American Kwaliteit ert Heijn Groeiend vertrouwen 0RGAT0NICUM JVENAAN 69-53-41 De Spookkano AT EEN ONDERLIJKE ERELD WRICLEY Qa-va-Seul bij altijd HAAGSE BRIEVEN Middenstandsnota Voorlichting Vraag Uw winkelier naar het nieuwe succes van Niemeijer: échte Amerikaanse sigaretten-tabak, en proef zelf hoe bijzonder zacht en geurig zo'n eigengemaakte 'Amerikaanse sigaret is. IR J. KIPPERMAN Seminarie der Capucijnen te Oosterhout Einde van een tijdperk ry i"< Knikkeraar Knap óp die onogelijke schuur met R an Uw werk ast met Sneeuwwit I s opgemerkt wat t uitmaakt welk bruikt? Er zijn uiddelen, maar net Snelwerkend el met Uw eigen rvloedige, wollige ge, overvette sop. Uw handen, zo wasgoed maar het vuil. U con- Is Uw wasgoed urig aan de lijn ijken en bij het n in tie kast riffen door het fan- iltaat dat U met Sneeuwwit hebt be- ipel prachtig schoon geurend en kraak* ;bt alle reden om op Uw Sneeuwwit U bent nog extra t ook, want Snel- »euwwit kost maar pak assen met Snel Sneeuwwit. Nu bovendien nog •s gratis om Uw te verrassen .-fabrieken ligt waar alles wat zeer nauwgezet de kwaliteit van a aan het hart. egen zeer lage n. Boodschappen ok: Voordeliger gezin ontvangen. 1 00 gram 39 per stuk 39 250 gram 39 500 gram 33 500 gram 2 1 2 stuks voor 25 100 gram 25 DERDE BLAD DONDERDAG 1 APRIL 1954 70NDER enige twijfel kan men in het bijzonder onder de ka tholieken - 't laatste anderhalf jaar een groeiend vertrouwen constate ren ten opzichte van het beleid der regering en daarmee verband hou dend ook ten opzichte van de K.V.P. en haar vertegenwoordigers in het parlement. De stijgende welvaart van ons land, de snelle wijziging van een uiterst moeilijke economisch-finan- ciële positie als gevolg van het Ko rea-conflict in een economisch gun stige situatie, stelde de regering in staat een beleid te volgen, dat ge leidelijk de druk van de overheid op het volk verminderde, dat groter vrijheid kon toelaten, dat de salaris positie van ambtenaren en onder wijzend personeel kon verbeteren, dat een einde maakte aan de in '51 opgelegde consumptiebeperking voor de loontrekkenden, dat de huren tot een meer rendabel peil kon optrek ken. En dat beleid werd in bijzondere mate bevorderd door de K.V.P., ter wijl de P. v. d. A. aanvankelijk ernstig in verzet was. De doorvoe ring ervan is dan ook voor een groot deel te danken aan het optre den van de volksvertegenwoordi gers der K.V.P. en ongetwijfeld ook mede aan het beleid der katholieke ministers. Hieraan wordt in onze kring niet getwijfeld, vandaar het groeiende vertrouwen, waarover ik in de aan vang van deze brief mocht spreken, met name in het beleid der K.V.P. Een gunstig teken? Natuurlijk. Het is van bijzondere betekenis, dat het katholieke volksdeel in groeien de mate vertrouwen schenkt aan de „eenheidspartij", welker bestaan terecht naar het oordeel van het overgrote deel der katholieke Ne derlanders onder de huidige om standigheden in Nederland noodza kelijk is. Van bijzonder belang, om dat de kracht van een politieke partij, van een kamerfractie en dus van haar streven en werken als het ware verdubbeld wordt, indien zij zelf en de andere politieke groepe ringen weten, dat het katholieke volk achter haar politieke partij staat. Maar bij dit „groeiende ver trouwen' is ook een keerzijde aan de medaille en wel de volgende: EEN „groeiend vertrouwen" houdt in: een geringer vertrouwen in een voorbije periode. En dan denk ik juist aan die Korea-tijd: de pe riode der uiterst zware belastingen, der consumptie-beperking, der in vesteringsbeperking, de periode, waarin de middengroepen in een zeer ongunstige positie waren ge bracht. Ook in deze tijd droeg de K.V.P. en in zeer bijzondere mate de