ORANJ E met gematigd optimisme naar Deurne Einde van het tijdperk Bobet en Geminiani WORDT I IET ER WEER EEN HEKSENKETEL VOFTB AT PR ORFFMFN Amerikaan wil de molen van N.-Vossemeer kopen Zondag óók nog competitievoetbal Wachtende wieken 14 Veel zal van uithoudingsvermogen en enthousiasme worden gevergd w Klein maar belangrijk inhaalprogramma WAT DIJ WIELERHOOP VAN FRANKRIJK IS GEVESTIGD OP DE TWEE A'S Mulder Jan Ooms: „Ik weet niet of de „Assenburg" behouden blijft!" - Molen en molenaars DEstellingmolen van Nieuw- Vossemeer werd in de ze ventiende etvtio gebouwd. Zij werd opgericht in Assendelft, maar verhuisde in 1899 naar Nieuw-Vossemeer, waar in dat jaar door brand een molen ver loren ging, die een plaats had in de zogenaamde Paarden boek. De mulder Lievense uit Middelburg deed de koop en bewoonde gedurende enkele jaren de „Assenburg". Daarop l werd deze verkocht aan Jan Hermusdie zich vanuit Over ijssel in Nieuw-Vossemeer ves tigde. Deze deed de molen in 1921 over aan Antoon Ooms, die bij de stormramp om het le ven kwam. Zijn zoon is thans eigenaar van het bedrijf. VT^ROF. IU-AI» VRIJDAG 2 APRIL 1954 9 f EN PLEEGT nog wel eens smalend le spreken over het Engelse gezegde: „Net-,er change a winning team(laat een winnend elftal altijd ongewijzigd), maar de feiten, getrokken uit de jongste oefenwed strijden hebben aangetoond, dat 't spreek woord nog altijd geldt. En het is naar onze mening verheugend, dat de Keuze Commis sie van de K.N.V.B., die toch allerminst aftandsmag heten, bij haar gedachten- eleid dus door die van ouds bekende zegswijze en natuurlijk ook, om dat de probeersels met „gedirigeerde" spelers even zovele tegenval lers bleken te zijn, is het team, dat zowel tegen België als Engeland- amateurs zegevierend uit het strijdperk tevoorschijn kw.m, practisch ge heel gehandhaafd. Slechts één wijziging werd er in aangebracht wij bedoelen in het elftal, dat op 25 October j.l. met 10 van België won Noud van Melis, niet beschikbaar wegens ongemak aan de kaak, werd namelijk vervangen door de Ajacied Michels, die uiteindelijk de Emma- aanvalsleider Cor van der Gijp op die plaats zal mogen remplaceren. Een keuze, die, zien wij het goed, min of meer uit nood geboren is. Vlatuurlijk is er geen sterveling, die op dit moment kan voorspellen, hoe het resultaat zal worden van deze voor de deur staande 78sta ontmoeting tussen de voetbalploegen der Lage Landen Onze Zuiderburen staan in de klassering der officiële wedstrijden, waarvan er dus zeven en zeventig kun nen worden geteld, vandaag nog ver ten achter bij Nederland, dat 88 winst punten bij elkaar trapte tegen 66 aan Belg. kant. Of om 't met andere cijfers te zeggen: Oranje won er 36, terwijl de Rode Duivels 25 keer zegevierend de traditionele kamp beëindigden. Zo bezien staan we er dus nog zeer goed voor en nu onze jongens op die 25ste October, daar in Rotterdam de zo in- i tens toegejuichte ommekeer brachten, waarom zouden we dan vandaag niet met een bepaald optimisme deze re turn in Deurne toegemoet zien?! Tumult9 lawaai spanning rteurne roept altijd weer opnieuw herinneringen op aan hevig tumult op de tribunes, interessant lawaai on der de wederzijdse supporters, waarbij het vaderlandse contingent tegenwoor dig slechts een bescheiden rol kan spe len, omdat de Belgische Voetbal Bond, overigens in overleg met de Neder landse, slechts een zo bescheiden aan tal toegangskaarten beschikbaar