u DE LENTE in het inundatiegebied WALCHEREN Z-.VLAA N DEREN ZUID-BEV ELAND Steeds meer medeleven Chefarine 4 R.K. Kleuterschool te Breskens krijgt geen subsidie Nuttige wenken voor telers ,.in het zout Fröbelschool zal worden herbouwd Uw hartewens vervuld! FANTASTISCH LAGE PR IJ ZEN Broeder EGBERTUS 25 jaar geprofest Viervoudige werking met geneeskracht JAN NAAYKENS BEKROOND 't Politiek Forum te Goes cacao TONEELSPEL IN GROTE STIJL AGENDA HEDEN MORGEN DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 7 APRIL 1954 ]~)E RAAD der gemeente Breskens kwam bijeen. Bij de ingekomen stuk ken en mededelingen vraagt de nee- ae Feijter de mogelijkheid onder de Ogen te zien om meer bouwvolume te krijgen voor de jaren 1954 tot en met 1956. Een verzoek van de „Bond van Mobilisatieinvaliden en hun r.aoe- staanden". om subsidie wordt voor ken nisgeving aangenomen Art. 31 van de Woonruimtewet 1947 dat de mogelijk heid schept, om tn bepaalde gemeen ten deze wet geheel of gedeeltelik buiten toepassing te laten, wordt niet van toepassing verklaard. Het in de vorige vergadering van de raatl aanvaarde ontwerp van het we- deropbouwplan voor gronden, gelegen aan de Kijkuit, Dorpsstraat (ged.) Vo gelenzang/ Weijkmanlaan, Scheldekade (ged.) en Papendrecht (ged.) dat inge volge art. 3 der Wederoubouvewet ter inzage heeft gelegen, wordt onveran derd vastgesteld. De gemeentewerkman, op arbeids contract A.l. de Kramer wordt met al gemene stemmen tn vaste dienst be noemd met ingang van 1 April 1954. Bij het punt rekeningen 1951 en .952 van net Vismijnbedrijf. vraagt de heer van Oostenbrugge. of het mogelijk is do aannemer van de nieuwe vismijn te verplichten alsnog verschillende voor zieningen te treffen, zodat de vismijn geheel in orde komt. Het volgende punt van de agenda vermeldt het voor stel van burgemeester en wethouders hen te machtigen tegenover een huur der van gemeentegrond aan de Dorps straat. t.w. de fa. Klaaijsen, die op deze grond een opstal heeft staan, tot procesvoering over te gaan. indien de huurder na verloop van de gestelde ter mijn. deze opstal niet wil afbreken. De heer de Feijter breekt een lans voor de fa. Klaaijsen opdat zij niet on verwachts voor het feit zal komen te staan, dat zij geen opslagplaats heeft voor haar producten. De voorzitter ant woordt, dat de grond, waarop de opstal staat, jn de naaste toekomst voor wo ningbouw gebruikt zal moeten worden. Natuurlijk zal het college van burge meester en wethouders van de haar te verlenen machtiging geen misbruik maken. ONDERWIJS INGEVOLGE de Lager Onderwijswet werden de werkelijke uitgaven van het openbaar Lager Onderwijs over het tijdvak 1948 tot en niet 1952 vastge steld op f. 15897,68 en de voor dat tijd vak voor het openbaar lager onderwijs beschikbaar gestelde bedragen worden vastgesteld OP f. 16035.87. De bedragen der exploitatievergoeding voor het bij zonder lager onderwijs over 1952 wor den als volgt vastgesteld: 1. School met de Bijbel: bedrag der vergoeding f. 2485.12; bedrag der voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven f. 2555.73; 2. R.K. Lagere School: be drag der vergoeding f. 792.bedrag der voor vergoeding in aanmerking ko mende uitgaven f. 812.29. WETHOUDERS-WEDDEN DIJ het punt verhoging wedden wet- houders vraagt mevr. Niermans- Gossije of niet demogelijkheid bestaat om de wethouders in een hogere klas- (Advertentie) Bijzondere voorjaarsverkoop in het GROOTHANDELSGEBOUW (ingang A t.o. D.P.) Rotterdam. De prachtigste BONTMANTELS voor 12 dagen verlengd. Nog slechts tot en met DONDERDAG 8 April. Zomer CREDIET-SERVICE aankoop worden op vertoon 2 dagretours vergoed. o°n Se van bezoldiging te classificeren, aangezien zij de beloning voor het vele werk der wethouders maar schamel vindt. De voorzitter antwoordt, dat de mogelijkheid hiertoe bij Ged. Staten aanhangig gemaakt zal worden. Het volgende punt der agenda be treft de bouw van 'n nieuwe Wilhel- mina-frobelschool. De oude schoof, die eigendom was van de Bewaarschool vereniging, werd in 1944 verwoest. De vereniging is niet bij machte om de bouw van een nieuwe school, die aan merkelijk meer zal kosten dan het be drag der te verwachten oorlogsschade zelf te financieren. Besloten wordt niet wijziging