Een modern toneel met kleedkamer is niet vergeten. Aanvankelijk was het gemeentebe stuur van plan het oude schoolgebouw van de bijz. school te verbouwen cn oOk de woning van net hoofd van de school in die verbouwing te betrek ken. De verbouwingskosten zouaen echter zeer hoog zijn. terwijl op deze wijze geen goede oplossing kon worden verkregen. B. en W stellen dan ook thans voor tot nieuwbouw over te gaan. Indien de Raad hiertoe besluit en Ged. Staten hun goedkeuring aan de plannen hechten zal te 's-Heer Hendrikskinderen een dorpscentrum verrijzen, dat voor het verenigings- en sportleven in dit dorp van grote waar de zal zijn. GEEN ERNSTIG BEZWAAR TEGEN GRENSWIJZIGING B. en W.. die het voor en tegen, der aanhangig gemaakte grenswijziging van Goes hebben bekeken, waarbij de gemeente een gebied van 45 h.a. kwijt raakt, stellen de raad voor G.S. het volgende te berichten: dat de Raad het liefst zag, dat van de gemeente geen grondgebied werd afgenomen, doch dat de belangrijkheid van de voorgestelde wijziging voor deze gemeente niet van die aard is. dat ernstige bezwaren naar voren worden gebracht en dat het naar de mening van de Raad billijk is. dat de gemeen te tegemoet wordt gekomen in het verlies van de opbrejjgst grondbelas ting. welke een gevolg is van het door gaan van deze plannen. Dit verlies bedraagt f. 300.— 's Gravenpolder GEMEENTEVLAG VASTGESTELD De raad kwam in vergadering bij een onder voorzitterschap van burge meester J D. Jansen. Het subsidie aan het Koningin Wli- helminafonds werd verhoogd loi i 14 per jaar Besloten werd aan de Christ. Stichting voor school- en beroepskeuze te Goes een bijdrage van f 10 te ver lenen voor elk onderzoek, waaraan een inwoner der gemeente zich onder werpt. Het subsidie-verzoek van de Ver. Het Nederl. Wegencongres te 'sGravenha- ge en de Christ Veren, voor de ver pleging van lijders aan vallende ziekte te Haarlem werd afgewezen. De in het uitbreidingsplan aan te leggen hoofdstraat werd de naam Am bachtsstraat en de perste zijstraat de naam Bakkerstraat gegeven. Een stukje grond aan d. Langeweg werd verkocht aan de Provincie Zee land tegen f 1 per m2 t.b.v. de weg- ver be tering. Met het ontwerp-besluit tot wijzi ging van de jaarwedderegeling van de ontvangers en de wethouders werd ac- coord gegaan. Overeenkomstig het advies van oe Hoge Raad van Adel werd de gemeen- tevlag vastgesteld. Deze vlag bestaat uit 3 banen, van boven naar beneden, blauw, wit zwart. Bij de rondvraag werd door de heer Tissing gevraagd om meer politiebe- zoek bij het verenigingsgebouw, wan neer daarin iets te doen is. Tevens wer<j verzocht aan te dringen op een spoedige verbetering van de Langeweg. Op een daartoe gestelde vraag deelde de voorzitter mee. dat deze week de nieuwe brandspuit zal worden afgele verd. F ersekc PAARDEN SCHROKKEN. Toen de landbouwer B„ met zijn wagen naar het land reed schrok één der paarden van een auto. De paarden begonnen te steigeren en waren niet meer in bedwang te houden. Hierbij viel B., van de wagen en werd op de grond geslingerd Door de E.H.B.O, werd eerste hulp verleend voor de opgelopen hoofdwonde en doktershulp ingeroepen Deze constateerde boven dien nog een hersenschudding. K.V.P.-rROPAGANDA- BIJEENKOMST Vanavond om half acht wordt in het St Joseph's patronaat de eerste pro- paganda-avond voor de a.s. verkiezin gen gehouden. De plaatselijke K.V.P- afdeling heeft twee candidaten bereid gevonden een toespraak te houden. Het zijn de heel' ALS. Lockefeer en de heer E. van Ruymbeke. St. Jan si een 11 HUIZEN VERKOCHT In het cafe „Toerisme" ^te Kapelle- brug werden 11 huizen va"n één eige naar verkocht. Zeven huizen, staande in gemeente St. Jansteen. werden gezamenlijk verkocht voor f 22.100 aan C. L. van Dorsselaer alhier. Vier hui zen, staande in de gemeente Hulst, werden gezamenlijk