stelt. Uit het tumult en dat lawaai, meestal gedurende een groot deel van de wedstrijd geprodu ceerd en toe- of afnemend naar mate de ogenblikkelijke stand daar aanleiding toe geeft, is de typerende omschrijving „Hel van Deurne" geboren: De gemoederen zullen ongetwijfeld ook nu weer het kookpunt gaan berei ken, zeker als de ontmoeting het ka rakter benadert van gen ouderwets I duel en de doelpunten om beurten wor. den gescoord, dan wel weinig of in het geheel niet, tenzij vlak voor het einde, zoals in de jongste ontmoeting in het Feyenoord-stadion. De factoren-serie Het zijn allemaal evenzovele veron derstellingen, want zoals gezegd, wie kan voorspellen in welke richting de ontwikkeling zal gaan en op welk vlak zo dadelijk de krachtsverhoudin gen liggen. Wij weten nu wel, dat de Belgen in die laatste interland tegen Portugal het slechts tot een puntloos gelijk spel konden brengen, in een wedstrijd, die ook aan Belgische Kant, zeer teleur heeft gesteld. Maar hoe verschilt de structuur van deze ontmoeting met die tussen de nationale elftallen van onze Zuiderbu ren en van ons! Hierin zijn meestal heel andere factoren van doorslagge vende betekenis. Wij bedoelen dat de techniek zeer vaak niet de voornaam ste aanleiding vormt tot het behalen var> de overwinning. Eenthousiasme, uithoudingsvermogen de onverzettelijkheid, al deze dingen plegen en pleegden herhaaldelijk gro te en soms beslissende invloed op het eindresultaat uit te oefenen en, vanzelf sprekend óók het vermogen om de ze nuwen, die zo danig op de proef wor den gesteld, in bedwang te houden. Eerste klap: vaak 'n daalder waard! 7oals steeds in deze landenserie nog altijd de meeste besproken en intensiefst beleefde worden de we derzijdse kansen, .ononderbroken in alle milieus besproken en ongetwijfeld zal bij menig weddenschapje ons elf- 4- RIENUS BENNAARS Schakel van formaat OM STRAKS TIJDIG GEREED TE ZIJN JJflEN KENT HET STANDPUNT van de KNVB-competitieleider: met inhaalprogramma s het „verloren terrein" in de lopende competitie zo snel mogelijk goed maken, om daarmede straks tóch op tijd gereed te komen. In verband met dit strev enis, afwijkend van de oude gewoonte, ook voor a.s. Zondag als Belgie-Nederland wordt gespeeld, een wedstrijd programma vast te stellen. Het is niet groot en het bevat slechts enkele eerste, tweede en iets meer derde en vierde klasse-ontmoetingen, maar sommige daarvan zijn niet onbelangrijk. Hekkensluiters staan voor moeilijke opgaven YY/AT de eerste klassers betreft: in 1 C. blijft het aantal beperkt tot één: WH '16Longa. Het is onder de gegeven omstandigheden een be langrijk treffen. Beide clubs hebben 13 punten en degene die verliest, zal dichter bij degradatiegevaar zijn ge komen en de onderste plaats' gaan de len fnet HBS. Vooralsnog menen wij, dat de Tilburgenaren met de winst zullen gaan strijken. In 1 D. staat Maurits .degradatie- candidaat, tezamen met DHC, voor een moeilijke opgave bij EBOH, wel ke vermoedelijk met geen succes zal worden bekroond. ADOHermes DVS wordt waarschijnlijk een Schiedamse zege. De tweede klassers de tweede klassers aangaat: hier wordt alleen in 2 A gespeeld, tij °nt™oetingen werden vastge- u' f0,P'nS speelt thuis tegen Sarto en neeft meer kans op verliezen dan ''A'eT\ t TOP staat er evenzo voor dr, ra ^elmond. SET zal héél goed op I rr!oeten zijn om zich, het de laat- mét Ün karti vechtende Schijndel, den houden670'8 