eliers MIJN VADER HEEFT TUBERCULOSE. HET IS NIET OPEN AVONTUUR IN AUSTRALIË MAAR KINDEREN MET GRIJS HAAR KOERSREACTIE VOOR KONINKLIJKE GEBOREN IN DACHAU KEEINE BANDI WERD Een mooi jongensgezicht ineen omgeving van verval Gestrand in een mijnwerkerskamp Geen toekomst, geen dromen, niets! Hoe iedereen kan helpen 10 100 gezinnen. Nederlands emigrant als „proefkonijn" Een Pool heeft geen rechten Het wordt u gemakkelijk gemaakt Inzameling 6. Zet duidelijk uiv naam en adres op het pakket. Zemnvrust. DYNAMIET VOOR JOSJIDA Aantrekkelijk aanbad Heb je 't al gehoord „ZE ZIJN ER'" WEKELIJKS BEURSOVERZICHT VAN 25 T.M. 31 MAART 1954 Ommekeer in Wallstreet VAWMRLO hn7M\U AGFA CLACK H*ES..? van „De Zaan" Igel vandaan! prrefs smaak I ct. S 3 ïoet schoon V deuren, plin- m gemak hebt fles Lodaline. blinkt en glimt schoorsteenlopers sn veilig aika\Wvi| pen er geweldig STc^N j; ïi :i 7 wnd,beste Mtytt nfensifhensTstshe1 TWEEDE BLAD DONDERDAG 1 APRIL 1954 JN ééN VAN DE BETONNEN hokken, die -*• in het kamp voor de Poolse ontheemden kamersgenoemd worden, hing een scherm van zakken. Vaag zag ik door het grove weefsel wat licht, dat de duistere ruimte waar ik stond, een grauwe schemer bezorgde. Aan beide kanten van het scherm van zakken, woonde één gezin. Die aan de kant van het venster woonden, betaalden wat méér huur dan degenen in de ruimte, die ik zojuist betreden had. Maar voor bei de gezinnen geld gelijkelijk, dat deze om- "pLOTSELING werd het gordijn van zakken opzij geslagen en daar kwam een jongen te voorschijn. Ik ben niet erg sen timenteel aangelegd, maar de schoonheid van dit kind over rompelde mij opeens, temeer daar ik in deze omgeving alles had verwacht, behalve een fris en mooi jongensgezicht. Hij keek me wat vijandig aan. „Wat zoekt u hier?" vroeg hij in het Duits. Ik vertelde hem van de plannen voor onze hulp actie en dat maakte hem wat vriendelijker. Maar toch zei hij: „Mijn vader wil niet, dat er mensen binnen zijn." standigheden zelfs te slecht waren voor zwijnen. Met de hoofdeinden tegen elkaar, stonden er in de ene woonafdeling vier bedden en het gezin aan de andere kant van liet scherm bestond - gezien het aantal brit sen dat ik zag - uit vijf personen. Vóór me zag ik een deur, die uitkwam op een ander vertrek, waar ook twee gezinnen woonden. Een oppervlakte van enkele vierkante me ters, ivaar zestien mensen moesten eten, slapen en „wonen". Na hem glipten twee bleke kinderen weg achter het scherm van zakken. Het bed van de moeder deed dienst als eettafel... Bandi is niet de enige in dit ont heemdenkamp. deze verzamelplaats van menselijk drijfhout. Er veel kinderen, die zelf on deze leeftijd alles verloren hebben. De levensdrift, de toekomstverwachtingen, ja zelfs de dromen! Kinderen met de ogen van volwassenen, zoals die aandoenlijk- mooie Bandi. Toevallig uit Polen of beter gezegd: uit Daehau, maar ook niet mcér dan toevallig. Het hadden ook ónze kinde- ren kunnen zijn. Neem daarom nu meteen het besluit om Bandi en de duizenden Poolse kinderen met hem een ogenblik van vreugde te schenken, dat hen 't geloof in de wereld en mis schien de droom, zal hergeven! Alles wat u omtrent om.t actie „Vasten- kruistocht voor het Poolse Kind" moet weten, vindt u hiernaast. ER zijn bepaalde familienamen die in Neder land veel voorkomen. De Jansens hebben daar „de naam" van, maar in de praktijk blijkt het aantal Jansens toch nog verre overtroffen te worden door het aantal dragers van andere familienamen, zoals bv. De Vries. Het komt ons echter voor