1 Imposante brug leidt naar nieuwe weg Krater, waarin wolkenkrabber kon verdwijnen Diploma-uitreiking ambachtsschool Terneuzen R. K. Technische school te Hulst „Largoscoop".... een nieuwe vinding De moeilijkheden met de Zondagswet Gevaar voor Bagdad geweken Juwelier door zijn concierge bestolen Boekenplank SPORT IN 'T KORT 12 13 Gevolgen van eerste waterstofbom AANVAL IN KRACHT AFGENOMEN Jongeren werden het niet eens Radio-actieve sneeuw in V. S. Scholieren „vierden" 1 April Jaarvergadering KOB Suriname accoord met ontwerp-statuut AANBESTEDINGEN MARKTEN DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 2 APRIL 1934 bns. Ikkig pen pt door rechts lie En rvlak het dragen paardigd ;n Ion. :enlengte. TOT TEEN ZESTIG GETUIGSCHRIFTEN EN 21 VERKLARINGEN de laatste avond van de cursus w 1953-1954 van de Avondteken- school met werkplaatspraktijk, aan de Ambachtsschool te Terneuzen, ver■- welkomde voorzitter J. F. de nS in het bizonder burgemeester mr ie> legen, die door zijn aanwezigheid ook nu weer zijn warme belangstelling toonde voor het onderwijs aan de Am bachtsschool. ,j Spreker prees de leerlinge"' da' "J zoveel van hun vrije avonden hadden willen offeren om zich verder in hun vak te bekwamen. De heer de Klerk dankte ook de leraren en vervolgens reikte hij 8 De ttmenestUJr richtte zich tot het bestuur deTeraren en leerlingen en wenste hen allen, ook namens het ge meentebestuur, geluk. De directeur van de Ambachtsschool de heer de Nie, sloot zich bij de vorige sprekers aan en wenste ook de ouders niet alleen, maar ook de echtgenoten van de leerlingen, die gehuwd zijn te danken voor hun bereidwilligheid hun zoon of man in de gelegenheid te stel len om gedurende zoveel avonden, hun vakbekwaamheid te vergroten. Daarna gaf spreker nog een over zicht van meer interne aangelegen heden en hoopte learen en leerlingen het volgend seizoen in een prettiger en rustiger omgeving te kunnen ont vangen, n.l. als de verbouwing dan klaar zal zijn. Hier volgen .de namen der leerlin gen die een getuigschrift of verkla ring ontvingen: A-cursus. Getuigschriften. Afdeling timmeren: L. P. 't Gilde en M. Maas te Terneuzen, P. W. Alewijn- se te Zaamslag, E. J. L. Verschelden te Sas van Gent. Afd. bankwerken: A. M. Rouw, J. A, Schippers en R. de Vries te Terneu zen, A. P. Notschaele te Sluiskil, R. A. Heijnsdijk te Axel. Afd. scheepsbouw: P. J. Domman- schet en D. de Zeeuw te Terneuzen. Th. A. Meertens te Hoek, J. P. Rie- mens te Sas van Gent, L. v. d. Wege te Zaamslag. Afd. automontage: W. Meijer te Terneuzen. B-cursus. Afd. schilderen: P. W. de Zeeuw te Terneuzen, J. de Koeijer te Axel. A. C. de Krijger te Biervliet, A. F. N. Rij- ekaert te Philippine, M. A. de Schrij ver te Terhole, J. C. Verhelst te Hoek. Afd. Timmeren: E. B. M. de Kraker te Sluiskil, F. Dekker, A. J. 't Gilde, B. den Boer en P. Michielsen te Ter neuzen, C. J. de Blaeij te Hoek, P. F. Haers te Philippine, A. Kiel en L. J. Wieland te Axel, H. E. de Krijger te Biervliet, W. P. E. Lammens te Sas van Gent, J. F. Lensen en C. L. de Meester te Zaamslag. Afd. bankwerken: M. Dieleman, J. Lindenberg, L. de Rijke en P. W. Eek man te Terneuzen, H. Allonsius, D. G. Goethals cn H. Sijnesael te West- dorpe, J. Deij te Hoek, A. C. Gom- mers te Sluiskil, L .F. de Groote, W. P J. Maas en F. Wieland te Axel, W. A. L. Martens te Sas van Gent. Afd. automontage: D. Dieleman te Axel, C. Maas te Hoek, E. P. Ver- meersch te Sas van Gent. Afd. electrotechniek: J. M. Hame link tc Terneuzen. A. H. Bleijenberg. J. P. M. Notschaele. C. A. Bauwens, G. A. A. de Bruijn, F. E. van Doese laar en E. J. P. v. Passel te Sluiskil, A. J. A. van Drongelen en W. P. Ruy- tenburg te Axel, P. Durink te Hoek, F. D. de Jonge te Zaamslag. Verklaringen. Afd. autogeen lassen (hospitanten): W. F. Kaijser te Terneuzen, C. R. L. Bal lotto, J. v. d. Hoek. J. B. Neels en L. M. A. Visser te Sluiskil, E. J. Lam mens te Hulst, J. L. v. d. Velde te Zaamslag, C. M. Verhelst en C.