De ,,DUKW" heeft (heel) grote broer Lokte Roosevelt drama van Pearl-Harbour uit? «DÖUWE EGBE AT EEN ONDERLIJKE ERELD RADIO De Spookkano Aanzienlijke vooruitgang van Benelux Nieuw landingsvaartuig heet „Bare 4 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 31 MAART 1954 4 Basis blijft nog zwak De krab wordt concurrentie aan gedaan DIE conjunctuur echter is uit de aard van de zaak toevallig en tijdelijk. Een omslag van die con junctuur, veroorzaakt bijv. door een economische depressie in Amerika, zou de export van de B.L.E.U. aan zienlijk benadelen, de reeds niet geringe werkloosheid aldaar met grote sprongen doen stijgen an dientengevolge een nieuwe storm tegen de gemeenschappelijke Bene- lux-markt', voorzover verwezenlijkt, kunnen ontketenen. ZWITSALINE gelee Schouwburgen Commissies.... Laadvermogen zestig ton èi Museumdiefstal opgehelderd CONFERENTIE OVER MODERNE MUZIEK Beschuldiging van Amerikaans marine-officier Japanse plannen waren bekend Welvaart William Byron Mowery 0E JONGSTE ministeriële Bene- luxconferentie, welke Zaterdag te Brussel heeft plaats gevonden, brengt geen enkele nieuwe beslis sing van principiële aard en bete kent niettemin een aanzienlijke vooruitgang in de economische sa menwerking van Nederland met België en Luxemburg. Binnen die drie landen wordt het kapitaalverkeer practisch vrij. Het goederenverkeer is dat reeds op grote schaal. Het personenverkeer is dat in nog grotere mate. Aange zien de drie voornaamste bestand delen van het economisch Bene- luxideaal ziin geweest: vrijheid van verkeer voor personen, goederen en kapitalen, kan terecht zonder overdrijving of dubbelzinnigheid worden geconstateerd, dat het sta dium benaderd wprdt, waarop de Lage Landen zullen kunnen over gaan tot net sluiter, van een forme le Economische Unie. De optimistische verklaringen van de ministers Zijlstra en Van Zee land na afloop van de Brusselse conferentie over de in het bereik gekomen mogelijkheid om eindelijk de, nagestreefde gemeenschappelijke markt te kunnen bwerkstelligen, verdienen dan ook evenveel geloof als waardering. pR IS ECHTER slechts sprake van een gemeenschappelijke markt, welke, hoe ruim ook, in opzet en werkingssfeer toch verstoken blijft van een gemeenschappelijk funda ment. Allerlei beperkingen blijven aan de gemeenschappelijke markt kle ven en de vrijheid van verkeer be snoeien. Dat zal evenzeer het ge val zijn t.a.v. het kapitaalverkeer als t.a.v. in nood verkerende in dustriële bedrijven, welke be schermd worden door het industrie protocol. en t.a.v. de landbouw in België en Luxemburg, welke reeds eerder in een protocol verschan sing vond tegen concurrentie uit Nederland. Zelfs nieuwe beperkin- gen, in de vorm van contingenterin- gen, zijn thans bekrachtigd gewor den t.a.v. visserijproducten en zul len ook wel het licht zien bij de de finitieve regeling van de vrijmaking der openbare aanbestedingen door overheidsdiensten. Op zichzelf behoeven deze be perkingen van allerlei aard geens zins bedenkelijk te zijn. Zij kunnen zelfs vormen zijn ven wijs beleid om de gestadige groei van een na gestreefde gemeenschappelijke markt te bevrijden van kwaadaar dige weerstanden. Ook al is het beeld van allerlei steeds mogelijke contingenteringen of andere vrij heidsbeperkingen in wezen tegen strijdig met de gedachte van een vrije gemeenschappelijke markt, toch kan de uiteindelijke totstand koming dezer laatste er door bevor derd worden, al was het alleen maar door het bij herhaling uitschakelen van redelijk verzet. Ernstiger is. dat de reeds bereik te omvang van een gemeenschap pelijke markt niet steunt op het fun dament van een gemeenschappelij ke sociaal-economische politiek. Door de afwezigheid van dergelijke gemeenschappelijke sociaal-econo mische politiek ontstond de kort sluiting op de Beneluxconferentie te Knocke in het najaar van 