dat de naam Van Leeuwen hoe wel in Nederland veel voorkomend toch niet tot die „topklasse" behoort. Des te merk waardiger is het daarom dat in de nu achter ons liggende na-oorlogse „emigratiejaren" niet minder dan zes families Van Leeuwen naar T~\E REDENEN waarom men emigreert kunnen vele zijn. In het algemeen zal de mogelijkheid van verbetering van eigen positie en zullen ver lokkende toekomstmogelijkheden voor de kinderen vaak tot emigratie aan zetten. Sommigen emigreren echter meer uit een gezonde zucht naar avon tuur. Vooral voor jeugdige vrijgezellen geldt dit. Nu weten wij niet of het de hoop op een avontuurlijker bestaan dan hij in Nederland ais goudsmid kon leiden was waardoor de heer J. van Leeuwen destijds er toe kwam naar Australië te emigreren, maar wel weten wij nu, dat hij er op kan bogen in Australië een avontuur te hebben meegemaakt, waarvan hij later zoals dat heet zijn kindskinderen nog zal kun- Australië emigreerden, waarvan de mannen, vaders en gezinshoofden in alle gevallen boven dien de voornaam Jan dragen en die ook in elk van deze zes gevallen gezegend zijn met twee spruiten! Wij weten dan ook niet precies welke heer J. van Leeuwen het is die door de Australische autoriteiten werd uitgekozen om zich als „proefkolonist" te vestigen op een olienootplantage nabij de hoog in Noord-Queeris- land gelegen kustplaats Cooktown, hoewel dit hopelijk aan onderstaand verhaal niets afdoet. "WAAR is je vader dan?" vroeg ik. „Hierachter", zei hij. „Hij ligt op bed. Hij heeft tuberculose, maar het is niet open". Ik moest het even voor mezelf verklaren. De jongen bedoelde, dat de ziekte waaraan zijn vader leed, geen besmettingsgevaar opleverde. Al thans geen diréct besmettingsgevaar, maar zelfs daarvoor zou ik niet graag mijn hoofd willen geven, nadat ik de man had gezien. Wat me echter het meest frappeerde, was, dat de jongen kennelijk zó vertrouwd was met deze vreselijke ziekte, dat hij er niets bij zonders meer in zag. „Hij heeft tuber culose, maar het is niet openHij zij het, zoals u en ik zouden zeggen: „Ik ben wat verkouden, maar het zal wel geen griep zijn." De jongen bleek Bandi te heten en hij was twaalf jaar. „Ben je al lang in dit kamp?" vroeg ik hem. Hij haal de de schouders op. „Hier zijn we nu geloof ik een jaar of twee. maar ik heb mijn hele leven in zulke kampen gezeten. Ik werd geboren in Dachau. Mijn vader was personeelschef van een fabriek in Warchau. Eens verzette hij zich tegen een order van de Duitsers, om kanonnen te laten maken in zijn fabriek en toen werden hij en mijn moeder naar Duitsland gebracht. Hij kwam in de mannenbarakken en mijn moeder ging naar het vrouwenkamp. Daar ben ik ook geboren. En nu ben ik hier." „Heb je nog broertjes en zusjes ook?" vroeg ik. „Ja, twee. Een broertje en een zusje. Gerda werd hier geboren en mijn broertje. Tonny, in het kamp bij Braunsweig." „Ik weet t niet gANDI vertelde, dat hij in het nabije dorp op een school was en daar Zo spelen de kinderen in de Duitse DP-kampen. Kiezelstenen zijn „knik kers" en van brokken puin proberen ze huisjes te bouwen. had hij ook Duits leren spreken. ..Wat wil je nu later worden, Bandi?" vroeg ik. Hij keek me verwonderd aan. ..Ik weet het niet," zei hij, net alsof dat toch wel vanzelfsprekend moest zijn. ..Maar iedere jongen van jouw leef tijd heeft toch wel een plan voor een of ander beroep?" Hij keek alsof hij dacht voor de gek te worden gehouden. „Wij moeten dat allemaal maar afwachten", zei hij eindelijk. „Iedere Poolse jongen