De Spookkano Voor de zwijgende Kerk ,,Een póót u Groede krijgt hypermoderne VERKEERSTAFEL (RADIO AT EEN ONDERLIJKE ERELD 5 DERDE BLAD 2P ZIJN tientallen millioenen Christenen beroofd van de meest elementaire mensenrechten; gewetens- en godsdienstvrijheid. Gymnastieklokalen Serviele Kerk ONDER DE BERGSE PEPERBUS Telefoon onveilig Verkoping bracht bijna lialf millioen op PASGEBORENE MET TWEE TANDEN BEZINNINGSDAGEN OP BOUVIGNE Voor onderwijskrachten in Bredase diocees Ijverige en handige politieman Eén van de grootste van Nederland Brief stuk DE. William Byron Mowery ^ONDAG 4 April is het de gebeds dag van de Katholieken in vrij heid voor hun vervolgde broeders in het geloof. Daar heeft de H. Va der om gevraagd in Zijn encycliek Fu!»ens Corona van September 1953 waarin Hij het Mariajaar aankon digde, toen Hij, zich richtend tot de bisschoppen over de hele wereld, schreef: „Wij wensen vooral, dat in de gebeden, die aan God worden opgedragen tijdens de viering van het komende Maria-Jaar, gesmeekt zal worden, dat eindelijk de Katho lieke Kerk over de gehele wereld zich moge verheugen over de vrij heid, die haar rechtens toekomt.... Immers, eenieder weet, welke moei lijkheden de Kerk in vele delen der wereld doormaa' t; met welke leu gens, laster en beroving Zij wor stelt. Allen weten, dat in veie lan den, de herders der zielen zijn ver bannen, gearresteerd of zo worden aangevallen en bestookt, dat zij niet in staat zijn hun plichten na te ko men. Een ieder weet tenslotte, dat in diezelfde landen de Kerk haar eigen scholen en instellingen niet mag bezitten, dat de bisschoppen en priesters de christelijke leer niet in het openbaar kunnen onderwij zen, verdedigen of propageren.... en dat zij de jeugd niet in overeen stemming met de Christelijke leer kunnen opvoeden." Hier wordt in het kort getekend wat de berichtgeving in den brede gedurende jaren moest melden. Ook al is het tempo overal ver schillend, de tactiek is overal het zelfde: eerst een sfeer van onzeker heid en angst; aanvallen op de gees telijkheid in de pers, gestoorde godsdienstoefeningen, arrestatie of spoorloze verdwijning van pries ters. Dan wordt de Kerk haar eco nomische bestaansmogelijkheid ont nomen door in beslagneming van de kerkelijke fondsen en bezittingen. Is het eenmaal zover, dan wordt een eventueel bestaand concordaat ver broken. Het Episcopaat wordt het contact met de H. Stoel onmogelijk gemaakt. Daarna volgen de slagen in steeds sneller tempo. De Kerk verdwijnt uit het openbare leven. De scholen, het onderwijs worden communistisch. Nu breekt de eigen lijke vervolging voor goed los. Ar restaties en veroordelingen van bis schoppen, uitholling der interne kerkelijke organisatie. Verbod van godsdienstige boeken, censuur op de preken in de kerken, decimering van het priestertal en in beslagneming van de seminaries en kloosters. Dit is nog niet de laatste phase, want nog steeds bestaat de Kerk, zij het zwaar verminkt en getroffen. De laatste etappe betoogt de volkomen ophef fing der Kerk. zoals dat reeds is ge schied in de Sovjet-Unie en Alba nië, en thans geschiedt in China, met de daarop, volgende vervanging dopr een .nationale kerk", die in dienst staat van de bevordering van het communisme. Ofschoon de praktijk heeft uitgewezen, dat der gelijke nationale kerken volslagen mislukkingen worden is het toch duidelijk, dat de gelovigen een kudde zonder herder zijn gewor den. Niemand weet meer of de priester, die hij voor zich op het altaar ziet, werkelijk een katholiek priester is. Niemand weet of de man in de biechtstoel geen communis tisch spion is. Mensenrechten: het recht op de vrijheid van het geweten en van godsdienst. Bijna 200 kardialen, aartsbisschoppen, bisschoppen, ad ministratoren, vicarissen en prefec ten zijn gedurende de laatste paar jaar vermoord, gevangen of ver bannen. Het gaat nog iedere dag door. De Chinese communistische autoriteiten hebben in drie of vier jaren tijds zo goed als alle buiten landse missionarissen uitgewezen Dezer dagen kwam het bericht door, (Advertenties) dat de Poolse autoriteiten een pro