1952, en nam de ontevredenheid over Be nelux een goed' jaar geleden in de rede van de heren Bekaert en Cool op een Brussels Beneluxcongres (om van de Sibelux-agitatie maar te zwijgen) beslist gevaarlijke af metingen aan. Het thans in de Beneluxsamen- werking bereikte bemoedigend re sultaat is dan ook verkregen zon der de vrijheid van loon- en prijs vorming in de drie Beneluxlanden, zonder dewelke tot voor betrekke lijk korte tijd geen blijvend succes voor het Beneluxideaal scheen weg gelegd. Wel is het verschil tussen prijzen en lonen in Nederland aan de ene kant en de B.j-i.KU. aan de andere kant verminderd, maar die vermindering is niet het recht streekse gevolg van een gemeen schappelijke Benelux-politiek, en voor zover die vermindering, niet tegenstaande ze geen algehele ge lijkheid van concurrentievoorwaar den in het leven heeft geroepen, toch voldoende blijkt om nieuwe spanningen tussen Nederland en België te vermijden, is de voor naamste vredestichtende factor geen andere geweest dan een gunstige economische conjunctuur. Deze zwakke zijde van de gesta dige Benelux-groei mag niet uit het oog worden verloren en aan deze fundamentele fout in de opbouw moet ook de waarde worden ge toetst van het wachtwoord, dat de zer dagen, eerst van Nederlandse en daarop van Belgische ziide de ministers Luns en Van Zeeland is uitgegaan: Niet langer mag het afzonderlijk nationaal belang bij het Benelux-streven domineren. Als bedoeling van onderling be grip en hulpvaardigheid moge die leus voortreffelijk zijn, als uit gangspunt voor beslissingen, welke de nationale volkshuishouding in de kern raken, is zij alleszins nog voor barig. Zonder grote omzichtigheid gehanteerd, kan zii dr blijvende sa menwerking in Benelux-verband, die wij onontbeerlijk achten, meer kwaad doen dan goed. Advertentie) WT<>ö7~mööie, zachte handenJ ^EDERT het vorig jaar bestaat er een Rijkscommissie van Advies voor Schouwburgen en Concertza len. Als er ergens plannen bestaan tot bouw of herbouw van schouw burgen en concertzalen, dan zal iie commissie de minister van O., K. en W. daaromtrent van raad dienen. Ze is 'nu maar vast begonnen met een gedocumenteerde lijst op te stellen inzake de geografische sprei ding van schouwburgen en concert zalen. Dan kan men bij elk nieuw plan beter nagaan, of het past in een verantwoord geheel voor de streek. Het dunkt ons verstandig, dat men hierin enige orde gaat scheppen. Doch we zouden toch ook willen waarschuwen voor een al te straffe toepassing van het behoefte element. In ieder geval moet men niet uitgaan van de toestand van het ogenblik en de plannen op lan ger zicht bekijken. Daar waar be volkingsgroei en migratie grote ver anderingen doen voorspellen, diene men gerust gelegenheid te krijgen wat royaler te bouwen dan op grond van de huidige situatie verantwoord zou lijken. QVER de tweede T. H. heeft men na het beginselbesluit van de Tweede Kamer niet zo veel meer gehoord. De commissie s'Jacob, die de plannen voor de oprichting van zulk een hogeschool te Eindhoven moest voorbereiden, is geïnstalleerd. Dat wisten we wel. Maar hoe snel werkt ze? Minister Cals heeft het antwoord op deze vraag gegeven in ziin Memorie aan de Eerste Kamer. Hij meent op goede gronden de ver wachting te mogen uitspreken, dat nog in dit kalenderjaar de commis sie s'Jacob klaar zal zijn met een eerste advies. Vier vragen worden onderzocht in vier subcommissies, die betreffende studieprogramma's, examen- en promotieregeling, die betreffende inpassing van de twee de T. H. in de stedelijke samenle ving en voorzieningen voor de stu denten; die betreffende bouwpro gramma's en begrotingen; die be treffende de bestuursregeling en sa menwerking met Delft. Als we het goed begrijpen, zal dus een van die subcommissies dit jaar wel klaar komen. Veel vaart lijkt er met dat al nog niet in te zitten. Hoeveel commissies en rapporten zullen er nog nodig ziin, eer de eerste steen wordt gelegd? 