van de aanvankelijk door B en W. ingedien de voorstellen, die niet inhielden de overname der exploitatie: l. de her- bouwplicht van de Wilhelmina-bewaar- school over te nemen; 2. een drieklas- sige schooi (2 leslokalen en 1 speello kaal) voor rekening der gemeente te bouwen; 3. de exploitatie van de school van de Bewaarschoolveremglng over te nemen. Naast het bedrag der te ver wachten oorlogsschadevergoeding, ge raamd op f. 21000.zal voor de fi nanciering van de resterende kosten der school, waarvan de bouwkosten ge raamd worden op f. 50.000.behou dens goedkeuring van Ged. Staten be schikt worden over een gedeelte van de reserve uitkering Ondernemingsbe- lasting. Het sluitstuk van de agenda, behou dens de traditionele rondvraag, werd gevormd door een verzoek van het R.K. kerkbestuur om subsidie in de exploi tatie van de door het kerkbestuur te stichten kleuterschool, benevens een bijdrage in de stichtingskosten. Na breedvoerige discussie tussen het col lege van burgemeester en wethouders en het raadslid, de heer Goethals. wer den beide verzoeken, na stemming, con form het voorstel van burgemeester en wethouders, afgewezen. Tegen het voor stel van burgemeester en wethouders stemden de heren Goethals, Seuss en van Oostenbrugge. NUMMERBORD op veerpont losgeschroefd Het is niet ondienstig, dat de auto mobilisten, die gebruik maken van het veer Vlissingen-Breskens, bij het ver laten van het schip even nagaan. of de nummerborden nog op hun wagens zitten. Kortgeleden is n.l. ontdekt, dat een nummerbord van een tank wagen tijdens de vaart was losge schroefd. Men kan er rustig van uit gaan. dat de dader er een speciale bedoeling mee heeft. Waar het num merbord is terechtgekomen kan moe- lijk worden nagegaan, maar dat er een onbevoegd gebruik van wordt ge maakt moet worden aangenomen. Op St Marie te Huijbergen X/ANDAAG herdenkt broeder Egber- tus op St. Marie te Huybergen, zijn zilveren professiefeest Het zal op feestelijke wijze worden gevierd op 29 April. Broeder Egbertus, geboortig uit Hulst is lange jaren werkzaam geweest in het Willibrordushuis te Breda Vele oud-pupillen van dit gesticht zullen zich zijn onvermoeibare werkkracht nog wel herinneren. Hier reeds toonde hij zich ook een groot dierenvriend, die met de jongens duiven, kraaien, eksters, konijnen enz. kweekte en ver zorgde. Sinds enkele jaren is hij werkzaam op St. Marie, waar hij o.a. de zorg op zich heeft genomen voor een twee tal hertjes, mogelijk een bescheiden begin van een toekomstig hertenpark. Herdenking op Franse begraafplaats te Kapelle Het ligt in de bedoeling van Le Souvenir Francais Comité des Fays Bas om op 15 Mei a.s. een her denkingsplechtigheid te houden op de Centrale Franse Militaire Begraaf plaats te Kapelle. Deze plechtigheid, waarvoor ook af gevaardigden uit Frankrijk zullen ko men. zal gehouden worden om half twaalf. Het ligt in de bedoeling voor af een samenkomst op het gemeente huis te Kapelle te houden. i Advertentie) [AE VOORLICHTINGSDIENST van het Rijksconsulentschap voor tie tuinbouw heeft een uitvoerige studie gemaakt van de voorwaarden waaronder in het inundatiegebied de beste resultaten bekomen kan nen worden voor de groenten- en bloementelers. DE GROENTEGEWASSEN ]~~\EZE kan men indelen in drie groe- pen, namelijk de weinig zoutge- voelige. de matig gevoelige en de Sterk gevoelige groentegewassen. Tot de weinig zoutgevoelige behoren: prei, selderij, postelein, kroten, radijs^ boe renkool, witlof, spinazie, herfstbloem kool, savoye kool, spruitkool. Alle ge noemde gewassen zal men in 1954 kunnen telen. Men moet er op bere kend zijn dat de groei niet zo gul zal zijn als voor de inundatie. Komt er een zgn. natte zomer met veel donke re dagen, dan zal de teelt beter sla gen dan in een droge zeer zonnige zo mer. Met gieten kan men nog wel wat bereiken. Tot de matig zoutgevoelige behoren: andijvie, bloemkool, wortelen, uien, natuurtomaten, rode kool. witte kool en tuinbonen, in de tuinen welke reeds in de zomer van 1953 zijn droog- gekomen kan men bovengenoemde ge wassen wel telen, doch de teelt van deze gewassen zal meer teleurstelling geven. Over het algemeen bevat oe grond in de tuinen rond de woningen meer zout dan het bouwland in ue