ces voorbereiden tegen de wijbis schop van kardinaal Wyszynski, de kardinaal, die zelf ai gekerkerd is. Kardinaal Mindszenty, voor velen het symbool van de vervolgde Kerk, vierde 29 Maart zijn 62ste verjaar dag in een gevangenis, die zelfs zijn moeder niet bekend is. Mgr Beran, de aartsbisschop van Praag werd gearresteerd, omdat hij zijn geestelijkheid wilde vrijhouden van economische afhankfelijkheid van de staat. Kardinaal Stepinac, het slachtoffer van het communisme in Joegoslavië, verblijft in de pastorie van zijn geboortedorp en vormt het levende bewijs tegen de strak vol gehouden leugen der godsdienst vrijheid in dat land. Deze lijst is eindeloos uit te brei den met de vervolgingsgeschiedenis in de Sovjet-Unie, in de Baltische staten, in Albanië, Bulgarije, Oekraine, in Noord Korea en China... Denken we de komende Zondag bizonder aan al die geloofsbroeders, aan al die vervolgden, aan al die geknechten. Bidden we voor hen, offeren we voor hen. Moge de Heer hun moed schenken, om niet te wijken voor de pressie. Moge Hij de dagen van hun lijden verkorten! per provincie is nagegaan hoe veel klassen der lagere scholen wel ge bruik konden maken van een gym nastieklokaal, hoe veel niet. De verhoudingen liggen het slechtst in Noord-Brabant (met 1619, zonder 4250) en Limburg (met 1049, zon der 2320), het best in Noord Hol land (met 5857, zonder 1276) en Zuid Holland (met 6744, zonder 2408). Nu zullen in 1954 ongeveer 250 gymnastieklokalen gebouwd wor den. Hoe is de verdeling daarvan over de provincies? Krijgen die met de grootste achterstand het leeuwendeel? We vernemen het niet. JN DE Sovjet-Unie is de OrthO' doxe Kerk onderdanige diena- res van de Staat geworden. Slechts op die voorwaarde mocht ze blijven, leven. Hoe ver die serviliteit gaat, kan blijken uit een door haar uit gegeven kalender voor het jaar 1954, die een gids moet zijn voor de belangrijkste gebeurtenissen in het kerkelijk jaar. Hun betekenis wordt aangeduid door de grootte en het type van de gebruikte drukletter Welnu, acht van de voornaamste feestdagen zijn zuiver wereldse da gen zoals de jaardagen van Lenins en Stalins overlijden, de Sovjet-Le- gerdag enz. De dag van „Maria's Onbevlekte Ontvangenis" is in veel kleiner let tertype gedrukt, dan de „Dag van het Sovjetleger en de Vloot" op de zelfde bladzijde. De dagen van „Ma ria Boodschap" en „Palmzondag" zijn beide heel wat minder opval lend vermeld dan de „Internatio nale Vrouwendag" en het enige kerkelijke feest, dat volgens de druk in betekenis te vergelijken is met „1 Mei-dag" is Pasen. In 1944 werd ook zo'n kalender uitgegeven. Toen ging het erom de Orthodoxe Kerk in dienst te stel len van de patriottische propaganda en tevens de geallieerden wijs te maken, dat de godsdienstvrijheid was hersteld. Sinds vele jaren mocht de Orthodoxe Kerk toen weer eens wat drukken. Er stond op die kalen der geen woord over Lenin of over de Octoberrevolutie of welke com munistische herdenkingsdag ook.... Men behoeft de geallieerden nu niets meer wijs te maken! halfzware shag vnn topklasse 61GGELAAR S-Co N.V.. ROOSENDAAL [WJè d'een diepe zucht en een glimlach, vouwde Merieke de brief, die ze daernet zo vol aan dacht ad zitte leze dicht en stook die éél secuur tusse de spiegel, as Merijntje straks thuiskwam, zou 't ie sebiet in de gate krijge. 't Kon toch wonderlijk gaan in de wèreld! De errefenis van tante Mie zaliger, waar Merijntje zo op ad gevlast, en waar 't ie tante zo dikkels voor ad opgezocht, was op de om van acht en twintig cent uitgelope! Tante Mie ad ze der allemaal nog es lekker in late vliege, Me rieke kon 't er soms nog hardop in d'r ééntje om lache, as z'om de de leut daer in Steenbèrrege bij de notaris docht! Merijntje ad 't er jare lank sjaggerijn om g'ad. maar as 't ie deze brief zou leze, was 't er in éél 't krabbegat ze ker wel geen gelukkiger mens te vinde. 