'pWEEHONDERD jaar geleden publiceerde Benjamin Franklin een anecdote van oorzaak en gevolg, die in wezen nooit aan actualiteit heeft ingeboet. Onder de titel „Een klein verzuim kan groot onheil aan richten", treffen wij in deze „Almanak van arme Richard", met wie de staatsman zichzelf bedoelde, de volgende regels aan: „Bij gebrek aan een nagel ging het hoefijzer verloren, bij gebrek aan een hoefijzer ging het paard verloren, bij gebrek aan een paard ging de ruiter verloren, bij gebrek aan een ruiter ging de slag verloren, bij gebrek aan een slag ging het koninkrijk verloren, en dat allemaal door het gemis aan die ene nagel van dat hoefijzer." li' Het is geenszins de bedoeling, hier -t s een vergelijking te trekken tussen F de BARC. een nieuw landingsvaartuig - van bijzonder grote afmetingen, en een hoefijzer een uitrustingsstuk, dat overigens nog bij de strijdkrachten van enkele NATO-landen in gebruik is. Nee, de anecdote dwingt veel eer der tot het besef dat bij de opbouw van welke vorm van defensie ook de perfectionering van het ene onderdeel niet bij die van andere mag achter blijven. De BARC dan. afgeleid van „Barge Amphibious Re-supply Cargo," is een 60 tons amphibisch landingsvaartuig, dat de zo bekende DUKW verre in de schaduw stelt. De Amerikaanse aan- en afvoertroepen experimenteren er op het ogenblik mee. Onlangs is zo'n BARC, na een tocht op eigen kracht over de Atlantische Oceaan, voor het eerst een Westeuropees strand opge reden. Deze demonstratie had plaats te Le Verdon aan de mond van de Gironde, ruim honderd kilometer van Bordeaux verwijderd. STUREN MET DE WIELEN gedreven door een 165 p.k dieselmo tor per wiel. Twee schroeven, in be weging gehouden door dezelfde diesel motoren nemen de voortstuwing te water voor hun rekening Mocht het roer onklaar geraken, dan kan de BARC altijd nog met wielen worden gestuurd. Wat er na het experimentele sta dium met' de BARC zal gebeuren staat nog niet vast. Maar vooruitlopend op beslissingen omtrent het verdere ge bruik kan wel worden vastgesteld dat de N/JTO-strijdkrachten een nieuw attribuut aan hun voorraad hebben toegevoegd mi* FJE BARC js speciaal gebouwd voor net transport van zware uitrus tingsstukken van schip naar strand of voor het vervoer van niet minder dan 200 gevechtsklare soldaten. Ondanks zijn reusachtige afmetingen on zijn grote gewicht kan dit rijdende schip of zo u wilt. deze varende vrachtwa gen zien met lastefi tot een gewicht van 100 ton gemakkelijk zowel over zachte stranden als scherp koraal be wegen. i>e enorme banden hebben een diameter van bijna 2,90 meter ruim een meter groter dan de meesten on der ons lang zijn. Zij zijn voorzien van een wijd ge profileerd loopvlak, dat de wieldruk voldoende reduceert om de amphibie- wagens te kunnen gebruiken zonder acht te slaan op de bodemgesteldheid. Men kan met de BARC even gemak kelijk te water als te land uit ue voeten. Te water kan hij met een 60 tons lading een snelheid ontwik kelen van ruim 11 kilometer, te lano èèn van ongeveer 16 kilometer per uur. In één opzicht is de BARC be langrijk beter manoeuvreerbaar dan zijn kleine voorgangers. Hij is name lijk in staat zich zowel in langs- scheepse als dwarsscheepse richting voort te i bewegen, een eigensenap, waarmee dit nieuwe militaire tran sportmiddel de krab gevoelige con currentie aandoet. De vier wielen van de BARC wor den onafhankelijk van elkaar aan- TAE Londense politie heeft thans, vijf maanden na de verdwijning uit het Nelsonmuseum te Abergavenny (Wa les!persoonlijke eigendommen van de beroemde admiraal in een Londens huis teruggevonden. De eigendommen, waaronder het gevest van een zwaard, gouden munten. ïtigen en broches van Lady Hamilton, vertegenwoordigden een waarde van 30.000 gulden. Een man is