verkocht voor f 3100 aan E. v. d. Velde te Heikant. Er waren veel kijkers. VISUITZETTING OP DE WEEL Dat de pas opgerichte Dengelaars- club niet bij de pakken blijft neerzit ten is wel gebleken doordat reeds hon derden kg. voorn en brasem op de door hen gepachte Weel werden uitgezet. Aangezien er ook veel bovenmaatse vis bij is zullen de liefhebbers reeds deze zomer hun hart kunnen ophalen. Xerui uit Canada. Het echtpaar J. d'Hondt-Verschelden is na een ver blijf van l'a jaar in Canada weer naar St. Jansteen teruggekeerd. Lamswaarde BESTUURMUTATIE KAJ In de vacature, ontstaan door het vertrek van J. de Booy in militaire dienst, is op -do ledenvergadering der KAJ gekozen J. Leenknegt. Tijdens deze ledenvergadering werd ook beslo ten de fancy-fair ten bate van het plaatselijke Lourdesfonds doorgang te doen vinden op 16 Mei a.s. Pauluspolder DE BUS VERDWEEN WEER.. Gedurende enige tijd is de busdienst der Z.V.T.M., welke normaal van Groenendijk over Hengstdijk naar Stoppeldijk liep. verlegd geweest en werd de dienst door Pauluspolder ge reden. Thans is de weg Vogelfort- Groenendijk gereed en de zus rijdt haar normale traject weer. Pauluspolder, dat door gemotori seerd vervoer toch al weinig aange daan wordt, heeft zijn oude stilte herkregen en voor hen die van de busdienst gebruik maakten betekent het een ongemak want nu moet men weer te voet naar de halte Stoppel dijk of Terhole Koewacht VERGADERING KAJOTTERS Onze plaatselijke kajotters-afdeling hield een algemene vergadering in Don Bosco. Daar de heer G. Antheunis ont slag vroeg aio bestuurslid werd in deze vacature gekozen de heer G. Wijn- acker. Ook had er een bespreking plaats over een te organiseren sport dag. Tevens werd er besloten verschil lende bedevaarten te organiseren waaraan niet-ledcn zullen kunnen deelnemen. V ogelwaarde COMMISSIE SOCIALE VOORZIENING De plaatselijke afdelingen van de K.A.B. van Bosehkapelle, Hengstdijk, Ossenisse en Stoppeldijk kwamen in het Verenigingsgebouw te Stoppeldijk bijeen voor het aanwijzen van verte genwoordigers hunner organisatie :n de op te richten plaatselijke Revisie- en Contactinstantie voor de Sociale Voorziening, Als vertegenwoordigers werden gekozen de heren C. Dobbe laar te Bosehkapelle, P. de Booij re Ossenisse en P. Kentin te Stoppeldijk. Ais reserve werden aangewezen de lie ren p. de Kort te Ossenisse, J. Coliet te Hengstdijk en J. Vink te Stoppel dijk. 'ielzate BOND VAN OUD-LEERLINGEN VIERDE EERSTE LUSTRUM De bond van oud-leerlingen der Be- roepsschoot „Maria Middelares" in onze gemeente vierde zijn eerste lus trum, terwijl dit leest tevens een aan leiding vormde om de directrice der school. Zuster Renata. hulde te bren gen. Niet minder dan 150 oud-leerlin gen namen aan het feest, dat gehou den werd in het versierde Instituut, deel Zr Renata mocht verschillende geschenken in ontvangst nemen, ter wijl haar door de dames L, Volckaert -en De Letter namens de bond een bloementuil werd aangeboden. Na de huldiging hield Pater Janssen een boeiende rede met als onderwerp „Het propageren van het Instituut Maria Middelares", 'n Gezellige middag, waar in de luimige noot een grote rol speelde, beëindigde deze lustrum-bij eenkomst. Tijdens dit feest werd te vens het nieuwe bestuur van de bond samengesteld In dit bestuur hebben thans de volgende dames zitting: Mevr. Declercq-van Heule, Mevr. van de Wiele-Maes, Mevr. Debie-van Cleemput, Mevr. Tacq, Mej. de Mees ter en Mej. de Letter. Retranchement KIND ONDER TRACTOR Door onbekende oorzaak viel het 7- jarig zoontje van de landbouwer P. J. de R. alhier, van een rijdende tractor die bestuurd werd door een oudere broer. De gevolgen waven vreselijk. In zorgwekkende toestand werd het kind naar het St. Anthonius ziekenhuis te Oostburg overgebracht. Dokter P. A. Staal uit Sluis verleen de de