ïlaftbtaS Antons huis heeft maar een vertrek KINDEREN MET GRIJS HAAR Sflkgü A WBsm Een speurtocht door de kosmos Een leuk stukje speelgoed, dat niet duur hoeft te zijn >ol voor Kinderen in het kamp hebben andere ogen dan wij Een kazuifel gemaakt van een krant STUKJE SPEELGOED IS KOSTBAAR Voor 't liefste nu het beste Hoe iedereen kan helpen Het wordt u gemakkelijk gemaakt ■■■SSSSalilH IIIHminiM»11"" Ulr® STERREN STRALEN NIET ALLEEN LICHT UIT Radio-telescoop Snelweg Utrecht- Amsterdam bij Dwingelo SOEPEN Verkeersmaatregelen in West-Duitsland ..OPOE BOSSCHAART" WORDT HONDERD JAAR ie IDA EN HEN tweede blad vrijdag 2 april 1954 Maak het zelf - voor de Poolse kinderen Haantje-pik 3. Verpak uw geschen ken stevig (carton, kistje of pakpapier). 4. Vermeld met duide lijke letter „M" (voor meisje) of „J" (voor jongen). 5. Geef de leeftijden op: dus „baby" of „Jongen-6 jaar", „meis- je-8 jaar" enz. 7. Bezorg uw geschenk liefst op onze bijkanto ren. Kan dit niet, dan s.v.p. bij onze agenten. Stuurt u het over de l>ost, adresseer het dan aan Dagblad De Stem, Reigerstraat 16, Breda. Dit vergemakkelijkt on ze organisatie in hoge mate. Arbeidsgeschil in Engeland geregeld OP „DER BOEDE" 15 APRIL A.S. let gehou- Vbond voor lierstaande Ire Lagere la: J. van lionijsz, W. IN. Haart- |ïaneghem, Kindts, beint 'met It. R. Hen- (uteijn. E. Ttraaten en kschool eisjes, Ma- peente had drie fees- Eerst en |ren kloos- Renata, die hooi tevens lestond de teken van voorstel en de gevel gang van leerlingen gehuldigd. It onderwij- had plaats droeg een waarna buwebeeldje fessen, leer- Zr. Renata Jmderw ijzend lathieke zus- I 'ntuiler. in I te werd door led gezongen. 1 e Zr. Rena- I uitingen van op, dat door liievevrouwe- van het in ter nog meer I>1 zou waken. I n allen ver- Ikte Engelen" Isencorps een Iwerd begon- Idis uit dank- loor een neef an J. de Wis- op deze dag van geschen- »en. ip van Breda .tie op 4 en 7 iMMA de Katholieke enkele films i worden ver van Gent: ;D: LtaelAght, Queen, 14 j. Million Dollar met de duivel, azen. Blondjes argekeurd. De u\ 14 Jaar. izen: Kinderen urg: Verboden streng voorbe- voor U, alle endijke: The met koppen, Kampioen op Convooi naar >urg: Rebecca, Verboden spei, rbehoud; IJsco- n. BERGEN il kan nog geen ebouwen, «aar- voor deze bouw- rsvergaderingen. en eind 1953 of >le helft van dit tijdstip tot aan- in het werk ge- te komen. Het djs te drukken, i waarop zij is et een ver uit- ding; 12 scholen eraan mee. Met imalre opleiding jaar een bijzon- Het eerste heet- he gezin", en het king in Decem- ice, mei. West- issen en leraren ien. jkers met koppen, stro: Verboden spel Olympia theater, ir, 20 uur: Blondjes lur. hamtva: Kampioen Konvooi naar Malta m. Vlaamse Opera, ien. im 18.30 en 21 uur: riaid. ma van Dijck, 19.30 rd. >ijT">rs met koppen, pgebouw, 20 uur: ectro: Verboden spel cca. 1, 20 uur: Verboden Olympia theater, or. 20 uur: Blondjes eur. uur: Kinderen van lhambra: Kampioen Konvooi naar Malta Zo bouwt deze kleine jongen torens en kastelen, waarin hij misschien nog liet mooie kan zien. Want hij is nog klein. Het enige speelgoed in het kamp bestaat uit stenen. Uit puin i Advertentie) NTON IS VIJF JAAR en twee jaren daarvan lieeft hij nu al doorgebracht in het kamp voor Poolse ontheemden in Duitslanddat ik hezoeht heb. Anton is op de kleuterschool, die er voor de