Van het Uj£ te kun" De derde klassers ■pEN wedstrijden staan voor de boeg in de regionen der derde i„T«S' RKTVV-RWB opent de rij onu- u" nUjk Spel lijkt hier niet «^waarschijnlijk. OJC zal het echter hm»i Sne? tegen St M'chiels- ee-tei. De belangrijkste ontmoeting in SVn e ls Uno Anirno—Concordia 1, Als de thuisclub zegeviert, wat z'V'et uitgesloten is, dan neemt zij bevond de derde plaats op de beurt 1 in' Zwaluw staat op zijn Conti, °ngu"Stig voor de winst Baardwijk, hoewel een zege voor de bezoekers niet zou behoeven te verbazen. 5' LHV het niet gemak kelijk, nu WSC te gast komt. maar bij voorbaat verloren zijn de mannen uit Zevenbergschenhoek zeker niet. BSC ï?i ter .we'mg moeite hebben om RKC de winst te ontnemen. Meto—Nieuw Borgvliet is in 3 D. voor beide clubs belangrijk, omdat hun posities onderaan de lijst no« al tijd niet zo rooskleurig zijn. Voorlo pig houden we het op een gelijk spel Corn Boys krijgt het niet gemakke lijk met RKFC als tegenstander, maar ook hier speelt de positie van „de kat in 't nauw" een grote rol, zodat alles mogelijk blijft. Breskens verkeert in dezelfde omstandigheden en het be zoekende De Zeeuwen heeft er nog niet gewonnen. Biervliet zal zich tot het uiterste gaan inspannen om Hulst de voet dwars te zetten, maar wij be twijfelen vooralsnog of dit met goed gevolg zal kunnen gebeuren. De vierde klassers (""VV gaat op visite bij Zaltbommel. Dit kon wel eens een nederlaag voor de leiders in 4 D. betekenen. Nieuwkuyk's papieren contra HVCH staan laag genoteerd, doch Haarsteeg zal wel raad weten met hekkensluiter Raamsdonk. In 4 E. heeft slechts één thuisclub: TAC, uitgesproken winstkansen, nu Were Di als tegen partij fungeert. Ons Vios zal echter de handen vol krijgen aan SVG en Broek hoven nóg weer meer aan VOAB. Ne- velo kan het misschien klaren contra Oisterwijk De twee thuisspelende club in 4 F: Zundert en Veerse Boys, respectievelijk tegen Groen Wit en Breda, hebben betere winstkansen dan de bezoekers. In 4 G. blijft a.s. Zon dag de voetbal opgeborgen, doch in 4 II. worden drie wedstrijden gespeeld. Hontenisse gaat ongetwijfeld winnen van Sluiskil. IJzendijke moet maar eens extra de tanden op elkaar zetten, dan krijgt het bezoekende EMM nog harde noten te kraken. Luctor heeft vanzelfsnrekend niet de minste moei te om RIA aan zijn leiders-zegekar te binden. wisselingen over de samenstelling van de Oranje XI die, overigens veel omvattende zegswijze heeft geëntameerd. Zij heeft zich niet laten beïnvloeden door geschrijf, dat sterk naar bevoorkeuring riekte en niet in de eerste /duals ten doel had, menen wij, om het meest presentabele, Nederland ver- tegenivoordigende elftal, in het veld te brengen. tal een winstkans zijn ingeruimd. Maar men hoede zich niettemin voor te hoog gestemde verwachtingen, want zelfs in de periode, dat Oranje erkend cn uitgesproken de Belgen de baas was zo'n periode is meer dan eens voorgekomen hebben onze spelers nederlagen te incasseren gehad. Daar mede is dan meteen de geweldige be langstelling en het onmeetbare mede leven, aan beide zijden van de grens, verklaard. Noch onze Zuiderburen, noch wij we ten hoe deze 78ste zal aflopen. Wel weten we, dat de eerste klap een daalder waard kan zijn. Waarmee we willen zeggen dat beide partijen het er op zullen aansturen om van het fluitsignaal af een geweldig offensief te ontketenen. Het elftal, dat daaruit zegevierend tevoorschijn