moet i 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 9 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 4 0 0 0 0 0 0 0 t 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 9 0 0 0 JN onze reportages kunt u lezen hoe ontstellend groot de Duitsland1SAilLheterSu V1 de Poolse ontheemdenkampen in West- lijk maar latln - helpen- 1S zelfs bÜ benadering niet moge- Die'hebben'recht op°vreugde!lnSte lnspannen voor de kinderen. Poolse°K:^nd Uisaake'„die,m°et een Vastenkruistocht voor het sezin kan een pakje het ontbering en honger leed. voor zijn eigen kind, als 2«'n pakket kan bevatten, kle- ding, lappen stof, knotten wol dus textiel, in het algemeen. En verder levensmiddelen (behalve koffie, thee en tabak) en snoep goed (liefst snoepgoed, dat wat langer houdbaar is, dus geen koek bv„ tenzij het in blik zit). Heel geschikt kan men levensmiddelen in blik in het pakket doen. Wij denken bijv. aan gecondenseerde melk, vlees in blik, e.d. Tenslotte kan men ook speelgoed inpakken. Doe hierbij 'n beroep op de of fervaardigheid van uw kinderen en ge zult zien, dat zij voorbeeldig zullen zijn in hun naastenliefde. De pakketten zijn voor kinderen bestemd en om de verdeling er van gemakkelijker te laten verlo pen, wordt u verzocht op het pak ket te schrijven, of het voor een jongen of voor een meisje bestemd is. We hebben ook leeftijdsgren zen gemaakt, omdat de één bv. al leen maar babykleren heeft en 'n ander juist zaken voor oudere kin deren. Deze groepen zijn als volgt Van 0 tot 1 jaar (babies), van 2 tot 4 jaar, van 4 tot 7 jaar, van 7 tot 10 jaar en van 10 tot 14 jaar. Wilt u een pakket, dat bv. voor een kind van 2 en een kind van 8 jaar bestemd is, klaarmaken, doet u het dan liever in tweeën, dus één voor het kind van 2 en één voor dat van acht jaar. Pak uw geschenken stevig in, liefst in kistjes of dozen, of anders in goed pakpapier. Breda wordt het „stapelcentrum" voor onze grote Paas-actie. Het ge meentebestuur heeft ons daar be langeloos opslagruimte afge staan. Nu is het woord dus aan u. Op Goede Vrijdag (is er een betere dag denkbaar?) gaan we uitreiken. Zorg ervoor, dat er een karavaan van auto's nodig is, om alle geschenken te vervoeren! Iedere dag vindt U in de krant een verantwoording van de binnengekomen giften. Het woord is aan U! Het Poolse kind in de kampen lijdt nood! Mag het op u rekenen? Onze bijkantoren zijn gevestigd te Roosendaal, Ber gen op Zoom, Waalwijk, Goes, Hulst Terneuzen en Oostburg, Voor abonné's in Breda is het adres: Reigerstraat 16. Naar dit adres kunnen uw pakketten ook via de post verzonden worden. En nu nog- even de belang rijkste punten kort samengevat. 1. I kunt geven: speel goed, snoepgoed, tex tiel of levensmiddelen. 2. Sluit vooral geen kof fie, thee of tabak in 3. Verpak uw geschen ken stevig (carton, kistje of pakpapier) 4. Vermeld met duide lijke letter M(voor meisje) of „J" (voor jongen). 5. Geef de leeftijden op: dus „baby" of „Jongen-6 jaar", „meis- je-8 jaarenz. 7. Bezorg uw geschenk liefst op onze bijkanto ren. Kan dit niet, dan s.v.p. bij onze agenten. Stuurt u het over de post, adresseer het dan aan Dagblad De Stem, Reigerstraal 16, Breda. Dit vergemakkelijkt on ze organisatie in hoge mate. Degenen, die door ziekte e.d. niét in staat zijn, zelf hun geschenk te komen brengen, kunnen ons even een briefkaartje sturen. Het pak ket wordt dan gehaald. dat maar afwachten! Wij héb ben niets te wensen! En ik zou ook trouwens niet weten, wat ik zou moeten wensen. Ik wil al leen maar dat wij