kinderen van zijn leeftijd in het kamp is ingericht. Odenkt u daarbij niet aan een kleuter school, zoals we die hier kennen. Met klas jes van 20 kinderen en ervaren leidsters, een overvloed van speelmateriaal en elke ochtend een flesje melk of een sinaasappel. Hier kent men dat niet. De kleuterschool "pjE kleuterleidster heet Anna. Zij is een jonge Poolse, die het AJ haar toevertrouwde kroost het zijn er zo'n zestig pro beert bezig te houden met hen liedjes en dansjes te leren. De kinderen zijn zodoende hun eigen speelgoed. Daarom ziet men ze zo vaak bij elkaar in de zandbak, die achter de kleuterschool gemaakt is. Het is de enige speelplaats, waar men niet zuinig hoeft om te gaan met het materiaalDenkt u zich dat eens even in Anton en alle kinderen in het kamp, zien hun omgeving door hun eigen ogen en niet door de onze. Wanneer ze in de armoedige kapel komen, worden ze stil van eerbied voor zó veel moois. En terwijl de inventaris van die kapel met elkaar geen tien gulden aan waarde vertegenwoordigt. Ik heb ook de kinderen in het kamp zien spélen. Er waren er. die blokken dozen formeerden uit keien. Hèèl po pulair is het „priestertjes-spel", dat van het ontheemden kamp is een deel van een betonnen barak, waarin als enige meu belstukken, drie lange banken en een kast staan. In die kast staan een paar speelgoed jes, die ieder Nederlands kind als volkomen vanzelfsprekende zaken zou beschouwen. Maar hier staan de teddybeer, een pop met één arm en 'h houten vrachtauto achter de gesloten kastdeuren en dat bewijst hoe koslbuar ze narden geacht in deze omgeving zoiuler luxe. A NTON is een leuk, blond kereltje, met een paar ondeugende ogen, maar hij is ook het tekentalent van het kamp. Kijkt u maar eens naar de tekening, die hierbij is afgedrukt. Die heeft hij met zijn vijf jaren, zélf ge maakt. „Voor de mensen in Holland", zei hij plechtig. Op het eerste gezicht stelt Antons tekening een huis voor, maar toch heeit zijn kunstwerk een aparte betekenis. Vraagt u eens aan 'uw eigen kind, om een huis te teke nen. Tien tegen één, dat er een hoog bouwsel verschijnt, met twee of meer verdiepingen. U ziet er minstens zes kamers in getekend en één ervan is de slaapkamer van mammie, daar is de kinderkamer, daar de keuken, daar de gang. En er wordt een overvloed van meubilair in geplaatst. Anton kent dit niet zo. Zijn „huis" (ik vroeg hem om een huis te tekenen en géén barak!) heeft maar één kamer. Klei ne raampjes, hoog in de muren. Bed en tafel staan in dat ene vertrek en om het héél mooi te maken, heeft hij het kruisbee.ld boven het bed gete kend en op de tafel heeft hij zich een pot met bloemen gedacht. Een barak A. NTON was erg trots op zijn teke- ning. vooral toen hij hoorde, dat die helemaal meegenomen zou wor den naar Nederland. Als tegenpresta tie moest ik ook voor hèm een huis tekenen. Hij was stomverbaasd, toen hij al die kamers zag. „Maar u moet een gewóón huis tekenen", zei hij boos. ev n groot als die van Nederlandse kizieien, die dit geliefde spel bedrij ven. Maar het érge vond ik, dat deze kinderen ook wanneer ze niét speel den. zo'n vreselijke ernst ten toon spreidden. Natuurlijk springen ook zij weieens heerlijk uit de band, maar over het algemeen staan hun gezicht jes zorgelijk en wijs. Telkens blijkt hun grote ar moede. Wanneer ik een sigaret opstak, keken ze met onverho