komt heeft uiteraard een belangrijke voorsprong, die in vele gevallen beslissend voor het eindresultaat kan zijn. Goed begin, halve werk V/eel zal er vooral in die phase van de ontmoeting van de wederzijdse defensies worden gevergd. Over het geheel genomen mag men beweren, dat deze aan elkaar gewaagd zijn. Hoewel het de vraag blijft of de nieu we kanthalf aan Belgische zijde: Huysmans (Beerschot) vervanger voor Van der Auwera) direct al in het ka der van deze tumultueuze kamp voor zijn taak berekend zal zijn. Wat dit betreft kan voorlopig de defensie: Gernaye - Diricx - Carré - Van Brandt hoger worden aangeslagen. Een doorgewinterde, snelle en robuste verdediging, waartegen onze voor hoede nog wel eens tevergeefs zal stormlopen. In de aanvalslinie der Rode Duivels komt slechts één nieuw gezicht voor: De Corte (Anderlecht), die mèt Cop- pens de linkervleugel vormt. De rech- terwing wordt geformeerd door Lam- berechts Anoul, terwijl Mermans als midvoor èn stormram tegen Terlouw fungeert. Het is en blijft een voorhoede, die tot grootse dingen in staat moet worden geacht en we ver trouwen er nu maar op, dat Odenthal onmiddellijk op toe ren zal zijn, zodat hij, tezamen met Klaassens, die half-nieuwe Belgische linkervleugel lam kan leggen. Frans Tebak krijgt het contra Lem- berechts en Anoul zwaar te verant woorden. Gelukkig is de Eindhovenaar snel en óók de voor hem opererende Biesbrouck, bovendien zeer handig in afnemen en opbrengen, zodat de te genstanders bizonder op dreef zullen moeten zijn om langs die kant succes te kunnen boeken. Sprekende eisen Deletten om tot gevaarlijke spel-ont- plooiing te geraken zal aan Neder landse kant voorwaarde nummer-één zijn. Een zware, vermoeiende taak, want daarnaast voorwaarde nummer twéé is gebiedende eis: het met kunde, voortvarendheid en inzicht voe den van onze voorhoede, die het zal moeten hebben van verrassende, af wisselend over de vleugels geleide aanvallen. De linkervleugel is dus dezelfde als op 25 October: Gruyzen-Bennaars. De Sittardia-linksbuiten heeft toen zeer verdienstelijk werk geleverd, hetgeen de K. C. kennelijk nog duidelijk voor de geest heeft gestaan en Bennaars, die aanvallend en mede-verdedigend zulk een uitstekende schakelspcler is, kan het best met de Limburger vinden. Natuurlijk zijn we erg benieuwd op welk niveau de nieuwe rechtsnalf, Huysmans, zal staan tegen onze lin- kerwing Kan men bij dit tweetal spreken van volkomen op elkaar inge speeld, hetzelfde geldt voor het duo op de rechtervleugel: Overbeeke-van Beurden. Nu Jan Klaassens er zo bizonder „in" is, durven wij verwachten, dat hij niet alleen verdedigend van zich zal doen spreken, maar ook stuwend en met afgemeten passes van Beurden en Óverbeeke in de gelegenheid gaat stellen het doel van Gernaye herhaaldelijk te gaan beuken. Óverbeeke ;s alweer goed op schot geweest de voorbije Zon dag en iedereen hoopt natuurlijk, dat hij daarvan komende Zondag een reprisezal geven. V raagteken j^lijft nog midvoor Michels. Voorals nog is het, wat ons betreft, de vraag of deze Amsterdammer d e midvoor zal zijn die physiek en technisch met succes op zal weten te tornen, tegen de zeer stevige en fors spelende Belgi sche defensie. En eigenlijk méér nog, of hij er in zal slagen als spelverdeler zijn aan weerszijden opererende col lega's van „vrije" ballen te voorzien enspil Carré uit positie te spelen. Enfin, we zullen maar eens afwach