katholieke Tweede Kamerfractie verantwoordelijkheid voor het be leid van de regering. Het was een katholiek, mr Steenberghe, die een „hard" program samenstelde, toen hij poogde de regering samen te stellen; hot was prof. Romme die toen mr Steenberghe geen succes had dit program overnam bij zijn geslaagde poging een Kabinet tot stand te brengen. Deze verantwoordelijkheid heeft de K.V.P. aanvaard en bewust aan vaard; zij meende dit het volk zwaar drukkende beleid te moeten volgen op grond van de uiterst moeilijke positie van het land. Zij wist, dat dit geen „dankbaar" beleid zou zijn, zij wist, dat velen uit alle groeperingen van het volk in moei lijkheden zouden moeten verkeren. Zij wist, dat ontevredenheid en spanningen daarvan het gevolg zou den zijn. Zij kon uiteraard bevroe den, dat een geringer vertrouwen wel haar deel moest worden. En zo is het dan ook gegaan. Wat onder meer normale omstandigheden niet geëist zou mogen worden, werd nu wel van het volk geëist. En het volk onderkende blijkbaar bezwaarlijk de zeer grote moeilijkheden, waarin het zich bevond, het onderkende des te beter de moeilijkheden, waar in het groep voor groep en persoon voor persoon kwam verkeren. Aan die situatie is nu een einde gekomen, het beleid kon en moest daarom worden omgebogen: het vertrouwen keerde weer. QNJUIST is het echter te stellen (waarmee niet gezegd wil wor den ,dat er geen fouten gemaakt zijn) dat dit groeiende vertrouwen volgt op een redelijk gemotiveerd gebrek aan vertrouwen. Een gebrek aan vertrouwen is er inderdaad geweest: redelijk gemotiveerd was het in hoofdzaken zeer zeker niet. En het ziet er gelukkig naar uit, dat men dit geleidelijk op een afstand gekomen van het beleid der Korea-jaren gaat inzien. Dat men gaat inzien, hoezeer de toen gevolgde politiek, de toen op gelegde druk naar beste overtui ging en kennis werd opgelegd om wille van het algemeen welzijn, omwille van de toekomst van ons volk. En dat men reeds nadrukke lijk inziet, dat het vooral aan de K.V.P. te danken is, dat dit noodbe- leid is omgezet in een welvaartsbe- leid. Dit beleid nu zal voortgezet moeten worden. En daarom vraagt en terecht de K.V.P. het ver trouwen der katholieken. (Advertentie) J—JET IS een gedegen adres, dat de Nederlandse Rooms Katholieke Middenstandsbond aan de Midden- startdsnota heeft gewijd. Een adres, royaal erkennend, dat men blij is met deze Nota, omdat er thans een uitgangspunt is geschapen, om te komen tot een middenstandsbeleid op hoger plan. Een adres ook, dat de critiek niet spaart. De aanval richt zich vooral op de tegenstelling volwaardige bedrijven randbe- drijven, waarbij dan een bedrijfs- inkomen van 3000 gulden als grens wordt gesteld. Met die grens wil het adres absoluut afrekenen. Hoe kan men 3000 gulden als volwaar dig bedrijfsinkomen kwalificeren? Die grens zal toch zeker wel opge trokken moeten worden tot 5000 gulden. Maar bovendien, een rand- bedrijf, een bedrijf dus, dat met een klein stootje al in de afgrond ligt, zal niet altijd een klein be drijf zijn. Er kunnen best grote be drijven zeer wankel staan en klei ne bedrijven gezond zijn met de kans, dat ze zich flink uitbreiden. Dit wordt o.i. in de Nota helder be redeneerd. Tal van andere punten komen naar voren, waaruit blijkt, hoe de Nota de aandacht kreeg, welke ze verdient. 'Op te merken valt nog, hoe men zich beslist uit spreekt vóór het S.E.R.