len bewondering naar de siga ren-aansteker, die ik daarbij ge bruikte en jongens van zes, ze ven jaar, waren nóg in verruk king te brengen door het tikken van mijn polshorloge. Het zijn allemaal maar kleine dingen, die je opvallen in zo'n kamp, maar zij tekenen juist zo volko men, hoe triest en somber het leven van deze mensen is. voor dertig, veertig jaar ook bij ons in zwang was. U weet het vast nog wel! Je vroeg een kazuifel voor je verjaardag en sommige kinderen had den zelfs een echt, klein altaartje. Hier gaat dat natuurlijk niet. Als al taar fungeert bij dit aandoenlijke kin derspel een oude kist, waar vroeger blikjes melk in gezeten hebben. En de Miskleren zijn geknipt uit papier. De kleine priester die ik zag, had een kazuifel aan, dat hij had gemaakt uit een oude krant, waarin op de vouw Qen gat was geknipt. Maar voor deze kinderen had dit kazuifel de pracht en schittering van het kostbaarste Mis-gewaad. Ernst A NDERE kinderen waren er, die te- keningen maakten in het zand. Wéér anderen speelden het spel van vader-en-moedertje. Hun ernst was i 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 A P 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 i 4 4 i 4 i 4 4 i 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 t 4 4 4 4 t IN onze reportages kunt u lezen hoe ontstellend groot de nood is, die heerst in de Poolse ontheemdenkampen in West- Duitsland. Allen te helpen, is zelfs bij benadering niet moge lijk, maar laten wij ons tenminste inspannen voor de kinderen Die hebben recht op vreugde! Onze hulpactie, die moet zijn een Vastenkruistocht voor het Poolse Kind, is als volgt opgezet. Ieder gezin kan een pakje klaarmaken, zoals men dat zou doen voor zijn eigen kind als het ontbering en honger leed. 7o'n pakket kan bevatten, kle ding. lappen stof, knotten wol, dus textiel, in het algemeen. En verder levensmiddelen (behalve koffie, thee en tabak) en snoep goed (liefst snoepgoed, dat wat langer houdbaar is. dus geen koek bv., tenzij het in blik zit). Heel geschikt kan men levensmiddelen in blik in het pakket doen. Wij denken bjjv. aan gecondenseerde melk, vlees in blik, e.d. Tenslotte kan men ook speelgoed inpakken. Doe hierbij 'n beroep op de of fervaardigheid van uw kinderen en ge zult zien. dat zij voorbeeldig zullen zijn in hun naastenliefde. De pakketten zijn voor kinderen bestemd en om de verdeling er van gemakkelijker te laten verlo pen, wordt u verzocht op het pak ket'te schrijven, of het voor een jongen of voor een meisje bestemd is. We hebben ook leeftijdsgren zen gemaakt, omdat de één bv. al leen maar babykleren heeft en 'n ander juist zaken voor oudere kin deren. Deze groepen zijn als volgt Van 0 tot 1 jaar (babies), van 2 tot 4 jaar, van 4 tot 7 jaar, van 7 tot 10 jaar en van 10 tot 14 jaar. Wilt u een pakket, dat bv. voor een kind van 2 en een kind van 8 jaar bestemd is, klaarmaken, doet u het dan liever in tweeën, dus één voor het kind van 2 en één voor dat van acht jaar. Inzameling Pak uw geschenken stevig in, liefst in kistjes of dozen, of anders in goed pakpapier. Breda wordt het „stapelcentrum" voor onze grote Paas-actie. Het ge meentebestuur heeft ons daar be langeloos opslagruimte afge- staan. Nu is het woord dus aan u. Op Goede Vrijdag (is er een betere dag denkbaar?) gaan we uitreiken. Zoig ervoor, dat er een karavaan van auto's