ten, want vanzelfsprekend dringen zich nog tal van andere vragen op die echter pas realiteit worden, als het grote spel begonnen is. Houdt onze vlag hoog! YY/e gaan dus met gemengde gevoe- lens, doorweven van een gerecht vaardigde dosis optimisme, naar Deur ne. Het zal er opnieuw hevig span nen. Op „vreemde" grond was en blijft het altijd een moeilijker opgaaf om succesvol uit het strijdperk te tre den, dan spelend voor eigen volk. LOUIS ÓVERBEEKE Als hij op schot is Maar onze Oranje XI weten zich ge steund door geheel voeballend Neder land en het kleine legioen, dat in de „Hel" tegenwoordig zal zijn, gaat als van ouds een belangrijke steun aan onze vertegenwoordigers geven, door zijn aanmoedigingen Oranjemannen: het beste er mee en houdt de Nederlandse vlag hoog!! LS een willekeurige, in Parijs rondwandelende toerist aan de eerste x de beste krantenverkoper de vraag stelt, of hij nog gelooft in een nieuwe, grote periode van het wielerwonder Louison Bobet, is het ant woord tien-tegen-één negatief, want reeds wekenlang blokletteren de Franse sportbladen over de prestaties van de twee jonge A's, Jacques Anquetil en Francis Anastasi, die voorlopig geen voet meer buiten hun ouderlijke deur behoeven te zetten, zonder te worden toegejuicht door de menigte, die het nu eenmaal grappig vindt zich vast te klampen aan een nieuwe grootheid, die het ware bewijs van zijn capaciteiten wel is waar nog moet leveren. Dit laatste schijnt de sportbladen Siberisch koud te laten, want tussen de vele regels door kan eenvoudig worden gelezen ,dat het roemrijke tijdperk van de Bobet's en Geminiani's is afgelopen en dat er geen hoop meer wordt gesteld op deze heren, die na de tweede wereldoorlog met het vervelende ventje Jean Robic, het mannetje MarineHi ,de Griekse klipgeiten Lazarides en enkele andere knapen Frankrijk voor een volledige wielerondergang hebben behoed. Goede seizocninzet van Jacques Anquelil en Francis Anastasi Een nieuwe en jaar geztgd wordt glansrijke periode is aangebroken voor Frankrijk. Uitvoerig wijzen ae „nuch tere" bladen van het Zuiden op het feit, dat Louison Bobet, de vereerde en de algemeen beminde, na afloop van de Tour de France 1953 geen enkel staaltje van hartverwarmende wieler sport meer heeft laten zien. Bobet beperkte er zich toe van de ene huldi ging naar de andere te trekken, hij bereidde zijn seizoen voor in luxueuze appartementen aan de Azurenkust en voor het overige liet hij in de wed strijden, die gepasseerd zijn, Gods wa- WvWv M.V l n L M AANVALLENDE partij krijgt in het strafschopgebied van de tegenpartij een vrije schop te ne men. Degenen die ook maar enig verstand van voetbal hebben, we ten dus dat dit een zogenaamde indirecte vrije schop is: een vrije schop, waaruit niet rechtstreeks kan worden gedoelpunt. Bij een vrije schop moeten de tegenstan ders op een afstand van ten minste 9.15 meter van de bal staan. Slechts mag bij een indirecte vrije schop in de buurt van het doel de uitzonde ring worden gemaakt, dat de spe lers van de verdedigende partij desnoods alle elf op de doellijn tussen de palen mogen staan. Wij hebben hier acht spelers met inbe grip van de doelman, opgesteld en verder een aantal spelersvan de aanvallende partij in of bij het doelgebied. De middenvoor (m.v.) zal' de vrije schop nemen. Hij kon dat doen door rechtstreeks op doel te schieten. Verdwijnt de bal, zon der te zijn aangeraakt, in het