omgeving. De oorzaak van dit hogere zoutgehalte is meestal de veel slech tere ontwatering. Bij het herstel van de woning en bij de opruimingswerk zaamheden is er veel over de grond gelopen. Vast in elkaar gelopen grond blijft langer zout. ZIJN WERKELIJK ONTROERD door de talloze stoffelijke binken van medeleven met de Poolse kinderen in Duitsland, de tienduizend stum- perdjes, die wij in onze bliksemactie van één week willen gaan helpen. Hier volgen weer de initialen van de gevers. Zorg, dat morgen uw naam hier ook bij staat! Stad Breda: A. de J., v. L., v. D., J. A., A. St. (3), A. vd Br., Anneliese Sch., P. vd N.t Louis v. Sp., v. D., W. J., R., L. St. (2), J. v. B., L. (2), B.. C. S., V., vd L., V., G. H., A. V., M.. V., V., A. B„ W. (4)., V., Nelleke en. Ineke vd L., G., St. (2), Gr., vd Str., B., V., vd O.. C. D., A. vd R., Jantien en José P., Pers. St. Franciscusschool, Se., T. W., M. Sch., Th. BI., P. vd W., C. L. (2). J. E.. N.N., P. B., S., Mr B. (4), J. B., Elsje N., Frank N., D. F., Bea de K., J. V., H. H., O. M., de Kr., Lia en Barbara W., N., Ph. G., A. vd K., V., T. N., de V., mevr. E., de J., H. B., Dz., Marijke en Henny K., N.N., P. M., L. S., Dr C. K., Elisabeth Stich ting. Leerlingen St. Jozefschool (17), J. vd B., R. (2), Spr. (3), Ad en Piet, Elsje T., H., v. E., Margje T., Joke en Ma rianne, Br. (2), v. G., Louis Sm., Gr., Marijke Br., C. vd R., B.. N.N., Wille- brordushuis, vd L., Ra., vd G.. V. (3), Geldbedragen: Jos vcf N. 1-, N.N. 1.-, B. D. 10.-, P. L. 5.-. Dames K. 4.50. L. P. 5.- (voor de 20-jarige Maria), C. J. L. 5.-, Ass. Bedr. v. M. 25.-, N.N. 10.-, C. vd P. 2.50, vd W. 2.-. W. C. 10.-, M. B. 5.-, Bis dom Breda 25.-. K. 3.-. N.N". 2.-. N.N. (voor Maria met long-tbc) 3.-. N.N. 2.50. Bergen op Zoom: P. (4), Dimphy R. 2.-, de B.. J. van T., A. B N.N. Nieuw- Vossemeer: J. van G., Fam. van G., F. van G. (Hogendijk), Joke H. Heense Mo len: C. R. van S. Welberg:' 3 pakk. van 3 meisjes S., L., V., S. Steenbergen: P. de B. 1.50, v. M.. v. M.-H. Halsteren: de L. Putte: 5 x N.N., H. V. Dassen: M. v. H„ v. St., Kind. R., J. R., Vijf vriendin nen, L. St.. S.-de G., M. O., W. A. P., A. v. S., G. Sch., H. Sch., Toos Sch., C. A. H.. J. v. D., J. W. H., J. V. Made: D. v. H. Dongen: J. J.. J. v. L., v. L., dames S., J. T., W. A., H. IJ. W. L., A. v. D.. A. V., C. V.. K. V.. Liesje de B., G. M., Kabou terkring St Jozefparochie (zes stuks), N.N. Waalwijk: A. W., Wed. A. vd H., P. v. D., P. v. S. (2 stuks). A. v. N., José St., Willy St., P. St., Mientje Sch., J. Sch.-vd P., W. Sch., Magda de Gr. Kaatsheuvel: J. v. B., J. v. B.-J.. N.N., P. M. Geertruidenberg: P. vd H., N. vd H. C. vd H., M. vd H., C. d H., H. H., C. W. C., J. W. S„ J. H, Sp., F. M. (2 stuks), C. vd Kl. (2 stuks). Middelburg: A. en I. vd H., en W. J, S. Goes: M. W. V., fa. H. V., fa. P. J. C., A. B., Borssele: M. B. 's-Heerenhoek: L. W., fam. R., L. G., fam. P. Heinkenszand: J. G. en J. K. Kwadendamme: M. de J. Lewedorp: C. R.. C. de B., M. R., A. O. en J. P. Nieuwdorp: Fam. H. Nisse: N.N, Ovezande: J. G. en C. K. ElZewoutsdijk: fam. B. 2.50. Zegge: fam. v. M., fam. v. M. Oudenbosch: A. S. Steenbergen: Kapelaan M. Kruisland: fam. M. Hoeven: A. en F. C. Roosendaal: J. L. Philippine: p. D. V., T. N. de W., J. de R. Graauw: J. H. P. S. 2.-. L. v. L fam. W. Sint Jansteen: G. V., L. B., F. V Ch. S., E. V. Terholen: fam. B., J. v. D. (2), F. de C. Kapellebrug: M. v. d. B Lamswaarde: J. V., fam. B., J. P. Kloos- terzande: J. J. E., N.N., fam. D. eerw. Zusters (3), P. S. Clinge: V. T„ G. L., G. V. v. V. S. 7.50, A. J., 3 Jongens, L. S J. vd V. Hulst: Treesje vd E., R. H., A. de P., Ph. vd B., mevr. D.. kinderen V., G. de B. (2), J. vd A. (2). R. F., A. v. G (6), N. vd W., Jacky v. M. 10.- voor Ma ria t.g.v. zijn verjaardag. Kuitaart: c. v. R. Heikant: E. v. G. (2), Boschkapelle: N.N. Westdorpe: R. v. H. Koewacht: J. de G. Ossenisse: H. Hontenisse: J. J. Onbe kenden: 2 x N.N. Terheijden: T., Sn Fransje M., F. v. O., wed. H. L., B. V., M. D.. J. D. H. H.. A. R., Sientje C Jeanneke N., R., N.N. 5.-, Etton: Tiny v. S. J. R. (2). Wagenberg: K. N. B„ Gr. M. Oosterhout: B. de W., Cr., K., M. V., R., V., N.N.. H. (2), J. de H., P. H.t G. M. V., De K. A. S., Rijsbergen: H. v. A. Zundert: Jac. R. 10.