nodig is, om alle geschenken te vervoeren! Iedere dag vindt U in de krant een verantwoording van de binnengekomen giften. Het woord is aan u! Het Poolse kind in de kampen lijdt nood! Mag het op u rekenen? Onze bijkantoren zijn gevestigd te Roosendaal, Ber gen op Zoom, Waalwijk, Goes, Hulst. Terneuzen en Oostburg. Daarom moét onze actie voor het Poolse Kind een succes worden. Voor deze kinderen is een teddybeer een bezit uit een wereld, waar zij mis schien alleen maar van kunnen dro men. Het gammele driewielige fietsje, of de autoped, die men in bijna elk Nederlands huis waar kinderen zijn, vindt, betekenen voor de Poolse kin deren artikelen van een luxe, die je bijna de adem beneemt. Geef hen van wat u missen kunt, maar als het énigszins kan, laat het dan geen zaken j^inderspeelgoed behoeft niet duur te zijn en wanneer het zelf ge maakt wordt kost het bijna helemaal niets. Neem nu b.v. dit haantjepik Het is een stukje werk dat met de figuurzaag of de electrische dccou- peerzaag in no time gemaakt kan worden. Begonnen wordt met een grond- plankje van 210 bij 75 mm. Aan de voorzijde komt een sleuf van 65 bij 22. Deze kan worden uitgezaagd of gestoken. Verder komt er nog een sleufje in waar straks de haan in wordt gepoot. De wieltjes hebben een diameter van 60 mm en worden uit een stukje beukenhout gezaagd. De bevestiging van het voorwiel gaat door middel van een pennetje van 6 mm diameter, de beide achterwielen wor den met schroeven aan de zijkant van het grondplankje vastgezet. Nu het uitzagen van de haan. Teken op 'n velletje papier 'n rechthoek van 175 bij 200 mm en verdeel die in vak jes van 12 1/2 bij 12 1/2 mm. Teken de haan aan de hand van de ruitjes tekening, die hiernaast is opgenomen, over en breng deze tekening met be hulp van carbonpapier over op het triplex. De vleugel moet tweemaal op het hout worden gezet, want u hebt er twee nodig. Zijn de drie delen uitgezaagd dan eerst ze mooi glad schuren met fijn schuurpapier. Op de aangegeven plaatsen worden de gaatjes geboord en dan worden de ijzerdraadbeugeltjes in vorm gebracht. Wanneer alles naar wens function- neert wordt het geval gedemonteerd en beschilderd. Als de verf droog is weer monteren en de haan in het grondplankje vastlijmen. Wanneer de haan dan gaat rijden klapwieken de vleugels. („Handig bekeken") zijn, waar u toch al afstand van wil de doen, omdat ze oud en versleten zijn. Denk aan Anton en die duizen den andere kinderen als hij, als aan uw eigen kinderen. „Voor het liefste het beste", las ik eens in een advertentie. Dat moet nu ook weer gelden voor het Poolse kind.' (Advertentie) Dit „huis" tekende Anton voor de mensen in Holland. Het bed en de tafel staan in één vertrek gelijk vloers. Anton wéét niet beter. Maar wat niet ontbreekt is het kruis aan de wand. Voor abonné's in Breda is het adres: Reigerstraat 16. Naar dit adres kunnen uw pakketten ook via de post verzonden worden. En nu nog even de belang rijkste punten kort samengevat. 1. V kunt geven: speel- goed, snoepgoed, tex tiel of levensmiddelen. 