doel, dan telt het doelpunt niet, maar de mogelijkheid bestaat, dat de bal een tegenstander aanraakt en dan in het doel terecht komt. Veel gro ter is echter de kans, dat de bal tegen één der vele spelers van de tegenpartij wordt opgeschoten en in het veld terug springt. Daarom is het beter de bal naar een mede speler te plaatsen, waarbij echter moet worden bedacht, dat de tegen standers kunnen toestormen zodra de bal is gespeeld, dat wil zeggen, zodra de bal een afstand heeft af gelegd, gelijk aan zijn omtrek (plm. 70 cm.). Daarom is het beter te handelen op de wijze als hierbij afgebeeld. De middenvoor speelt de bal terug dit is namelijk toege staan op de schuin achter hem staande rechtsbinnen (r.bi.) en de ze heeft nu de kans de bal met een boogschot over de verdedigers heen in het doel te werken, waarbij hij moet zorgen niet te mikken op het deel waar de doelverdediger (d.) staat. ter over Gods akkers vloeien. Miet andere woorden: de campionnissimo zal, wil hij nog in aanmerking komen voor een heldenrol in 1954. spoedig de een of andere daverende zege moeten behalen. Het lijdt geen twijfel of Bo bet, die tenslotte niet de eerste is en die in staat is een regiment wielren ners om te kopen, zal zijn grote over winning krijgen, maar dat neemt zelfs niet weg, dat zijn grote periode tot de verleden tijd behoort en dat in de aan staande wedstrijden vooral wordt geler op andere mannetjesputters, die gloed nieuw en daardoor aantrekkelijk zijn. De periode van het ventje Jean Ro bic loopt ten einde en ook daar zijn het de sportbladen over eens. De Bre ton, die nooit erg sympathiek is ge weest, heeft het verschrikkelijk ver bruid tijdens de wereldkampioenschap pen van Lugano. Het mannetje ver scheen daar te laat aan de start, werd een tijdlang geschorst door de Franse bond, heeft zich vervolgens bezig ge houden met onbeduidende veldritten en hervatte daarna de oefening op de weg. Een uitslag om er hoera bij te roepen verwezenlijkte het ventje niet. Het enige merkwaardige wat hij deed bestond in het herrie maken met Bernard Gauthier in een koers in het Zuiden en daarmee was het afgelopen. Het tijdperk van Rafael Geminiani is verstreken. De vermaarde klimmer sneuvelde in de strijd op de Faron- berg. Hij kon niet reiken naar de kracht en de souplesse, waarmee de jongeren de helling namen en ook in het afdalen was „Gem" niet meer ae flyer, die hij eenmaal pleerde te zijn. Hij zal 't dit seizoen hoofdzakelijk moe ten hebben van zijn oude roem, die hem bevreesd maakt bij de jongeren, maar voor de rest mag er van hem niet te veel worden verwacht. De geschiedenis van het mannetje Marinelli is eveneens geschreven. Een maal werd het kereltje als een vorst door de Fransen vereerd. Filmsterren hingen aan zijn lippen en nauwelijks had Jauques met de een of andee su per-de-luxe auto enkele duizende ki lometers gereden, of hij kocht een nieuwe wagen. Uit louter verering sne den de Parijzenaars stukjes uit de zit ting van Marinneli's wagen. De sou venirs zijn thans waardeloos. De cou reur raakte aan lager wal. I)e film sterren verlieten hem... enkele weken geleden verkocht de hooggeprezene zijn... laatste auto! De klipgeiten Apo en Lucien Lazadides proberen zich opnieuw op te werken. Het is niet onmogelijk, dat zij terug keren op een te waarderen hoogte. Groot zullen zij nooit meer worden. Er zijn nieuwe sterren! DE TWEE A'S F)E nieuwe sterren Jacques Anquetil