\ Vin- ke te Axel. Afd. electrisch lassen (hospitanten): A. v. d. Broeke, M. J. van Kerkvoort en A. M. Stoffels te Terneuzen, G. J. van Doeselaar, H. P. J. van Maele, J. D. Meijer en J. Ch. Spanjaard te Sluiskil, A. D. van Doezelaar te Hoek, A. A. van Drongelen on I. den Exter te Axel, G. B. E. Kersbulck te Sas van Gent Afd. electrotechniek (vervolgklas- se): J. A. Janse te Terneuzen. ZEEUWSE VARKENSSTAM BOEK TIERT NET Februari-ramp moordend voor de varkensstapel QI> (ie vergadering van het Zeeuwse Varkensstamboek in hotel Cen traal te Goes gehouden, werd medege deeld dat bij de ramp, 3300 varkens, ruim 10 procent van de stapel, om kwamen. Veel hulp is gfboden, maar de ani mo om te fokken was in het ramp gebied niet groot. Het ledental dat m 1945 nog 922 bedroeg, is gedurende 1953 van 388 op 344 teruggevallen. De secretaris deelde nog mee, aat waarschijnlijk nog deze maand 45 big gen als geschenk van de stamboeken in Gelderland en Overijssel voor de gedupeerden in Kruiningen en Schou- wen-Duiveland tegemoet gezien kun nen worden In verband met periodieke aftreding en enkele vacatures weiden tot be stuursleden, resp. plaatsvervangers aangewezen voor W.Z. Vlaanderen: C Sturtewaegen, Eede, plv. A. v.d Vij ver. Sluis; voor O.Z. Vlaanderen: j. F van Haelst Westdorpe en F.P. de Kubber Zaamslag, plaatsvervangers E.G M de Waal Ossenisse en Aug. de Meij, Zuiddorpe; tot plv. voor N. Be- veiand: W. de Buck, Colijnsplaat, voor Walcheren: P, Dlngemanse, Zou- tealnde en voor lno«" L, t-o.ue. uun Oud-Vossemeer. De rekening over 1953 sloot met een totaalbedrag van f. 2335.38 en een ba tig saldo van f. 3.41. De begroting '54 werd goedgekeurd met een totaalbe drag van f. 23888.41. De contributies en inschrijfgelden blijven onveran derd De kwestie der „wilde beren" nam weer de rondvraag ln beslag. ZWEMBADEN VOOR ZEELAND De commissie werkt verder TEN opzichte van het „ideaal-pro- gram", dat de Planologische dienst voor de commissie Zwembaden ont wierp. vernamen wij nog dat te Goes en Hulst een normaal zwembad van 25 bij 50 meter aangelegd zou moeten worden. In de gemeenten Zlerikzee, Tholen, Kruiningen, Heinkenszand, Domburg en Oostburg zou plaats zijn voor een klein zwembad (afmeting 12 bij 25 m) en in de gemeenten Brui- nisse en het platte van Schouwen, waarbij in eerste'iiistantie gedacht ls aan serooskerke (S), Krabbendijxe, Wemeldinge, IJzendijke, Korgene en Hontenisse (Groenendijk) een in- structiebad, waarin dus leerlingen van scholen onderricht zullen kunnen krij gen. Voor de gemeenten Kortgene en IJzendijke dit hierbij uiteraard wel te worden afgewacht, wat resp. het 3- eilandplan en het plan voor de Braatc- man zullen brengen. De commissie stelt zich thans voor, voor genoemde typen zwembaden na te gaan, wat öe exploitatiemogelijk heden zijn. Het ziet er naar uit, dat een subsidie van Overheidswege hler- bij niet gemist zal kunnen worden. BEHARTENSWAARDIGE WOORDEN TN de R.K. Technische School „St 1 Bernard" te Hulst vond de uitrei king plaats van de