2. Sluit vooral geen kof fie, thee of tabak in 6. Zet duidelijk uw naam en adres op het pakket. Degenen, die door ziekte e.d. niet in staat zijn. zelf hun geschenk te komen brengen, kunnen ons even een briefkaartje sturen. Het pak ket wordt dan gehaald. ballpoint H90 vanaf W4C0# £jE NIEUWE WEG Amsterdam- Utrecht, die gisteren geopend werd, heeft vele verkeersverbeterin- gen tot stand gebracht. Behalve de enorme verkorting tussen de directe verbinding Amsterdam en Utrecht waartegenover de oude weg met vele bochten, dorpskommen en andere verkeersobstakels een lange, brede, ongehinderde verkeersbaan staat, zal ook voor verschillende andere ver. bindingen deze weg var groot belang zijn. Onze kaart geeft een indruk van de voornaamste hoofdverbindingen, die op deze weg aansluiten. "WERTEGENWOORDIGERS van vier duizend bedrijven der Britse ma chine-industrie en vakbondsleiders, met meer dan drie millioen arbeiders achter zich, hebben een compromis regeling getroffen voor een arbeids geschil, dat een der scherpste van na de oorlog dreigde te worden. De ionen der werknemers zullen met ingang van vijf April a.s. met zes procent verhoogd worden. Werkge vers en werknemers zal worden ver zocht hiermede in te stemmen. 1 Mei gaat als er geen (nieu- we) tegenslagen opdoemen in het staatsbos ten Zuiden van het plaatsje Lhee, gemeente Dwingelo (Drente) de eerste paal in de grond voor de betonnen basis, waarop de grootste radio-telescoop van het Europese vasteland zal rusten. De plannen daartoe zijn sinds 1946 ont wikkeld door de stichting „Radiostra ling van Zon en Melkweg", in samen werking met „Werkspoor" in Amster dam. De Dwingeloërs waren niet dadelijk enthousiast voor de plannen, tiental len bezwaren hebben zij opgeworpen, doch deze zijn uiteindelijk uit de weg geruimd. Bij Dwingelo komt dus een metalen z.g. parabolische reflector, waarmee de radiogolven, die verschei dene sterren (ook onze zon) en delen van de „Melkweg" uitzenden, kun nen worden „beluisterd" en zelfs op getekend. De Dwingelose radio-tele scoop zal een doorsnee krijgen van 25 meter. De bekleding zal uit gaas bestaan. Men moet hem zien als een ontzagwekkend (Advertentie) OCevirdtrE»*! grote antenne, die bevestigd zal worden aan een toren, welke op een ronde railbaan kan draaien. „Onze" radiotelescoop zal gelij kenis vertonen met de reusach tige radiotelescoop doorsnee 75 meter! die bij Manchester in aanbouw is en welke verre weg de grootste zal worden van de gehele aarde. Het schetsje, hierbij gereprodu ceerd, geeft een indruk van de af metingen van dit geweldige apparaat. Wat willen de sterrenkundigen met de radiotelescoop uitvoeren? Men zou simpelweg kunnen antwoorden: ster ren bestuderen. Maar hoe? Het oud ste waarnemings-instrument is het menselijke oog. Lang voordat er len zen waren uitgevonden die uitein delijk ook het bouwen van sterren kijkers mogelijk maakten bestu deerden geleerden al de hemel. Het treft altijd weer bij het bestuderen van de resultaten, welke deze vèr- voor-Christelijke waarnemers boekten met hoe veel intelligentie, geduld en doorzettingsvermogen deze astro nomen te werk gingen, hoeveel zij al wisten van het heelal. een naam met wereldvermaardheid een waarborg voor sublieme kwaliteit en zuiverheid. OXO „CHICKEN" - OXO VERMICELLISOEP - OXO TOMATENSOEP OXO CHAMPIGNONSOEP - OXO JULIENNESOEP ^#4^ Nieuwe autostrada's MA EEN maandenlange strijd tussen de belanghebbende groepen heeft de West-Duitse regering thans haar eerste beslissingen genomen om orde te scheppen in de chaos, waarin het verkeer in de bondsrepubliek is ge raakt. De maatregelen hebben enerzijds beperking ten doel van