en Francis AnastasiToen op het einde van het vorige wegsei- zoen in Parijs de Grand Prix des Na tions werd verreden, verscheen de bedeesde Jacques aan de startlijn. Hij durfde het opnemen tegen alle-ren- ners-van-naam en hij versloeg vriend JEAN ROBIC Lastig mannetje en vljandi met een gemiddelde, dat zelfs Fausto Coppi met verbazing aan hoorde. Jaques Anquetil werd de meester in het tijdrijden gedoopt. Een duel tussen hem en Coppi werd ver wacht. En het duel zou komen in Farijs- Azurenkust. Raymond Impanis, leider van klassement, kon verwachten, dat in de vierde étappe Coppi en Anquetil het duel zouden leveren. Coppi had er niet van terug. Hij vertelde verkouden te zijn en de Ita liaan keerde huiswaarts, volgens de journalisten, omdat hij er zeker van was door Anquetil te worden versla- gen. Nog vóór Parijs-Azurenkust ontdek ten de Fransen een nieuwe kampioen en verse held. De bescheiden Francis Anastasi, geboortig uit Marseille, won drie wedstrijden achter elkaar in het Zuiden. Hij kreeg zijn eerste grote proef door te maken in Milaan-San Remo. Hij werd slechts in de sprint geslagen door Rik van Steenbergen, de veelzijdige. Anastasie vertrok enkele dagen later in het Lente-criterium en andermaal zat hij goed in de uitslag, die Roger Hassenforder als eerste aan gaf. THE THIRD MAN Doger Hassenforder? Geen Fransman weet wat hij er van denken moet. In de Tour van '53 leverde „Hassen" het bewijs, dat hij bijzonder eigenaardige dingen kan presteren. Hij stelde zich dagenlang voorop in het klassement door als een dolle man te fietsen. Daarna volgde de ineenstorting van deze merkwaar dige mens, die vervolgens in een pro ces werd betrokken, omdat hij iemand met zijn auto had aangereden. De El- zasser trainde voor het komende sei zoen en trok aarzelend in de eerste wegkoersen van start. Het Lentecriterium van Parijs kwam, de duizenden wielervrienden presen teerden zich langs de brede boulevards en leestRoger Hassenforder liet zijn klasse zien. Een nieuwe kampioen? Een andere held van la douce Fran ce? De bladen beschouwen „Hassen" als de derde man. De renner, die een schaduw kan leggen over de loopbaan van de twee A's. Men is daar niet ze ker van, want hij is een zeer wispel turig heerschap. Hij wisselt daverende met hele slechte wedstrijden af. Dit echter weten de Fransen heel zeker. Dat de twee A's met Roger en de terugkomende Pierre Barbotin de nieuwe wielergeneratie vormen, tesa- men met de Minardi's en Petrucci'* in Italië, de van Genechten's en Ge- neugden's in België, de Adrle Voor. ting's en Wagtmans'en in Nederland! EEN (Van onze speciale verslaggever), rijke Amerikaan stapte te Nieuw-Vossemeer de woning binnen van Johannes Ooms en vroeg zonder blikken of blozen of hij de molen niet kon kopen, die op het einde van de Veerweg staat, want hij kon iets dergelijks best gebruiken voor zijn theetuin. De jonge molenaar sloeg zo ongeveer achterover van schrik en viel van de ene verbazing in de andere, want de Amerikaan liet blijken, dat hij bij een eventuele aankoop niet op enkele guldens zou kijken en dat hij de kosten van ver voer allemaal voor zijn rekening wilde nemen. De mulder dacht eens diep na en besloot zijn bezittingen voorlopig te behouden. Hij kreeg het adres van de Amerikaan, en beloofde, dat ais de molen weggedaan zou worden, hij in elk geval op de hoogte wordt gesteld. „Ik weet niet of de molen blijft draaien", zegt Jan. „Ik