't Geval zat zo! Ome Fons, van Meriekes kant, die éél z'n leve bove de grote riviere as vrijgezel, boekouwer en kostganger ad ge leefd, kreeg op z'n ouwe dag, suust nou 't ie van een schóón pensioen kon gaan geniete, in eens vaart naar Brabant.. Ge zag daer in da nakende Olland geen éne bekende, en nou ome nie meer naar 't ketoor kon, en ok geen vrouw en kinders ad, die 't leve nog een bietje opvrolijkte, was 't ie aan 't tobbe gesloge. As Me rijntje en Merieke 't er over ééns konde worre, zou ome Fons graag bij zullie in komme wone, om in de dierbare stad nog een bietje van z'n ouwe dag te kunne genie te. 't Pensioen gong altij deur, en stillekes onder mekaar gezeed ad 't ie nog een ouwe kous, die aan de téén dik gestopt was. Ze most- te maar niks tege broers en zus ters van weerskante zegge, want as Merieke ome goed verzurgde, was later alles voor haar en Me rijntjeZe konde dan, as 't zover es was, élemaal vrijuit gaan, ome Fons was 't er uit z'n eige "over begonne, hij kon z'n geld en goed toch nalate aan wie 't ie zelf wou, en was as vrijgezel nerges aan gebonde. Drukte most Merieke der nie voor make, veruize was geen eens nodig, want ome zat 't liefst achter de plattebuis, in een ouw knus kot! Hij was in z'n lange leve zo veul aan liefde en wèrrem- te te kort gekomme, da 't ie ver langde naar wa d'ouwerwetse Bra bantse gezelligheid, want die kon de op een bovenuis, erges in Ol land toch maar nie vinde ziede! Voorcfa Merieke aan de schone belofte van ome docht, ad ze veul mè d'èrreme man te doen, die daer bij al z'n goeie geld, nog stie- kum zat te verkommere, en van grote éénzaamheid meschien nog stillekes voor z'n tijd zou zijn ge- storreve.Voor der eige was ze inééns beslote. De mèskes ware allebei getrouwd, en Toon was mè Maert onder dienst gegaan, ze konde mé mekaar nog een goeie ouwe dag gaan beleve! Een andere vrouw zou zeker tege twaaleve. al een éle tijd in 't ope deurgat èbbe staan blauwbekke, om 't grote nuuws gauw tege d'r vent te kunne vertelle. Merieke bleef rustig binne, en onderwijl Merijntje de brief las, gong ze kalm me 't ete klaarmake deur. Vroeger zou Merijntje een gat in de lucht èbbe gesloge, as 't over geld en errefenisse gong, maar mè de jare was 't ie veul wijzer geworre, en ad eindelijk lere in zien, da geld en goed maar mid dels ware om 't leve te diene. 't Echte geluk da van God kwam, was meer waerd dan een grote errefenis, een schoon pensioen, of een vette spaarpotOver de ta fel, waarop nou 't middagete stong te dampe, ad Merijntje ontroerd Merieke aangekeke, en wist ze da d'ome Fons welkom was.. „G'loof mar gerust da zo ne mens veul in z'n leve èd afgezien, om op z'n ouwe dag nog vaart naar Berrege te krijge", zee ze zacht.. Terwijl Merieke de tafel afruimde, docht Merijntje achterover in z'n ouwe zurgstoel geleund nog es aan ome Fons. 't Was ok al zo lank gelejeMerijntje en Me rieke adde toen nog op de school bank gezete, da d'ome Fons me d'een éél knap Bergs mèske op punt van trouwe ad gestaan.. In de bruidsdage, toen 't buite alles bloeide en zong was ze plotse ling ziek geworre, en vlak voor de trouwdag gestorreve. Deur jonge gezelle uit de buurt, mè witte strikskes en handschoene aan, was ze plechtig en eerbiedig naar 't kerkhof gedrogeop de kist ad alleen een prachtig bruids- beket van ome Fons gelege.... 's Avonds, ad 't ie as een ge- broke mens in 't kleine huske ge zete, waar alles gloednieuw voor de grote dag klaarstong, en 't glan zende feestkleed op 't blanke lake uitgespreid, nog op de stralende bruid lag te wachte Kort erop was 't ie naar Olland vertrokke. De meubeltjes ad 't ie onder broers en zusters van weers kante verdeeld, maar 't mooie trouwkleed ad 't ie bij z'n ouwe moeder in de blinkende kast ach ter gelateLater was 't ie maar zelde in Berrege meer gezien, al leen om z'n ouwers te begrave, en ad toen overal de femielje nog es opgezocht. Bij Merijntje en Me rieke ad 't ie ok een uurke ge zete. wonderlijk da 't ie nou net haar weer uitkoos om deur ver- zurgd te worre.. Er was nie veul meer klaar te make, ome Fons kon de knusse bedstee in 't voor- kamerke krijge, daer scheen 's morges al vroeg de zon deur de ruite.Merijntje en Merieke, die same naar Steenbèrrege gonge, om d'errefenis van tante Mie zaliger in ontvangst nte mene, reisde in ontvangst te