diploma's en de bevordering naar een andere klasse. De bijeenkomst werd geleid door de vice-voorzitter, de heer E. Lockefeer, die de leerlingen gelukwenste met het behaalde resultaat en hen wees op de toekomst. Daarna sprak de moderator der school, rector van Boxel, die vooral de waarde van de godsdienst belichtte, waaruit de toekomstige vakman moet kunnen putten niet al leen voor zich zelf, maar ook voor zijn naaste, tot heil van Kerk en Staat. De directeur der school, de heer Th. Winnebol, ried de gediplomeerden aan niet bij het behaalde resultaat te be rusten maar verder te studeren, omdat men in het huidige leven zijn kennis niet hoog genoeg kan opvoeren. Hij sprak ook een hartig woordje over rechten en plichten en spoorde de jongens aan steeds plichtsgetrouw door het leven te gaan. Daarna vond de uitreiking der diploma's plaats. DE GESLAAGDEN Afdeling timmeren: F, Andriessen, G. v. Duyse, W. Marin, E. Schille- mans. Afdeling macKtne-bankwerken: R. de Block. P. Seghers. W. Bracke. W. Jansen. J. de Bot. J. Lucasse, R. Kint. Afdeling automonteurs: A. Schille- mans, C. Meijs. Afdeling V.E.V.: E. Roelans. A. Die leman. B. Steenaert, J. Jansen van Rosendaal, P. Arens. Afdeling textiel: A. Jansen. Werden bevorderd naar een hogere afdeling.' Afdeling timmeren: L. v. Waes, G. Verwilligen, F. Bolsens, F. Lansu. L. Schelfhout, J. Haemelinck. B. Bies- broeck. Niet bevorderd 1 leerling. Afdeling machinebankwerken: P. Hoefijzer. P. Blommaert, F. de Potter, Th. Strooband, P. Everaert, P. Herre- wegh. Niet bevorderd 1 leerling. Afdeling automonteurs: J. Everaard, B. Stevens, A. Verstraeten, Th. Lam bert. Afdeling V.E.V.: A. Maes, J. Rin- goot. Niet bevorderd 2 leerlingen. Afdeling textiel: J. de Poorter, H. de Rechter. G. Verdurmen, F. v. d. Bergen, J. van Overmeiren. RAAD VAN RILLAND VERGADERDE Afscheid van de heer Woudstra Deze week vergaderde de raad der gemeente Rilland. De voorzitter deelde mede, dat de bestratingswerken bij 'n aanbesteding zijn gegund aan de fa. Duinhouwe rte Goes voor f. 29000.- Vari het gemeentebestuur van de adoptie gemeente Aaiten is een dank betuiging ontvangen voor de luchtfoto's van Rilland Bath tijdens de rampda gen, die door deze gemeente ls toege zonden. F.en voorstel van Ged. Staten om het salaris der wethouders te bepalen op f 475— (thans f. 400,per jaar werd goedgekeurd. De voorzitter deelde nog mee, dat de bestrating te Bath is begroo op- f. 8835 Aan ue heer J.L. lyoudstra werd eervol ontslag verleend als ambte naar van de Burgerlijke Stand en ad ministrateur der woningwetwoningen, wegens vetrek naar Arnhem. In dez» functie werd benoemd de heer r. Harthoorn, die binnenkort als le amb tenaar ter secretarie, alhier zal komen. De hee Woudstra die ter vergadering aanwezig was, werd door de voorzit ter hartelijk dank gezegd, voor zijn vele werkzaamheden, die hii alhier heeft verricht, waarna spreker namens het gemeentebestuur een enveloppe met inhoud overhandigde. Een verzoekschrift van de Lagere School van de Geref. Gemeente tot het beschikbaar stellen van gelden in gevolge art. 72 der LO Wet 1920, werd goedgekeurd. Aan de heten K.G. Wal raven en L. Zuydwegt werd bouwgrond verkocht aan de Derde Weg voor twee woningen. i NIEUWE LICHTPUNTEN SOUBURG HEEFT MOOI HUISHOUDLOKAAL Grot e animo onder de meisjes VY/IE n°g niet wist, dat Oost en West-Souburg eeli vooruitstrevend gemeentebestuur heeft, zal dat ont dekken bij een bezoek aan het Iiuis- houdlokaal naast de burgemvesters- woning aan het