het zware vervoer langs de weg ten gunste van de spoorwegen en anderzijds bespoe diging van de aanleg van nieuwe auto strada's. De regering heeft daartoe twee wetsontwerpen opgesteld, die binnenkort aan het parlement zullen worden aangeboden. Het ligt in haar bedoeling een maat schappij te doen oprichten, die de fi nanciering van de uitbreiding van het net der grote autowegen door middel van leningen en heffingen ter hand zal nemen. Op deze wijze hoopt men binnen zes jaren 560 kilometer nieuwe autowegen te kunnen aanleggen. Toen werd rond het begin van de zeventiende eeuw waarschijnlijk door een Nederlander de sterren kijker uitgevonden en door astrono men als Galileï reeds met veel vrucht gebruikt. Welk een ontzaglijke vlucht de huidige astronomie dank zij len zen- en spiegeltelescopen heeft ge nomen is niet met enkele woorden zelfs maar vaag aan te duiden. Slechts één ding: zij leerde de astro nomen, dat onze zon deel is van een uit millioen sterren bestaande ster ten „onze Melkweg" nog millioenen andere sterrennevels zijn, die elk weer millioenen sterren bevatten. Bepaalde delen in de kosmos bleken steeds weer moeilijk waarneembaar, zo b.v. het centrum van „onze" Melk weg. Slechts weinige jaren geleden ontdekte men, dat er sterren, sterren- groepen en ook „duistere" delen van de Melkweg zijn. die radio-golven uit zenden. Het bleek mogelijk, deze ra diogolven op te vangen, te versterken, te meten en te registreren .De golf lengten van die radiogolven liggen in het gebied tussen 1 cm. en 10 meter. De astronomen hebben goede hoop met de radiotelescopen méér van het centrum van onze „Melkweg" te we ten te komen dan nu bekend is. Ook andere geheimen van de kosmos ho pen zij er mee te kunnen oplossen. QP Donderdag 15 April hoopt de weduwe S. Bosschaart-de Vlieger haar honderdste verjaardag te vieren. Vanaf 1950 wordt zij al verpleegd in „Der Birede" te KoudekerKe, waar zij verreweg de oudste bewoonster is. „Opoe Bosschaart" is erg doof, maar verder maakt zij het, haar hoge leef tijd in aanmerking genomen, goed. 's Morgens komt zij nog altijd uit bed om een tijdje rustig in een stoel te zitten en rond te kijken. Dan gebeurt het ook vaak. dat zij een vergrootglas krijgt om een stukje in de Bijbel te kunnen lezen. Zij weet zich uit haar leven nog heel wat te herinneren en graag praat zij erover. In Meliskerke werd „opoe Bos schaart" geboren in een zeer eenvou dig gezin. Het grootste gedeelte van haar leven heeft, zijn in Vlissingen gewoond op de Zeemanserve. Zij is tweemaal gehuwd geweest. Uit het huwelijk met haar eerste man. Abra- hamse, zijn twee kinderen geboren en uit het tweede huwelijk kwamen vier kinderen voort. Bosschaart heeft lan ge jaren op de Stadsschuur in Vlissin gen gewerkt. Ongeveer 35 jaar geleden is hij gestorven Van de zes kinderen is er nog één in leven. n.l. een zoon, die in Rotterdam woont. De bijna 100-jarige heeft 22 klem kinderen 26 achter-kleinkinderen en 32 achter-achter-kleinkinderen. Die komen natuurlijk niet allemaal naar ..Der Boede" maar een deputatie zal op 15 April toch zeker aanwezig zijn. Toen ..opoe Bosschaart" nog in Vlis singen woonde bezocht zij elke Zon dag trouw de Gereformeerde kerk. Ook toen zij al de leeftijd der zeer sterken had bereikt miste zij bijna nooit. Door weer en wind toog zij kerk waarts.

de Stem | 1954 | | pagina 3