neme, reisde nou ok weer same naar Olland, en brochtte ome Fons mè pak en zak mee! Een paar dage later liep 't ie al gezellig mè èMerijntje deur 't krabbegat te kuiere, liete der eige bij Roks op 't Spui schere. en gon ge ok es op de Bonte brug, bij d'ouwe schippers en badrave een praatje make. Ze ware allemaal blij da Fons na zoveul jare, toch weer naar de krabbe was ge komme! Daer ware al veul kaai- type verdwene, en die ware over- gcbleve, adde net zo goed as Fons ullie deel aan geluk en verdriet in 't leve meegekregeOver 't oud zeer van ome Fons wier nie meer gesproke, d'erreme jonge ad wel éél veul afgezien, anders was 't ie nog wel es tot de trouwdag gekommeOme Fons knapte bij de dag op, en wier deur de goeie verzurging nog stokoud Merijntje en Merieke kwame in betere doen, maar schepte der nooit tege de mense overop. Deur de broers en zusters wiere ze mè de nek aangezien, en daer kwam 't er géén éne meer over de vloer. Ome Fons vonde z'ok een wonder lijk zeeschip, wie trok 't er nou op z'n ouwe dag nog bij zo'n op schepper en geldwolf as Merijntje in? Na ome's dood viel 't er voor zullie niks te telle, daer adde die twee wel voor gezurgd! Een mens mag nou éénmaal nie alles zege, maar zullie stoke 't nie onder stoele of banke, z'adde ome Fons ronduit gezeed, nog gauw een póót uitgesnokt. CATO UIT BERREGE TAE JURIDISCHE commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft een wetsontwerp goed gekeurd, dat federale rechtbanken veroorlooft om bewijsmateriaal, ver kregen door het afluisteren van te lefoongesprekken, te aanvaarden voor gevallen, waarbij de nationale veilig heid in het geding is. Aanhangers van het wetsontwerp zijn van mening, dat het zo goed als zeker door het Huis zal worden aangenomen. ■"TE KORTGENE zijn gisteren in een openbare verkoping twee boerde rijen, totaal 70 ha., diverse percelen bouw- en weiland onder Kortgene en Wissekerke ter gezamenlijke grootte van ruim 52 ha. en drie woningen en erven te Kortgene verkocht voor f471.694,50. Al deze percelen behoor den tot een nalatenschap. De belang stelling voor deze verkoping was zeer groot. TE SYRACUSE is Woensdag een kind geboren, dat al twee tanden had. Volgens de artsen is het kind, een jongen, verder geheel normaal. De geschiedenis kent nog minstens een dergelijk geval Napoleon Bonaparte. WAN Dinsdagavond 27 April tot Don derdagmiddag 29 April komen onder wijzers en onderwijzeressen uit het Bisdom Breda samen op Bouvigne om hei Mariajaar te vieren. Verschillende bekende figuren zullen er het woord voeren, zoals Pater Drs. Eyckeler SMM Pater Dr. Knipping OFM, Prof. Dr. Hermans SMM, Pater Dr. Bless SJ en Mgr. Prof Dr. Feron. De spreekbeur ten zijn alle afgestemd op de verering van Maria. Bovendien zal er nog »en discussie-forum worden samengesteld, dat met de aanwezigen de Mariale op voeding behandelt. Er wordt een druk ke deelneming verwaent. f ROEDE maakt een mooie "kans straks een van de grootste, zo niet de aller- grootste verkeerstafel van Nederland In zijn bezit te hebben. Op vele scholen in 't land wordt verkeersonderwijs gegeven aan de hand van 'n ..nage maakte stad", compleet met huizen wegen, knooppunten, tunnels en ver keerslichten. TN Groede nu is wachtmeester A. L. van Ooijen ijverig bezig ten behoe ve van de jeugd en andere leergieri gen zo'n verkeerstafel te maken. Hij heeft zijn plan maar niet zo beschei den opgezet: het wordt een complete stad, geheel volgebouwd met huizen enz. uit bouwdozen, welke is neerge zet op een (demontabele) tafel van ongeveer 7 bij 214 meter! De politie man wordt bijgestaan door het hoofd van de school .de heer J. A. de Hul ster, die des wachtmeesters vernuft en verkeerskennis zo nodig aanvult en de helpende hand biedt bij het vol brengen van het enorme werkstuk. Ze hebben er al ongeveer 250 werkuren in zitten en het zal nog wel circa 3 maanden duren voordat ze kunnen zeggen „ziezo, het is klaar" Het werkstuk is echter de moeite waard er zo veel tijd in te steken. In een leeg lokaal van de school bijna gevuld door de grote verkeerstafel wordt het werk verricht. De „plana- logie" van de bebouwing doet gedeel telijk sterk aan Groede denken; men heeft de dorpskern ongeveer nage bouwd en de kerk lijkt inderdaad sprekend op de echte. Overigens is dit miniatuur-Groede uitgebreid met een hypermoderne bebouwing, een spoorweg met tunnels, een vliegvela (met echte vliegtuigjes en helicop ters) en een automatische verkeers leiding. Alle mogelijke verkeerspro blemen zijn er in verwerkt. De ver keerslichten vertonen beurtelings hun rode, witte en groene kleuren, dank zij een door de heer van Ooijen zelf ontworpen, uiterst vernuftig sys teem. Wanneer het werkstuk klaar is, wordt het op de zolder van het ge meentehuis geplaatst, waar de school jeugd, de rijpere jeugd en zelfs de vol wassenen die nog wel iets willen le ren, onderricht zal worden gegeven. Het is niet alleen maar een curiositeit, al is het natuurlijk aardig zich te kunnen beroemen op zo'n zeldzaam grote verkeerstafel, maar bovendien garandeert de heer van Ooijen's erva ring bij de verkeersbrigade een zeer vakkundige opzet, hetgeen de ver keerskennis van alle „cursisten" straks ten goede zal komen. ZATERDAG 3 APRIL 1954 HILVERSUM I, 402 M. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.00 V. d. kleu ters. 10.15 Gram. 11.00 V. d. z.eken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole-ork. 12.30 Land- en tuir»b. meded. 12.33 Salon- ork. en soliste. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Amus. ork. 14.00 Boekbesp. 14.10 V. d. jeugd. 14.20 Eng. les. 14.40 Amateursprogr. 15.15 Kron. v. letteren en kunsten. 15.55 Promenade- ork. en solist. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 V. d. jeugd. 17.55 Sport. 18.05 V. d. jeugd. 18.20 Journ. weekoverz. 18.30 Gram. 18.40 Regerings- uitz.: Atlantisch allerlei. Een en ander over de 14 landen van het Atlantisch Pact. 19.00 Nws. 19.10 Pianospel. 19.20 Pari. overz. 19.30 Gram. (Om 19.50 „Va der doet de vaat''. 20.05-20.15 „Het eerste lustrum v, d. N.A.T.O."). 20.25 De gewone man. 20.30 „Lichtbaken". 20.50 Gram. 21.00 „De werkers van het elfde uur", hoorsp. 21.50 Musette-ork. (22.05-22.15 Act.). 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.22 Maas trichts Sted. ork. en solist. 23.50-24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.33 Gram. JiJADAT de 48ste Dies van de electro-technische ver eniging te Delft was geopend met enige voordrachten, werd vanmiddag een tentoonstel ling geopend, gewijd aan de plaats van deelectro-techniek in de medische wetenschap. Op vernuftige wijze was op zo- danige wijze een lapje bief- stuk aan een koord beves- J tigd, dat prof. Fontein slechts met een hoogfrequent snij- apparaat in een paar secon- den een biefstuk in tweëen had te snijden on de toegang tot deexpositiezalen vrij te j maken. Prof. Fontein noemde de opening van deze tentoon- i stelling uiteraard een groot j moment. Hij was er van over- tuigd, dat de expositie zeer belangrijk is en een hoogte- i punt vormt in het leven van de electrotechnische vereni- ging. Val HEER Alfred Bagatti, ramen- wasser in het puike Islington, kwam op twee winkelende dames terecht, toen hij van zijn ladder af viel. Hij stond neger meter hoog, dus de klap kwam hard aan. „Par- I don, dames", zei onze Alfred. De da mes waren kwaad. Gelukkig waren er verder geen ernstige gevolgen. gen. De agent vertelde hij, dat hij meende cocaine gekocht te hebben. Maar toen hij het alle maal eens goed bekeek, bleek de substantie uit gemalen as- perine. te bestaan. De verko pers, erkende smokkelaars in verdovende middelen, werden natuurlijk gearresteerd. De bedriegers. Galant l~)E schoorsteenvegers worden in sommige delen van de wereld met veel onderscheiding behandeld. Dat komt, redeneert het hoofd van politie in het Duitse Stormarn, om dat schoorsteenvegers geluk bren gen. Hij heeft zijn agenten opdracht gegeven voortaan te salueren voor de nijvere lieden. Bij wijze van we dergroet zullen de schoorsteenvegers met hun bezems zwaaien. Zij ver keren namelijk niet in de mogelijk heid hun pet af te zetten, omdat ze daaronder eieren en andere giften van de boeren opbergen. Meisje £)E Franse juffrouw Christia- ne Martel, die een tijdje geleden werd uitgeroepen tot het mooiste meisje van de we reld, heeft thans het grootste ongenoegen met haar echtge noot. Hij loopt haar in de weg, want zij wil gaan filmen in Hollywood. En dat vinden wij helemaal niet zo mooi van die mooie juffrouw. Brand FVE BRANDWEERMAN James Thompson uit Salen in Amerika blust voortaan nimmer meer kip penhokken. Dat is hem een te dure liefhebberij. Een dezer dagen wist hij dat nog niet. Zijn portemonnaie viel in een brandend hok en ver brandde. Er zat 165 dollar in en dat is een kippenhok niet waard. Aardig Redding UJE BRANDWEER in het Engelse Suffolkgrove loopt weer met het hoofd fier omhoog. Daar is reden toe, want ze hebben een hond uit een brandend huis gered. Het arme dier was buiten bewustzijn van al de rook, maar de brandweerlieden redeneerden even gezond en brach ten de hond toen met een zuurstof apparaat bij. T ragiscli yjEVROUW Mary Maxwell heeft een bijzonder tragisch half uur beleefd. Zij ontving gisteren een telegram van haar zoon, die jarenlang in de verre Oost had gewerkt en seinde: „Ben terug in Engeland. Kom zo spoedig moge lijk naar huis." Mevrouw Maxwell was dol van vreugde, maar bin nen het half uur kwam er een tweede telegram, dat de dood van haar zoon meldde. Hij was bij een auto-ongeluk om het leven geko men. Systeem I-TEN Parijs' ingenieur wilde graag met een gerust hart op vacan- tie. Hij dacht een alarmsysteem uit, waarmee eventuele inbrekers hun lol wel op konden. Het vernuftige toestel werd ingeschakeld en de in genieur reisde af. Bijzonder tragisch sprong echter tijdens zijn afwezig heid een buis van de waterleiding. Een buurman, die dit bemerkte, waarschuwde een loodgieter en sa men drongen zij binnen. Opeens be gonnen de kogels om de oren te fluiten en werden automatisch mes sen in hun richting geworpen. Het alarmsysteem van de ingenieur werkte. Hij zal na terugkomst van zijn vacantie worden vervolgd. Bedrog £EN koper te Modena in Italië is de politie van zijn woonplaats verontwaardigd ko men melden, dat hij is bedro- „Hij leeft voor z'r. QM TE BESLUITEN nog even een goed geluid voor boekensehrij- vers. Dezen moeten zonder beding in Zweden gaan wonen. Daar heeft een commissie van de Zweedse rijks dag voorgesteld op eik boek, dat wordt geleend in de bibliotheken, drie cent extra te heffen. Twee cent daarvan kan dan naar de schrijver worden gestuurd, die het betreffen de boek heeft geschreven. De ene cent, die overblijft, kan worden be steed aan schrijvers van goede boe ken, die echter niet zoveel worden uitgeleend. De schrijvers vinden dit een mooi werk. Het komt nu echter op de lezers aan. kleinzoontje!" 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.35 Orgelsp. 8.55 V. d. vrouw. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgescha keld", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V, d. arb. in de continubedrijven. 11.40 Cavecimbelrecital. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Orgelsp. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Dans- muz. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Gram. 14.25 Muz. caus. <14.40 Amateursprogr. 15.10 „Eerst denken, dan doen", caus. 15.30 Roemeens ork. 15.55 Boekbespr. 16.10 Ka- merork. 17.00 Weekjournaal. 17.30 Gram. 18.00 Nws. en comm. 18.20 „Het Beamb- tencongres van het N.V.V. 19.30 „Passe partout", caus. 19.40 „Het Boek Hande lingen", caus. 19.55 „Deze week", caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 „Het eerste Lus trum van de Noord-Atlantische Ver dragsorganisatie (NATO), caus. 20.15 Ge- var. progr. 22.00 Socialistisch comm. 22.15 Weense muz. 22.40 „Onder de pannen", hoorsp. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Grarru BRUSSEL, 324 M. 11.45 Gram. 12.30 Idem. 13.00 Nws. 13.15 Muzikale almanak. 14.15 Gram. 14.30 Koorzang. 15.00 Vlaam se muziek. 15.45 Beiaardconc. 16.00 Accor deonrecital. 16.15 Gram. 16.30 Accordeon recital. 16.45 Engelse les. 17.00 Nws. 17.10 Nieuwe gram. 17.40 Koorzang. 17.50 Litur gische muz. 18.00 Ork. conc. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.45 Cabaret. 21.00 Volksmuz. 21.20 Gram. 21.30 Ork. conc. en koor. 23.00 Nws. 23.05-24.00 Dansmuz. BRUSSEL. 484 M. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Verz. progr. 14.15 Gram. 14.30 Idem. 15.30 Verz. progr. 16.30 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.15 Lichte muz. 18.45 Accord, muz. 19.15 en 19.25 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Grbm. 20.30 Chansons. 22.00 Nws. 22.15 Lichte muz. 22.55 Nws. 23.00 Gram. 23.55 Nws. «Advertentie) (24) door HOOFDSTUK IX Te Lac L'Outre trad agent Clancy de slaapzaal binnen, waar Eric Nor man op een brits lag en somber naar de zoldering staarde. Clancy en inspecteur Bernard wa ren een uur geleden uit het gebleo van de Splitsing komen aanvliegen voor een kort bezoek aan de politie post. Op het kantoor stond Bernard een lang interview toe aan drie Jour nalisten, die uit Edmonton waren ge komen om de achtervolging van La ramie te „verslaan." ..Waar pieker je over. Eric?" vroeg Clancy hartelijk, zich naast hem zet tend. „Waarom ga je niet wat jagen of vissen?" ..Bernard heeft me kamerarrest ge geven." „Verdraaid nog aan toe! Waarvoor?" ..Dienstweigering. Ik weigerde zijn schoenen te poetsen en zijn kamer schoon te maken. Clancy trappelde op de vloer. ..Probeert je het leven zuur te ma ken, wat? Als ik jouw geld had, Eric, verdroeg ik het geen drie minuten. Ik zou me één-twee-drie loskopen; en dan zou ik meteen inspecteur Bernie's gelaatsschoonheid voor goed beder ven!" Zich loskopen over di: kwestie lag Norman juist te piekeren. Dagen lang had hii afgewacht, in de hoop dat de oude hoofdinspecteur Merritt tussenbeide zou komen. Bernard plaagde hem onophoudelijk; de oude Merritt liet niets van zich horen, en Clint Thello hield zich wijselijk schuil hem alle hoop ontnemend. Maar ondanks alles, ondanks het be sef, dat zijn carrière bij de Politie be dorven was, had hij volgehouden. 'Iet viel hem onbeschrijfelijk zwaar, de eerzucht van tien lange Jaren op te geven. Hij kon er maar niet toe be sluiten. „Je hebt zeker al gehoord." vervolg de Clacy, „dat Joan en Laramie bo ven de Splitsing omsingeld zijn." Norman knikte, vervuld van mach teloze woede over het gevaar waarin Joan verkeerde. En hij kon niet doen. om haar tegen de wraakzuchtige ge weren van die halve wilden te bescher men. Clancy had iets op het hart. „Zeg eens, Eric, snap jij waarom Boyd Hastings is omgekeerd als een blad aan een boom? Hij is al dagen lang zo nuchter als een kalf. En hoe komt hij aan die nieuwe voorraden in zijn zaak? Ik dacht, dat jij het mis schien wist." „Welke nieuwe voorraden?" „Hij is vanochtend juist van de Landing teruggekomen met een hele bootlading waren. Hoe komt hij eraan, waar hij toch tot over de oren in de schulden zit? Er is geen grossier van hier tot Edmonton, die hem voor een dubbeltje crediet zou geven." Normans wantrouwen was onmid dellijk gewekt, maar zijn gelaat bleef onbewogen. In de laatte maanden had hi) Boyd Hastings tweemaal uit kleine „moeilijkheden" van financiële aard gered. Nu vermoedde hii valsheid in geschrifte of nog iets ergers. maar om Clancys wantrouwen te sussen zei hij: „Boyd heeft daar zeker geld voor ge bruikt, dat ik Joan tor beschikking had gesteld. Frank, maar ik zal dat toch onderzoeken. Dank Je. dat je me dit verteld hebt." Hij ging naar het kantoor salueer de voor Bernard en verzocht: „Als u er geen bezwaar tegen hebt. Sir. zou ik graag een paar uur de kazerne ver laten om wat frisse lucht te happen." Hij had zijn tijd goed gekozen, want in tegenwoordigheid van de pers vertegenwoordigers was Bernard de edelmoedigheid zelve. "..Natuurlijk, Norman, ga gerust Je gang." Met een flauwe glimlach trok Nor man zich terug en begaf zich haastig naar Hastings' winkel. Op de drem pel bleef hij staan en bekeek de ge vulde planken, de massa's goederen die vloer en toonbank bedekten en de drie mestiezen, die kisten en balen uitpakten. Naar hij globaal schatte, moesten dit alles minstens tweedui zend dollar gekost hebben. En Boyo Hastings had contant betaald, want hij had nergens