gearresteerd. ""TE Rome begint Zondag a.s. een bij eenkomst over het onderwerp „Mu ziek in de 20ste Eeuw", waaraan onge veer 140 deskundigen, onder wie eni gen van de bekendste componisten, musici en critici, zullen deelnemen. Verwacht wordt o.m. de componist Igor strawinsky. (Advertentie) De 3ARC op de grens van nat en droog. Het Franse strand legt de nieu we Amerikaanse amphihiewagen hij de landing kennelijk geen grote moeilijkheden in de weg. Te land kan het reusachtige la.ndings-„vaartuig" zich met een lading van zestig ton zestien kilometer per uur verplaatsen. Te water bedraagt de snelheid bij overeenkomstige lading een goede elf kilometer. (Advertentie) 0E AMERIKAANSE Schout-bij-nacht Robert Theobald heeft wijlen pre sident Roosevelt er van beschuldigd, dat hij in 1941 weloverwogen Japan gedwongen heeft de strijd met de V.S. aan te binden. Hij zegt, dat de president de Ameri. kaanse Stille-Oceaan-vloot als „lok aas" in Pearl Harbour hield. Hij vertelt dit in 'n boek „De Laatste geheimen van Pearl Harbour", dat de volgende maand gaat verschijnen. Volgens de schrijver wist Washing ton twee maanden van tevoren, dat Japan van plan was Pearl Harbour aan te vallen Zij hadden eenter hier van niets aan de bevelhebbers op Ha waii laten weten, die vroeger hoofdza kelijk voor de ramp verantwoordelijk zijn gehouden. (JROTE DENKERS hebben uitgemaakt, dat de wel vaart van Engeland eigenlijk is te danken aan de oude vrij sters. Omdat dat nogal onge loofwaardig klinkt, hebben ze er een verklaring bijge voegd ook. De zaak is name lijk zo, dat oude vrijsters kat ten houden. En katten zorgen, i dat de muizen worden opge- j ruimd. Muizen z;jn de aarts- vijanden van hommels en hoe j minder muizen des te meer 1 hommels natuurlijk. En dat moeten we heb.)en. want hom- mels bestuiven de planten. Als de planten het goed maken gaat het ook het vee naar den vleze. En daar heb je het. Dan komen de biefstukken royaal af. En de energie van een En- j gelsman wordt geput uit de biefstuk. Vandaar. j V er luiing r\E AFRIKANERS hebben weer eens een stukje uit het omvang rijke oeuvre van Shakespeare ver taald. Het is een passage uit het be roemde Hamlet en in het Afrikaans ziet het er zo uit: Wie is jij? Ek is e spoek. Wie se spoek is jij? Ek is die spoek van jou Pa. Noot van de vertaler: Spoek is in het Nederlands spook. Brutaal E'EN DIEF te Singapore heeft een brutaal staaltje uitgehaald. Hij werd wegens goed gedrag uit de gevangenis ontslagen, maar toen de cipiers in zijn cel gingen kijken, was hij vertrokken. Het bleek, dat hij de hele inventaris had meegeno men. Men miste twee dekens, een houten stoel, een handdoek en vijf tien stukken zeep. Ook twee tralies zijn zoek. De hoge politie-autoritei- ten zoeken thans uit, hoe dat alle maal kan. Japan JAPAN is volop aan het zaken doen. De laatste stunt, die de industrie van het land heeft uitge haald bestaat in het feit, dat zij originele en levensechte Navajo- handwerken op de markt heeft geworpen. De Indianen maakten tot dusver op hun eentje beschil derde doeken, poppen en pijlen en bogen. Zij verkochten die aan de toeristen en verdienden er dik centen aan. Nu brengt Japan fraaie imitaties aan de man. De toeristen zijn uiteraard ook niet gek, zodat de Indianen wel met hun (echte) spullen zullen blijven zitten. Zorg jV/IEN heeft voor de aardigheid eens uitgezocht, waarmee de stu denten van de Landbouwtechnische Hogeschool te Oklahoma het meest in de narigheid zitten. Men dacht, dat het wel zou zitten in examens, studiegeld, liefde of athletiek. De grootste zorg van hen bleek evenwel: Waar parkeer ik mijn auto? tig te wandelen toen het beest tevoorschijn sprong. De juffrouw was echter niet mis. Zij propte het beest haar hoedje in de muil en die vluchtte zo hard hij lopen kon. De tijger had zo iets waar schijnlijk nog nooit mee gemaakt. Aanplakbiljet