-, N.N. 25 -, Den Hout Kn., v. A.. Mv. G., C. v. A., P. v. V. Br., K. 2 x, B. Teteringen: de R., St.. J H., N.N. (5 x). Gilze-Rijen: A. R., Adri T., J. J., A Th., P. vd D. Prinsenbeek: v. d. Br. Hooge en Lage Zwaluwe: W. G. L. (2). B. W., P. v. R. H., N. H. Chaain: F. M., Kinderen N., V. (2), O., v. B. 25. Klundert: H. N. (2), H. V.. S. Tilburg: dames F. Onbekend: P. B., 10.-, 5 x N.N totaal 49.-. Drimmelen: G. H. 2.50, Don- gen: C. J. v. B. 10.-, Goes: fam. L. 10 St. Kruis: P. S. 10.-, Aardenburg: D. 5.-, Geertruidenberg: A. vd Br. 2.50. Tot de groep van sterk zoutgevoelige groentegewassen behoren: bonen, erw ten. kropsla, augurken, komkommers en aardbeien. Over het algemeen moet dan ook ontraden worden om de laatstgenoemde gewassen in 1954 te telen. Is het een zgn. natte zomer, dan kan het meevallen. Begin Augus tus zou men dan op bescheiden schaal een proef kunnen nemen om wat aardbeien te planten. Aardappelen groeien matig op zoute grond, doch zijn van een zeer slechte kookkwali- teit. DE bloementuin fhVER de zoutgevoeligheid van Moe- men is minder bekend dan van groenten, daar er geen proefvelden met siergewassen zijn aangelegd. Het geen hierover wordt meegedeeld, be rust op waarnemingen in de voorma lige inundatiegebieden. Alereerst wordt gewaarschuwd om voorlopig geen dure bloemplanten en heesters te kopen. Vooral de groen blij vende coniferen zijn erg teer. Plant bij voorkeur in het voorjaar en niet in de herfst. In 1954 zal men zich te vreden moeten stellen met wat een voudige en sterke bloemplanten, welke niettemin de tuin tocli een fleurig aanzien kunnen geven. Wacht met de definitieve aanleg tot 1955 en zo no dig tot 1956. Om te beginnen kan men wat viooltjes, vergeetmijnietjes, primula (bakkruudjesj en Bellis (cu- ra?aosjes) planten. Met zo nodig wat gieten zullen deze het wel doen en U doen genieten van hun bloemenpracht. Als bolgewas kan men in April gla diolen poten. Deze zijn tamelijk sterk tegen zout. In de herfst zal men reeds tulpen, crocussen en narcissen kunnen poten. De zaaibloemen welke U voor 1954 worden aangeraden, zijn: goudsbloe men, zomerchrysanthemum, portulaca, leeuwenbek, strobloemen, statice, ciar- kia, O. I. kers. korenbloemen, gypso- phila ep zonnebloemen. De een zal het beter doen dan de ander, doch in 1953 werden ze m de reeds vroeg drooggekomen gebieden geteeld en hebben het tot bloei ge bracht. Petunia, lobelia en ageratum groeien ook tamelijk goed op grond die nog wat zout bevat, doch deze moet men niet zaaien; men kan deze beter als plantjes kopen bij de bloe mist. Dahlia's groeien ntet zo oest op zoute grond, de stengels blijven kort. Wil men deze toch telen, dan regelmatig water geven ln de zomer. De volgende vaste planten kunnen reeds dit voorjaar worden geplant: chrysanthemum, nerfstasters. armeria (Engels gras), artemisia (bijvoet), daglelie, margriet, helianthus. kleine zonnebloempjes), statice. Men doet be ter om dit voorjaar nog geen dure vaste planten te kopen. Wacht tot het voorjaar Van 1955. In verband met het dichtslempen van de grond tijdens de winter doet men beter om niet in de herfst te planten. Met het planten van bloemheesters kan men ook beter nog een jaar wachten. Laat de grond eerst goed ontzilten en verbeter de structuur mei gips. turfmolm en stalmest. Hetzelfde aeldt voor het planten van vruchtbo men en bessen. Men schiet er niets mee op door nu al een boom te plan ten en deze met kunst en vliegwerk in het leven te houden. Wanneer de bo men een jaar staan te kwijnen, zal zich dit later ongetwijfeld wreken door verminderde groei of zelfs af sterven. (Advertentie) Eik tablet Chefarine „4" bevaf extra geneeskracht, dank zij de samenwerking van 4 wereld beroemde geneesmiddelen. TEGEN PIJNEN en GRIEP - 20 TABLETTEN 85 c» In prijsvraag voor amateur toneel ENE Bond van Nederlandse toneeluit gevers en de vereniging van Ne derlandse toneelschrijvers hebben in dertijd een toneelprijsvraag uitge schreven ten dienste van het amateur toneel. Thans is de uitslag bekend ge maakt. Drie prijzen elk ten bedrage van f 600.