-advies be treffende de ouderdomsvoorziening. En ook een definitieve kinderbijslag voor zelfstandigen zal men sterk toejuichen. De professorale bezwa ren tegen een en ander telt men blijkbaar niet zwaar. jyjINISTER CALS heeft nu ook het zijne gezegd over de voorlich ting op de scholen betreffende de krijgsmacht. Hij wijst het betoog van de Generale Synode der Ned. Hervormde Kerk in dezen af. Hij kan niet inzien, dat een voorlich ting, waarvoor ouders en schoolbe sturen toestemming moeten geven, een voorlichting, welke eenvoudig attent wil maken op het officiersbe- roep als een eervol en kansen schep pend beroep, ons land op de weg van het militarisme zou kunnen drij ven. Steekt in deze bezwaren niet een zeker restant uit de tijd, toen het anti-militarisme in ons land grote aanhang had en 'n officier door velen als een nutteloos en gevaar lijk wezen werd beschouwd? De opkomst van Hitiers dictatuur en de gevaren daaraan verbonden, hebben toen velen de ogen geopend. Hoe kunnen ze thans echter weer dicht vallen, nu een andere dicta tuur zich zo dreigend in het Oosten verheft? Let op het moderne, brede pakje, handig om uit te rollen. ■te/ v Rol de sigaretten niet te vastv dan geniet U het meest en Umaaktminstens 45 heerlijkej sigaretten uit zo'n royaal pakje" 'AmericaruStaiva 85jcent. [ÏTTE M E.UJ2 R'S/iT A BA K TA BTKYO PIZ'NTB EST! Zilveren jubileum bij N.V. Volt QP 15 Mei a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer J. Kipperman, de directeur van de N.V. Metaaldraad lampenfabriek „Volt" te Tilburg, in dienst kwam bij het Philips Concern. Reeds in Augustus 1929 kwam ir Kip perman bij de N.V. Volt, waar hij in 1934 in de directie werd opgenomen. Hieruit blijkt, dat van deze 25-jarige periode, de heer Kipperman geduren de 20 jaren de leiding van de N.V. Volt heeft gevoerd en men kan con stateren, dat tijdens zijn beleid de N.V. Volt is uitgegroeid tot de groot ste industrie in Tilburg. Het ligt in de bedoeling van het personeel te Tilburg en Oosterhout, de jubilaris een geschenk aan te bie den waartoe bereids een comité is opgericht. M1 Eetlus! opwekkend Moet in September gereed zijn ET man en macht wordt momen teel gewerkt aan de houw van het Seminarie der Paters Capucijnen te Oosterhout, hetwelk aan de Warande- laan aldaar verrijst, teneinde per 1 September a.s. de seminaristen te kun nen ontvangen. Enige tot het uitgebreide complex behorende gebouwen kwamen intus sen nagenoeg gereed. Het geheel zal worden omringd door een prachtig plantsoen, en een fraaie oprijlaan zal straks vanaf de Warandelaan naar de hoofdingang leiden. Het plantsoen wordt aangelegd on der toezicht van een Oosterhoutse deskundige op dit gebied cn zal aan sluiten aan en in overeenstemming worden gebracht met het Warande complex (structuele aanpassing), waardoor de aantrekkelijke toegangs poort van Oosterhout ter plaatse on getwijfeld nog in waarde zal toene men. J_IET BESLUIT van. het Amerikaan se Ministerie van Oorlog om het slagschip Missouri" aan boord waar van op 2 September 1945 de Japan ners hun overgave tekenden, in de reserve te plaatsen, doet eenzelfde be slissing ten aanzien van de drie an dere slagschepen van dezelfde klasse, de „Wisconsin", de „lowa" en de „New Jersey" voorzien. Dit schijnt te betekenen, dat de dagen van de linie schepen, wat de Amerikaanse vloot betreft, geteld zijn. De vliegdeksche pen zullen nu de kern van de oorlogs vloot gaan vormen. TILBURG IN DE „TILBURG" DINNENKORT zal in de K.L.M.-Con- stellation „Tilburg" een foto wor den aangebracht van de stad Tilburg, na overleg van de Tilburgse gemeen telijke instanties met de K.L.M. Een in het Engels gestelde tekst vestigt de aandacht op de betekenis van de wol- lenstoffenindustrie ter plaatse en de fabricage van schoenen, leder- en me taalwaren. Bovendien wordt er bij verteld, dat Tilburg met zijn bijna 130.000 inwoners tot de grootste ge meenten van Nederland behoort. (Advertentie) Zet Uw zorgen aan kikkert U helemaal op. Heerlijk verfrissend, zuivert Uvf tanden. voor VRIJDAG 2 APRIL 1954 HILVERSUM I, 402 M. NCRV: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 7.30 Gewijde muz. 7.45 'n Woord v. d. dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Tot Uw dienst. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Sopr. en Mozartvleugel. 11.25 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.59 Klok gelui. 13.00 Nws. 12.15 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.00 Schoolradio. 14.30 Officiële bijeenkomst v. d. Anti-Revolutionnaire Partij t.g.v. haar 75-jarig jubileum. 15.30 Gram. 15.45 Voordr. 16.15 Kamerork. 17.00 Koorzang. 17.15 Promenade-ork. 17.45 Friese uitz. 18.00 Gram. 18.15 Orkestconc. 18.35 Gram. 18.45 Trombone-kwintet. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Regeringsuitz.: Verklaring en t'oelichting, waarin opge nomen het maandelijks overzicht van de Ver. Naties door Mr D. J. von Balluseck en het emigratiepraatje door H. A. van Luyk. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Kamerork., koor en sol. 22.25 „Langs we gen van kunst en schoonheid". 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.35 Gram. 8,00 Nws. 8.18 Gram. 8.45 V. d. huisvr. 9.00 Gym. v. d. huisvr. 9.10 Gram. 9.35 Schoolradio. VPRO: 10.00 „Kinderen en mensen'', caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. kleuters. 10.40 Mezzo- sopr. en piano. 11.00 Radiofeuilleton. 11.20 Gram. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.30 (Advertentie) LI ET knikkerspel wint aan populariteit in Engeland. S Het is eigenlijk „aan de rol" l gekomen, toen de kranten schreven over een 16-jarige jongen, die trouwde, maar zelfs in de huwelijkse staat j het knikkerspel trouw bleef, Het bleek, dat hij verreweg de beste knikkeraar van zijn woonplaats Brighton was. Se- S dertdien heeft de knikker- woede snel om zich heen ge- j grepen. De Amerikaanse mili- S tairen in Engeland wierpen er S zich met vuur op. Nu is het zo ver, dat er officiële knikker- wedstrijden zullen worden ge- houden. De Amerikanen die deelnemen, hebben een week 5 vrij gekregen van dienst om te oefenen. Enkele Lager- huisleden hebben al toege- zegd, dat ze komen kijken, S wanneer hun tijd dat toelaat. De 16-jarige bruidegom uit S Brighton zwijgt. IN Omroeper SOMMIGE kleine Engelse plaats jes heeft men voor de aardigheid nog wel eens stadsomroepers. Maar de room schijnt van dit beroep af, want één hunner stelde zich een de zer dagen op het marktpleintje op. Hij riep: Jonge man, stevig van ge stalte en met geoefende stem, op het ogenblik stadsomroeper, wenst ver andering van betrekking. Vracht F)E VACANTIEBOOT Silver Star, die in de Amerikaanse wateren vaartjes maakt, is weer vertrokken. Dit maal met aan boord 12.000 fles jes spuitwater in plaats van een ge lijk aantal flessen champagne, zoals dat normaal het geval is. De klant is immers koning. En de klant wordt ditmaal gevormd door een gezel schap geheelonthouders, die zelfs gedurende hun vacantie hun princi pes handhaven. Geneesmiddel J)E ontdekker van de penicil line, sir Alexahder Fle ming, heeft in een vertrouwe lijk praatje te Ohio uitgelegd, wat hij het beste geneesmiddel tegen verkoudheid vindt. „Een flink slokje whisky voor je naar bed gaat", zegt onze Sir. Sportief ""TWEE JAAR geleden brak de heer 1 John Jukes in het Engelse Great Bridge zijn been tijdens een spelle tje cricket, dat hij met zijn buur kinderen speelde. Gisteren vierde de sportieve John zijn 100ste verjaar dag. Aan verslaggevers, die hem vroegen, hoe hij dat had klaar ge speeld, verklaarde hij: „Regelmatig een partijtje cricket en af en toe een been breken." Lui IN BERLIJN is het ook niet alle maal koek en ei, al wordt er niet meer geconfereerd. Nu