Oranjeplein. liet rui me, frisse en lichte lakaal kon ge bouwd worden dank zij de medewer king van de gemeenteraad, die er eni ge jaren geleen de nodige gelden voor beschikbaar stelde. De directeur van B»iuw- en Woningtoezicht, de heer .f. D. P. de Smit, maakte het plan en het restuaat mag in elk opzieht ge zien worden. Achttien meisjes, die het voortge zet gewoon lager onderwijs volgen, kunnen hier tegelijk les krijgen in de theorie en de praktijk van het koken, in wassen en wasbehandeing, in ta- felschikken. kortom in alles wat met het huishouden verband houdt. Me vrouw Hendrikse, die op dit punt vol ledig bevoegd is, geeft de lessen, die één middag in de week worden ge houden en dan van twee tot zes uur. Dat de animo van de meisjes enorm groot is. blijkt wel hieruit, dat ze vaak om zes uur naar huis moeten worden gestuurd! Het huishoudlokaal dat aan de bouw rond f 25000,en aan de inven taris ongeveer f 9000,kostte wordt zowel door de vglo-leerlingen der openbare als van de bijzondere scholen (de laatste gecombineerd) ge bruikt. Beide groepen bestaan uit li meisjes. Alle materialen en voorwer pen, die in de kooklokalen van een huishoudschool voorkomen, zijn ook hier aanwezig. Elke leerlinge kan be schikken over enige pitten van een gascomfoor en enkele electrische kook platen. alsmede imet z'n vieren) ovei een petroleumstelletje. Deze fornuizen zijn midden in t lokaal opgesteld en zijn ingebouwd tussen brede natuur stenen aanrechten. Voor elk meisje is er een apart vak in de open kastjes, die aan de muren zijn opgehangen, met daarin de nodige bestekken enz. en bovenop de kastjes de pannen. In een diepe en brede kast staan de strijkplanken, de teilen enz. en in een andere kast liggen de strijkijzers (voor gas en electriciteit)NatuurlljK is er ook een linnenkast. Wat de leer lingen hebben gekookt mogen zij zelf opeten en u begrijpt, dat zij haar uiterste best doen om het zo lekker mogelijk te maken! De strijd bij Dien Bien Phoe EVE VIETMINH-AANVAL, op Dien Bien Phoe, die twee dagen gele den is ingezet, is in kracht afgeno men. Een nieuwe aanval kan echter elk ogenblik verwacht worden. De opstandelingen hebben een derde deel van de stellingen buiten de vesting in hun bezit. In de nacht van. Woensdag op Don derdag hebben de belegeraars, na een voorbereidend artilleriebombarde- ment van drie uur, een uur lang stof nV'gelopen t egm. ben Franse post ten Oosten van Dién Bien Phoe. Zij werden ontvangen met een sper vuur van atomische wapens en met napalm en andere bommen. Na een uur werd de aanval afgebroken en de rest van de nacht was het aan dit deel van het front „betrekkelijk rus tig". Men verwachtte in de nacht van Donderdag op Vrijdag nieuwe storm aanvallen. De Amerikanen, zo wordt nog ge meld. zullen wellicht zware bommen werpers naar Indo-China zenden. ETEN AANVRAGE van de heer Bek om in aanmerking te komen om zijn woning te verbouwen met behulp van het Terlinger fonds wordt toege staan. Verder werd besloten om de straatverlichting te vernieuwen, d.w.z. er zullen nu aan alle lichtpunten T.L. buizen worden aangebracht, zulks na dat met enkele reeds een proef is ge nomen. verder zullen nog een zevental nieuwe lichtpunten worden aange bracht o.a. aan de splitsing Rijksweg- Stationsstraat. aan de Zandbaan, 2e weg, Langendijk m te Bath. In het vervolg zullen <je winkels Dinsdagmid dags gesloten moeten zijn en Vrijdags avonds mogen deze open zijn tot 9 uur. I De heer K. Ooms, 2e ambtenaar ter secretarie