—. zijn toegekend aan E S. Wil- lartz voor een comedie in drie bedrij ven. getiteld ..Rumignvaan A. van Suvlen (pseudoniem/ voor het blij spel in drie bedrijven Ik weet. ik weet wat jij niet weet" en aan Jan. Naaykens voor de comedie in vier bedrijven „Kapitein Venijn.' 'it Keur van sprekers MO DE Statenverkiezing, waarvan voor het kath. volksdeel in Zee land zoveel afhangt, nadert, is het zeer verblijdend, dat de K.R.O. met zijn Politiek forum ook naar ons ge west komt A.s. Vrijdagavond wordt het te Goes in „Slot Ostende" gehouden. Het zal in ruime mate voorlichting geven op politiek gebied. Het forum is samengesteld uit mevr. Luyckx-Sleifer en uit de heren dr. Albering, secretaris der KVP; oud minister. prof. Gielen; J. Peters; mr, dr. Mes. lid van Ged. Staten en M. v.d. Himst. lid der Eerste Kamer. De twee laatsten zijn uitgenodigd om vragen van meer gewestelijke aard te beantwoorden. Voor alle katholieke kiesgerechtig den is de toegang vrij. Als voorzitter treedt de heer Paul de Waart op. STUURDE U AL EEN PAKJE VOOR EEN POOLS KIND? ERE MEDAILLE VOOR JUSTITIE-AMBTENAAR C. Engelsman te Middelburg onderscheiden rb£ HEER c. EnEclsjuan, bureauchel op het kantongerecht te Middel burg, die li'.i jaar aan deze instelling is verbonden, ontving ter gelegenheid van dit jubilé van de ambtenaar M. O., mr Schenkenberg van Mierop, de mededeling, dat II.M. de Koningin hem de eremedaille in goud, verbonden aan de Oranje Nassau-onde verleend had. Namens de minister van Justitie bood mr van Mierop hem gelukwensen aan en memoreerde de verdienstelijke loopbaan van de jubilaris. Ook ae kantonrechter mr Moolenburgh, sprak de heer Engelsman zeer waarderend toe. MIDDELBURG RESTAURATIE VAN DE LANGE JAN VORDERT Het restauratiewerk aan de Lange Jan vordert zienderogen. Momenteel wordt gewerkt aan de natuurstenen balustrade op de omloop bij de wijzer- borden. De acht grote pilaren op de hoeken zijn reeds gesteld en nu wor den ds eveneens natuurstenen leuningen tussen de pilaren aange bracht. Het tijdstip, waarop dit werk gereed zal zijn. hangt af van het tem po. waarin deze Franse steen (welke kant en klaar bewerkt op het terrein wordt aangevoerd) zal arriveren. Is de balustrade eenmaal gereed, dan kan een begin worden gemaakt met het weghalen van de houten stei gers. die het onderste gedeelte van de toren nu nog bedekken. Dit zal be trekkelijk vlug kunnen gebeuren omdat er aan de muren welk nog door de steigers aan het oog zijn onttrokken, weinig meer te doen valt. Men hoopt ermee klaar te zijn voor de gedenk dagen en het koninklijk bezoek eind Juni a.s. Dan rest nog het aanbrengen van een tweede balustrade voor de onder ste omloop op de plaats, waar nu de steigers beginnen. Daarmede zal nog wel enige tijd gemoeid zijn en er kan niet eerder mee begonnen worden dan nadat de bovenste steigers zijn weg gehaald, Binnenin wordt gewerkt aan het aanbrengen van het gewelf onder de toren. Het is de bedoeling, dat ook hier voor de gedenkdagen de steiger zal zijn verdwenen. Tenslotte is in de Nieuwe Kerk kortgeleden begonnen met het mon teren van het grote orgel. Ook dit is een zeer tijdrovend werk. maar ge hoopt mag worden dat het orgel tij dens het bezoek van Koningin Juliana op 25 Juni a.s. zal kunnen worden bespeeld. HET GELD ZAT IN DE LINKERSCHOEN De Middelburgse politie heeft pro ces-verbaal opgemaakt tegen de 26- jarige vrouwelijke kantoorbediende J. J. J. F., die getracht had geld te ont vreemden van ha^r werkgever L. G.. die een dameshandwerkenfabriek drijft. Zij moest vorige week naar de bank om een bedrag van f 150,(een bankbiljet van 100 en van 50 gulden) te wisselen, maar kwam terug met de mededeling, dat zij het geld had ver loren. De werkgever, die dit niet ver trouwde, nam de politie in de arm en deze liet de jongedame op het bureau komen. Zij ontkende het geld te heb ben weggemaakt. Daarop werd zij door een dame gefouilleerd met het resultaat, dat het geld in haar linker schoen werd gevonden. Toen moest zij wel bekennen. Zij vertelde het geld voor zichzelf te hebben willen ge bruiken. vergadering voor te stellen de contri butie te verhogen. (De kas van de af deling is bijna leeg). Ook de leden werving werd weer eens uitvoerig be sproken. Onze afdeling telt maar 69 leden. Voor het bestuur en de zich aangemelde propagandisten komt er dus veel werk. (Advertentie) een