crediet. Hoe wam hij aan dat geld? Voor Joan was vijf dollar een hele som an hier had haar vader ineens tweedui zend dollar te vota-schijn getoverd, zoals een goochelaar konijntjes haalt uit een hoed. Plotseling begon de toedracht, de ware toedracht van de Grindley-af- faire hem klaar te worden, en hij schrok. Zonder iets te zeggen tegen Hastings die druk bezig was en nem niet had opgemerkt, stapte hij weg en zond een draadloos telegram aan sergeant Rouse, aan de Landing. Rou se was een persoonlijke vriend, op wien hij zich kon verlaten. Die avond laat bracht Clancy hem Rouse's antwoord. Norman las het te legram, scneurde het in snippers en wierp ze in het vuur. waar hij ze tot as zag vergaan. Daarop trok hij zijn jas aan en verliet de kazerne. Joans vader zat achter de kasboe ken in de kale woonkamer, een kop zwarte koffie naast zich. Hoewel Has tings nuchter genoeg was, hadden de lange uitspattingen sporen achterge laten bevende handen, bloeddoor lopen ogen en een slap, bleek gezicht. Norman kreeg medelijden. Hij wist. dat Hastings vroeger een goed en achtenswaardig mens geweest was zachtaardig, betrouwbaar, een liefheb bend echtgenoot en vader, een trouw vriend. Jarenlang had Hastings een goede invloed uitgeoefend op de mes tiezen en Indianen in het stroomge bied der Sulteena. Ineens had hii klap op klap gekregen. Het begon met een jarenlange ziekte, toen hij twee twis tende mestiezen wilde scheiden en een half dozijn messteken opliep. Daarop verscheen Seth Grindley en deed hem moordende concurrentie aan. Daarop was Fsther Hastings gestorven en de gezinsband verbroken. Later had Grindley tegen hem samengespannen inzake ue verdragsgelden, waardoor hij oneervol zijn post van Indiaans Agent verloren had. Als men dat al les wist, kon men Hastings veel ver geven. Norman nam een stoel en zette zich tegenover hem. „Boyd. laten we eens praten." Hastings schrok op en poogde op het gesloten gezicht van de ander te lezen, hoeveel Norman eigenlijk wist. „Waarover?" ontweek hij. „Om te beginnen wil ik je twee din gen zeggen Ten eerste, dat ik hier niet zit als Bereden Politieman, maar als Je vriend de jouwe en die van Joan Ten tweede, dat ik' Je begrijpen kan. Grindley heeft Je schandelijk behan deld. je geruïneerd en onteerd; 1e had aanleiding om je te wreken." Hastings zakte terug in zijn stoet; het was hem duidelijk, dat Norman alles wist en dat ontkennen niet zou baten. „Drie weken geleden." vervolgde Norman kalm. „ben je. tijdens een on weer, met een medeplichtige Grind- ley's zaak binnengedrongen. Je zocht voor ongeveer zevenduizend dollar lichte en waardevolle pelzen uit, zoals otter- en martervellen. Verder braken Jullie Grindley's brandkast open en stalen voor drieduizend dollar goud stof. Dat goud dat niei geïdentificeerd kon worden, behield jij als Ie aan deel Je metgezel nam net bont. om dat over de grenzen te verkopen. Hij vluchtte met het pelswerk de Sul teena op en Jij gebruikte het goud. om je winkelvoorraad aan te vullen. Je wisselde aan de Landing je goud in. Klopt dat?" Boyd Hastings verroerde zich niet, doch staarde onafgebroken de man aan. die zo precies wist hoe alles ge beurd was. „Ik ben ervan overtuigd, dat je geen ogenblik het plan had. Grindley te doden. Je makker vermoedelijk even min, met net oog op het daaraan ver bonden gevaar Vermoedelijk is Grind ley wakker geworden door het lawaai en komen kijken? Heeft hij jullie som» herkend? Thello schoot hem neer Thello zou een moord doen vóór hij zich Het vangen .Clint. Thello heeft met de zaak niets te maken," viel Hastings hem in de rede. „Wat mij betreft, <eb je ge lijk. maar wat hem aangaat, vergis je je." „Laat maar. Boyd," zei Norman, niet zonder waardering voor de poging zijn medeplichtige te dekken. Bovd Hastings was geen verrader. „Ik heb de bewijzen tegen Thello ik ver dacht hem vóór ik nog verdenking naa tegen Jou. En ik begrijp, dat je die boef uitkoos tot makker je wist. dat Thellb er wei in zou slagen te vlu-n- ten Maar lk had nooit verwacht, dat je zo iets zou doen, boyd (Wordt vervolgd).

de Stem | 1954 | | pagina 5