T"NE ENGELSE toeristen-organisa- ties (die evenmin stil zitten) hebben in de Verenigde Staten over al fel gekleurde reclame-platen op gehangen. Daarop is Winston Chur chill te zien in l.et zachte gras, de hemel voor een belangrijk deel ver duisterd door de rook van zijn si gaar. Hij zit op zijn gemak naar een jagersstoet te kijken. De Ame rikanen snappen niet erg goed, wat Churchill met een aangename va- cantie heeft te maken, maar mooi vinden ze het. Blunder ZAKKENROLLER Henri Johnson heeft de grootste blunder uit zijn loopbaan achter de rug. Hij probeerde het handtasje van mej. Margaret Vaalgard te pikken onder het oog van vijftig politie-agenten. Hij dacht, dat de grijs geüniformeer de jongens in de ondergrondse bood schappenjongens waren, tot op het ogenblik, dat ze alle vijftig tegelijk proces verbaal wilden gaan maken. Kleur F)E MEESTE mannen, die hun haar zwart of bruin laten verven zijn werkeloos, heeft een bureau van be- roepsuitzoekers onthuld. Zij denken, dat hun ffrijze lokken de adspirant- werkgevers weerhouden hen aan te nemen. U Hoedje JN de buurt van Rangoon werd een juffrouw door een tijger aangevallen. Zij liep rus- Vertrouwde gang. DONDERDAG 1 APRIL 1954 HILVERSUM I, 402 M. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9 00 V. d. huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconc. (12.30-12.33 Land- en tuinb. meded. 12.33-12.40 Wij van het land). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Pianovoordr. 13.50 Gram. NCRV: 14.00 Gram. 14.45 V. d. vrouw. 15.15 Gram. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Gram. 17.00 „Pa trouille-vlucht „Nieuw Guinea", hoorsp. 17.30 Gram. 17.40 Voordr. 18.00 Gram. 18.15 Pianoduo. IR.35 Raadhuispraat. 18.45 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 V. d. jeugd. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. progr. 21.45 Gram. 21.50 Ik denk er zo overen U? 22.00 Amus. muz. 22.20 De Protestantse Orgelkunst. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS- ber. 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.45 Idem. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Geestelijke licdc -n. 9.30 V. d. vrouw 9.35 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Puzzle-Parade. 12.00 Orgelsp. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade ork. 14.00 Cabaret. 14.40 Gram. 14.45 Sopr. en piano. 15.15 V. d. zieken. 16.00 Gram. 16.15 Voordr. 16.30 Spaanse muz. 17 00 V. d. jeugd. 17.45 Regerings- uitz.: Rijksdelen Overzee: J. J. van der Laan: „Voorlichtingsmateriaal over de Rijksdelen Overzee". 18.00 Nws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 V. J. brief. 18.40 Rep. of gram. 18.45 Gram. 19.00 V. d. kind. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Jazz-Societeit. 19.40 Rondetafelpar- lement. 20.00 Nws. 20.05 Gram. 21.05 „De Mantel", hoorsp. 22.25 Gevar. muz. 22.45 Sportact. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Jazz-com- petitie. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Gram. 12.00 Ork. conc. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Engelse les. 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45 Volks- muz. 15.15 Gram. 16.00 Operamuz. 17.00 Nws. 17.15 V. d. kind. 18.15 Kinderliede ren. 18.30 V. d sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Kinderkoren. 20.00 Verz. progr. 21.15 Ethnologische muz. 22.00 Nws. 22.15 Kamermuz. 22.50 Gram. 22.55- 23.00 Nws. BRUSSEL. 484 M. 12.00 Omr. ork. en solist. 12.46 Gram. 13.00 Nws. 13.1a en 14 30 Gram. 15.00 Symph. ork. en sol. 15.45 Gram. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 18.30, 18.45 en 19.15 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.55 Nws. door (22) Toen trok de mist op en zagen zij de grote rood en gouden PoHtieboot benevens nog twee kleinere politie- motorboten. Zij telden zesentwintig kano's langs de oever. Zodra 't geheel dag was zagen zij het kamp ln het bos. waar de mannen om de vuren hun ontbijt kookten. Vijfendertig tot veertig man alleen op dit plekje I Cree spoorzoekers en lopers uit de verschillende posten langs de Sulteena Ervaren mesties-woudlopers. Een dozijn bereden Politiemannen en een leger andere blanken pelsjagers, goud zoekers en leeglopers 1 Het gezicht overweldigde hen. Tij dens hun verolijf aan de zijkreek van de Lynette had de achtervolging on- gekende afmeting.n aangenomen. In hun ogen was die hydroplaan het ergste. Vlugger dan 'n motorboot kon die de Indiaanse spoorzoekers de ri vieren op en af voeren, da verbinding tussen de verschillende groepen in stand houden, snel manschappen naar bedreigde punten brengen, boven de wildernis zweven en alle waterwegen ln het oog houden. Bang om zich te verroeren, aten zij een koud ontbijt en bleven achter de rotsblokken weggedoken. Als nieuws gierige vogels tegen hen begonnen te snateren, zou een van de Crees komen kijken en dan was het met hen ge daan. Naarmate de ochtend verstreek be gon Joan zich erover te verwonderen dat zij Eric Norman niet zag. Ondanks de afstand herkende zij verschillende leden van de Bereden Politie en ande ren, maar Eric was er niet bij. Tegen elven kwam een officier der Beredenen. een kleine, slanke man. uit de enige tent van het kamp, blafte enkele oevelen tegen de manschappen, die opsprongen om hem te begroeten en stevende naar de oever, waar de piloot en de mecanicien van de Bel- lanca de vliegtuigmotor verwarmde. Toen de officier op de wal stond, herkende Joan hem. inspecteur Raoul Bernard van het Hoofdkwartier! Hij was meermalen in Lac L'Outre ge weest. Met schrik besefte zij plotse ling. waarom Eric niet aan de Split sing was. waarom zij hem de hele morgen niet gezien had. Hij nam niet langer deel aan de achtervolging. Hij was vervangen. Inspecteur Bernard voerde het bevel. Bernard was de oor zaak van d e overstelpende overmacht van mannen en vaartuigen. Het zien van de inspecteur vervulde haar met zelfverwijt. Zoals zij al ge vreesd had, hadden Alans vlucht en het mislukken der pogingen om hem weer te vatten, Eric in ongenade doen vallen. Zijn vijanden nadden gretig van de gelegenheid gebruik gemaakt en hij was van zijn commando ont heven. zijn promotiekans was ver vlogen. Misschien was hij zelfs wel gestraft. En daaraan had zij schuld, zij had Je celsleutel gestolen en zij hielp Alan, aan de achtervolgers te ontkomen. Op deze wijze vergold zij Erics vriendelijkheid tegenover haar en haar vader! Een kano bracht Bernard naar de hydroplaan. die daarop opsteeg en ln zuidelijke richting verdween. „Een uitstapje naar Lac L'Outre, kameraad." giste Alan. „Het enige wat hem nog ontbreekt, zijn machinege weren en bommen en die gaat hij ver- vermoedelijk halen! Als wij nu ge zien worden, zijn we er geweest." HIJ keek Joan aan. W..t scheelt eraan kind?" „Zie je niet, wat er gebeurd is?" snikte Joan. „Erie is— afgezetom dat ik lou geholpen heb." „Daar kun je toch niets aan doen, lieve kind. Jouw schuld was het niet. Norman is een slachtoffer van de om standigheden, net als ik." „Het is wél mijn schuld, ik heb Eric in de steek gelaten." Hoe Alan ook sprak, hij kon naar niet van die mening afbrengen. Zijn oude vrees kwam boven, dat zij zou eindigen met Norman s aanzoek aan te nemen, uit dankbaarheid omdat zij hem zoveel verschuldigd was. nu was zij die man nog méér schuldig! De avond brak aan. De nacht viel. Een heldere hemel en manneschijn maakten de nacht niet oijzonder ge schikt voor hun doel, maar over de Sulteena hing een vrij zware mist en verder trekken leek hun niet ge vaarlijker dan zp dicht bij dat grote kamp te blijven. Zij droegen hun bagage naar de oever, peddelden een eind dicht langs de kant en zwaaiden toen naar het midden van de rivier. Watereenden, in gezellig