klein kopje een groot genot! TERNEUZEN Raadsvergadering Op Donderdag 8 April a.s. komt de gemeenteraad in openbare vergadering bijeen. Sluiskil Schoepvaartdrukte, Naast ae steeeds regelmatige drukte, die aan de kade van de beide fabrieken heerst bij het beladen of lossen van de bin nenvaartschepen, zo geldt dit deze week aan de kade van de Azote voor de zeevaart. Maandagmorgen lagen daar een tweetal kustvaarders om ge laden te worden met zakken kunst mest. Het waren het Duitse s.s. Neu- wied en het Ned. s.s. Ahoy. Bovendien arriveerde Zondagavond een grote Italiaanse zeeboot, het s.s. Volonta, die een lading pyriet aanbracht, be stemd voor de C.N.A. l'aasactie. Evenais voorgaande ja ren zal er ook dit jaar door de meis jes van het jeugdwerk een paasactie gehouden worden voor de zieken van onze parochie. Deze week zal men bij de parochianen een inzameling hou den, vooral fruit, eieren en overige versterkende middelen zijn voor onze zieken bijzonder weikom. De meisjes van het jeugdwerk zorgen op hun beurt, dat de gaven netjes in mandjes verpakt, bij onze zieke mede-parochia nen terecht komen. Sas van Gent Advertentie) AUTO SLIPTE In de nabijheid van de Coöp. Beet- worte/suikerfabnek heeft een aanrij ding plaats gehad, welke door oplet tendheid van de chauffeur van een uit de richting sas van Gent komen de personenauto nog goed afliep. De 74-jarige J. J. de Leux wandelde mid den op de verkeersweg in de richting Driekwart toen de eerder genoemde auto hem achterop kwam rijden. Of schoon de automobilist hard claxon neerde, ging de Leux niet van de weg af. waardoor de chauffeur plotseling moest remmen. Door de, tengevolge van regen, glad geworden weg begon de wagen te slippen, met het gevolg, dat de wandelaar tegen de stenen werd gesmakt. De te hulp geroepen GOES „De ivaaierpatiënce Het Rotterdams Toneel gaf in Schuttershof voor de leden van de ZVH een opvoering van Henri Troyats toneelspel „De waaierpatiënce". Het wefd een vertolking in grote stijl dank zij het meesterlijke spel van Magda Janssens, die de bazige oude mevr. Chasseglin met haar hart stocht voor het patiënce-spei, zo le vensecht weergaf, dat men vaak ver gat met toneel te doen te hebben. Charlotte Kohier blonk uit als de bejaarde gezelschapsdame, die geheel opgaat in haar dienende taak. In het verstarde millieu om deze twee vrouwen, komt de onrust binnen met de ziekelijke neef van de gezel schapsjuffrouw, Philippe, goed ge troffen door Ben Aerden. Als deze, tuk op mevr. Chasseglins fortuin, zien via de patience, in haar gunst dringt, ontwaakt de weerstand van zijn tante en spits het conflict zich langs vele dramatische scènes toe. Slechts Frits v Dijk. tevens regisseur, bracht als de vade- van Philippe, de komische noot aan. Het overvolle Schuttershof heeft de gehele avond door, volop genoten van dit subüeme spel. PAKJESDAG Vele bodenwager.s rollen op Dinsdag Goes binnen en heel wat daarvan stop ten gistermorgen voor ons bureau om pakken, de meeste van respectabele omvang, af te geven voor de Poolse kinderen die op een blijde Pasen wacn ten. De Zak van Zuid Beveland be gin: zowaar op de zak van Sint Nico- .aas te gelijken! Maar ook andere plaatsen laten zich niet onbetuigd en geven blijk van hun meegevoel en ondertussen wordt een der vertrekken van ons bureau een veem der weldadigheid. Een initiatief dat ons bijzonder ver raste was dat het hoofd van onze Goese Ulo-school, de leerlingen uitno digde om geschenkjes mee te nemen, om daarvan dan een of meer pakken te vormen. Dat moet wel een succes worden! Waardevolle pakketten, sommige voor een heel gezin, ontvingen wij ook van Goese zakenlieden en de Poolse aalmoezenier wacht nog een tweede zending religieuze artikelen van een andere Goese firma, Zo moet het gaan! Yerseke AFSCHEID VAN ADJ. ROOSE In hotel Nolet is officieel afscheid genomen van de groepscommandant der rijkspolitie, de heer J. Roose. die de dienst met pensioen gaat verlaten. Majoor van Ballegoyen de Jong. dis trictscommandant. sprak zijn plichts getrouwe ondergeschikte hartelijk toe. welk voorbeeld door verschillende an dere aanwezigen werd gevolgd. Bij het afscheid waren ook de bur gemeesters van Yerseke. Kruiningen. Rilland enKrabbendijke en heel wat