heeft een brutale inbreker weer van zich doen spreken. Hij drong de slaapkamer van de heer Gold bin nen, die juist een dagje uitstedig was. Hij stal er 1300 Mark en als het daar nog maar bij was geble ven, was het allemaal normaal ge weest. Maar de dief scheen van het luie slag en daarom pitte hij enige uurtjes in het bed van de heer Gold. De politie heeft dat ge concludeerd uit het briefje, dat de inbreker achter liet. Daar stond op: „Ik heb zeer slecht geslapen. U zult binnenkort eens 'n nieuwe matras moeten kopen. Als dat er nog af kan, ten minste." Winnaar TN VOLTERRA Italië heeft -1 een krankzinnige heer vijf mil- lioen Lire gewonnen in een voetbal prijsvraag. Enkele weken geleden was het ook al zulk werk. Toen won hij een rond bedrag van zes honderdduizend Lire. De verplegers vertellen, dat hij in het instituut een „systeem" heeft uitgevonden. Hij vertelt het aan niemand. Hij zal gek zijn. Middel EVANSVILLE (in de Amerl- kaanse staat Indiana) verloor een inbreker tijdens zijn duister werk in een pakhuis zijn pet. Dat kreeg hij pas in de gaten, toen hij weer op weg naar huis was. De dief redeneerde even binnensmonds. Wanneer ze die pet vonden, was hij de sigaar. Daar om liep hij terug en stak het pand van de misdaad in brand. Het brand de tot de grond toe af. Alleen de pet werd gered. Het kledingstuk was in een ton water gevalie-i. ej.(ps 2>Cvyi „Ik vergeef 't je nooit, dat je „bravo" riep, toen de tenor in de orchestbak viel!" Land- en tuinb. meded. 12.33 Sport cn prognose. 12.48 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Pianorecital. 14.50 Voordr. 15.10 Blokfluit en clavecimbel. 15.30 Musette ork. VARA: 16.00 Gram. 16.30 Muz. caus. 17.10 V. d. jeugd. 17.45 Lichte muz. 18.00 Nws. 18.15 Lichte mi^:. 18.45 „De Haverkist", hoorsp. 19.00 V. d. jeugd. 19.10 Dameskoor. VPRO: 19.30 „Mensen en conflicten", hoorsp. en caus. 19.50 Ber. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.15 Kamerkoor. 20.30 „Benelux", caus. 20.40 „Hedendaagse arbeidsproblemen", caus. VARA: 21.00 V. d. jeugd. 21.35 Lich te muz. 22.00 Buitenl. weekoverz. 22.15 Rhythm, muz. VPRO: 22.40 „Vandaag", caus. 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nws. 23.15-24.00 Omr. ork. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Orgelrecital. 14.00 Schoolradio. 15.30 Zang (gr.). 16.00 Ork., solisten en koor. 16.30 door William Byron Mowery (23) Alan en Joan stonden van achter de kano op en staarden elkaar in het zwakke maanlicht aan. Alan sprak het eerst. „Goede hemel ze hebben elkaar neergeschoten, Joan! Zij merkten niet, dat wij tussen hen uit glipten; ze vin gen in de mist een glimp van elkan ders kano op, dachten dat wij het wa ren en paften er op los. Arme dui vels!Hoor je die arme mesties kreu nen, Joan— dat is de enige, die nog in leven is." Zij luisterde, doch hoorde slechts die éne, de gewonde mesties. „Oh-hh miséricorde ohh, bon Dieu—Zij konden geen weerstand bieden aan die treurige klacht. Zonder een woord te zeggen duwden zij hun berkebast uit de modder, klommen erin en haastten zich naar het toneel van de strijd. Zij stieten op een voortdrijvende kano. Middenin lag er een van de drie Waukootannah's dood. Op de voor plecht lag een blanke, die nog tekenen van leven vertoonde, stervend, met een kogel door het hoofd. IN 11 FLEURIGE TINTEN. MAT EN GLANZEND (Advertentie) SCHOENCRÈME - WRIJFWAS KOPERPOETS Ork. conc. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 18.00 Vlaamse liederen. 18.10 Caus. 18.20 Vlaamse liederen. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Kron. v. d. Bond v. Grote Gezinnen. 20.05 Gram. 20.15 Ork. conc. 21.00 Kunstkaleidoscoop. 21.15 ,,De landarts," hoorsp. 