het wat be ter krijgen. Dat mijn vader naar de bergen kan gaan en dat Tonny en Gerda ook nooit meer honger behoeven te lijden." En toen, met een vertrouwelijkheid, als was hij zelf ook een volwassene. „Wij krijgen 34 Mark in de week on dersteuning. U snapt toch wel, dat we daar niets van kunnen doen? Mijn va der moet veel melk en eieren en méêi van die dure dingen hebben. En moe der zorgt eerst voor hém. Dat is toch logisch?" Geen dromen ^CHTER het jute scherm riep een zwakke stem iets in het Pools. „Ik moet weg," zei de jongen, „Eten." f Advertentie) Zwaarmoedige gedachten, tobberij en angstgevoel verdrijft U door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. CAP HET landhuis van premier Josjida van Japan is Maandag een pakket afgeleverd, waarin zich enkele staafjes dynamiet bevonden, zonder ontstekingsapparaat. In het begelei dende schrijven werd gezegd, dat het volgende pakket een volledige helse machine zou bevatten, als de prerpier de regering niet „verbetert". De Japanse regering wordt op het ogenblik geleid door vice-premier Ogata, daar Josjida aan een ernstige aanval van rheumatiek lijdt. De bewaking van de belangrijkste ministers en van de leiders der libe rale partij is verdubbeld, sinds de ont dekking van enige schandalen de po sitie der regering aan het wankelen heeft gebracht. (Advertentie) nen vertellen. Aan kindskinderen is de heer Van Leeuwen echter nog niet toe want hij is nog pas vader van zeer jonge sprui ten. die echter a'.s zij in de voet sporen van hun vader treden zeker Australiërs van het allerbeste soort zullen worden. Want de heer Van Leeuwen is een man die van aanpax- ken houdt op een manier die juist bij de Australiërs in de smaak valt. Enige tijd geleden werd hij dan ook door de Australische autoriteiten uitgekozen om zich als „proefkolonist" te vesti gen op een olienootplantage nabij de hoog in Noord-Queensland gelegen plaats Cooktown. En daarmee begon voor de heer Van Leeuwen het grote avontuur Nu zij er tot goed begrip op gewe zen, dat dit Cooktown in Queensland al bijna op de 15e Zuidelijke breed tegraad ligt. Dit is de breedte van Rhodesia in Afrika en van Bahia in Zuid-Amerika op het Zuidelijk half rond. Dit zij even opgemerkt om dui delijk te doen beseffen dat Cooktown toch wel in de volle tropen ligt. De heer Van Leeuwen nu werd uit gekozen om als share-farmer te gaan werken op het bedrijf van de Austra lische aardnotenplanter W. Kelly. Een „proefkonijn" noemde hij zich zelf. want de autoriteiten hebben al verklaard, dat. als de heer Van Leeuwen van deze tropische „shara- farming" een succes maakt, zij nog meer Nederlandse emigranten in dit hoge, tropische Noorden van Austra lië een kans willen geven. VERLEIDINGEN ENE farmer W. Kelly verklaarde zich bereid om dus bij wijze van proef een Nederlandse deelpachter op zijn bedrijf te nemen, terwijl hij al met een een plan voorlegde voor de latere vestiging van nog tien anderen. Men spreekt zelfs al van „Cooktown Colo nisation Scheme", dat 15.000 zou moeten kosten, die er zeker binnen tien jaar weer uit zullen komen. In dit ..Scheme" is erin voorzien, dat de „share-farmers" binnen vijf jaar eige naars van de bedrijven worden. Trou wens ook de voorstanders van de ves tiging van Italianen in het tropische Noord-Queenland lieten hun nog reeds op het Cooktowngebied vallen. Onze heer Van Leeuwen was echter zoals gezegd de gelukkige op wie de keuze viel om ah: „proefkonijn" de zer veelbelovende onderneming te die nen. Met zijn Ford '31 begonnen