eerste hulp. 55 JAAR GETROUWD Het echtpaar P. van Cuijck-Lucieer vierde zijn 55-Jarig huwelijksfeest. De krasse oudjes genieten nog een goede gezondheid. DE JEUGD ALS „BLOEMISTEN" Deze winter werden aan de leerlin gen van de openbare lagere school bloembollen uitgereikt. Het bleek een moeilijke opgave deze bollen gelijktij dig in bloei te krijgen. Voor de beste resultaten werd deze week een prijs ontvangen. De gelukkigen waren: Jan Basting; Betsie Pattist; Lenie la Gasse; Piet de Feijter; Pim de Hullu; Suzanna Cambier; Magda de Meij; Greta van Hanegem; Hannie van Ha- negem; Marian Robijn; Bob Dierkx cn Li en Verkeste. Opeiistellijis Het internationale grenskantoor is ingaande 1 April weer geopend tijdens de weekenden. Er heer ste weer al een gezellige drukte en menige auto stond bij het kantoor ge parkeerd. Men zal ook aan het par keerterrein aldaar de nodige aandacht moeten besteden, want dat is wel erg bekrompen. IJzemiijke BIJEENKOMST SWG EN B'B. De door de plaatselijke commissie Steun Wettig Gezag belegde bijeen komst in het R.K Jeugdgeoouw, werd slechts door een gering aantal be langstellenden bijgewoond. Burgemees ter Jhr. von Bonningnausen drukte m zijn openingswoord zijn spijt uit, over de geringe opkomst. Ais eerste spreker hield de neer P. de Kam, secretaris van de provinciale commissie Zeeland van SWG een lezing over het ont staan en doel van het instituut. Spr. gal voorts een overzicht van de reserve-diensten en deelde mede, dat het in de bedoeling ligt om voor IJzen- dijke tot de oprichting te komen van een marechaussee-reserve om m oor logstijd bij afwezigheid van de mare chaussee belast te kunnen worden met de grensbewaking. Na deze lezing werd een film ver toond. die o.a. de gebeurtenissen, des tijds in Tsjecho-Slowakije nog eens voor de geest haalde. Nadat achter eenvolgens Ds Blomaard en Pastoor de Grauw een opwekkend woord naa- den gesproken, hield Kapitein Stoor vogel van de Rijkspolitie uit Hulst een lezing over een niet minder belang rijk onderwerp, n.l. de Bescherming Bevolking in oorlogstijd. Spr. wees er in dit verband op. dat men voor IJzen- dijke de bom-demonteerploeg, waar voor zich indertijd reeds enkele per sonen hadden opgegeven, volledig zou willen maken, die, mocht dit onver hoopt nog eens gebeuren, dan direct ingezet zou kunnen worden en van on schatbaar belang zou kunnen zijn bij de verdere hulpverlening door de overige leden van de beschermings- dicnst. Na deze jezing sprak burgemeester von Bdnninghausen een kort slotwoora AXEL Het Centrum: Het Vrije Toneel met „Escapade", onder auspiciën van de Stichting Zeeuwse Volksuniversiteit, afd. Axel. GOES Slot Ostende, 20 uur: Politiek Forum KVP. Grand: O.K. Nero. MIDDELBURG Electro: Het huis aan de rivier. Schouwburg: De gesluierde Maja. SAS VAN GENT Olympia theater, 20 uur: 'n Dorpsschandaaltje. TERNEUZEN Luxor, 20 uur: Bureau zedenpolitie. VLISSINGEN Alhambra: Verboden spel. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 20 uur: Faust. AXEL Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Ge heime opdracht. DE KLINGE Kinema Van Dijck, 7.30 uur: Hanna Hamon. GOES Grand: O.K. Nero. GRAAUW Algemene vergadering W.- G. Kruis om 5 uur. HULST Bioscoopgebouw, 8 uur: De schat van de gouden condor. MIDDELBURG Electro: Het huis aan de rivier. Schouwburg: De gesluierde Maja. OOSTBURG Ledel, 20 uur: De slag om Stalingrad. SAS VAN GENT Olympia theater, 20 uur: 'n Dorpsschandaaltje. TERNEUZEN Luxor, 20 uur: Bureau zedenpolitie. Concertgebouw, 20 uur: Verboden jungle. VLISSINGEN Alhambra: Verboden spel. derstu thuis ge siei trekke sen haddei begree want van een af tratiek waar heid g< De het op een door enige ïlek kamp kon Maai nen de Aca in Wai werd komst in het begoni naar nog uit dat Als do komen maal schrik het an omdat

de Stem | 1954 | | pagina 2