21.45 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Int. Radio-Universiteit. 22.30 Gram. 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL. 484 M. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.20 Gram. 14.00 Omr, ork. en soliste. 15.00 Gram. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 17.30 Zang en piano. 17.50 Gram. 19.15 en 19.25 Idem. 19.30 Nws. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.15 Jazzmuz. 22.45 Gram. 22.55 Nws. Ziende dat hulp hier niet kon baten, roeiden zij stroomop naar de anders boot, waar de imesties kreunde, in die boot lag. het lijk van een ander der Waukootannahs. De tweede, de gewonde mesties, was de reusachtige Battu Ducharme. Ducharme, die zich kronkelde van de pijn, dreigde de kano te doen kan telen, Dubbelgevouwen greep en klauw de hij langs zijn lichaam, dat dooi drie of vier kogels doorboord was. Alan vatte zijn arm en belette ae wilde bewegingen, maar de man was te ver heen om hun aanwezigheid te bemerken. Zijn kreunen werd zwakker cn onverstaanbaar. Toen ze weer op de zandbank waren, tilde Alan de zware Battu uit de boot en legde hem op een deken, die Joan haastig had uitgespreid. Maar hun barmhartigheid was vruchteloos. Door zeefd door het moorddadig vuur uit de andere kano, zou Ducharme reeds dood zijn geweest, evenals zijn mak kers, indien zijn geweldige vitaliteit hem niet in leven had gehouden. Alan doopte zijn zakdoek in koud water, legde die op het voorhoofd van de stervende en maakte zijn kleren los. Joan, naast de man hurkend, sprak hem toe in het bastaardfrans van zijn ras, in een poging om hem te doen beseffen, dat vrienden hem bijstonden in zijn laatste ogenblikken. Langzamerhand verslapten zijn be wegingen. Over het lijk van de verslagen vij and zij Alan haperend: „Die kano ik peinsde me suf, hoe ik die het zwij gen kon opleggen, Joan: maar nu zullen ze zwijgen en die anderen ook. vier dodenin neg geen vier secondenze moeten hals over kop op ons losgevaren zijn, botsten tegen el kaar en schoten meteen er op los. Nu zie, wat ons te wachten staat! Toen Norman de achtervolging aan vaardde, had hij orders gegeven om niet te schieten. Herinner-je je, hoe Clancy op de Teïuwaceet die kerels verbood om te vuren? Maar die Ber nard heeft me liever dood en het kan hem niets schelen of jij het het leven erbij inschiet." Van een of andere landtong, drie mijlen stroomaf. drong een reeks schoten tot hen door. Het geweer nao een tijdje geleden dezelfde serie ar- gevuurd, terwijl zij Battu Ducharme aan wal brachten, docli toen hadden zij geen acht erop geslagen. Nu, in de stilte, hoorden zij het. De zes schoten werden met onregel matige tussenpozen gelost: t i als een signaal. Toen zij luisterden, hoorden zij hoe verder weg een ander geweer ant woordde. Het was zo ver verwijderd, dat zij amper het knallen waarnamen, doch de volgorde was weer dezelfde iI j1 Alan kreunde. „Joan, het is een signaal! Oh, verwenstalles loopt ons ook tegen." Een ogenblik had hij gehoopt, dat dit vreselijk ongeluk, waarbij vier mannen het leven verloren. Joan en hem in staat zou stellen, ongehinderd hun weg te vervolgen. Hij merkte, dat hij zich vergist had. Die kerel daarginds heeft de schiet partij gehoord en geeft tekens aan iemand, die verder stroomaf op post staat. Ze geven het bericht door tot aan 'de Splitsing!" Haastig verlieten zij de modder- bank en spanden zich tot het uiterste in, om zo groot mogeliik afstand tus sen zich en de plek des onheils te brengen. Nu en dan hielden zij even halt om te luisteren, of zij de motoj- boot van de Politie konden horen. Het duurde lang, maar de boot kwam. Twee uren na het drama bij de modderbank, terwijl zij zich op een verbreding