hij, zijn vrouw en twee kinderen de lange reis langs de kunst. Te Ingham liet de Ford echter afweten en het gezin Van Leeuwen zette de tocht toen eerst per trein cn daarna per motorboot voort. Wie echter in zulke afgelegen stre ken als het Noorden van Queensland komt staat aan vele verleidingen bloot. Dit ervoer ook de heer Van Leeuwen. De grootste verleiding was wel dat de farmers langs de route, die hij volgde, hem bestormden met aanbiedingen van werk. de ene al mooier dan de andere. Maar de heer Van Leeuwen stond sterk in zijn schoenen. Een man een man. een woord een woord en zijn belofte aan farmer Kelly, die hem bij Cooktown wachtte, wilde hij in elk geval gestand doen! Met elke mijl, die hij vorderde, kwam echter ook het avontuur dat de heer Van Leeuwen wachtte, meer na derbij, Na te Cooktown te zijn aange komen en vrouw en kinderen daar voorlopig te hebben ondergebracht, trok hij met een Australiër als metge zel in een oud model Sedan nu op verkenning het eigenlijke „bush- country" achter Cooktown in. ZWARE REGENS werd vernomen. Mev rouw Van Leeuwen in Cooktown begon zich ernstig onge rust te maken. De politie te Cairns en Cooktown die intussen was gewaar schuwd zond patrouilles uit. Er kon immers van alles gebeurd zijn! Geluk kig echter ontdekte men het tweetal op de vierde dag na hun verdwijning in een verlaten mijnwerkerskamp aan de St, George Creek. Zij hadden gepoogd deze kreek met hun wagen over te steken, maar wa ren midden in de stroom vastgeraakt en toen het water al hoger en hoger steeg en door de portieren naar binnen vloeide, hadden zij de auto in de kreek moeten laten om wadend de oever te bereiken. Beide mannen, de heer Van Leeuwen en zijn Australi sche metgezel, namen het avontuur echter van de vrolijke kant op en de heer Van Leeuwen was er allerminst door ontmoedigd! Integendeel! Juist zo'n avontuur doet beseffen welk een „leeg land" dit hoge Noorden van Australië nog is en tevens welke enor me mogelijkheden daar nog liggen voor emigranten, hun kinderen, hun kindskinderen en wellicht nog vele toekomstige generaties! DE TOEKOMST VÏ/IL MEN van een bepaalde tendens spreken, die in de opgelopen be- richtsperiode viel waar te nemen, dan kan men deze waarschijnlijk het best uitdrukken met een rustig vaste stemming. Na de reactie, die in het begin van de vorige week viel waar te neipen en het algeheel koerspeil op een lager niveau bracht, viel in de tweede helft van de vorige week een herstel waar te nemen. Deze opgaande koersontwikkeling bracht de certifi caten Unilever aandelen Philips en Koninklijke Olie practisch op het hoogste, tot dusverre bereikte niveau. Aandelen A.K.U. vielen daarentegen in koers terug. Hier blijkt de stijging een te snel tempo te hebben aangeno men. Dc omzetten in de internationale fondsen zijn iets verminderd en de buitenlandse belangstelling is de laat ste dagen iets afgenomen. Men krijgt de indruk, dat thans een zekere sta bilisatie is ingetreden, o.m. in af wachting van de beslissing die de Kon. Ned. Petroleum Mij. t.z.t. zal nemen t.a.v. de declaratie van het slotdividend.en een eventuele bo nus? Na beurs deden pertinent de ge ruchten de ronde als zoude de Ko ninklijke Olie 12 pet slotdividend uit keren en 20 pet bonus. Deze geruch ten werden teleurstellend geacht, zo dat de koersen scherp reageerde. Na beurs werd tegen 445pct verhandeld. In de vergadering van aandeelhou ders van de N.V. Philips' Gloeilampen fabrieken werden de voorgestelde sta tutenwijzigingen, die nodig zijn om de