alhier, is met ingang van 1 Juni a.s. benoemd tot arj. commies ter gementesecretarie te Zijpe (N.H.) De bijeenkomst te Wenen £)E „Europese Assemblee van Poli tieke Jongeren", die in Wenen is gehouden, is Donderdag geëindigd „met ernstig meningsverschil". Het wordt betwijfeld, of de assemblee, die elke twee jaar vergadert, ooit nog in haar huidige vorm zal bijeenkomen. De vergadering, die vijf dagen duur de en die werd bijgewoond door on geveer 220 afgevaardigden is „een caricatuur van de Straatsburgse Raad van Europageweest met een „mam moet-agenda" en „weinig resultaten" zo werd op een persconferentie ge zegd. 6 V[U een film over de eerste water- stof hom-ontploffing, in November 1952 is vrijgegeven, zijn nog enkele bijzonderheden over die explosie be kend geworden. Er wordt echter voor op gesteld, dat de ontploffing van 1 Maart veel en veel zwaarder was. In 1952 werd in de Stille Oceaan door de waterstofbom een rifeiland totaal vernield en een krater geslagen, waarin een gebouw van 17 verdiepin gen zou kunnen verdwijnen. Over een gebied van vijf kilometer was de ver nietiging algeheel, tot op elf kilometer werd schade aangericht die tamelijk zwaar was en het gebied met lichte schade strekte zich tot zestien kilo meter uit. De Japanse minister van Buitenland se Zaken heeft nu officieel verklaard, dat Japan de Verenigde Staten om een verontschuldiging en schadever goeding zal vragen voor de schade aan het vissersschip „Foekoerjoe Maroe", en de verwonding van de bemanning. Het hoofd van de burgerlij-ke verde diging van New-York heeft als zijn mening te kennen gegeven dat ont ruiming van een stad het enige be- Massa-spijbelarij in Haarlem TN Haarlem hebben de leerlingen van middelbare scholen op hun manier 1 April gevierd. Na de ochtendpauzc sloten verschillende scholieren zich aaneen en trokken in optocht naar an dere scholen, waar zij nieuwe groe pen jongelui meelokten. Tenslotte trok er een stoet van 1500 jongens en meisjes door Haarlems straten en de leraren wreven zich wanhopig de handen. Het werd een complete massa-demonstratie, die de politie slechts met moeite binnen oir- bare perken kon houden. Verder hadden de leerlingen van 'n vierde gymnasiumklas in Haarlem van lokaal verwisseld met hun „collegae" van een klas in Amsterdam. Twee leraren keken, bij het betreden der klassen, tegen vreemde gezichten aan. h/goon Profilti introduceerde Donderdagmiddag als eerste in Neder- cl een door haar vervaardigde „Largoscoop-film". Bovennormale J'moprnme van de haven van Scheveningen. Onderhetzelfde beeld een largoscoopfilmopname, dat, op het brede doek geprojecteerd, het beeld volkomen v er vorming svr ij weergeeft. Op 20 April in Bergen op Zoom U)E Kath. Onderwijzersbond in het Bisdom Breda houdt zijn jaarver gadering op 20 April te Bergen op Zoom in de Korenbeurs. De dag wordt geopend met een H. Mis in het St Catharinagesticht. Aan de orde komen verschillende voorstellen van de afde lingen betreffende diensttijd en pen sioen. Verder vormen besprekingen over de ideeën, die in de Bond leven omtrent Standorganisatie en een in gediend Heemkundeproject, twee be langrijke punten van de agenda. Regering overweegt aanvullend wetsontwerp P\E regering beoogt de indiening van een wetsontwerp, dat moeilijkhe den, zoals die de laatste tijd zijn ge rezen door toepassing van de nieuwe Zondagswet, zal voorkomen. Aldus 'n antwoord van minister Beel op vra gen van het Tweede Kamerlid, de heer Maenen. Volgens het nieuwe ontwerp zou