achtien mijlen van de Splitsing bevonden, hoorden zij ver in het Zuiden het bekende geknetter. Zij hielden het nog een tijdje vol, want iedere mijl verbeterde hun kan sen. Zij zouden zich op de wal moe ten verschuilen, maar als Bernard niet de juiste plek wist, zouden zij de volgende dag misschien nog niet gevonden worden; en als de komende nacht dan donker en regenachtig was, konden zij proberen om door het cor don te breken, noordwaarts, naar de pas toe. „Joan", zei Alan ineens, „weet je wat me daar invalt? Nu heb ik niet alleen Seth Grindley vermoord, maar nog vier mensendie mannen daar ginds. Die heb ik doodgeschoten!' „Jij?" „Begrijp je niet? De Politie vindt die drijvende kano met twee lijken erin en de andere kano, met Battu Ducharme, op de plaat daarginds. Die lui zijn alle vier dood; doden spreken niet. Die vier kunnen niet meer ver klaren, dat zij elkaar hebben neer geschoten. We hebben voetsp«en ach tergelaten op die modderbank. Wie krijgt de schuld van die vier moor den?"— De snelle politieboot, die vijf mijlen aflegde tegen zij één. haalde hen dra in; toen het vaartuig drie mijlen zui delijk om een draai van de rivier kwam en de verbreding opvoer, zagen zij een groot, geel oog door de mist schijnen, drijfhout en rotsen verlich tend. De boot had nog een tweeüe zoeklicht ook. dat heen en weer zwaaide over het water, om hen te zoeken. Zodra zij de boot hoorden, waren zij de oostelijke oever genaderd; zij slaagden er nog net in eruit te sprin gen, kano en bagage uit het water te tillen en achter een rotsblok te dui ken. Terwijl de motorboot voorbijvoer, gleed de lichtkegel langs de oever, rustte een moment op de hun be schuttende rots en ging verder. Toen de politieboot voorbij was, kroop Alan naar de waterkant en wiste met een tak hun sporen uit Tot aan de morgen zochten zij naar een goede schuilhoek op die stelle oostelijke oever. Op deze dag zouden zij een goede schuilplaats nodig heb ben! Zij vonden er eindelijk een, die hun verwachtingen overtrof een klein, rotsachtig dal. waarin de wind in de loop der jaren bladeren, stenen en takken had opgestapeld. Zij werkten zich erin, door een vochtige, mosrijke opeenstapeling van bomen en rots blokken en zochten haastig het dal af, voortkruipend door de donkere „berenpaden". Boven hun hoofden sloot een dertig voet dikke stapel van gevallen bomen het daglicht af en een beekje stroomde door het begra ven ravijn, Zij waanden zich in een catacombe. Aan het einde vonden zij een droog plekje, hoog genoeg dat zij er rechtop konden staan. Zij brachten kano en Uitrusting hierheen. Toen zij de volgende dag langs he Sulteena tuurden schrokken zij van wat zij zagen, al hadden zij iets der gelijks verwacht. Wel een dozijn kano's voer op de rivierverbreding, langs de waterkant, op zoek naar sporen. De beide kleine motorboten waren ook de rivier op gekomen en zetten aan beide oevers spoorzoekers af. De grote politieboot voerde een menigte mannen en kano's stroomop, om drie mijl verder een engte af te sluiten. En hoog boven hun hoofden cirkelde de breed gevleugelde Bellanca been eu weer over een terrein van vijftien vierkante mijlen, om een oogje te houden op de kreken die naar het gebergte voerden. Met bleek gelaat sloeg Alan het schouwspel gade. Sinds de ontmoeting met de drie Waukootannahs keerde alles zich tegen joan en hem. Zij had den het lang volgehouden, doch dli betekende het einde van hun vlucht. „Laten we ons maar voor een poosje inrichten. Joan", zij hadden zich sinds lang eraan gewend om slechts fluisterend te spreken „het moet een allemachtig donkere en stormach tige nacht zijn. waarop we hier van daan komen." (Wordt vervolgd). t

de Stem | 1954 | | pagina 7