bonusuitkering mogelijk te maken en plaats moeten vinden voor dat de winstverdeling over het afgelopen boekjaar aan de jaarlijkse algemene vergadering zal worden voorgelegd, met algemene stemmen aangenomen. Hei bestuur van Philips heeft mede gedeeld, dat een notering der aande len op de New Yorkse beurs niet in overweging is genomen. Men acht het niet in het belang van de N.V. Het bestuur kan geen mededelingen doen t.a.v. de gang van zaken in het tot nu toe verlopen boekjaar. Uit ter zake gedane mededelingen zou even wel zijn op te maken, dat deze tot dusverre gunstig is geweest. LOKALE MARKT QP DE lokale markt blijven de w koersfluctuaties gering. In het al gemeen kan men zeggen, dat een prijshoudende stemming overheerst. Hierbij maken een uitzondering aan delen Hollandse Draad Kabel, die liefst 63 punten in koers konden stij gen tot 393 cpt. Dit naar aanleidin,_ van de mededeling, dat over 1953 een onveranderd dividend van 12 pet wordt uitgekeerd, doch dat tevens zal Ad ver lent e) Bankiers Anno 1 884 EFFECTEN-COUPONS worden overgegaan tot uitkering van een aandeelbonus van 50 pet alsmede een herkapitalisatie-belastingdiv idend van 12 1/2 pet in contanten. De Kon. Ned. Zout kon verder in koers stijgen tot 395 pet, terwijl ten slotte aandelen Rotterdam Droogdok 30 pnt konden stijgen tot 456 pet, zulks naar aanleiding van herkapita- lisatieverwachtingen. Voorts vermel den wij enkele dividenddeclaraties, die de indruk bevestigen, dat het afgelo pen boekjaar voor de meeste bedrij ven zeer gunstig is geweest, hetgeen met de destijds uitgesproken ver wachtingen in overeenstemming is Zo kon P.F. van Vlissingen Co's Katoenfabrieken over 1953 een netto winst boeken, die na afschrijving en reservering f 832.468.- (v.j. f 762.598.-) bedroeg. Op de prefwinstd.aand. wordt een onveranderd dividend van 8 pet uitgekeerd en op de gewone aande len 11 pet (v.j. 10 pet). De koers voor de aandelen en de gewone aandelen is resp. 150 en 190 pet. Amsterdam Ballast boekte over 1953 en netto winst, na afschrijving en reservering, van f 2051.000.- (v.j f 1.811.000.-). Het dividend bedraagt 12 pet tegenover vorig jaar 9 pet. De netto winst na afschrijving van Carp's Garcnfabriek bedroeg over 1953 f 518.252.- (v:j. f 282.438.-). Na reserveringen wordt een dividend uit gekeerd van 12 pet (v.j. 10 pet) Thomassen Drijver behaalde over het boekjaar 1953 een belangrijk ho gere winst. Wederom wordt een divi dend van 15 pet'gedeclareerd. De voor' uitzichten voor het komende boekjaar zijn gunstig. Thans is de inschrijving opengesteld op f 1.000.000.- niet-royeerbare certi ficaten van gewone aandelen Blyde- stein Co tegen een koers van 110 pet. uitsluitend voor aandeelhouders in de verhouding van 1 pet. Boven- |_|ET was toen inmiddels eind Janu- ari geworden, in dit deel van Australië de tijd dat de zware moe- sonregens inzetten. De beide pioniers waren nog gesignaleerd toen zij het plaatsje Curraghmore passeerden, maar daarna schenen zij door het woeste landschap te zijn verzwolgen. Twee, drie dagen gingen voorbij zonder dat er in het uiterst schaars bevolkte gebied weer enig levensteken dien staat de inschrijving open op f 2.000.000.- 4 pet 25-jarige obligaties tegen een koers van 99 pet. Mocht de obligatielening overtekend worden, dan zullen de inschrijvingen van hen, die tevens op de certificaten van ge wone aandelen hebben ingeschreven voorrang genieten in een verhouding van f 1.000.- certificaten voor f 2.000.