den in elk geval buiten te werkings sfeer der wet vallen: a. Processies met muzikale begelei ding. b. Optochten met muzikale begelei ding, gaande van en naar de kerk, voor zover deze berusten op diep in het volksleven gewortelde tradities en gebruiken. TTET gevaar dat Bagdad overstroomd wordt is thans verdwenen. Het peil van het meer. dat zich ten Oosten van de Iraakse hoofdstad had ge vormd, daalt snel. Ook het peil van de Tigris is gezakt. Er wordt nu echter met man en macht gewerkt om de belangrijke ha ven Basra voor overstroming te be hoeden. Te Qoerna, ongeveer 80 k m van Basra, waar de Euphraat en de Tigris samenvloeien, poogt men het overtollige water via een diep ravijn langs Basra naar de Perzische Golf 'te kunnen afvoeren. 5000 gulden aan kostbaar heden verdwenen T~AE 43-jarige concierge van een ju- welierszaak in Den Haag blijkt in de afgelopen twee jaar zijn patroon voor ruim 5000 gulden te hebben be stolen. Van tijd tot tijd stal hij voor werpen uit de zaak, die door enkele goudsmeden werden verwerkt en be waard. Bij nasporingen kon ongeveer twee derde van het gestolene weer in be slag worden genomen. Al lang had de juwelier gemerkt, dat hij door dief stal benadeeld werd, maar hij had geen vermoeden omtrent de dader. De concierge ging bij toeval door de mand. Toen hij aan een oud-employé van de juwelier een vaas te koop aan bood, kreeg deze argwaan. De concier ge werd gefouilleerd en inderdaad werden gestolen voorwerpen op hem gevonden. De kwestie van de vaas bleek echter niets met diefstal van doen te hebben. ZWITSERSE HULP VOOR DE OVERSTROMINGS GEBIEDEN T7EN GEDEELTE van de fondsen, die verleden jaar in Zwitserland ten bate van de watersnood-slachtoffers werden bijeengebracht, zal de bouw van een 32-tal medische controle- en hulpstations mogelijk maken. Van deze 32 medische controle- en hulpstations zijn 8 bestemd voor de provincie Zuid-Holland, één voor N. Brabant en 23 voor Zeeland. schermingsmiddel tegen de waterstof bom is. In de Amerikaanse staat Montana is inmiddels radio-actieve sneeuw geval len. (Van onze parlementaire correspondent) \JAAR we vernemen heeft de verte genwoordiger van Suriname in Nederland, dr Pos, bij zijn bezoek aan minister Kernkamp meegedeeld, dat zowel de Surinaamse regering als de voltallige Surinaamse R.T.C.-delegatie in principe het ontwerp-statuut, zoals dat is opgesteld door de kleine com missie. aanvaardt. Suriname is hier mee de eerste van de drie deelgeno ten, die een onbetwist standpunt heeft ingenomen. Donderdag 1 April zal in de ge schiedenis van de Nederlandse we genbouw als een belangrijke dag blijven aangetekend. Op die dag opende de Minister van Verkeer en Waterstaat, mr J. Algera, de nieu we uitstekende verbindingsweg tus sen Amsterdam en Utrecht, rijks weg no. 2. Een belangrijk gedeelte van de nieuwe verbinding is de Amstelbrug in Amsterdam, die eveneens geheel en al op het grote verkeer is ingesteld. Inzet rechts onder: Minister mr J. Algera ver stelt het bord, dat aanvankelijk het verkeer langs de oude route van Amsterdam naar Utrecht leidde in de richting van de nienwe weg. Het zoontje van ir M. E. Rijperman uit Den Haag, hoofdingenieur A. van de Rijkswaterstaat, de man die een belangrijk aandeel had in het aan leggen van rijksweg no. 2, kijkt belangstellend toe. JEZUS OP AARDE De tekenaar Piet Broos heeft zich zo langzamerhand wel gespecialiseerd in de uitbeelding van bijbelse gebeur tenissen. Hij heeft zichzelf echter overtroffen in dit