zelf zal de restauratiekosten niet kunnen dragen, omdat de molen slechts moei lijk economisch kan werken. Ik ben voor liet herstel in elk geval aan gewezen op andere instanties!" broers Kees en Sjaak kwamen om in het huis. dat in 1921 aan de voet van de maalderij werd neergezet. Na de ramp heb ik me over de molen ont fermd, die ongeveer zeven maanden in het water stond en dus zwaar wera beschadigd. Een houten stellingmolen vereist steeds veel onderhoud. Tot voor de ramp werd er voldoende aan gedaan. Heel fraai kon alles niet zijn, want het was mijn familieleden dui delijk, dat met de molen niet voldoen de economisch werd gewerkt. Electri- sche motoren schafte mijn vader aan. Daarmee werd de maalderij gedreven. Maar een molen, zo schitterend staan de in het landschap, wordt zo maa? niet prijs gegeven. Mijn vader stond er dan ook op het gebouw te hand haven en ik heb deze gedachte over genomen, maar Jan belandde thans op het finan ciële gedeelte. „Kijk eens. deskundigen hebben uit gemaakt dat een volledig herstel van de „Assenburg" (dat is de naam van de molen) circa f 35.000,zal kosten. De schade door de ramp bedraagt geen f 35.000.—, maar is mijns inziens wei aanmerkelijk groter dan door de schat ters werd geraamd. Er is aan te den ken om de ï'estauratie in verschillen de etappes uit te voeren. Dat is mo gelijk. De vraag is dan echter, wie dit geval gaat betalen. Als ik het geld uit een putje kon scheppen was alles eenvoudig. Nu liggen de kaarten echter moeilijk, omdat ik met mijn jonge gezin geen geld kan steken In een zaak waarvan vast staat, dat deze zeer moeilijk rendabel is te maken. Ik zie de kwestie van behoud dus vrij somber in, ofschoon er enkele licht punten zijn. Kort geleden heb ik bezoek gekre gen van een deskundige van de vereni ging „De Hollandse Molen". Deze or ganisatie is genegen bedragen tot restauratie te leveren en ook mag iets worden verwacht van „Monumen tenzorg," die eveneens interesse toon de. Een gedeelte van de kosten komen echter op mijn dak neer. De vraag Is, hoe groot het percentage zal (zijn. Daarvan hangt de restauratie af." De mulder 'heeft nog andere moei lijkheden. „Het is te meer moeilijk mij geld in de molen te steken, omdat het een uitgemaakte zaak is. dat ik met mijn vak in de eerstvolgende twee, drie jaren niet veel verdien. De watersnood legde de handel in granen in dit gebied lam. Er is ook minder vee op de bedrijven. Het behoud van de molen is med« mogelijk, als ook het gemeentebestuur meewerkt. Burgemeester Janssens voelt voor het monument. Misschien vraagt hij de raad om een subsidie?" A CHTER het behoud van deze prachtige houten stellingmolen, een Zaans type. staat dus een vraag teken, Het werd geplaatst door de Sint Ignatiusvloed, die zeer veel scha de aan het stevige bouwwerk aan richtte. „De molen is," aldus de mulder (32 jaar)„blijven staan, omdat de mu ren niet minder dan een meter dik zijn De huizen rondom ginnen in de stormnacht verloren. Mijn vader en moeder, mijn zusje Toos en mijn Dit is de molen van Johannes Ooms. De muren zijn geblakerd door de kracht van het water, dat zeven maanden lang tegen deze trouwe wach ter botste. Deze bezweek niet, maar liep veel schade op. Het is een vraag of de „Assenburg" (zo genoemd, omdat de molen in 1899 van Assendelft naar Nieuw-Vossemeer werd „overgeplaatst") behouden blijft. De wie ken wachten..., op restauratie.

de Stem | 1954 | | pagina 13