collega's van de sympathieke politie man aanwezig. Hij ontving tal van souvenirs. geneesheer moest een hoofdwond con stateren. Het slachtoffer is naar zijn woonhuis overgebracht. W estdorpe HEITJE-KARWEITJE VOOR HET POOLSE KIND Ieder jaar wordt door de verken ners en gidsen in het gehele land een actie gevoerd „Een heitje voor een karweitje''. Dit jaar is deze actie lan delijk vastgesteld voor het tijdvak van 20 tot 24 April a.s. De gidsen, verken ners en welpen van Westdorpe heb ben met goedkeuring van bet Natio naal Hoofdkwartier van de Katholie ke Jeugdbeweging besloten, om deze actie te houden op Zaterdag 10 April en de opbrengst te bestemmen voor de hulpactie „Voor het Poolse Kind" georganiseerd door het „Dagblad De Stem". Op deze dag zullen 's-morgens om 9 uur de meisjes en jongens zien bij de inwoners melden, voor het op knappen van diverse karweitjes. Voor het geld dat zij op deze manier ver dienen zullen pakketten worden ge maakt voor de Poolse kinderen, die in kampen verblijven in West-Duitsland. Het is te hopen, dat een en ander zeer goed zal slagen, en dat de ver richte karweitjes royaal zullen wor den beloond. AXEL CONTACTAVOND STEUN WETTIG GEZAG In het R.K. Gezellenhuis aan de Walstraat werd door de plaatselijke commissie Steun Wettig Gezag met de vrijwilhgers van de reservediensten, de nationale reserve, de reserve rijks politie en de marechaussee-reserve en hun dames een contactavond gehou den. De bijeenkomst, die goed bezocht was werd geopend door de secretaris, van SWG die in het bijzonder verwelkomde de nieuwe districtcommandant in Zee land. de heer Speek, kapitein Fas- saert en de secretaris van de prov. comm. SWG de heer de Kam. De bijeenkomst wera aangevangen met een culturele film: Toscanini's vrijheidssymphonie, waarna de dis trictscommandant aan 11 vrijwilligers van de nationale reserve een diploma uitreikte van geoefend soldaat. De dis trictscommandant wenste de geslaag den daarmee geluk en spoorde aan om met toewijding en lust verder te gaan. De voorzitter der vergadering wenste de geslaagden in een kort speechje eveneens geluk met het bereikte resul taat. Vóór de pauze, die op gezellige wij ze verliep, sprak de heer de Kam een kort opwekkend woord waarin hij de noodzakelijkheid van de reservedien sten uiteenzette en aanspoorde tot aan sluiten. Vervolgens werd door liet ensemole „De Zangmerels" uit Sluiskil onder leiding van dhr Hallegraeff, een mooi programma van zang en muziek en enige schetsjes in samenwerking van vrijwilligers der nationale reserve op vlotte wijze afgewerkt. Een en ander viel zeer in de smaak. Deze belange loze medewerking werd zeer op prijs gesteld, waarvan een pittig applaus getuigde. Nadat nogmaals een film was ver toond werd deze prettige vergadering, die goed geslaagd mag heten, gesloten. Clinge Geslaagd De Wachtmeester der Rijkspolitie Th. Lourens slaagde 'e Utrecht voor het Diploma verkeers politie. St, Jansteen KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING Mej. Angelina Peters is 40 jaar in dienst van de familie de Kerf alhier. Ter gelegenheid van dit zeldzame ju bileum heeft burgemeester J. Reuser haar een koninklijke onderscheiding uitgereikt, namelijk de bronzen ere medaille verbonden aan de orde van Oranje - Nassau. Geslaopd, Onze dorpsgenote mej. Elly Ca.le, slaagde te Tilburg voor het examen stenografie, 130 lettergrepen per minuut. Niéuw-Namén VERGADERING BESTUUR K.V.P. Het bestuur van onze afdeling der KVP besloot onder meer aan de ko mende verkiezingen der Provinciale Staten en de daarbij komende recla me zijn volle medewerking te verle nen. Aan de leden die vooraf een cir culaire is gezonden zal gevraagd wor den een flinke bijdrage te storten in he: verkiezingsfonds. Besloten werd om m een eerst volgende algemene R.K. LEESBIBLIOTHEEK GESLOTEN Op Passiezondag is onze Bibliotheek gesloten. De deuren blijven dicht tot October a.s. Er is van deze mooie in stelling, die een heur van boeken be vat, een dankbaar en bevredigend ge bruik gemaakt. Cursus B.B. Te beginnen 7 April zal in het parochiehuis een cursus worden gegeven aan mannen en jon gens. die zijn opgenomen bij de Be scherming Burgerbevolking. De cursus loopt één jaar. Heikant EEN MOOIE TRADITIE