- obligaties Op de Amerikaanse beurs heeft de stemming een keer genomen. De meeste fondsen kwamen op een ho ger niveau. ETEN avontuur als dit kan in de wil- de „bush-country" van Noord- Queensland dan ook aan elke pionier overkomen. Maar zulke ongemakken moet men op de koop toe nemen. Want hier staat tegenover, dat, als de heer Van Leeuwen de prachtige voorwaar den van farmer Kelly nakomt, hij al zeer binnenkort zelf eigenaar van een farm kan zijn. En van wat voor een farm! Want de bedrijven hier in het Australische Noorden nebben af metingen waarvan een Nederlandse boer zich zelfs in zijn stoutse dro men nauwelijks een voorstelling kan maken Uiteraard beseft de heer Van Leeuwen, dat zijn onderneming in sommige op zichten inderdaad een avontuur is, maar hij is er zich tevens van bewust, dat zo hij er iets goeds van maakt hij tevens de weg baant voor an deren. En zo spoedig ook meer kolo nisten en emigranten zijn voetsporen volgen, zal de regering van Queenland zeker niet nalaten om ten gerieve van deze nieuwe kolonisten in Cooktown een school en ook andere instellingen van openbaar nut in het leven te roe pen. Tot dusver lag Cooktown nog zo zeer buiten de belangstelling en was er zo weinig te beleven, dat men de ze plaats wel spottenderwijze „Ghost- town" noemde. Maar de komst van het jonge gezin Van Leeuwen zal nu ho pelijk de geest van verlatenheid uit deze streek kunnen bannen en velerlei veranderingen inluiden. OBLIGATIES 23 3 '54 30/3 "54 3 Ned. '62-'64 99 99 5/16 3-3' Ned. 1947 97 18 97 1/8 3 Ned. '47 doll.l. 93 5 8 92 3 4 3 Ned. 1937 94 93 1/4 3 Ned. Inv. cert. 98 11/16 98 15 16 3 Gr.b. obl. '46 96 5'16 96 5/16 3 N.-Ind. '37 A 96 5/8 96 1/8 3"i% Ned. 1953 102 1/16 102 1/16 AANDELEN A'damsch Bank 190 187 3/4 R'damsche Bank 177 3 4 177 3/4 Twentsche Bank 189 1/2 183 ex. div. Nat. Handelsbank 134 136 Ned. Handel Mij. 180 177 1/2 Alg. Kunstzijde Unie 2113 4 206 1/4 v. d. Bergh's Jurgens 279 1/4 279 3/4 Machinefabr; „Breda"' 139 3 4 139 1/2 Van Gelder Zonen 209 1/2 216 Unilever 270 3/4 275 3/4 Holl. Kunstz. Ind. 106 100 Ned. Kabelfabr. 232 1/4 217 G. B. v. a. Philips 269 274 1/4 Kon. Ned. Hoogovens 195 185 14 Wilton Fijenoord 203 1/2 201 1/2 Int. Gew. Beotnbouw 144 148 Internatio 157 1/2 152 1/2 Billiton Mij II 285 288 1 2 Kon. Petroleum 447 459 Rubb. C. Mij „A'dam'' 121 3/4 92 ex. stockdiv. Bandar Rubber Mij 117 1/4 117 14 Holl. Amerika Lijn 155 1 2 149 3 4 K.N.S.M. Nat. Bez. 140 1 2 136 Ned. Scheepv. Unie 139 1 2 134 3 4 R'damsche Lloyd 135 1 2 132 Kon. Jav. China Paketv. 131 135 Ver. Vorstenl. C. Mij 22 21 1 2 Handelsver. „A'dam" 121 121 1/4 Ned. Ind. Suiker Unie 73 1/8 73 1/4 Ver. Deli-Mijen 108 112 Senembah 90 86 AMERIKAANSE FONDSEN (eert. v. aand.) Anaconda Copper M. C. 33 5/16 Bethlehem Steel C. 55 1 8 General Motors 64 1/16 International Nickel 38 Rep. Steel Corp. 50 5/8 United States Steel C. 41 3 8 Cities Service Comp. 87 3 4 Shell Union Oil C. 93 Tide Water Ass. Oil C. 22 1 16 Southern Pacific C. 41 3 4 Union Pacific Railr. C. 116 34 3 4 54 5 8 64 37 1116 48 7/8 40 1/2 89 3/4 91 1/4 21 1 16 40 114 Advertenties) Dè grote fotoverrassing 1954 Eindelijk de ideale camera voor een ieder die eenvoudig en gemakkelijk wil fotograferen. portretlens foto's: 6x9 verrekijker-zoeker sierlijk - sportief Ga naar Uw fotohandelaar. Hij heeft de schitterende zojuist ontvangen. (g?> (g) (g"),^(«gu Sterk desinfecterend HET middel tegen ver koudheid, hoest, keel pijn enz. is AGRÊ-B3LA. Het bevat o.a. het sterk werkende jodium en phenol. 60 tabletten f. 0.98 (rg) (g)

de Stem | 1954 | | pagina 3