kwakende groepjes, weken voor hun kano uit zonder op te vliegen. Nu en dan deed een grote forel, die met een slag als van een roeispaan op het water neer kwam. hen verschrikt omkijken. Een keer zagen zij van de Oostwal een lange scnaduw op zich afkomen en het bloed stolde ln hrn aderen tot' zij ontwaarden, dat het een paar ca ribous waren, die de rivier overzom- men. Tegen tienen, toen zij negen mijlen ten noordwesten van de Splitsing wa ren en zich gelukkig prezen aan dat broeinest van vijanden ontkomen te zijn, hoorde Alan het naargeestige ge roep van eer. uil. een driehonderd me ter siroomaf. Op de eerste kreet sloeg hij geen acht, maar even later hoorde hij die weer, nog steeds achter hen, nog steeds op gelijke afstand. De roep klonk echt hij had die vogels de hele zomer ln het Grizzly- gebergte gehoord maar het ver baasde hem, dat de uil daar over de rivier vloeg. terwijl hij toch m de bossen zijn prooi vindt. Bn net kwam hem nog vreemder voor, dat het dier hun kano scheen te volgen. Wantrouwig hield hij stil, tuurde terug door de dichte mist en luisterde gespannen. Hij zag en hoorde niets en vervolgde eindelijk ziin weg. Maar de volgende mijl hoorden zij telkens weer die vreemde Kreetsteeds stroomaf en steeds juist buiten hun ge zichtskring. Het werkte op zijn zenu wen en zijn overtuiging groeide, dat de kreet van de lippen van een Indi aan kwam. Men nad Joan en hem ge zien en een kano volgde hen. „Maar waarom achtervolgen zij ons op deze manier?" fluisterde Joan. „Waarom vallen zij ons niet aan?" ..Dat weet, Ik niet. kino en ik snap ook niet. waarom zij op die manier voortgaan met tekens geven." Met wanhoop in het hart roeide i-ij voort. Weer achtervolgde hen het on geluk. Al de eerste nacht, nog geen tien mijlen dichter bij de Sulteena waterscheiding, waren zij ontdekt. Nu was hun verblijfplaats alweer bekend ot zou het althans weldra zijn. Het bericht zou worden doorgegeven naar het grote kamp aan de Splitsing, man en macht zou uitrukken om hen in te sluiten en dan zouden die spoorzoe kers hun verblijfplaats opsporen. „Wij moeten die kano op de een of andere manier zien kwijt te raken," zei hij tegen Joan. „Als ik die kerels maar kon neerslaan vóór zij het alarm doorgeven—" Stroomop beantwoordde een tweede „nachtuil" het geroep stroomaf en de betekenis van het herhaalde roepen drong plotseling tot Alan door. Ver der op langs de rivier bevond zien nóg een vijandelijke post. De lui in de achtervolgende kano nadden die an dere post willen waarschuwen en nun hulp inroepen, alvorens de strijd aan te binden Nu nadden beide Kano's contact met elkaar er voeren elkaar tegemoet, om Joan en hem tussen twee vuren te vangen Door de mist oniwaarde hij aan zijn rechterhand een lage donkere massa. Het leek een soort eilandje te zijn. Hij draalde bliksemsnel de kano en stoof erheen. De donkere massa bleek een vlakke zandbank of liever modderbank, spaar zaam met riet en wilgestruiken be groeid. Hij joeg de Kano op het zand en sprong eruit, om een beschut plokje voor Joan te zoeken tegen dat het vuurgevecht begon. Op de rivier, waar hij plotseling zijdelings was uitgeweken, hoorde hij nu ineens een kreet, gevolgd door een geweersalvo. Boemboem ging net, alsof de mannen daarginds hun geweren leegschoten zo ving ze de trekker kon den overhalen. Joan en nij zochten dekking ach ter de kano, maar geen kogel kwam hun kant uit. Midden in het verwoede geknal het duurde slechts erikele seconden hoorde ze een korte, nare gil, daar na de klagende kreet van een dode lijk gewonde toen een mestiezenuit- roep eindigend in een verstikt ge rochel De uitbarsting zweeg even ploiseling als ze begonnen was Er viel een tll- te— een stilte die slechts verstoord werd door een man die kreunde et» steeds maar jammerde: „Oh-hh mlserlcorde bon Dieu oh-nn-nn." (Wordt veivojgd)

de Stem | 1954 | | pagina 4