GEBROKEN Zondag j.l. had in onze parochie de plechtige H. Communie plaats. Tot voorgaande jaren werden de communi canten steeds met de Fanfare van het patronaat naar de kerk gebracht en terug. Doch in verband met de Zon dagswet heeft deze mooie traditie geen doorgang kunnen vinden. Onze paro chianen hopen allen op wijziging van deze wet. zodat dit mooie gebruik in ere kan worden hersteld. Koewacht DE R.K. LAGERE LANDBOUW SCHOOL De R.K. Lagere Landbouwschool al hier, waar over in onze gemeente reeds zoveel is gesproken is thans in wording. Nadat in Oktober 1953 de lessen zijn begonnen, in het gebouw van de R.K. Vlassersschool, is men thans met de bouw van het schoolge bouw begonnen. Deze week zijn de fundamenten gestort. Het schoolge bouw komt op Het Zand naast de Vlassersschool. Verwachte thuiskomst Onze dorpsgenoot de heer Jozef Steenaert, sergeant Constabele bij de Koninklijke Nederlandse marine, hoopt eind van deze maand weer per vliegtuig in ons land terug te keren, na een 15 maan den lang verbüjf ln de Tropen, Nieuw Guinea. Geslaagd Aan de Technische school slaagde onze dorpsgenoot Rogér de Bock voor het examen machinebank werker en vaktekenen. Schoondijke SCHOLIERSTER AANGEREDEN Een Jeugdige scholierster uit Schoon dijke, Ineke Luteijn, werd ter hoogte van de hofstede van A. de Hullu langs de Rijksweg Schoondijke-Oostburg door een achteropkomende autobus van de S.B.M. gegrepen. Het ongeluk is wonder boven won der vrij goed afgelopen. Met een her senschudding en bloedende wonden kon het meisje, na onderzoek ter plaat se door dokter de Bruijckere, naar huis worden vervoerd. De chauffeur van de autobus treft geen schuld. (BENOEMINGEN BIJ R.L.W.S. Wegens vertrek naar elders van ir. P. Risseeuw is in diens plaats be noemd tot leraar aan de Rijksland- bouwwinterschool ir. Joh. Roest, leraar aan de R.L.W.S. te Meppel. Tot lid van de commissie, welke te Wageningen de examens zal afnemen ter verkrijging van de acte Landbouw kunde L.O. is benoemd de heer L. van Dijk, directeur van de R.L.W.S. al hier. IJzendijke RAADSVERGADERING De gemeenteraad komt op Donder dag 8 April a.s, 's-avonds kwart voor acht, voor de eerste maal dit jaar, in openbare vergadering bijeen. De lijvige agenda bevat neit minder dgn 33 pun ten o.a. benoeming besluit van het nieuwe raadslid P.S. v. Hijfte. benoe ming gemeentewerkman, enkele voor stellen m een bijdrage te verlenen in de kosten van aansluiting op het elec- triciteitsnet, de behandeling van enkele subsidie aanvragen, een verzoek aan ae Hengelaarsvereniging om „de Veste" in pacht te mogen ontvangen, het vaststellen van enkele ambtenaren ver ordeningen, voorstellen om de aanslui ting bij de Prov. Zeeuwse Schoonheids commissie gn de aansluiting bij de Cen trale Dienst in West Zeeuwsch-Vlaan- deren op te zeggen en het voorstel om een speeltuin aan te leggen. Breskens Vismijn- Visaanvoer op de vismijn in de week van 29 Maart tot en met 4 April 1954. 2383 kg export garnalen van 1.41 2.16. 20 kg binnenland gar nalen van 1.4026 kg bot van 0.16 205 kg schar van 0.36 0.59; 373 kg schol van 0,16 0.31; 102 kg tong van 1.41 l.ê8; 6 kg griet van 1.39 1.52. bede WINKELWEEK Voor het eerst zal ook te Eede een winkelweek worden georganiseerd en wel in de week van 17 tot en met 24 April aanstaande. Het is vooral de R.K. Middenstandsbond afd. Eede die hiertoe het initiatief heeft genomen. In plaats van de vroegere kleine win keltjes zijn er na deoorlog mooie en moderne winkels te Eede verschenen. Aan de winkelweek is een verloting verbonden ten bate van het Santos fonds. het fonds der T.B.C.-bestry- ding van de R.K. Middenstandsbond. SAS VAN G Olympia theater: 20 uur: Ivannoe. AXEL Het Centrum, 20 uur: Spel met de duivel. KOEWACHT J. Aerens. 15 uur: Schie ting op de liggende wip. Dansen bij Th, Missêghers. Bal bij A. Wauters. Schieting bij Albert Wauters, begm 3 uur. TERNEUZEN Luxor. 20 uur: De on zichtbare tegenstander. OOSTBURG Ledel, 20 uur: De micro foon is voor u. VLISSINGEN Ariënsgebouw, 19.30 uur: Vergadering EHBO. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 20 uur: Enoch Arden. GENT Kon. Ned. Schouwburg: San- ternes 1921. VU S SIN GEN Ariënsgebouw 20 uur: Vergadering KVP.

de Stem | 1954 | | pagina 2