prachtig-geïllu- streerde bijbelverhaal voor de leugd. Heerlijke, kleurige platen, om bij het vertellen aan de kleinsten te to nen. Een frisse tekst, om door 8 ii Kbjarigen te laten lezen. Alle lof aan Uitgeverij Helmond vooi de fraaie verzorging van het boek. Naar onze smaak: een juweeltje onder onze jeugdboeken, Bzd. HEMELBLOEMEN Onder deze ietwat verouderde titel deed de uitgeverij van Putten en Oort- meijer te Alkmaar een herdruk ver schijnen van een aantal heiligen-le vens, geschreven door Hendr. M. Smits De boekjes in deze serie (van 25 nummers) zien er aantrekkelijk uit, zijn rijk geïllustreerd en weten aan de jeugd de Heiligen voor te s'ellen als normale mensen. Gaarna 1 art be volen lectuur voor onze kinderen van 912 jaar. Bzd. KEGELCONCOURS „KRIJT OP TIJD" l. Verplanke (Oostburg) eindoverwinnaar Het door de Biervlietse bijlartclub Krijt op Tijd georganiseerde kegel concours is een volledig succes gewor den. Evenals in 1953 werd de West- Zeeuwsch-Vlaamse crack I. Verplanke uit Oostburg eindoverwinaar en daar mede v winnaar van het radiotoestel Met 20 punten verschil versloeg hij zijn clubgenoot M. Mabesoone. De officiële uitslag luidt: 1 I. Ver- plancke, Oostbürg 175 pnt., 2 M. Ma- besoon, id., 155, 3 Eug. de Boevere, Biervliet, 152. 4 H. Lippens, Kruisdijk 148. 5' C. Jansen. Biervliet, 148. 6 J Oosterbaan. Oostburg, 144. 7 H. Meer tens, Sluiskil, 141. 8 H. v. d. Hemel, Biervliet, 138. 9 J. Deuninck, Zuidzan de, 138. 10 I. v. d. Gazelle, Oostburg, 137. 11 A. Verstraete, Biervliet, 137. 12 A. v. Hurck, Philippine, 136. 13 J. Klaeyssen, Oostburg, 135. 14 P. Drie sen, Retranchement, 135. 15 J. Over- beeke, Oostburg, 133. DIVERSE NED. AMATEURS STARTEN In Ronde van West- Vlaanderen De bekende Zeeuwse amateur-wiel renner Piet van der Lijke uit Groe- de, die in enkele Belgische voorjaars klassiekers reeds uitstekende presta ties heeft geleverd, zal ook deelne men aan de Ronde van West Vlaan deren, een etappe-course in België, die dit jaar van 18-25 April wordt verreden. De overige Nederlanders die met van der Lijke een ploeg zullen vor men zijn: Pauw, Rusman, van Steen- selen, Verhoeven, Borremans, Cuijten, van Dongen, Oomen, de Jongh en Daan de Groot. Voorlopig is nog één plaats open in dit team van twaalf. Als ploegleider zal fungeren de heer Jo Baart uit Sas van Gent. ACHTSTE PARTIJ AFGEBROKEN In tweekamp om wereld schaaktitel Dc achtste partij van de match om het wereldkampioenschap schaken tus sen Botwinnik en Smyslov is na de 40e zet afgebroken. Botwinnik speel de met wit, Sasse amateur Iiighets weer aan hte werk De veelbelovende amateur wiel renner Ka,rei Inghels uit Sas v. Gent is na een gedwongen rustperiode als men tenminste de tijd, waarin men 's lands wapenrok heeft te dragen, als een soort siësta kan beschouwen weer aan de slag gegaan en heeft reeds aan enkele wedstrijden in Bel gië meegedaan. Het pechduiveltje schijnt hem ech ter ook nu nog niet los te laten Want in zijn eerste wedstrijd „De Omloop van het Volk" moest hij door breuk al vrij spoedig opgeven. Pijn lijker was het voor hem. toen hij in de wedstrijd Gent—Yper, door band breuk uit een groepje weglopers van 7 weg viel. Dit geschiedde 5 minuten voor het einde, zodat hij zich een mooie kans op de zege of zeker op een mooie ereplaats zag ontgaan. Een en and reheeft hem echter niet ontmoedigd. Hij is vol vertrou wen voor komende wedstrijden en traint hard. Oefenritten van rond de 140 en 150 km brengen hem langza merhand in de gewenste forme, zo dat men er niet aan behoeft te twij felen, dat hij in de nabije toekomst meer van zich zal laten horen. EEN VAN DE BEROEMDE OUDE GARDE Dr Jan Thomee overleden Donderdagmiddag is op 67-jarige leeftijd overleden dr Jan Thomee. oud international van het Nederlands elf tal, ere-voorzitter van Concordia en medisch adviseur van de K.N.V.B. Dr Thomee was reeds enige tijd ziek. Zijn overlijden is echter nog ezer onverwacht gekomen. „Het ka non". zoals Jan Thomee in zijn glo rietijd werd genoemd, heeft zestien maal voor het Nederlands elftal ge speeld in de periode van 1907 tot 1912. Dr Thomee werd in 1929 tot bondsrid- der van de K.N.V.B. benoemd. ER BESTAAT ENORME BELANG- STELLING voor de wedstrijd En- geland-Schotland (schooljongens), welke Zaterdag 3 April a.s. in het stadion te Wembley gespeeld wordt. Erw zullen zeker 90.000 toeschou wers zijn. TIJDENS DE AMERIKAANSE WIN TERKAMPIOENSCHAPPEN zwem men zijn in het beroemde zwembad te New Haven niet minder dan drie wereldrecords verbterd. Na de ver beteringen op de 100 meter vrije slag (Cleveland) en de 100 meter rugslag (Oyokawa) zwam de ploeg van de New Haven Swimming Club de 4x100 meter vrije slag estafette in 3 min. 44.4 sec., hetgeen een we- relrecordverbetering betekende van maar liefst 3.5 sec. WONINGEN TE OOSTERLAND Het gemeentebestuur van Oosterland- Zeeland heeft aanbesteed 46 woningwet woningen, w.o. twee winkelpanden. 12 Biljetten werden ingeleverd. Hoogste in schrijver was de fa. Schrijvers te Goes voor f 723.000. laagste fa. Schonewil en Jonker te Alkmaar voor f512.500. De gunning werd aangehouden. BONZIJ-BRUG WEMELDINGE Het maken van de onderbouw der Bonzij-brug te Wemeldinge is door de Rijkswaterstaat gegund aan de laagste inschrijfster, de N.V. van Splunders Aan nemingsbedrijf te Ridderkerk voor f 125.700. TERNEUZEN, 31 Maart. Sla 20, was- peen 11, prei 8-19, knolselderij p. st. 26, spruiten 38, uien 1-8, witlof 45-55 afval 27-37, wijnpeen 3-7, sjalotten 40-46. Appelen: Dekkers Roem F 24, Goud- reinette F 25, Lombart Calville KF 32-37, Zoete Ermgaard F 18-37, overige soorten appelen 5-15. KOEWACHT, 1 April. Stro vlas on- gerepeld 15-25. gerepeld 18-33. vlaslint putrood 180-220, dauw-rood 160-200, vlas- lokken ruwe 20-35, gezwingeld 40-90, lijn zaad ongekeurd 38-42. gekeurd 54-60. bol- raap 6-9, kaf 3 ct. Zeer kalme markt, •s-HERTOGENBOSCH. 1 April. Op de paardenmarkt van heden werden aan gevoerd 408 stuks. Overzicht: aanvoer van paarden gewoon met ruime belang stelling. Handel in jonge paarden kalm, goedsoortige dieren prijshoudend. Jonge werkpaarden waren gemakkelijk te ver kopen. Merrieveulens met papLeren wer den lui-duur verkocht. Naar hengstveu lens voor de slacht was veel vraag, goe- de prijzen. Oude slachtpaarden matige handel, jonge slachtpaarden vlotte han del met hogere prijzen. De prijzen wa ren als volgt: voljarigen 800-1075, 3-jari- gen 750-925, 2-jarigen 600-800, met pa pieren boven notering, hengstveulens 275 -475, merrieveulens 425-585. jonge werk paarden 850-1100. oude slachtpaarden 1-70 -1.85 per kg gesl. gew., jonge slacht paarden 1.90-2.- per kg gesl. gew. W4IFIf>7 iMU Mannheim 2.06 (0), Kaub 1.46 (—0.02), Trier 1.44 (.+0.01). Koblenz 1.59 (—0.05), Keulen 1.23 (—0.04), Ruhrort 3.23 (—0.03), Lobith 9.30 (—0.08), Nijme-»' 7.10 ,—O.OS), Arnhem 7.34 0.02). Eefrte 2.62 (0), Deventer 1.75 (0), Namen la Plante 1.72 i 0.08). Borgharen 39.60 (-0.16), Belfeld 11.02 (+0.19), Grave 4.63 (+0.05). 1MB m

de Stem | 1954 | | pagina 11